Μετάβαση στο περιεχόμενο

Oι 12 πρώτες ιστορίες του Aστερίξ σε σκληρό εξώφυλλο... [ Από 29 Απριλίου... ]


TinTin

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

κυκλοφορεί σε όλη την Ελλάδα κανονικά ή μονο στα μεγάλα αστικά κέντρα?? :P

 

..γιατι δεν το εχω πετύχει πουθενά..

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 117
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7129
  • Reputation:   27061
  • Achievement Points:  7464
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Αφού σου λέω ότι κι εγώ το βρήκα χθες στο Ηράκλειο κανονικά στα περίπτερα! :) Και καλά..πως είναι δυνατόν να λείπει απ'τη στιγμή που είναι σε συνεργασία με εφημερίδα; Παρεμπιπτόντως όσοι είναι Αθήνα, λογικά, θα τα βρίσκουν και μαζεμένα στο "Press Gallery" στο Μαρούσι και το Χαλάνδρι που έχουν ανοίξει. Φαντάζομαι θα συγκεντρώνεται εκεί κι αυτό το στοκ, αλλά καλό θα είναι να ρωτήσετε.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είδα τις φωτογραφίες και κατέληξα στα παρακάτω συμπεράσματα.

1)Μου αρέσει πολύ το χρώμα.Ότι και να λέτε ,ο παλιότερος χρωματισμός των αστερίξ είναι απαράδεκτος.Επιτέλους αυτό διορθώνεται.

2)Δεν μου αρέσει το lettering.Θα προτιμούσα να σκανάρουν τα γράμματα του παλιού letterer ,να τα κάνουν ψηφιακά και στην συνέχεια να τα εκτυπώσουν.Έτσι θα είχαν πετύχει την απόλυτη αρμονία.

3)Εξακολουθώ να βρίσκω αλμυρή την τιμή ,ειδικά από την στιγμή που υπάρχει έστω και η υπόνοια ότι κάποια στιγμή θα εκδοθεί η Grande Collection.

 

Aυτά.Δεν πρόκειται να το αγοράσω ,τουλάχιστον όχι άμεσα.Εάν δούμε στο μέλλον ότι δεν θα βγει η grande ,το ψάχνουμε.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45803
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ο χρωματισμός όντως είναι όλα τα λεφτά, μου αρέσει πολύ περισσότερο από τα παλιά Αστερίξ, και για να πω την αλήθεια δεν περίμενα τέτοια βελτίωση. Βασικά μου αρέσουν τα πάντα σε αυτήν την έκδοση με το κερασάκι στην τούρτα τη σωστή αριθμημένη έκδοσή τους (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ), αλλά η τιμή είναι μάλλον απαγορευτική. Θα πάρω στάνταρ ένα δυο τευχάκια ακόμα, όπως τους Νορμανδούς που είναι μία από τις αγαπημένες μου ιστορίες και θέλω να την έχω σε τέτοια ποιότητα, όμως από εκεί και πέρα χλωμό το κόβω.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το πήρα κ γω τον πρώτο τεύχος με την θήκη (θα ανεβάσω φώτο σε λίγο) και θα ηθέλα να ρωτήσω τι τίμη θα θέλατε? Οκ, 8,8€ μπορεί να φαίνονται πόλλα για κάθε τεύχος αλλά και τα παλαιότερα της Μαμούθ πόσο έχουν φτάσει? Χθες είδα τίμη του Λουκυ Λουκ της Μαμούθ στα 4,3€!!!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

λοιπον, εκανα μια μικρη ερευνα στη βιβλιοθηκη μου και κατεληξα στο συμπερασμα οτι αυτο που θυμομουν δεν επροκειτο για νεα καρέ, αλλα για ανασχεδιασμό παλιότερων καρέ, όπως έγινε με τα 2 εξώφυλλα.

Δεν εχω σκαννερ εδω αλλα θα σας δωσω καποιες σελιδες.

Στη σελίδα XLIII στον τόμο ''Όλα για τον Αστερίξ τον Γαλάτη'' πάνω και στη μεση υπάρχει ενα καρέ που υποτιθεται οτι προερχεται απο το αλμπουμ ''ο Αστεριξ και οι Γοτθοι'' στη σελίδα 13.

Στο ''Αστεριξ και οι Γοτθοι'' όμως, το καρέ πάνω δεξιά της σελίδας 13, παρ'όλο που μοιάζει με το προαναφερθέν, δεν ειναι το ίδιο, αφου το σχεδιο ειναι σαφως πιο ''αρχάριο''.

Το μόνο που μπορω να υποθέσω ειναι οτι το καρέ στο ''Ολα για τον Αστερίξ'' προερχεται από την ''Grande Collection'' έκδοση των ''Γοτθων''.

Βεβαια, η θεωρια μου θα καταρριφθει ασυζητητι αν καποιος παραδωσει αποδειξεις οτι το ''Ολα για τον Αστεριξ'' βγηκε πρίν βγει το ''Grande Collection''.

Αν καποιος εχει σκαννερ και τα παραπάνω τευχη, ας μας δειξει τι εννοώ.

 

υ.γ. Η θηκη που μας εδωσαν με το 1ο τευχος χωραει ΑΚΡΙΒΩΣ τα 34 τευχη της κανονικής παλιάς σειρας της Μαμουθ (χωρις τευχη ''εκτος σειρας'', τευχη σε αλλες διαλέκτους και αλμπουμ ταινιών). Μαλλον επίτηδες το κανανε...

Επεξεργασία από Duck
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45803
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

θα ηθέλα να ρωτήσω τι τίμη θα θέλατε? Οκ, 8,8€ μπορεί να φαίνονται πόλλα για κάθε τεύχος αλλά και τα παλαιότερα της Μαμούθ πόσο έχουν φτάσει? Χθες είδα τίμη του Λουκυ Λουκ της Μαμούθ στα 4,3€!!!

 

Προσωπικά πιστεύω πως και 4,3€ για τις σελίδες ενός Λούκυ Λουκ ή Αστερίξ είναι υπερβολικό ποσό. Για τους νέους τόμους πάντως θα έδινα περιχαρής 6-7€, ειδικά αν κυκλοφορούσαν σε βιβλιοπωλεία. Τώρα τα θέλω μεν, αλλά όχι τόσο ώστε να σκάω 9€ για κάθε τεύχος. Πιθανότατα θα περιμένω, ελπίζοντας να τα βρω αργότερα σε καλύτερη τιμή σε κάνα μαγαζί που πουλάει από δεύτερο χέρι.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4403
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στον επόμενο τόμο #ΙΙ-ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΔΡΕΠΑΝΙ που κυκλοφορεί την Πέμπτη 6 Μαΐου, δίνεται δώρο μαζί και μια συλλεκτική αφίσα με όλους τους ήρωες μαζεμένους στο Γαλατικό Χωριό... άντε μετά να μην το πάρεις :)

 

Η τιμή παραμένει στα 8,80 ευρώ :oops: ωστόσο αν προσφέρουν κάθε φορά από κάποιο ανάλογο δωράκι κάτι γίνεται... :)

Επεξεργασία από vintaz
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στον επόμενο τόμο #ΙΙ-ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΔΡΕΠΑΝΙ που κυκλοφορεί την Πέμπτη 6 Μαΐου, δίνεται δώρο μαζί και μια συλλεκτική αφίσα με όλους τους ήρωες μαζεμένους στο Γαλατικό Χωριό... άντε μετά να μην το πάρεις :)

 

Η τιμή παραμένει στα 8,80 ευρώ :oops: ωστόσο αν προσφέρουν κάθε φορά από κάποιο ανάλογο δωράκι κάτι γίνεται... :)

 

Ωωωχ φωτιές που ανάβεις... Με το ζόρι έπεισα τη φαμίλια να μου πάρει τον πρώτο τόμο, ισχυρίζοντας πως η θήκη είναι αυτή που με καίει, άντε τώρα να δω τι θα κάνω με τον δεύτερο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7129
  • Reputation:   27061
  • Achievement Points:  7464
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

3)Εξακολουθώ να βρίσκω αλμυρή την τιμή ,ειδικά από την στιγμή που υπάρχει έστω και η υπόνοια ότι κάποια στιγμή θα εκδοθεί η Grande Collection.

 

Aυτά.Δεν πρόκειται να το αγοράσω ,τουλάχιστον όχι άμεσα.Εάν δούμε στο μέλλον ότι δεν θα βγει η grande ,το ψάχνουμε.

Υπάρχει υπόνοια πως θα βγει η "Grande Collection"; Νομίζω πως δεν έχει δηλώσει πουθενά εκδότης τίποτα τέτοιο. Μακάρι να γίνει αλλά μιας και προχώρησαν σ'αυτήν εδώ την έκδοση δεν βλέπω κάτι τέτοιο για χρόνια ακόμα. Μην ξεχνάς πως τώρα είναι οι 12 πρώτοι τόμοι και να δούμε όταν με το καλό τελειώσουν αν θα βγουν οι επόμενοι. Θα πάρει καιρό λοιπόν. Είναι ρίσκο να περιμένεις υποθετικά ότι μπορεί, ίσως, κάποια στιγμή να κυκλοφορήσει.

 

Προσωπικά πιστεύω πως και 4,3€ για τις σελίδες ενός Λούκυ Λουκ ή Αστερίξ είναι υπερβολικό ποσό. Για τους νέους τόμους πάντως θα έδινα περιχαρής 6-7€, ειδικά αν κυκλοφορούσαν σε βιβλιοπωλεία. Τώρα τα θέλω μεν, αλλά όχι τόσο ώστε να σκάω 9€ για κάθε τεύχος. Πιθανότατα θα περιμένω, ελπίζοντας να τα βρω αργότερα σε καλύτερη τιμή σε κάνα μαγαζί που πουλάει από δεύτερο χέρι.

Μα σου λέω παραπάνω πως ήδη πρέπει να ρίχνεις ψάξιμο γιατί μπορεί να τα πετυχαίνεις με ράχη ψιλοστραβωμένη. Εάν τα αναζητήσεις αργότερα μεταχειρισμένα ποιός ξέρει σε τι κατάσταση μπορεί να τα βρεις... Άλλο ένα κόμικ που ξέρεις πάνω-κάτω τι περιμένεις και άλλο ένα hardcover που θέλει ιδιαίτερη προσοχή. Αλλά λεφτά σου είναι, πάντα..!

 

Ωωωχ φωτιές που ανάβεις... Με το ζόρι έπεισα τη φαμίλια να μου πάρει τον πρώτο τόμο, ισχυρίζοντας πως η θήκη είναι αυτή που με καίει, άντε τώρα να δω τι θα κάνω με τον δεύτερο...

Πολύ απλά θα τους πείσεις ότι τελικά δεν ήταν η θήκη αυτή που σ'ενδιέφερε, αλλά η συλλεκτική αφίσα! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ρε παιδιά, διαβάζω όλα τα σχόλεια για αυτή την έκδοση και ομολογώ ότι με ψηνει τρελλά (ειδικά απ' τη στιγμή που δεν έχω δικά μου τα τεύχη του Asterix... Η συλλογή ήταν του αδερφού μου - γκρρ )

 

Όλα καλά και άγια λοιπόν (πλην της τιμής), ένα γεγονός όμως με συγκρατεί στο να τα πάρω... Γιατί μόνο 12; Τα υπόλοιπα; Θα βγουν ή μπαα; Αν πάει καλά αυτή η σειρά το κόβω να τα βγάζουν, γιατί όμως έτσι σε 2 δόσεις (ή και 3). Και γιατί αντίστοιχα 2-3 ξεχωριστές θήκες και όχι μία που να τα χωράει όλα μέσα;

 

Επιπλέον, γιατί δε βγάζαν μια και καλή την Grande Collection? Τα βγάζεις που τα βγάζεις με σκληρό εξώφυλλο, τα βγάζεις που τα βγάζεις με καινούρια χρώματα, γραμματοσειρές, τα βγάζεις που τα βγάζεις με τη σωστή σειρά, γιατί στην ευχή δεν τα κυκλοφορείς ως Grande Collection, με τις ράχες να σχηματίζουν το "Asterix" και τα όλα του;

 

Ψήνομαι τρελλά να το πάρω, αλλά αν μείνουν στα 12 τεύχη ή βγουν μετά από 1-2 χρόνια και κυκλοφορήσουν την Grande Collection θα ξενερώσω απίστευτα...

 

Σε διλήμματα μας βάζει η Μαμούθ...

 

:thinking:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12383
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  9
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5133 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

H Grande Collection θα εβγαινε πολυ πιο ακριβα. Στο amazon πωλειται 15 ευρω ο τομος. Και επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι και η ελληνικη αγορα μικροσκοπικη κλπ κλπ εχουμε αυτο που εχουμε. Κατα τη γνωμη μου ειναι μια τιμια προταση απο την Μαμουθ. Εγω θα την προσπερασω επειδη μολις τωρα συμπληρωνω τη σειρα με τα κλασσικα τευχη.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4403
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μαλλον σε μερικες περιοχες θα παει μια εβδομαδα μετα ,αφου γινουν οι ''επιστροφες''στην Αθηνα και γύρω περιοχες.

Δια στόματος Μαμούθ.... ;)

 

''Ο λόγος που δεν βγήκε η έκδοση με τα λογότυπα στη ράχη κλπ κλπ, είναι ότι δεν το επέτρεψε η γαλλική εκδοτική που έχει τα δικαιώματα. Δηλαδή η Grande Collection κυκλοφόρησε έτσι μονάχα στη Γαλλία ως συλλεκτική σε συγκεκριμένα αντίτυπα και δεν έδωσε τα δικαιώματα στη Μαμούθ να κυκλοφορήσει με τον ίδιο τρόπο εδώ η έκδοση''...

 

Βέβαια απ'ότι είδα στη Γερμανία πρέπει να κυκλοφόρησε, αφού φαίνεται να πωλείται στο amazon..ωστόσο στη φωτογραφία που έχουν εμφανίζει τη γαλλική έκδοση :confuse: ...

 

Πoiος ξέρει...πάντως και μένα μου φαίνεται ότι το έκαναν για οικονομικούς λόγους, εκτός και αν τελικά δεν κυκλοφόρησε η έκδοση αλλού... :thinking:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

"Τσίμπησα" κι εγώ σήμερα το πρώτο τεύχος και ομολογώ πως μου άρεσει πάρα πολύ η έκδοση... Πολύ καλός χρωματισμός, σωστή αρίθμηση και πολυτελές χαρτί...! Στα αρνητικά κατ' εμέ, είναι το ηλεκτρονικό lettering και η υψηλή τιμή... Μολονότι, θα αγοράσω 3, 4 τεύχη ακόμη, δύσκολα θα ακολουθήσω ολόκληρη τη σειρά. Προσωπικά, δε διατίθεμαι να "σκάω" κάθε εβδομάδα 8,80€ :lefta: για κάτι το οποίο ήδη έχω... Παρ' όλα αυτά, είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για όποιον δεν έχει στη συλλογή του τα τεύχη του Ψαρόπουλου ή της Μαμούθ, να ξεκινήσει με αυτή φοβερή έκδοση...!

 

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Το χτύπησα τις προάλλες, πράγμα που σημαίνει πως κυκλοφορεί ταυτόχρονα στην επαρχία, και μ' άρεσε! Βασικά πόσα πράγματα αξίζει να έχει κανείς σκληρόδετα; Η ερώτηση είναι ρητορική. Βεβαίως και έχω τις ενστάσεις μου, μια καλύτερη επιμέλεια μπορούσε και έπρεπε να έχει γίνει, βεβαίως και η τίμη είναι τσιμπημένη αλλά θα το πάρω... γιατί είναι Αστεριξ ρε γ@μώτο!:valtnino:

Αν η Μαμούθ κάνει κάνα αστείο να βγάλει άλλη έκδοση ... :minigun::boom:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Υποθέσεις part 254:

 

Τα αλμπουμάκια με τις περιπέτειες του Αστερίξ όπως ξέρουμε είναι συνολικά 33 -το επετειακό ν.34 "Tα γενέθλια των Αστερίξ και Οβελίξ" δεν το θεωρώ περιπέτεια. Από αυτά τα 24 είναι σε σενάριο Goscinny και τα υπόλοιπα του Underzo. Ίσως να τα έχουν χωρίσει σε 12-12-9. Δηλαδή:

 

Πρώτο σετάκι (Goscinny/Uderzo)

1. 1961 - Αστερίξ ο Γαλάτης (Astérix le Gaulois)

2. 1962 - Το χρυσό δρεπάνι (La Serpe d'or)

3. 1963 - Ο Αστερίξ και οι Γότθοι (Astérix et les Goths)

4. 1964 - Ο Αστερίξ μονομάχος (Astérix gladiateur)

5. 1965 - Ο γύρος της Γαλατίας (Le Tour de Gaule d'Astérix)

6. 1965 - Αστερίξ και Κλεοπάτρα (Astérix et Cléopâtre)

7. 1966 - Ο Αγώνας των αρχηγών (Le combat des chefs)

8. 1966 - Ο Αστερίξ στους Βρεττανούς (Astérix chez les Bretons)

9. 1966 - Ο Αστερίξ και οι Νορμανδοί (Astérix et les Normands)

10. 1967 - Ο Αστερίξ λεγεωνάριος (Astérix légionnaire)

11. 1968 - Η ασπίδα της Αρβέρνης (Le bouclier Arverne)

12. 1968 - Ο Αστερίξ στους Ολυμπιακούς αγώνες (Astérix aux Jeux Olympiques)

 

Δεύτερο σετάκι (Goscinny/Uderzo)

13. 1969 - Ο Αστερίξ και η χύτρα (Astérix et le chaudron)

14. 1969 - Ο Αστερίξ στην Ισπανία (Astérix en Hispanie)

15. 1970 - Η διχόνοια (La Zizanie)

16. 1970 - Ο Αστερίξ στους Ελβετούς (Astérix chez les Helvètes)

17. 1971 - Η κατοικία των θεών (Le Domaine des dieux)

18. 1972 - Οι δάφνες του Καίσαρα (Les Lauriers de César)

19. 1972 - Ο μάντης (Le Devin)

20. 1973 - Ο Αστερίξ στην Κορσική (Astérix en Corse)

21. 1974 - Το δώρο του Καίσαρα (Le Cadeau de César)

22. 1975 - Το μεγάλο ταξίδι (La Grande traversée)

23. 1976 - Οβελίξ και Σία (Obélix et Compagnie)

24. 1979 - Ο Αστερίξ στους Βέλγους (Astérix chez les Belges)

 

Τρίτο σετάκι (Uderzo)

25. 1980 - Η μεγάλη τάφρος (Le Grand fossé)

26. 1981 - Η οδύσσεια του Αστερίξ (L'Odyssée d'Astérix)

27. 1983 - Ο γιός του Αστερίξ (Le Fils d'Astérix)

28. 1987 - Ο Αστερίξ και η Χαλαλίμα (Astérix chez Rahazade)

29. 1991 - Ρόδο και ξίφος (La Rose et le glaive)

30. 1996 - Η γαλέρα του Οβελίξ (La Galère d'Obélix)

31. 2001 - O Αστερίξ και η Λατραβιάτα (Astérix et Latraviata)

32. 2003 - O Αστερίξ και η επιστροφή των γαλατών (Astérix et la rentrée gauloise)

33. 2005 - Και ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους (Le ciel lui tombe sur la tête)

 

 

Ποιος ξέρει... :beer:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15803
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είμαι βαθύτατα εξοργισμένος.

 

Πάω στο 1ο περίπτερο, βρίσκω 1 1ο τεύχος, το κοιτάω καλά-καλά, χάλια ράχη τόμου. Έφυγα.

Πάω στο 2ο περίπτερο, βρίσκω 1 1ο τεύχος, το κοιτάω καλά-καλά, καραχτυπημένη γωνία τόμου. Έφυγα.

Πάω στο 3ο περίπτερο, βρίσκω 1 1ο τεύχος, το κοιτάω καλά-καλά, μια χαρά το τομάκι, μια χαρά και το χαρτόνι. Το πήρα & έφυγα.

Έρχομαι σπίτι, το ανοίγω και κάτω από το σημείο που ήταν ο τόμος κάτι δεν πήγαινε καλά...

post-832-1272903163,84_thumb.jpg

Καραξεσκισμένη η θήκη, έλειπε και το ένα αυτί από το κλείσιμο του κουτιού.

post-832-1272903271,26_thumb.jpg post-832-1272903324,45_thumb.jpg

Ακούστηκαν μπόλικα διαόλια, τριβόλια, καταραμένες αγελάδες και βούδες σε δίαιτα. Γιατί να πω ότι μου το έδιναν και τζάμπα να πεις "ε, δεν σου'κατσε." Δεν ξέρω αν φταίει η εταιρία (μιας και ήταν σφραγισμένο), η διανομή (μιας και δεν ξέρω ποιός το σφραγίζει) ή ο περιπτεράς (με τις τηλεπαθητικές κοπτικές του ικανότητες που κόβουν χαρτί κάτω από νάυλον), αλλά όποιος και να φταίει "ου και κρα για την προχειριά".

 

Πάω για χαρτοκοπτική και θα ανεβάσω (μάλλον) photos με την επιδιορθωμένη θήκη. Κρίμα γιατί έχουν βάλει και ωραίο χαρτονάκι.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82149
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Στεναχωρήθηκα... :oops:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15803
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έπεσε συνεργείο. :mafia:

Σε κάποια στιγμή μπορεί να του περάσω και μια λευκή επένδυση και κλείσαμε.

post-832-1272923573,65_thumb.jpg

post-832-1272923588,85_thumb.jpg

post-832-1272923631,27_thumb.jpg

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12426
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  64
  • Reputation:   231
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5126 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλά όλα αυτά με τον Asterix αλλά με τόσες ανατυπώσεις που έχουν γίνει προσωπικά δεν δελεάζομαι :thinking: Εχει κορεστεί σε εκδόσεις.

Χάθηκε ο κόσμος να κυκλοφορήσει μια σειρά που εδώ έχουμε να δούμε καιρό ή την γνωρίσαμε την εποχή που οι παλαιότεροι αγοράζαμε κόμικς - κοκκινέλι?

Τόσες σειρές που τις μάθαμε πετσοκομμένες από πολυθεματικά περιοδικά και με κακή εκτύπωση?

Σημείωση: Στην Ισπανία κυκλοφόρησαν σκληρόδετοι τόμοι με τα ΑΠΑΝΤΑ του Capitan Trueno!

Kαι με τέλεια εκτύπωση.Και με τα εξώφυλλα...De Agostini ακούς? :mafia:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  48
  • Reputation:   168
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πριν ξεκινήσει πάντως κάποιος να αγοράζει καλά είναι να κάνει τον πολλαπλασιασμό. 12 τεύχη x 8,80 € = 105,60 €

 

Αν είναι να βγουν καί τα 33 τεύχη που μας παραθέτει πιο πάνω ο φίλος Σάντμαν, τότε έχουμε 290,40 €

 

Ε, δεν είναι δα και να τρέχεις καλπάζοντας! Ειδικά αν κάποιος παρακολουθεί κι άλλες σειρές (π.χ. "Κόμιξ" ή δεν ξέρω 'γώ τι) τότε θα πρέπει να μπουν προτεραιότητες.

 

Προσωπικά βλέπω στην βιβλιοθήκη μου τον Sandman ασυμπλήρωτο, την Druuna ασυμπλήρωτη, το Sin City ασυμπλήρωτο, το Judge Dredd: Complete Case File μόλις τρεις τόμοι κτλ κτλ. Πού να αρχίσει και πού να τελειώσει κανείς.

Επεξεργασία από Σκύλος
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δεν μπορείς να πείς όμως... Αυτά είναι τα ωραία διλήμματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Τα ωραία διλήμματα είναι άλλα

«Σουβλάκι ή λουκάνικο;» , «Ξανθιά ,μελαχρινή ή κοκκινομάλα;» Αυτά είναι διλήμματα που αξίζουν την προσοχή μας.Και ο ίδιος ο αστερίξ θα συμφωνούσε πιστεύω ,ειδικά κρίνοντας από το Αστερίξ στους Ολυμπιακούς αγώνες...

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

:spidey_yeah_that::gpost::givemebeer:
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

α) Zade, αυτά που αναφέρεις είναι ψευτοδιλήμματα! Δεν μπαίνει θέμα επιλογής. Τα παίρνεις όλα μαζί!

β) Κυκλοφόρησε σήμερα το 2ο τεύχος. Εξαιρετικά για ακόμα μια φορά τα νέα χρώματα και το νέο μελάνωμα! Επίσης μεγάλου μεγέθους η αφίσσα που περιλαμβάνει σχεδόν όλους τους χαρακτήρες. Η φώτο είναι απο πάζλ, αλλά αυτή την αφίσσα έχει. :beer:

 

post-1991-127313516902_thumb.jpg

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Οπότε μιλάμε για την γνωστή αφισούλα με όλους τους πρωταγωνιστές στο χωριό.

 

post-5-127314381179_thumb.jpg

 

Εδώ μάλλον φαίνεται κάπως καλύτερα:

 

http://www.lele-vignette.com/images/foto%20di%20gruppo%20Asterix.jpg

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11902
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   133
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πάντως παίδες εγώ έχω ακόμα απορία: θα βγουν όλοι οι τόμοι; Δεν επιτρέπεται να μην το έχουν ξεκαθαρίσει αυτό. Δηλαδή θα δώσω 100 ευρώ να πάρω τους πρώτους 12 και μετά θα τους έχω μαζί με τους παλιούς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  113
  • Reputation:   982
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Το εξωφυλλο του 2ου τομου "Το Χρυσο Δρεπανι" στην τιμη των 8,80 ευρω και δωρο την αφισα με ολους τους πρωταγωνιστες απο το Γαλατικο Χωριο και τους Ρωμαιους

 

post-7366-1273163313,73_thumb.jpg

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121007
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σωκράτη, τα εξώφυλλα τα βάζουμε στο επίσημο τόπικ-αφιέρωμα ;), εδώ απλά κάνουμε κουβεντούλα και σχολιασμό.

 

Λοιπόν, ποιος καρατολμηρός αναγνώστης θα φωτογραφηθεί κρατώντας την αφίσα ορθάνοιχτη? :D

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λοιπόν, ποιος καρατολμηρός αναγνώστης θα φωτογραφηθεί κρατώντας την αφίσα ορθάνοιχτη? :D

Να βγω εγώ φώτο με το puzzle που το έχω σπίτι φτιαγμένο; :P :P :P

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.