Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το Ελληνικό κόμικ [ χώρος κουβεντούλας ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6249 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Το να στριμώχνεις μια γάτα στη γωνία είναι πιό εύκολο απ' ό,τι νομίζεις αν δεν έχεις "άλογο στην κούρσα" για να μείνω στης ζωικές αναλογίες. Ας μείνουμε όμως στο "Most ancient question, hidden in plain sight": "Τι το ελληνικό κόμικ, και Γιατί το ελληνικό κόμικ;"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

(α) από τους ισολογισμούς, όταν σε 3 ομοειδείς επιχειρήσεις βλέπεις να πέφτει ο τζίρος τις ίδιες εποχές και με τους ίδιους περίπου ρυθμούς (σε 2 από αυτές 50% σε 3 χρόνια) και ταυτόχρονα εκμηδενίζονται τα κέρδη (ή γίνονται ζημιές) θεωρητικά αντιλαμβάνεσαι πιο εύκολα κάποια πράγματα (που εγώ λόγω επαγγέλματος τα βλέπω και τα ζω).

:cheers5:

 

 

 

Κι εγώ σου λέω το αυτονόητο: "ο μίκυ ήταν το πιο δημοφιλές κόμικ στην ελλάδα! Οι πωλήσεις του ξεπερνούσαν κατά πολύ όλων των υπόλοιπων κόμικς που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή! γιατί είναι το μόνο που έκλεισε;" (την απάντηση σε αυτό έχω μαλλιάσει να την λέω... όταν συγκρίνουμε ελληνικές εκδόσεις, δεν θα πρέπει να μιλάμε για τερζόπουλο, είναι άλλο πράγμα).

 

επίσης, όταν μιλάμε για περιοδικό τύπο... ΕΓΩ  :nek:  λόγω επαγγέλματος τα βλέπω και τα ΖΩ!!! πίστεψέ με, τα προβλήματα τα ξέρω (δεν θυμάμαι να έγραψα πουθενά πως είναι εύκολα και απλά τα πράγματα)

 

 

 

Όπως λχ το ότι σε αυτή τη χώρα για να βγάλεις πλέον κέρδος πρέπει να πουλάς πράγματα που έχουν άμεση σχέση με την επιβίωση (και μάλιστα να τα πουλάς φτηνότερα από τους ανταγωνιστές σου) και όχι πολυτέλειες.

:cheers5:

 

 

 

Δεκτό, εγώ αυτό που βλέπω στον κόσμο της κρίσης όμως είναι πως οι άνθρωποι δεν έχουν χάσει την ανάγκη τους για... "πράγματα" (που δεν αφορούν την επιβίωσή τους)... Την δυνατότητα χάνουν. Αν τους προσφέρεις κάτι καλό σε χαμηλή τιμή (ούτε για πολυτέλειες μίλησα) θα το πάρουν (και όχι για να σε στηρίξουν... θα το πάρουν πρώτα απ όλα για τον εαυτό τους).

 

 

εάν πριν 10 χρόνια δεν μπορούσαν να σταθούν επαγγελματικά εγχώριες δουλειές, σήμερα είναι τελείως ανέκδοτο (για να μην πω τίποτα παραπάνω) το να περιμένεις ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο. 

:cheers5:

 

 

Πριν από 10 χρόνια ήταν σε άλλο επίπεδο τα ελληνικά κόμικς.

Επίσης, ούτε ένα δεν πληρούσε τουλάχιστον τις βασικές προυποθέσεις μιας έκδοσης που είχε ως στόχο τα περίπτερα. Δεν μπορούμε να κρίνουμε πως θα τα πήγαινε μια εγχώρια δουλειά στα περίπτερα επειδή, μέχρι τώρα, ποτέ πραματικά  δεν έγινε σωστά.

 

 

webcomics, english, foreign markets.

:cheers5:

 

 

 

 

ο μόνος έλληνας κομίστας που κατάφερε να ξεκινήσει κατευθείαν σχεδόν απ το εξωτερικό είναι ο Μιλονογιάννης.

όλοι οι υπόλοιποι δημιουργοί μας εξελίχθηκαν μέσα απ το 9, από μικρές εκδόσεις όπως η "ψτλ" και από μικρές διοργανώσεις όπως τα 24 της comicworld.

Αν δεν υπήρχαν τα παραπάνω, ώστε να δοκιμαστούν οι δημιουργοί πρώτα στις μικρές απαιτήσεις της ελλαδίτσας, πιστεύεις πως θα είχαν καταφέρει να αγγίξουν τις προδιαγραφές που απαιτούν οι αγορές του εξωτερικού;; (ναι, κάποιοι θα τα είχαν καταφέρει! ρωτάω πόσο βοήθησαν και συνέβαλαν τα παραπάνω όμως!) Ένας έλληνας σχεδιαστής που τώρα είναι στα 15 του και ακόμα καλά καλά δεν έχει γνωρίσει τι προοπτικές έχει το ταλέντο του... θα μπορέσει σε ένα κλήμα άνευ κόμικ να εξεληχθεί;; πως θα φτάσει στο σημείο αργότερα στα 25-30 του πχ να χτυπήσει ξένες αγορές;;; Απ τα webcomics; 

 

 

:beer:

 

 

 

 

υγ. κατάλαβα gaidjin, ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4262
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6268 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κάτι γρήγορο: μην αυταπατάστε, το έντυπο είναι ετοιμοθάνατο σε όλες τις αγγλόφωνες χώρες. Και σιγά σιγά θα πεθάνει και στις ευρωπαϊκές. Γιατί να μην ακολουθήσει και η Ελλάδα των ρεκόρ σε πωλήσεις τάμπλετ και σμάρτφοουν; Ήδη υπάρχουν ηλεκτρονικά περίπτερα στην Ελλάδα, και ήδη γινόμαστε όλο και λιγότεροι οι ρομαντικοί του χαρτιού...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29810
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  142
  • Reputation:   491
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Eπειδή κατεβάζουμε όλοι σωρηδών από το ίντερνετ (επειδή τα βρίσκουμε τζάμπα και πειρατικά), δε σημαίνει ότι το έντυπο θα εκλείψει. Οι κομιξάκηδες λατρεύουν την υλική υπόσταση των κόμικ τους, το ίδιο και οι βιβλιόφιλοι γενικά. Είναι πολλοί που κοιμούνται και αγκαλιά μαζί τους.

Κατά τη γνώμη μου δεν συντρέχει λόγος τέτοιας αντικατάστασης...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6249 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Δεν θα πρόκειται για αντικατάσταση, αλλα για συνύπαρξη: Όλο και περισσότερος κόσμος (σε χώρες όπου το διάβασμα δε θεωρείται "θολοκουλτούρα" βέβαια) χρησιμοποιεί τα tablets ή τα kindles του για το Μακρύ Ταξίδι στο Μετρό, το Αεροδρόμιο ή απλά σε ενα καφέ ενα βροχερό απόγευμα. Επίσης τα motionbooks ("κωλοφτιαγμένα" κόμικς ειδικα για τάμπλετς, όχι απλα glorified σκαναρίσατα) θα δώσουν άλλο ενα boost, και φυσικά άπειρα πυρομαχικά για επικά χασίματα χρόνου σε φόρουμς ("εγω δε γουστάρω να κουνιούνται ρε φίλε" "αυτα δεν είναι πραγματικά κόμικς" και "εγω γουστάρω να το μυρίζω το ανακυκλώμένο πλαστικό χαρτί") #cant_wait :D

Επεξεργασία από Graves
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το Μίκυ δεν είναι το μόνο που έκλεισε :) Το Μίκυ ήταν το μοναδικό λαϊκό κόμικ που είχε απομείνει. Το τελευταίο μετά από τα Αγόρια, τα διάφορα πολεμικά, τα Τιραμόλα, τα Ποπάυ και δεν συμμαζεύεται :) Χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου. Πλέον υπάρχουν μονάχα τα τομάκια Περιπέτειας. Που μου ακούγεται σα να λέμε "έπεσε η Κωνσταντινούπολη και πλέον υπάρχει μόνο το Δεσποτάτο του Μυστρά" :) Το Βυζάντιο όμως είχε πεθάνει πολύ πριν το 1453. Εκείνη τη στιγμή ήταν απλώς μια πόλη κράτος που ο κυβερνήτης της είχε έναν μεγαλεπίβολο τίτλο. Αντίστοιχα έχουν αλλάξει και οι κανόνες του παιχνιδιού στο θέμα εφημερίδα, μμε κ.ο.κ. Και αυτό συμβαίνει παγκοσμίως. (χα. και ενώ δακτυλογραφώ αυτό, έγραψε ο Gaidjin το ίδιο πράγμα :) )

 

Τον Χατζούδη οι αμερικανοί τον πήραν πρέφα από το deviant. :) Το ότι κάτι συνέβαινε μέχρι πρότινος με έναν χ τρόπο, δεν σημαίνει ότι ήταν μονόδρομος ή ότι μπορεί να συνεχιστεί. Ούτε το ότι δεν γίνεται και αλλιώς. Παραδείγματα? Salon.com, huffingtonpost.com. Δεν υπήρξαν ποτέ ως έντυπη μορφή... Και να πιάσω και μερικούς που έκαναν όνομα ως bloggers? Pitsirikos.... Είχε το λέγειν, έπιασε. Και σίγουρα έγραψε, έγραψε, έγραψε μέχρι να μάθει να γράφει με τρόπο που να ελκύει κόσμο. 

 

Ελληνικό κόμικ?.... στις περισσότερες συζητήσεις (και αυτή εδώ μέσα) αφορά το κόμικ στο οποίο συμμετάσχει Έλληνας δημιουργός. Γιατί? .... 3 οι λόγοι. Οι δικοί μου έστω.

 

(α) όσο και άμα τη βρίζω αυτή τη χώρα, η αλήθεια είναι ότι χαίρομαι όταν ακούω ότι ο τάδε συμπατριώτης μου πήγε καλά. Πρακτικά είναι ανούσιο/ασήμαντο αλλά ρε φίλε γουστάρω :) Και ας είναι και ο μεγαλύτερος κ*λοχαρακτήρας που υπάρχει στον πλανήτη :) (υποσημείωση. οι ξένοι που έρχονται στο comicdom μπορεί και να μην είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα όλων των ξένων δημιουργών... μπορεί να δέχονται να έρθουν επειδή είναι καλοκάγαθοι άνθρωποι. ο Bilal λχ , που δεν είχε έρθει σε comicdom, αλλά σε κάτι άλλο, είχε μια αρκετά διαφορετική συμπεριφορά... που μπορεί να ήταν απόρροια του χαρακτήρα του, μπορεί να ήταν και απόρροια του για ποιο λόγο ήρθε, τι δουλειές είχε να κάνει κ.ο.κ.... Για να τους κρίνουμε και συγκρίνουμε σωστά, θα πρέπει να τους βιώσουμε στα δικά τους τα νερά)

 

(β) Μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα. Μια καλοφτιαγμένη ιστορία που περιστρέφεται γύρω από ελληνικά πράγματα, μου ασκεί τεράστια γοητεία. Για παράδειγμα ο Χαϊκάλης στο Safe Sex μου ήταν πιο οικείος χαρακτήρας από τον Kevin Spacey στο American Beauty. Και κάπως έτσι ενώ αντικειμενικά το American Beauty ήταν σαφώς καλύτερη ταινία, πέρασα πολύ καλύτερα με το Safe Sex ;) Αντίστοιχα έχω λατρέψει το Μπάτμαν αυτή η αδερφή 2, τη Μαύρη Φουστανέλα, τα 5 πρώτα Κρακ Κόμικς και πάει λέγοντας. Φυσικά αυτά δεν είναι τα μοναδικά κόμικ που έχουν φτιάξει οι συγκεκριμένοι δημιουργοί. Κάπως έτσι, ενώ πέρασα πολύ όμορφα με το Επισκέπτες της Νύχτας, με τη Μαύρη Φουστανέλα έπαθα αμόκ :) Και ενώ μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ το Αθώες Εποχές, περιμένω από τα πέρυσι σαν τρελός να κατορθώσει να βγει το επόμενο του Γούση που θα έχει αστυνομική περιπέτεια από τις αρχές του 20ου αιώνα :D Και άμα το έργο είναι καλό, τότε παρόλο που ασχολείται με Ελλάδα, μπορεί να βρει διανομή έξω (και να ζήσει πιο άνετα ο δημιουργός και να μπορεί να μου δώσει εμένα προϊόντα που με ψυχαγωγούν). λχ τα αστυνομικά μυθιστορήματα του Μάρκαρη, που ενώ σαφώς και δεν είναι Hammett ή Christie, με διασκεδάζουν αφάνταστα :) και διασκεδάζουν και ξένους. και έφτασαν μέχρι και να δημοσιεύονται σε συνέχειες σε ελβετική εφημερίδα :) Γιατί δηλαδή να βλέπω τον Kenneth Branagh να κάνει έναν Σουηδό αστυνομικό? Γιατί να βλέπω τον Daniel Craig να κάνει έναν Σουηδό δημοσιογράφο? Δεν μπορώ να τους δω να κάνουν έναν Μπέκα ή έναν Χαρίτο? :)

 

(γ) Τα πολιτιστικά (ας πούμε) προϊόντα είναι κάτι που μπορούμε να φτιάξουμε και να εξάγουμε. Δεν μπορούμε να φτιάξουμε αυτοκίνητα. Δεν μπορούμε να φτιάξουμε ρούχα. Υπάρχουν άπειρα πράγματα στα οποία κάποιοι βάζουν τους δούλους τους να τα φτιάχνουν και δεν μπορούμε να ανταγωνιστούμε. Software όμως? γιατί να μην μπορούμε να φτιάξουμε software? γιατί να μην μπορεί ο άλλος να δακτυλογραφήσει κάτι οπουδήποτε στην επικράτεια και να το πουλήσει οπουδήποτε στον πλανήτη? ή να χρωματίσει. ή να σχεδιάσει (από στάμπα σε μπλούζα, μέχρι logo σε κούπα). ή να φτιάξει μουσική. ή οτιδήποτε. Επιπρόσθετα θυμάμαι την κουβέντα ενός φίλου μου από την Καλών Τεχνών "ξέρεις γιατί παίζουν τόσα ναρκωτικά εκεί? γιατί το ναρκωτικό είναι παυσίπονο. και η τέχνη βγαίνει από πόνο".... Και βλέπω πως σε αυτή τη χώρα, η μουσική που γουστάρω δεν βγήκε στην Αθήνα της ευμάρειας, αλλά στην Θεσ/νικη (Τρύπες+Ξύλινα Σπαθιά) ή στην Πάτρα (Mikro). Και η μουσική που γουστάρουν πάρα πολλοί άλλοι (και εκτιμώ έως ένα βαθμό) βγήκε στα Δυτικά Προάστια (low bap και γενικώς η ελληνική σκηνή χιπ χοπ/ραπ). Και βλέπω πως λατρεύω τόσο την λατινοαμερικάνικη λογοτεχνία, όσο και τα λατινοαμερικάνικα κόμικ...... Και πλέον όλη η επικράτεια πάει να γίνει Κερατσίνι........... (και το Κερατσίνι πάει να γίνει φαβέλα αντίστοιχα.....). 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Eπειδή κατεβάζουμε όλοι σωρηδών από το ίντερνετ (επειδή τα βρίσκουμε τζάμπα και πειρατικά), δε σημαίνει ότι το έντυπο θα εκλείψει. Οι κομιξάκηδες λατρεύουν την υλική υπόσταση των κόμικ τους, το ίδιο και οι βιβλιόφιλοι γενικά. Είναι πολλοί που κοιμούνται και αγκαλιά μαζί τους.

Κατά τη γνώμη μου δεν συντρέχει λόγος τέτοιας αντικατάστασης...

Τα κατεβάσματα σκαναρισμένων έχουν πέσει αισθητά στο εξωτερικό από τότε που ασπάστηκαν την ψηφιακή διακίνηση οι εκδότες. Εξού και οι τρελές πωλήσεις των tablets καθώς ο μέσος downloader σκαναρισμένων βολευόταν να το διαβάσει και στο PC του, ενώ τώρα έχουν προσελκύσει και ευρύτερο κοινό που θέλει ανέσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6249 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

 

Δεν μπορούμε να φτιάξουμε αυτοκίνητα. Δεν μπορούμε να φτιάξουμε ρούχα. Υπάρχουν άπειρα πράγματα στα οποία κάποιοι βάζουν τους δούλους τους να τα φτιάχνουν και δεν μπορούμε να ανταγωνιστούμε. Software όμως?

 Tα πάντα μπορούμε να φτιάξουμε, και τα πάντα δε μπορούμε: είναι αποτέλεσμα κεντρικής πολιτικής απόφασης, η οποία με τη σειρά της διαχέεται σε όλες τις βαθμίδες, μη εξαιρουμένης (και σημείου κλειδί) της Εκπαίδευσης. Δε φυτρώνουν αμαξιές στη Γερμανία, ούτε το χώμα περιέχει κώδικα στην Ινδία. Αποφασίστηκε να επενδύσουν εκεί and the rest is history.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

(γ) Τα πολιτιστικά (ας πούμε) προϊόντα είναι κάτι που μπορούμε να φτιάξουμε και να εξάγουμε.

 

:cheers5:

 

 

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου! Και πιστεύω πως αυτός πρέπει να είναι και ο στόχος του έλληνα από δω και μπρος.

Το "πολιτιστικό προϊόν" όμως είναι αποτέλεσμα παιδείας και σπουδής. Εμείς ως ελλάδα, έχουμε την δυνατότητα να παρέχουμε παιδεία και σπουδή στους νέους δημιουργούς μας; Τα τελευταία χρόνια θεωρώ πως είχαμε ξεκινήσει κάτι και γι αυτό προέκηψαν και τόσοι ικανοί δημιουργοί. Η επόμενη γενιά σχεδιαστών δεν θα έχει αυτή την πολυτέλεια με αποτέλεσμα μεγάλο της μέρος να χαθεί. Με λίγα λόγια... στο ελλάντα έχουμε χάσει επεισόδεια και πρέπει να θέσουμε κάποιες βάσεις απ την αρχή, μια απ αυτές είναι με κάποιο τρόπο να διευρίνουμε το κοινό μας. Αναφέρεσαι στην αλλαγή που κάνουν τα κόμικς ως μέσω (και είμαι μαζί σου σε αυτό). Δεν θεωρώ την αλλαγή αυτή "πρόβλημα", πρόβλημα θεωρώ πως δεν έχουμε τις βάσεις για να την στηρίξουμε.

 

υγ. τον Χατζούδη ρε παιδιά τον αναφέρετε κάθε φορά όταν μιλάμε για πετηχυμένους έλληνες κομίστες.... μόνο που ο άνθρωπος ΔΕΝ είναι κομίστας! είναι πετυχημένος έλληνας εικονογράφος (όπως και ο τσίλης, ο κυριακάκης και άλλοι επίσης αξιόλογοι αλλά λιγότερο γνωστοί) άλλο το ένα άλλο το άλλο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ίσως να μην μπορεί να στήσει σωστά μια σελίδα κόμικ (δεν ξέρω, δεν έχω δει ποτέ τέτοια δουλειά του). Αλλά έχει κάνει ένα κάρο covers :) http://comicbookdb.com/creator_covergallery.php?ID=35324 και πιθανολογώ ότι κανένας έλληνας δημιουργός δεν θα έλεγε όχι άμα του ζήταγαν από την αντιπέρα μεριά του ωκεανού να φτιάξει εξώφυλλα επί πληρωμή :)

 

Είναι και το εξώφυλλο μέρος του κόμικ. Όπως και ο χρωματισμός. και το lettering. :) Και μπορεί λχ ο Alex Ross να φτιάχνει κόμικ μια φορά στα 10 χρόνια αλλά oh brother τα εξώφυλλά του.... :)

 

Το point όμως είναι ότι κάποιοι είδαν τη δουλειά του μέσα στο internet και τον προσέγγισαν εκείνοι :) Αντίστοιχα πράγματα μπορούν να γίνουν με ένα web comic. Και το word of mouth είναι αρκετά σημαντικό πράγμα. Πόσοι έλληνες δεν έχουν μοιραστεί μεταξύ τους δουλειές του Dany χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα του τι είναι :D θα μου πεις "και πόσοι έμαθαν τι είναι".... :) νταξ. το point είναι ότι τσουλήσαν δεξιά-αριστερά. 

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Πάντως έχω δικαίωμα να κρίνω τι διαβάζω, ακόμη και αν δεν έχω εκδώσει κάτι. Αυτό το σκάσε και φάε αυτό που σου σερβίρουμε και άμα σου αρέσει είναι λίγο... τι λέξη να βάλω τώρα; Τα λεφτάκια μου τα δούλεψα. Το ξαναλέω. Η διεύθυνση μας ενθαρρύνει για κάτι τέτοιο.

Τι να πω... :( μπορεί να είμαι σε λάθος σάιτ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Dany respect :D :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4262
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6268 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πάντως έχω δικαίωμα να κρίνω τι διαβάζω, ακόμη και αν δεν έχω εκδώσει κάτι. Αυτό το σκάσε και φάε αυτό που σου σερβίρουμε και άμα σου αρέσει είναι λίγο... τι λέξη να βάλω τώρα; Τα λεφτάκια μου τα δούλεψα. Το ξαναλέω. Η διεύθυνση μας ενθαρρύνει για κάτι τέτοιο.

Τι να πω... :( μπορεί να είμαι σε λάθος σάιτ.

 

Δεν νομίζω ότι βγαίνει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής... μου φαίνεται περίεργο που έχεις καταλήξει εκεί. 

Δεν σε αναγκάζει κανείς και δεν νομίζω ότι οι Ελληνικοί εκδοτικοί (ή οι εκδόσεις ως αποτέλεσμα των δημιουργών) έχουν ψευδαισθήσεις για το τί εκδίδουν και σου προσφέρουν ως προϊόν.

Υπάρχει μεγάλη ποικιλία, ακόμα και σε μια περίοδο πτώσης, την οποία εγώ ανακαλύπτω συνεχώς. 

Επειδή ακριβώς δεν πουλάει ιδιαίτερα το κόμικ στην Ελλάδα, πάντα βρίσκεις ωραία πράγματα που υπήρχαν αλλά ξεχάστηκαν ή βγαίνουν αλλά δεν τα μαθαίνουμε. 

Επίσης, ΘΕΛΟΥΜΕ ανθρώπους με κριτική σκέψη να μας λένε την άποψή τους, για να έχουμε και εμείς το δικαίωμα να αντιδράσουμε με τον α ή β τρόπο. Και ως αναγνώστες και ως εκδότες.

Εκτός αν εγώ παρεξήγησα τα λεγόμενά σου, τότε ζητάω συγγνώμη (πάντα αυτό το κ*λοΐντερνετ με κάνει να μπερδεύομαι σε μεγάλα θέματα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πάντως εγώ θεωρώ αδιανόητο να διαβάσω είτε κόμικ είτε βιβλίο σε ηλεκτρονική μορφή. Κι αυτό μολονότι, παρά τα χρονάκια μου, είμαι πολύ εξοικειωμένος και με τους υπολογιστές και με το ΄Ιντερνετ και τα συναφή.

 

Κατ' εξαίρεση διάβασα κάποιες scanlations μεταφρασμένων στα ελληνικά από φίλους ιστοριών Disney αδημοσίευτων στη χώρα μας και δυο βιβλία ενός φίλου, στο ένα από τα οποία έκανα ταυτόχρονα και ένα είδος γλωσσικής επιμέλειας -φιλικά εννοείται- κοκκινίζοντάς του όσες λέξεις είχαν λάθη ή ήθελαν κάποιο διόρθωμα και ξαναστέλνοντάς του το αρχείο.

 

Αν δεν χαϊδέψω το χαρτί κι αν δεν μυρίσω το μελάνι δεν......

 

Βέβαια παλιός γάιδαρος είναι δύσκολο να αλλάξει περπατησιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Φίλος μεν Πλάτων, φιλτέρα δε η αλήθεια (Αριστοτέλης). Αγαπητέ Φαίδωνα, δεν φταίνε τα μικυμάου (δηλαδή τα κόμικς) που η νεολαία δεν μπορεί να διαβάσει κάτι πιο σοβαρό. Είναι κι αυτά ένα μέσο ψυχικής και πνευματικής απόλαυσης. Προσωπικά έχω διαβάσει πολύ στη ζωή μου (όχι πάντως Πλάτωνα γιατί δεν κατάφερα ποτέ -λάθος μου- να αγαπήσω τη φιλοσοφία) και εξακολουθώ να διαβάζω, αλλά δεν επιτρέπω στο σοβαρό διάβασμα να μου στερήσει τη χαρά να ευφραίνομαι και να χαχανίζω (σε βαθμό που η γυναίκα μου να λέει "τι έπαθε αυτός και γελάει μόνος του;") διαβάζοντας π.χ. τις μονοσέλιδες ιστορίες με τον Μίκυ και την παρέα του, από τον πρώτο (προς το παρόν) τόμο τών έγχρωμων κυριακάτικων στριπ τού Gottfredson.

 

Επέτρεψέ με Τρύφωνα να σου κάνω φιγούρα :angel:

 

Οι αλήθειες του Πλάτωνα, στο βαθμό και στο στυλ της εποχής του, είναι τόσο γεμάτες που θεωρώ τα βιβλία του 20 φορές καλύτερα και χρησιμότερα από τα Χριστιανικά βιβλία. Για την Ιστορία, τη μνήμη, την πολιτική, τα μιλιταριστικά καθεστότα, την αγάπη. Ακόμη και η ζωή του ήταν γεμάτη απο δυνατά γεγονότα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6249 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πάντως έχω δικαίωμα να κρίνω τι διαβάζω, ακόμη και αν δεν έχω εκδώσει κάτι. Αυτό το σκάσε και φάε αυτό που σου σερβίρουμε και άμα σου αρέσει είναι λίγο... τι λέξη να βάλω τώρα; Τα λεφτάκια μου τα δούλεψα. Το ξαναλέω. Η διεύθυνση μας ενθαρρύνει για κάτι τέτοιο.

Τι να πω... :( μπορεί να είμαι σε λάθος σάιτ.

Tα ακριβώς αντίθετα είπα από αυτό που κατάλαβες (αν κρίνω από την απάντησή σου) αλλά καλή καρδιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Μήπως δεν απαντώ σε σένα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4639 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι ότι οι Έλληνες δημιουργοί κάτι κάνουν λάθος, αλλά δε μπορώ να εντοπίσω τι. Πρόσφατα, έκατσα και φιλοσόφισα κάποια πράγματα στο συγκεκριμένο ζήτημα. Σε κάποια φάση κατέληξα ότι το μεγάλο πρόβλημα τους Ελληνικού κόμικ, είναι το πλήθος της χώρας. Καλώς ή κακώς, οι κομικσόφιλοι δεν ξεπερνούν το 0.1% της χώρας. 'Ενα νούμερο που ισχύει και για την Ελλάδα αλλά και για την Αμερική. Το πρόβλημα είναι ότι στην Αμερική, το 0.1 μεταφράζεται σε κάμποσα εκατομμύρια, ενώ στην Ελλάδα σε μόλις 1000 άτομα περίπου. Σε αυτό το σημείο είπα: "Γιώργο, άστο. Χαμένη υπόθεση. Είμαστε πολύ λίγοι". Έλα όμως που με μια δεύτερη σκέψη, οι Ιάπωνες ήρθαν να με διαψεύσουν! Η Ιαπωνία είναι μια σχετικά μικρή χώρα, ως προς τη γεωγραφία της, και έχει μόλις 13.000.000 κατοίκους!!! Ποιά είναι η διαφορά μας; Ότι οι φίλοι μας εξ' Ανατολής έχουν μια από τις μεγαλύτερες βιομηχανίες ένατης τέχνης και ποπ κουλτούρας (ίσως και πιο εμπορικής) που έχει εξελιχθεί σε μια γιγάντια αγορά παγκοσμίου επιπέδου! Και διερωτόμαι τώρα εγώ: γιατί αυτοί μπορούν και εμείς όχι; Τι είναι αυτό που λείπει σε εμάς και περισσεύει σε αυτούς;

Bonus παρατήρηση: Το ελληνικό κόμικ έχει τη τάση να κινείται στο είδος του κωμικού, σατυρικού/παρωδικού, τη γελειογραφία, καθώς επίσης και τις Ιστορίες της καθημερινότητας. Μόνο τα τελευταία χρόνια πάει να γίνει ένα άνοιγμα και στα άλλα είδη. Κατά γενική ομολογία όμως, είδη όπως η επιστημονική φαντασία, το horror και κυρίως η ναυαρχίδα όλων, το υπερηρωικό είδος, απουσιάζουν. Γιατί συμβαίνει αυτό; (αν κάπου έχω κάνει λάθος, παρακαλείται ο οποιοσδήποτε να με διορθώσει).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16040
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η γελοιογραφία δεν είναι κόμικ. Είναι δύο άσχετα πράγματα.. Όπως η φωτογραφία και ο κινηματογράφος :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Η γελοιογραφία δεν είναι κόμικ. Είναι δύο άσχετα πράγματα.. Όπως η φωτογραφία και ο κινηματογράφος :P

 

 

ψιτ. παίρνεις κίτρινη κάρτα. στο λέω.

 

στο επόμενο τρομοκρατικό χτύπημα που θα είναι έτσι απροειδοποίητο, θα σου ρίξω ροζ κάρτα. 

 

δεν θα κυκλοφορώ εγώ αμέριμνος ενώ θα πέφτουν ξαφνικα φούρνοι και πιάνα από το πουθενά γιατί έτσι, πάνω στη τρέλα, σου ήρθε εσένα....

 

:P

 

:D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η Ιαπωνία είναι μια σχετικά μικρή χώρα, ως προς τη γεωγραφία της, και έχει μόλις 13.000.000 κατοίκους!!!

 

Επειδή μου έκανε εντύπωση, το κοίταξα λίγο στη wiki. Το Τόκιο έχει 13.000.000 κατοίκους, η Ιαπωνία έχει 130.000.000 ;).

 

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16040
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ψιτ. παίρνεις κίτρινη κάρτα. στο λέω.

 

στο επόμενο τρομοκρατικό χτύπημα που θα είναι έτσι απροειδοποίητο, θα σου ρίξω ροζ κάρτα. 

 

δεν θα κυκλοφορώ εγώ αμέριμνος ενώ θα πέφτουν ξαφνικα φούρνοι και πιάνα από το πουθενά γιατί έτσι, πάνω στη τρέλα, σου ήρθε εσένα....

 

:P

 

:D

 

:cheers5:

 

 

:hug2:  :germ:

 

 

Επειδή μου έκανε εντύπωση, το κοίταξα λίγο στη wiki. Το Τόκιο έχει 13.000.000 κατοίκους, η Ιαπωνία έχει 130.000.000 ;).

 

 

:beersanta:

 

Αυτό είναι σωστό! 

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%B1%CF%80%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104537
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Η γελοιογραφία δεν είναι κόμικ. Είναι δύο άσχετα πράγματα..

 

Ε;;;; :NoNo: Από πότε; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16040
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ε;;;; :NoNo: Από πότε; :thinking:

 

Από την πρώτη σελίδα του θέματος που γραφουμε!!! :P 

Αααα... κύριε Παύλο, κοτζάμ global και κάνετε τέτοιες ερωτήσεις?? θα σας μαλώσω..!! :Teacher:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4262
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6268 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Παιδιά, παιδιά... ΔΙΑΔΟΧΗ. ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Για να υπάρξει κόμικ πρέπει να ισχύουν αυτά τα δύο. Η γελοιογραφία είναι ΕΝΑ καρέ. Μην μπερδευόμαστε με τα στριπάκια. Αυτά είναι κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190268
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Νικόλα, μη μασάς :) Τα τελευταία ποστ που βλέπεις μεταξύ εμού, του Παύλου και του ζιζανίου που ακούει στο όνομα Μέλανδρος είναι περισσότερο inside joke :) inside του φόρουμ γενικώς γιατί υπήρχαν τέτοιες συζητήσεις όπου άλλα πρέσβευαν οι μεν, άλλα οι δε :) Και απλώς βλέπεις μια λέξη που έγραψε ο falconara να μεγεθύνεται (αλλά για λόγους που είναι κάπως off topic). Nothing more :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6249 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Για την ιστορία, το υπερηρωικό δεν άνθισε πουθενά αλλού εκτός απ' την Αμερική, (δεν εχω μελετήσει αρκετά manga αλλα΄θα είμαι large και θα σας δώσω και την Ιαπωνία).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανάλογα το τι λες υπερήρωας. :D

 

Φυσικά όλα αυτά είναι πατάτες μπλέ, "υπερήρωες" δεν υπάρχουν. Είναι απλά ένδειξη της Αμερικάνικης τάσης να πάει το κάθετι στα άκρα, βάζοντας μπροστά το συνθετικό "super-". Yπάρχουν άνετα ήρωες από την εποχή της προφορικής παράδοσης μέχρι τις αρχές του 20ου αιώνα με "υπερδυνάμεις". 

 

-Στην ελληνική μυθολογία, ο Aχιλλέας είχε γεννηθεί σχεδόν άτρωτος και η Θέτιδα τον έκαιγε ζωντανό για να αφαιρέσει τα τρωτά μέρη του σώματος του.

-Στην ούγγρικη μυθολογία, ο Kampó, ο τάλτος είχε σπείρει φωτιά απ'το στόμα του, αποδεκατίζοντας τον τουρκικό στρατό. Οι τάλτος επίσης καβαλούσαν άλογα με 5 ή 6 πόδια, χάλκινη, ασημί και χρυσή χαίτη, που ω ναι, έσπερναν και αυτά φωτιά.

-Στην σαξονική μυθολογία, ο Beowulf είχε σφάξει 3 τέρατα, είτε με μαγικά σπαθιά, ή με τα ίδια τα χέρια του.

 

Ναι, υπάρχουν Ιαπωνικοί χαρακτήρες με "δυνάμεις". Αλλά ούτε είναι απαραιτήτως vigilante κατά το πιο κοινό Αμερικάνικο πρότυπο, και ούτως ή άλλως αυτή η παράδοση παραείναι παλιά για να οικειοποιηθεί από τους Αμερικανούς στο υπερ(χαχα)ελάχιστο.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

οι έλληνες δημιουργοί δεν "επιλέγουν" να κάνουν "κλαψιάρικα" (κάπως έτσι αναφέρθηκε παραπάνω-δεν έχω πρόβλημα με τον χαρακτηρισμό, με βρίσκει σύμφωνο-κι εγώ τέτοια έκανα) κόμικς, άπλα μέχρι και πριν από λίγα χρόνια μέχρι εκεί έφταναν οι δυνατότητές τους (που αφορά και την νοοτροπία και την θεματολογία).

 

Πολλοί ξεχνάτε πως είμαστε νέοι ακόμα σε αυτό... Νομίζετε πως και η αμερική ή η ιαπωνία ή η γαλλία πρόσφεραν απ την αρχή αριστουργήματα. Όλες αυτές οι χώρες έχουν και μια εξελικτική πορεία 70 χρόνων. Τα ελληνικά κόμικς (ειδικά μετά του Κόμικντομ) έχουν αρχίσει και αυτά να ωριμάζουν και σε μερικά χρόνια πιστεύω θα καλύπτουν και απαιτήσεις των πιο απαιτητικών. Αυτό, βέβαια, αν καταφέρουν να προσαρμοστούν στα δύσκολα χρόνια που ακολουθούν (είτε μέσω του κουράγιου των εκδοτών, είτε μέσω ίντερνετ).

 

Η διαφορά μας με άλλες χώρες δεν είναι ο πληθυσμός... είναι η παιδεία στο αντικείμενο. Κάτι που εδώ ακόμα δεν έχει προλάβει αναπτυχθεί... είναι θέμα χρόνου και επιμονής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ανάλογα το τι λες υπερήρωας. :D

 

Φυσικά όλα αυτά είναι πατάτες μπλέ, "υπερήρωες" δεν υπάρχουν. Είναι απλά ένδειξη της Αμερικάνικης τάσης να πάει το κάθετι στα άκρα, βάζοντας μπροστά το συνθετικό "super-". Yπάρχουν άνετα ήρωες από την εποχή της προφορικής παράδοσης μέχρι τις αρχές του 20ου αιώνα με "υπερδυνάμεις". 

 

-Στην ελληνική μυθολογία, ο Aχιλλέας είχε γεννηθεί σχεδόν άτρωτος και η Θέτιδα τον έκαιγε ζωντανό για να αφαιρέσει τα τρωτά μέρη του σώματος του.

-Στην ούγγρικη μυθολογία, ο Kampó, ο τάλτος είχε σπείρει φωτιά απ'το στόμα του, αποδεκατίζοντας τον τουρκικό στρατό. Οι τάλτος επίσης καβαλούσαν άλογα με 5 ή 6 πόδια, χάλκινη, ασημί και χρυσή χαίτη, που ω ναι, έσπερναν και αυτά φωτιά.

-Στην σαξονική μυθολογία, ο Beowulf είχε σφάξει 3 τέρατα, είτε με μαγικά σπαθιά, ή με τα ίδια τα χέρια του.

 

Ναι, υπάρχουν Ιαπωνικοί χαρακτήρες με "δυνάμεις". Αλλά ούτε είναι απαραιτήτως vigilante κατά το πιο κοινό Αμερικάνικο πρότυπο, και ούτως ή άλλως αυτή η παράδοση παραείναι παλιά για να οικειοποιηθεί από τους Αμερικανούς στο υπερ(χαχα)ελάχιστο.

Δεν ήταν άτρωτοι ήρωες, εξωγήινοι ήταν.

 

AncientAliensLogo.jpg

 

:P:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.