Μετάβαση στο περιεχόμενο

1453


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Υπάρχει πλέον αφιέρωμα - παρουσίαση ΕΔΩ.

 

 

Μια από τις πιο ευχάριστες για μένα εκπλήξεις του Comicdom ήταν η ανακοίνωση από την Anubis του 1453, το οποίο χαρακτηρίζεται ως το πρώτο ελληνικό graphic novel.

 

Στην τελευταία σελίδα του προγράμματος τους φεστιβάλ υπήρχε και η εξής διαφήμιση:

 

post-29-1207520645_thumb.jpg

(scan by fredy - το τσίμπησα από ένα άλλο ποστ του επειδή δεν έχω σκάννερ)

 

Στην παρουσίαση της Anubis έγινε ιδιαίτερη αναφορά στη δουλειά αυτή και μίλησαν μάλιστα και οι 2 δημιουργοί του, ο Ορέστης Μανούσος και ο Νίκος Παγώνης. Οι πληροφορίες που πήραμε λίγο πολύ ήταν οι εξής:

 

- Το κόμικ θα εξελίσσεται τις τελευταίες μέρες πριν από την Άλωση.

- Δεν έχει ως σκοπό να καταγράψει αναλυτικά τα ιστορικά γεγονότα εκείνης της εποχής. Απλά αυτά θα εξελίσσονται στο background της κεντρικής ιστορίας. Θα είναι κυρίαρχη όμως η ατμόσφαιρα που όντως επικρατούσε τις τελευταίες μέρες πριν την άλωση.

- Ο πρωταγωνιστής θα είναι ένας Κρήτης Τοξότης. (Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Κρήτες ήταν οι τελευταίοι που έφυγαν στην Άλωση - Α ρε πατρίδα! )

- Θα είναι γύρω στις 130 σελίδες.

- Η ιδέα ξεκίνησε πριν από ένα χρόνο περίπου (Μάρτιος 2007) και η ιστορική έρευνα κράτησε 6 μήνες ώστε να αποδοθούν όσο πιο πιστά γίνεται τα γεγονότα.

- Χρησιμοποιήθηκε ένα καστ περίπου 12 ατόμων τα οποία "πόζαραν" για τα πάνελ.

 

Στην παρουσίαση δεν είπαν πότε περίπου να το περιμένουμε, αλλά από μια συζήτηση που είχα στο περίπτερο της Anubis έμαθα ότι λογικά θα κυκλοφορήσει μέσα στο Μάιο. Υπάρχει και μια πολύ μικρή πιθανότητα για πριν το Πάσχα αλλά είναι αρκετά χλωμό.

 

Προσωπικά έμεινα αρκετά εντυπωσιασμένος από την παρουσίαση (σε αντίθεση με τον zoo :P ) και το περιμένω πλέον πως και πως. Μου αρέσει πολύ αυτή η περίοδος της ιστορίας και απ' ότι είδα στο βιντεάκι που έπαιξαν δείχνει πάρα πολύ αξιόλογη προσπάθεια η οποία δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από αντίστοιχες δημιουργίες του εξωτερικού.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και ήταν κυρίως αυτό που ήθελα να δω στην παρουσίαση της Anubis και τελικά ήταν το μόνο που δεν πρόλαβα να δω :(

 

:thanks: για την ενημέρωση :beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116987
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ορέστης Μανούσος, συντάκτης του PC MASTER, συμμετέχων σε διάφορες εκδόσεις της Compupress ("μαμά" της Anubis) και ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει (ποτέ δεν το έψαξα για να είμαι ειλικρινείς) το βαθμό συγγένειας που μπορεί να έχει με τον εκδότη του PC MASTER, Νίκο Μανούσο. Και μάλλον όσοι έχουν αγοράσει τα ιστορικά περιοδικά που βγάζει η εταρία, θα βρούν το όνομα του μέσα.

Πλέον καταλαβαίνω την ξαφνική έμπνευση της Anubis να ασχοληθεί με κόμικ Ελληνικής παραγωγής. ;) Δεν με χαλάει πάντως: Μακάρι να βγούν και άλλα. :)

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15802
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Απλά να πω γιατί ξενέρωσα με αυτόν τον τίτλο... Γιατί και από θεματολογία ενδιαφέρον μου φαίνεται, και από σκίτσο με τράβηξε.

 

Ξεκινάει λοιπόν η παρουσίαση, πέφτει ένα εφετζίδικο βίντεο, και ξεκινάει να μας μιλάει ο κ. Μανούσος. Όταν βλέπω κάποιον να μιλάει για το πνευματικό του "παιδί" με τόση βαρεμάρα, να περιγράφει βυζαντινές συνήθειες με τη φράση "και άλλα τέτοια" και γενικότερα να μην έχει τον ενθουσιασμό που θα αναμέναμε για ένα τέτοιο project ε, δεν μπορώ να νιώσω ευχάριστα και να το στηρίξω! Εκεί έγκειται το πρόβλημά μου και γι'αυτό απογοητεύτηκα από την παρουσίαση.

 

Περί ορέξεως όμως...

 

Ξέρω ότι κατά πάσα πιθανότητα θα τον πάρω τον τίτλο - το 1ο ελληνικό graphic novel είναι! - αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτή η 1η εντύπωσή μου για τον καλλιτεχνικά εκφραζόμενο Μανούσο θα αλλάξει εύκολα..

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16041
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5919 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Βασικά κάτι παρόμοια αλλα όχι τόσο πολυδιαφημισμένο εχει ξαναβγεί στην Ελλάδα....

ΡΟΔΟΣ 1306-1522 ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ... απο τον πολύ, μα πάρα πολύ καλό Παυλίδη.....

 

εδώ...

 

Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι γιατί δεν το έχω ΑΚΟΜΑ... Αλλά ξέρω δουλειές του και είναι επιβλητικές....

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104540
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ξεκινάει λοιπόν η παρουσίαση, πέφτει ένα εφετζίδικο βίντεο, και ξεκινάει να μας μιλάει ο κ. Μανούσος. Όταν βλέπω κάποιον να μιλάει για το πνευματικό του "παιδί" με τόση βαρεμάρα, να περιγράφει βυζαντινές συνήθειες με τη φράση "και άλλα τέτοια" και γενικότερα να μην έχει τον ενθουσιασμό που θα αναμέναμε για ένα τέτοιο project ε, δεν μπορώ να νιώσω ευχάριστα και να το στηρίξω! Εκεί έγκειται το πρόβλημά μου και γι'αυτό απογοητεύτηκα από την παρουσίαση.

Ξέρω ότι κατά πάσα πιθανότητα θα τον πάρω τον τίτλο - το 1ο ελληνικό graphic novel είναι! - αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτή η 1η εντύπωσή μου για τον καλλιτεχνικά εκφραζόμενο Μανούσο θα αλλάξει εύκολα..[/color]

 

Εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα για το πως παρουσίασε το 1453 ο Μανούσος. Θα το χαρακτήριζα τελείως αντιεπαγγελματικό. Λες κι έκανε αγγαρεία, σε αντίθεση όμως με τον Παγώνη που είχε αρκετή ζωντάνια κατά την παρουσίαση.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1367
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6085 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δυστυχώς δεν ήμουν στην παρουσίαση αλλά το πήρε το μάτι μου στην τελευταία σελίδα του προγράμματος.

 

Με ενδιαφέρει πολύ η εποχή που διαδραματίζεται, ελπίζω να είναι τόσο καλό όσο το φαντάζομαι. :thinking:

 

Ελπίζω να υπάρξουν και άλλα ελληνικά graphics novels στην συνέχεια με ανάλογες ιστορικές αναφορές(τόση ιστορία έχουμε ρε παιδιά,γιατί να μας την δείχνουν οι ξένοι?) :thinking:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26514
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ενδιαφέρον φαίνεται, για να δούμε τι θα δούμε! :D

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82146
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

E δεν είναι το πρώτο ελληνικό Graphic Novel. Εκατοντάδες έχουν βγει από Έλληνες δημιουργούς. Το όνομα απλά χρησιμοποιήθηκε πρώτη φορά από την Anubis στην προώθησή του. Το πρώτο ελληνικό της Anubis ναι, είναι.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1596
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το σχέδιο μοιάζει να είναι πάρα πολύ καλό, απίστευτο ξενέρωμα όμως το story

και το slogan, ιστορικότητες, σοβαρότητα, βαρύτητα. Βάλε λίγη φαντασία και ας

πουν οι καθηγητές του γυμνασίου ότι δεν είναι τίποτα περισότερο από ένα χαζό

κόμικ, στα τέτοια μας.

 

Το post μου τράβηξε το ενδιαφέρον άλλα μόλις είδα το graphic novel :thD:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εγώ απ' την άλλη είμαι υπέρ του να είναι όσο το δυνατόν πιο πιστό στα πραγματικά γεγονότα και αυτό για πολλούς λόγους:

 

Πρώτα απ' όλα αρκετό θάψιμο έχουν φάει τα κόμικ. Έχουν χαρακτηριστεί ότι είναι "μόνο για παιδιά", άλλες φορές ότι "διαφθείρουν τους νέους", ότι "παραποιούν γεγονότα/καταστάσεις" κλπ. Γιατί να κάνουν μια δουλειά λοιπόν που να στηρίζει αυτή την άποψη και να μην δείξουν την άλλη όψη του νομίσματος; Αν είναι όντως καλό θα δωθεί αρκετή δημοσιότητα σε αυτό και θα φέρει κόσμο σε επαφή με τα κόμικ αλλάζοντας σε πολλούς την άποψη τους γι' αυτά.

 

Επιπλέον, αν θέλαμε μια ισχυρή δόση φάντασυ χωμένη στην ιστορία μπορούμε να ανατρέξουμε σε πολλές δουλειές του εξωτερικού, και στα κόμικ kai αλλού (καλά, για τον κινηματογράφο δεν το συζητάμε...).

 

Προσωπικά είμαι υπέρ του ρεαλισμού σ' ότι διαβάζω/βλέπω. Δηλαδή με χαλάει (αλλές φορές πολύ, άλλες λίγο) όταν κάτι που υποτίθεται βασίζεται σε αληθινή ιστορία / πραγματικά γεγονότα αρχίζει να ξεφεύγει πολύ και ο δημιουργός να προσθέτει χίλια δυο δικά του μέσα...

 

Πάντως, απ' ότι είπαν τα παιδιά στην παρουσίαση (και που ξέχασα να το αναφέρω) έχουν ενσωματώσει με κάποιον τρόπο και διάφορους μύθους που υπάρχουν γύρω από το Βυζάντιο (πχ Μαρμαρωμένος Βασιλιάς) με τη μορφή διηγήσεων ενός τρελού. Έτσι, υπάρχει και μια μικρή δόση του "φανταστικού" μέσα.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   948
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6392 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μάλλον για τέλος Μαΐου το βλέπω να κυκλοφορεί, εκεί κατά τις 29...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είμαι περίεργη γι' αυτό το κόμικ... (στα ιστορικά κόμικ αλλά και στα ιστορικά μυθιστορήματα παίζει πολλή ιδεολογιά). Εγώ γενικά προτιμώ μυθολογικά κόμικ από ιστορικά (εκτός κι αν αναφέρονται στο σχετικά πρόσφατο παρελθόν). Και ειδικότερα από τη βυζαντινή ιστορία, το μόνο που μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον ήταν κάτι αφιερώματα που έκαναν τα ιστορικά της ελ/τυπίας, όπου περιέγραφαν τα βασανιστήρια της εποχής, τους ακρωτηριασμούς κλπ. Ίσως κι όλη αυτή η άρνηση να είναι απωθημένο απ' το σχολείο. Πολλή προπαγάνδα βρέ παιδιά!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λένα, για ιστορικό μυθιστόρημα και ειδικότερα για το Βυζάντιο θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το " ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΙ". Εγώ ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερος φαν των ιστορικών μυθιστορημάτων, αλλά το συγκεκριμένο μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ... :D Δείχνει τα πράγματα από μια άλλη ματιά από ό,τι μας είχαν μάθει στο σχολείο... ;)

 

Σύντομη περιγραφή :

Τα συγκλονιστικά, αποτρόπαια και αποκρουστικά γεγονότα των εμφυλίων πολέμων μεταξύ των Παλαιολόγων, που χάραξαν τη χωρίς επιστροφή πορεία προς την αυτοκαταστροφή και τη διάλυση της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, εξιστορεί στο νέο του βιβλίο ο Γιώργος Λεονάρδος. Αν και αυτοτελές -καρπός ενδελεχούς μελέτης των ιστορικών λεπτομερειών και των ανθρώπινων αδυναμιών που σημάδεψαν τους "άρχοντες" τον αιώνα προ της αλώσεως- αποτελεί, κατά κάποιον τρόπο, και συνέχεια του προηγούμενου ιστορήματός του "Μιχαήλ Η' Παλαιολόγος - Ο Ελευθερωτής". Το ανά χείρας ιστορικό μυθιστόρημα αναδεικνεύει, με τρόπο γλαφυρό και ευπροσήγορο, τα ηρωικά αλλά και τα μιαρά γεγονότα που επηρέασαν δραματικά τη ζωή και το μέλλον των κατοίκων της πρώην Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, γεγονότα που παραποιήθηκαν, είτε εκούσια είτε ακούσια, ώστε να συμβάλουν στη νάρκωση του λαού για γενιές ολόκληρες.Ένα ιστορικό μυθιστόρημα στο οποίο η αλήθεια υπερτερεί της φαντασίας, όπου αυτή χρησιμοποιήθηκε από το συγγραφέα για την ευχερέστερη κατανόηση του αφηγήματός του...

 

:cheers3: :cheers3:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1367
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6085 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λένα, για ιστορικό μυθιστόρημα και ειδικότερα για το Βυζάντιο θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το " ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΙ". Εγώ ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερος φαν των ιστορικών μυθιστορημάτων, αλλά το συγκεκριμένο μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ... :D Δείχνει τα πράγματα από μια άλλη ματιά από ό,τι μας είχαν μάθει στο σχολείο... ;)

 

Σύντομη περιγραφή :

 

 

:cheers3: :cheers3:

 

Πολύ καλό όντως!! Ουσιαστικά είναι τριλογία που ολοκληρώνεται με το τελευταίο έργο του: "Ο Τελευταίος Παλαιολόγος". :cheers3:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΟΚ< καθότι περνάω πολλές ώρες μέσα σε βιβλιοπωλείο θα το διαβάσω και θα σας πω τη γνώμη μου! :Book:;)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15802
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο Μανούσος είπε χαρακτηριστικά στην παρουσίαση ότι δεν είναι ένα αμιγώς ιστορικό graphic novel, αλλά μια ιστορία που χρησιμοποιεί ως "μαξιλάρι" τα ιστορικά γεγονότα εκείνης της περιόδου. Όπως συμπλήρωσε, για κάτι καθαρά ιστορικό υπάρχουν τα Κλασσικά Εικονογραφημένα, μια πεπατημένη που θέλησαν να αποφύγουν.

 

Οπότε περιμένουμε κάτι παραπάνω από μια ιστορική ανασκόπηση, με στοιχεία του δημιουργού που θα γεμίζουν πολλά κενά που ούτως ή άλλως υπάρχουν από εκείνη την περίοδο.

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γι αυτό είπα ότι είμαι περίεργη,περιμένω να δω τι θα ναι τούτο (δεν ήμουν και στην παρουσίαση, ενημερώθηκα όμως από σας :thanks: ). Το αποτέλεσμα θα δείξει...

 

:thinking::P

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως για όσους επιθυμούν ένα γρήγορο ρετουσάρισμα στις γνώσεις τους για την ιστορική περίοδο συνιστώ το παράκάτω βιβλίο του διακεκριμένου βυζαντινολόγου Donald Nicol "Το Τέλος της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας" .

 

Σύγχρονο (γραμμένο το 1979 ), ευσύνοπτο , γλαφυρό, παλιομοδίτικο - εμμένει στη πολιτικοστρατιωτική ιστορία και έχει αφήγηση που βάζει κάτω το καλύτερο ιστορικό μυθιστόρημα. Σε δυο μέρες το ξεπετάς. Εκδόσεις Καρδαμίτσα.

 

post-1271-1207911118_thumb.jpg

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15802
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Για περισσότερα inside trivia υπάρχει βέβαια και "Το Αποχετευτικό Σύστημα στο Βυζάντιο" του γνωστότατου εις την πάση Δώκτορα/Διδάκτορα βυζαντολογίας Κωνσταντίνου Κατακουζινού του νεότερου.

;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Για περισσότερα inside trivia υπάρχει βέβαια και "Το Αποχετευτικό Σύστημα στο Βυζάντιο" του γνωστότατου εις την πάση Δώκτορα/Διδάκτορα βυζαντολογίας Κωνσταντίνου Κατακουζινού του νεότερου.

;)

 

 

Τελικά αυτό εκδόθηκε??? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190275
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

- Ο πρωταγωνιστής θα είναι ένας Κρήτης Τοξότης. (Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Κρήτες ήταν οι τελευταίοι που έφυγαν στην Άλωση - Α ρε πατρίδα! )

 

αυτό να υποθέσω ότι το αναφέρανε στην παρουσίαση και να μη ζητήσω από το Sneaker τεκμηρίωση :)

 

- Χρησιμοποιήθηκε ένα καστ περίπου 12 ατόμων τα οποία "πόζαραν" για τα πάνελ.

 

... το αναφέραν γιατί δεν είχαν τίποτε άλλο να πουν? το αναφέραν για να εντυπωσιαστούν τα πλήθη επειδή ίσως να το θεωρούν πολλούς?

 

δεν ξέρω. από τη μία είναι θετικό το να υπάρχει ένα κόμικ πάνω στην ελληνική ιστορία (εγώ γκρίνιαζα εξ'άλλου πριν από καμπόσο καιρό) και ειδικά πάνω στο Βυζάντιο που για τους περισσότερους Έλληνες είναι μια ως επί το πλείστον άγνωστη ιστορία. από την άλλη φοβάμαι (1) τους συντελεστές, αφού συνήθως σε ένα δημιουργό η πρώτη δουλειά δεν είναι και η καλύτερη ;) και (2) το ότι είμαστε ένας λαός με μαμάτους προγόνους που όταν οι άλλοι ήταν στα δέντρα, εμείς είχαμε χοληστερίνη... και γενικότερα τα αυτιά μας χαϊδεύονται πολύ εύκολα με φτηνή πατριδοκαπηλεία και τζάμπα προγονολατρία.

 

είμαι ήδη απίστευτα προκατειλλημένος και περιμένω το χειρότερο :lol: (και αυτό από μια άποψη είναι καλό, αφού όσο λιγότερα expectations έχεις, τόσο καλύτερο σου φαίνεται το τελικό αποτέλεσμα ;) ) Αναρωτιέμαι σε τι βάθος έφτασε η ιστορική έρευνα... Σε 6 μήνες δε μαθαίνεις τίποτα. Λογικά θα πρέπει ήδη να υπήρχε ένα χ υπόβαθρο/ενδιαφέρον και απλώς αυτοί οι 6 μήνες να λειτουργήσαν ως fine tuning.

 

Πάντως η δική μου λογοτεχνική πρόταση (αν και έχω αρκετά χρόνια να ασχοληθώ με ελληνικό ιστορικό μυθιστόρημα και έχουν βγει καμπόσοι τίτλοι) θα ήταν ένα all-time classic από τη γενιά του 30. "Η πριγκηπέσσα Ιζαμπώ" από Άγγελο Τερζάκη ;)

 

:cheers:

 

ΥΓ χμ.... σκαλίζοντας λίγο το διαδίκτυο έχουμε και λέμε

 

"Ο Ορέστης Μανούσος γεννήθηκε στα Ανώγεια, σπούδασε Ιατρική στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και μετεκπαιδεύτηκε σε νοσοκομεία του Λονδίνου, της Οξφόρδης και της Νέας Υόρκης.

 

Υπήρξε Διευθυντής της Γαστρεντερολογικής Κλινικής του Νοσοκομείου Ευαγγελισμός Αθηνών και της Παθολογικής και Γαστρεντερολογικής Κλινικής του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου Κρήτης.

 

Ίδρυσε τη Μεσογειακή Ιατρική Εταιρεία, ενώ είναι Διδάκτωρ Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Οξφόρδης και Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης.

 

Ζει στην Αθήνα με τη σύζυγό του Μαίρη."

 

και από εκεί και πέρα έχει γράψει:

"Εάλω η Πόλις Παγκόσμια Πολεμική Ιστορία Το λυκόφως του μεσαιωνικού Ελληνισμού 1453-2008 555 χρόνια από την άλωση " εκδόσεις Anubis. Θετικό, διότι προφανώς το έχει σκαλίσει το θέμα. Αρνητικό (ελαφρώς) το ότι είναι μια έκδοση που κατηγοριοποιείται ως περιοδικό.

 

"Οι Παλαιοί Ανωγειανοί Τρόπος ζωής και αγώνες κατά της Τουρκοκρατίας" Πάλι Anubis. Θετικό το ότι έχει ασχοληθεί (για να λέει τρόπος ζωής) με κάτι λαογραφικό.

 

"Εισαγωγή στην Κλινική Ιατρική" Ιατρικό.

 

"Ο γιός της Ζαχαρένιας Ο Ανωγειανός γιατρός Νικόλαος Μανούσος και η εποχή του" Anubis. Βιογραφία του πατέρα του αν κατάλαβα καλά. Πάλι θετικό, διότι αυτο το "η εποχή του", πάλι μου δείχνει ότι γουστάρει λαογραφία....

 

"Κολίτιδες και "κολίτιδες"" Ιατρικό.

 

Βάσει ονομάτων αναρωτιέμαι μήπως εντέλει είναι θείος του Μανούσου που έχει την Compupress/Anubis... Ή ίσως και ο πατέρας του... check this one "Πρόεδρος & Δ/νων Σύμβουλος: Νικόλαος Ο. Μανούσος"... Άμα είδατε και τον Ορέστη Μανούσο, να σχολιάσω ότι ο Ν.Μανούσος πρέπει να είναι μεταξύ 40 με 50 ετών πλέον...... Εάν κάνω λάθος, αυτό θα είναι προς τα κάτω...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1758
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Πάντως για όσους επιθυμούν ένα γρήγορο ρετουσάρισμα στις γνώσεις τους για την ιστορική περίοδο συνιστώ το παράκάτω βιβλίο του διακεκριμένου βυζαντινολόγου Donald Nicol "Το Τέλος της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας" .

 

Σύγχρονο (γραμμένο το 1979 ), ευσύνοπτο , γλαφυρό, παλιομοδίτικο - εμμένει στη πολιτικοστρατιωτική ιστορία και έχει αφήγηση που βάζει κάτω το καλύτερο ιστορικό μυθιστόρημα. Σε δυο μέρες το ξεπετάς. Εκδόσεις Καρδαμίτσα.

 

Στην ίδια κατεύθυνση, αν θέλει κανείς να ερευνήσει εκτενέστερα τα αίτια της πτώσης του Βυζαντίου:

Donald Nicol "Οι τελευταίοι αιώνες του Βυζαντίου", εκδ. Παπαδήμας.

Τόσο κατανοητό που το πρωτοδιάβασα άνετα στα αγγλικά (πριν μεταφραστεί)

Επεξεργασία από alagt17
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελικά αυτό εκδόθηκε??? :lol:

 

Μην το γελάτε καθόλου! Το έχει ζητήσει πελάτισσα σε βιβλιοπωλείο πριν από κανα δυο χρόνια...! "Μα αφού τον έχω δει τον κο Κατακουζηνό να το διαφημίζει στην τηλεόραση..."

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τιιιιιιιιι?????? :lol::lmao::lmao::lmao:

 

Ουτε εγω ημουνα στην παρουσιαση και θα το τσεκαρω οταν βγει, αν και ειμαι αισιοδοξος..... :D

 

(Εξαλλου εχω να δω κατι αναλογο απο τα Κλασσικα Εικονογραφημενα... :) )

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4382
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  74
  • Reputation:   277
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5978 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

- Ο πρωταγωνιστής θα είναι ένας Κρήτης Τοξότης. (Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Κρήτες ήταν οι τελευταίοι που έφυγαν στην Άλωση - Α ρε πατρίδα! )

 

αυτό να υποθέσω ότι το αναφέρανε στην παρουσίαση και να μη ζητήσω από το Sneaker τεκμηρίωση

 

Να σημειώσω εδω για την ιστορική αλήθεια, ότι οι Κρήτες τοξότες είχαν αναλάβει την άμυνα στο παραθαλάσσιο τείχος από όπου είχαν εντολή να αποκρούσουν την επίθεση του οθωμανικού στόλου. Όταν έσπασε η άμυνα απο το χερσαίο τείχος και μπήκαν οι εχθροί και κατέλαβαν την πόλη, οι Κρήτες τοξότες είχαν μείνει ουσιαστικά χωρίς μεγάλες απώλειες. πολεμώντας ηρωικά, αποκομμενοι στις επάλξεις. Καθώς ήταν μάταιο πλεον να συνεχιστει η άμυνα και αναγνωριζοντας την ανδρεία τους ο Μωάμεθ, τους άφησε να φύγουν (όπως είχε κάνει και με τους Λατίνους) και να επιβιβαστούν ανενόχλητοι στα πλοία τους για να επιστρέψουν στην Κρήτη. Διεταξε δε να μην τους ενοχλησει ο οθωμανικος στολος, ουτε τα κανόνια όταν θα περνούσαν τα Δαρδανέλια αναγνωρίζοντας το θάρρος που επέδειξαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116987
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο τίτλος κυκλοφόρησε σήμερα.

 

Από τον Εκδότη

 

Μάιος 1453... Η Βυζαντινή Αυτοκρατορία βρίσκεται σε παρακμή κι είναι απομονωμένη από τα κράτη και τα βασίλεια της Δυτικής Ευρώπης. Ο χιλιόχρονος διάδοχος της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας δεν είναι παρά μια σκιά του παλιού του εαυτού. Το κενό εξουσίας που έχει δημιουργηθεί από την χρόνια παρακμή του Βυζαντίου έχει καλυφθεί από τους Οθωμανούς, οι οποίοι έχουν καταλάβει το μεγαλύτερο μέρος των εδαφών της πάλαι ποτέ κραταιάς αυτοκρατορίας σε Ασία και Ευρώπη και βρίσκονται στο κατώφλι της εκπλήρωσης του προαιώνιου πόθου των μουσουλμάνων - την κατάληψη της Κωνσταντινούπολης.

Ο πολυάριθμος στρατός των Οθωμανών και οι πανίσχυρες πολιορκητικές μηχανές του βρίσκονται αντιμέτωποι με τους λιγοστούς υπερασπιστές και με τα πιο ολοκληρωμένα οχυρωματικά έργα του μεσαιωνικού κόσμου. Δύο θρησκείες συγκρούονται, δύο κόσμοι αναμετρώνται σε μια σύγκρουση, το αποτέλεσμα της οποίας έμελλε να κρίνει την πορεία του κόσμου.

Η ιστορία, όμως, γράφεται από τους απλούς ανθρώπους - από τον πιο ταπεινό χωρικό, μέχρι τον πιο δοξασμένο ευγενή. Ένας από αυτούς είναι και ο Νικηφόρος Καλλέργης, ένας νεαρός τοξότης από τη Βενετοκρατούμενη Κρήτη, που πηγαίνει εθελοντικά στην Κωνσταντινούπολη μαζί με μερικούς ακόμη συμπατριώτες του, ανταποκρινόμενος στο κάλεσμα του Κωνσταντίνου Παλαιολόγου. Μέσα από το ημερολόγιό του, καταγράφει όλα όσα έζησε από τη μεριά των υπερασπιστών, σαν ένας απλός στρατιώτης κατά τη διάρκεια ενός κοσμοϊστορικού γεγονότος που σφράγισε το τέλος μιας ολόκληρης εποχής και εισήγαγε μια καινούργια...

 

Οι Εκδόσεις Anubis, λίγο πριν την ιστορική επέτειο της ’λωσης της Κωνσταντινούπολης (555 χρόνια: 29 Μαΐου 1453 - 29 Μαΐου 2008), κυκλοφορούν το πρώτο τους ελληνικό graphic novel, με φόντο μια από τις πιο τραγικές στιγμές της ελληνικής ιστορίας.

 

Πηγή: anubis.gr

 

€24,90, 144 σελίδες.

 

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εικ......πεντ......... :collapse:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5018
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για μένα είναι καλό το νέο περί τιμής γιατί φοβόμουν ότι θα ξέφευγε, είχα πει ότι θα το αγόραζα μέχρι 25 και αν ήταν λίγο παραπάνω θα το σκεφτόμουν. Ευτυχώς τέλος καλό :best:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καλή φάση.Χαίρομαι όταν βλέπω ελληνικά κόμικς να εκδίδονται και χαίρομαι που δεν θα χρειαστεί να περιμένω χρόνια να ολοκληρωθεί αλλά θα το διαβάσω μια κι έξω.

Ελπίζω και η τιμή να είναι λογική.Αν και με την Ανούμπις αυτό είναι λίγο ανέκδοτο.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.