Μετάβαση στο περιεχόμενο

germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4309
  • Reputation:   34154
  • Achievement Points:  4433
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση- κριτική του #2453 τεύχους του εβδομαδιαίου περιοδικού Μίκυ Μάους.

 

Φροσάν μου!!!! :hug2:

 

tn_MikyMaoys_2453.jpg

 

Εδώ Λιμνούπολη! (by Silvia Ziche).  :yahoo:

 

Ιστορίες.

 

Πράκτορας Ντόναλντ Ντακ: Ο Θεός του Ολύμπου. Το τρίτο μέρος της νέας περιπέτειας του ΝΝ επιτέλους στα χέρια μας!!!

Η Κατρίνα και ο Τάουερ επικοινωνούν με τον Έξφαιλ. Λόγω ότι ο Ντόναλντ θεωρείτε νεκρός ο Έξφαιλ την ρωτάει αν θα γυρίσει πίσω ή θα συνεχίσει μόνη της. Η Κατρίνα αποφασίζει να συνεχίσει υποστηρίζοντας ότι το ίδιο θα έκανε και στην θέση της ο Ντόναλντ. Ανοίγει η πόρτα και μπαίνουν η Πέννυ με τον Ντέηβιντ. Ο Ντέηβιντ της αναφέρει ότι μίλησε με τον Ποπότκα ,τον προπονητή της Μπελγκράβιας, αλλά και με τους αθλητές του αλλά δε κατάφερε να μάθει τίποτα. Επίσης ανέφερε ότι λόγω του αφνιδιασμού ο Ρολφ το έσκασε όταν πέτυχε η συνάντησή του με τους πράκτορες της ομάδας Ζήτα.

 

Η Κατρίνα αποχωρεί αφού έχει βάλει τον Σινκλαίρ στην θέση του. Το λιονταρίσιο κεφάλι του μυαλό δε βάζει. Κινείται προσεκτικά προσέχωντας μήπως την παρακολουθεί κανείς. Χτυπάει μια πόρτα και της ανοίγει ο Ντόναλντ. Φυσικά και δε πέθανε. Είναι μαζί του και ο Ρολφ. Πώς τον θυμόσαστε? Καμία σχέση. Φτερό στον άνεμο γυναίκας μοιάζει. Ο Ντόναλντ εξηγεί στην Κατρίνα ότι το σώμα του Ραλφ τον έσωσε από την πτώση και μετά τον τράβηξε πάνω γιατί λυποθύμησε. Ήρθε η ώρα των αποκαλύψεων.

 

Ο Ρολφ εξιστορεί: "Ο κύβος του Ολύμπου είναι ο εγκέφαλος της μηχανής που δίνει στους αθλητές της Μπελγκράβια υπεράνθρωπες ικανότητες. Επιδή όμως χωρίς τον κύβο τα αποτελέσματα δεν είναι μόνιμα η διαδικασία πρέπει να επαναλαμβάνεται σε καθημερινή βάση. Υπάρχει ο Ποσειδών, κωδικό όνομα του Ρολφ, που είναι ο ακούραστος κολυμβητής, ο Ερμής που είναι αείτητος στο τρέξιμο, η Άρτεμις που έιναι θεά στο σημάδι, ο Δίας που είναι ανίκητος στην πάλη και ο ο Ήφαιστος που δεν έχει ταίρι στην πυγμαχία. Χάρη στον κύβο οι πέντε (5) αυτές ιδιότητες  θα μπορούσαν να δοθούν σε ένα άτομο δημιουργώντας τον Άρη. Τον Θεό του πολέμου. Οι αθλητές της Μπελγκράβια είναι όμως τα πειραματόζωα, Οπότε σε περίπτωση επιτυχίας, το πρόγραμμα Δωδεκάθεο θα χρησιμοποιούνταν για στρατιωτικούς σκοπούς."

 

Η Κατρίνα και ο ,μασκαρεμένος, Ντόναλντ φτάνουν στο Ολυμπιακό χωριό. Ο Ντόναλντ μένει σε επιφυλακή ενώ η Κατρίνα κατεβαίνει στα αποδυτήρια της ομάδας της  Μπελγκράβια. Βάσει τον πληροφοριών που της είχε δώσει ο Ποσειδών ,Ρολφ για τους, φίλους, μπαίνει μέσω της ψεύτικης ντουλάπας στο μυστικό εργαστήριο. Ξαφνικά δέχεται επίθεση από πιίσω και πέφτει αναίσθητη. Ξυπνάει εν μέσω του Ποπότκα και των αθλητών του. Ο Ποπότκα της λέει ότι μια κρυφή κάμερα την κατέγραφε από την στιγμή που μπήκε στα αποδυτήρια και μέσω του βίντεο που της δείχνει της αποκαλύπτεται ότι της επιτέθηκε η Πέννυ. Ξαφνικά εμφανίζεται ο Ντόναλντ.

 

Ώρα για δράση. Ο Δίας, Ιβάν για τους φίλους, επιτίθεται στον Ντόναλντ μαζί με τον Ερμή και τον Ήφαιστο. Ο Ντόναλντ καταφέρνει να στείλει τον Δία και τον Ήφαιστο στον κόσμο των ονείρων ενώ την τελευταία στιγμή η Κατρίνα τον σώνει από την Άρτεμις. (Το ξέρω ότι είναι άντρας. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να μπω στο μυαλό των σεναριογράφων. Ή ,σωστότερα, των μεταφραστών.) Το σκάνε νόμιζοντας ότι έχουν ξεμπερδέψει μαζί τους. Αλλά που τέτοια τύχη. Ο Ντόναλντ έχει τον Ερμή στο κατόπι του με την Κατρίνα να έχει την Άρτεμις ξοπίσω της.Ο πρώτος σώνεται χάρης στην τύχη του (!) και η δεύτερη χάρη στον Ντέηβιντ. Που "όλως τυχαίως" ήταν εκεί...

 

Βγάζει νοκ-άουτ την Άρτεμις και συνοδεύει έξω την Κατρίνα και την απαγάγει συντροφιά με την Πέννυ. Η συναρπαστική συνέχεια και το τέλος της περιπέτειας σε εφτά (7) ημερολογιακές ημέρες.

 

 

Η δολλαριοφάγος ορχιδέα.

 

Η Μάτζικα την έχει δεί κηπουρός και με την βοήθεια της χλωρίδας που καλλιεργεί ετοιμάζει επίθεση στον Σκρούτζ. Το πιο πλούσιο παπί του κόσμου περνάει στην αντεπίθεση με εναλλακτικούς βοηθούς.

 

Το γούρι του Γουρλή.

 

Οι Γ.Κ.Α.Φ.Α-12 και ΠΑ.ΤΣΑ.-7, πράκτορες της οργάνωσης Π.Α.Π.Ι. σε νέες περιπέτειες για την προστασία των συμφερόντων του ζάμπλουτου θείου τους.

 

Μονοσέλιδες ιστορίες.

 

Εφευρέσεις και ανακαλύψεις: Η φωτιά.

Εφευρέσεις και ανακαλύψεις: Κινητήρας εσωτερικής καύσεως.

 

Βιντεοπαιχνίδι.

 

Παρουσίαση του Dynasty Warriors 8 για XBOX360 και PS3.

 

Ανέκδοτα, αξιοπερίεργα καιαιαιαιαιαιαι παιχνιδάκια!!!

 

Εν κατακλείδι.

 

Το τρίτος μέρος της περιπέτειας του ΝΝ χώρις να έχει την αγώνιωδη δράση του προηγούμενου με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο. Οι σκηνές της μάχης πολύ καλές και το τέλος ανατρεπτικότατο ώστε για εφτά (7) μέρες να τρωγόμαστε με τα ρούχα μας. Η περιπέτεια με την Μάτζικα αρκετά καλή με καλό bonus τους εναλλακτικούς βοηθούς του Σκρουτζ. Αυτό την ανέβασε λίγο. Τέλος, καιρό είχα να δω περιπετεια Π.Α.Π.Ι. και μπορώ να πω ότι την ευχαριστήθηκαι αρκετά!!! Από τις μονοσέλιδες ξεχωρίζει η πρώτη και ακολουθεί η δεύτερη.

 

9/10.

 

Υ.Γ.: Τρύφων μου πες μου αν είχαμε καμιά επανάληψη σε αυτό το τεύχος.

 

Υ.Γ.(2): Έχουμε την Πέννυ, έχουμε τον Μπραίην... Ο Αστυνόμος Σαίνης μας λείπει... :D

Επεξεργασία από Μενίρ Πουαρώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δεν έχω τίποτε σημαντικό να προσθέσω στην ολοκληρωμένη κριτική τού φίλου μου Μενίρ. Διάβασα το σπόιλερ (αφού είχα διαβάσει την ιστορία) και ζαλίστηκα. Χαρά στο κουράγιο του είπα. Στο ερώτημά σου, φίλε, η απάντηση είναι αρνητική. ΄Ολες οι ιστορίες είναι αδημοσίευτες, και αυτό είναι το θετικό. Το αρνητικό είναι η μονοκρατορία τών παπιών. Χάθηκαν έστω δυο μονοσέλιδες από το Σύμπαν των ποντικιών. ΄Αλλος ένας λόγος να τα ψάλω στο Τερζοπουλέικο. Ο άλλος είναι η ανυπαρξία έστω και μιας αδημοσίευτης ιστορίας σε οκτώ (8) μεγάλα σήριαλ.

 

Μια παρατηρησούλα γλωσσικής φύσεως (πώς το 'παθα, ε; ) Γιάννη μου: Η ΄Αρτεμις/΄Αρτεμη, τής Αρτέμιδος/΄Αρτεμης, την ΄Αρτεμι(ν)/΄Αρτεμη. Ποτέ την ΄Αρτεμις. Είναι σαν να λες τον Γιάννης ή τον Τρύφωνας. 

 

Τώρα ως προς την αποτίμηση τού τεύχους:

 

3ο επεισόδιο Πράκτορα Ντακ: Πολύ μπερδεμένο βρε παιδιά, δεν με ενθουσίασε όπως τα προηγούμενα. Ελπίζω να με αποζημιώσει το φινάλε.

 

Δύο μονοσελιδες: Δεν μου είπαν πολλά πράγματα.

 

Ιστορία με την Μάτζικα: Αρκετά καλοδεμένη. Πρωτοτυπία η απουσία τών συνήθων συνοδών τού Σκρουτζ. Ατυχής η απόδοση τού τίτλου ως "δολλαριοφάγος ορχιδέα" αντί τής ακριβούς μετάφρασης τού ιταλικού "la pianta monetofaga" που σημαίνει "το χρηματοφάγο φυτό". Η ένστασή μου εστιάζεται στο "δολλαριοφάγος". ΄Οσοι διάβασαν ή θα διαβάσουν την ιστορία ξέρουν ή θα μάθουν τον λόγο.

 

Πράκτορες ΠΑΠΙ. Ενδιαφέρουσα ιστορία.

 

Βαθμολογία: 7,75/10 (το 7,5 μού φαίνεται λίγο, το 8 πολύ και το 9 τού Γιάννη πάρα πολύ).

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27330
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   137
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Έχουν ανεβάσει παλιά τεύχη του ΜΜ στην σελίδα του τερζό http://terzopoulosbooks.com/index.php/periodika-disney/mickey-mouse

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μάλιστα, το είδαμε και αυτό. Είναι πάντως όλα περιόδου 2008-09.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

΄Ομως είναι ευκαιρία για κάποιους που δεν τα έχουν, να τα αποκτήσουν σε κατάσταση (ελπίζω) 10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σήμερα έβγαλε ο Τερζόπουλος στο www.terzopoulosbooks.com σχετικά νέα τεύχη του Μίκυ Μάους. Θέλω να αγοράσω όλα αυτά που έχουν Double Duck και δεν έχουν κυκλοφορήσει σε επίτομο. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να μου πει ποια είναι? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ευχαριστώ πολύ PhantomDuck. :respect: Τώρα έχω όλα αυτά τα μικρά διαμάντια του πράκτορα Ντακ!!!!Είχα καιρό να ενθουσιαστώ τόσο πολύ με καινούρια ιστορία Ντίσνευ. Το σενάριο και το σχέδιο απλά τα σπάνε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η κατάσταση των τευχών που στέλνει ο Τερζόπουλος (www.terzopoulosbooks.com) είναι ΑΡΙΣΤΗ, ενώ αν σου έρθουν με Κούριερ, χωρίς υπερβολή, σου έρχονται 24 ώρες μετά την ηλεκτρονική παραγγελία. Εντυπωσιακό!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Επειδή έχω παραγγείλει κι εγώ δε μου έχουν έρθει όλα σε άριστη κατάσταση.

Τα φετινά Μεγάλα Σήριαλ που έχω πάρει ήρθαν άψογα αλλά παλιά τεύχη είχαν κάποια προβληματάκια. Όχι κάτι ιδιαίτερο και όχι όλα τα τεύχη. Απλά μερικά αν τα έβρισκα έτσι στο περίπτερο θα τα προσπερνούσα. 

 

Σε κάθε περίπτωση ενημερώνω για την περίπτωση που κάποιος είναι αρκετά "περίεργος" με τα τεύχη του. Προσωπικά θα συνεχίσω να παραγγέλνω γιατί και γρήγοροι είναι και με βολεύει η διαδικασία.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τελευταία Παρασκευή του Ιουλίου και έχουμε και λέμε.. :mafia:

 

1) Σε ελευθερη πτώση - το τέλος της ιστορίας Ο κύβος του Ολύμπου :)

2) Ο τυχερός Αστέρας - Μίκυ και Γκούφυ

3) Ο αρχοντας των δολωμάτων - Ντόναλντ και Φέθρυ

 

τεύχος 2454

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

dionik_inducks_small.png

 

Πέρα από το τελευταίο μέρος του Πράκτορα Ντακ, το τεύχος έχει ωραιότατη θαλασσινή ιστορία 45 σελίδων! :awesome:

 

Την επόμενη εβδομάδα θα διαβάσουμε την "Περικεφαλαία των Θεών", ιστορία 40 σελίδων σε σενάριο Πανάρο και σχέδιο Φρετσέρο. :cool:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δεν θα επιχειρήσω να υποκαταστήσω τον φίλο μου Μενίρ Πουαρώ, που έχει στο ενεργητικό του ασυναγώνιστες παρουσιάσεις τευχών τού Μίκυ Μάους.

Απλά θα αναφέρω ότι το περιοδικό αυτό ανεβαίνει κάθε φορά και "λίγο ψηλότερα". Το τεύχος #2454 λοιπόν είναι "όλα τα λεφτά". 

 

Μια συγκλονιστική κορύφωση τής ιστορίας τού Πράκτορα Ντακ και έντονες συγκινήσεις, επικές συγκρούσεις και απροσδόκητες ανατροπές.

Θαυμάσια, τρυφερή και ανθρώπινη η ιστορία με τον τυχερό αστερία, τπαρόλο που προσφέρεται σε αφελείς λύσεις, τις αποφεύγει με δεξιοτεχνία, δίνοντάς μας ένα εξωτικό μύθο με σύγχρονα στοιχεία. Ακόμη και ο Πητ είναι πιο ανθρώπινος. Ειλικρινά η ιστορία μού θυμίζει την υπέροχη παλιά σειρά "Ιστορίες γύρω από την φωτιά" με αφηγήτρια την Γιαγιά Ντακ, http://coa.inducks.org/subseries.php?c=Bonfire+Tales

 

Τέλος κι αυτή η σύντομη ιστορία με τον Ντόναλντ και τον Φέθρυ, που ξέρετε πως δεν τον πάω και πολύ, μου φάνηκε ιδιαίτερα διασκεδαστική με αυτά τα γκαγκ που διαδέχονταν το ένα το άλλο με ιλιγγιώδη ταχύτητα.

 

Τέλος, βρήκα χαριτωμένες και τις δύο μονοσέλιδες ιστορίες.

 

Βαθμολογία 10/10 με την καρδιά μου.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4309
  • Reputation:   34154
  • Achievement Points:  4433
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ευχαριστώ πολύ τον φίλτατο Τρύφων που με αντεκατέστησε επάξια αυτη την εβδομάδα λόγω της διήμερης απόδρασής μου εις Κάρυστον. Επίσης και για τα πολύ καλά του λόγια για άλλη μία φορα. Σε γενικές γραμμές πάρα πολύ καλό τευχος με διαμάντι του το φινάλε της νέας περιπέτειας του ΝΝ. Η ιστορία με τους Μίκυ και Γκούφυ είχε πολύ καλό σενάριο και ολιγοσέλιδη με τους Ντόναλντ-Φέθρυ ευχάριστη. Αρκετά καλές και οι μονοσέλιδες συμπληρώνουν ωραία το τεύχος. Πολύ καλό τεύχος αλλά όχι καθαρό 10άρι.

 

9/10 από εμένα... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ευχαριστώ πολύ τον φίλτατο Τρύφων που με αντεκατέστησε επάξια αυτη την εβδομάδα λόγω της διήμερης απόδρασής μου εις Κάρυστον. Επίσης και για τα πολύ καλά του λόγια για άλλη μία φορα. Σε γενικές γραμμές πάρα πολύ καλό τευχος με διαμάντι του το φινάλε της νέας περιπέτειας του ΝΝ. Η ιστορία με τους Μίκυ και Γκούφυ είχε πολύ καλό σενάριο και ολιγοσέλιδη με τους Ντόναλντ-Φέθρυ ευχάριστη. Αρκετά καλές και οι μονοσέλιδες συμπληρώνουν ωραία το τεύχος. Πολύ καλό τεύχος αλλά όχι καθαρό 10άρι.

 

9/10 από εμένα... 

 ΄

Ισως το 10ρι μου να ήταν λίγο υπεβολικό και αποτέλεσμα τού ενθουσιασμού μου από την ανάγνωση 5 πάρα πολύ ωραίων αδημοσίευτων ιστοριών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24804
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  111
  • Reputation:   473
  • Achievement Points:  111
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το επόμενο που βγαίνει είναι διπλό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Με τον ήλιο να καίει ερχεται και αυτή η Παρασκευη..καλωσορίζοντας τον Αυγουστο με το αγαπημενο μας τευχάκι! :yahoo:

 

1) Η περικεφαλαία των θεών α+ β μέρος! - Ντοναλντ :hug2:

2) Επιχειρηση Ανοιχτό Παραθυρο - Κύρος Γρανάζης!

 

3) Σολο καριέρα - Μουργοι! :D

 

Τευχος 2455

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4309
  • Reputation:   34154
  • Achievement Points:  4433
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του #2455 τεύχους του εβδομαδιαίου περιοδικού Μίκυ Μάους.

 

Εξώφυλλο (Φροσάν μου!!! :hug2: )

 

tn_MikyMaoys_2455.jpg

 

Εδώ Μίκυ Σίτυ! (by Silvia Ziche ) :yahoo:

 

Ιστορίες.

 

Η περικεφαλαία των Θεών (Α' και Β' μέρος)

 

Μια περιπέτεια με τον Ντόναλντ και τα ανιψάκια του.

8ος αιώνας μετά Χρηστόν. Ένα Ντρακάρ πλέει  στις Βόρειες θάλασσες. Ο Μυθικός Έρικ και το πλήρωμά του είναι σε αναζήτηση ενός μυθικού θησαυρού. Η άποψη του πληρώματος για τον Καπετάνιο του δεν είναι και η καλύτερη. Την ώρα που οι άλλοι Καπετάνιοι βρίσκουν αληθινούς θησαυρούς ο δικός τους κυνηγάει μυθικούς ,στην κυριολεξία, θησαυρούς. Φτάνουν σε ένα νησί και αφού αγκυροβολήσουν βγαίνουν με μία βάρκα. Ο Έρικ μπαίνει σε μια σπηλια. Ξαφνικά ένας μεγάλος σεισμός ταρακουνάει όλο το νησί. Ο Έρικ βγαίνει τρομοκρατημένος και γυρνάει με το πλήρωμά του στο πλοίο.

 

Αύγουστος 2013. Ο Ντόναλντ και τα τρία ανιψάκια βρίσκονται στην Νορβηγία χάρη σε ένα ταξίδι που κέρδισαν σε διαγωνισμό των Μικρών Εξερευνητών. Ενώ ο Ντόναλντ τρέχει χαρωπά μέσα στο δάσος ξαφνικά καταλήγει μέσα του. Μέσα στην τρύπα βρίσκει μια πέτρα με παράξενα αρχαία σύμβολα. Τα ανιψάκια κατεβαίνουν και αυτά και βλέπουν πως είναι ρούνες.  Ξεθάβουν με πολύ κόπο την πέτρα και τους πλησιάζει ένας δασοφύλακας. Συζητάνε λίγο για την πέτρα. Ο δασοφύλακας τους λέει ότι ο πιο ειδικός στην ιστορία των Βικιγκ είναι ο...

 

Καθηγητής Κόκομπεργκ. Οι ήρωές μας φτάνουν στο γραφείο του με φωτογραφίες του βράχου. Τους λέει ότι ο Μυθικός Έρκ αναζητούσε την μυθική κρυστάλλινη περικεφαλαία που σε κάνει να ταξιδεύεις στον χρόνο. Βρίσκοντας στον χάρτη την έβδομη ρότα του ήλιου ,η πορεία που ακουλούθησε ο Μυθικός Έρικ, ζητάει από τον Ντόναλντ και τα ανήψια του να γίνουν το πλήρωμα του. Και το ταξίδι ξεκινάει. Όλα βαίνουν καλώς. Όμως κάποιος έχει ακούσει όλη την συζήτηση...

 

Το πλοίο ξεκινάει με ένα υποβρύχιο να το ακολουθεί. Ενώ το ταξίδι πάει καλά πέφτουν σε μία δυνατή καταιγίδα. Η νηνεμία τους βρίσκει σε νερά έξω από τις βασικές ακτοπλοικές γραμμές και με τα όργανα κατεστραμμένα. Με τον ασύρματο σχεδόν διαλυμμένο ο Καθηγητής προσπαθεί να καλέσει βοήθεια. Η ψαροσούπα του Ντόναλντ δεν είχε επιτυχία. Εμφανίζεται ένα δελφίνι που την τίμησε δεόντως παρέα με κάτι παστές σαρδέλες. Τι κάνεις όταν έχεις πλοίο με χαλασμένη μηχανή? Το σέρνεις με δελφίνι!!!

 

Χάρη στον Ιώνα καταφέρνουν να φτάσουν εκεί που είναι το νησί... Πού είναι όμως? Από ότι φανηκε ο σεισμός το καταπόντησε στον βυθό του ωκεανού. Εισχωρούν από τον κράτηρα του ηφαιστείου γιατι η είσοδος της σπηλιάς έχει μπλοκαριστεί από βράχια. Μετά από λίγο ψάξιμο βρίσκουν την κρυστάλλινη περικεφαλαία. Ξαφνικά εμφάνιζεται ο μυστηριώδης ξένος. Μια ξεγυρισμένη φτυαριά ,από τον Καθηγητή, τον στέλνει στον κόσμο του Μορφέα. Έλα μου ντε που δεν είναι ο κακός της υπόθεσης... Αλλά προστάτης αρχαιοτήτων.

 

Καθηγητής με όπλο στα χέρια του... Το πιάσατε το νόημα πιστεύω... Η περικεφαλαία είναι το εισιτήριο για αμύθητους θυσαυρούς από όλες τις ιστορικές περιόδους. Ντόναλντ πιάνει φτυάρι αφοπλίζει Καθηγητή. Καθηγητής βρίσκει ξίφος. Επιτίθεται σε Ντόναλντ που αμύνεται με  φτυάρι. Ακολουθεί μία μικρή μάχη. Καθηγητής αφοπλίζει Ντόναλντ. Λυμμένος προστάτης αρχαιοτήτων απειλεί να σπάσει την περικεφαλαία. Τέσσερα  παπιά αποχωρούν. Ακολουθεί πάλη μεταξύ προστάτη και καθηγητή. Περικεφαλαία στο κέφαλι του καθηγητή που δυστυχώς του δίνει την εντύπωση ότι δε λειτουργεί. Νευριασμένος ο καθηγητής την σπάει. Ο καθηγητής συλλαμβάνεται και ξεκινάει το ταξίδι της επιστροφής...

 

 

Επιχείριση ανοικτό παράθυρο.

 

Ο Ντόναλντ βγάζει την μπέμπελη εξαιτίας κλειστών παραθύρων λόγω ηχορύπανσης. Ο Κύρος θα δώσει την λύση.

 

Σόλο καριέρα.

 

Οι Μουργολύκοι λόγω των αμέτρητων αποτυχιών τους ως ομάδα αποφασίζουν να ακολουθήσουν χωριστούς δρόμους.

 

Μονοσέλιδες ιστορίες.

 

Με αγάπη για τον πλανήτη: Ηχορύπανση.

Με αγάπη για τον πλανήτη: Ο καλύτερος φίλος και του περριβάλοντος.

 

Βιντεοπαιχνίδι.

 

Παρουσίαση του Planes για WiiU, Wii, 3DS και DS.

 

Ανέκδοτα, αξιοπερίεργα και παιχνιδάκια...

 

Εν κατακλείδι.

 

Η βασική ιστορία του τεύχους διαβαζεται αρκετά ευχάριστα. Ωραίο σενάριο που ρέει ομαλά με καλές ανατροπές. Η δεύτερη αρκετά αδιάφορη... Η τρίτη τώρα. Η τρίτη έχει μία ιδιαιτερότητα που μου άρεσε πολύ. Τόσο πολύ που σε συνδυασμό με το ευχάριστο σενάριο μάχεται στα ίσα με την βασική ιστορία για την πρώτη θέση. Γενικά το πρώτο τεύχος του Αυγούστου αρκετά καλό!!!

 

8.5/10...

Επεξεργασία από Μενίρ Πουαρώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μάλιστα. Η μισή ύλη του σημερινού τεύχους είναι παρμένη από το τεύχος 2907 του Topolino. Ακόμα και το εξώφυλλο.

Αν και αυτό το Topolino e il Grande Mare di Sabbia (Mickey and the Great Sea of sand) που δείχνει ενδιαφέρον δεν το βάλανε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ο φίλος Γιάννης με κάλυψε πλήρως:

 

Η πρώτη ιστορία μού άρεσε πολύ. Στα κατά την άποψή μου θετικά της η απουσία τού Σκρουτζ, που αφαιρεί το στοιχείο τής φιλαργυρίας και τής απληστίας από την αναζήτηση τής περικεφαλαίας τών θεών.

 

Συμπαθητική η σύντομη ιστορία με τον Κύρο και τον Ντόναλντ.

 

Αυτή η ιδιατερότητα μ' έκανε κι εμένα φίλε μεγαλιθικέ ντετέκτιβ να αγαπήσω την τρίτη ιστορία.

 

Από τις δύο μονοσέλιδες, έξυπνη αυτή  με τα παπιά, ενώ αυτή με τους Μίκυ, Μίννι και Πλούτο (η πρώτη μονοσέλιδη από το Mice Universe μετά από πολύ καιρό), μου θύμιζε λίγο διαφήμιση φωτοβολταϊκών.

 

Τέλος -για να δεις πως δεν είμαι απόλυτος φίλε Μενίρ- μου άρεσε πολύ το σκίτσο της αγαπημένης σου Τζίκε.

 

Βαθμολογία: 8/10.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  317
  • Reputation:   1210
  • Achievement Points:  317
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5804 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

οι ιστοριες με την αρχαια ελλαδα ξεκινησαν απο το τωρινο τευχος?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95120
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  429
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

οι ιστοριες με την αρχαια ελλαδα ξεκινησαν απο το τωρινο τευχος?

 

Όχι...!

Την άλλη εβδομάδα (09/08) θα βγει το Μίκυ Μάους που θα έχει περιπέτειες στην Ελλάδα...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλημέρα σε όλους. Εχει δει κανείς ένα συναρμολογούμενο DoubleDuck mobile που δίνοταν με τα τεύχη του Topolino με τον Double Duck στους Ολυμπιακούς αγώνες? Ξέρει κανείς αν θα κυκλοφορήσει κ εδώ ή που μπορεί να το βρει κάποιος?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μόνο η Νέα Ακτίνα μπορεί να στο απαντήσει αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Καλημέρα σε όλους. Εχει δει κανείς ένα συναρμολογούμενο DoubleDuck mobile που δίνοταν με τα τεύχη του Topolino με τον Double Duck στους Ολυμπιακούς αγώνες? Ξέρει κανείς αν θα κυκλοφορήσει κ εδώ ή που μπορεί να το βρει κάποιος?

 

Μήπως εννοείς αυτό, φίλε Χρήστο;

 

Στην Ελλάδα κυκλοφόρησε ως χωριστό Μεγάλο Σήριαλ με #20

 

http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FMS+++20

 

ενώ νωρίτερα είχε κυκλοφορήσει με τα Μίκυ Μάους 2207-2211.

 

Στην Ιταλία κυκλοφόρησε με τα Topolino Libretto #2737-2741.

 

Μάλλον όμως τα μπέρδεψα γιατί εσύ ψάχνεις DoubleDuck Mobile ενώ αυτό είναι το αυτοκίνητο τού Φάντομ Ντακ aka Paperinik.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φίλε Τρύφων τελικά αυτό το συναρμολογούμενο που έλεγα το βρήκα στο υπέροχο forum του GC που έχει τα ΠΑΝΤΑ!!!! Ελεγα για αυτό το αυτοκινητάκι: http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=21258&p=243602

 

Μάλιστα κ το εξώφυλλο του τεύχους 2453 το απεικόνιζε χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος (με βάση πάντα το σενάριο της ιστορίας). Ο λόγος είναι ότι στην Ιταλία μαζί με την ιστορία του DD στους Ολυμπιακούς αγώνες έδωσαν δώρο το αυτοκινητο αυτό σε 4 τμήματα. Τι καλά να το έκαναν και εδώ!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Σου το εύχομαι, φίλε μου. Κι εγώ μπορεί να το αγόραζα -ιδιαίτερα αν συνόδευε τεύχη τού Μίκυ Μάους- γιατί σίγουρα θ άρεσε στην εγγονή μου, που λατρεύει τα φιγουρίνια με τον Μίκυ, την Μίννι (τους λέει με τα ονόματά τους), τον Ντόναλντ, τον Τζούνιορ Ντακ (τους λέει "παπί") και έχει ιδιαίτερη αδυναμία στον Γκαστόνε και επειδή διαρκώς τού βγάζει την ανθοδέσμη με τα τετράφυλλα τριφύλλια που κρατάει και την έκρυβε, την πήρα και την έβαλα σ' ένα κουτί μην τυχόν και την καταπιεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ελληνικότατο τευχάκι το σημερινό!!! :sun3:  και παπιοτεύχος!!!! :yahoo:

1) Ανεκτίμητη αξία - Θειούλης και Φέθρυ!

2) Ο Πασχαλόταυρος - Παπιοκατάσταση και πάλι

3) Ο ΦΕθρυπάρις και το μήλο της Εριδος - Φέθρυ Φέθρυ Φέθρυυυυ

4) Το χρυσάφι των Κυκλάδων - Σκρουτζάκος!

 

Τεύχος 2456

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95120
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  429
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με ένα πρόχειρο ξεφύλλισμα,νομίζω ότι είναι ένα πολύ όμορφο τευχάκι...! :)

Μου αρέσει που και η στήλη με τα αξιοπερίεργα και το κρυπτόλεξο,έχουν θέμα από τον Ελληνικό χώρο...! :P

Γι'άλλη μία φορά όμως έχω πρόβλημα με την κόλλα στην ράχη...! :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.