Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΕΠΙΓΟΝΟΙ ΤΟΥ ΚΑΡΛ ΜΠΑΡΚΣ


totally_wired

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΕΠΙΓΟΝΟΙ ΤΟΥ ΚΑΡΛ ΜΠΑΡΚΣ (ΟΙ)
Σενάριο/Kείμενα:
Ντον Ρόσα, Τζέφρυ Μπλουμ, Ντάαν Γίππες, Τζων Λάστιγκ, Σήζαρ Φεριόλι, Ρομάνο Σκάρπα, Κάρι Κορχόνεν, Ουίλλιαμ Βαν Χορν, Πατ Μακ Γκρηλ, Κάρολ Μακ Γκρηλ
Σχέδιο:
Μάρκο Ρότα, Ουίλλιαμ Βαν Χορν, Κάρι Κορχόνεν, Εστέμπαν, Ρομάνο Σκάρπα, Ντανιέλ Μπράνκα, Σήζαρ Φεριόλι, Ντον Ρόσα, Ντάαν Γίππες, Βίκαρ
Hμερ. έκδοσης:
18-09-2016
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
19.7 x 25.3
Σελίδες:
144
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ποικίλη
ISBN:
978-960-585-079-1

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

EPIGONOICBK_0001.jpg EPIGONOICBK_0001z.jpg

 

 

 

Η επανέκδοση των επιγόνων, αυτή την φορά απο την Καθημερινή, προσφορά με την εφημερίδα. Ακριβώς ίδιος αριθμός σελίδων και ίδιες διαστάσεις. Λίγο όμως λεπτότερο λόγω χαρτιού. Εσωτερικά, τουλάχιστον σε σχέση με την πρώτη έκδοση που έχω εγώ, έχει άλλον χρωματισμό και φυσικά την γραμματοσειρά της καθημερινής ενώ απουσιάζουν τα "Τέλος".  

 

 

 

post-29811-0-26889400-1474142034_thumb.jpgpost-29811-0-31517900-1474142040_thumb.jpg

 

 

 

 

 

Παρατήρηση για την καταχώριση

 

 

Αν και εξωτερικά έχει τίτλο Carl Barks - Οι επίγονοι (στα αγγλικά το όνομα), εσωτερικά αλλά και στην ράχη το έχει στα Ελληνικά. Προτίμησα όμως να αφήσω τον παραδοσιακό τίτλο της πρώτης έκδοσης. Αν θέλαμε να είμαστε 100% τυπικοι τότε θα το ονομάζαμε όπως στην ράχη, δηλαδή: ΚΑΡΛ ΜΠΑΡΚΣ ΟΙ ΕΠΙΓΟΝΟΙ

 

 

post-29811-0-69091700-1474141965_thumb.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κυρίες και Κύριοι..... ΣΚΛΗΡΟΔΕΤΟ!!!

Τώρα μπορείτε να ηρεμήσετε...  :dog:

Με μέτριο χρωματισμό... :P

Τζαμπα μια εβδομαδα γκρινιας....

Μπραβο στην Καθημερινη! :)

:beer:

Δεν είχα σκοπό να πάρω το το τομάκι αλλά μου το πήρε ο αδερφός μου οπότε τεσπα... :P Θα τους δώσω συγχαρητήρια για την Βιβλιοθήκη αλλά όχι για τους Επίγονους. Και γιατί είναι επανατύπωση έκδοσης που έχει εκδοθεί 3 φορές από το 2008 αλλά και γιατί συγκριτικά με την έκδοση που μπορείς να αποκτήσεις τώρα στα 7 με 9 ευρώ από τα public δεν αξίζει. Είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά στην ποιότητα. Ναι θα μου πεις είναι 4 ευρώ αλλά τώρα οι Επίγονοι κάνουν 7 ευρώ εάν τους παραγγείλει κανείς μέσω ίντερνετ και πάει μετά να τους αγοράσει από τα public. Η διαφορά είναι 3 ευρώ. Μικρή αλλά μεγάλη διαφορά στην ποιότητα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το αγόρασα κι εγώ σε μία κρίση σπατάλης και καταναλωτισμού κι ας έχω την πρώτη έκδοση του Τερζόπουλου...!

 

Από θέμα ποιότητας το βρήκα μία χαρά,για τα λεφτά του,στα πλαίσια της αντίστοιχης Βιβλιοθήκης Disney...!

 

Θα συμφωνήσω ότι ήταν άστοχη αυτή η κίνηση,μιας κι αυτός ο τόμος είναι σχετικά πρόσφατος και μάλιστα έχει εκδοθεί περισσότερες από μία φορές...!

 

Τέλος πάντων...!Μικρό το κακό...!Μακάρι η Καθημερινή,να μας εκπλήξει ευχάριστα με κάτι καινούργιο το καλοκαίρι του 2017...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6490
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικά δεν το είχα πάρει από τον Τερζόπουλο, οπότε το τσίμπησα το πρωί με την Καθημερινή, πολύ καλή έκδοση, αξίζει τα λεφτά της.

Να 'μαστε καλά και του χρόνου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το πήρα κ γω αν και έχω την πρώτη έκδοση της Νέας Ακτίνας. Το πήρα κυρίως λόγω χαμηλής τιμής - διαφορετικού (και ωραιότερου) εξώφυλλου.

Δεν το περίμενα τόσο χάλια. Και τι εννοώ;

Ο χρωματισμός στις ιστορίες είναι α-παί-σι-ος. Χάλι μαύρο. Αν είχε χαρτί εφημερίδας θα έμοιαζε με έκδοση Μίκυ Μάους των '80s. Το σύγκρινα με την πρώτη έκδοση και αν εξαιρέσω τα εξώφυλλα οπισθόφυλλα κλπ της Νέας Ακτίνας είναι ανώτερο.

 

Anwz, τα 4 ευρώ τα ψιλοκλαίω βασικά, μιας και το είχα ήδη. Το συνιστώ μόνο σε όσους δεν έχουν τις ιστορίες που περιέχει. Εγώ είμαι παράδειγμα προς αποφυγείν. :P

 

Γιατί, δηλαδή, τι είχανε τα Μίκυ Μάους των '80s??? Πολύ καλύτερα στο σύνολο, και δεν φθείρονται και τόσο εύκολα όσο τα σημερινά! :popcorn:

 

Στο θέμα "χρωμα" αναφερομουν. Απλως έφερα ως παράδειγμα τον συνδιασμό απόδοσης χρωματος - ποιότητα χαρτιου σε αυτή την εκδοση κ λέω οτι αμα είχε κ χαρτί εφημερίδας θα ηταν σαν εκδοση του '80 που δεν υπήρχε ψηφιακός χρωματισμός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31713
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Παντως και ο χρωματισμος της βιβλιοθηκης ντισνευ ειχε καποια θεματακια...ιδιαιτερα στους πρωτους τομους...θα μου πειτε χαμηλη τιμη και τα σχετικα και θα συμφωνησω...αλλα οπως και να χει το παρατηρησα και το αναφερω...ισχυει η ειναι ιδεα μου?

Παντως εξαιρετικη εκδοση γενικα σε προσιτη τιμη και ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ οχι σαν τον  τερζοπουλο που χρεωνε τιμες αμερικανικης υπερπολυτελους εκδοσης και σταματησε στο 1/3...Επισης η μεταφραση ειναι παρα παρα πολυ καλη και στους πρωτους 16 τομους ελαφρως αλλαγμενη(προς το καλυτερο) σε σχεση με τη βιβλιοθηκη μπαρκς του τερζο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το πήρα και εγώ φυσικά. Όχι που θα το άφηνα. Τι είπατε? Αν έχω την έκδοση του Τερζό; Φυσικά... Την πρώτη κιόλας. Βέβαια και εγώ ανήκω στην ίδια κατηγορία με τον φίλτατο Digisoul άνωθεν... Μόνο που εγώ δε τα κλαίω τα λεφτά μου. Προσωπικά είμαι καμμένος όσο αφορά τα παπιά και η περίπτωση μου είναι ,ευτυχώς, ανίατη. Οπότε don't try this at home my friends αν σας έχουν απομείνει εγκεφαλικά κύτταρα ανέπαφα (:P). Γιατί εμένα τα κάλλυψαν τα πούπουλα. Ειδικά αν το έχετε από Τερζό που σίγουρα είναι πολύ καλύτερη έκδοση από όλες τις απόψεις. Βέβαια η Καθημερινή χρησιμοποιεί το εξώφυλλο της τρίτης έκδοσης του Τερζό αν δεν απατώμαι. Που μου αρέσει καλύτερα από όλα.

Πάντως για 4€ είναι must have έκδοση για όποιον δε το έχει. Δε θα σχολιάσω χρωματισμούς και γραμματοσειρές γιατί ποτέ δε με απασχόλησαν ιδιαίτερα. Χώρια που δε το έχω διαβάσει ακόμα το συγκεκριμένο. Διότι αδιάβαστο Disney δε μπαίνει στην βιβλιοθήκη μου ακόμα και αν οι αλλαγές αφορούν μόνο τον τομέα της ποιότητας...   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Για εμένα πάντως που ποτέ δεν καιγόμουνα να αγοράσω τον συγκεκριμένο τόμο, η προσφορά της εφημερίδας ήταν ότι έπρεπε!

Του Ρόσα την έχω ξαναδιαβάσει, τις υπόλοιπες θα τις τσεκάρω εν καιρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εκτος απο το οικονομικο εχετε να πειτε τιποτα αλλο για το εν λογω κομικ;;;;

 

Εγω ειχα την πρωτη εκδοση του Τερζο την οποια αποχωριστηκα με εμγαλη μου χαρα. Πιο μετριες ιστοριες (με εξαιρεση αυτη του Ροσα) δυσκολα μαζευεις για να βαλεις σε τομο..

Εγώ ξεχώρισα του Ρόσα αλλά μου άρεσαν και Τα καρότα της χαράς του Σκάρπα. Οι υπόλοιπες είναι αρκετά μέτριες όντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ξερει κανεις με ποιο κριτηριο χαρακτηρίστηκαν ως επιγονοι οι συγκεκριμενοι σχεδιαστες του τομου, απο την στιγμη που οι περισσοτεροι σχεδιαστες λιγο πολυ εχουν επηρεαστει απο το θειο Καρλ;

 

Μεταφέρω εδώ την απάντηση από την γενική συζήτηση, για να μην χαθεί, μιας και πιστεύω πως μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους το όλο θέμα.

 

Κατ' αρχάς, η σειρά έχει περαστεί ως «επίσημη» στο Inducks. Δεν είναι δηλαδή μία ιδέα του Τερζόπουλου να συρράψει τυχαίες ιστορίες για να πουλήσει ένα βιβλίο. Η ιδέα ξεκίνησε από τους άνωθεν. Ο Τερζόπουλος (και η Καθημερινή κατ' επέκτασιν) απλά μάζεψαν αυτές τις ιστορίες φόρου τιμής σε ένα βιβλίο. Από εκεί και πέρα, στο Inducks βλέπουμε πως οι ιστορίες έχουν τον κωδικό D μπροστά. Αυτό σημαίνει πως εκδόθηκαν για πρώτη φορά από την Egmont, τον Βορειοευρωπαίο κολοσσό εκδότη, και όλες το 2001. Τις έβγαλαν σχεδόν ταυτόχρονα δηλαδή σε μηνιαία περιοδικά χωρών που έχει αναλάβει η Egmont. Για παράδειγμα, τα καρότα της χαράς του Romano Scarpa, δημοσιεύτηκαν σχεδόν ταυτόχρονα σε Δανία, Ισλανδία, Νορβηγία, Σουηδία, κλπ. Τώρα για το πώς έγινε η επιλογή. Ο Don Rosa, στο Κόμιξ #183 όπου δημοσιεύτηκε η δική του εκδοχή, αυτολεξεί αναφέρει στο άρθρο (bold για έμφαση δικά μου).

 

[...] Πριν από 3 χρόνια (το 2000), η Έγκμοντ αποφάσισε να εκδώσει δέκα ιστορίες για να γιορτάσει την εκατοστή επέτειο από την γέννηση του Καρλ Μπαρκς. Οι υπεύθυνοι ζήτησαν από δέκα καλλιτέχνες να γράψουν από μία ιστορία ο καθένας με πρωταγωνιστές τους πιο σημαντικούς ήρωες που δημιούργησε ο Μπαρκς. Εγώ επέλεξα τους Μουργόλυκους [...]

Άρα οι της Egmont ζήτησαν από δημιουργούς που συνεργάζονταν και είχαν μία άλφα γνώση πάνω στο θέμα του Barks, να επιλέξουν τον χαρακτήρα και την ιστορία που θα φτιάξουν. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Δεν είναι δηλαδή αυτοί οι επίσημοι επίγονοι και όλοι οι άλλοι είναι οδοντόπαστες. Απλά αυτοί ήταν που συνεργάστηκαν με την Egmont σε μία ιδέα που είχαν για 10 ιστορίες με 10 χαρακτήρες για τις 10 δεκαετίες από την γέννηση του Barks.

 

 

Και μιας και αναφέρθηκα στον Rosa, πρέπει να πούμε πως η ιστορία του «Μουργόλυκοι εναντίον θησαυροφυλακίου» παρουσιάζεται στον συγκεκριμένο τόμο με σωστά τα blueprints του θησαυροφυλακίου, ύστερα από πολλές λάθος προσεγγίσεις. Και εξηγούμαι: Είχα αναφέρει πως είχα στείλει τους Επίγονους στον Rosa, όταν ξεκινήσαμε να μιλάμε. Τα παρακάτω δεν ξέρω αν αναφέρονται κάπου στο διαδίκτυο, είναι πληροφορίες από προσωπική μας επικοινωνία. Ο λόγος που ήθελε να έχει ποιοτικό έλεγχο στις ιστορίες του, ήταν περιστατικά σαν και αυτά, όπου έδινε οδηγίες στους εκδότες και αυτοί τύπωναν χωρίς να δίνουν σημασία.

 

Ο Rosa κάθισε με τον Dan Shane και ξόδεψαν κάμποσες εργατοώρες για να φτιάξει τα blueprints του χρηματοκιβωτίου. Μόλις τα τελείωσαν, έστειλε αναλυτικές πληροφορίες στην Egmont για το πώς πρέπει να τυπωθούν, όμως οι τύποι δεν ασχολήθηκαν και πολύ και τα τύπωσαν όπως γούσταραν. Στον κοινό αναγνώστη δεν έχει καμία διαφορά, όμως για έναν τελειομανή σαν και τον Rosa που έχασε πολύ χρόνο για αυτά, ήταν άσχημο να τα βλέπει λάθος. Και γιατί ήταν λάθος; Βάζω συγκριτικές εικόνες από:

 

 

post-2414-0-15681400-1474285198_thumb.jpg

Κόμιξ #183  - 2003 - Λάθος

 

 

post-2414-0-05399700-1474284860_thumb.jpg

Επίγονοι (Τερζό, 1η έκδοση) - 2008 - Λάθος

 

 

post-2414-0-62305000-1474285005_thumb.jpg

Επίγονοι (Καθημερινή) - 2016 - Σωστό

 

Εν ολίγοις, ο Τερζόπουλος τύπωσε τα blueprints σαν μία συνηθισμένη σελίδα, με άσπρο περιθώριο γύρω γύρω. Επίσης έβαλε το background ανοιχτό γαλάζιο και τις γραμμές με σκούρο χρώμα. Τελείως λάθος δηλαδή. Τα blueprints είναι αρνητικές φωτογραφικές εικόνες που πρέπει να τυπώνονται με άσπρες γραμμές σε σκούρο μπλε background. Και το background πρέπει να πιάνει όλην την σελίδα, ώστε να αφήνει περιθώριο κοπής. Όπως ακριβώς έγινε δηλαδή στον τόμο της Καθημερινής.

 

Αυτό μάγκες είναι μία λεπτομέρεια που μας λέει πολλά. Έχω την Α' έκδοση του Τερζόπουλου, επομένως δεν ξέρω αν διορθώθηκε στις Β' & Γ'. Αν διορθώθηκε, έχει καλώς. Αν όμως παρουσιάζεται από την Καθημερινή πρώτη φορά, αυτό σημαίνει πως έχουν μέσα άτομα που κόβει το μάτι τους. Το συγκεκριμένο ήταν μία υπολεπτομέρεια της λεπτομέρειας. Σιγά μην κάτσει ο εκάστοτε εκδότης να ξοδέψει τόσο πολύ χρόνο για ένα δισέλιδο που θα εκτιμήσουν μόνο πολύ λίγα άτομα. Αλλά για να μπουν στον κόπο να το διορθώσουν, σημαίνει πως αφ' ενός ήξεραν το λάθος που ενόχλησε τον Rosa, και αφ' ετέρου το έφτιαξαν όπως ακριβώς έπρεπε. Λευκές γραμμές σε σκούρο μπλε χρώμα που πιάνει όλη την σελίδα. Αυτό δεν γίνεται στην τύχη, δεν ήξεραν μόνο όταν ήταν λάθος, ασχολήθηκαν αρκετά για να βρουν και πού ήταν λάθος.

 

Πολύ ενθαρρυντικό αυτό. Σημαίνει πως όσο ανίδεος και να είναι η Καθημερινή σαν εκδότης (αν είναι), έχουν μέσα άτομα που γνωρίζουν την δουλειά τους καλά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έτοιμα τα παίρνει η Καθημερινή από κάπου. Αν ήταν τα υπόλοιπα χρώματα ίδια με του Τερζόπουλου και άλλαζε μόνο μία σελίδα θα πίστευα πως την άλλαξαν αυτοί. Αλλά εδώ υπάρχουν πολλές διαφορές στα χρώματα. Γενικά δε νομίζω να κάνουν χρωματισμούς ποτέ στις εκδόσεις τους.

Επίσης είναι διορθωμένο και το άλλο λάθος που φαίνεται στο συγκεκριμένο δισέλιδο στις εκδόσεις του Τερζό :P

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Παίζει φυσικά και η πιθανότητα να τα παίρνουν έτοιμα, όμως δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Αλλά και έτοιμα να τα έπαιρναν, πάλι θα ήταν εύκολο να τυπώσουν με άσπρο περιθώριο γύρω γύρω. Το σημαντικό είναι πως ύστερα από πολλές προσπάθειες, για τον χ/ψ λόγο, αυτό τουλάχιστον το πέτυχαν :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Άρα οι της Egmont ζήτησαν από δημιουργούς που συνεργάζονταν και είχαν μία άλφα γνώση πάνω στο θέμα του Barks, να επιλέξουν τον χαρακτήρα και την ιστορία που θα φτιάξουν. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Δεν είναι δηλαδή αυτοί οι επίσημοι επίγονοι και όλοι οι άλλοι είναι οδοντόπαστες. Απλά αυτοί ήταν που συνεργάστηκαν με την Egmont σε μία ιδέα που είχαν για 10 ιστορίες με 10 χαρακτήρες για τις 10 δεκαετίες από την γέννηση του Barks.

 

ΟΚ ευχαριστω για τη διευκρινιση, ξεκαθαριζει πολλα.

 

Ο Τερζοπουλος αλλαξε τον τιτλο και το νοημα του τομου, κανοντας απο (στο περιπου) ''Φορος τιμης στον Καρλ Μπαρκς'' σε ''Οι Επιγονοι του Καρλ Μπαρκς'', κατι τελειως διαφορετικο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

 Έχω την Α' έκδοση του Τερζόπουλου, επομένως δεν ξέρω αν διορθώθηκε στις Β' & Γ'. Αν διορθώθηκε, έχει καλώς. Αν όμως παρουσιάζεται από την Καθημερινή πρώτη φορά, αυτό σημαίνει πως έχουν μέσα άτομα που κόβει το μάτι τους. 

Έχω την 3η έκδοση του Τερζόπουλου και ούτε εκεί έχει διορθωθεί... Επομένως, η Καθημερινή πρωτοτύπησε στη λεπτομέρεια... παραδόξως! :P

 

Αγόρασα κι εγώ την έκδοση της Καθημερινής, παρόλο που έχω ήδη την έκδοση του Τερζό και μπορώ να πω άνετα πως η ποιότητα είναι σαφώς κατώτερη... Ακόμα απορώ με το κολπάκι που έκαναν τελευταία στιγμή και μας άφησαν με 47 τόμους αντί για 48 αλλά για όσους δεν έχουν διαβάσει τους Επιγόνους, αξίζει... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το λοιπόν που λέτε, μίλησα με τον Rosa και τον ενημέρωσα και για τα blueprints. Η απάντησή του ήταν πως:

 

 

 
[...]

 

 

attachicon.gifΚΧ 183 (2003).jpg

Κόμιξ #183  - 2003 - Λάθος

 

 

attachicon.gifΕπίγονοι (2008).jpg

Επίγονοι (Τερζό, 1η έκδοση) - 2008 - Λάθος

 

 

attachicon.gifΕπίγονοι (2016).jpg

Επίγονοι (Καθημερινή) - 2016 - Σωστό

 

[...]

 

Οι εκδόσεις των 2003 και 2008 αν κρίνει από τα «rainbow colors του θησαυροφυλακίου», είναι πολύ πιθανόν να είναι μεταφορά των ιταλικών εκδόσεων :P. Ο χρωματισμός όμως που χρησιμοποιήθηκε στην φετινή έκδοση, μου λέει πως είναι αυτός που χρησιμοποίησε η Egmont το 2008 στο Don Rosa Hall Of Fame. Αυτόν μου λέει λογικά πήρανε και βάλανε στην ελληνική έκδοση. Η Egmont όμως αν δεν κάνω λάθος, χρησιμοποιεί το ευρώ € ως σήμα στο θησαυροφυλάκιο. Πρέπει να μοιάζει δηλαδή κάπως έτσι:

 

post-2414-0-26039300-1474570841_thumb.jpeg

 

Δεν είναι σίγουρος λέει για το πώς αποκτήσανε την δική του εκδοχή με το δολλάριο $ στο θησαυροφυλάκιο και το λογότυπο «McD» στο πάνω μέρος της πόρτας. Σε αυτό το σημείο τώρα έγινε επεξεργασία για πιστότητα στο πρωτότυπο. Το πιο πιθανόν είναι να έγινε από τους Έλληνες υπεύθυνους, μιας και γενικά σε όλες τις ιστορίες που το θησαυροφυλάκιο έχει €, κάνουν edit και το αντικαθιστούν με $. Άρα με τον χ/ψ τρόπο, οι Έλληνες εκδότες ασχολήθηκαν ως έναν βαθμό για να το διορθώσουν, δεν το πήραν έτοιμο 100%.

 

Βέβαια, έκλεισε με παράπονο πάλι. Λέει πως τα blueprints έπρεπε να είναι σε ένα ολόκληρο δισέλιδο, όχι το ένα μπροστά και το άλλο πίσω στο ίδιο φύλο. Οκ, τώρα ξεφεύγουμε νομίζω, απλά το αναφέρω για το ιστορικό :P

 

 

Υ.Γ.

Στο Inducks έχουμε καταγράψει τον τίτλο όπως αναφέρεται στο εξώφυλλο. Δηλαδή «Carl Barks - Οι Επίγονοι».

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το συγκεκριμενο τομο δεν τον ειχα αγορασει οταν κυκλοφορησε,,ουτε την πρωτη,ουτε την δευτερη φορα.thinking.gif

Αλλα καθε φορα που "επεφτα" πανω ου σκεφτομουν οτι το θελω. yes.gifΤελικα το πηρα και το διαβασα σημερα.

Το εξωφυλλο,τα χρωματα....Οk τι να λεμε,ειναι πολυ ομορφος τομος.

Τις περισσοτερες ιστοριες δεν τις ειχα.Σιγουρα οχι  αυτες που ειχαν δημοσιευθει απο το 2004 και μετα.(Ειχα σταματησει να αγοραζω το Κομιξ το 2003 νομιζω. )

Το διαβασα σημερα και μου αρεσε πολυ! Περασα πολυ ευχαριστα την ωρα μου  διαβαζοντας τον.

Η ιστορια  με την οποια γελασα πιο πολυ ηταν η ιστορια "Μακρινοι συγγενεις".:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  39774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  54
  • Reputation:   213
  • Achievement Points:  54
  • Days Won:  0
  • With Us For:  459 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια χρονολογία βγήκε η 2η έκδοση Τερζόπουλου; Ξέρω ότι η 1η ήταν το 2008 και η 3η (λεγόμενη επετειακή) το 2013. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.