Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1678
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

και ποσο το πηρες αν επιτρεπεται;

ειδες καθολου ποσο ειχε τα πρωτα νουμερα;

 

1 (αυθεντικό φυσικά-πολύ καλή κατάσταση) --> 120ε

2 (καλή κατάσταση απ' όσο θυμάμαι) --> 100ε

3 (καλή κατάσταση απ' όσο θυμάμαι) --> 100ε

 

Από κει και πέρα έπεφταν σταδιακά οι τιμές..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41697
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 (αυθεντικό φυσικά-πολύ καλή κατάσταση) --> 120ε

2 (καλή κατάσταση απ' όσο θυμάμαι) --> 100ε

3 (καλή κατάσταση απ' όσο θυμάμαι) --> 100ε

 

Από κει και πέρα έπεφταν σταδιακά οι τιμές..

 

Χωρίς καμία παρεξήγηση, αλλά από πού κι ως πού είναι καλές αυτές οι τιμές; Και στο ibid παρόμοιες βρίσκεις. Και ο περιβόητος Δάσκαλος, 100 ευρώ το δίνει το 3

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4128
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  89
  • Reputation:   360
  • Achievement Points:  105
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

καλησπέρα. το τεύχος Δεκεμβρίου θα έχει την ιστορία Βασιλιάς Σκρουτζ ο 1ος.

είναι η ίδια με αυτή του τεύχους 138;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στο ΚΟΜΙΞ 138 είχε δημοσιυτεί αυτή η ιστορία (το τελευταίο σενάριο του Μπαρκς με Σκρουτζ και Ντόναλντ για την δεκαετία του '60) την οποία είχε σχεδιάσει ο Τόνυ Στρομπλ.

 

Τώρα δημοσιεύουν το ίδιο σενάριο του Μπαρκς, σχεδιασμένο από τον Νταάν Γίππες.

 

Προσωπικά πιστεύω πως η δεύτερη εκδοχή θα είναι καλύτερη, κι ας μην την έχω διαβάσει. Ο Γίππες στα σενάρια του Μπαρκς που εικονογραφεί ξανά προσθέτει περισσότερες λεπτομέρειες & ζωντάνια. Το θέμα είναι πως θα είναι οι υπόλοιπες ιστορίες στο ΚΟΜΙΞ 282... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5100 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα ξερουμε σε λιγες ωρες :reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1678
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Χωρίς καμία παρεξήγηση, αλλά από πού κι ως πού είναι καλές αυτές οι τιμές; Και στο ibid παρόμοιες βρίσκεις. Και ο περιβόητος Δάσκαλος, 100 ευρώ το δίνει το 3

 

Αν πας από κει θα τα πάρεις φτηνότερα..απλά δεν χρειάζεται να τα γράφω αναλυτικά ;) το κόμιξ 1 150ε είχε..απλά μου το άφησε 120 ;) το ίδιο θα κάνει και με τα άλλα..

γι αυτό έγραψα για καλές τιμές..

 

ο δάσκαλος το έχει με 100ε το 3 αλλά είναι χωρίς φπα η τιμή. επίσης έχει μόνο ένα αντίτυπο (πέρασα πριν λίγες μέρες) το οποίο είχε λαδιές μέσα και στυλό στο εξώφυλλο σε κάποια σημεία..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41697
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είμαι σίγουρος ότι τα γράφεις πολύ σωστά και ότι ισχύουν απόλυτα όλα αυτά. Ακόμα κι έτσι όμως, πιστεύω ότι οι τιμές αυτές είναι πάρα πολύ υψηλές. Προσωπικά έχω δει σημαντικά χαμηλότερες τιμές σε διάφορα σάιτ στο Ίντερνετ, αλλά και έχω βρει και κάποια από αυτά τα τεύχη σε ασύγκριτα φτηνότερες τιμές και σε καλή ή πολύ καλή κατάσταση.

Για αυτό και πιστεύω ότι δεν είναι ευκαιρία οι συγκεκριμένες τιμές. Σίγουρα βέβαια δεν είναι εντελώς παράλογες, αλλά με λίγη υπομονή θα τα βρεις πολύ φτηνότερα.

Πίστεψέ με!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9501
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ευχαριστω το φιλο για την ενημερωση του κοστους των περιοδικων,

γνωμη μου και μενα οτι 120 ευρω για το κομιξ 1 ειναι υπερβολικα, αντε να εδινα 80 το πολυ.

το οτι στο ειπε 150 για να το αφησει 120 ειναι κλασσικη περιπτωση μαρκετινγκ.

βεβαια αν ηταν το μονο που σου λειπει τα δινεις τα 120...

για το 2 και 3 τα 100 ειναι για μενα 2 φορες πανω απο την τιμη που πρεπει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1678
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Να κάνω μερικά σχόλια ακόμα..

Το ότι οι τιμές είναι υψηλές γενικά και αστείες εννοείται.. Έξαλλου για ένα περιοδικό κόμιξ λέμε..5ε θα έπρεπε να είχαν..

Εννοείται ότι σε συγκεκριμένα site θα τα βρεις πολύ φτηνότερα σε πολύ καλή κατάσταση.. απλά λογικά θα χρειαστεί να κάνεις πολύ υπομονή.. Κάποιοι δεν την έχουν (δεν μιλάω απαραίτητα για μένα)... Πάντως παράπανω ανέφερα ότι οι τιμές είναι καλές σε σχέση με τα άλλα μαγαζιά της Αθήνας..

Ας πουμε το Χρύσο Γίγα μπορείς να τον πάρεις απο κει υποθέτω 80ε (από την κοστολόγηση των 100ε).. πες μου ένα μαγαζί άλλο στην Αθήνα που θα στον δώσει τόσο! Και έχω πάει σε όλα..!

 

Όσον αφορά το κομιξ 1 και αυτά που σχολίασε ο δεύτερος φίλος.. Όλα τα τεύχη είχαν με μολύβι πίσω γραμμένη την τιμή. Ας πούμε το κόμιξ 1 έγραφε 150 αλλά το πήρα 120. Αν πάει κάποιος φίλος να πάρει κάτι άλλο και δεν του κόψει δεν ξέρω.. ίσως να συμπάθησε εμένα..τι να πω? :P

Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ 120ε για το κόμιξ 1.. Τα έδωσα όμως γιατί πολύ απλά θα πουλήσω το παλιό μου κόμιξ 1 που είναι σε μέτρια κατάσταση σε ένα φίλο και θα λάβω ένα μέρος των χρημάτων.

 

Πάντως μετά από 3 μήνες που περιλάμβαναν πολύ ψάξιμο έτσι για hobby :P (μαγαζιά αθηνών, αποθήκες, συνομιλίες με φίλους από επαρχία, online μαγαζιά, δημοπρασίες κ.τ.λ.), πραγματικά το κόμιξ 1 είναι το πλέον δυσεύρετο τεύχος! Όλα τα υπόλοιπα τεύχη (της 20άδας, της 50άδας, το 37, 49, 55) είναι απλά της πλάκας.. βρίσκονται συνέχεια.. πολλά τα είχα διπλά και τριπλά.. το κόμιξ 1 απλά δεν υπάρχει! Έχει εξαφανιστεί! Υπάρχει κυρίως από τόμο (που είναι αηδίες για μένα), υπήρχε ένα αντίτυπο στο starcomics στην αγία παρασκευή στα 90ε (δεν μου άρεσε ποιοτικά), υπήρχε στο emarket σε μία μόνιμη δημοπρασία στα 200ε (κατάσταση 9 όμως) και το πήρε γνωστός μου. Από κει και πέρα οι συλλέκτες που θέλουν να δώσουν την συλλογή τους δεν το πουλάνε μεμονωμένα, ενώ κάποιοι που το δίνουν το πουλάνε 250, 300, 400 ακόμα και 800ε! Εμφανίζεται όμως που και που σε καμια δημοπρασία.. με εντελώς ξεθωριασμένο εξώφυλλο πριν λίγο καιρό έληξε 61,5ε. σε καλή κατάσταση υπάρχουν πολλοί ενδιαφερόμενοι οπότε να υπολογίζετε μια τιμή λήξης 100-150ε. Σε καμία περίπτωση λιγότερο..

Υποθέτω οτί υπήρχε μεγάλο απόθεμα κάπου του κόμιξ 1 και το βρήκε ο τερζόπουλος και το πολτοποίησε :P Είναι σπάνιο πραγματικά. Ο χρυσός γίγας (που έχει την ταμπέλα του πλέον δυσεύρετου τεύχους) είναι της πλάκας πραγματικά.. 10 φορές το χω βρεί τώρα τελευταία και 3 φορές το είχα εδώ σπίτι μου πριν λίγες μέρες.. Οπότε όποιος φίλος δεν έχει το 1 και θέλει να κλείσει τη συλλογή του καλό είναι να ψαχτεί πολύ :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5100 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπον λοιπον....

το επομενο τευχος κυκλοφορει 23 Δεκεμβριου. Θα ειναι διπλο, οπως ολοι περιμεναμε. Το κοκκινο πλαισιο του εξωφυλλου που βαζουν στα διπλα τευχη γινεται μπλε. Το εξωφυλλο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΝΑΝΤΟΡΠ!!!! Θα εχει ενα του Ροτα, που δειχνει Ντοναλντ και Νταιζυ σε ενα ελκυθρο, ενω πανω τους τα αστερια στον μπλε ουρανο σχηματιζουν κατι σαν χριστουγεννιατικο στολιδι. Αισθητικο αποτελεσμα:Super! Αν εξαιρεσεις το βρες με στο φεησμπουκ, προκειται ισως για το καλυτερο εξωφυλλο των τελευταιων δυο χρονων.

 

Στα ενδοτερα, κεντρικη ιστορια δεν θα υπαρχει. Στο εξωφυλλο δεν γραφει τιτλο ιστοριας αλλα "Καλες γιορτες με 13 κορυφαιους δημιουργους". Διαβαζοντας τα προσεχως μεσα στο τευχος μαθαινουμε οτι το διπλο θα εχει Μπαρκς, Σκαρπα, Ντααν Γιπες, Ουλιαμ βαν Χορν, Νοελ βαν Χορν, Ροτα, Χευμανς, Μπρανκα (και φυσικα...Βικαρ).. Εγω με Μπαρκς, Ροτα και Σκαρπα ειμαι ηδη καλυμμενος.

 

Να επιασε τοπο η γενικη κατακραυγη? Να συνειδητοποιησαν τα μαυρα τους χαλια? Να ειναι συμπτωση???Θα δουμε....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4857 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σχετικα με καποια γραφομενα πιο πανω.

Ο Τερζοπουλος παραλαμβανει μονο επιστροφες κι οχι απο αγορες υλικου. Ειναι εκδοτης κι οχι πρακτορειο, ειναι θεματα αδειων. Το υλικο του καποιο το αποθηκευει στο δικο τους αρχειο (αυτο που δεν ξεπακεταρει!!!), καποιο το πολτοποιει και καποιο το πουλα σε καποιους χοντρεμπορους. Στα γραφεια τους μπορει καποιους να προμηθευτει υλικο της τελευταιας μονο διετιας. Αλλο το ελαχιστο που ειναι υποχρεος να τυπωσει κι αλλο ποσο μπορει να κρατησει για δικη του χρηση.

Στο θεμα τιμολογησης των συλλεκτικων τευχων, ποτε δεν θα συμφωνησω με την υπερκοστολογηση τους.

 

Ηδη εχει μπει ενημερωση για το επομενο Κομιξ. Ουτε σε αυτο υπαρχει μεγαλη χριστουγενιατικη του Μπαρκς ομως δειχνει πολυ καλο. Αν ο εκδοτης ακουσε τα τοσο εντονα παραπονα ή αν απλως μας κανει ενα χατηρι θα το δουμε απο το τευχος Φεβραρη αν θα εχουν παλι το γνωστο στυλ.

 

Στο μεταξυ βαζω καποια σκαν απο το τευχος.

Το εξωφυλλο, η συγκριση με το παλιο και το επομενο.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

post-13944-0-80395400-1322219956_thumb.jpg post-13944-0-95891000-1322219934_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45797
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Παίζει να είναι η πρώτη φορά εδώ και πολλάααα χρόνια που χρησιμοποιούν διαφορετική γραμματοσειρά στο εξώφυλλο και αφήνουν την παρωχημένη, ξερή, bold άσπρη γραμματοσειρά. Πάμε πάλι να ανακαλύψουμε τον τροχό, πώς πρέπει να είναι φτιαγμένο ένα εξώφυλλο. Δεν φαίνεται τόσο άσχημο τεύχος, όμως πάλι θα το τιγκάρουν στις σύντομες 10σέλιδες αφού θέλουν να βάλουν 13 σχεδιαστές, επομένως φτάνουμε στα ίδια. Αυτό που θέλω να πω είναι πως κάνουν ένα καλό βήμα, όμως δεν βλέπω αλλαγές στο ζουμί του περιοδικού, δηλαδή στο κύριο περιεχόμενό του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5100 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω θα τους δωσω μια ευκαιρια και θα το αγορασω.Ας μην απαιτουμε ν αλλαξουν ολα εν μια νυκτι.Αλλαξε κσπως η αισθητικη του εξωφυλλου,δειχνουν επισης να τιμουν τους δημιουργους,μαζεψαν πολλους και καλους μαζι στο τευχος,εστω και σε δεκασελιδες.Οπως και να το δει κανεις,θα ελεγα οτι ισως ειναι η νεα αρχη που ολοι περιμεναμε.Αν ομως στη διαφημιση του μεθεπομενου τευχους δω ξανα Ναντορπ, εμενα με εχασαν οριστικα και αμετακλητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπορουμε να κανουμε συγκριση με ολα τα αλλα διπλα τευχη που εχει κανει. Γιατι αλλο αυτο που ελεγε παλια "πανηγυρικο" ή "εορταστικο" κι αλλο "διπλο"! Το διπλο απλως ειναι μια ενωση υλικου δυο τευχων κι οχι κατι ειδικα προετοιμασμενο! Αυτο δηλ. που κανει και στο ΜικυΜαους, ετσι για να πανε ανεμελοι διακοπες.

Ειδα οτι συνηθως βαζει μια πολυσελιδη και οι υπολοιπες ειναι οι συνηθεις 10-15σελιδες. Σπανιως υπαρχει καποια 20σελιδη.

Ομως αισθητικα με ευχαριστει και αυτο το τευχος και το επομενο.

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μόλις τώρα ήμουν στο περίπτερο για Μίκυ Μάους & Μίκυ Μυστήριο :cool: και χάζευα και το ΚΟΜΙΞ (δεν το πήρα, γιατί έρχεται με συνδρομή).

 

Είπα μήπως σας προλάβω, αλλά που... :P Μόνο και μόνο πως βάζει ιστορία του Σκάρπα μου φαίνεται εξαιρετικό! :awesome: Βέβαια μένουν και οι Βικάρ, Νόελ Βαν Χορν, Μπας Χέυμανς που δεν θεωρώ πως έχουν θέση στο περιοδικό, αλλά τέλος πάντων... :moutra2:

 

(Να έβαζαν μέσα στους δημιουργούς και κανέναν Μπεν Βέρχαγκεν... :( )

 

Τουλάχιστον όμως βλέπω μια αλλαγή και τολμώ να πω πως είναι ίσως το μοναδικό ΚΟΜΙΞ που αναρωτιέμαι τι θα περιέχει! :thinking::D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

E καλα, δε συμφωνω πως η καλλιγραφική γραμματοσειρά είναι πιο καλόγουστη από την λιτή και μοντέρνα που χρησιμοποιούν σε καθε τευχος. Από την άλλη όμως, η αλλαγή αυτή μαζί με την προτώτυπη επισήμανση για τους 13 δημιουργούς, το μπλε περιθώριο αλλά και την αναφορά σε Νοελ και Σκάρπα (μαλλον θα εχει ιστορία με το Μικυ) μου έβγαλε μια πολύ γιορτινή αίσθηση και για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια ένα διπλό τεύχος ΚΟΜΙΞ δειχνει να είναι όντως κατι ''σπέσιαλ''. Όχι πως θα έχει οτιδηποτε διαφορετικό από τα κλασσικά κόκκινα διπλά τεύχη που βγαινουν καθε δυο μήνες - απλά φαινεται πόσο εύκολο είναι να κάνεις τον άλλο να νοιωσει πως αγοράζει κατι σπουδαίο. Να αλλάξεις τη γραμαμτοσειρά και το χρώμα της ράχης...

 

Από την άλλη, το Μίκυ Μάους συνεχίζει σταθερά να ''παίρνει τη θέση'' του ΚΟΜΙΞ οσον αφορά την ποιότητα των επιλογών και την εστίαση στους δημιουργούς. Ήδη στο τελευταίο τέυχος έχει ένα αρθράκι αφιερωμένο στις κλασσικές ιστορίες του γκοντφρεντσον.

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5100 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόνο και μόνο πως βάζει ιστορία του Σκάρπα μου φαίνεται εξαιρετικό!

 

Και μαλιστα, λεει πως ειναι μια ανεκδοτη ιστορια του!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4697 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

http://coa.inducks.o...7&search=Regali - Σκάρπα

http://coa.inducks.o...%BA%CE%BF%CE%B9 - Βαν Χορν

 

Στα νέα της 9ης τέχνης ανακοίνωσε τη βιβλιοθηκη του γκοτφερσον και του μπαρκς απο την φανταγραφικς :P

Επεξεργασία από Paliakoudis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5100 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνω,το επομενο τευχος φαινεται σαν κατι σπεσιαλ που αξιζει τα λεφτα του.Οχι σαν κατι αλλα διπλα πρωτοχρονιατικα με καραακυρες ιστοριες τυπου η Κλαραμπελ Κλεοπατρα και τιγκα στον λατινοαμερικανο και τον εσκιμωο ασχετο σχεδιαστη. Αρκει να μην γινεται απλα για να μας κανουν το χατηρι για ενα τευχοσ και να επιδιωκουν πλεον απο δω και περα σε καθε τευχος σοβαρη δουλεια.

Επεξεργασία από lazarospap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ίσως, ΊΣΩΣ πάρω το επόμενο τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45797
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

 

Δράττομαι της παραπάνω ευκαιρίας για να πω κάτι ψιλοάσχετο, όμως ήθελα να το αναφέρω εδώ και πολύ καιρό. Ποτέ δεν μου άρεσαν οι νέες ιστορίες που βάζουν τον Μίκυ με το κλασικό κόκκινο παντελονάκι. Στις παλιές ιστορίες οκ, ήταν έτσι επειδή έτσι δημιουργήθηκε ο ήρωας και όλο το σύμπαν που τον πλαισίωνε ήταν ντυμένο αναλόγως (η Μίνυ, ο Οράτιος, ο Γκούφυ, ο Πητ, κλπ). Αλλά όταν νέοι σχεδιαστές πετάνε τον παλαιολιθικό Μίκυ σε ένα μοντέρνο Μίκυ Σίτυ, κάτι δεν πάει καλά. Μπορεί να το κάνουν για λόγους "κλασικότητας", σαν φόρο τιμής ή οτιδήποτε άλλο, αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα δεν μου αρέσει καθόλου. Ο Scarpa είχε δημιουργήσει 4-5 ιστορίες με τον Μίκυ σε τέτοια μορφή, αλλά ευτυχώς δεν τις συνέχισε.

 

 

Ο Μίκυ Μάους δημιουργήθηκε έτσι

post-2414-0-37241600-1322231951_thumb.gif

 

και όπως όλοι οι υπόλοιποι Disney ήρωες, εξελίχθηκε και έγινε κάπως έτσι

post-2414-0-48030000-1322232008_thumb.jpg

 

Ακόμα και ο Gottfredson, ο κύριος σχεδιαστής του Μίκυ, στις νεότερες ιστορίες του, άρχισε να εκμοντερνίζει το όλο σύμπαν. Αυτός ήταν που "έντυσε" τον Μίκυ και τον έκανε αυτό που έχουμε μάθει σήμερα. Όταν λοιπόν βλέπω τον Μίκυ κάπως έτσι, ε, μου χτυπάει κάπως κατακέφαλα.

post-2414-0-53172100-1322232107_thumb.jpg

 

Να το πω δήθεν; Να το πω αχρείαστο; Να το πω αντιαισθητικό; Δεν ξέρω, όμως ποτέ δεν μου άρεσε. Ίσως να είμαι υπερβολικός, όμως αυτός είναι ένας κύριος λόγος που αποφεύγω αρκετές ιστορίες συγκεκριμένων Ευρωπαίων σχεδιαστών με τον Μίκυ.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβασα το 282.Ειμαι ευχαριστημενος και εγκρινω. :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πάντως ας μην ενθουσιαζόμαστε και πολύ με το επόμενο τεύχος.Εντάξει μπορεί να έχει Σκάρπα, ωραίο εξώφυλλο κλπ, αλλά και άλλες φορές μας είχαν ξεγελάσει έτσι και πάλι επιστρέψαμε στο ίδιο στυλ.Παράδειγμα Κόμιξ #266 http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FKX++266 , με μεγάλη υποτιθέμενη ανέκδοτη ιστορία του Μπάρκς και ιστορία του Καβατσάνο, ο οποίος είχε να εμφανιστεί τουλάχιστον μία 5ετια στο Κόμιξ και πιστέψαμε πως με το τεύχος αυτό έρχεται η επιστροφή στον παλιό καλό καιρό, αλλά που;Άλλο ένα παράδειγμα είναι το Κόμιξ #278 http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FKX++278 , που είχε μεγάλη ιστορία του Ρότα, αλλά πάλι μετά επιστρέψαμε στο γνωστό κλασικό στυλ.Οπότε καλύτερα ας είμαστε επιφυλακτικοί, γιατί μετά ίσως απογοητευτούμε πάλι και δεν έχει κανένα νόημα.Η αλλαγή θα έρθει μόνο αν αλλάξει το περιοδικό χέρια.Όπως για παράδειγμα έγινε στις ΗΠΑ με την BOOM (άσχετα αν μετά έληξε η άδεια της).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

μολις ηρθα απο το περιπτερο!το τευχος αυτο μοιαζει πολυ καλο και το επομενο με εξεπληξε!οκ,δεν εχει μεγαλη περιπετεια.αυτο δε με ενοχλει ιδιαιτερα,πχ καποιες απο τις ιστοριες της μηχανης του χρονου τις βρηκα υπερβολικα μεγαλες-κουραστικες..επισης δεν ειναι 10/10 ιστοριες απο μπαρκς,ουτε ατο με πειραζει,αν ειχε 10/10 μπαρκς μαλλον δε θα το παιρνα γιατι αυτες τις 10 σταδιακα θα τις διαβαζα στη βιβλιοθηκη του...φαινεται αξιολογη προσπαθεια,το μπλε περιγραμμα ειναι παρα πολυ ομορφο,το εξωφυλλο το ιδιο.πραγματικα ανυπομονω να το παρω..και τελος να σας εκμυστηρευτω και κατι...ΖΗΛΕΥΩ!!!ζηλευω που δεν ειμαι μικρος....αν ημουν μικρος ξερετε τι θα γινοταν;εκεινες τις μερες που θα κυκλοφορουσε θα ειχα διακοπες!θα καθομουν σπιτι,με τα μελομακαρονα,θα πηγαινα για μπαλα με τους φιλους μου γτ μεχρι εκει θα μπορουσα να βγω και θα μαζευομασταν σε σπιτια για μονοπολυ ή για mame32 που θα μας το ειχε κατεβασει καποιος μεγαλυτερος αδερφος!και θα πηγαινα περιπτερο και θα παιρνα αυτο το τευχος και θα ενιωθα πολυ χαρουμενος που θα το διαβαζα σπιτι μετα!αυτα!οποτε ας μην ξεχναμε τον πραγματικο ρολο-σκοπο-κοινο των κομικς και ας σκεφτομαστε τι συναισθηματα θα μας προκαλουσε το καθε τευχος αν ημασταν μικροι,οπως τοτε που ξεκινησαμε να τα διαβαζουμε!!

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4857 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδη λιγο πολυ καταλαβαμε ποιες ειναι οι επομενες ιστοριες του 283 (τις ειδαμε και στο inducks) (κι αυτες ειναι συγχρονες, ακομα κι αυτη του Σκαρπα!), νομιζω οτι δεν προκειται να δουμε καποια αλλαγη νοοτροπιας στα νεα Κομιξ. Εγω παντως σταματησα να εχω προσδοκιες εδω και καιρο.

Δειχνει μια μονιμη αποφυγη παλιων ιστοριων και προτιμα αυτες περαν του 2000 εδω και πολλα χρονια.

Το οτι βαζει τον Μπαρκς νομιζω οτι οφειλεται μονο στα αρθρα που θελει να περιλαμβανει στα τευχη. Διαφορετικα ουτε αυτον θα εβαζε.

Ουτε φυσικα να περιμενετε να σταματησει ο καθε ειδους "Ναντορπ" που δεν θελετε. Γιατι εγω (και πολλοι αλλοι) μπορει να μην εχω οσο καποιοι τοσο προβλημα με αυτον στα εξωφυλλα, εχω ομως με αλλους που δεν μου αρεσει το σχεδιαστικο τους στυλ, γιατι αλλο μια εικονα κι αλλο λιγες ή καμποσες σελιδες. Βαριεμαι τις ιστοριες τους.

Το αν τελικα η παρουσα γενια αναγκαστει να σταματησει τη συλλεκτικη της ορεξη στο νουμερο 300 ή πιο νωρις, νομιζω οτι δεν εχει τοση σημασια. Σημασια ειναι να μην σε βαζουν να κανεις τετοιες σκεψεις γιατι ακομα και η συμμετοχη στα φορουμ θα γινεται με πολυ λιγωτερη διαθεση.

 

Αλλα οπως και ναχει, η πολλη γκρινια βλαπτει. Αυτο που θα σας προτεινα ειναι οι διαμαρτυριες μας να αλλαξουν μορφη και αντι να ειναι ολες στο ατομικο επιπεδο να γινουν ομαδικες. Δηλ. να ετοιμαζοταν ενα κειμενο κοινων παραπονων, που θα του το στελναμε σαν ομαδα. Κι επειδη καποιοι ηδη γνωριζονται μεταξυ τους, μπορουν να ετοιμασουν ακομα και ομαδικη επιστολη που θα μπορουσαμε να περνουσαμε απο τη λεσχη και να την υπογραφαμε. Για σκεφτειτε το λιγο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ρε παιδια πραγματικα τωρα κουραστηκα με αυτα που λετε για τα παραπονα...δλδ να γραψετε γραμμα να του πειτε τι;;;θα γραφατε γραμμα στο focus ή δεν ξερω ποιο περιοδικο να αλλαξει τα αρθρα του;;οχι,θα σταματαγατε να το παιρνετε ή θα διαλεγατε το science illustrated/περισκοπιο ή και γω δε ξερω ποιο..να του στειλουμε και γραμμα για να σταματησει τις χαζες ιστοριες του ντοναλντ και τις χαζες ιστοριες του φαντομ ντακ..Α!και να σταματησει τον Σκαμπυ απο το μεγαλο μικυ και τις αριστογατες!ειναι απλα ενα περιοδικο.σ αρεσει;το παιρνεις.δε σ αρεσει;αστο να το παρει κανενας αλλος...με τη τοση βαβουρα που κανετε για το πως θα ξυπνησουμε τον τερζοπουλο κλπ κλπ το μονο που καταφερνετε ειναι να αποδειξετε ποσο πολυ επιασε η καμπανια του περι συλλεκτικων τευχων και πρασινα αλογα.αυτος μια χαρα χαιρεται!φτιαχνει σαβουρες τευχη και εμεις λογω κολληματος δε λεμε οχι!παραπονιεστε που του εβαλε τη λωριδα συλλεκτικο!θα επρεπε να χαιρομαστε που δεν εβαλε συλλεκτικο σε ολα του τα τευχη γιατι τετοιο κοινο που ειμαστε θα σφαζομασταν μη χαναμε τα εκατομμυρια του σκρουτζ με τη σουπερ "συλλεκτικη αξια"!

επισης τα κομικς ντισνευ προοριζονται για μικρες ηλικιες..οι ιστοριες τυπου www.ματζικα που βλεπουμε τωρα μπορει να αρεσουν σε ενα 10χρονο το οποιο να διαβασει την ιστορια του μπαρκς με τον δρυοκολαπτη (ναι αυτη με την προπολεμικη καμερα με το σεντονι) ή αυτες του Μαρρυ στο Μεγαλο Μικυ και να του φανουν πολυ "γεροντιστικες"..αρα οκ οποιος δεν νιωθει τη χαρα που ενιωθε οταν διαβαζε μικρος κομικς ας αφησει το κομιξ και ας στραφει σε εκδοσεις τυπου hall of fame βιβλιοθηκες κλπ κλπ

και αφου εβγαλα λιγη απο τη χολη μου παω να δω one piece!

peace!

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

καλά τα έγραφες, αλλά μου πέταξες στο τέλος εκείνο το one piece και με σκότωσες.............

 

πάω να δω Χάιντυ να'ρθω στα ίσα μου

 

:D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

dimious,tα δύο τελευταία ποστ σου είναι 10/10.Μπράβο γιατί στο πρώτο είπες αυτό που έχει σημασία στα κόμικ και με έκανες και εμένα να ζηλέψω και στο δευτερο γιατί είπες την αλήθεια έτσι όπως είναι και όχι όπως προτημούν να την βλέπουν οι περισσότεροι αναγνώστες :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

καλά τα έγραφες, αλλά μου πέταξες στο τέλος εκείνο το one piece και με σκότωσες.............

 

πάω να δω Χάιντυ να'ρθω στα ίσα μου

 

:D

 

:cheers5:

χαχαχα!!!εμ τι να κανω και εγω,με κολλησαν κατι φιλοι μου που οοοοολη την ωρα λενε για αυτο!ειπα και εγω να το αρχισω(βασικα συνεχισω γτ το ειχα αρχισει πιο παλια μεχρι καποια επεισοδια,καμια τριανταρια) και ενταξει δε με χαλασε ιδιατερα!Για να εξιλεωθω αυριο(δηλαδη σημερα σε λιγες ωρες) που θα ξυπνησω θα βαλω να δω ducκtales που μου χουν μεινει καμια 10αρια επεισοδια!!!το σωσα;;;; :beer:

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

dimious,tα δύο τελευταία ποστ σου είναι 10/10.Μπράβο γιατί στο πρώτο είπες αυτό που έχει σημασία στα κόμικ και με έκανες και εμένα να ζηλέψω και στο δευτερο γιατί είπες την αλήθεια έτσι όπως είναι και όχι όπως προτημούν να την βλέπουν οι περισσότεροι αναγνώστες :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

σε ευχαριστω πολυ φιλε Crocodile ( οχι αυτος της Arabasta :P Germanicus :P )!βασικα ειναι σχημα οξυμωρο το "δε θα σταματησουμε να παιρνουμε ποτε τα τευχη ακομα και αν βγαλετε διπλο τευχος φορο τιμης στην Ουνα αλλα σας παρακαλουμε και εσεις λυπηθειτε μας και καντε κατι καλο"... "στα παπακια μας" θα πει ο τερζοπουλος και θα εχει και δικιο..αν το εχει σιγουρο το κοινο γιατι να πληρωσει δικαιωματα στο ροσα,γτ να φτιαξει τομους βιβλιοθηκη κομιξ προσεγμενους παρα πεταει τις ιστοριες,γιατι γιατι γιατι....!

 

Οσο για το πρωτο ποστ ηταν το αποτελεσμα των αναμνησεων που μου ξυπνησε η θεαση του επομενου τευχους..μου εφερε λιγη απο τη μαγεια που ενιωσα οταν πριν καποια χρονια αγοραζα αυτο το τευχος μαζι με τα αντιστοιχα εορταστικα Ντοναλντ κλπ κλπ..θυμαμαι ενιωθα τελεια και πολυ διαφορετικα απο το κλασικο μου προγραμμα "καθε παρασκευη μετα το σχολειο παω στο περιπτερο και παιρνω ο,τι νεο εχει βγει εκτος του Μικυ μαους και τα διαβαζω το ιδιο απογευμα"..

οπως και να το κανουμε τα κομικς (τουλαχιστον σιγουρα τα ντισνευ) παντα θα ανηκουν σε μεγαλυτερο ποσοστο στα παιδια παρα στους μεγαλυτερους ( και οχι δεν το εννοω οπως ο παππους μου που λεει οτι τα μικυμαου ειναι για μωρα) γιατι απο τους τελευταιους εχει χαθει πολυ απο τη μαγεια ...

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.