Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4855 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Κομιξ μεχρι το τωρινο τευχος εχει 1107 ιστοριες + 6 επανεκδοσεις + τις 4 του Αραγονες.

 

Ποσες ομως ειναι περιπετειες που συνηθως ειναι ανω των 20 σελιδων?

 

Περιλαμβανοντας και αυτες του Βιο+Πολιτεια, βρηκα οτι ειναι 221.

Τα νουμερα ισως εχουν αποκλιση 1-2.

Στα πρωτα 100 που ηταν πιο λιγοσελιδα ειχε 86. Στα επομενα 100 ειχε 102 αλλα και καμποσες μικροτερες. Απο το 201-279 ομως εχει μολις 33 ιστοριες ανω των 20 σελιδων. Αυτες με λιγωτερες σελιδες εχουν πλημμυρισει το Κομιξ.

 

Το ποσοστο λοιπον ειναι 20%.

 

Σας ικανοποιει αυτο το ποσοστο? Εμενα καθολου.

 

Και μονο η συγκριση των 3 εκατονταδων αποδειχνει το γιατι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Βασικά ας ξαναβάλουν Αραγονές. Καθόλου δεν θα με πείραζε. Μη σου πω ότι τα τεύχη Γκρού και τα τεύχη Διαστημικό Τσίρκο τα θεωρώ από τα καλύτερα του περιοδικού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15458
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Βασικά ας ξαναβάλουν Αραγονές. Καθόλου δεν θα με πείραζε. Μη σου πω ότι τα τεύχη Γκρού και τα τεύχη Διαστημικό Τσίρκο τα θεωρώ από τα καλύτερα του περιοδικού.

 

 

Ο Γκρου είχε το δικό του περιοδικό μετά την ευκαιρία που του δόθηκε μέσα από κάποιες ιστορίες που εκδόθηκαν στο κόμιξ και πιστεύω ήταν αποτυχία. Αν ξαναβάλουν αυτή τη βλακεία στο κόμιξ θα σταματήσω να το παίρνω όσο κι αν με πονέσει αυτό,τέλος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

ο ΓΚΡΟΥ ηταν απαίσιος....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

παιδιά,γενικά ο Γκρού τα σπάει απλά δεν κολλάει στο Κομιξ γιαυτό και δεν συνέχισε!Στην Αμερική έχουν βγει καμια 150αριά τεύχη τουλάχιστον! Θα του ταίριαζε πιο πολύ να κυκλοφορεί σε απλά τεύχη παρά σαν συμπλήρωμα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

το περιοδικό λέγεται ΚΟΜΙΞ κ όχι ντίσνευ ΚΟΜΙΞ κτλ

οπότε και σπαιντερ-μαν να βάλουν no problem αφου και αυτό κόμιξ είναι!

 

 

σας πειράζω βρε, μην συγχίζεστε.. χαχα :p3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Λέει όμως Walt Disney πάνω πάνω! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15458
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

παιδιά,γενικά ο Γκρού τα σπάει απλά δεν κολλάει στο Κομιξ γιαυτό και δεν συνέχισε!Στην Αμερική έχουν βγει καμια 150αριά τεύχη τουλάχιστον! Θα του ταίριαζε πιο πολύ να κυκλοφορεί σε απλά τεύχη παρά σαν συμπλήρωμα :beer:

 

 

Ας έχει και 500 τεύχη. Αυτό σημαίνει πως οι αμερικάνοι δεν έχουν την ανάλογη ευφυία να ξεχωρίσουν το τι είναι ποιοτικό και τι όχι.Αυτοί είναι ότι να'ναι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ας έχει και 500 τεύχη. Αυτό σημαίνει πως οι αμερικάνοι δεν έχουν την ανάλογη ευφυία να ξεχωρίσουν το τι είναι ποιοτικό και τι όχι.Αυτοί είναι ότι να'ναι

 

βγάζεις άχρηστο τον αραγόνες και προσβάλεις εκατομμύρια ανθρώπους που τους αρέσει επειδή δεν αρέσει σε σένα?

 

οκ :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ας έχει και 500 τεύχη. Αυτό σημαίνει πως οι αμερικάνοι δεν έχουν την ανάλογη ευφυία να ξεχωρίσουν το τι είναι ποιοτικό και τι όχι.Αυτοί είναι ότι να'ναι

 

Δεν έχουν σημασία τα πόσα τεύχη βγάζεις, αλλά η ποιότητα των ιστοριών...και πίστεψε με...ο Αραγόνες είναι πολύ καλός... Γενικά όμως ο Γκρου δεν κολλάει στο ΚΟΜΙΞ. Ας πούμε, θα έβαζες Ινιδιάνα Γκούφυ στο ΚΟΜΙΞ; :confuse:

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το "ΚΟΜΙΞ" πρέπει να μετονομαστει σε "ΠΑΠΙΕΣ"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το "ΚΟΜΙΞ" πρέπει να μετονομαστει σε "ΠΑΠΙΕΣ"

 

και να έχει

 

 

pd119300-plastic_bedpan.jpg

 

33549.jpeg

 

πάπιες :P

 

 

sorry παραφέρθηκα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15458
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Παιδιά, είναι αυτονόητο, δεν έχω πρόβλημα με τον Αραγόνες ξέρω ότι είναι πολύ καλός σχεδιαστής.Απλά ο Τερζόπουλος έκανε τη βλακεία να βάλει τον Γκρού στο Κόμιξ ένα κόμικ τελείως διαφορετικό σε είδος και αυτό με ευκνεύρισε (κι ακόμα το κάνει!).Φυσικά και θα έβαζα Ινδιάνα Γκούφη στο κόμιξ καθότι χαρακτήρας του κόσμου του Ντίσνεϋ. Αλλά Γκρού στο κόμιξ είναι σαν να φτιάχνεις τσιζ κέικ με αρακά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

και να έχει

 

 

pd119300-plastic_bedpan.jpg

 

33549.jpeg

 

πάπιες :P

 

 

sorry παραφέρθηκα :lol:

 

Θα εχει δωρακι πάπιες μπρελόκ καθως και πάπιες μινιατούρα για δύσκολες καταστάσεις!! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   858
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ας έχει και 500 τεύχη. Αυτό σημαίνει πως οι αμερικάνοι δεν έχουν την ανάλογη ευφυία να ξεχωρίσουν το τι είναι ποιοτικό και τι όχι.Αυτοί είναι ότι να'ναι

 

 

Παιδιά, είναι αυτονόητο, δεν έχω πρόβλημα με τον Αραγόνες ξέρω ότι είναι πολύ καλός σχεδιαστής.Απλά ο Τερζόπουλος έκανε τη βλακεία να βάλει τον Γκρού στο Κόμιξ ένα κόμικ τελείως διαφορετικό σε είδος και αυτό με ευκνεύρισε (κι ακόμα το κάνει!).Φυσικά και θα έβαζα Ινδιάνα Γκούφη στο κόμιξ καθότι χαρακτήρας του κόσμου του Ντίσνεϋ. Αλλά Γκρού στο κόμιξ είναι σαν να φτιάχνεις τσιζ κέικ με αρακά

 

Ναι ρε΄συ, σιγά, απλά λες μπόζους όσους τον διαβάζουν... pfff, δεν σ'αρέσει, τέλος. Που κολλάει η ευφυΐα; Το παραμύθι με τους Αμερικανούς είναι πια αρχαίο. Προφανώς σε μια τεράστια αγορά θα υπάρχουν σούργελα αλλά και επικούρες, σε όλους τους τομείς. Ξεκολλήστε τον εγκέφαλό σας πια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

...χώρια που οι καλύτερες ιστορίες του Κόμιξ είναι από 2 Αμερικάνους, τον Κάρολο Μπάρκς και τον Δον Ρόσα. :D

 

Next. :P Και ναι, η Dark Horse δεν κολλάει με τα Disney, γι'αυτό μετά είχε βγάλει τα 4 ξεχωριστά +1 Γκρου. Άλλος αρακάς, άλλο μπιζέλι. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Γνώρισα τον Αραγονές μέσα από το ΚΟΜΙΞ και μου άρεσε πάρα πολύ, τόσο που αγόρασα και ξένα τευχάκια. Όμως απ' ό,τι φαίνεται ήμουν η μειοψηφία μιας και απ' ό,τι είδαμε όταν πήγε να τα προωθήσει σε αυτόνομα αλμπουμάκια πήγαν άκλαυτα και τα έδινε δώρο με τα μηνιαία τευχάκια. Βέβαια την ίδια εποχή έβαζε ιστορίες με την Ούνα, τι να πει κανείς...

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Βασικά, η βλακεία που κάναν ήταν που υπερτίμησαν το πρώτο αυτόνομο τεύχος του Γκρου. Αλλά το ότι βγάλαν και το επετειακό τεύχος ως αυτόνομο imprint κάμποσο καιρό αργότερα δείχνει πως δεν πρέπει να ήταν και τόσο κακές οι πωλήσεις. Μάλλον το τιράζ ήταν μεγάλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Γνώρισα τον Αραγονές μέσα από το ΚΟΜΙΞ και μου άρεσε πάρα πολύ, τόσο που αγόρασα και ξένα τευχάκια. Όμως απ' ό,τι φαίνεται ήμουν η μειοψηφία μιας και απ' ό,τι είδαμε όταν πήγε να τα προωθήσει σε αυτόνομα αλμπουμάκια πήγαν άκλαυτα και τα έδινε δώρο με τα μηνιαία τευχάκια. Βέβαια την ίδια εποχή έβαζε ιστορίες με την Ούνα, τι να πει κανείς...

 

Τι λε ρε; ΟΥΝΑ FTW. (kidding). Μια από τις χειρότερες κινήσεις που έκανε ποτέ το ΚΟΜΙΞ. Επίσης, απορώ αν και στον ίδιο τον Βικάρ αρέσει η Ούνα... :thinking:

 

Παρακαλώ αυτοί που θα απαντήσουν, να μην απαντήσουν με σχόλια τύπου "Η Ούνα είναι θεά" κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15458
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τι λε ρε; ΟΥΝΑ FTW. (kidding). Μια από τις χειρότερες κινήσεις που έκανε ποτέ το ΚΟΜΙΞ. Επίσης, απορώ αν και στον ίδιο τον Βικάρ αρέσει η Ούνα... :thinking:

 

Παρακαλώ αυτοί που θα απαντήσουν, να μην απαντήσουν με σχόλια τύπου "Η Ούνα είναι θεά" κλπ.

 

 

Η Ούνα θεά; Χαχαχαχαχα μόνο για την εποχή της μάλλον να λαξεύει πέτρινα εργαλεία με τις δοντάρες της!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τι λε ρε; ΟΥΝΑ FTW. (kidding). Μια από τις χειρότερες κινήσεις που έκανε ποτέ το ΚΟΜΙΞ. Επίσης, απορώ αν και στον ίδιο τον Βικάρ αρέσει η Ούνα... :thinking:

 

Παρακαλώ αυτοί που θα απαντήσουν, να μην απαντήσουν με σχόλια τύπου "Η Ούνα είναι θεά" κλπ.

φίλε μου,τσέκαρε τις προηγούμενες σελίδες κάπια στιγμή που θα έχεις όρεξη για γέλιο για να δεις τις απόψεις για την Ούνα :lol::lol::lol::lol:

 

όσο για τον Γκρού,εγώ περιμένω το crossover με τον Κοναν που είχε ακουστεί πριν το καλοκαίρι με ανυπομονισία :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Στην Κεφαλονιά δεν το βρήκα

 

Κατέβα Αργοστόλι και πήγαινε στον Πετράτο. Κάθε μήνα θα τα βρίσκεις όλα...

 

---------------------------------------------------------------------------

 

Όσον αφορά το τεύχος με αριθμό 279 είναι από τα χειρότερα τεύχη που έχω διαβάσει. Είχε 8 ιστορίες που η κάθεμια δεν υπέρβαινε τις 12 σελίδες. Η περισσότερες ιστορίες ήταν επιεικώς άθλιες εκτός από την "Έμμονη Ιδέα" η οποία πρέπει να πω ήταν αρκετά καλή, "Ο θησαυρός του Μεγάλου Αλεξάνδρου" και "Η αιχμάλωτη φάλαινα" κλασσική του Μπαρκς και δεν περίμενα τίποτα λιγότερα. Το εξώφυλλο άθλιο και αυτό καθώς είναι σε σχέδιο του πολυαγαπημένου μας Nadorp τον οποίο δεν τον ξέρει ούτε κι η μάνα του...Μετά από αυτό το τεύχος το ΚΟΜΙΞ έπεσε ακόμη περισσότερο στα μάτια μου.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5099 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Mεχρι το επομενο τευχος, το οποιο θα εχει ακομα εναν Ναντορπ στο εξωφυλλο και ακομα περισσοτερες, μικρες 12σελιδες ιστοριες απο ενα σωρο παναγνωστους Ολλαδους!! Ευγε ηρωικο πληρωμα!!! Εκανεσ το Κομιξ σαν τα μουτρα σου!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τώρα για να σωθεί το ΚΟΜΙΞ μόνο σε θαύμα μπορούμε να ελπίζουμε έτσι όπως το έχουν κάνει. Και τους το λέμε, αλλά μας αγνοούν...

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  61
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  61
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Νικο ηταν "Το Δοντι που Μιλουσε" του Πωλ Μαρρυ. Οχι "το δοντι που τραγουδαει" :best:

 

 

 

 

Νίκος :)

 

Όχι. Δε μιλάω για εμάς ως αναγνώστες. Μιλάω για τους δημιουργούς. Και εστιάζω στο ότι για να φτιάξει κάποιος κάτι, χρειάζεται και κάποιες επιρροές. λχ μου ήρθε τώρα στο μυαλό μια περιπέτεια του Murry, το δόντι που τραγουδάει (άμα θυμάμαι καλά τον τίτλο). Μια περιπέτεια σε ένα ευρωπαϊκό κάστρο, με κρυφά περάσματα... Αυτό τώρα, για να το φτιάξει ο Murry, πασιφανώς είχε επιρροές από την λογοτεχνία που δημιουργήθηκε γύρω από τη Ρουριτανία (Αιχμάλωτος της Ζέντα και δεν συμμαζεύεται). Ένας σημερινός δημιουργός ανάθεμα κι άμα έχει διαβάσει τον Αιχμάλωτο της Ζέντα... Από την άλλη έχει παίξει βιντεοπαιχνίδια... Και έχουμε έτσι κάτι άρχοντες των μάγων με "πίστες" και "επίπεδα"... Έχει δει τηλεόραση. Και έχουμε έτσι Μεγάλα Σήριαλ (τα πρώτα).

 

Εμείς ως αναγνώστες ψάχνουμε. Σαφώς και έχουμε φτιαχτεί *και* εμείς με βάση τις επιρροές μας. Φαντάζομαι λχ ότι άμα δείχναμε μια σημερινή ταινία, από την άποψη του ρεαλιστικού τρόπου με τον οποίο παίζουν πλέον οι ηθοποιοί (κάνε αντιπαραβολή με ξένες ταινίες της δεκαετίας του 30 και 40 ή με τυπικές ελληνικές της δεκαετίας του 60) (δεν αναφέρομαι στη βια... αναφέρομαι στον ρεαλισμό με τον οποίο αποτυπώνουν συναισθήματα στην οθόνη) σε ανθρώπους του 30 και 40, θα παθαίναν σοκ... πιθανότατα να μην καταλαβαίναν καν το τι έβλεπαν :) Αλλά κάποια πράγματα είναι αρκετά βασικά και αρκετά εντυπωμένα μέσα μας. Σκεφτόμουν τώρα για παράδειγμα ότι τα αγαπημένα μου ΜΣ είναι ο Σερ Μίκυ και ο Επιθεωρητής Μάους. Το πρώτο με ξεκάθαρα στοιχεία περιπέτειας, εξωτικών περιοχών (φαντάζομαι ότι τα Μετέωρα για έναν αλλοδαπό θα είναι κάτι το αλλόκοτο :) ), το δεύτερο ένα μείγμα ιστορίας (βικτωριανές επιρροές) και αστυνομικού.... Αυτά λοιπόν είναι μάλλον τα πράγματα που μας λείπουν από το Κόμιξ. Και *πιθανότατα* αυτό έχει άμεση σχέση με το τι επιρροές έχουν οι όποιοι δημιουργοί :)

 

Και επιπρόσθετα παίζει και το τι τους επιτρέπουν και οι εκδότες..... Διότι οι επιρροές από τα νουάρ στα Μίκυ Μυστήριο Β Κύκλος, τους τρόμαξαν... Οπότε *και* τα "νερώσανε" και τα κόψανε. Οι δε επιρροές τρόμου στα Mickey X φαίνεται να είναι ταμπού... Και όχι μόνο για εμάς. Ούτε οι Αμερικάνοι τα έχουν βγάλει.

 

Αλλά μάλλον έχει τεράστιο δίκιο ο PK πιο πάνω... έχουν τιγκάρει το περιοδικό σε 10σέλιδες ιστορίες. Αναρωτιέμαι πάντως άμα υπάρχουν και οι αντίστοιχες ιστορίες/περιπέτειες για να δημοσιευθούν.

 

Μη κακολογείς τα ψηφιακά αντικείμενα :) Έχω λιώσει στην κατανάλωση τηλεοπτικών σήριαλ και ταινιών που τρομακτικά δύσκολα θα τις έβρισκα στο παρελθόν σε τέτοιες ποσότητες :) Και όσον αφορά τα ψηφιακά κόμικ, ναι, έχω τα άπειρα. Και έχω διαβάσει τα άπειρα. Και είμαι σούπερ χαρούμενος διότι έχω βρει πολλά διαμάντια που δεν θα τα άγγιζα υπό άλλες συνθήκες. Ναι. Προτιμώ να έχω το κόμικ αυτό καθαυτό στα χεράκια μου, αλλά όλα είναι θέμα συνήθειας :) Όταν πρωτοξεκίνησα τις σπουδές μου (ΟΥΖΑ, 1990), με έβαλαν να πηγαίνω όλες μου τις εργασίες δακτυλογραφημένες και ψαχνόμουν. Πλέον, αδυνατώ να γράψω στο χέρι :) Ακόμα και σημειώσεις 2 γραμμών που δίνω σε πελάτες μου, τις πληκτρολογώ και τις εκτυπώνω (βγαίνουν και πιο καθαρά τα γράμματα ;) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

και το δόντι που κελαηδούσε να το έλεγαν, από τη στιγμή που το Σούπερ Μίκυ 19 είναι στη Λέσχη και το διαβάζω όποτε μου καπνίσει, είμαι απίστευτα κομπλέ! :)

 

και μόλις διαπίστωσα ότι την ξαναέβαλε στο Μίκυ του Ιουνίου φέτος. :cool:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Κόμιξ ήταν απο τα καλυτερα περιοδικα που θα μπορουσε να εχει ενας ελληνας συλλεκτης. Στην αρχη επασχε απο ποιοτητα τευχους αλλα δεν εδινε κανενας σημασια. Εκει λοιπον που σε καλομαθε με τις περιπετιες του Μπαρκς αλλαξε τελικως ροτα.

Τι αλλαξε και το Κομιξ εγινε υπερβολικα "ευρωπαϊκό" ισως να μην το μαθουμε ποτε. Κριμα που δεν το εξηγει στις συνεντεύξεις.

 

Αποκλειεται να μην πηραν χαμπαρι πσοη δυσαρεσκεια υπαρχει. Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν μπορει να ξαναγινει οπως τα παλια τευχη γιατι ελαχιστες αδημοσιευτες του Μπαρκς εμειναν.

Βλεπω παντου παραπονα για την Ουνα, τον Γκρου, τον Βικαρ, τον Βαν Χορν και ενα σωρο αλλα. Συμφωνω και επαυξανω. Τους υπερβαρεθηκα κι αυτους κι ολους τους αλλους. Βαρεθηκα πιο πολυ καθε μηνα να ξεφυλλιζω αδικως αυτο το περιοδικο και να φευγω νευριασμενος. Οσο ομως και να θελει να το κρατα με τα βορειοευρωπαϊκα στανταρ αμα εξαντλει τα απαντα π.χ. της Ουνα, δεν γλυτωνουμε, παει σε ακομα χειροτερα απαντα.

 

Τι θα πει συλλεκτικο τευχος! Απο που κι ως που?? Μαλλον συλλεκτικο στην καθοδικη πορεια!

 

Αν θελει να βαζει αντιπροσωπευτικες καλα κανει. Αλλα να το τηρει για ολους! Που ειναι λοιπον οι πρωτες εμφανισεις των αγαπημενων μας χαρακτηρων? Που θα τυπωθουν, στον κοσμο ντισνευ? Αν ειναι να συμπεριφερονται με πολιτικη νοοτροπια να μας λειπει!

Κι οχι να εχουμε πλεον χατηρικα Μπαρκς και μετα οσα εχουν απο το τσουβαλλι οι ολλανδοι! Εμενα ολα οσα τευχη περιεργαστηκαν μετα το 2000 μου δινουν την εικονα οτι ειναι σαν να βαριουνται να το φτιαχνουν. Δεν εχουν ουτε μερακι ουτε ορεξη. Καποια αρθρα και μερικες μεγαλες περιπετειες σωζουν καποια τευχη. Με τα εξωφυλλα δεν πολυασχοληθω. Απλως τσαντιζομαι να βλεπω διπλα στους πινακες του Μπαρκς κατι προχειροδουλειες.

 

Μακαρι να επιτρεπει να αγοραζουμε σε ελληνικα μαγαζια ξενα κομικς. Ή να τυπωνει κι αλλος Ντισνευ οπως στην Ιταλια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5099 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Eυτυχως το ιντερνετ εχει πολλα "μαγαζια" με ξενα κομικς, και μπορουε να τα αγοραζουμε απο κει πλεον. Και αμερικανικα uncle scrooge, και απαντα του Gottfredson απο την Fantagraphics σε τιμες ξεφτιλα και ενα σωρο αλλα...δυο κλικ και σε 5 εργασιμες στην πορτα του σπιτου μας. Αφου δεν βαζουν μυαλο στη Νεα Ακτινα και προσβαλλουν με το χειροτερο δυνατο τροπο τους πελατες τους με τις γνωστες πλεον σε ολους τακτικες τους (επεισοδιο με Ροσα, υλη και ιστοριες για 5χρονα, ανεκδιηγητες χοντραδες με το σβησιμο των σχολιων στο facebook και η κατρακυλα goes on..)ας μην απορουν που το αναγνωστικο Κομιξ την κανει σιγα σιγα με ελαφρα...

Επεξεργασία από lazarospap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τώρα που οι αμερικάνικες εκδόσεις στράφηκαν και προς τις ιταλικές ιστορίες, υπάρχουν ορισμένες εκδόσεις που αξίζουν τον κόπο και μπορούν να αγοραστούν εύκολα και σε πολύ χαμηλές τιμές. Με την Marvel ως εκδοτική εταιρία για τα Disney πλέον θα υπάρχει και καλύτερος διαμοιρασμός στην υπόλοιπη Ευρώπη, επομένως υπάρχουν εναλλακτικές ως έναν βαθμό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  61
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  61
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Συμφωνω σχεδον με ολους.

Εγω πηρα προχθες αυτα, και ειμαι ευχαριστημενος . :mafia:

Δεν θα σταματησω να αγοραζω τα Ελληνικα κομιξ, διοτι λογω της συλλογης μου , δεν μπορω να σταματησω τωρα , που τα εχω ολα.

Οσο για το καταντημα των Ελληνικων κομιξ ενα λεγω:

 

"DUM SPIRO SPERO"

 

:cheers3:

post-17682-13148837946887_thumb.jpg

post-17682-13148844726816_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.