Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναμέτρηση Γιγάντων: Γκοσινί vs Μπαρκς vs Σταν Λι


Laz33

Γκοσινί, Μπαρκς ή Σταν Λι;  

53 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ρενέ Γκοσινί, Καρλ Μπαρκς, Σταν Λι.

Είναι οι "βασιλιάδες" στο είδος τους.

Αν όχι οι καλύτεροι, σίγουρα οι σημαντικότεροι εκπρόσωποι της γαλλοβελγικής, disney και υπερηρωικής σκηνής αντίστοιχα.

Αυτοί που ανέδειξαν τη σχολή που εκπροσωπούν.

Ποιον προτιμάτε όμως;

Ποιον θεωρείτε "ανώτερο" (σε πολλά εισαγωγικά) ;

To δημιουργό του Αστερίξ, το δημιουργό του Θείου Σκρουτζ ή το δημιουργό του Σπάιντερ-Μαν;

Let's the fight begin :minigun:

 

00257128.thumb.jpeg.9e9a2c3e06f1c64a69712fe9642705c2.jpeg carl-barks-01.thumb.jpg.92de5b9320ad3a5c556332e5a9752078.jpg Stan_Lee_Legacy.thumb.jpg.6bd23f2fa6daf1f370f0c0028fad98b7.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Και για να ξεκινήσω πρώτος, θα πω φυσικά Γκοσινί :)

Είναι ο δημιουργός των Αστερίξ και Ιζνογκούντ, και φυσικά αυτός που απογείωσε τα Λούκυ Λουκ (την αγαπημένη μου σειρά) απ΄όταν ανέλαβε σεναριογράφος.

Έχει κι άλλες σημαντικές δουλειές εννοείται (Μικρός Νικόλας, Ούμπα Πα κτλ) και σίγουρα θα μας πρόσφερε πολλές ακόμα αν δεν "έφευγε" τόσο νέος (51 ετών).


Ο Σταν Λι μπορεί να μην είναι ο καλύτερος δημιουργός στα υπερηρωικά (είναι απ΄τους καλύτερους βέβαια), αλλά σίγουρα είναι ο σημαντικότερος.

Δημιούργησε ένα σωρό διάσημους υπερήρωες (Spider-Man, Iron Man, Hulk, Fantastic Four κτλ) και ουσιαστικά δημιούργησε το σύμπαν της Marvel κάνοντάς την παγκόσμιο κολοσσό, μια εταιρεία που μέχρι αρχές της δεκαετίας του ΄60 ήταν σχεδόν άσημη (Atlas Comics ονομαζόταν τότε).

 

O Mπαρκς πάλι μπορεί να μη δημιούργησε τo σύμπαν της disney, αλλά "ανέδειξε" τα κόμικς της disney και τα εμπλούτισε με σημαντικούς χαρακτήρες (Θείος Σκρουτζ, Κύρος Γρανάζης, Γκαστόνε Γκάντερ, Μάτζικα ντε Σπελ κτλ).

Πρόσφερε μεγάλο έργο γράφοντας πάνω από 600 ιστορίες και δεν είναι τυχαίο ότι απ΄τις top ιστορίες disney οι περισσότερες είναι δικές του.

 

:beer:

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  605
  • Reputation:   4741
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  2
  • With Us For:  947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Εγώ ψήφισα Μπαρκς (τρομερή έκπληξη, το ξέρω:lol:), αν και βέβαια εκτιμώ πολύ τον Γκοσίνυ αφού ο Αστερίξ και ο Λούκυ Λουκ είναι από τις αγαπημένες μου σειρές κόμικς από όταν ήμουν μικρός. 

 

Όσο για τον Σταν Λι, δεν έχω διαβάσει τίποτα από αυτόν οπότε δεν έχω γνώμη.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22094
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ψήφισα "Το ίδιο όλοι" γιατί ο καθένας στο είδος που εκπροσωπούσε ήταν καλός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Πω φίλε @ Laz33  τι θέμα πόσταρες ! 

Θα μας ξεσηκώσεις όλους μου φαίνεται!

:lol:

 

Εγώ προσωπικά ψήφισα Μπαρκς καθώς έχει χτίσει ολόκληρο το σύμπαν της Λιμνούπολης και έχει δημιουργήσει μια από τις πιο εμβληματικές φιγούρες των κόμικς: Τον Σκρουτζ Μακ Ντακ. 

 

Τον Γκοσινί, χωρίς να υποτιμώ την σημαντική του δουλειά στον Αστερίξ και στον Λούκυ Λουκ, τον έβαλα δεύτερο, ενώ και πάλι τον θεωρώ έναν από τους πιο σπουδαίους δημιουργούς κόμικς.

 

Τώρα για τον Σταν Λι δεν έχω δει την δουλειά του αλλα είναι ο άνθρωπος ο ποιος έκτισε την Marvel και την έκανε αυτή που είναι σήμερα.

 

Και τους τρεις τους θεωρώ δασκάλους αλλά ψήφισα με υποκειμενικά κριτήρια, γιατί έχω σχετικά μεγαλύτερη επαφή με τα Ντισνεϋκά κόμικς σε σχέση με τα γαλλοβελγικά ή ακόμα περισσότερο με τα ηπερηρωϊκά.:)

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  722
  • Reputation:   5684
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Και οι τρεις ήταν υπέροχοι!

 

Αστείρευτο ταλέντο ο Μπαρκς, δημιούργησε πράγματι πολλές από τις καλύτερες ιστορίες της Ντίσνεϊ και εμπλούτισε το πάνθεον των ηρώων της Λιμνούπολης.

 

Εξαιρετικός ο Stan Lee, σημαντικότατη η κληρονομιά του τόσο για το υπερηρωικό κόμιξ, όσο και για την ποπ κουλτούρα. Nuff said...

 

Ψήφισα όμως Γκοσινί. Ο άνθρωπος ήταν μία ιδιοφυΐα. Χαρισματικός όσο λίγοι. Από τους ανθρώπους που ξέρεις ότι πολύ δύσκολα θα βρεθεί κάποιος να πλησιάσει το ταλέντο του. Δυστυχώς έφυγε νωρίς και μας άφησε πολύ λιγότερα από αυτά που θα θέλαμε να μας έχει δώσει.

 

 

Επεξεργασία από Captain Cooper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39464
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   35
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά!

Είναι η 1η φορά που γράφω, αν και μέλος αρκετό καιρό. Βέβαια μετά τα 55 να έχεις 1η φορά εκτός από ασθένειες είναι άθλος!!

Συγχαρητήρια για την άκρως επαγγελματικό πόνημα ή αγάπη ζωής που έχετε υλοποιήσει!

Επίσης συγχαρητήρια που έχετε συγκεράσει και ενώσει μέλη διαφορετικών επιπέδων (μορφωτικού, οικονομικού, κοινωνικού, κλ,), με κοινό γνώμονα την αγάπη για τα κόμιξ και graphic novels.

Η αγάπη - εξάρτηση αυτή είναι μία από τις δυνατές στη ζωή μου, μεταξύ άλλων και με κάνουν να νιώθω ζωντανός.

Αγοράζω συνεχώς και βιβλία και τα αντικείμενα του πόθου μας. Αν και φωνάζει η γυναίκα μου, πρόσφατα σε μια υπέροχη διάλεξη μαζί της, αποστομώθηκε όταν ο εισηγητής και φίλος ανέφερε ότι η αισιοδοξία στη ζωή είναι να αγοράζεις περισσότερα βιβλία από ότι θα προλάβεις να διαβάσεις δια βίου. Το όπλο αυτό στη διάθεσή σας.

Μην θέλοντας να κουράσω, μας θυμίσουν την παιδικότητα και αθωότητα μας, Εξάλλου νοσταλγία είναι η προσδοκία της επανάληψης.

Μετά τα το παραλήρημά μου σας γνωρίζω ότι ψήφισα το τελευταίο γιατί απλά μου δώσατε το δικαίωμα στην αγένεια!

Πέρα από τα αστεία, ήταν αφορμή να σας γράψω.

Όσον αφορά το θέμα, όπως λέγαμε και στο δημοτικό δεν αθροίζονται μήλα με πορτοκάλια και μανταρίνια!

Κάθε φρούτο έχει άλλη γλύκα και στιγμή.

Επεξεργασία από lucifer68
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δεν θέλω να απαντήσω διπλωματικά, οπότε θα πω την άποψη μου έτσι όπως το νιώθω.

 

Μπαρκς.

 

Προσωπικά , η πρώτη μου επαφή με κόμικ την δεκαετία του 90 ήταν όπως και σε πολλούς οι ιστορίες του Μπαρκς. Θεωρώ ότι οι ιστορίες του και ο τρόπος γραφής τους , είναι διαχρονικός και διαβάζονται εύκολα και σήμερα , χωρίς να κουράζεσαι και να νιώθεις ότι διαβάζεις κάτι παλιό. Ίσως κάποια σενάρια να είναι κάπως πιο παιδικά , αλλά η φαντασία του και η μυθοπλασία του πραγματικά νομίζω είναι αξεπέραστα. Έδωσε βάθος στους ήρωες του και τους έδωσε μια τόσο  ανθρώπινη και σχεδόν λογοτεχνική πινελιά που για μένα οι ιστορίες του Μπαρκς, είναι σαν μυθιστόρημα για παιδιά, σαν την πρώτη μορφή λογοτεχνίας που μπορεί να έρθει κάποιος σε επαφή σε μικρή ηλικία. 33 χρονών άνθρωπος και ακόμα κουβαλάω ήρωες στην πλάτη μου τον Σκρουτζ και τον Ντόναλντ.

 

Δεύτερος για μένα ο Γκοσινί. Επίσης διαχρονικός. Διαβάζεις ευχάριστα τις ιστορίες τους , ξανά χωρίς να έχεις την αίσθηση ότι διαβάζεις κάτι παλιό. Το χιούμορ του , ήταν το πιο δυνατό του χαρακτηριστικό και από τους τρεις και προσωπικά οι ιστορίες του Λούκυ Λουκ ήταν για μένα οι αγαπημένες μου. Λόγο του ότι η φύση των ιστοριών του ήταν τέτοια  (σατιρική - χιουμοριστική), νιώθω ότι οι ήρωες του , δεν έχουν το ίδιο βάθος που έχουν οι ήρωες του Μπαρκς( για εμένα πάντα ) , οπότε αν και δύσκολα συγκρίσιμα, τον βάζω δεύτερο. Μαζί με το Μπαρκς , είναι από τους λίγους δημιουργούς που μπορεί να διαβάσω τις ιστορίες τους ξανά και ξανά.

 

Τέλος Σταν Λι. Κατά την γνώμη μου ,  οι ιστορίες του δείχνουν την ηλικία τους και δεν στέκονται στο σήμερα.

Επαναλαμβανόμενες, χωρίς ιδιαίτερο σενάριο, κουραστική και πολλές φορές κακή ροή. Ίσως ο ίδιος να ήταν μια μηχανή ιδεών, που η φαντασία του να γέννησε όλες αυτές τις ιδέες και τους ήρωες, αλλά πιθανότατα να μην ήταν ο καλύτερος στην εκτέλεση των ιδεών αυτών. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι ήταν και ο εκδότης της Μάρβελ, επομένως πάντα ένιωθα ότι ο Λι ήταν περισσότερο επιχειρηματίας παρά συγγραφέας. Η μάλλον για να το πω πιο σωστά , εκτός από τις ιστορίες του , είχε και πολύ περισσότερα πράγματα να ανησυχεί και να σκεφτεί. Αν τον κρίνεις καθαρά σαν δημιουργό - εκδότη του σύμπαντος της Μάρβελ και όχι σαν συγγραφέα ιστοριών, προφανώς όλα όσα δημιούργησε και η συμβολή του στον χώρο το κόμικς αντικειμενικά τον φέρνουν στην πρώτη θέση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39464
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   35
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια χολιγουντιανή προσέγγιση θα ήθελε τον Γκοσινύ, γιατί όποιος πεθαίνει νωρίς μπαίνει στο πάνθεον των θρύλων.

(Πολλή αμερικανιά, μάλλον σας ξενέρωσα). :lol:

Επεξεργασία από lucifer68
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, hudson είπε:

Ψήφισα "Το ίδιο όλοι" γιατί ο καθένας στο είδος που εκπροσωπούσε ήταν καλός.

 

Απλά "καλός";
Βάλε κάτι παραπάνω :)

 

Ε τον καημένο τον Λι.
Εντάξει, σε σχέση με τους άλλους δύο κι εγώ τον έχω πιο κάτω.
Δεν περίμενα όμως να μην πάρει ούτε μία ψήφο :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17725
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα είναι σαν να συγκρίνεις τρία ανομια μεγέθη..Τρεις δασκάλους στο είδος τους που το πήγαν παραπέρα.Δεν μπαίνει μέτρο σύγκρισης κατά την ταπεινή μου γνώμη σε κανέναν,απλά στον αναγνώστη τι αρέσει να διαβάζει.

.Εμένα μου αρέσουν και οι τρεις και δεν στέκομαι μόνο στα τρια αυτά είδη που εκπροσωπούν.Το διευρύνω κι έχω βρει αξιόλογα είδη κόμιξ..

Επεξεργασία από albert
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

5 ώρες πριν, albert είπε:

Μα είναι σαν να συγκρίνεις τρία ανομια μεγέθη..Τρεις δασκάλους στο είδος τους που το πήγαν παραπέρα.Δεν μπαίνει μέτρο σύγκρισης κατά την ταπεινή μου γνώμη σε κανέναν,απλά στον αναγνώστη τι αρέσει να διαβάζει.

.Εμένα μου αρέσουν και οι τρεις και δεν στέκομαι μόνο στα τρια αυτά είδη που εκπροσωπούν.Το διευρύνω κι έχω βρει αξιόλογα είδη κόμιξ..

Αυτά θα έγραφα και εγώ. Αφού τα έγραψε ο φίλος @ albert  απλά τα αναπαράγω. Πράγματι και εγώ δεν μπορώ να τους συγκρίνω. είναι ο καθένας ξεχωριστός στο είδος του. Και δεν είναι οι μόνοι επίσης. Οπότε και οι τρεις το ίδιο..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  790 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω: ο καθένας ήταν εξαιρετικός στο είδος του και αξίζει αναγνώριση, για αυτό ψήφισα "και οι τρεις".

 

Ο Ρενέ Γκοσινι ήταν χαρισματικός, ήξερε πως να σε κάνει να γελάς και οι χαρακτήρες και οι ατάκες που δημιούργησε ("Θέλω βα γίνω χαλίφης στην θέση του χαλίφη", "έπεσες στην χύτρα όσο ήσουν μικρός", "πυροβολεί πιο γρήγορα από την σκιά του") συναντώνται και στις μέρες μας.

 

Ο Μπαρκς έγραψε αξιόλογες ιστορίες με τους Ντακ και επέκτεινε τον κόσμο τους, αποδεικνύοντας πως οι ιστορίες του μπορούν να διαβαστούν τόσο από παιδιά όσο και από ενήλικες.

 

Ο Λι δεν είμαι σίγουρη τι έκανε (προσωπικά δεν είμαι τόσο φαν των υπερηρωικών κόμιξ), αλλά έκανε τον Spider-Man γνωστό. Η αλήθεια είναι πως σύγκριση με τους άλλους δύο, τον βάζω κάτω.

 

Εμένα προσωπικά ο αγαπημένος μου είναι ο Γκοσινι, για τους λόγους που ανέφερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εντάξει, δεν έβαλα εκπροσώπους από άλλες σχολές κόμικς, αφενός επειδή δεν τους ξέρω (μιας και δεν πολυασχολούμαι με άλλα κόμικς) αφετέρου επειδή αυτά τα τρία είδη (BD, Disney, υπερηρωικά) είναι τα δημοφιλέστερα.
Ναι ok, τα τελευταία χρόνια έχουν αποκτήσει και τα manga μεγάλη δημοφιλία (τουλάχιστον στο εξωτερικό), αλλά όπως είπα δεν ασχολούμαι και φαντάζομαι ούτε και οι περισσότεροι εδώ μέσα.
Οπότε αν έβαζα ακόμα και τον κορυφαίο δημιουργό manga στη δημοσκόπηση, θα πήγαινε άκλαφτος σε ψήφους.

 

Πάντως δεν ψηφίζουμε με μοναδικό κριτήριο ποιον θεωρούμε "καλύτερο".
Το έγραψα και στο πρώτο μου σχόλιο. Ψηφίζουμε και με το κριτήριο "ποιον προτιμάμε".

Άρα μπορεί κάποιος να πει τους θεωρώ όλους εξίσου κορυφαίους αλλά προτιμώ τον τάδε επειδή μ΄αρέσει περισσότερο το είδος που εκπροσωπεί ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ έχω διαβάσει πάνω απο 50 ιστορίες απ'τον κάθε δημιουργό και θεωρώ τον Γκοσινί ανώτερο!

Μεγάλο respect φυσικά στον Μπάρκς γιατί έκανε και το σχέδιο εκτός απ'το σενάριο, αλλά ΛΛ και Αστερίξ είναι πολύ αγαπημένα μου κόμικς

και η διαχρονικότητα που έχουν αυτά τα δύο κόμικς είναι πραγματικά ασύλληπτη.

 

Για τον Σταν Λι τα έχω ξαναπεί, τον θεωρώ πολύ κατώτερο απ'τους άλλους δύο.

 

:beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  790 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

59 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Ναι ok, τα τελευταία χρόνια έχουν αποκτήσει και τα manga μεγάλη δημοφιλία (τουλάχιστον στο εξωτερικό), αλλά όπως είπα δεν ασχολούμαι και φαντάζομαι ούτε και οι περισσότεροι εδώ μέσα.

Εγώ που ασχολούμαι λίγο, θα έβαζα τον Ozamu Tezuka. Αποκαλείται συχνά "Ο πατέρας των manga" και ο Astro Boy (ένας χαρακτήρας που δημιούργησε) παραμένει δημοφιλής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10084
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   816
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5449 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τρεις κορυφαίοι των comics, αλλά θεωρώ ότι δύσκολα μπορούν να συγκριθούν, καθώς διαφέρουν αρκετά.

Ο Λι μεγάλος δημιουργός και idea man, με κορυφαίο δημιούργημα το Marvel Universe και την τόσο συνεκτική σχέση των ηρώων ενός κοινού σύμπαντος.

Ο Γκοσινί μέγας σεναριογράφος και σε πλοκή και σε διαλόγους.

Ο Μπαρκς (που είναι και αυτός που ψήφισα) ένας, κατά την άποψή μου, από τους κορυφαίους (μαζί με Eisner και Miller) writers/artists στην ιστορία των αμερικανικών comics.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ αν ψήφιζα έναν θα ψήφιζα τον Μπαρκς σαν πιο αγαπημένο. Όμως πράγματι είναι τιτανομαχία. Επίσης υπάρχει και το εξής ιδιαίτερο γνώρισμα για τον κάθε ένα: Ο Stan Lee ευνοήθηκε από το γεγονός οτι από την αρχή ήταν γνωστός (ο Μπαρκς έγινε γνωστός μετά τη σύνταξη). Ο Μπαρκς πάλι ευνοήθηκε από το γεγονός ότι έζησε μέχρι τα 100 του οπότε είχε τριάντα ολόκληρα χρόνια να απολαύσει την δόξα του. Ο καημένος ο Γκοσινί έφυγε νωρίς και όχι μόνο δεν απόλαυσε όλους τους καρπούς του έργου του, αλλά επιπλέον δεν μας έδωσε ότι έχει να μας δώσει. Κρίμα κρίμα κρίμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απο τη στιγμή που δεν διαβάζω super-hero κομικς, άρα δεν γνωρίζω το έργο του Σταν Λι, δεν ψηφίζω στο poll γιατί θα ήταν άδικο και μη αντιπροσωπευτικό το αποτέλεσμα.

 

Όμως θα γράψω την προτίμησή μου εδώ:

 

Τον Γκοσινί τον εκτιμώ πολύ, θεωρώ ότι ήταν ένα γνήσιο ταλέντο. Όμως μικρός δεν ασχολήθηκα "σοβαρά" με τα έργα του. Τα διάβαζα μεν αλλά δεν με είχαν συνεπάρει. Αυτό συμβαίνει πλέον σήμερα μόνο με τα Λούκυ Λουκ. Ο Μπαρκς απο την άλλη δεν είχε την ποιότητα του χιούμορ του Γκοσινί (γνώμη μου πάντα) αλλά αφενός το έργο του ποσοτικά ήταν μεγαλύτερο (μάς χάρισε 473 πλήρη σενάρια δικά του όσο αφορά το σύμπαν των Ντακ), αφετέρου με τις συναρπαστικές περιπέτειές του μας ταξίδεψε σε άλλους κόσμους και σε άλλους πολιτισμούς. Για μένα θα μείνει αξέχαστος.
 

Σαφέστατα η προτίμησή μου πάει στον θείο Καρλ.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καταρχάς συμφωνώ κι εγώ ότι το χιούμορ του Γκοσινί δεν το φτάνει κανείς.
Σαφώς έχω γελάσει και με Μπαρκς και με άλλους δημιουργούς, αλλά όχι με τη συχνότητα που γελάω στα κόμικς του Γκοσινί.
Νομίζω αν αξιολογούσαμε μόνο το χιούμορ, ο Γκοσινί θα έβγαινε πανηγυρικά πρώτος :)

Εντάξει, ο Σταν Λι προφανώς δεν μπορεί να συγκριθεί σ΄αυτόν τον τομέα γιατί δεν έγραφε χιουμοριστικά κόμικς ο άνθρωπος.

 

Τώρα, στο θέμα φαντασία.
Εδώ νομίζω τα πράγματα είναι πάρα πολύ σφιχτά.
Δεν θεωρώ ότι υπάρχει ξεκάθαρος νικητής.

Και οι τρεις είχαν μεγάλη φαντασία.

Συνολικά θεωρώ κι εγώ ότι οι ιστορίες του Μπαρκς είναι πιο "ταξιδιάρικες" και πιο "παραμυθένιες" :)

Αλλά είχε το προνόμιο να έχει μεγάλη ελευθερία στα σενάριά του.

Ο κόσμος της Marvel για παράδειγμα είχε κάποιους περιορισμούς.
Οι ιστορίες έπρεπε να διαδραματίζονται σε συγκεκριμένους τόπους και χρόνους.
Το να βλέπαμε πχ τον Σπάιντερ-Μαν να πηγαίνει στην Κίνα ή να ταξιδεύει σε αρχαίους πολιτισμούς θα ήταν κάτι εντελώς ξένο και άκομψο.

Είδαμε βέβαια ιστορίες εκτός Αμερικής, ακόμα και ιστορίες εκτός Γης σε κόμικς της Marvel.

Αλλά ο Μπαρκς μπορούσε ουσιαστικά να κάνει ό.τι θέλει, μιας και είναι τέτοια η φύση των σεναρίων στα disney.
O Γκοσινί είναι μια ενδιάμεση κατάσταση.
Πχ στον Λούκυ Λουκ είχε κι αυτός αρκετούς περιορισμούς, μιας και η σειρά είναι western, άρα δυτικές και νότιες πολιτείες των ΗΠΑ, 2ο μισό του 19ου αιώνα. Παρ΄όλα αυτά είδαμε και ιστορίες στο γειτονικό Μεξικό και τον γειτονικό Καναδά.

Στον Αστερίξ είχε μεγαλύτερη ελευθερία, όχι όσον αφορά το χρόνο (μιας και είμαστε αυστηρά στο ~50 π.Χ.) αλλά όσον αφορά τον τόπο.
Και ακόμα μεγαλύτερη ελευθερία είχε στον Ιζνογκούντ, μιας και αυτόν (λόγω μαγείας) μπορούσε να τον στείλει και σε άλλους τόπους και χρόνους (ταξίδι στο μέλλον και στο παρελθόν).

Απ΄την άλλη βέβαια στον Ιζνογκούντ είχαμε τον αυστηρό περιορισμό (τον οποίο έθεσε ο Γκοσινί βέβαια) ότι όλα τα σενάρια περιστρέφονταν γύρω από μία συγκεκριμένη υπόθεση (ποια άλλη, να γίνει ο Ιζνογκούντ χαλίφης στη θέση του χαλίφη).

Οπότε για να ολοκληρώσω, δεν θεωρώ ότι ξεχωρίζει κάποιος στο θέμα φαντασία αλλά σίγουρα θεωρώ ότι συνολικά τα σενάρια του Μπαρκς έχουν μεγαλύτερη ποικιλία :)

 

Τώρα για το ποιος ήξερε να γράφει καλύτερα.

Εδώ πιστεύω είναι ξεκάθαρο ότι ο Σταν Λι υστερούσε. Πλέον τα κόμικς του δείχνουν την ηλικία τους, κυρίως επειδή είναι γραμμένα με "παλιομοδίτικο" τρόπο.
Κάτι που δεν συμβαίνει με τους Μπαρκς και Γκοσινί που τα κόμικς τους διαβάζονται ανετότατα και σήμερα.
Άρα σ΄αυτόν τον τομέα, ισοψηφία μεταξύ Μπαρκς και Γκοσινί :)

 

Στην ποσότητα του έργου που μας πρόσφεραν, ο Γκοσινί προφανώς βρίσκεται στην τελευταία θέση.

Αλλά αυτό αφενός συμβαίνει επειδή πέθανε νωρίς, αφετέρου επειδή τα γαλλοβελγικά κόμικς δεν εκδίδονται με τη συχνότητα των disney και υπερηρωικών.

Στην ποιότητα τελευταίος είναι ο Σταν Λι. Έχει αρκετές κορυφαίες ιστορίες, αλλά έχει και πολύ σαβούρα, κάτι που δεν συμβαίνει με τους άλλους δύο που οι συντριπτικά περισσότερες ιστορίες τους είναι από καλές και πάνω :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  790 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

8 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Πλέον τα κόμικς του δείχνουν την ηλικία τους, κυρίως επειδή είναι γραμμένα με "παλιομοδίτικο" τρόπο.

Παρότι συμφωνώ με το σκεπτικό σου, θα ήθελα να μου διευκρινήσεις τι εννοείς με το "παλιομοδιτικο τρόπο γραφής".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ψήφισα Γκοσινί παρότι και μένα με κάλυψαν φωνές παραπάνω ότι υπάρχουν διαφορές ως προς το τι συγκρίνεις. Τέτοια poll κυρίως χρησιμεύουν ώστε να δούμε έναν δημιουργό με τη ματιά του "άλλου" πιστεύω. Τι εννοώ; Ότι μπορείς να δεις ότι ο Σταν Λι ήταν πρωτοπόρος στη δημιουργία ενός ολόκληρου universe που κουνιέται ολόκληρο προς τα μπρος και ενώνεται με τα προηγούμενα επεισόδια (δε το είχε κανείς μέχρι τότε), ενώ ο Μπαρκς πχ ενώ υπάρχει ενότητα ως προς τους χαρακτήρες και τα χαρακτηριστικά τους, δεν υπάρχει ως προς το τι έχουν ζήσει. Δεν χρειάζεσαι αναφορές των τελευταίων 50 χρόνων για να διαβάσεις την επόμενη ιστορία. Στο Γκοσινί, οκ υπάρχει αυτό αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό και πάλι δεν είναι αναγκαίο για να κατανοήσεις την ιστορία. Άλλο αν μου αρέσει ή όχι αυτό βέβαια:beersanta:

 

Επίσης οι Σταν Λι και Γκοσινί έχουν συνεργαστεί με πολλούς και διαφορετικούς στο σχέδιο, ενώ ο Μπαρκς ήταν μόνος του. Αυτό τον καθένα τον οδηγεί σε διαφορετικά μονοπάτια, με διαφορετικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Τον Μπαρκς τον θαυμάζουμε που τα έκανε και τα δύο αλλά ο Γκοσινί πχ είχε διαφορετικούς κόσμους να χτίσει με τον καθένα σχεδιαστή, άλλου είδους η δυσκολία.

 

Αλλά επειδή όπως έχω ξαναπεί και είπε και ο φίλτατος @ Laz33  παραπάνω, άλλο το καλύτερο, άλλο τι προτιμάμε, το γέλιο που έχω ρίξει με το Γκοσινί ΠΑΝΤΟΥ δεν έχει προηγούμενο και πιστεύω στη ζωή μου δεν θα έχει και επόμενο με οποιοδήποτε ανάγνωσμα (μακάρι να διαψευστώ). Μια ψυχή είχε πει "Οι άνθρωποι θα ξεχάσουν τι έκανες, θα ξεχάσουν τι είπες, δε θα ξεχάσουν ποτέ πώς τους έκανες να νιώσουν". Οπότε Γκοσινί δαγκωτό, με τον Μπαρκς να ακολουθεί στη σειρά προτίμησης για τα ταξίδια που με έχει πάει. Σταν Λι αναγνωρίζω την προσφορά, μου αρέσουν κάποιες ιστορίες, ως εκεί όμως.

Επεξεργασία από rolandofshire
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6626
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παλάτζαρα μεταξύ "το ίδιο όλοι" γιατί είναι και οι 3 κολώνες στο είδος που έγραφαν,  και "Γκοσινί" γιατί είναι πιο αγαπημένος μου.

Τελικά ψήφισα τον Γκοσινί ως πιο αγαπημένος από τους 3.

 

Έχω περάσει τέλεια και με τους 3, λίγο λιγότερο με τον Λι μιας και το υπερηρωικό δεν είναι στα πολύ αγαπημένα μου, αναγνωρίζω όμως την προσφορά του.

Αν όμως μπορώ να πω ότι κάποιου τις ιστορίες διαβάζω ξανά και ξανά είναι του Γκοσινί κι αυτό τα λέει όλα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το φόρτε του Γκοσινί ήταν το χιούμορ.

Το φόρτε του Μπαρκς ήταν τα ταξίδια ,η εξερεύνηση και το κυνήγι θησαυρών.

Το φόρτε του Λι ήταν το ρομάντζο, το ξυλίκι και η διαστημική εξερεύνηση.

 

Ψήφισα Σταν Λι γιατι το ερώτημα ειναι ποιόν θεωρούμε "καλύτερο".

Άμα έλεγε ποιον αγαπάτε περισσότερο θα έβαζα Μπαρκς με κλειστά μάτια.

Και οι 3 όμως ειναι κορυφή γιαυτό και έχω συλλέξει τα άπαντα τους (πλην του Λι που είναι λίγο ακατόρθωτο...) 

Το πραγματικό ερώτημα είναι ποιος έρχεται 4ος :thinking:Εκεί θα πέσουν κορμιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά τα κριτήρια που νομίζετε ότι ξεχωρίζει κάποιος είναι καλό που τα επισημαίνετε και εκφράζετε όσο το δυνατόν μία "αντικειμενική" άποψη. Οκ αντικειμενικό μέτρο που να δείχνει ότι ο Γκοσινί είχε πιο ευφυές χιούμορ απο τον Μπαρκς δεν υπάρχει αλλά νομίζω οι περισσότεροι - αν όχι όλοι - αυτό πιστεύουν. Όμως κατα τη γνώμη μου μη το βλέπετε "ορθολογικά" όλο αυτό αλλά στην τελική εκφραστείτε ελεύθερα διαλέγοντας αυτόν που σας άρεσε πιο πολύ.
 

3 hours ago, ManaLeak13 said:

Ψήφισα Σταν Λι γιατι το ερώτημα ειναι ποιόν θεωρούμε "καλύτερο".

Άμα έλεγε ποιον αγαπάτε περισσότερο θα έβαζα Μπαρκς με κλειστά μάτια.

 

 

Είναι αυτό που έλεγα πριν: μην ψηφίζετε με το σκεπτικό ότι βάζετε "βαθμολογία" (μια λανθασμένη νοοτροπία που υπάρχει και στο goodreads) αλλά σύμφωνα με την προσωπική σας αρέσκεια ανεξαρτήτως των "αντικειμενικών" παραμέτρων. Μπορεί πχ κάποιος να γουστάρει περιπέτειες αλλά παρόλα αυτά να ευχαριστιέται περισσότερο το περιορισμένο western setting του Λούκυ Λουκ απο αυτό του Μπαρκς. Για μένα είναι οκ. Αν αυτό πραγματικά τον ευχαριστεί, αυτό να κάνει ακόμα και αν "αντικειμενικά" οι ιστορίες του Μπαρκς προσφέρουν πολυ μεγαλύτερη ποικιλία. Εμένα πλέον με ταξιδεύει εξίσου ο Γκοσινί ακόμα και όταν οι ιστορίες του διαδροματίζονται μόνο στη Δύση· επιλέγω τον Μπαρκς όμως γιατί δεν μπορώ να ξεχάσω την συντροφιά που μου κράτησε στα παιδικά μου χρόνια. Γι'αυτό και για μένα είναι ο "καλύτερος".

ΜanaLeak πρέπει να ψηφίσεις Μπαρκς. Ο Laz νομίζω αυτό στην τελική ρωτάει με το ποιόν θεωρούμε καλύτερο: αυτόν με τον οποίο περάσαμε καλύτερες στιγμές :) (αυτό φαντάζομαι εννοείς όταν λες ότι αγαπάς περισσότερο).


 

5 hours ago, rolandofshire said:

Επίσης οι Σταν Λι και Γκοσινί έχουν συνεργαστεί με πολλούς και διαφορετικούς στο σχέδιο, ενώ ο Μπαρκς ήταν μόνος του.

 

Μακάρι να ήταν έτσι. Δυστυχώς υπάρχουν και τα σενάρια που γράφτηκαν απο τον Μπαρκς ενώ είχε βγει στην σύνταξη με το άθλιο σχέδιο του Γίππες απο τη μία και τα κακά έως κάκιστα σενάρια του Μπαρκς απο την άλλη, τα οποία βρίσκονται στους 3 προτελευταίους τόμους της Βιβλιοθήκης του Μπαρκς (ο τελευταίος τόμος πέρα απο 2 σενάρια του Μπαρκς, περιέχει ιστορίες που δεν είναι δικές του) είναι εκεί για να αμαυρώνουν το έργο του θείου Καρλ.

Σε ευχαριστούμε rolandofshire για την αγαθή σου πρόθεση να μας κάνεις να ξεχάσουμε αυτά τα εκτρώματα :P

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

42 λεπτά πριν, lovcom είπε:

ΜanaLeak πρέπει να ψηφίσεις Μπαρκς. Ο Laz νομίζω αυτό στην τελική ρωτάει με το ποιόν θεωρούμε καλύτερο: αυτόν με τον οποίο περάσαμε καλύτερες στιγμές :) (αυτό φαντάζομαι εννοείς όταν λες ότι αγαπάς περισσότερο).

 

Εγω το εχω εκλάβει εντελώς διαφορετικα. Ποιον θεωρεις καλυτερο εφοσον εχεις ωριμασει ηλικιακα (και αναγνωστικά) ωστε να κρίνεις αντικειμενικα με βαση οοοολα οσα εχεις διαβασει μια ζωη.

Εγω επιλέγω τον Σταν Λι. Γιατι τον βλεπω ανωτερο σεναρικα απ τους αλλους 2 με βαση τις προτιμησεις μου και το τι θελω να διαβαζω. Οχι οτι τα υπολοιπα δεν τα διαβαζω ξανα και ξανα το ιδιο εύκολα :D

 

Αμα το παμε συναισθηματικα δεν ειναι κανένας απο αυτους τους τρεις. Οι πρώτες ιστορίες που έχω χιλιοδιαβάσει και τις έχω σαν ανάμνηση μέχρι και σήμερα καρε καρε  :

οι Τηλεφωνικές Υποκλοπές (Μικυ Μαους 1556-57) και το Με τη γροθια στο ματι ( Μικυ Μαους 1481).

Οπότε οι αγαπημένοι μου σενεριογράφοι με αυτη τη λογική θα επρεπε να ειναι ο Γκουίντο Μαρτίνα και ο Πιερπάολο Πελό :lol:

 

Παντως ο Σταν στο ελληνικό κοινο μαλλον αδιαφορος ειναι. Ενω αμα ρωτησεις εναν Αμερικάνο , ουτε καν θα ξερει ποιοι ειναι οι αλλοι 2. Θα σου πει τι ειναι αυτοι παιχτες απ το NFL ?

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

36 λεπτά πριν, lovcom είπε:

Μακάρι να ήταν έτσι. Δυστυχώς υπάρχουν και τα σενάρια που γράφτηκαν απο τον Μπαρκς ενώ είχε βγει στην σύνταξη με το άθλιο σχέδιο του Γίππες απο τη μία και τα κακά έως κάκιστα σενάρια του Μπαρκς απο την άλλη, τα οποία βρίσκονται στους 3 προτελευταίους τόμους της Βιβλιοθήκης του Μπαρκς (ο τελευταίος τόμος πέρα απο 2 σενάρια του Μπαρκς, περιέχει ιστορίες που δεν είναι δικές του) είναι εκεί για να αμαυρώνουν το έργο του θείου Καρλ.

Ορθόν, το είχα ξεχάσει κι εγώ απλά μιλάμε για μια κατάσταση ότι γράφω 30 χρόνια μόνος μου και μετά γράφω και δίνω σε κάποιους άλλους ως επί το πλείστον, ενώ στον Γκοσινί δεν ήταν έτσι. Καθ'όλη τη διάρκεια της κύριας καριέρας του συνεργάστηκε με διαφορετικούς ανθρώπους για διαφορετικά σύμπαντα. 

 

42 λεπτά πριν, lovcom είπε:

Σε ευχαριστούμε rolandofshire για την αγαθή σου πρόθεση να μας κάνεις να ξεχάσουμε αυτά τα εκτρώματα :P

image.png.aea962f813fc0a0d199f8592cb2c9995.png

 

Πέρα από την πλάκα θα επανέλθω για το αν είναι εκτρώματα ή όχι, το διάβασμα μου στον Μπαρκς χρονολογικά πάει αργαααααααααα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Μετά από αρκετή σκέψη θα επιλέξω Γκοσινί. Και αυτό γιατί θεωρώ είναι ο μόνος που δεν κατάφεραν ποτέ να τον φτάσουν σε αυτό που έκανε, μετά τον θάνατό του, ο Αστερίξ πήρε απλά τον κατήφορο ποιοτικά. Ο Μπαρκς φοβερός παραμυθάς επίσης, με τεράστιο έργο και πάνω από 600 ιστορίες, αλλά ας πούμε ο Ρόσα θεωρώ πάτησε πάνω του και εξέλιξε λίγο αυτό που έκανε (για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον), ή έστω πάνω-κάτω, έκανε μια δουλειά ισάξια, όπως και ο Σκάρπα έχει πολύ δυνατές ιστορίες και τόσοι άλλοι, που χωρίς να λέω ότι φτάνουν το ταλέντο του, ενίοτε καταφέρνουν να τον πλησιάσουν σε συγκεκριμένες ιστορίες. Τον Σταν Λι δεν τον βάζω καν σε σύγκριση, φοβερός στην σύλληψη χαρακτήρων κλπ αλλά θεωρώ τις ιστορίες του φοβερά πρωτόλειες και σίγουρα έχει ξεπεραστεί απο πολλούς που ακολούθησαν στο υπερηρωικό είδος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 hours ago, ManaLeak13 said:

Παντως ο Σταν στο ελληνικό κοινο μαλλον αδιαφορος ειναι. Ενω αμα ρωτησεις εναν Αμερικάνο , ουτε καν θα ξερει ποιοι ειναι οι αλλοι 2. Θα σου πει τι ειναι αυτοι παιχτες απ το NFL ?

 

Όντως είχα ρωτήσει δύο Αμερικανίδες για τον Καρλ Μπαρκς και μου είπαν ότι δεν τον έχουν ακουστά! Εντάξει να πω για σημερινούς δημιουργούς δεν τους γνωρίζουν αφού στην Αμερική δεν παίζουν πλέον Ντίσνευ κόμικς. Αλλά ο Μπαρκς έχει γράψει ιστορία. Πώς είναι δυνατόν να μην τον γνωρίζουν;

Εξίσου απορίας άξιο είναι να μην ξέρουν και τον Γκοσινί. Αν ρωτήσει κάποιος "ποιό είναι το πιο διάσημο κόμικ του κόσμου", νομίζω ο "Αστερίξ" θα ήταν η σωστή απάντηση. Πώς γίνεται να μην έχουν ακουστά τον Γκοσινί;

7 hours ago, rolandofshire said:

θα επανέλθω για το αν είναι εκτρώματα ή όχι, το διάβασμα μου στον Μπαρκς χρονολογικά πάει αργαααααααααα

 

Οι καλές ιστορίες του Μπαρκς που δεν σχεδιάστηκαν απο αυτόν είναι λίγες. 2-3 απο τον Γίππες και άλλες τόσες απο άλλους σχεδιαστές. Όταν με το καλό φτάσεις (ελπίζουμε φέτος :Ρ ) να μας πεις την γνώμη σου.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

15 ώρες πριν, whatever είπε:

Παρότι συμφωνώ με το σκεπτικό σου, θα ήθελα να μου διευκρινήσεις τι εννοείς με το "παλιομοδιτικο τρόπο γραφής".

 

Πολλά μπαλονάκια με λόγια, αχρείαστα τις περισσότερες φορές. Ειδικά στις σκηνές μάχης το βρίσκω πολύ γελοίο να μιλάνε οι πρωταγωνιστές την ώρα που πλακώνονται και να περιγράφουν με κάθε λεπτομέρεια τι σκοπεύουν να κάνουν.

Πρέπει να αφήνεις και την εικόνα να μιλάει κάποιες φορές.

Αυτό εννοώ "παλιομοδίτικο" τρόπο γραφής :)

 

 

@ lovcom γενικά συμφωνώ μαζί σου, αλλά όχι στο σημείο που λες στον Μanaleak "εσύ πρέπει να ψηφίσεις Μπαρκς".

Ο καθένας ψηφίζει ό,τι θέλει επειδή έχει τα δικά του κριτήρια :)

 

 

Συμφωνώ πολύ με το σκεπτικό του @ Tsaklas .

Τον Γκοσινί δεν τον έφτασε κανείς.
Τον Μπαρκς τον άγγιξε ο Ρόσα (άσχετα αν πάτησε στις ιδέες του Μπαρκς).
Τον Σταν Λι όμως τον έφτασαν και τον ξεπέρασαν ουκ ολίγοι.

Άρα μ΄αυτό το σκεπτικό ο Γκοσινί είναι πράγματι αξεπέραστος.

Βέβαια όπως είπα ο καθένας έχει το δικό του σκεπτικό για τον ποιον θα επιλέξει. Και είναι απολύτως σεβαστό :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.