Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναμέτρηση Γιγάντων: Γκοσινί vs Μπαρκς vs Σταν Λι


Laz33

Γκοσινί, Μπαρκς ή Σταν Λι;  

53 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

13 ώρες πριν, lovcom είπε:

Όντως είχα ρωτήσει δύο Αμερικανίδες για τον Καρλ Μπαρκς και μου είπαν ότι δεν τον έχουν ακουστά!

 

Καλα τωρα και συ σωθηκες !

Ενω αμα ρωτησεις ελληνιδες θα ξερουν να σε παραπέμψουν τη καθε ιστορια στο αντιστοιχο τεύχος του ΚΟΜΙΞ

 

:lol:

 

Εδω καλα καλα μπορει να μην ξερουν ποτε ειναι η μερα της Ανεξαρτησια τους και για πιο λογο πολεμησαν Βορειοι με Νοτιοι τι να λεμε... 

Σαν τον αλλον το δικο μας που λεγε ο Καραισκακης ειναι γηπεδο, σαν τι αλλο να ναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95121
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ψηφίζω ότι είναι το ίδιο σημαντικοί και οι τρεις τους, μιας κι έχουν διαπρέψει στους τομείς τους, τόσο με την πρωτοπορία τους, όσο με την διαχρονικότητά τους.

 

Μιλάμε για τρεις ογκόλιθους των κόμικς, που αξίζουν τον σεβασμό όλων όσων ασχολούνται με την Ένατη Τέχνη, ανεξάρτητα σε ποιο είδος είμαστε προσκείμενοι. :respect:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

14 ώρες πριν, lovcom είπε:

Όταν με το καλό φτάσεις (ελπίζουμε φέτος :Ρ ) να μας πεις την γνώμη σου.

Pun taken, η αλήθεια είναι ότι παίζει να κλείνω 9μηνο από όταν είπα ότι ξεκινάω και ακόμα στη Μαύρη Ήπειρο είμαι αλλά με το μικρό ο χρόνος είναι ελάχιστος και η κούραση υπολογίσιμος αντίπαλος:lol:. Πάντως, έχω αποφασίσει να μην είμαι ψυχαναγκαστικός γιατί αν γίνω και αρχίζει να με πειράζει που δε διαβάζω γρήγορα, δεν απολαμβάνω καν το διάβασμα που κάνω σε παρόντα χρόνο.:thinking:

 

Οπότε υπομονή αγαπητέ @ lovcom , και να είσαι ευχαριστημένος αν πετύχω να κάνουμε αυτή τη συζήτηση σα μπαρμπάδες στο καφενείο του χωριού όντας 78 χρονών και να σου λέω πως επιτέλους κατάφερα να το τελειώσω, μπορώ πλέον να τσακωθώ για το ποια ιστορία του Μπαρκς είναι η καλύτερη :beer5: (spoiler alert το φτωχό γεροντάκι είναι:))

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 hours ago, ManaLeak13 said:

 

Καλα τωρα και συ σωθηκες !

Ενω αμα ρωτησεις ελληνιδες θα ξερουν να σε παραπέμψουν τη καθε ιστορια στο αντιστοιχο τεύχος του ΚΟΜΙΞ

 

ΚΟΜΙΞ (και γενικά κόμικς) δεν θυμάμαι όταν ήμουν πιτσιρίκος να διάβαζαν τα κορίτσια. Αλλά πχ τον Ουόλτ Ντίσνευ τον γνωρίζουν ακόμα και αν δεν έχουν διαβάσει ποτέ ντίσνευ κομικς. Ο Μπαρκς δημιούργησε έναν χαρακτήρα που αν μη τι άλλο έμεινε στην ιστορία. Τον ξέρουν όλοι (Σκρουτζ). Πίστευα τουλάχιστον πως κάθε σχεδόν Αμερικανός χωρίς να έχει διαβάσει ιστορίες, θα τον έχει τουλάχιστον ακουστά.

 

@ rolandofshire
Οι καλύτερες απο άποψη τεχνικής, κατα τη γνώμη μου είναι οι 1) Περιπέτεια στην Τραλλα λα και 2) το Μυστικό της Ατλαντίδας. Όχι όμως ότι αυτή που ανέφερες δεν είναι ιστοριάρα. Και επειδή δεν θέλουμε να περιμένουμε μέχρι τα γεράματα για να διαβάσουμε την αποψάρα σου, φρόντισε να δούμε κριτικές και σχολιασμούς σου πιο νωρίς (πχ όταν διαβάσεις την πρώτη 16αδα).
 

 

Τέλος να ξαναπώ - για να ξεκαθαρίσω - κάποια πράγματα γιατί ίσως κι εγώ να μην το κατάλαβα καλά:

@ Laz33 το poll έχει να κάνει με ποιόν θεωρούμε εμείς καλύτερο ή ποιός μας αρέσει περισσότερο;. Εγώ θεωρώ ότι ο Γκοσινί ήταν ευφυία και αυτό φαινόταν εύκολα και απο την ποικιλία των ιστοριών αλλά και των τίτλων του. Είχε άνεση και ό,τι σχεδόν έγραφε ήταν επιτυχία. Τα κείμενά του προσέφεραν πραγματικό γέλιο και όχι απλά χαμογελάκια. Ήταν άνθρωπος χαρισματικός και αυτό είναι ολοφάνερο σε όλους.

Υπο αυτό το πρίσμα ναι· θεωρώ τον Γκοσινί καλύτερο απο τον Μπαρκς όπου έχω ξαναπεί ότι τον δεύτερο δεν τον θεωρώ "κορυφή" αλλά τον έχω στην καρδιά μου για τις περιπέτειες που μας έδωσε. Δεν αλλάζει όμως ότι "τεχνικά" τον θεωρώ  υποδεέστερο και απο τον Ρόσα όπου επίσης σαν κομιξική ευφυία τον θεωρώ πολύ ανώτερο (άσχετα αν η υλοποίηση των σεναρίων του με χάλαγε σε πολλά σημεία).

Έτσι αν το poll επικεντρώνεται στο δεύτερο σκέλος (ποιός μας αρέσει περισσότερο), προτιμώ τον Μπαρκς. Αν στο πρώτο, τότε Γκοσινί.

 

Αυτό είπα και στον ManaLeak (δεν νομίζω ότι φάνηκε πως πίεσα τον άνθρωπο) ότι αν η επιλογή ήταν σύμφωνα με το ποιός μας αρέσει, τότε έπρεπε να ψηφίσει Μπαρκς. :)

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

16 ώρες πριν, lovcom είπε:

 

@ Laz33 το poll έχει να κάνει με ποιόν θεωρούμε εμείς καλύτερο ή ποιός μας αρέσει περισσότερο;
Έτσι αν το poll επικεντρώνεται στο δεύτερο σκέλος (ποιός μας αρέσει περισσότερο), προτιμώ τον Μπαρκς. Αν στο πρώτο, τότε Γκοσινί.

 

Το ερώτημα είναι "Γκοσινί, Μπαρκς ή Σταν Λι;"
Ποιον προτιμάς απ΄τους τρεις.

Δεν είναι απαραίτητο δηλαδή να απαντήσεις βάση του ποιον θεωρείς "καλύτερο".
Καλό όμως είναι να γράψεις σε σχόλιο το σκεπτικό σου.
Εγώ πχ Γκοσινί και Μπαρκς τους έχω χοντρικά στο ίδιο επίπεδο σαν αξία (τον Λι πιο κάτω).
Αλλά προτιμώ Γκοσινί, μ΄αρέσει περισσότερο (για τους λόγους που ανέφερα και κάποιους που δεν ανέφερα) :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σκληρό ντέρμπυ μεταξύ Γκοσινί και Μπαρκς.
Ο Λι τρίτος και καταϊδρωμένος :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ Θοδωρής Καραπάνος δεν βλέπω να έχεις απαντήσει (σ΄ένα θέμα που σίγουρα σε ενδιαφέρει και έχεις πει τη γνώμη σου παλιότερα).
Και γενικά δεν σχολιάζεις τελευταία, παρότι βλέπω ότι εξακολουθείς να μπαίνεις στο φόρουμ.
Έχεις βαρεθεί το φόρουμ ή γενικά τα κόμικς; :thinking:

Στο ρωτάω γιατί λόγω ηλικίας (βλέπω έγινες 15 χρονών) είναι "λογικό" να αλλάζουν τα ενδιαφέροντα.

Θυμάμαι κι εγώ όταν πήγα Λύκειο σταμάτησα ν΄ασχολούμαι με κόμικς και τα ξανάπιασα μετά από πολλά χρόνια (στα 33 μου) :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  223
  • Reputation:   1346
  • Achievement Points:  358
  • Days Won:  3
  • With Us For:  663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 11/2/2024 στο 12:42 ΜΜ, Laz33 είπε:

@ Θοδωρής Καραπάνος δεν βλέπω να έχεις απαντήσει (σ΄ένα θέμα που σίγουρα σε ενδιαφέρει και έχεις πει τη γνώμη σου παλιότερα).
Και γενικά δεν σχολιάζεις τελευταία, παρότι βλέπω ότι εξακολουθείς να μπαίνεις στο φόρουμ.
Έχεις βαρεθεί το φόρουμ ή γενικά τα κόμικς; :thinking:

Στο ρωτάω γιατί λόγω ηλικίας (βλέπω έγινες 15 χρονών) είναι "λογικό" να αλλάζουν τα ενδιαφέροντα.

Θυμάμαι κι εγώ όταν πήγα Λύκειο σταμάτησα ν΄ασχολούμαι με κόμικς και τα ξανάπιασα μετά από πολλά χρόνια (στα 33 μου) :)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

@ Laz33 , ας απαντήσω λοιπόν, αν και αρκετό καιρό αργότερα! Και οι τρεις είναι αδιαμφισβήτητα τιτάνες των κόμικς και θεμελίωσαν και μία σχολή, αφήνοντας εποχή στον τομέα τους. Ωστόσο, επειδή ακριβώς εργάστηκαν σε εντελώς ετερόκλιτα πεδία, δεν θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να τους εξισώσω και να τους θεωρήσω όλους ίδιους. Οπότε, προσπάθησα να το πάω δια της ατόπου. Ο Λη, έφυγε πρώτος. Όχι επειδή δεν μου αρέσει, αλλά επειδή προσωπικά, εκτιμώ περισσότερο το έργο των άλλων δύο δημιουργών! Έπειτα έμειναν ο Μπαρκς και ο Γκοσυνί. Δύσκολο. Και με των δυο το έργο ήρθα σε επαφή από πολύ μικρός και το αγαπώ εξίσου. Όμως, τελικά η βαθιά μου εκτίμηση στη δύναμη της κληρονομιάς του Μπαρκς, ο οποίος κατάφερε να ακολουθείται το σύμπαν που δόμησε από όλους τους δημιουργούς Disney ανά τον κόσμο τόσα χρόνια αργότερα, αλλά και το γεγονός ότι υπήρξε προγενέστερος του Γκοσυνί, που σημαίνει ότι ενώ ενδέχεται ο Γκοσυνί να είχε διαβάσει ιστορίες του, το αντίθετο δεν θα μπορούσε να έχει συμβεί, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του παπιανθρώπου τελικά!:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.