Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Εντάξει, και η Hachette έχει κάνει λάθη. Κάποτε είχε εκδόσει σελίδα χωρίς τους διαλόγους. Σε σειρά που βγαίνει κάθε εβδομ... κάθε 15 μέρες, πού και πού όλο και κάτι θα τυχαίνει.
Εμένα, αυτή τη φορά οι τόμοι ήρθαν σε τελεια κατάσταση. Κάθε 2η αποστολή οι τόμοι μου έρχονται ταλαιπωρημένοι στην κορυφή της ράχης. Δεν έχω ζητήσει άλλη αντικατάσταση τευχών μετά από την πρώτη φορά που μου έτυχε γιατί τους λυπάμαι τωρα που τελειώνει η σειρά .
Άντε, 3 μήνες ακόμη και πάπαλα... Να ζήσουμε να τη θυμόμαστε και αυτή τη σειρά.
Πάντως, με τίτλους εξώφυλλου όπως "Όταν Ξυπνήσει ο Κοιμισμένος", δύσκολα θα πούλαγε πέρα από τους 90, έτσι κι αλλιώς.


Κάποιες σκέψεις σχετικά με τις εναλλακτικές λύσεις για το μέλλον τις σειράς: (σε σπόιλερ για να μην πιάνουν χώρο)

Spoiler

Μισές σελίδες δε σημαίνει και μισή τιμή, όπως διπλάσιες σελίδες δεν σημαίνει και διπλή τιμή. Η μείωση στην τιμή θα ήταν μικρότερη (ή πολύ μικρότερη) από το μισό και η τελική τιμή θα ήταν πιο πάνω από το μισό.
Οποιαδήποτε αλλαγή σε αρίθμηση, περιεχόμενο κλπ ουσιαστικά θα σημαίνει νέα σειρά. Δηλαδή σειρά που κάποια ελληνική εκδοτική θα μπει στον κόπο να ξεκινήσει με δική της πρωτοβουλία. Ποια ελληνική εκδοτική εταιρεία κόμικς θα το κάνει, για μια σειρά που τώρα προφανώς δεν πουλάει αρκετά; Για ξένη, πχ Hachette προσωπικά το θεωρώ απίθανο να συνεχίσει τη σειρά για τον εξής λόγο: Η Hachette τους τελευταίους μήνες εκδίδει αυτή τη συλλογή σε πολλές χώρες του εξωτερικού με συγκεκριμένο τρόπο. Ξεκινάει από τον τόμο 1 και φτάνει στον 100, με συγκεκριμένη σειρά των τόμων και με συγκεκριμένο σχέδιο στη ράχη. Θα κάνει ειδική έκδοση για το αναγνωστικό κοινό της Ελλάδας που θα ξεκινάει από τον 91; Θα ξεκινήσει επέκταση ειδικά για την Ελλάδα; Και με άλλη ράχη, ειδικά για τους Έλληνες αναγνώστες;
Να την αναλάβει καμιά DeAgostini; Αυτη θα χρεώνει πιο πολύ και από τη Hachette. Και επίσης, όλες αυτές οι εταιρείες φέρνουν στην Ελλάδα συλλογές του εξωτερικού. Δεν ξεκινάνε νέες συλλογές.
Από ελληνικές εκδοτικές, δεν βλέπω να υπάρχει εκδοτική κόμικς που να μπορεί να εκδίδει σειρά/συλλογή σε 7- ή 15ήμερη βάση για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αν έχει όρεξη και δεν ενδιαφέρεται για μεγάλα κέρδη, ίσως κάτι μπορεί να γίνει. Αλλά αν μπορούσε, τότε θα είχαμε έστω μια απλή μηνιαία σειρά κόμικς στα περίπτερα, κάτι που έχουμε να δούμε εδώ και πάαααρα πολλά χρόνια.
Η Radnet, σίγουρα δεν πρόκειται να ασχοληθεί με εναλλακτικές, αφού έχει ρίξει όλο το βάρος της στη συλλογή της δραχμής, που όπως φαίνεται θα πάει και πολύ καλά. Αν αλλάξουν οι συνθήκες και φθηνύνει το κόστος παραγωγής, ίσως κάνει κάτι. Αλλά μιλάμε για τουλάχιστον 2 χρόνια μετά.
Γνώμη μου, λοιπόν, είναι ότι δυστυχώς δεν υπάρχει εναλλακτική, τουλάχιστον τώρα, για αυτή τη σειρά, που προσπάθησε να συνδυάσει συλλογή με τη νοσταλγική αίσθηση αγοράς κόμικς από το περίπτερο.
Επίσης, γνώμη μου είναι ότι δεν μπορεί στην Ελλάδα να αντέξει για πολύ καιρό μια συλλογή "περιπτέρου" με κόστος πάνω από 3-4 ευρώ. Και δυστυχώς, αυτόνομες κυκλοφορίες εκτός εφημερίδων, είναι πολύ δύσκολο να κυκλοφορούν με 150 σελίδες σε τέτοιο κόστος.
Μήπως θα έπρεπε να ελπίζουμε σε κάποια έκδοση βιβλιοπωλείου; πχ ελληνικά Epic Collections;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Απ'τη Radnet όλο στέλνουν διαφημιστικά για τη νέα σειρά "Ιστορία της δραχμής".  Σκέπτεται κανείς εδώ μέσα να την αγοράζει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4253
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

35 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Απ'τη Radnet όλο στέλνουν διαφημιστικά για τη νέα σειρά "Ιστορία της δραχμής".  Σκέπτεται κανείς εδώ μέσα να την αγοράζει;

Εγώ θα την πάρω ΟΛΗ και καλώ ΟΛΟΥΣ να την αγοράσουν. ΟΛΟΙ να την πάρουν, για να τους αναγκάσουμε να μην σκεφτούν καν την επέκταση στους Υπερήρωες, ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

image.jpeg.7ff6675e473e453dd4baa6fa9cc21176.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

15 min ago , rolandofshire said:

Εγώ θα την πάρω ΟΛΗ

 

Ντροπή καλό μου παιδί, πιπέρι θα σου βάλω στο στόμα! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

  

18 hours ago, daredevil21 said:

Μακάρι να γινόταν να πάρει την επιμέλεια της σειράς η λέσχη θα πω εγώ!

 

 

18 hours ago, theforce said:

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

 

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει τώρα, πάντως στο μέλλον κάτι τέτοιο ίσως να είναι μέρος της φυσιολογικής κυκλοφορίας των βιβλίων.

 

Αυτό και η εξατομικευμένη έκδοση (με ατομική αγορά πνευματικών δικαιωμάτων). Έτσι θα μπορεί κανείς να έχει τo βιβλίo του ακριβώς όπως του αρέσει, και νόμιμα, χωρίς να χρειάζεται πρώτα να το αγοράσει. και μετά να το τροποποιήσει σύμφωνα με το προσωπικό του γούστο (που και πάλι μπορεί να συναντήσει προβλήματα, π.χ. στη φάση της εκτύπωσης).

 

Φανταστείτε να παίρνουμε το υλικό μιας έκδοσης, να το βάζουμε σε ένα πρόγραμμα (ίσως μια AI, αλλά όχι απαραίτητα), να γίνεται ακριβώς όπως μας αρέσει, και να το τυπώνουμε (αν το επιθυμούμε) ακριβώς όπως το θέλουμε, ο καθένας μας ξεχωριστά. Και που ν´ αρχίσουμε να μιλάμε για τροποποίηση του περιεχομένου (μέσω AI)!.

 

Για να επανέλθω στα πιο άμεσα, την έκδοση από τη Λέσχη την έχω σκεφτεί κι εγώ. Υπάρχουν ήδη στην κοινότητα τα ταλέντα που μπορούν να συμβάλλουν σε όλες τις φάσεις της διαδικασίας. Θεωρώ ότι η έκδοση βιβλίου μέσω της κοινότητας είναι το ιδανικό.

 

Από άποψη κόστους, η μαζική εκτύπωση ενός βιβλίου σε μία συγκεκριμένη μορφή, φαίνεται να είναι, τουλάχιστον τώρα, η πιο οικονομική λύση.

 

Επιπλέον, ένα τέτοιο βιβλίο είναι κοινή εμπειρία, δηλαδή πιο δυνατός κοινωνικοποιητικός παράγοντας. Μπορούμε να εκφράζουμε όλοι το θαυμασμό μας για κάτι, ή τη δυσαρέσκειά μας για κάτι άλλο, και όποια άλλη αντίδραση, κοινή ή όχι, για ένα αντικείμενο που όλοι έχουμε, το ίδιο ακριβώς.

 

 

      Cheers!

 

   :beer:     (μπύρα χωρίς αλκοόλ)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13786
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ουτοπικό σενάριο με τη ΛΕΦΙΚ θεωρώ. Αν ο Λανφεστ κοστολογείται στα 14 (ώστε να βγει ενα μικρό κέρδος ως αντίκτυπο) τρέμω στην ιδέα πόσο θα φτάσει ένας απλός τομος SEC που είναι πολλαπλά εμπορικότερος και ακριβότερος στα δικαιώματα...Aπ την άλλη επίσης τρέμω οποιαδήποτε αλλη εκδοτική (αν) το αναλάβει τι τιμή θα πάιξει χωρίς συνδρομή. Γιατί όσες θεωρητικές επιλογές ακούστηκαν (Μ.Ηρως,Ανουμπις,ΟΞΥ) δεν ασχολούνται με συνδρομητές. Γιατί μη κρυβόμαστε, οι περισσότεροι χάρη στη συνδρομή φτασαμε 90/90 , αλλιώς δεν θα μασταν καν εδώ να τα συζητάμε.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Και γιατί να μην είναι αυτή η σειρά ένας λόγος για να αρχίσουν να ασχολούνται με συνδρομές!

 

E-shops έχουν όλοι τους, μικρή τροποποίηση των διαδικασιών που το υπάρχων προσωπικό των e-shop τους ήδη κάνει χρειάζεται μόνο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27049
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 24/8/2023 στο 12:10 ΜΜ, spider-maniac είπε:

Έχω σταματήσει εδώ και μήνες αυτή τη συλλογή γιατί η ποιότητα δεν έλεγε να βελτιωθεί, ενώ η τιμή αντίθετα αυξανόταν κάθε λίγους μήνες:moutra2:

 

Μία φορά αυξήθηκε, τότε που διεθνώς έγινε η αύξηση του χαρτιού. Α, εννοείς και απ' τον 1ο τόμο στον 2ο & τον 3ο με τις τιμές γνωριμίας; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1351
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι. Από ό,τι θυμάμαι ανέβηκε 2 φορές. Τώρα μπορεί να κάνω και λάθος δεν ξέρω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1351
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Μία φορά αυξήθηκε, τότε που διεθνώς έγινε η αύξηση του χαρτιού. Α, εννοείς και απ' τον 1ο τόμο στον 2ο & τον 3ο με τις τιμές γνωριμίας; :D

Τώρα που το σκέφτομαι εκτός της τιμής γνωριμίας πρέπει να ξεκίνησε με 6,99 , να άλλαξε αργότερα σε 7,99 και τέλος σε 8,99.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27049
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο 1ος τόμος ήταν 1.99€, ο 2ος είχε πάλι τιμή γνωριμίας (νομίζω 3.99€) και απ' τον 3ο κι έπειτα η τιμή ήταν σταθερή εκτός από τότε που απλά ακρίβυναν διεθνώς τα πάντα. Και πάλι με κάποιους μήνες παράτασης προσπάθησαν να "απορροφήσουν" το 1€ αύξησης, δεν τα κατάφεραν όμως και προχώρησαν στη νέα τιμή. Καμία αλλαγή στην τιμή λοιπόν, αυτή δεν πιάνεται. Τα θυμάμαι λάθος; Εγώ απ' τον 15ο περίπου άρχισα να τ' αγοράζω με συνδρομές και ίσως μου ξέφυγε κάτι. Όπως και να 'χει, οι πρωτότυποι τόμοι είναι ακόμη ακριβότεροι. Μην το ξεχνάμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34761
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως η γενική αντίδραση των φίλων των υπερηρωικων του φόρουμ (προφανώς όχι όλων) δεν κρύβω ότι με παραξένεψε. Μου φάνηκε υπερβολική η γκρίνια σε σχέση με το προϊόν, συμπεριλαμβανομένων ποιότητας εκτύπωσης, επιμέλεια, μέγεθος, πρωτοτυπία, σημαντικότητα έκδοσης και τιμής. Δηλαδή για μια τέτοια τόσο σημαντική εν Ελλάδι έκδοση περίμενα και περισσότερη στήριξη αλλά και πολύ λιγότερη κατεδαφιστικη (και όχι παραγωγική) γκρίνια. Εννοώ ατάκες του στυλ το "έχει κακη επιμέλεια, είναι σκουπίδι, ελπίζω να μην τα πάρει κανείς, να τα πετάξουν στα σκουπίδια και αφού τα κάψουν να πετάξουν μέσα τον εκδότη*. Δεν νομίζω ότι σε αυτή την έκδοση άξιζε κάτι τέτοιο. Ήταν μια χαρά σε value for money!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16066
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

7 ευρώ έκανε στην αρχή (6,99 δηλ) και δύο φορές πήρε αύξηση από ένα ευρώ. (Δεν αναφέρω καν τα πρώτα δύο τεύχη με τις τιμές γνωριμίας). Αλλά εγώ ακόμα και στα 9 ευρώ θεωρώ ότι είναι value for money λόγω μεγέθους και χρονολογικής σειράς κτλ Απλά τη συγκρίναμε ίσως με την τιμή της άλλης σειράς της μαύρης και μας φάνηκε τσιμπημενο συγκριτικα. Εντάξει η επιμελεια είχε θέματα αλλά εγώ δεν βρισκα τόσο τραγικό πια. Μακάρι να συνεχιζοταμ λέω εγώ. Και συμπληρώνω μακάρι να συνεχιστεί από κάποια άλλη εκδοτική. Δεν ξέρω αν είναι εύκολο ή δύσκολο ή οικονομικά μη-βιωσιμο (ίσως είμαστε λίγοι οι κομικοφιλοι στην Ελλάδα τελικά ) αλλά εγώ θα το ήθελα πολύ. Και ξέρω κάμποσους (και είμαι και εγώ ένας από αυτούς) που δεν είχαμε επαφή με τα ηπερηρωικα και αποκτησαμε χάρη σε αυτές τις δύο συλλογές (και εγώ μάλιστα σε ηλικία 35+).   

 

ΥΓ για άλλη μια φορά ζηλεύω τους ατιμους τους Ιταλούς .Πρώτα με τις συλλογές Μπαρκς, Σκάρπα και τώρα με αυτή. (Τον Μπαρκς τον είδαμε όλο τουλάχιστον και ας κραζαμε εδώ μέσα για το σηματακι της αμιτα...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45797
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

44 min ago , Manitou said:

Δεν νομίζω ότι σε αυτή την έκδοση άξιζε κάτι τέτοιο. Ήταν μια χαρά σε value for money!!!

 

Η αλήθεια είναι πως προσπαθώ κι εγώ να είμαι διαλλακτικός και να δείχνω κατανόηση επειδή η σειρά προσέφερε κάτι που έλειπε από τη χώρα μας. Τα λάθη όμως δεν είναι απλώς αμελητέα. Είναι τεράστια και απαράδεκτα. Έχουν στα χέρια τους χρυσάφι και το σκορπίζουν στον γκρεμό. Είναι απολύτως λογικό να σταματήσει κάποιος τη σειρά λόγω (μηδαμινής) επιμέλειας.

Όταν μεταφράζουν τον "good old Gene (Colan)" ως το «καλό γονίδιο», ε, τότε τους σιχτιρίζεις και τελειώνει η υπόθεση. Ξεκίνησα να διαβάζω τους τελευταίους τόμους που είχα πάρει πριν κάτι μήνες, και σταμάτησα επειδή δεν άντεχα αυτά που έβλεπαν τα μάτια μου. Εφ' όσον οι ίδιοι δεν δίνουν δεκάρα για τη δουλειά τους, δεν έχει νόημα να χαλιόμαστε εμείς.

Daredeviloldgene.thumb.jpg.32c5307b501b23b3d5dc1864530a411b.jpgDaredeviloldgene.thumb.png.1f2eaed338b865e339751c538794d20a.png

 

 

Το συγκεκριμένο είναι απόσπασμα από το Daredevil #29 (ελληνικός τόμος Radnet #66). Ο τύπος στη φωτογραφία είναι ένας νέος Σταν Λι που κάνει καμέο εμφάνιση. Ο Σταν αναφέρει πως πρέπει να δει τον Ντερντέβιλ ο «παλιόφιλος Τζιν», δηλαδή ο Τζιν Κόλαν που ήταν εκείνη την περίοδο ο σχεδιαστής του ήρωα. Όμως, αντί για τον παλιόφιλο Τζιν, είδαμε το «καλό γονίδιο».

 

Περαστικά μας λοιπόν, ευχαριστούμε την εκδοτική για τη δουλειά της και για όσα μας έδωσε, και μακάρι στην επόμενη σειρά που θα αναλάβει να μας προσφέρει λιγότερα μαργαριτάρια.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 12
  • Respect 1
  • Αστείο 6
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13786
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Επειδη είμαι αριθμομνημων:nek: ας ξεκαθαρίσουμε το οποίο μπερδεμα:

Τόμος 1 τιμή γνωριμίας 1,99

Τομοι 2-35 6,99

Τομοι 36-60 7,99

Τομοι 61-90 8,99

 

Επίσης,

Αρχικη συνδρομή 2-35 5,90=118 συνολο /20αδα

1η αύξηση 36-60 6.75=135 συνολο /20αδα

2η αύξηση 61-90 7,60=152 συνολο /20αδα

 

Εμεις βέβαια μάθαμε τις αυξήσεις νωρίτερα και δεν πληρώσαμε ποτέ τα 7,60. :D

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16066
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ PhantomDuck

 

Δεν έχω διαβάσει τον συγκεκριμένο τόμο αλλά έχω λιώσει στο γέλιο τώρα που το λες! εντάξει είχε πολλά πολλα θέματα η επιμέλεια. Κανείς δεν το αρνήθηκε αυτό. Το θέμα είναι αν αντισταθμίζεται από τα άλλα που μας πρόσφερε αυτή η σειρά ώστε να θεωρείται value for money ή όχι.

 

Μου δίνει ελπίδα που λες ότι είχαν χρυσάφι στα χέρια τους. Μακάρι να το δουν έτσι άλλες εταιρείες εκδότες κτλ (δηλ κάτι που μπορεί να πουλήσει και να είναι κερδοφόρο) και να δούμε κάποια στιγμή την συνέχιση της και γιατί όχι με καλύτερη επιμέλεια κιόλας. :pray:

 

Κανας εθελοντής που να έχει πείρα από κάνα ποπαυ ξέρω γω ?????? :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Στη μετάφραση πρέπει να έχει έρθει κάποιος διεκπεραιωτής μεταφραστής για τους τελευταίους τόμους, που δεν έχει ιδέα από Μάρβελ κόμικς.

 

EDIT. Ωπ, τωρα ειδα την αναφορά ότι το συγκεκριμένο γονίδιο βγήκε ελαττωματικό στον τόμο 66. Είναι πιο παλιά περίπτωση.

 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16066
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

6 min ago , theforce said:

μετάφραση πρέπει να έχει έρθει κάποιος διεκπεραιωτής μεταφραστής για τους τελευταίους τόμους, που δεν έχει ιδέα από Μάρβελ κόμικς

 

 

Τον ξέρω μάλλον. Google translate τον λένε!!!!!!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1351
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 ώρες πριν, Manitou είπε:

Πάντως η γενική αντίδραση των φίλων των υπερηρωικων του φόρουμ (προφανώς όχι όλων) δεν κρύβω ότι με παραξένεψε. Μου φάνηκε υπερβολική η γκρίνια σε σχέση με το προϊόν, συμπεριλαμβανομένων ποιότητας εκτύπωσης, επιμέλεια, μέγεθος, πρωτοτυπία, σημαντικότητα έκδοσης και τιμής. Δηλαδή για μια τέτοια τόσο σημαντική εν Ελλάδι έκδοση περίμενα και περισσότερη στήριξη αλλά και πολύ λιγότερη κατεδαφιστικη (και όχι παραγωγική) γκρίνια. Εννοώ ατάκες του στυλ το "έχει κακη επιμέλεια, είναι σκουπίδι, ελπίζω να μην τα πάρει κανείς, να τα πετάξουν στα σκουπίδια και αφού τα κάψουν να πετάξουν μέσα τον εκδότη*. Δεν νομίζω ότι σε αυτή την έκδοση άξιζε κάτι τέτοιο. Ήταν μια χαρά σε value for money!!!

Αρχικά πρέπει να πω οτι δεν έχω καμία σχέση με την ατάκα "ελπίζω να μην το πάρει κανείς" και άλλα παρόμοια. Το αντίθετο μάλιστα. Χαίρομαι για όσους από εσάς εδώ στο φόρουμ εκτιμάτε αυτή τη συλλογή. Εννοώ για πιο λόγο να μην το κάνω:D; Απλώς δεν είναι για εμένα. Είμαι πολύ ψυχαναγκαστικός και κολλάω σε λεπτομέριες που μπορεί να μην ενοχλούν και κανέναν. Για αυτό το λόγο προτιμώ να συλλέξω στο μέλλον αυτές τις ιστορίες σε epic collections που είναι σαφώς πολύ προσεγμένες εκδόσεις. 

 

 

10 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

 

Η αλήθεια είναι πως προσπαθώ κι εγώ να είμαι διαλλακτικός και να δείχνω κατανόηση επειδή η σειρά προσέφερε κάτι που έλειπε από τη χώρα μας. Τα λάθη όμως δεν είναι απλώς αμελητέα. Είναι τεράστια και απαράδεκτα. Έχουν στα χέρια τους χρυσάφι και το σκορπίζουν στον γκρεμό. Είναι απολύτως λογικό να σταματήσει κάποιος τη σειρά λόγω (μηδαμινής) επιμέλειας.

Όταν μεταφράζουν τον "good old Gene (Colan)" ως το «καλό γονίδιο», ε, τότε τους σιχτιρίζεις και τελειώνει η υπόθεση. Ξεκίνησα να διαβάζω τους τελευταίους τόμους που είχα πάρει πριν κάτι μήνες, και σταμάτησα επειδή δεν άντεχα αυτά που έβλεπαν τα μάτια μου. Εφ' όσον οι ίδιοι δεν δίνουν δεκάρα για τη δουλειά τους, δεν έχει νόημα να χαλιόμαστε εμείς.

Daredeviloldgene.thumb.jpg.32c5307b501b23b3d5dc1864530a411b.jpgDaredeviloldgene.thumb.png.1f2eaed338b865e339751c538794d20a.png

 

 

Το συγκεκριμένο είναι απόσπασμα από το Daredevil #29 (ελληνικός τόμος Radnet #66). Ο τύπος στη φωτογραφία είναι ένας νέος Σταν Λι που κάνει καμέο εμφάνιση. Ο Σταν αναφέρει πως πρέπει να δει τον Ντερντέβιλ ο «παλιόφιλος Τζιν», δηλαδή ο Τζιν Κόλαν που ήταν εκείνη την περίοδο ο σχεδιαστής του ήρωα. Όμως, αντί για τον παλιόφιλο Τζιν, είδαμε το «καλό γονίδιο».

 

Περαστικά μας λοιπόν, ευχαριστούμε την εκδοτική για τη δουλειά της και για όσα μας έδωσε, και μακάρι στην επόμενη σειρά που θα αναλάβει να μας προσφέρει λιγότερα μαργαριτάρια.

Και μετά σου λένε εκδοσάρα....

 

(και ξαναλέω δεν προσπαθώ να αλλάξω γνώμη σε όσους την εκτιμούν, απλώς εξηγούμαι οτι ατέλειες σαν αυτήν που αναφέρει ο PhantomDuck καθώς και όπως έχω ξανά αναφέρει λάθος ημερομηνίες και τεύχη στην εισαγωγή μέχρι και λάθος εξώφυλλα δυο τευχών μια φορά(!) δεν την καθιστούν καλή συλλογή για εμένα. Ελπίζω να είναι κατανοητά όσα γράφω και να μην παρερμηνευθούν :D)

 

11 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Ο 1ος τόμος ήταν 1.99€, ο 2ος είχε πάλι τιμή γνωριμίας (νομίζω 3.99€) και απ' τον 3ο κι έπειτα η τιμή ήταν σταθερή εκτός από τότε που απλά ακρίβυναν διεθνώς τα πάντα. Και πάλι με κάποιους μήνες παράτασης προσπάθησαν να "απορροφήσουν" το 1€ αύξησης, δεν τα κατάφεραν όμως και προχώρησαν στη νέα τιμή. Καμία αλλαγή στην τιμή λοιπόν, αυτή δεν πιάνεται. Τα θυμάμαι λάθος; Εγώ απ' τον 15ο περίπου άρχισα να τ' αγοράζω με συνδρομές και ίσως μου ξέφυγε κάτι. Όπως και να 'χει, οι πρωτότυποι τόμοι είναι ακόμη ακριβότεροι. Μην το ξεχνάμε.

 

Όπως είπε και ο albertus magnus η τιμή άλλαξε 2 φορές χωρίς την τιμή γνωριμίας. Απλώς το επισημαίνω επειδή το συζητούσαμε, δεν κολλάω τόσο εκεί, τα θέματά μου με την συλλογή ελπίζω πως έγιναν ξεκάθαρα παραπάνω.:D

10 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

7 ευρώ έκανε στην αρχή (6,99 δηλ) και δύο φορές πήρε αύξηση από ένα ευρώ. (Δεν αναφέρω καν τα πρώτα δύο τεύχη με τις τιμές γνωριμίας). Αλλά εγώ ακόμα και στα 9 ευρώ θεωρώ ότι είναι value for money λόγω μεγέθους και χρονολογικής σειράς κτλ Απλά τη συγκρίναμε ίσως με την τιμή της άλλης σειράς της μαύρης και μας φάνηκε τσιμπημενο συγκριτικα. Εντάξει η επιμελεια είχε θέματα αλλά εγώ δεν βρισκα τόσο τραγικό πια. Μακάρι να συνεχιζοταμ λέω εγώ. Και συμπληρώνω μακάρι να συνεχιστεί από κάποια άλλη εκδοτική. Δεν ξέρω αν είναι εύκολο ή δύσκολο ή οικονομικά μη-βιωσιμο (ίσως είμαστε λίγοι οι κομικοφιλοι στην Ελλάδα τελικά ) αλλά εγώ θα το ήθελα πολύ. Και ξέρω κάμποσους (και είμαι και εγώ ένας από αυτούς) που δεν είχαμε επαφή με τα ηπερηρωικα και αποκτησαμε χάρη σε αυτές τις δύο συλλογές (και εγώ μάλιστα σε ηλικία 35+).   

 

ΥΓ για άλλη μια φορά ζηλεύω τους ατιμους τους Ιταλούς .Πρώτα με τις συλλογές Μπαρκς, Σκάρπα και τώρα με αυτή. (Τον Μπαρκς τον είδαμε όλο τουλάχιστον και ας κραζαμε εδώ μέσα για το σηματακι της αμιτα...)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ασχέτως της απόφασης διακοπής της σειράς που μας πίκρανε, πρέπει να είμαστε ευγνόμωνες στη Radnet που μας έφερε αυτούς τους πρώτους 90 τόμους οι οποίοι είναι όλοι ιστορικά διαμάντια που διαφορετικά δεν υπήρχε περίπτωση να κυκλοφορήσουν στην Ελληνική αγορά.

 

Ακόμη κι αν δεν μπορέσουμε να τη συνεχίσουμε (που όπως είπαμε από Σεπτέμβριο θα το προσπαθήσουμε) η συλλογή αυτή θα έχει κεντρική θέση στη βιβλιοθήκη μου γιατί είναι πραγματικά από αυτή που άρχισαν όλα και έχουμε σήμερα αυτό το μεγαθήριο που λέγεται Marvel Universe.

 

Και όλα τα μικρολαθάκια που έκανε η Radnet σε επιμέλεια, μετάφραση κλπ είναι όλα συγχωρεμένα μπροστά στην ιστορική και συναισθηματική αξία της συλλογής που μας πρόσφερε, η οποία είναι ανεκτίμητη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

1 hour ago, constantinople said:

Ασχέτως της απόφασης διακοπής της σειράς που μας πίκρανε, πρέπει να είμαστε ευγνόμωνες στη Radnet που μας έφερε αυτούς τους πρώτους 90 τόμους οι οποίοι είναι όλοι ιστορικά διαμάντια που διαφορετικά δεν υπήρχε περίπτωση να κυκλοφορήσουν στην Ελληνική αγορά.

 

Ακόμη κι αν δεν μπορέσουμε να τη συνεχίσουμε (που όπως είπαμε από Σεπτέμβριο θα το προσπαθήσουμε) η συλλογή αυτή θα έχει κεντρική θέση στη βιβλιοθήκη μου γιατί είναι πραγματικά από αυτή που άρχισαν όλα και έχουμε σήμερα αυτό το μεγαθήριο που λέγεται Marvel Universe.

 

Και όλα τα μικρολαθάκια που έκανε η Radnet σε επιμέλεια, μετάφραση κλπ είναι όλα συγχωρεμένα μπροστά στην ιστορική και συναισθηματική αξία της συλλογής που μας πρόσφερε, η οποία είναι ανεκτίμητη.

 

Συμφωνώ απολύτως!

 

Για όσους θέλουν να μπουν στο κλίμα της εποχής, προτείνω το ντοκυμαντέρ Stan Lee (2023, Disney+). Δεν είναι το πρώτο του είδους του (ούτε, φαντάζομαι, και το τελευταίο), αλλά θεωρώ πως είναι πολύ καλό, και μας βοηθάει να δούμε πώς άρχισαν όλα. Το έντυπο μέρος της ιστορίας το έχουμε στην έκδοση της Radnet, στη γλώσσα μας.

 

       Cheers!

 

    :beer:    (μπύρα  χωρίς αλκοόλ)

 

 

 

SPOILER (μα γιατί δε μου βγάζει την επιλογή στον editor;):

 

Ο Stan Lee δεν είναι ο δημιουργός του σύμπαντος της Marvel!

 

 

 

Είναι συνδημιουργός του, μαζί με τους Jack Kirby και Steve Ditko. :D

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δεν το'χω δει το ντοκυμονταίρ που μου λες αλλά φαντάζομαι δεν θα γράφει για τα τελευταία του που ξεμωράθηκε και χούφτωνε τις νοσοκόμες! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

1 min ago , constantinople said:

Δεν το'χω δει το ντοκυμονταίρ που μου λες αλλά φαντάζομαι δεν θα γράφει για τα τελευταία του που ξεμωράθηκε και χούφτωνε τις νοσοκόμες! :) 

 

SPOILER:

 

 

 

 

 

 

 

 

Όχι.

(Απ` όσο θυμάμαι...) :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εγώ πάντως σήμερα πέρασα μια βόλτα από το Cosmic Realms και... βουαλά...

 

IMG_20230826_134649.thumb.jpg.c3265173c9e873efa0d7464780c06c43.jpg

 

4ος τόμος του ήρωα από Epic Collection.

 

IMG_20230826_134542.thumb.jpg.7c008e6a4ed9d36aa540310b6d041911.jpg

 

Περιλαμβάνει τα τεύχη που περιέχουν οι τόμοι #13-16 του Spider-Man στη σειρά της Radnet.

Βέβαια τους τόμους #15 και #16 δεν θα τους δούμε, αν όντως η συλλογή σταματήσει στον τόμο #90, ενώ ο τόμος #14 δεν βγήκε ακόμα (τον οποίο έτσι κι αλλιώς δεν θα πάρω εφόσον έχω πλέον τα τεύχη που περιέχει) :cool:

 

Πάρτε και μια γεύση απ'το εσωτερικό (δεν είναι πολύ καλές οι φωτογραφίες).

 

IMG_20230826_135010.thumb.jpg.29dd66c88ace578f265707a098faf337.jpg IMG_20230826_135046.thumb.jpg.478fafeea5646a8f77ac863dcc7ed062.jpg IMG_20230826_135310.thumb.jpg.cce5c53dd2b76fd090459ea1991e91fc.jpg IMG_20230826_135416.thumb.jpg.825cda57238beb4377695e50ec5413d1.jpg IMG_20230826_135245.thumb.jpg.a354d6cacce82c6e25fcfbae14a52510.jpg IMG_20230826_135206.thumb.jpg.de726a425bfc8cd4bd76b1ed24c954da.jpg

 

 

Θα διαβάσω με το καλό τον τόμο, και αν μείνω ικανοποιημένος θα συνεχίσω και με τους υπόλοιπους.

Τουλάχιστον μέχρι τη δεκαετία '80.

Για παρακάτω δεν ξέρω. 

 

:beer: (μπύρα η καλή η ορθόδοξη με το αλκοόλ)

 

  • Like 17
  • Respect 3
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34761
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε παιδιά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος την διαφορά των ιστοριών του Amazing Spiderman με αυτές του Spectacular Spiderman? Από ότι βλέπω στον τόμο του @ Laz33 είναι στο ίδιο Omni οπότε υποψιάζομαι ότι είναι συνέχεια η μία από την άλλη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23674
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  64
  • Reputation:   437
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4550 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

19 hours ago, air nomad X said:

  

 

 

 

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει τώρα, πάντως στο μέλλον κάτι τέτοιο ίσως να είναι μέρος της φυσιολογικής κυκλοφορίας των βιβλίων.

 

Αυτό και η εξατομικευμένη έκδοση (με ατομική αγορά πνευματικών δικαιωμάτων). Έτσι θα μπορεί κανείς να έχει τo βιβλίo του ακριβώς όπως του αρέσει, και νόμιμα, χωρίς να χρειάζεται πρώτα να το αγοράσει. και μετά να το τροποποιήσει σύμφωνα με το προσωπικό του γούστο (που και πάλι μπορεί να συναντήσει προβλήματα, π.χ. στη φάση της εκτύπωσης).

 

Φανταστείτε να παίρνουμε το υλικό μιας έκδοσης, να το βάζουμε σε ένα πρόγραμμα (ίσως μια AI, αλλά όχι απαραίτητα), να γίνεται ακριβώς όπως μας αρέσει, και να το τυπώνουμε (αν το επιθυμούμε) ακριβώς όπως το θέλουμε, ο καθένας μας ξεχωριστά. Και που ν´ αρχίσουμε να μιλάμε για τροποποίηση του περιεχομένου (μέσω AI)!.

 

Για να επανέλθω στα πιο άμεσα, την έκδοση από τη Λέσχη την έχω σκεφτεί κι εγώ. Υπάρχουν ήδη στην κοινότητα τα ταλέντα που μπορούν να συμβάλλουν σε όλες τις φάσεις της διαδικασίας. Θεωρώ ότι η έκδοση βιβλίου μέσω της κοινότητας είναι το ιδανικό.

 

Από άποψη κόστους, η μαζική εκτύπωση ενός βιβλίου σε μία συγκεκριμένη μορφή, φαίνεται να είναι, τουλάχιστον τώρα, η πιο οικονομική λύση.

 

Επιπλέον, ένα τέτοιο βιβλίο είναι κοινή εμπειρία, δηλαδή πιο δυνατός κοινωνικοποιητικός παράγοντας. Μπορούμε να εκφράζουμε όλοι το θαυμασμό μας για κάτι, ή τη δυσαρέσκειά μας για κάτι άλλο, και όποια άλλη αντίδραση, κοινή ή όχι, για ένα αντικείμενο που όλοι έχουμε, το ίδιο ακριβώς.

 

 

      Cheers!

 

   :beer:     (μπύρα χωρίς αλκοόλ)

 

 

δεν μπορει να παρει την επιμελεια της εκδοσης η λεσχη.Ειναι υπερογκα τα εξοδα για τα δικαιωματα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23674
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  64
  • Reputation:   437
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4550 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

15 hours ago, albertus magnus said:

7 ευρώ έκανε στην αρχή (6,99 δηλ) και δύο φορές πήρε αύξηση από ένα ευρώ. (Δεν αναφέρω καν τα πρώτα δύο τεύχη με τις τιμές γνωριμίας). Αλλά εγώ ακόμα και στα 9 ευρώ θεωρώ ότι είναι value for money λόγω μεγέθους και χρονολογικής σειράς κτλ Απλά τη συγκρίναμε ίσως με την τιμή της άλλης σειράς της μαύρης και μας φάνηκε τσιμπημενο συγκριτικα. Εντάξει η επιμελεια είχε θέματα αλλά εγώ δεν βρισκα τόσο τραγικό πια. Μακάρι να συνεχιζοταμ λέω εγώ. Και συμπληρώνω μακάρι να συνεχιστεί από κάποια άλλη εκδοτική. Δεν ξέρω αν είναι εύκολο ή δύσκολο ή οικονομικά μη-βιωσιμο (ίσως είμαστε λίγοι οι κομικοφιλοι στην Ελλάδα τελικά ) αλλά εγώ θα το ήθελα πολύ. Και ξέρω κάμποσους (και είμαι και εγώ ένας από αυτούς) που δεν είχαμε επαφή με τα ηπερηρωικα και αποκτησαμε χάρη σε αυτές τις δύο συλλογές (και εγώ μάλιστα σε ηλικία 35+).   

 

ΥΓ για άλλη μια φορά ζηλεύω τους ατιμους τους Ιταλούς .Πρώτα με τις συλλογές Μπαρκς, Σκάρπα και τώρα με αυτή. (Τον Μπαρκς τον είδαμε όλο τουλάχιστον και ας κραζαμε εδώ μέσα για το σηματακι της αμιτα...)

Μονο ο πρωτος τομος ηταν σε τιμη γνωριμιας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραίος @ Laz33  καλά ξηγήθηκες, η ποιότητα της έκδοσης φαίνεται όμορφη!

Αν δεν βαριέσαι γράψε δύο λόγια πως σου φάνηκε η έκδοση και οι ιστορίες σε σχέση με αυτά που έχουμε δεί απ'τη Radnet.

 

Με γειά και καλοδιάβαστο!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23674
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  64
  • Reputation:   437
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4550 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 hours ago, constantinople said:

Ασχέτως της απόφασης διακοπής της σειράς που μας πίκρανε, πρέπει να είμαστε ευγνόμωνες στη Radnet που μας έφερε αυτούς τους πρώτους 90 τόμους οι οποίοι είναι όλοι ιστορικά διαμάντια που διαφορετικά δεν υπήρχε περίπτωση να κυκλοφορήσουν στην Ελληνική αγορά.

 

Ακόμη κι αν δεν μπορέσουμε να τη συνεχίσουμε (που όπως είπαμε από Σεπτέμβριο θα το προσπαθήσουμε) η συλλογή αυτή θα έχει κεντρική θέση στη βιβλιοθήκη μου γιατί είναι πραγματικά από αυτή που άρχισαν όλα και έχουμε σήμερα αυτό το μεγαθήριο που λέγεται Marvel Universe.

 

Και όλα τα μικρολαθάκια που έκανε η Radnet σε επιμέλεια, μετάφραση κλπ είναι όλα συγχωρεμένα μπροστά στην ιστορική και συναισθηματική αξία της συλλογής που μας πρόσφερε, η οποία είναι ανεκτίμητη.

Απο σεπτεμβριο δηλαδη σε 6 ημερες απο σημερα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Guts είπε:

Ωραίος @ Laz33  καλά ξηγήθηκες, η ποιότητα της έκδοσης φαίνεται όμορφη!

Αν δεν βαριέσαι γράψε δύο λόγια πως σου φάνηκε η έκδοση και οι ιστορίες σε σχέση με αυτά που έχουμε δεί απ'τη Radnet.

 

Με γειά και καλοδιάβαστο!:beer:

 

Ευχαριστώ!

Η έκδοση φαίνεται αρκετά καλή.

Στιβαρή, ωραία εκτύπωση, ωραία χρώματα.

Οι σελίδες θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο χοντρές (για παράδειγμα η σειρά Marvel Graphic Novels της Hachette έχει πιο χοντρές σελίδες), αλλά κι έτσι καλά είναι.

Την κάνουν τη δουλειά τους :)

Όσον αφορά τις ιστορίες θα σχολιάσω όταν τις διάβασω.

Όσον αφορά το Spectacular Spider-Man, απ'ό,τι κατάλαβα αυτό είναι το περιοδικό και όχι η σειρά Peter Parker: The Spectacular Spider-Man που ξεκίνησε να κυκλοφορεί τη δεκαετία του '70.

Στο περιοδικό κυκλοφόρησαν μόνο 2 τεύχη (το 1968).

Το πρώτο ασπρόμαυρο, το δεύτερο έγχρωμο.

Ο τόμος Epic περιέχει κι ένα τεύχος του 1968 (Marvel Super Heroes #14), το οποίο για κάποιο λόγο η Radnet το περιλαμβάνει στον τόμο #18 του ήρωα, ο οποίος όμως έχει ιστορίες του '69 και όχι του '68 :thinking:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.