Jump to content

SPIDER-MAN: Η ΖΩΗ ΜΟΥ

Tsaklas
 Share

Recommended Posts

Τίτλος:
SPIDER-MAN: Η ΖΩΗ ΜΟΥ
Σενάριο/Kείμενα:
Chip Zdarsky
Σχέδιο:
Mark Bagley
Σχέδιο εξωφύλλου:
Chip Zdarsky
Hμερ. έκδοσης:
01-11-2021
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
200
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Χρήστος Κανελλόπουλος
Lettering:
VC's Travis Lanham
Χρωματισμός:
Frank D'Armata
Πρωτότυπος τίτλος:
Spider-Man: Life Story
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-623-349-4
Ονομαστική τιμή:
24,40€

SPIDERMANIZOIMOU_0001.jpg  SPIDERMANIZOIMOU_0001z.jpg

Περιγραφή από το σάιτ της εκδοτικής:

O ΣΠΑΙΝΤΕΡ-ΜΑΝ ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ!

Το 1962, στο AMAZING FANTASY #15, μια ραδιενεργή αράχνη δάγκωσε τον δεκαπεντάχρονο Πίτερ Πάρκερ, ο οποίος έγινε ο μοναδικός Σπάιντερ-Μαν! Πενήντα επτά χρόνια έχουν περάσει στον πραγματικό κόσμο από εκείνο το συμβάν – οπότε, τι θα συνέβαινε, αν κυλούσε κανονικά το ίδιο χρονικό διάστημα και για τον Πίτερ;

Για τον εορτασμό των ογδόντα χρόνων ζωής της Marvel, οι Chip Zdarsky και ο θρυλικός εικονογράφος του ήρωα Μark Bagley ενώνουν τις δυνάμεις τους για να υφάνουν μια μοναδική ιστορία, καθώς αφηγούνται όλη την ιστορία της ζωής του ήρωα από την αρχή ως το τέλος, με σκηνικό τα σημαντικότερα γεγονότα των δεκαετιών που έζησε.

Από τον πόλεμο του Βιετνάμ, στους Μυστικούς Πολέμους και τον Εμφύλιο των υπερηρώων, μέχρι την τελευταία αποστολή ενός εβδομηντάχρονου Σπάιντερ-Μαν,  θα παρακολουθήσετε τον Πίτερ Πάρκερ να μεγαλώνει μέσα σε αυτές τις πέντε δεκαετίες της μοναδικής του ιστορίας και θα μάθετε τι συμβαίνει σε αυτόν και σε όσους αγαπάει περισσότερο στον κόσμο!

Δύο λόγια για την ιστορία και την έκδοση:

Πρόκειται κατά γενική ομολογία για μια από τις καλύτερες σύγχρονες ιστορίες του Spider-Man, με ενδιαφέρον και πρωτότυπο κόνσεπτ, γεμάτο easter eggs για τους φανατικούς αλλά και συνολικά μια όμορφη ιστορία για όλους. O Zdarsky δικαίως θεωρείται από τους τοπ σημερινούς δημιουργούς εμπορικών κόμικς. Το σχέδιο του Bagley είναι πανέμορφο και εξυψώνει το ήδη πολύ δυνατό σενάριο στα ύψη. Προσωπικά ήθελα καιρό να την διαβάσω την ιστορία και ήμουν έτοιμος να αγοράσω κάποια ξένη έκδοση αλλά η Anubis έκανε το θαύμα της. Όταν το διαβάσω αναλυτικά θα επανέλθω με μια πλήρη γνώμη. Η έκδοση είναι στα γνωστά της στάνταρ, το εξώφυλλο δίνει κιόλας μια αίσθηση "γυαλιστερού" πάνω στο σχέδιο του Σπάιντι που πιάνει το μεγαλύτερο μέρος του. 

• Like 29
  • Thanks 1

ενδιαφέρουσα ιστορία , ωραίο σχέδιο

• Like 4

Πολύ ωραία ιστορία και όμορφο σχέδιο.

Έξι κεφάλαια που αντιστοιχεί κάθε κεφάλαιο και σε μια δεκαετία (δεν καταλαβαίνω γιατί στο οπισθόφυλλο λέει για 5 δεκαετίες)

1ο κεφάλαιο 60'-70'

2ο κεφάλαιο 70'-80'

3ο κεφάλαιο 80'-90'

4ο κεφάλαιο 90'-00'

5ο κεφάλαιο 00'-10'

6ο κεφάλαιο 10'-19';

Κάθε κεφάλαιο έχει και τα σημαντικότερα γεγονότα που συνέβησαν την εκάστοτε δεκαετία φυσικά με την ηλικία που θα έπρεπε να έχει ο "Πίτερ Πάρκερ" αν μεγάλωνε κανονικά όλα αυτά τα χρόνια.

Εκεί που μπερδεύτηκα λίγο είναι με την "οικογενειακή του κατάσταση", η αλήθεια είναι ότι έχω χάσει επεισόδια με τόσες αλλαγές που έχουν γίνει όλα αυτά τα χρόνια στη προσωπική του ζωή, κάτι θα μου διέφυγε, τέλος πάντων.

Το τέλος φυσικά δεν μπορώ να πω ότι με ξάφνιασε, αν και θα το ήθελα με κάποια ανατροπή...

Ένας τόμος που έχει συγκεντρώσει όλη την πορεία του "Spider-Man".

Νομίζω ότι δεν πρέπει να λείπει από κανένα φίλο του "αραχνάκια".

Η έκδοση φυσικά στα στάνταρ που μας έχει συνηθίσει η "Anubis" (μέγεθος, ποιότητα κτλ), αν και θα την προτιμούσα σκληρόδετη (ειδικά με αυτή την τιμή).

Τώρα που είπα σκληρόδετη, στη συλλογή της "Hachette" στο εξωτερικό, δεν έχει εμφανιστεί ακόμα, έτσι δεν είναι; Δεν νομίζω να την παραλείψουνε! 

• Like 9
  • Respect 1

Αυτό το κόμικ με ενδιαφέρει ωραίο φαίνεται :thinking:

• Like 1