Jump to content

Iron Man - Συναρμολόγηση της Μυθικής Πανοπλίας του Tony Stark από την DeAgostini!

Recommended Posts

Για 2€ αξίζει το αγόρασα αλλά δεν εντυπωσιάστηκα οι βίδες που έχει είναι απλές βίδες για σταυροκατσαβιδο δεν τις λές τις καλύτερες βίδες αν κάνεις λάθη, δεν είναι ολόκληρο σιδερένιο η βάση του κρανους και τα στρογγυλά αυτιά στο πλάι είναι πλαστικά τα μάτια εντάξει δεν με πείραξε που ήταν πλαστικό, η μπογιά καλά απλωμένη και γυαλιστερή  αλλά έχει μικροατελειες σε κάποια σημεία μπορεί να βρεις κομπάκια μπογιάς λογικά δεν θα είναι ετσι σε όλα τα τεύχη και η μπογιά δεν έχει και την καλύτερη αντοχή ένα άγγιγμα με το κατσαβίδι η μια λαθος κίνηση ενός κομματιού πάνω στο άλλο στην συναρμολόγηση και φεύγουν μικρά κομματάκια μπογιάς. Μου άρεσε η αφίσα.

• Like 5
  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Τσάμπα πράμα. Κάμια 100 άρια τεύχη 10 ευρώ το ένα με τίτλο "φτιάξε τον iron man νύχι νύχι". Αμα πάντως σκάσει και η κουβεντουλα-προβλεψεις για τον iron man που κυκλοφορεί με ερωτήσεις του στυλ "τι πισ

Aπό  GB-PublishingServices Μία από τις πιο επιτυχημένες συλλογές στο κόσμο θα κυκλοφορήσει Τρίτη 23/02/21 σε όλα τα περίπτερα και στο eshop μας! Η συλλογή αποτελεί μια αφιέρωση στον κόσμο

(Θα μιλήσω και ως μοντελιστής)  Πολύ ωραία και εντυπωσιακή η φιγούρα. Δείχνει, απ'όσο τουλάχιστον μπόρεσα να διακρίνω στο διαφημιστικό σποτάκι, καλής ποιότητας, από καλά υλικά (πλαστικό ABS &

Posted Images

Πήρα και γω 2 σήμερα. 

IMG_20210223_183246.thumb.jpg.506570e6189e36a0cd5bf3131e636403.jpg

IMG_20210223_184629.thumb.jpg.54a87581e87c809c21bfeff417239e1a.jpg

• Like 8
17 min ago , jimmy mcduck said:

Πήρα και γω 2 σήμερα. ...

:lol: :lol:

Πρόβλεψη: H DeAgostini στο 1ο τεύχος θα πουλήσει τουλάχιστον 6.000 με 5.000 κομμάτια!! (μη λέω και λίγα), στο 2ο γύρω στα 2.500 και από το 3ο με 5ο και μετά ... :thinking: ... άντε 1.000 ??? Τώρα το πόσα θα ολοκληρωθούν ... 

• Like 5

Ας βλέπουμε το παρόν, βρει παιδιά και ας αφήσουμε το μέλλον για τους αστρολόγους! :P

Ας χαρούμε με την εξευτελιστική τιμή που έχει το καλαίσθητο κράνος, που μας κάνει να αισθανόμαστε σαν παιδάκια τα Χριστούγεννα κι έχουμε καιρό να μελαγχωλήσουμε, όταν θα ξεκινήσουν τα ακριβά κομμάτια! :lol:

:beer5:

• Like 4
  • Thanks 1
1 hour ago, Nino said:

και από το 3ο με 5ο και μετά ... :thinking: ... άντε 1.000 ??? Τώρα το πόσα θα ολοκληρωθούν ... 

Σε βρίσκω πολύ αισιόδοξο... :lol:

Edited by Lord Makro
  • Like 5
On 22/2/2021 στο 11:56 ΜΜ, stamattack είπε:

Γεια σας παιδιά.

Το αγόρασα το τεύχος και το συναρμολόγησα πριν από λίγο.

Μου πήρε καμιά ώρα η συναρμολόηγηση. Η μάσκα είναι πολύ όμορφη και έχει κάποιο βάρος θα έλεγα.

Βλέποντας στο site της deagostini, 2ο τεύχος είναι χέρι (παλάμι), 3ο τεύχος πόδι (αστράγαλο και κάτω) στα 5.99 σύμφωνα με το site και 4ο τεύχος θα είναι η πηγή ενέργειας στο στήθος, δεν θυμάμαι πως ονομάζεται. Αυτό θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

Από εκεί και πέρα, όντως θα είναι 100 τεύχη, τα 1-10 θα βγαίνουν Τρίτη παρά Τρίτη και τα επόμενα, 11-100 κάθε τρίτη.

Θα βγει όντως γύρω στο 1000αρικο όπως ανέφεραν προηγουμένως, δυστυχώς απλησίαστη τιμή. Θα ήθελα να έχω ολοκληρωμένη τη φιγούρα, μ αρέσει ο μοντελισμός, μου αρέσει ο Iron Man αλλά για εμένα είναι τρελό ποσό.

Επίσης δεν γνωρίζω κατά πόσο θα συνεχιστεί η κυκλοφορία. Αν κάποιος που ασχολείται με αυτά που κυκλοφορούν κατά καιρούς από εταιρίες τύπου deagostini ας πάρει θέση. Πάντως πριν πολλά χρόνια που αγόραζα Άρχοντα των Δαχτυλιδών με κάτι φιγούρες και περιοδικά σαν επιτραπέζιο, απλά χάθηκε. Θα είναι πολύ κακό κάποιος να αρχίσει να αγοράζει και να μην ολοκληρώσει λόγω διακοπής κυκλοφορίας.

153654707_3725430110904430_2590619935259135264_o.jpg

153114012_3725582887555819_2002021890425648020_o.jpg

εγω παντωσ δεν καταφερα να αναψω τα φωτακια χαχα και ξανα προσπαθώντας εσπασε το κοκκινο πλαστικο που κλεινει την μπαταρια απ το βιδωμα

• Like 2

Με δυσκόλεψε αρκετά η όλη σύνδεση με τα led. Η θήκη της μπαταρίας ποτέ δεν έκατσε στη θέση της.. 

Επίσης δεν βλέπω να κουμπώνουν καλά τα κομμάτια μεταξύ τους όταν τα βιδώνω. Φοβάμαι να τα σφίξω πάρα πολύ με αποτέλεσμα να παίζουν λιγάκι.

Το τελικό αποτέλεσμα βέβαια είναι όμορφο ειδικά με το φως αναμμένο!

20210224_125203.thumb.jpg.4601507bda3940492484baa4627a0ece.jpg

• Like 5
  • Thanks 1

Για την φιγουρα εμαθα χθες το βραδυ μετα απο διαφημιση και κατευθειαν ανεβασα παλμους οντας φανατικος οπαδος του iron man και γενικα της marvel.Περασα ενα ολοκληρο βραδυ αγωνιας για το αν θα εχουν μεινει κομματια σημερα και τελικα σταθηκα τυχερος μιας και εδω που μενω μονο ενα market φαιρνει περιοδικα.

Το παρελαβα και μπορω να πω πως ειναι καλυτερο απο οτι περιμενα.Πιστες λεπτομερειες και χρωματα και συναμα μεταλλικη στιβαρη κατασκευη.

Ωστωσο μετα απο την εμπειρια της συναρμολογησης και μετα απο αρκετο ψαξιμο για τις λεπτομερεις ολοκληρης της φιγουρας εχω τα παραπονα μου..

1)Σε μερικα σημεια οι βιδες θελουν "αλφαδι" για να βιδωσουν και αρχιζουν να σφυγουν με μολις 3-4 περιστροφες χωρις να εχουν βιδωθει σωστα.Οποτε θελει αρκετες φορες βιδωμα ξεβιδωμα με τον φοβο να μην φαγωθει κανενα πασο.Επισης το "αυτι" που γυριζει ο διακοπτης για τα led παιζει λιγο (εγω βεβαια το εκανα πατεντα και ειναι σφυχτο πλεον).

2)Δεν νοειται 987 ευρω φιγουρα και να μην περιεχει το οπλοστασιο της στολης (ρουκετα,κρυφα πυροβολα κλπ),την ιδια στιγμη που μεταλλικη φιγουρα της hot toys 50cm εχει ολες τις λεπτομερεις της στολης στα 500ε

3)Δεν αναφερουν πουθενα για συνδρομη και τι γινεται αν σταματησει η κυκλοφορια του τευχους μιας και με προχειρους υπολογισμους μου η στολη ολοκληρωνεται τον Ιουλιο του 2023

4)Φυσικα τα χρηματα ειναι παρα πολλα για αυτην την στολη.Εγω θα την κοστολογουσα γυρω στα 600.Σε καμια περιπτωση 1000ε.

Ισως παρω το επομενο τευχος με την μποτα και τα τευχη με το γαντι,το reactor και την βαση της φιγουρας οταν και αμα κυκλοφορησει..Δυστηχως η De Agostini ειναι υπερκτιμημενη κατα την αποψη μου..

iron head (2).jpg

Edited by Dimoukos
  • Like 2
  • Thanks 3