Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3308
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Για εμένα τα χρήματα και για τις τρεις εκδοσεις που αναφέραμε Hachette, Radnet Σκάρπα είναι μια χαρά. Το ότι έχουμε συνηθίσει σε πιο φτηνά πρέπει να έρθει σε αντιπαραβολή με το πόσο έκανε ας πούμε το γάλα, η βενζίνη, το χαρτί κτλ πριν από 15 χρόνια και πόσο τώρα.

 Μια χαρά τιμές είναι ,δεν είπα το αντίθετο απλά αν αυξανόταν ο Σκαρπα ή ήταν στα 8-10 θα έπεφταν οι πωλήσεις . Στα τωρινά δεδομένα  και οι τρεις συλλογές μια χαρά είναι 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13807
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αφηστε τους Σκραπες και την σκουπιδο-Κ και πειτε μου λιγο. Εχω 11 ευρω για κομιξοξοδεμα αυτη τη βδομαδα. Που τα διαθέτω ; Ποιό εχει τις καλύτερες ιστορίες;

 

Α. The Korvac Saga (11 τευχη ! )

Β. Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρεϊβεν (6 τεύχη)

Γ. Τα παίρνω και τα 2 και δεν παω πουθενά για λίγες μέρες :lol:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5272
  • Reputation:   56312
  • Achievement Points:  5446
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Και τα δύο δαγκωτά! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32968
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

26 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Αφηστε τους Σκραπες και την σκουπιδο-Κ και πειτε μου λιγο. Εχω 11 ευρω για κομιξοξοδεμα αυτη τη βδομαδα. Που τα διαθέτω ; Ποιό εχει τις καλύτερες ιστορίες;

 

Α. The Korvac Saga (11 τευχη ! )

Β. Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρεϊβεν (6 τεύχη)

Γ. Τα παίρνω και τα 2 και δεν παω πουθενά για λίγες μέρες :lol:

 

Κρέιβεν φυσικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3308
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το Β χωρίς σκέψη . Γενικά μη κολλάτε απαραίτητα στα ποσά τεύχη είναι ο τόμος όσο το αν είναι η ιστορία καλή . Τώρα αν συνδιάζονται και τα δύο όπως ο τόμος με τα πρώτα x men του Claremont άλλο αυτό !!

Για την συγκεκριμένη ιστορία των avengers δεν έχω εικόνα αλλά παίρνειςτην ιστορία του Σπάιντερμαν που είναι μια από τις τρεις καλύτερες στην ιστορία του ,πας διακοπές(μαζί με τον τόμο φυσικά) και γυρίζοντας αν θες και των avengers ε τότε πας τυχαια σε περίπτερο που το έχει και αντί να πάρεις τη coca cola που ήθελες πίνεις νερό με τον νέο σου τόμο!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κρέιβεν άνετα!

Βασικά για εμένα είναι το καλύτερο Marvel που έχω διαβάσει ποτέ και ένα απ'τα καλύτερα υπερηρωικά γενικότερα!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13807
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εκανα προσέγγιση έναν που το έχει στο βεντόρα απο εκδοση ΟΞΥ ,αρνηθηκε την προσφορά μου.Μαλλον τα κανει εμπόριο,οκ,δικαιωμα του.:lefta:

Δεν θα δωσω 10ευρω (+1 ΒΟΧ) για κατι που καινουριο εκανε 15, είπαμε! 

Προσέγγισα έναν αλλον στο Μαρκετπλεις για τον τομο 20 της επίσημης ,θα τσιμπήσω και τον 10 με τον Βενομ αμα τους έχει :cool:

Αλλιώς βλέπουμε. Εξάλλου ως γνωστον ολα βρισκονται. Ο έχων υπομονή ανταμοίβεται ο μη έχων πλερώνει. :icecream:

 

Τον Κορβακ παντως θα προσπαθησω να τον παρω. Αν δεν μπορέσω να τον βρω εδώ που είμαι ,θα αγγαρέψω κάποιον να μου τον πάρει.

 

2 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Τώρα αν συνδιάζονται και τα δύο όπως ο τόμος με τα πρώτα x men του Claremont άλλο αυτό !!

Σε 3 τόμους των ΧΜΕΝ κρατιέμαι οσο δεν παει ,περιμένω με αγωνία τα νεα που μας υποσχέθηκε ο Παπανδρεου εεε ο @ constantinople  εννοω. Γιατί οπως ειπαμε, λαε ερχεται η αναπτυξη (των Μαρβελ) στην Ελλαδα .

 

Give peace a chance ελεγαν οι Beatles?

Give SEC a sec(ond) chance λεω εγω !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1763
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

και τα 2 και δεν πας πουθενά για λίγες μέρες :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13807
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

6 λεπτά πριν, tomas good είπε:

και τα 2 και δεν πας πουθενά για λίγες μέρες :clap2:

 

Και τα 3 θες να πεις γιατι παράγγειλα και το Νο10 με τον Βενομ :lol:

Ε δεν βαριέσαι. Υπερεκτημιμένο ειναι το εξω :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3308
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

Εκανα προσέγγιση έναν που το έχει στο βεντόρα απο εκδοση ΟΞΥ ,αρνηθηκε την προσφορά μου.Μαλλον τα κανει εμπόριο,οκ,δικαιωμα του.:lefta:

Δεν θα δωσω 10ευρω (+1 ΒΟΧ) για κατι που καινουριο εκανε 15, είπαμε! 

Προσέγγισα έναν αλλον στο Μαρκετπλεις για τον τομο 20 της επίσημης ,θα τσιμπήσω και τον 10 με τον Βενομ αμα τους έχει :cool:

Αλλιώς βλέπουμε. Εξάλλου ως γνωστον ολα βρισκονται. Ο έχων υπομονή ανταμοίβεται ο μη έχων πλερώνει. :icecream:

 

Τον Κορβακ παντως θα προσπαθησω να τον παρω. Αν δεν μπορέσω να τον βρω εδώ που είμαι ,θα αγγαρέψω κάποιον να μου τον πάρει.

 

Σε 3 τόμους των ΧΜΕΝ κρατιέμαι οσο δεν παει ,περιμένω με αγωνία τα νεα που μας υποσχέθηκε ο Παπανδρεου εεε ο @ constantinople  εννοω. Γιατί οπως ειπαμε, λαε ερχεται η αναπτυξη (των Μαρβελ) στην Ελλαδα .

 

Give peace a chance ελεγαν οι Beatles?

Give SEC a sec(ond) chance λεω εγω !

Στα xmen ο τόμος με την αρχή του Claremont είναι must . Τώρα σε αλλά και εγώ πέρα απο το έπος με τον dark phoenix που πήρα από οξύ και κάνα δυο -τρια αλλα τομακια αμερικανικά κάνω κρατει γιατί και αυτοί έχουν ένα σωρό εκπληκτικές ιστορίες . Σιγά σιγά και όλα θα τα έχουμε στα χέρια μας !!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3308
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

10 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Και τα 3 θες να πεις γιατι παράγγειλα και το Νο10 με τον Βενομ :lol:

Ε δεν βαριέσαι. Υπερεκτημιμένο ειναι το εξω :lmao:

Καλά διαβάσματα !! Και το τομακι με τον βενομ πολύ καλό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4519
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  791 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

7 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Αφηστε τους Σκραπες και την σκουπιδο-Κ και πειτε μου λιγο. Εχω 11 ευρω για κομιξοξοδεμα αυτη τη βδομαδα. Που τα διαθέτω ; Ποιό εχει τις καλύτερες ιστορίες;

 

Α. The Korvac Saga (11 τευχη ! )

Β. Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρεϊβεν (6 τεύχη)

Γ. Τα παίρνω και τα 2 και δεν παω πουθενά για λίγες μέρες :lol:

Αρχικά καλώς ήρθες κι εσύ στο φαν κλαμπ της Hachette όπως μου είχε πει ο @ kaneda όταν είχα πάρει το πρώτο μου τόμο από την συγκεκριμένη συλλογή. Ο επόμενος τόμος που σου προτείνω να διαβάσεις είναι ο νο14:Daredevil :Αναγέννηση.  Frank Miller. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

On 18/8/2023 στο 10:39 ΜΜ, Mandrake είπε:

 

Σε ότι αφορά τα ξενόγλωσσα, έχουν γράψει και μέλη εδώ ότι θα αγόραζαν και την ελληνική έκδοση ενώ είχαν ήδη την Αμερικανική. Νομίζω μεταξύ άλλων το έχει γράψει και οι φίλοι @ christs και ο @ Tsaklas , ας το επιβεβαιώσουν ή διαψεύσουν. Ή είχαν πει ότι θα πάρουν και θα κρατήσουν και το Ελληνικό. Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις. Έτσι κι αλλιώς για τις ξενόγλωσσες δε διαφώνησα σε κάτι, το ανέφερα πρώτος μάλιστα. Κι εγώ ενδεχομένως να σκεφτόμουν το ίδιο εάν είχα πρωτίστως εκείνες (δεν αγοράζω ξενόγλωσσα γενικότερα). Στις Ελληνικές προγενέστερες ήταν η ένστασή μου. Έπειτα για τις περιπτώσεις των διπλών έχουμε καμιά 15αριά graphic novels της "Anubis" (και όχι πάντοτε σε αυτό το φορμά, μπορεί να ήταν τεύχη!) απ' τα 100+ που έχουν εκδοθεί μέχρι σήμερα. Δεν είναι αριθμός ικανός να αποτρέψει κάποιον που θέλει ν' αγοράσει υπερηρωικά κόμικς να μη συνεχίσει τη σειρά της "Hachette".

Aν και λιγο αργοπορημενα, ας απαντησω οτι το επιβεβαιωνω. Μαζευω την εκδοση της hachette ακομα και αν εχω ηδη την ιστορια απο ανουμπις ή στα αμερικανικα, το θεμα μου ειναι πλεον ο χωρος , αλλά η ραχη δελεαστικοτατη και η ποιοτητα εκδοσης πολυ υψηλη...

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13807
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

48 λεπτά πριν, daredevil21 είπε:

Αρχικά καλώς ήρθες κι εσύ στο φαν κλαμπ της Hachette όπως μου είχε πει ο @ kaneda όταν είχα πάρει το πρώτο μου τόμο από την συγκεκριμένη συλλογή. Ο επόμενος τόμος που σου προτείνω να διαβάσεις είναι ο νο14:Daredevil :Αναγέννηση.  Frank Miller. 

 

Δεν ειχα σκοπό αλλά εφόσον βλέπω ότι απο την αντίπερα όχθη δεν... Δεν θα περιμενουμε και μια ζωη.Και με 15νθημερη κυκλοφορια ουσιαστικά μια ζωή είναι εφοσον με καποιο τροπο συνεχίσουμε. 

Εχω αρκετά στη λίστα κοντά στα 15-20. Ναι εννοειται το DD 14 οπως και ενα άλλο πρόσφατο του Μιλερ που βγηκε και σε τομο απο την ΟΞΥ. Δεν το χα πάρει τότε που το συζητουσαμε. To Avengers 54 και το Dr.Strange 16 επισης εχω στο ματι ως επομενες αγορες, οπως και τα Secret Wars 30 +36.

 

Ιδανικά θέλω να επενδύσω σε ενδεχόμενη συνέχεια της SEC απο αλλη εκδοτική.Με ξενερώνει λιγο με τις ραχες και τα διασπαρτα νουμερα.Θα δουμε τι θα παρω απο ολα αυτα στο τέλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4257
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

11 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Give peace a chance ελεγαν οι Beatles?

Όχι, το έλεγε ο John Lennon μόνος του. Βασικά με την Plastic Ono Band στο Μόντρεαλ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήρα σήμερα απο Jemma το Amazing Spider-Man #122 - Facsimile Edition (2023) και είπα να κάνω μια σύγκριση με της Hachette.

 

Αρχικά πέρα απο κάποια ελάχιστα σημεία που η Hachette έχει λίγο πιο έντονο το μαύρο.(...της έχει ξεφύγει λίγο παραπάνω)
κατα τ'άλλα η εκτύπωση είναι πολύ καλή. Δεν παραρατηρώ κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στα μελάνια, πέρα απο κάποια
''πταίσματα'' που είχαμε αναφέρει σε προηγούμενη κουβέντα με τον @ theforce .

 

Στον χρωματισμό έχουν αρκετές διαφορές όσον αφορά την επιλογή χρωμάτων, αλλά μου αρέσουν και οι 2 εκδόσεις πάρα πολύ.
Η παλιά του original κόμικ έχει την αισθητική της ποπ κουλτούρας του 70 με μώβ ουρανούς, πράσινες γέφυρες, ροζ τοίχους κλπ
Της Hachette είναι πιο γήινα τα χρώματα και πιο ρεαλιστικά. Απο ένταση χρωμάτων είναι επίσης πολύ κοντά οι δύο εκδόσεις.

 

Αν και δεν είναι και οι καλύτερες φώτο, ανεβάζω 2-3 έτσι για να πάρετε μια ιδέα. :)

 

 

IMG_20230825_143841.jpg

IMG_20230825_145921.jpg

IMG_20230825_151118.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1351
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 25/7/2021 στο 10:19 ΜΜ, Tsaklas είπε:

Μακάρι να δούμε και το 70s, αν και έχει σαφώς λιγότερο δημοφιλείς ήρωες. Για την σημείωση του εκδότη σχετικά με τον Θωρ και τον Δρ. Στρέιντζ θα επαναλάβω αυτό που είχα πει και τις προάλλες, προσωπικά ψάχνοντας στην λίστα με τα τεύχη της ξένης συλλογής, δεν βρήκα τόμο που να συμπεριλαμβάνει τις πρώτες εμφανίσεις τους (Journey Into Mystery #83 και Strange Tales #110). Ίσως είχαν σκοπό να τους συμπεριλάβουν κάπου αλλά κάτι να άλλαξε, κι εμείς είδαμε απλά μια μετάφραση της πρόθεσης των ξένων να τους συμπεριλάβουν τότε, όχι κάποια επικαιροποιημένη δήλωση της Hachette ότι "ναι, θα μπουν σίγουρα".

Πλέον έχοντας διαβάσει τον τόμο 95 της επίσημης συλλογής graphic novels της marvel (Doctor Strange Εναλλακτική Πραγματικότητα), γνωρίζουμε ότι τελικά ήταν στα σχέδια του εκδότη και όντως εκδόθηκε η πρώτη εμφάνιση του dr strange... στο περίπου! Ο τόμος περιελάμβανε Marvel Premiere #11, το οποίο ήταν ανατύπωση του Strange Tales #115 (και του Strange Tales #117 +3 σελίδες που τότε ήταν καινούριες) που βασικά δεν είναι η πρώτη εμφάνιση αλλά το origin story του. Βέβαια θεωρώ πως αυτό καλύπτει τα λόγια του εκδότη(όσον αφορά τον dr strange) επειδή ο τόμος με τις πρώτες εμφανίσεις λεγόταν "origins" που σημαίνει ότι λογικά αν συμπεριλάμβαναν τον strange λογικά το Strange Tales #115 θα βάζαν και όχι το #110.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37723
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   142
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1008 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 25/8/2023 στο 4:05 ΜΜ, Guts είπε:

Πήρα σήμερα απο Jemma το Amazing Spider-Man #122 - Facsimile Edition (2023) και είπα να κάνω μια σύγκριση με της Hachette.

 

Αρχικά πέρα απο κάποια ελάχιστα σημεία που η Hachette έχει λίγο πιο έντονο το μαύρο.(...της έχει ξεφύγει λίγο παραπάνω)
κατα τ'άλλα η εκτύπωση είναι πολύ καλή. Δεν παραρατηρώ κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στα μελάνια, πέρα απο κάποια
''πταίσματα'' που είχαμε αναφέρει σε προηγούμενη κουβέντα με τον @ theforce .

 

Στον χρωματισμό έχουν αρκετές διαφορές όσον αφορά την επιλογή χρωμάτων, αλλά μου αρέσουν και οι 2 εκδόσεις πάρα πολύ.
Η παλιά του original κόμικ έχει την αισθητική της ποπ κουλτούρας του 70 με μώβ ουρανούς, πράσινες γέφυρες, ροζ τοίχους κλπ
Της Hachette είναι πιο γήινα τα χρώματα και πιο ρεαλιστικά. Απο ένταση χρωμάτων είναι επίσης πολύ κοντά οι δύο εκδόσεις.

 

Αν και δεν είναι και οι καλύτερες φώτο, ανεβάζω 2-3 έτσι για να πάρετε μια ιδέα. :)

 

 

IMG_20230825_143841.jpg

IMG_20230825_145921.jpg

IMG_20230825_151118.jpg

Αυτό το ASM-122 που έχει εκεί είναι reprint, έτσι; Γιατί υπάρχει το σύγχρονο logo της Marvel κάτω δεξιά. Από πού το αγόρασες αυτό;

 

Πήγα να ρωτήσω από πού αγόρασες το ASM-122 και μετά το είδα που το λες πάνω πάνω. Υπάρχει περίπτωση να είναι ακόμα διαθέσιμο ή ήταν από τα τελευταία αυτό που πήρες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3308
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 26/8/2023 στο 9:16 ΠΜ, Spider Than είπε:

Πήγα να ρωτήσω από πού αγόρασες το ASM-122 και μετά το είδα που το λες πάνω πάνω. Υπάρχει περίπτωση να είναι ακόμα διαθέσιμο ή ήταν από τα τελευταία αυτό που πήρες;

Υπάρχει σε αρκετά κομιξαδικα αυτό . Κυκλοφόρησε σχετικά πρόσφατα άρα και να μην το έχουν τη στιγμή που θα πας  στο φέρνουν άνετα .

 

On 26/8/2023 στο 9:14 ΠΜ, Spider Than είπε:

Αυτό το ASM-122 που έχει εκεί είναι reprint, έτσι; Γιατί υπάρχει το σύγχρονο logo της Marvel κάτω δεξιά. Από πού το αγόρασες αυτό;

Ναι reprint είναι . Και για όποιον ενδιαφέρεται κάνουν στους επόμενους μήνες reprint τα δύο τεύχη που έχουν μέσα μια από τις τρεις καλύτερες ιστορίες στα χρονικά των x men , το "days of future past"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 hours ago, Spider Than said:

Πήγα να ρωτήσω από πού αγόρασες το ASM-122 και μετά το είδα που το λες πάνω πάνω. Υπάρχει περίπτωση να είναι ακόμα διαθέσιμο ή ήταν από τα τελευταία αυτό που πήρες;

 

Jemma είναι ακόμα διαθέσιμο όπως και το τεύχος #121, θα τα βρείς εύκολα και σε άλλα καταστήματα.

Είναι νέα εκτύπωση του 2023, απλά έχουν κρατήσει τα παλιά original χρώματα (σε καλή-μοντέρνα ποιότητα εκτύπωσης)

και υπάρχουν μέσα ακόμα και οι διαφημίσεις που είχε το γνήσιο τεύχος του 1973!

Για 5 ευρώ είναι καλή περίπτωση! :beer:

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3308
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

4 λεπτά πριν, Guts είπε:

 

Jemma είναι ακόμα διαθέσιμο όπως και το τεύχος #121, θα τα βρείς εύκολα και σε άλλα καταστήματα.

Είναι νέα εκτύπωση του 2023, απλά έχουν κρατήσει τα παλιά original χρώματα (σε καλή-μοντέρνα ποιότητα εκτύπωσης)

και υπάρχουν μέσα ακόμα και οι διαφημίσεις που είχε το γνήσιο τεύχος του 1973!

Για 5 ευρώ είναι καλή περίπτωση! :beer:

 

Σε αυτό ναι λόγω του ιστορικού του θέματος . Στη άλλη περίπτωση έτσι που ανέβηκαν τα αμερικανικά κόμιξ από 4 στα 5 το τεύχος και μάλιστα χωρίς αύξηση των σελίδων ή της ποιότητας χαρτιού είναι απλά κακό κακο και...κακό!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 min ago , Ubergorn said:

Σε αυτό ναι λόγω του ιστορικού του θέματος . Στη άλλη περίπτωση έτσι που ανέβηκαν τα αμερικανικά κόμιξ από 4 στα 5 το τεύχος και μάλιστα χωρίς αύξηση των σελίδων ή της ποιότητας χαρτιού είναι απλά κακό κακο και...κακό!!!

 

Καλά ναι, απλά για τύπους σαν εμένα που δεν έχω ούτε ένα αμερικάνικο τεύχος είναι καλή φασή να πάρεις 5-10 ιστορικά τεύχη

να νιώσεις λίγο τα vibes της εποχής. Στο εξώφυλλο το κόμικ γράφει 3.99 δολάρια, νομίζω τόσο έχει στο εξωτερικό.

Κατα τ'αλλα εγώ είμαι φαν των Ελληνικών εκδόσεων και έχω ελάχιστα κόμικς στα Αγγλικά!:)

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3308
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 26/8/2023 στο 12:20 ΜΜ, Guts είπε:

 

Καλά ναι, απλά για τύπους σαν εμένα που δεν έχω ούτε ένα αμερικάνικο τεύχος είναι καλή φασή να πάρεις 5-10 ιστορικά τεύχη

να νιώσεις λίγο τα vibes της εποχής.

Κατα τ'αλλα εγώ είμαι φαν των Ελληνικών εκδόσεων και έχω ελάχιστα κόμικς στα Αγγλικά!:)

Σε τέτοια φάση σαν τη δική σου ναι . Για εμένα που ενώ είχα σταματήσει εδώ και χρόνια (μιλάω για τόμους στα αγγλικά όχι για ελληνικά ή μεταφράσεις) και έπαιρνα που και που paperback αμερικανικά και ξεκίνησα να αγοράζω εδώ και 1,5 χρόνο ξανά τευχακια η άνοδο της τιμής με κάνει να μειώσω την ποσότητα διότι το βλέπω και ως κοροϊδία !!!

Έχε υπόψη ότι στους επόμενους μήνες βγαίνουν και τα "days of future past" σε reprint ,δηλ τα δύο τευχακια που έχουν την Ιστορία (που ενώ αν το βρεις σε τομακι έχει και άλλα τεύχη ουσιαστικά η ιστορία που επηρέασε τόσα και τόσα στα x men είναι ουσιαστικά δύο τεύχη)

Τσεκαρε αν σου κάνει και όρεξη  και μια σειρά what if...dark που ουσιαστικά είναι τεύχη με εναλλακτικη τροπή κλασικών ιστοριών κάπως πιο σκοτεινές  όπως το αν είχε πεθάνει ο spiderman αντί της Qwen Stacy , το να γίνει venom ο Ben  Grimm των fantastic four κτλ.

 

Σχετικά με τα όσα γράφει στο εξώφυλλο και την τιμή του εδώ . Εγώ επιλέγω τα κομιξαδικα που όσο γράφει και πουλιέται έξω το δίνουν και εδώ . Γιατί υπάρχουν δυστηχως και κομιξαδικα που βάζουν καπέλο 0,50-1€ στο κάθε κόμιξ . Εκεί μαύρο από εμένα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

26 min ago , Ubergorn said:

Σχετικά με τα όσα γράφει στο εξώφυλλο και την τιμή του εδώ . Εγώ επιλέγω τα κομιξαδικα που όσο γράφει και πουλιέται έξω το δίνουν και εδώ . Γιατί υπάρχουν δυστηχως και κομιξαδικα που βάζουν καπέλο 0,50-1€ στο κάθε κόμιξ . Εκεί μαύρο από εμένα 

 

Καλά κάνεις αρκεί να έχεις εμπιστοσύνη στο κατάστημα οτι τα προσέχει τα κόμικς να είναι σε άριστη κατάσταση.

Εγώ πολλές φορές έχω πάρει και τόμους απο Ελλάδα σε μικρότερη τιμή απ'ότι αναγράφουν πάνω.

Το Long Halloween για παράδειγμα το είχα βρεί 24 ευρώ ενώ ο τόμος πίσω γράφει 30 δολάρια.

Όπως και το Berserk τους Deluxe τόμους τους παίρνω απο Public στα 47 ευρώ ενώ η τιμή γράφει 50 δολάρια.(που είναι ίδια τιμή πάνω κάτω)

 

Απλά με ρίσκο πάντα γιατί ξέρω οτι καταστήματα τύπου Public, δεν τα πολυ προσέχουν τα κόμικς, και μετά μπλέκεις με αντικατάσταση κλπ

Βέβαια το Berserk με σκληρό εξώφυλλο και χοντρή ζελατίνα δύσκολο να πάθει κάτι.:)

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3308
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

7 λεπτά πριν, Guts είπε:

 

Καλά κάνεις αρκεί να έχεις εμπιστοσύνη στο κατάστημα οτι τα προσέχει τα κόμικς να είναι σε άριστη κατάσταση.

Εγώ πολλές φορές έχω πάρει και τόμους απο Ελλάδα σε μικρότερη τιμή απ'ότι αναγράφουν πάνω.

Το Long Halloween για παράδειγμα το είχα βρεί 24 ευρώ ενώ ο τόμος πίσω γράφει 30 δολάρια.

Όπως και το Berserk τους Deluxe τόμους τους παίρνω απο Public στα 47 ευρώ ενώ η τιμή γράφει 50 δολάρια.

 

Απλά με ρίσκο πάντα γιατί ξέρω οτι καταστήματα τύπου Public, δεν τα πολυ προσέχουν τα κόμικς, και μετά μπλέκεις με αντικατάσταση κλπ

Βέβαια το Berserk με σκληρό εξώφυλλο και χοντρή ζελατίνα δύσκολο να πάθει κάτι.:)

Καλά από το  public αν έχεις υπομονή βρίσκεις τρελές ευκαιρίες. Έχει τύχει να πάρω τόμο  x men(όχι μετάφραση αλλά αμερικανικό) από τα 35 κανονική τιμή στα μόλις 10!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13807
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αξίζει άραγε να επενδύσει κάνεις στα facsimile editions ή είναι πεταμένα λεφτά; :thinking:

Ωραίο σαν ιδέα να έχουμε single issues, αλλά μου φαίνεται ακριβό σπορ. Ειδικά στα 4,99 το κάθε τεύχος. 

Δεν εννοώ να τα πάρουμε να τα πουλήσουμε, όπως κάνει ένας στο βεντορα δίνει το the incredible hulk 1 20 ευρώ. :lol: Ο ελληνάρας πάντα θα ψάχνει για χαζούς, είναι στο DNA του δεν εξηγείται αλλιώς. Εννοώ να τα πάρουμε αφού τα έχουμε ήδη αποκτήσει σε τόμους της SEC και της Hachette τις ιστορίες. 

Ωραία φάση η συλλογή singles με bags boards κλπ δε λέω αλλά 5 ευρώ είναι too much. Ίσως αν έβγαιναν χρονολογικά, ίσως. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 min ago , ManaLeak13 said:

Αξίζει άραγε να επενδύσει κάνεις στα facsimile editions ή είναι πεταμένα λεφτά; :thinking:

Ωραίο σαν ιδέα να έχουμε single issues, αλλά μου φαίνεται ακριβό σπορ. Ειδικά στα 4,99 το κάθε τεύχος. 

Δεν εννοώ να τα πάρουμε να τα πουλήσουμε, όπως κάνει ένας στο βεντορα δίνει το the incredible hulk 1 20 ευρώ. :lol: Ο ελληνάρας πάντα θα ψάχνει για χαζούς, είναι στο DNA του δεν εξηγείται αλλιώς. Εννοώ να τα πάρουμε αφού τα έχουμε ήδη αποκτήσει σε τόμους της SEC και της Hachette τις ιστορίες. 

Ωραία φάση η συλλογή singles με bags boards κλπ δε λέω αλλά 5 ευρώ είναι too much. Ίσως αν έβγαιναν χρονολογικά, ίσως. 

 

Όχι ρε συ δεν αξίζει η επένδυση σε κάτι τέτοιο, άσε που νομίζω οτί κυκλοφορούν μόνο ιστορικά τεύχη χωρίς κάποια χρονολογική σειρά.

Εγώ προτιμώ τους τόμους που έχουν συγκεντρωμένα τεύχη - ιστορίες. Και εννοείται σε νορμαλ τιμές, αν είναι να δίνουμε 5 ευρώ το τεύχος άστα να πάνε.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3308
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

5 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Αξίζει άραγε να επενδύσει κάνεις στα facsimile editions ή είναι πεταμένα λεφτά; :thinking:

Ωραίο σαν ιδέα να έχουμε single issues, αλλά μου φαίνεται ακριβό σπορ. Ειδικά στα 4,99 το κάθε τεύχος. 

Δεν εννοώ να τα πάρουμε να τα πουλήσουμε, όπως κάνει ένας στο βεντορα δίνει το the incredible hulk 1 20 ευρώ. :lol: Ο ελληνάρας πάντα θα ψάχνει για χαζούς, είναι στο DNA του δεν εξηγείται αλλιώς. Εννοώ να τα πάρουμε αφού τα έχουμε ήδη αποκτήσει σε τόμους της SEC και της Hachette τις ιστορίες. 

Ωραία φάση η συλλογή singles με bags boards κλπ δε λέω αλλά 5 ευρώ είναι too much. Ίσως αν έβγαιναν χρονολογικά, ίσως. 

Είναι όπως το βλέπει κανείς . Για μένα πχ που ήδη παίρνω 4 το τεύχος να πάρω ένα τέτοιο που είναι μια ιστορική στιγμή του χαρακτήρα είναι οκ και με το παραπάνω . 

Γενικά ακόμα και να μη παίρνεις αμερικανικά τεύχη αξίζει διότι έχεις ουσιαστικά μια ιστορική στιγμή του χαρακτήρα στη αυθεντική του γλώσσα και όσο το δυνατόν στο αυθεντικό σαν έκδοση . Και εκεί στηρίζονται και τα βγάζουν . Ότι λόγω της ιστορικότητας θα πουλήσουν .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 min ago , Ubergorn said:

Καλά από το  public αν έχεις υπομονή βρίσκεις τρελές ευκαιρίες. Έχει τύχει να πάρω τόμο  x men(όχι μετάφραση αλλά αμερικανικό) από τα 35 κανονική τιμή στα μόλις 10!

 

 

Αυτό δεν μετράει γιατί σε σκοτώματα του Public έχουμε πάρει τόμους με 70 και 80 τοις εκατό έκπτωση.:mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3308
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

14 λεπτά πριν, Guts είπε:

 

Αυτό δεν μετράει γιατί σε σκοτώματα του Public έχουμε πάρει τόμους με 70 και 80 τοις εκατό έκπτωση.:mafia:

Το ίδιο λέμε ουσιαστικά !!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.