Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
DEADPOOL: Ο ΚΑΛΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Brian Posehn, Gerry Duggan
Σχέδιο:
Scott Koblish, Declan Shalvey
Hμερ. έκδοσης:
04-08-2019
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
16.5 x 24.5
Σελίδες:
72
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
Val Staples, Jordie Bellaire
Επιμέλεια:
Γεωργία Μίχα
Πρωτότυπος τίτλος:
Deadpool (#13-15)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-630-9

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

DEADPOOLKALOSKAKOS_0001.jpg  DEADPOOLKALOSKAKOS_0001z.jpg  DEADPOOLKALOSKAKOS_0002.jpg

 

 

 

 Άλλοι τον λένε Μπιφτεκομούρη, άλλοι κεφτεδοκέφαλο, οι οικολόγοι σογιόφάτσα , εγώ τον αποκαλω ΝΕΚΡΟΠΙΣΙΝΑ. Αυθάδης, αγενής, ο τύπος του σκοτώνει και δεν πληρώνει αθυρόστομος σαν γνήσιος Ελληνας (αρχίζει το βρισίδι από την ώρα που ξυπνά και τελειώνει την ώρα που πέφτει για ύπνο, καμιά φορά και κατά την διάρκεια του ύπνου) ίσως για να κρύψει τον πόνο που νιώθει μετά από αυτά που του συνέβησαν .

 

 Ο δημοφιλής αθάνατος ήρωας της Marvel γνωστός για τον τρόπο για τον οποίο αντιμετωπίζει τις καταστάσεις, είναι και ο έκτος και τελευταίος υπερήρωας που φιλοξενείται στα δίτομα άλμπουμ που ετοίμασε η ΟΞΥ με συνεργάτη το ΕΘΝΟΣ της ΚΥΡΙΑΚΗΣ, ας ελπίσουμε να συνεχίσει με κάτι άλλο αυτή η συνεργασία. Σε αυτό το δίτομο άλμπουμ ο φίλος μας σαν άλλος ΕΛΑΊ΄ ΓΟΥΑΛΑΣ με παρέα τον ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ σαν ΚΛΙΝΤ ΙΣΤΓΟΥΝΤ και τον ΓΟΥΛΒΕΡΙΝ σαν ΛΗ ΒΑΝ ΚΛΙΦ μάχονται εναντίον σε έναν παλιό εχθρό σαν ΚΑΛΟΣ ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ ...ΑΣΧΗΜΟΣ .

  Μια διασκεδαστική περιπέτεια βασισμένη στα Αμερικάνικα  τεύχη 13, 14 και 15 (για τον πρώτο τόμο).

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ

Από ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΤΩΝ ΚΟΜΙΚΣ

ΓΙΑ ΤΟ

GREEK COMICS

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Retroplaymo changed the title to DEADPOOL- Ο ΚΑΛΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πρέπει να πώ ότι μου άρεσε η ιστορία. Συμπαθέστατη.

Βαθμολογία 7.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να πω κάτι άσχετο?

 

Όταν πήγα στο περίπτερο για να αγοράσω την εφημερίδα, παρατήρησα ότι όλα τα τεύχη που υπήρχαν ήταν κάτω από ένα λογοτεχνικό βιβλίο που δινόταν μαζί. Έτσι όλα τα τεύχη του κόμικ ήταν στραπατσαρισμένα και με ταλαιπωρημένες ράχες. :Ungry:

 

Δεν ξέρω αν αντιμετωπίσατε κι εσείς το ίδιος πρόβλημα, αλλά εγώ το εντόπισα σε όλα τα αντίτυπα των εφημερίδων που υπήρχαν στο περίπτερο. :sad1:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Η λογοτεχνικότητα του βιβλίου είναι κάτι το σχετικό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

Η λογοτεχνικότητα του βιβλίου είναι κάτι το σχετικό...

 

Να πω την αλήθεια δεν το διάβασα. :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

εγώ διάβασα το οπισθόφυλλο πριν το ανακυκλώσω 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

Να πω κάτι άσχετο?

 

Όταν πήγα στο περίπτερο για να αγοράσω την εφημερίδα, παρατήρησα ότι όλα τα τεύχη που υπήρχαν ήταν κάτω από ένα λογοτεχνικό βιβλίο που δινόταν μαζί. Έτσι όλα τα τεύχη του κόμικ ήταν στραπατσαρισμένα και με ταλαιπωρημένες ράχες. :Ungry:

 

Δεν ξέρω αν αντιμετωπίσατε κι εσείς το ίδιος πρόβλημα, αλλά εγώ το εντόπισα σε όλα τα αντίτυπα των εφημερίδων που υπήρχαν στο περίπτερο. :sad1:

 

Στο δικό μου περίπτερο πάντως, τα τευχάκια ήταν πάνω από το βιβλίο και έβλεπες τι παίρνεις!  :D

 

Προτείνω λοιπόν, να αρχίσεις να δωροδοκείς περιπτερά και διανομέα, με τίποτα δίπιτα πιτόγυρα και με άφθονα καφάσια μπύρες,

μπας και πετύχεις επιτελούς, κάνα κόμικς της προκοπής!!! :P

 

:holidays3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

...και με άφθονα καφάσια μπύρες...

 

Άσε, γιατί μπορεί να τους αρέσει και μετά να ζητάνε να τους πηγαίνω τα κιβώτια τραγουδώντας, όπως ο "συνάδελφος" της διαφήμισης. :antekale:  :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν ξέρω γιατί έβαλαν τίτλο ''Ο ΚΑΛΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ'' :thinking:

εγώ θα το έλεγα ως

''Ο ΚΑΛΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝΕ ΤΡΕΛΟΣ'' νομίζω ταιριάζει περισσότερο! :lol:

 

Ωραία ιστορία πάντως, ξεκινάει με το ετος 1977(και ανάλογο σχεδιασμό ρετρό) και συνεχίζεται στο σήμερα, με ωραίο σχέδιο και πετυχημένες ατάκες(κάτι που δεν είδα στο ''ΑΥΤΟΧΕΙΡΟΙ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ'').

Αν και ο Deadpool δεν είναι απ'τους αγαπημένους μου σούπερ-ηρωες, ομολογώ ότι ο τόμος μου άρεσε, ήταν σωστά δομημένη η ιστορία. Έχω βέβαια την αίσθηση ότι χωρίς Σπαιντερμαν, Ατρόμητο, Γούλβεριν

και Κάπτεν Αμέρικα που συμμετέχουν στις ιστορίες του, ο Dead ίσως και είναι κάπως ''λίγος'' για να σηκώσει έναν τόμο μόνος του. Δεν έχει την ''λάμψη'' των προηγούμενων που ανέφερα.

Δεν ξέρω τι άποψη έχετε εσείς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα δεν είναι υπερήρωας... Το τρολ της "Marvel Comics" είναι που δε νομίζω ότι προσφέρει και τίποτε στο "σύμπαν". Τα 2 αυτά τεύχη θα τα αγοράσω αλλά τα TPBs των εκδόσεων "Anubis" & "Οξύ" δε νομίζω πως θα τα πάρω και ποτέ. Θα δούμε... Θα συμπληρώσω πρώτα οτιδήποτε είναι ακόμη διαθέσιμο και δεν έχω πάρει, ακόμη και τα πιο παιδικά που υπάρχουν, μη σου πω & παρελκόμενα και ΑΝ υπάρχουν ακόμη αυτά διαθέσιμα στην αγορά θα το επιχειρήσω για λόγους πληρότητας. Αυτά τα 2 τευχάκια δε θα τα διαβάσω ακόμη. Έχω άλλο υλικό προς ανάγνωση και δε με βιάζουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ δεν το έχω διαβάσει ακόμα. Περιμένω να κυκλοφορήσει κι ο δεύτερος τόμος για να το διαβάσω συνολικά και μετά να πω την γνώμη μου. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το 2ο και τελευταίο αλμπουμ του Μπριζελόφατσα με περισσότερς σελίδες  ,96 ,μίας και πρόκειται για 4 τεύχη της Αμερικανικής εκδόσεως #16-19 .

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σήμερα διάβασα και το 2ο μέρος της ιστορίας. Σε κάποια σημεία είναι πραγματικά εξαιρετική σε 1-2 σελίδες ''πέφτει'' η ένταση της, αλλά συνολικά (1ος και 2ος τόμος) βγάζουν

ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Τελικά συμπάθησα λίγο τον Deadpool(έχω δεί την ταινία Deadpool 2 κ την θεωρώ καλούτσικη), εχω όμως προβληματισμό για τον Γούλβεριν ακόμα

δεν μου ''κάθεται'' καλά, αυτός ο υπερ-ήρωας. Ωμή βία αδικαιολόγητη... Α η ιστορία σήμερα είχε πολύ αίμα και ακατάλληλες σκηνές για μικρά παιδιά. Ένα κόμικ περισσότερο για

ενήλικες.

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 7.5/10 (Α' και Β' μέρος).

 

ΥΓ:΅Σε σχέση με το «Αυτόχειροι Βασιλιάδες» που δεν μου άρεσε, το «Ο Καλός Ο Κακός και Ο Άσχημος» είναι σχετικά καλό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Διαβάστηκαν και οι δύο τόμοι με το πρώτο κομμάτι της ιστορίας να είναι το αγαπημένο μου. Το δεύτερο δεν το ευχαριστήθηκα. Μάλλον φταίει ο σχεδιαστής που είναι διαφορετικός.

Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι από Deadpool και η αλήθεια είναι ότι με άφησε ικανοποιημένο. Καλό χιούμορ έστω και μακάβριο :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι αυτή η ιστορία και μου σχηματίστηκε η εντύπωση πως αυτό που χαρακτηρίζει το σενάριο είναι η πρωτοτυπία. Οι δύο ιστορίες φαίνεται στην αρχή ότι δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους, για να καταρριφθεί αυτό, όταν η δεύτερη αρχίζει να δανείζεται στοιχεία από την πρώτη, με σκοπό να εξελιχθεί. Όσον αφορά την πρώτη ιστορία, υπάρχει ένα σοβαρό σενάριο, γεμάτο με ξεκαρδιστική πλοκή. Ο Deadpool φαίνεται να βρίσκεται στο στοιχείο του και παίρνει στον λαιμό του δύο σοβαρούς υπερήρωες (τον Power Man και τον Iron Fist), τους οποίους τους βλέπουμε όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί. Λες κι ο συγγραφέας θέλει να τους εκδικηθεί για κάτι. :lol: Στο δεύτερο σενάριο τα πράγματα αλλάζουν και γεμάτοι έκπληξη παρατηρούμε έναν πρωταγωνιστή άκρως σοβαρό, που παλεύει με τους προσωπικούς του δαίμονες, αλλά και στο πλευρό των καταπιεσμένων. Προσωπικά δεν περίμενα κάτι τόσο σοβαρό και περίπλοκο από τον Deadpool. Νομίζω όμως ότι στάθηκε επάξια στο ύψος των περιστάσεων.  :respect: Και οι δύο οι πλοκές είχαν δράση, ένταση και αρκετές δυνατές σκηνές. Εκεί που αντιμετώπισα πρόβλημα είναι με μερικούς από τους διαλόγους, τους οποίους τους βρήκα μακροσκελείς κι έχαναν κάπου το νόημα. Γενικά την βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσα ιστορία (στο σύνολό της), που είχε αξιόλογες στιγμές, ωραίες “ηθοποιίες”, χιούμορ, ανατροπές, αλλά και συγκίνηση. 

 

Το σχέδιο το βρήκα αξιοπρεπές και με αρκετή προσοχή στην λεπτομέρεια. Δυστυχώς όμως οι πολλές γωνίες που υπήρχαν στην απόδοση των προσώπων των χαρακτήρων, το έκαναν να χωλαίνει λίγο. Παραδέχομαι όμως ότι περιέγραφε τις σκληρές σκηνές με ρεαλισμό, ενώ κι ο χρωματισμός είχε ποικιλία κι ένταση.

 

Η έκδοση δεν έκρυβε εκπλήξεις. Υπήρχε καλή εκτύπωση και δέσιμο, ενώ αρνητική εντύπωση κάνει το λεπτό χαρτί στο εξώφυλλο. Στα έξτρα είχαμε μερικά σκίτσα κι εξώφυλλα. 

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to DEADPOOL - Ο ΚΑΛΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ
  • 2 months later...

  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Εξαιρετικά αυτά τα δύο τευχάκια του Ντέντπουλ. Μπράβο τους που δημοσίευσαν και τα τεύχη 13-14 της αμερικανικής σειράς μαζί με την κεντρική ιστορία ''Ο καλός, ο κακός και ο άσχημος'' (τεύχη 15-19).

 

Τα δύο πρώτα τεύχη μας διηγούνται μια ιστορία γεμάτη τρελό χιούμορ (κυρίως ενήλικο βέβαια). Το 13 τοποθετείται χρονικά στην δεκαετία του '70. Μεταξύ άλλων αστείων, σατιρίζει πετυχημένα και τα κόμικ της εποχής. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα γελάσουν όσοι δεν έχουν διαβάσει κόμικ του 70. Το επόμενο τεύχος, το 14, εξιστορεί τι συμβαίνει όταν ο εχθρός που αντιμετώπισε πριν ο Ντέντπουλ επιστρέφει για εκδίκηση στο παρόν. Επίσης πολύ αστείο τεύχος. Ειδικά η σκηνή με την ήττα του εχθρού ήταν απλά κορυφαία.

 

Και η μεγάλη απορία αυτών των τευχών: Ποιος υπερήρωας υπέφερε περισσότερο από τα αστεία του Ντέντπουλ; Οι ''σύμμαχοι'' του Ντέντπουλ σε αυτές τις ιστορίες, Λιούκ Κέιτζ και Ντάνυ Ραντ, που τράβηξαν τα πάνδεινα;  Ή ο Σπάιντερ-Μαν, που μολονότι δεν εμφανίστηκε, βρέθηκε στο επίκεντρο πολύ σκληρών αστείων;  Σε ένα σημείο συναντάει ο Ντέντπουλ την θεία Μέυ του Σπάιντερ-Μαν, του λέει αυτή ''Τρελοί σαν και σένα πυροβόλησαν τον σύζυγό μου.'' και της απαντά ''Να χαίρεσαι που τον προλάβαμε πριν αυτοκτονήσει.'' Πέθανα:lol::lol::lol:

 

Τα επόμενα τεύχη (15-19) περιείχαν μία πολύ πιο σοβαρή ιστορία, με μικρότερες δόσεις χιούμορ. Μαθαίνουμε το παρελθόν του Ντέντπουλ και πως έγινε αυτός που είναι. Γενετικά πειράματα, θύματα εργαστηρίων και εκατόμβες θυμάτων αποδίδονται με ανατριχιαστική λεπτομέρεια από τον σκιτσογράφο Ντέκλαν Σάλβεϊ. Οι όμορφες, καθαρές του γραμμές προσέδωσαν μια αμεσότητα στα φρικτά γεγονότα της ιστορίας. Ταίριαζαν πολύ και οι ρόλοι του Κάπταιν Αμέρικα και του Γουλβερίν, ως συμμάχων σε αυτήν την ιστορία, διότι κι αυτοί απέκτησαν τις δυνάμεις τους από εργαστηριακά πειράματα. 

 

Πραγματικά άριστες ιστορίες και άριστη, χορταστική  έκδοση:beer5:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 30/11/2019 στο 2:01 ΠΜ, Super Goofy 000 είπε:

Και η μεγάλη απορία αυτών των τευχών: Ποιος υπερήρωας υπέφερε περισσότερο από τα αστεία του Ντέντπουλ;

Ο εκάστοτε αναγνώστης; :thinking:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τελικά το διάβασα και δεν πιστεύω αυτό που θα πω, αλλά μου άρεσε.

Παρ ΄όλα που δεν είναι και ο αγαπημένος μου χαρακτήρας, λόγο του ιδιαίτερου χιούμορ του(στα όρια της καφρίλας), στη 

συγκεκριμένη ιστορία μπορώ να πω ότι τον συμπάθησα(λίγο), ήταν τόσο....όσο..

Καλή η υπόθεση,ωραίο και το σχέδιο.

Πολύ καλύτερο από άλλες εκδόσεις τις ΟΞΥ με το έθνος (Avengers,Thor).     

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2943
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς τί παίζει με το λεγόμενο πρόγραμμα Όπλο Χ; Μια γενική εικόνα που έχω σχηματίσει είναι:

 

  1. Ο Γούλβεριν την δεκαετία το '70 συμμετείχε στο Όπλο Χ που του έδωσε το αδαμάντιο.
  2. Ο Ντέντπουλ πήρε μέρος και αυτός στο Όπλο Χ για να θεραπευτεί από την αρρώστια του.
  3. Ο Κάπτεν Αμέρικα το 1940 συμμετείχε στο Όπλο Χ το οποίο του έδωσε σωματική διάπλαση και δύναμη.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς ενώ προκύπτουν διαφορετικά αποτελέσματα στον καθένα (πέρα από την αυξημένη ίαση), γιατί η ονομασία του προγράμματος παραμένει η ίδια και για τους τρεις; Δεν υπάρχει σύγχυση στους αναγνώστες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Όπλο Χ αν δεν κάνω λάθος αφορά μόνο τον Γούλβεριν. Το πρόγραμμα "Όπλο τάδε" αφορά διάφορα κυβερνητικά πειράματα που έγιναν κατά καιρούς στο σύμπαν της Μάρβελ. (Χ=10 στα λατινικά, δηλαδή είναι το 10ο πείραμα και υπάρχουν πειράματα 0-9 πριν από αυτό με τους λατινικούς τους αριθμούς). Ο Κάπτεν Αμέρικα είναι το "Οπλο 0". Ύστερα, τα επόμενα Όπλα δημιουργήθηκαν σε μια προσπάθεια ανακατασκευής του ορού του υπερ-στρατιώτη. Ο Ντέντπουλ νομίζω δημιουργήθηκε από παράρτημα του Όπλου Χ από την κυβέρνηση του Καναδά, σε πείραμα βασισμένο στην αυτο-ίαση του Γούλβεριν. Δεν είμαι μεγάλος γνώστης των κόμικ Μάρβελ οπότε ας διορθώσει κάποιος αν τα λέω λάθος, ό,τι θυμάμαι από τις ταινίες και άρθρα στο διαδίκτυο αναφέρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μέσες άκρες ότι λέει ο Tsaklas. Από εκεί και πέρα, ιστορικά, το Weapon X, πρωτομνημονεύεται στο Hulk 180 (1974)

 

image.png

 

το οποίο εμφανίζεται στο τελευταίο καρέ :) και ναι. Είναι η πρώτη εμφάνιση :) 

 

image.png

 

αυτά μέχρι το 1992 και τα επικά Marvel Comics Presents #72-84 του θεούλη Barry Windsor Smith. Σε αυτά συμπεριλαμβάνεται το γνωστό Weapon X storyline που μεταφράστηκε προ 2ετίας στο Ελλάντα. Εδώ αποφασίζει η Marvel να δώσει μερικές πληροφορίες γύρω από το παρελθόν του Wolverine (θυμίζω πως για δεκαετίες τον χειριζόταν ως έναν μεταλλαγμένο με "παρελθόν". τι παρελθόν? αυτό ήταν μέρος της αίγλης του. δεν το ξέραμε :) )  . Τα όσα λέει εκεί μέσα είναι the stuff of legends :D Πραγματάκια που είδαμε και μέσα στην 2η ταινία X-Men :) 

image.png

 

E, από εκεί και πέρα, τους πήρε καμιά 10ετία (συν τις ταινίες) προκειμένου να αρχίσουν να το μπλέκουν με την υπόλοιπη μυθολογία του Μαρβελοσύμπαντος και να το ενοποιούν με τα origin stories χαρακτήρων που απέκτησαν τις δυνάμεις/χαρακτηριστικά τους μέσω μυστικών κυβερνητικών οργανώσεων (όπως τα έγραψε ο Tsaklas πιο πάνω)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τόσο "μάτσο" χαρακτήρας και να του έχουν βάλει τέτοια στολή! :damn: :P 

 

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το διάβασα και εγώ, αλλά δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Κατ' αρχάς το σχέδιο είναι πολύ μέτριο και κάθε σελίδα έχει πάρα πολλά πάνελ και μεγάλους διαλόγους, οπότε μπουκώνει πάρα πολύ το τελικό αποτέλεσμα. Η πρώτη ιστορία με τους Heroes for Hire μου άρεσε και γέλασα αρκετά, η δεύτερη από την άλλη δε με ενθουσίασε. Μου αρέσει πάρα πολύ ο Deadpool ως ήρωας, αλλά στις ελληνικές εκδόσεις δεν τον έχουμε δει πολύ. Έχω διαβάσει τους Αυτόχειρες Βασιλιάδες της Οξύ και το βρήκα πολύ καλό, μένει να δω και τον τόμο 5 της Hachette. Σίγουρα πάντως θα ήθελα να δω καινούριες ιστορίες με καλύτερο σχέδιο και σίγουρα τον Cable ή/και την X-Force.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to DEADPOOL: Ο ΚΑΛΟΣ, Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.