Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές εκδόσεις Disney ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (2017) [Βιβλιοθήκη Romano Scarpa και δεν είμαι καλά]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32199
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  30
  • Reputation:   251
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καλημερα και καλως σας βρηκα!Πηρα κι εγω σημερα την καινουρια εκδοση της καθημερινης, και ενω περιμενα εναν τομο αντιστοιχο της βιβλιοθηκης ντισνευ εξεπλαγην(δεν θα ελεγα αρνητικα). Το χαρτι ειναι ματ μεν, αλλα δεν δειχνει καθολου ασχημο, και το δεσιμο ειναι μια χαρα κι αν κανεις το προσεχει λιγο δεν υπαρχει λογος να χαλασει( καμια σχεση με τον Μεγαλο Σπλας που ειδα οτι υπηρξε συγκριση. Εκει το δεσιμο ειναι πραγματικα κακο, με φυλλα που τριζουν οταν το ανοιγεις). Προσωπικα, αμεσως μολις ειδα το τομακι, μου θυμισε τις ιταλικες συγκεντρωτικες εκδοσεις που στην πλειοψηφια τους ειναι ακριβως ετσι, για να μη μιλησω για τα εβδομαδιαια και μηνιαια κομικς τους που ειναι παλι τυπωμενα με τετοιο τροπο και φυσικα οχι στο γυαλιστερο χαρτι που εμεις εχουμε συνηθισει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μετα απο τρια περιπτερα και μεγαλη αγωνια :P βρηκα τελικα το πολυποθητο τομακι! Ακομα βεβαια δεν το ανοιξα αλλα θα το ανοιξω συντομα γιατι χρειαζομαι την εφημεριδα για πακεταρισμα :P 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διασκεδαστικότατος ο 1ος τόμος, με χορταστικές ιστορίες την μια μετά την άλλη. Μπορώ να πω οτι και η έκδοση μου άρεσε πολύ γιατί τα χρώματα κάθονταν καλά στο χαρτί. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν από ότι βλέπω κάτι έγινε και σβήστηκε η απάντηση μου όταν έκανα τροποποίηση οπότε θα την ξαναγράψω σε νέο ποστ. Πάντως να πω ότι η Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney με την ποιότητα της μας έκανε να έχουμε παραπάνω προσδοκίες. 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευτυχώς έχει μαλακό εξώφυλλο, θα ήταν περιττή πολυτέλεια το σκληρό. Το χαρτί θα μπορούσε να είναι καλύτερο αλλά δε μου φάνηκε δυσάρεστο στην αφή όπως του Μεγάλου Σπλας.

 

υ.γ. μεγάλο συν του μαλακού εξώφυλλου και του φτηνού χαρτιού, η απολαυστική γκρίνια που ήδη έχει ξεκινήσει στο facebook  :lol:

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Απο που προκυπτει αυτο; Εγω το αντιθετο καταλαβα...Ειχαν τις μισες ιστοριες απο τον 2ο ιταλικο τομο (154 σελιδες αν μετρησα καλα), επομενως για τον 2ο ελληνικο θα εχουν τις αλλες μισες (160 σελιδες). Δεν βλεπω να ειναι επιλογη, αλλα κανονικα απαντα. Προφανως ανακατανεμουν το υλικο με τις ιστοριες του καθε ιταλικου τομου σε 2 ελληνικους ετσι ωστε να υπαρχει μια ισορροπια στις σελιδες.

 

Δυστυχώς φίλε μου τα πράγματα δεν είναι όπως τα λες.

 

Είναι αλήθεια ότι όλες οι ιστορίες του 1ου ελληνικού τόμου προέρχονται από τον 2ο ιταλικό, από εκεί και πέρα όμως δεν τηρείται κάποια σειρά. Συγκεκριμένα, με βάση την επώνυμη (πρώτη) ιστορία κάθε ελληνικού τόμου (τις υπόλοιπες δεν τις ξέρουμε ακόμη), όπως αυτή προκύπτει από την διαφήμιση της Καθημερινής έχουμε:

 

2ος ελληνικός: Τέταρτη διάσταση (γράφω τους τίτλους συνοπτικά και όχι πλήρεις) από τον 3ο ιταλικό.

 

3ος ελληνικός: Ιπτάμενος Σκοτσέζος από τον 2ο ιταλικό.

 

4ος ελληνικός: Παστές γαρίδες από τον 1ο ιταλικό.

 

5ος ελληνικός: Τελευταίο Μπαλαμπού από τον 4ο ιταλικό.

 

6ος ελληνικός: Ο άνθρωπος από την Ούλα Ούλα από τον 3ο ιταλικό.

 

7ος ελληνικός: Πηγές των Μογγόλων, από τον 4ο ιταλικό.

 

Αν αυτή δεν λέγεται εκλογή/επιλογή, τότε πώς πρέπει να την πούμε;

 

Αλλά και στην ελάχιστα πιθανή περίπτωση της ολοκλήρωσης της έκδοσης των 51 ιταλικών τόμων, αν συνεχιστεί η κυκλοφορία τους με ρυθμό 8 ή έστω 10 ελληνικών τόμων (δηλαδή 4 ή 5 ιταλικών) κάθε καλοκαίρι, μιλάμε, όπως έχουν ήδη γράψει και άλλοι φίλοι, για 12 με 13 χρόνια στην πρώτη και για 10 στην δεύτερη περίπτωση. Πράγμα όχι και τόσο ευχάριστο για μένα που θα είμαι (αν τα φτάσω) 84 χρονών στην πρώτη και 81 στη δεύτερη περίπτωση. Αλλά και οι σημερινοί 35ρηδες ή 40ρηδες θα είναι από 45 έως 53 ετών.

 

Και μια ευχή: Να περιληφθεί στους φετινούς τόμους η περίφημη ιστορία νουάρ "το Νύχι της Κάλι", που, λόγω της σπανιότητας του Κόμιξ #55 και της μη επαναδημοσίευσής της, λίγοι μόνο τυχεροί, κυρίως από εμάς τους παλιούς, αλλά και μερικοί νεότεροι συλλέκτες την έχουμε απολαύσει,

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πω πω, τι μου θύμησες τώρα!! Πόσα χρόνια έχω να διαβάσω αυτές τις ιστορίες. Το μυστήριο των παστών γαρίδων!!! Ο ιπτάμενος Σκωτσέζος!!! Το Νύχι της Κάλι!!!!!!!!!!!!!!!! Οι Πηγές των Μογγόλων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αν βάλουμε μέσα και το διπλό μυστήριο του Μαύρου Φαντάσματος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! έχουμε όλες τις κορυφαίες μεγάλες ιστορίες ιταλικής παραγωγής!!! Έτσι μού'ρχεται να τις ξεθάψω τώρα και να τις ξαναδιαβάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25594
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5464 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Γνώριμο σχέδιο...

Γνώριμο χαρτί...

Αν ήταν και οι μισές σελίδες ασπρόμαυρες, θα έλεγα οτι μπήκα σε χρονοκάψουλα και τσουπ, πίσω στα παιδικά μου χρόνια!!!  :lol:

 

OK, την κυρίλα της Βιβλιοθήκης Disney, δεν την έχει, όμως στέκεται αξιοπρεπώς σαν έκδοση...

Με τα αρθράκια της και τα όλα της...

 

Δηλώνω ευχαριστημένος... :)

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και Inducks για την σειρά επίσημα πλέον, με τα αρχικά MID για όποιον ενδιαφέρεται, αν μπορεί να προστεθεί στην πρώτη καταχώρηση.

 

Ευχαριστούμε την Καθημερινή για την υπέροχη αυτή έκδοση. :thanks:  :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΟΚ, αν ήταν σκληρόδετο σαν του Μπαρκς και είχε τις διπλές σελίδες όπως η Ιταλική σειρά και μου το έφερναν στο σπίτι να μην κουράζομαι Κυριακάτικα να πηγαίνω στο περίπτερο μέσα στην ζέστη θα ήταν πολύ καλύτερα. Προσωπικά μου άρεσε το γενικό ύφος και η ποιότητα. Το χαρτί είναι ταιριαστό νομίζω με την περίοδο των ιστοριών και το δέσιμο μου φαίνεται παραπάνω από μια χαρά. Οπότε αναρωτιέμαι, αν έπαιρνε το ρίσκο η Καθημερινή και το κυκλοφορούσε μόνο του στα περίπτερα ανά μία κάποια περίοδο (εβδομάδα, 15ήμερο - θυμάστε; αχ τα παλιά τα χρόνια - μήνα) είτε για την περίοδο του καλοκαιριού όπως έκανε ο Τέρζο είτε όλο το έτος, με τιμή παραπλήσια (3,00€-3,50€~4,00€) ποιος από εδώ μέσα που του αρέσουν έστω και λίγο τα Ντίσνευ δεν θα το αγόραζε και μάλιστα θα χαίροταν για μία νέα και αξιόλογη έκδοση. Πιθανότερο θα ήταν να κόψετε το Κόμιξ (του οποίου η ποιότητα έχει πέσει - αχ αναμνήσεις) για να αγοράζετε αυτό παρά να το προσπερνούσατε σαν έκδοση. ΟΚ, το χαρτί είναι περίεργο, το εξώφυλλο ίσως λεπτό, (ο ψυχαναγκαστικός μέσα μου αναρωτιέται αφού έχει τόσο μεγάλα κενά γύρω γιατί δεν το έκαναν ακριβώς το ίδιο μέγεθος με το Κομιξ) αλλά αν κυκλοφορούσε στα περίπτερα μήπως οι απαιτήσεις μας περιέργως ήταν πιο προσγειωμένες; Μάλλον φταίει που μαζί με το κόμικ πέρνουμε και την εφημερίδα με ένα σωρό άσχετα μαζί, δεν εξηγείται αλλιώς.

 

 

Επιτελους το πηρα. Προφανως θα το θελα σκληροδετο για να μπορει να σταθει αξιοπρεπως και στη βιβλιοθηκη μου και να αντεχει σε μια πιο..ανεμελη χρηση, αλλα και παλι μια χαρα εκδοση ειναι. Το ματ χαρτι δεν βγαζει φτηνια, ειναι απολυτα ταιριαστο με το ρετρο υφος των ιστοριων. Καθως το ξεφυλλιζα και το διαβαζα μου αφηνε την αισθηση των παλιων πολυσελιδων Σουπερ Μικυ, που δημοσιευαν τετοιες μεγαλες ιστοριες του Σκαρπα... 

 

Προβλεπονται πολυ ομορφες οι επομενες 6 Κυριακες παρεα με τις επικες και χορταστικες μεγαλες πολυσελιδες του Σκαρπα που, εγω τουλαχιστον προσωπικα, για χρονια ζητουσα με απανωτα γραμματα μου στο παλιο αλλα και στο νεο Κομιξ. Λογικα απο του χρονου θα μεγαλωσει και η περιοδος των προσφορων, για να βγει η σειρα σε ενα ευλογο διαστημα, πχ. με 16-20 τομους καθε χρονο, απο Μαιο μεχρι Σεπτεμβριο (λεω εγω τωρα). 

 

Πολλα μπραβο τους ομως, ειναι μεγαλο ρισκο να πιασεις τα απαντα ενος ιταλου ντισνευ σχεδιαστη και να τα εκδοσεις και κατι μου λεει οτι η προσφορα θα τα παει εξαιρετικα καλα, για πρωτη φορα μετα απο πολλους μηνες παρατηρησα την Καθημερινη της Κυριακης να εξαντλειται απο το περιπτερο που πηγα.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι πήγα μαγκωμένος στο περίπτερο για να το αγοράσω και με αγωνία για το τι θα συναντήσω...! :P

 

Μπορώ να πω ότι το βρήκα καλύτερο απ'ότι το περίμενα...!Είναι πολύ καλό τελικά να κρατάμε μικρό καλάθι...! ;) Ο τόμος είναι καλαίσθητος και το χαρτί είναι μεν ματ,αλλά αρκετά παχύ και με καλή εκτύπωση στα χρώματα...!Οι ιστορίες είναι χορταστικές και χωρίς διακοπές,ενώ τα συνοδευτικά άρθρα δίνουν μία πολυτέλεια στην έκδοση...!Το ιδανικότερο βέβαια θα ήταν να υπήρχε σκληρόδετο εξώφυλλο,αλλά κι έτσι δεν παραπονιέμαι...!

 

Πολλά μπράβο στην Καθημερινή που,αν και μας έβγαλε λίγο το λάδι με το τι θα εκδόσει καλοκαιριάτικα,μας αντάμειψε και με το παραπάνω...! :best: Μακάρι αυτή η έκδοση να μείνει αρκετό καιρό κοντά μας...! :pray:

 

 

:beer:

 

Θα απαντήσω και στους τρεις γιατί η απάντηση μου θα είναι περίπου ίδια... Η ποιότητα των τόμων του Σκάρπα είναι αρκετά κατώτερη από αυτή της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Disney. Αυτή η σύγκριση είναι σκέφτονται πολλοί όπως και εγώ και μιλούν για την ποιότητα του χαρτιού κλπ Το ότι δίνει ένα αίσθημα ρετρό (και νοσταλγίας σε μερικούς) σε εμένα δεν πιάνει σαν επιχείρημα. Και οι ιστορίες του Μπαρκς είναι πιο παλιές από του Σκάρπα αλλά δεν ήταν έτσι. Να μην είμαστε απαιτητικοί αλλά όχι και από το άλλο άκρο. 

 

Πιστεύω ότι έβαλαν αυτό το χαρτί διότι και είναι πολύ πιο φθηνό αλλά και κάνει την έκδοση να είναι πιο φουσκωτή.  Βέβαια είναι λίγο καλύτερο από αυτό που χρησιμοποιήθηκε στον Σπλας.  Μια έκδοση σαν αυτή ξεχωριστά θα έκανε τουλάχιστον 7 ευρώ αφού ο ίδιος ο Σπλας έκανε 3,5 και είχε πάνω κάτω τις ίδιες σελίδες αλλά το μέγεθος του είναι πολύ πιο μικρό. 

 

Πάντως οι ιστορίες είναι απολαυστικές. :)

 

edit

Πωπω καλά έχει δίκιο o Ror. Ορισμένοι γκρινιάζουν υπερβολικά στο φβ λες και τους νοιάζει μόνο το εξώφυλλο ή το χαρτί :P 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2807 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Γενικα δεν γκρινιαζω με το αισθητικο και τεχνικο κομματι των εκδοσεων, αλλα το ματ χαρτι και κυριως το λεπτο εξωφυλλο μου φαινεται κακη ιδεα.

 

Οταν ομως το παιρνεις σε τιμη ξεφτιλας απο προσφορα εφημεριδας δεν μπορεις να χεις απαιτησεις. Μας καλομαθε η Καθημερινη τρια χρονια.

 

Συμφωνω με τον Τρυφεβ οτι η εκδοση των τομων με οριζοντα 10ετιας μου φαινεται πολυ κακη ιδεα. Πρωτα απ'ολα ξερουμε αν θα υπαρχουν οι εκδοσεις της Καθημερινης ή συγκεκριμενα τα κομικ Ντισνει στην Ελλαδα σε 10 χρονια? Πολυ αισιοδοξο.

 

Αφηστε που ειναι μεγαλο ρισκο για τους ιδιους να δεσμευσουν τις καλοκαιρινες τους προσφορες για τα επομενα 10 χρονια με αυτους τους τομους.

 

Λογικα κατι αλλο εχουν κατα νου που δεν το ξερουμε ακομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1368
  • Reputation:   9853
  • Achievement Points:  1384
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3082 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

ΟΚ, αν ήταν σκληρόδετο σαν του Μπαρκς και είχε τις διπλές σελίδες όπως η Ιταλική σειρά και μου το έφερναν στο σπίτι να μην κουράζομαι Κυριακάτικα να πηγαίνω στο περίπτερο μέσα στην ζέστη θα ήταν πολύ καλύτερα. Προσωπικά μου άρεσε το γενικό ύφος και η ποιότητα. Το χαρτί είναι ταιριαστό νομίζω με την περίοδο των ιστοριών και το δέσιμο μου φαίνεται παραπάνω από μια χαρά. Οπότε αναρωτιέμαι, αν έπαιρνε το ρίσκο η Καθημερινή και το κυκλοφορούσε μόνο του στα περίπτερα ανά μία κάποια περίοδο (εβδομάδα, 15ήμερο - θυμάστε; αχ τα παλιά τα χρόνια - μήνα) είτε για την περίοδο του καλοκαιριού όπως έκανε ο Τέρζο είτε όλο το έτος, με τιμή παραπλήσια (3,00€-3,50€~4,00€) ποιος από εδώ μέσα που του αρέσουν έστω και λίγο τα Ντίσνευ δεν θα το αγόραζε και μάλιστα θα χαίροταν για μία νέα και αξιόλογη έκδοση.

Από την στιγμή που μείωσαν κατά το ήμισυ τον αριθμό των σελίδων θα έπρεπε να ανεβάσουν την ποιότητα της έκδοσης για να είναι το ίδιο καλή προσφορά με αυτή των Ιταλών. Αλλά αντίθετα έριξαν και την ποιότητα χρησιμοποιώντας αυτό το χαρτί. Τώρα δεν είναι καμιά πολύ καλή προσφορά όπως ήταν οι τόμοι του Barks ή οι τόμοι Star Wars. Είναι απλά μία τίμια για τα λεφτά της έκδοση, η οποία αν κυκλοφορούσε αυτόνομη στα περίπτερα δεν θα κόστιζε πολύ παραπάνω από 4 ευρώ. Και για να απαντήσω σε αυτό που αναρωτιέσαι, εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα τους τόμους όπως δεν θα τους αγοράσω και τώρα κυρίως γιατί δεν μου αρέσουν οι ιταλικές ιστορίες.

 

Πιθανότερο θα ήταν να κόψετε το Κόμιξ (του οποίου η ποιότητα έχει πέσει - αχ αναμνήσεις) για να αγοράζετε αυτό παρά να το προσπερνούσατε σαν έκδοση. ΟΚ, το χαρτί είναι περίεργο, το εξώφυλλο ίσως λεπτό, (ο ψυχαναγκαστικός μέσα μου αναρωτιέται αφού έχει τόσο μεγάλα κενά γύρω γιατί δεν το έκαναν ακριβώς το ίδιο μέγεθος με το Κομιξ) αλλά αν κυκλοφορούσε στα περίπτερα μήπως οι απαιτήσεις μας περιέργως ήταν πιο προσγειωμένες; Μάλλον φταίει που μαζί με το κόμικ πέρνουμε και την εφημερίδα με ένα σωρό άσχετα μαζί, δεν εξηγείται αλλιώς.

Ούτε καν! Το ΚΟΜΙΞ είναι πάρα πολύ καλύτερο και από πλευράς έκδοσης αλλά και από πλευράς ιστοριών.

 

Επίσης παρόμοια κενά υπήρχαν και στους τόμους του Carl Barks. Απλά η Καθημερινή κράτησε τις διαστάσεις των ιταλικών εκδόσεων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ιταλικη εκδοση εχει διπλασιες σελιδες και διπλασια τιμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1368
  • Reputation:   9853
  • Achievement Points:  1384
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3082 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Η ιταλικη εκδοση εχει διπλασιες σελιδες και διπλασια τιμη.

Αυτό δεν το γνώριζα και ήταν κάτι το οποίο αναρωτιόμουν. Οπότε η προσφορά είναι το ίδιο καλή με την ιταλική (απλά δεν συγκρίνεται με τους τόμους του Barks). Το χαρτί της ιταλικής έκδοσης πρέπει να είναι καλύτερο, αλλά πιστεύω πως η ελληνική έκδοση διαβάζεται πιο άνετα λόγω του αριθμού των σελίδων.

 

Πάντως τον πρώτο τόμο οι Ιταλοί τον έδωσαν με 1,90€.

 

Είδα τώρα στο Inducks ότι και οι τόμοι του Barks έκαναν 7,90€ στην Ιταλία. Οπότε απλά μας έδωσαν σχεδόν στην μισή τιμή εκείνους τους τόμους, ενώ αυτούς τους δίνουν κανονικά.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1312
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Το γεγονός ότι κάνουν ανάκατη επιλογή ιστοριών, χωρίς σειρά, δεν μπορεί να αναιρέσει την πιθανότητα να έχουν σκοπό να δημοσιεύσουν όλες τις ιστορίες με παπιά και ποντίκια.

Ίσως τα βάζουν ανάκατα ώστε να συμπληρωθεί ο αριθμός των 180 σελίδων.

 

Το αν τελικά θα καταφέρουν να τα εκδώσουν όλα είναι άλλο θέμα.

Η πρόθεση τους είναι να το κάνουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως τον πρώτο τόμο οι Ιταλοί τον έδωσαν με 1,90€.

 

Τον πρώτο 1,90 + την τιμή της εφημερίδας. Και τους υπόλοιπους τόμους 7,99 + την τιμή της εφημερίδας.

To γράφει εδώ κάτω:

Disney.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άσχετο αλλά διάβασα χθες το εισαγωγικό άρθρο για τον Σκάρπα που έχει ο τόμος και μου άρεσε πολύ :) 

 

Γενικα δεν γκρινιαζω με το αισθητικο και τεχνικο κομματι των εκδοσεων, αλλα το ματ χαρτι και κυριως το λεπτο εξωφυλλο μου φαινεται κακη ιδεα.

 

Οταν ομως το παιρνεις σε τιμη ξεφτιλας απο προσφορα εφημεριδας δεν μπορεις να χεις απαιτησεις. Μας καλομαθε η Καθημερινη τρια χρονια.

 

Συμφωνω με τον Τρυφεβ οτι η εκδοση των τομων με οριζοντα 10ετιας μου φαινεται πολυ κακη ιδεα. Πρωτα απ'ολα ξερουμε αν θα υπαρχουν οι εκδοσεις της Καθημερινης ή συγκεκριμενα τα κομικ Ντισνει στην Ελλαδα σε 10 χρονια? Πολυ αισιοδοξο.

 

Αφηστε που ειναι μεγαλο ρισκο για τους ιδιους να δεσμευσουν τις καλοκαιρινες τους προσφορες για τα επομενα 10 χρονια με αυτους τους τομους.

 

Λογικα κατι αλλο εχουν κατα νου που δεν το ξερουμε ακομα.

Θα συμφωνήσω. 

 

Ευτυχώς έχει μαλακό εξώφυλλο, θα ήταν περιττή πολυτέλεια το σκληρό. Το χαρτί θα μπορούσε να είναι καλύτερο αλλά δε μου φάνηκε δυσάρεστο στην αφή όπως του Μεγάλου Σπλας.

 

υ.γ. μεγάλο συν του μαλακού εξώφυλλου και του φτηνού χαρτιού, η απολαυστική γκρίνια που ήδη έχει ξεκινήσει στο facebook  :lol:

Ναι είναι καλύτερο από του Σπλας η αλήθεια είναι...

 

Πάντως έχεις δίκιο για το φβ! Πολύ γκρίνια και έχουν χάσει την ουσία. Εντάξει να το πούμε μια δυο για το χαρτί και το εξώφυλλο αλλά το πήγαν σε άλλα επίπεδα. Κάποιοι δεν θα αγοράσουν τους τόμους για το χαρτί... Αναρωτιούνται εάν θα ξαναδουν κάποια τέτοια έκδοση στο μέλλον; Που θα έχει μαζεμένες τις ιστορίες του Σκάρπα...  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η φάση που ξέρεις πως αυτοί που έχουν παράπονα για την έκδοση του Σκάρπα, είναι αυτοί που σκάνε 3.50 ευρώ στο περίπτερο κάθε μήνα για ένα περιοδικό 100 σελίδων με δύο ανατυπώσεις ιστοριών που ήδη έχουν, με χειρότερο χαρτί και χειρότερη εκτύπωση, αλλά και για αυτό το περιοδικό συνεχίζουν και γκρινιάζουν αλλά συνεχίζουν και το αγοράζουν.

 

Στα της έκδοσης. Ένας φίλος παραπάνω με άγχωσε που είπε ότι δεν βρήκε την εφημερίδα σε 2-3 περίπτερα αλλά νταξ, εκεί που πήγα εγώ ήταν όλες απούλήτες (κακό σημάδι μιας και πήγα 2.:30 η ώρα το μεσημέρι).

Ζέστανα φαί, άνοιξα μπυρίτσα και το πάρτυ του nerdουλά άρχισε. Πάμε λοιπόν. 

Καταρχάς να πούμε ότι η εφημερίδα είχε μέχρι και οδοντόκρεμα μέσα. Το είχαν κάνει και πέρσυ αυτό, αλλά νταξ ξανά respect.

Εκτός αυτού περιείχε τριών ειδών εφημερίδες, μικρές αγγελίες, 4 περιοδικά ποικίλης ύλης κλπ. Θα μου πεις ποίος νοιάζεται; Εμάς μας νοιάζει το τευχάκι. Ε απλώς το αναφέρω για όποιον δεν το αγόρασε ακόμα.

Πάντως η εφημερίδα ήταν κομμένη σχέση με πέρυσι. Λιγότερες σελίδες σε όλα. Και πράγματι τα φύλλα που πούλησαν μου φάνηκαν εξαιρετικά μικρά σε ποσοστό από ότι πέρυσι.

Anw.

Αφού έριξα μια ματιά σε όλα, πήγα στον μοναδικό λόγο που αγόρασα την εφημερίδα. Ω ναι...

Με αυτά που διάβασα από μερικούς νόμιζα ότι θα μου ξεκόλλαγε στα χέρια και ότι το χαρτί ήταν πολτός ανακύκλωσης και γενικά δεν ξέρω τι άλλο.

Ο τόμος είναι τουμπανάκι όμως. Χαίρεσαι να τον κρατάς στα χέρια σου, είναι απολαυστικός. Σαν έκδοση μου άρεσε πολύ περισσότερο από την βιβλιοθήκη Ντίσνευ γιατί επιτέλους το εξώφυλλο είναι σωστά τυπομένο, χωρίς η ράχη να έρχεται μπροστά ή πίσω, χωρίς τσαλακωματίες ή τσακίσεις. Είναι όπως πρέπει να είναι. Επίσης από θέμα βάρους το paperback συμφέρει πολύ περισσότερο (με του barks τους τόμους η βιβλιοθήκη μου είχε κάνει κοιλίτσα. Επίσης εφόσον βάλεις στην βιβλιοθήκη τους τόμους Σκάρπα, θα δεις ότι οι τόμοι κολλάνε ακριβώς ο ένας πίσω από τον άλλο εν αντιθέση με του Μπαρκς που αφήνουν περίεργα κενά κάποιες φορές..

Το χαρτί στο εσωτερικό δεν είναι ματ κακής ποιότητας ίσα ίσα είναι καλύτερο και παχύτερο από αυτό του Κόμιξ και από της Βιβλιοθήκης Ντίσνευ. Μην νομίζεται πως το γυαλιστερό χαρτί είναι τπτ ιδιαίτερα ακριβό, ίσως όμως διάλεξαν ματ χαρτί (πέρα του οικονομικού) και για το οτι ήταν paperback. Και ξέρεται τι γίνετε στα paperback με φθηνιάρικο velvet χαρτί τον χειμώνα ε; Ένα θα πω: ΚΡΑΤΣ ΚΡΟΥΤΣ. :D

Η εκτύπωση είναι πολύ ωραία και τα χρώματα ιδιαίτερα ζωντανά παρ'όλο το ματ χαρτί σημάδι που δείχνει πως είναι κάπως πιο καλής ποιότητας χαρτί από της εφημερίδας.

Η έκδοση περιλαμβάνει άρθρα κάτι που δεν περίμενα και με χαροποίησε πάρα πολύ.

Το περιεχόμενο είναι εξαιρετικό είτε από ποιοτικής άποψης είτε απλώς από ιστορικής/συλλεκτικής με μια από τις 4 ιστορίες να είναι αδημοσίευτη στην Ελλάδα μαζί με κάποιες μονοσέλιδες. 

 

Και κάτι ακόμα για τους γκρινιάριδες. Τομάκι Slam Duck 130 σελίδες (ή όσες ήταν) ~3.50 ευρώ, Κόμιξ 100 σελίδες ~3.50 ευρώ, Τόμοι manga VIZ με χάλια χαρτί και 200 σελίδες περίπου γύρω στα 10 ευρώ. Μεγάλα Σήριαλ του Τερζό σε μικρό μέγεθος και πάλι πανάκριβα. Και η λίστα είναι μεγάλη. 

Και έχουμε τώρα έναν τόμο των 180 σελίδων στα 4 ευρώ, με ένα σκασμό προσφορές μαζί (είτε μας αρέσουν είτε όχι σε κάτι θα φανούν χρήσιμα). 

 

Προσωπικά βάζω στο τομάκι ένα ατόφιο 10αράκι (τόσο σαν έκδοση όσο και σαν περιεχόμενο) και ανυπομωνώ να δω πιο πολλές αδημοσίευτες ιστορίες του Σκάρπα από την Δεκαετία του '50. 

 

:div:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και ξέρεται τι γίνετε στα paperback με φθηνιάρικο velvet χαρτί τον χειμώνα ε; Ένα θα πω: ΚΡΑΤΣ ΚΡΟΥΤΣ. :D

 

https://youtu.be/Hib1918G1mc?t=1m1s :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3777 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ωραίες ιστορίες, καλή προσφορά, ποιοτική και ταιριαστή εκτύπωση και δέσιμο. 

 

τι άλλο να ζητήσουμε;

 

το μόνο που μπορούμε να ζητήσουμε είναι να έχει εμπορική επιτυχία η έκδοση για να συνεχιστεί.

 

index.php?app=core&module=attach&section

 

 

 

post-29811-0-18796800-1501422404_thumb.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30205
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  83
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  98
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 



Δυστυχώς φίλε μου τα πράγματα δεν είναι όπως τα λες.

Είναι αλήθεια ότι όλες οι ιστορίες του 1ου ελληνικού τόμου προέρχονται από τον 2ο ιταλικό, από εκεί και πέρα όμως δεν τηρείται κάποια σειρά. Συγκεκριμένα, με βάση την επώνυμη (πρώτη) ιστορία κάθε ελληνικού τόμου (τις υπόλοιπες δεν τις ξέρουμε ακόμη), όπως αυτή προκύπτει από την διαφήμιση της Καθημερινής έχουμε:

2ος ελληνικός: Τέταρτη διάσταση (γράφω τους τίτλους συνοπτικά και όχι πλήρεις) από τον 3ο ιταλικό.

3ος ελληνικός: Ιπτάμενος Σκοτσέζος από τον 2ο ιταλικό.

4ος ελληνικός: Παστές γαρίδες από τον 1ο ιταλικό.

5ος ελληνικός: Τελευταίο Μπαλαμπού από τον 4ο ιταλικό.

6ος ελληνικός: Ο άνθρωπος από την Ούλα Ούλα από τον 3ο ιταλικό.

7ος ελληνικός: Πηγές των Μογγόλων, από τον 4ο ιταλικό.

Αν αυτή δεν λέγεται εκλογή/επιλογή, τότε πώς πρέπει να την πούμε;

Αλλά και στην ελάχιστα πιθανή περίπτωση της ολοκλήρωσης της έκδοσης των 51 ιταλικών τόμων, αν συνεχιστεί η κυκλοφορία τους με ρυθμό 8 ή έστω 10 ελληνικών τόμων (δηλαδή 4 ή 5 ιταλικών) κάθε καλοκαίρι, μιλάμε, όπως έχουν ήδη γράψει και άλλοι φίλοι, για 12 με 13 χρόνια στην πρώτη και για 10 στην δεύτερη περίπτωση. Πράγμα όχι και τόσο ευχάριστο για μένα που θα είμαι (αν τα φτάσω) 84 χρονών στην πρώτη και 81 στη δεύτερη περίπτωση. Αλλά και οι σημερινοί 35ρηδες ή 40ρηδες θα είναι από 45 έως 53 ετών.

Και μια ευχή: Να περιληφθεί στους φετινούς τόμους η περίφημη ιστορία νουάρ "το Νύχι της Κάλι", που, λόγω της σπανιότητας του Κόμιξ #55 και της μη επαναδημοσίευσής της, λίγοι μόνο τυχεροί, κυρίως από εμάς τους παλιούς, αλλά και μερικοί νεότεροι συλλέκτες την έχουμε απολαύσει,


Καλά αυτό δεν ισχύει, είναι υπερβολικά εύκολο να διαβάσεις την ιστορία του Κόμιξ 55 στα ελληνικά σε pdf όπως και όλα τα τεύχη της εκατοστάδας, ένα google search και μερικά κλικ αρκεί. Το αν είναι σωστό ή ηθικό βέβαια να το κάνεις είναι άλλο θέμα.

 



ωραίες ιστορίες, καλή προσφορά, ποιοτική και ταιριαστή εκτύπωση και δέσιμο.

τι άλλο να ζητήσουμε;

το μόνο που μπορούμε να ζητήσουμε είναι να έχει εμπορική επιτυχία η έκδοση για να συνεχιστεί.

index.php?app=core&module=attach&section



Το σαντουιτσάκι με την αράβικη πίτα ήταν μαζί με την εφημερίδα προσφορά; :blob3:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17725
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3432 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αψογο!Μου αρεσει πολυ το τομακι

και γενικοτερα η ολη λογικη π ειναι

στημενο με βααη τα οικονομικα

μετρα κ σταθμα της εποχης μας.(Εδω

ειχαμε τρομαξει μηπως φετος δεν

ειχαμε κ τιποτα απο προσφορες)..

Οσο για το χαρτι κ στις πρωτοτυπες

ιταλικες μαλακο ειναι.

Πολλοι θίξατε τη γεγονος οτι οι προσφορες

θα ναι καλοκαιρινες..Εμενα γιατι κατι

μου λεει πως θα υπαρξουν κ τομοι

κ σε σε αλλες εποχες του χρονου.. :)

Ιδωμεν..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7767
  • Achievement Points:  982
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πηρα κι εγω το τομακι,και ηταν και το τελευταιο στο περιπτερο,οι εντυπωσεις μου απο ποιοτητα ηταν οτι δεν μου πολυαρεσε η ποιοτητα του χαρτιου,εξωφυλλου και εσωφυλλων,θα προτιμουσα να ηταν οπως ηταν τα τομακια του μπαρκς,και διαβασα μονο την ιστορια του ντοναλντ,δεν διαβαζω μικυ η' γκουφυ,δεν εχω χημεια καθολου με αυτους τους ηρωες,οχι μονο τωρα αλλα απο παντα,για αυτο και ρωταγα σε αλλο ποστ μου την αναλογια ιστοριων,ας ελπισω οτι σε αλλα τευχη θα εχει περισσοτερο ντοναλντ και σκρουτζ.Κατα τα αλλα,νομιζω οτι ειναι σημαντικο να εχουμε την δουλεια του σκαρπα,απλως δεν ξερουμε ποσους τομους θα δοσει συνολικα η καθημερινη.Αυτα,απο εναν οχι και τοσο ντισνεικο. :D

Επεξεργασία από kostas1969
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αψογο!Μου αρεσει πολυ το τομακι

και γενικοτερα η ολη λογικη π ειναι

στημενο με βααη τα οικονομικα

μετρα κ σταθμα της εποχης μας.(Εδω

ειχαμε τρομαξει μηπως φετος δεν

ειχαμε κ τιποτα απο προσφορες)..

Οσο για το χαρτι κ στις πρωτοτυπες

ιταλικες μαλακο ειναι.

Πολλοι θίξατε τη γεγονος οτι οι προσφορες

θα ναι καλοκαιρινες..Εμενα γιατι κατι

μου λεει πως θα υπαρξουν κ τομοι

κ σε σε αλλες εποχες του χρονου.. :)

Ιδωμεν..

Λέμε μόνο για καλοκαίρι διότι εδώ δεν μπορούν καλά καλά να βγάλουν το καλοκαίρι θα βάλουν και τον υπόλοιπο χρόνο; Κιόλας ξεχνάς ότι έχουν ακόμα 4 εκδόσεις; Άμα είναι μικρό το επιτελείο που θα τα προλαβαίνει όλα; 

 

Πηρα κι εγω το τομακι,και ηταν και το τελευταιο στο περιπτερο,οι εντυπωσεις μου απο ποιοτητα ηταν οτι δεν μου πολυαρεσε η ποιοτητα του χαρτιου,εξωφυλλου και εσωφυλλων,θα προτιμουσα να ηταν οπως ηταν τα τομακια του μπαρκς,και διαβασα μονο την ιστορια του ντοναλντ,δεν διαβαζω μικυ η' γκουφυ,δεν εχω χημεια καθολου με αυτους τους ηρωες,οχι μονο τωρα αλλα απο παντα,για αυτο και ρωταγα σε αλλο ποστ μου την αναλογια ιστωριων,ας ελπισω οτι σε αλλα τευχη θα εχει περισσοτερο ντοναλντ και σκρουτζ.Κατα τα αλλα,νομιζω οτι ειναι σημαντικο να εχουμε την δουλεια του σκαρπα,απλως δεν ξερουμε ποσους τομους θα δοσει συνολικα η καθημερινη.Αυτα,απο εναν οχι και τοσο ντισνεικο. :D

Δοκίμασε να διαβάσεις τις ιστορίες με τα ποντίκια! Είναι πολύ καλές. Και στο λέει κάποιος που κάποτε είχε επίσης θέμα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Η αλήθεια είναι ότι πήγα μαγκωμένος στο περίπτερο για να το αγοράσω και με αγωνία για το τι θα συναντήσω...! :P

 

Μπορώ να πω ότι το βρήκα καλύτερο απ'ότι το περίμενα...!Είναι πολύ καλό τελικά να κρατάμε μικρό καλάθι...! ;) Ο τόμος είναι καλαίσθητος και το χαρτί είναι μεν ματ,αλλά αρκετά παχύ και με καλή εκτύπωση στα χρώματα...!Οι ιστορίες είναι χορταστικές και χωρίς διακοπές,ενώ τα συνοδευτικά άρθρα δίνουν μία πολυτέλεια στην έκδοση...!Το ιδανικότερο βέβαια θα ήταν να υπήρχε σκληρόδετο εξώφυλλο,αλλά κι έτσι δεν παραπονιέμαι...!

 

Πολλά μπράβο στην Καθημερινή που,αν και μας έβγαλε λίγο το λάδι με το τι θα εκδόσει καλοκαιριάτικα,μας αντάμειψε και με το παραπάνω...! :best: Μακάρι αυτή η έκδοση να μείνει αρκετό καιρό κοντά μας...! :pray:

 

 

:beer:

 

 

Καλημερα και καλως σας βρηκα!Πηρα κι εγω σημερα την καινουρια εκδοση της καθημερινης, και ενω περιμενα εναν τομο αντιστοιχο της βιβλιοθηκης ντισνευ εξεπλαγην(δεν θα ελεγα αρνητικα). Το χαρτι ειναι ματ μεν, αλλα δεν δειχνει καθολου ασχημο, και το δεσιμο ειναι μια χαρα κι αν κανεις το προσεχει λιγο δεν υπαρχει λογος να χαλασει( καμια σχεση με τον Μεγαλο Σπλας που ειδα οτι υπηρξε συγκριση. Εκει το δεσιμο ειναι πραγματικα κακο, με φυλλα που τριζουν οταν το ανοιγεις). Προσωπικα, αμεσως μολις ειδα το τομακι, μου θυμισε τις ιταλικες συγκεντρωτικες εκδοσεις που στην πλειοψηφια τους ειναι ακριβως ετσι, για να μη μιλησω για τα εβδομαδιαια και μηνιαια κομικς τους που ειναι παλι τυπωμενα με τετοιο τροπο και φυσικα οχι στο γυαλιστερο χαρτι που εμεις εχουμε συνηθισει.

 

 

Ευτυχώς έχει μαλακό εξώφυλλο, θα ήταν περιττή πολυτέλεια το σκληρό. Το χαρτί θα μπορούσε να είναι καλύτερο αλλά δε μου φάνηκε δυσάρεστο στην αφή όπως του Μεγάλου Σπλας.

 

υ.γ. μεγάλο συν του μαλακού εξώφυλλου και του φτηνού χαρτιού, η απολαυστική γκρίνια που ήδη έχει ξεκινήσει στο facebook  :lol:

Συμφωνώ και με τους τρεις, πάνω στην  ποιότητα της έκδοσης. Μια χαρά είναι, πολυτελέστατη και μου θυμίζει τις προσεγμένες έξτρα εκδόσεις του Τερζόπουλου. (π.χ. Κόσμος Disney κλπ). Με τόσο αρνητικά σχόλια που άκουσα, περίμενα ότι θα αντικρίσω κάτι του τύπου Μεγάλος Σπλας, αλλά αντιθέτως μόλις το έπιασα στα χέρια μου εντυπωσιάστηκα, και θεώρησα ότι αισθητικά είναι πολύ ωραίο. Το χαρτί μόνο θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερο, αλλά δεν θα τρελαθούμε κιόλας γι' αυτό! 

 

Συμφωνω με τον Τρυφεβ οτι η εκδοση των τομων με οριζοντα 10ετιας μου φαινεται πολυ κακη ιδεα. Πρωτα απ'ολα ξερουμε αν θα υπαρχουν οι εκδοσεις της Καθημερινης ή συγκεκριμενα τα κομικ Ντισνει στην Ελλαδα σε 10 χρονια? Πολυ αισιοδοξο.

 

Αφηστε που ειναι μεγαλο ρισκο για τους ιδιους να δεσμευσουν τις καλοκαιρινες τους προσφορες για τα επομενα 10 χρονια με αυτους τους τομους.

 

Λογικα κατι αλλο εχουν κατα νου που δεν το ξερουμε ακομα.

Φίλε εγώ πιστεύω το αρχίζουν με την προοπτική να δημοσιεύσουν τα άπαντα ποντικιών και παπιών, και όπως τους βγει στην συνέχεια. Εάν έχουν σταθερά καλές πωλήσεις, μια χαρά τους κάθεται, το να το συνεχίσουν και δέκα καλοκαίρια. Εάν δεν έχουν καλές πωλήσεις από την άλλη, αναγκαστικά από το πρώτο ή το δεύτερο καλοκαίρι θα κόψουν την έκδοση. 

 

Από την στιγμή που μείωσαν κατά το ήμισυ τον αριθμό των σελίδων θα έπρεπε να ανεβάσουν την ποιότητα της έκδοσης για να είναι το ίδιο καλή προσφορά με αυτή των Ιταλών. Αλλά αντίθετα έριξαν και την ποιότητα χρησιμοποιώντας αυτό το χαρτί. Τώρα δεν είναι καμιά πολύ καλή προσφορά όπως ήταν οι τόμοι του Barks ή οι τόμοι Star Wars. Είναι απλά μία τίμια για τα λεφτά της έκδοση, η οποία αν κυκλοφορούσε αυτόνομη στα περίπτερα δεν θα κόστιζε πολύ παραπάνω από 4 ευρώ. Και για να απαντήσω σε αυτό που αναρωτιέσαι, εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα τους τόμους όπως δεν θα τους αγοράσω και τώρα κυρίως γιατί δεν μου αρέσουν οι ιταλικές ιστορίες.

 

Ούτε καν! Το ΚΟΜΙΞ είναι πάρα πολύ καλύτερο και από πλευράς έκδοσης αλλά και από πλευράς ιστοριών.

 

Επίσης παρόμοια κενά υπήρχαν και στους τόμους του Carl Barks. Απλά η Καθημερινή κράτησε τις διαστάσεις των ιταλικών εκδόσεων.

Όπως σου είπε και ο Rorschach οι ιταλικοί είχαν διπλάσια τιμή. Το ότι τις προηγούμενες τρεις χρονιές είχαμε σκληρόδετα τομάκια 180 σελίδων με 4 ευρώ (δηλαδή εξωπραγματική ευκαιρία), δεν σημαίνει ότι αυτό είναι κάτι το αυτονόητο. Και ούτε το γεγονός ότι οι τόμοι του Scarpa δεν είναι σκληρόδετοι, δεν τους καθιστά απλώς ''τίμια'' προσφορά. Μιλάμε για τομάκι πολύ ωραίο, προσεγμένο, μεγάλου μεγέθους, με κορυφαίες ιστορίες, 180 σελίδες, μόλις 4 ευρώ. Ξέρεις τί κόμικς έχουν τιμή 4 ευρώ υπό κανονικές συνθήκες; Μην τρελαθούμε κιόλας και ας μην γινόμαστε αχάριστοι... 

 

Το ΚΟΜΙΞ κοστίζει 3,5 ευρώ και έχει τις μισές σελίδες, περιέχοντας αποκλειστικά ανατυπώσεις ιστοριών (οι οποίες μάλιστα έχουν μικρό χρονικό διάστημα που δημοσιεύθηκαν για τελευταία φορά, δεν βρίσκονται σε μικρά νούμερα ΜΜ, Κλασικών κλπ, όπως του Σκάρπα) και από 4 ακόμη ιστορίες, οι οποίες ταυτίζονται με αυτές του πιο φτηνού Σούπερ Μίκυ. Προφανώς και δεν συμφέρει το ίδιο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΥΓ2 - 'Εριχνα μια ματιά στα περιεχόμενα των ιταλικών τόμων και μου έκανε εντύπωση οτι συμπεριέλαβαν τα 7 Θαύματα των Παπιών στον τόμο 46. 'Εχει κανείς κάποια ιδέα για ποιό λόγο; 'Εχει κάποια ανάμειξη ο Σκάρπα την οποία δε γνωρίζουμε;

 
Το εξηγεί εδώ
post-30213-0-12640900-1501432506_thumb.jpg
λέει με λίγα λόγια πως ο σχεδιασμός έγινε από δύο επίγονους του Σκάρπα, υπό την εποπτεία του, και πως η παρέμβασή του είναι ιδιαίτερα προφανής στη διπλή σελίδα με τον τίτλο στο πρώτο επεισόδιο.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32200
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  47
  • Reputation:   238
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Καλησπέρα, αγόρασα κι εγώ το τομάκι κι ένα έχω να πω: Τα αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του, μην κάνετε το λάθος να μην το πάρετε! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1368
  • Reputation:   9853
  • Achievement Points:  1384
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3082 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Όπως σου είπε και ο Rorschach οι ιταλικοί είχαν διπλάσια τιμή. Το ότι τις προηγούμενες τρεις χρονιές είχαμε σκληρόδετα τομάκια 180 σελίδων με 4 ευρώ (δηλαδή εξωπραγματική ευκαιρία), δεν σημαίνει ότι αυτό είναι κάτι το αυτονόητο. Και ούτε το γεγονός ότι οι τόμοι του Scarpa δεν είναι σκληρόδετοι, δεν τους καθιστά απλώς ''τίμια'' προσφορά. Μιλάμε για τομάκι πολύ ωραίο, προσεγμένο, μεγάλου μεγέθους, με κορυφαίες ιστορίες, 180 σελίδες, μόλις 4 ευρώ. Ξέρεις τί κόμικς έχουν τιμή 4 ευρώ υπό κανονικές συνθήκες; Μην τρελαθούμε κιόλας και ας μην γινόμαστε αχάριστοι... 

 

Το ΚΟΜΙΞ κοστίζει 3,5 ευρώ και έχει τις μισές σελίδες, περιέχοντας αποκλειστικά ανατυπώσεις ιστοριών (οι οποίες μάλιστα έχουν μικρό χρονικό διάστημα που δημοσιεύθηκαν για τελευταία φορά, δεν βρίσκονται σε μικρά νούμερα ΜΜ, Κλασικών κλπ, όπως του Σκάρπα) και από 4 ακόμη ιστορίες, οι οποίες ταυτίζονται με αυτές του πιο φτηνού Σούπερ Μίκυ. Προφανώς και δεν συμφέρει το ίδιο. 

Διπλάσια τιμή και διπλάσιες σελίδες. Άρα πάνω κάτω η προσφορά είναι το ίδιο καλή με αυτή των Ιταλών. Στην περίπτωση των τόμων του Barks πήραμε τους ίδιους τόμους με τους Ιταλούς στην μισή τιμή! Οπότε είναι ξεκάθαρο ότι αυτή η προσφορά δεν μπορεί να συγκριθεί με την προηγούμενη. Από εκεί και πέρα είναι και αυτή μία καλή προσφορά, απλά αν την συγκρίνεις με τα περιοδικά της Disney στην χώρα μας, δεν είναι και τρομερό value 4 money.

 

Οι ανατυπώσεις δεν παίζουν κανέναν ρόλο για το πόσο αξίζει μια έκδοση γενικά. Παίζει ρόλο μόνο για συγκεκριμένους αγοραστές που έχουν ήδη τις ιστορίες αυτές. Δεν χαρακτηρίζει την έκδοση ως κακή.

 

Το ΚΟΜΙΞ είναι μία αυτόνομη έκδοση και δεν θεωρείται προσφορά, σε αντίθεση με την συγκεκριμένη έκδοση. Το χαρτί που χρησιμοποιείται στο ΚΟΜΙΞ είναι αρκετά καλύτερο. Και οι ιστορίες που μπαίνουν στο ΚΟΜΙΞ είναι 4 γραμμών ανά σελίδα οπότε κάθε 30 σελίδες αντιστοιχούν σε 40 σελίδες του Σκάρπα.

Και το ΚΟΜΙΞ είναι το ακριβότερο (λιγότερο value 4 money εννοώ) από τα 4 περιοδικά της Καθημερινής. Το Μίκυ Μάους και το Ντόναλντ έχουν πολύ καλό χαρτί και 130 σελίδες και κοστίζουν 1,90€.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

 
Το εξηγεί εδώ
λέει με λίγα λόγια πως ο σχεδιασμός έγινε από δύο επίγονους του Σκάρπα, υπό την εποπτεία του, και πως η παρέμβασή του είναι ιδιαίτερα προφανής στη διπλή σελίδα με τον τίτλο στο πρώτο επεισόδιο.

 

 

Φίλε μου, σε πρόλαβα κατά λίγα λεπτά http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=37354&p=504179

 

Μόνου που εσύ ανέβασες και το κειμενάκι του Becattini και πρόσθεσες κάποιες λεπτομέρειες ακόμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πηρα κι εγω το τομακι,και ηταν και το τελευταιο στο περιπτερο,οι εντυπωσεις μου απο ποιοτητα ηταν οτι δεν μου πολυαρεσε η ποιοτητα του χαρτιου,εξωφυλλου και εσωφυλλων,θα προτιμουσα να ηταν οπως ηταν τα τομακια του μπαρκς,και διαβασα μονο την ιστορια του ντοναλντ,δεν διαβαζω μικυ η' γκουφυ,δεν εχω χημεια καθολου με αυτους τους ηρωες,οχι μονο τωρα αλλα απο παντα,για αυτο και ρωταγα σε αλλο ποστ μου την αναλογια ιστοριων,ας ελπισω οτι σε αλλα τευχη θα εχει περισσοτερο ντοναλντ και σκρουτζ.Κατα τα αλλα,νομιζω οτι ειναι σημαντικο να εχουμε την δουλεια του σκαρπα,απλως δεν ξερουμε ποσους τομους θα δοσει συνολικα η καθημερινη.Αυτα,απο εναν οχι και τοσο ντισνεικο. :D

 

Οι ιστορίες του Scarpa με τους Μίκυ και Γκούφυ είναι ανεπανάληπτες. Η μονομέρεια δεν είναι καλή επιλογή. Εγώ είμαι λάτρης του Μίκυ αλλά διαβάζω μετά μανίας και ιστορίες με τα παπιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.