Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές εκδόσεις Disney ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (2017) [Βιβλιοθήκη Romano Scarpa και δεν είμαι καλά]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Οπότε οι ιστορίες του 2ου τόμου είναι αυτές:

Η τέταρτη διάσταση

Ο διαμαντένιος θρόνος

Το νύχι της Καλί

Άρα δημοσιεύονται και ιστορίες χωρίς Μίκυ και Ντόναλντ που λεγόταν! Εκείνο που ισχύει ως τώρα είναι ότι όλες είναι σε σενάριο Ρομάνο Σκαρπα!

Επεξεργασία από saravakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Α ο δεύτερος τόμος δεν χάνεται είναι εξαιρετικός! Δύο αδημοσίευτες ιστορίες και το νύχι της Κάλι που αν και το έχω, είναι τρομερή ιστορία! Ελπίζω να είναι και με καινούργιο χρωματισμό, γιατί στο Κόμιξ είχε τα γνωστά πλακάτα χρώματα δεκαετίας '80.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32011
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  81
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2616 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Α ο δεύτερος τόμος δεν χάνεται είναι εξαιρετικός! Δύο αδημοσίευτες ιστορίες και το νύχι της Κάλι που αν και το έχω, είναι τρομερή ιστορία! Ελπίζω να είναι και με καινούργιο χρωματισμό, γιατί στο Κόμιξ είχε τα γνωστά πλακάτα χρώματα δεκαετίας '80.

Συμφωνώ! Περιέχει απίστευτες ιστορίες! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άρα δημοσιεύονται και ιστορίες χωρίς Μίκυ και Ντόναλντ που λεγόταν! Εκείνο που ισχύει ως τώρα είναι ότι όλες είναι σε σενάριο Ρομανπ Σκαρπα!

Άρα βγαίνει αυτό που λες! Το σενάριο να βγουν 38 τόμοι είναι πιο καλό διότι μπορούν εάν δώσουν του χρόνου 16 και του παραχρόνου άλλα τόσα (σχεδόν) να τελειώσουν τη σειρά  σε 3 καλοκαίρια όπως με τον Μπαρκς :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1963
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5560 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το χαρτί του Μεγάλου Σπλας ήταν όντως χειρότερο και πολύ δυσάρεστο στην αφή(ίσως το χειρότερο που έχω πιάσει σε ελληνικό περιοδικό Ντίσνεϋ).

 

Ναι, δεν ισχύει. Το χαρτί του Σπλας ήταν παρεμφερές αλλά ελαφρώς βαρύτερο, κάτι που το κάνει καλύτερο εξ' ορισμού.

 

Επίσης ξέθαψα παλιά τεύχη Κλασικών, ΜΜ κλπ, και το χαρτί που βάλανε στη Βιβλιοθήκη του Σκάρπα είναι το πιο ελαφρύ ματ χαρτί που έχει μπει ποτέ σε εκδόσεις Ντίσνεϋ. Ακόμα και τα ΜΜ της δεκαετίας του '60 (ναι, έχω και τέτοια) είχαν βαρύτερο χαρτί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άγγιξα και είδα τα δύο χαρτιά και του Σπλας είναι ξεκάθαρα χειρότερο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επειδή λείπω, βρήκα σήμερα λίγο χρόνο στα κλεφτά και αναννέωσα το αρχικό post, έβγαλα το διαφημιστικό και έβαλα το εξώφυλλο, πρόσθεσα links για τις παρουσιάσεις σε φόρουμ / Inducks κλπ. Δεν έχει κυκλοφορήσει κάποιος τόμος εδώ που είμαι, επομένως θα τους αγοράσω όλους όταν γυρίσω στην Αθήνα. Όταν τους πιάσω στα χέρια μου, θα γράψω αναλυτικότατες εντυπώσεις στην παρουσίαση. Εκ πρώτης όψεος όμως μου αρέσει πολύ το εγχείρημα.

 

Το μόνο κακό είναι πως εκ των πραγμάτων δεν θα δούμε τα άπαντά του, όμως εφ' όσον υπάρχει μία συγκεκριμένη ομαδοποίηση, δεν έχω πρόβλημα. Αν δηλαδή δούμε μόνο τις ιστορίες που έχει κάνει ο ίδιος σχέδιο και σενάριο, μου αρκεί. Και σε μελλοντική περίπτωση, αφήνει κενό το πεδίο για «συμπληρωματική» έκδοση με τα υπόλοιπα σε σενάρια άλλων αν κι εφ' όσον μπορεί να ορθοστατήσει ένα τέτοιο εγχείρημα. Δεν θα μου άρεσε δηλαδή να υπήρχαν τουρλού ιστορίες, θέλω να υπάρχει μία λογική από πίσω και αυτό που βλέπω μου αρέσει.

 

Ο δεύτερος ειδικά τόμος είναι αντικείμενο αγοράς από όλους, 2 αδημοσίευτες και μία δυσεύρετη στην σπάνια να βρεις 50άδα του Κόμιξ, όλες ιστοριάρες, μην τον χάσετε, θα είναι κρίμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όλες ιστοριάρες; Χμμμ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πήρα κι εγώ με τη σειρά μου τον πρώτο τόμο. Όλο το hype που είχε χτιστεί μέσα από greek comics, facebook, την ΚΟΜΙΞ wiki του Κώστα κτλ, εξανεμίστηκε όταν έπιασα την εφημερίδα στα χέρια μου και είδα καλύτερα το τομάκι. Μπορεί στα Άπαντα του Σκάρπα να ταιριάζει όσο ποτέ το ρητό "μη κρίνετε από το περιτύλιγμα", ωστόσο εδώ το περιτύλιγμα ήταν απογοητευτικό. Να κάνω εδώ μια παύση και να πω πως δεν κρίνω το περιεχόμενο αλλά το περιτύλιγμα. Κατανοώ πως η τιμή είναι εξευτελιστική και πολύ χαμηλή, αλλά δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια και να μην αναφέρω τα αυτονόητα. Το εξώφυλλο και το χαρτί είναι κάκιστης ποιότητας κάτι που με στεναχώρησε πολύ. Σίγουρα δεν μπορώ να το ρίξω στο ότι "είναι έκδοση εφημερίδας", μιας και η βιβλιοθήκη Μπαρκς που ήταν κι αυτή προσφορά με την καθημερινή ήταν αξιοπρεπέστατη. Οι ιστορίες πάντως είναι μια χαρά. Δεν κοιτάω τον γαϊδαρο στα δόντια όπως αναφέρθηκε παραπάνω, απλά όπως και οι υπόλοιποι φίλοι εδώ πέρα έχω το δικαίωμα να εκφράσω την άποψη μου. Απαλλαγμένος από οποιαδήποτε νοσταλγία των παλιών αυτών ιστοριών, θεωρώ πως ο τόμος είναι ενδιαφέρων αλλά το αποτέλεσμα της έκδοσης είναι κακό. Πιστεύω πως θα συνεχίσω να το αγοράζω, αλλά όχι φανατικά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Απλα τα πράγματα, ειναι μια σειρα προορισμένη για διάβασμα και μονο, οχι για να στολίσει τις βιβλιοθήκες μας. Πολυ καλη κινηση να βγάλουν τα απαντα, απο κει και περα εγω θα το παίρνω συνειδητά γνωρίζοντας οτι με τη σειρα αυτη θα εχω την ευκαιρια να διαβάσω ολο το έργο του Σκαρπα and that's all, δεν θα με νοιαζει αν τσαλακώνεται εύκολα η αν χαλαει το χαρτί.

 

Αν θελω να κανω συλλογή (που οντως θελω, με σκληρο εξώφυλλο καλυτερο χαρτί κτλ) θα περιμενω να τον εκδόσει η Fantagraphics ( που δεν θα αργήσει να το κανει, οπως φημολογείται).

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3224
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αν κάποιοι σταματήσουν να βλέπουν τα κόμικς σα στολίδια της βιβλιοθήκης τους και τα δουν σαν αυτό που πραγματικά ειναι, σαν κόμικς, σα συντροφιά 1-2-3 ωρών, θα ειναι πραγματικά ευχής έργον. Με εχει κουράσει όλη αυτή η ιστορία που γίνεται στα σχόλια στο FB. Από την άλλη είναι ως ένα βαθμό αναμενόμενα. Όταν πριν καν βγουν οι τόμοι διάβαζα σχόλια ερωτήσεις προς την Κ αν οι τόμοι ειναι επανεκδόσεις αυτών που είχαν βγει τα προηγούμενα χρόνια, αν ειναι συνέχειες, αν πρέπει να εχεις διαβάσει τα προηγούμενα για να καταλάβεις αυτά, και άλλα κουφά, που αποδεικνύουν ότι κάποιοι δεν καταλαβαίνουν τι ειναι αυτό το Σκάρπα, ή αυτό το Μπαρκς, αλλά στα μάτια τους η Κ έδινε δώρο κάτι μικυμάου με ωραιο εξώφυλλο και ιλουστρασιόν χαρτί, που εντάξει, για 4€ ωραία ήταν (με 20€ που τα έδινε ο τερζό δεν τα αγόραζε κανείς), το ελάχιστο που θα έπρεπε να περιμένω ειναι αυτές οι αντιδράσεις και αυτή η οργή..

(Εγώ πάντως, επειδή αυτή την έκδοση τη θελω τοσο που σκέφτομαι να τα αγοράσω απο Ιταλία χωρις να ξέρω ιταλικά, θα έδινα πολλά περισσότερα από 4€, και δε με χαλάει ούτε το χαρτί ούτε το εξώφυλλο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1963
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5560 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Γιατί ρε παιδιά είναι εξευτελιστική η τιμή; Οι μισθοί έχουν γυρίσει σε επίπεδα της τελευταίας περιόδου της δραχμής. 4 ευρώ = 1300 δραχμές. Υπεραρκετά είναι για την ποιότητα της έκδοσης. Ναι, παίρνεις και την εφημερίδα και 1-2 περιοδικά ακόμα (το Κ και τη Γυναίκα), μόνο που στη δική μου την περίπτωση πήγαν κατευθείαν στα σκουπίδια. Προφανώς δεν είμαι ο μόνος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

 Δεν καταλαβαινω γιατι το ενα πρεπει να αναιρει το αλλο και γιατι θα ηταν "ευχης εργον" να θεωρουνται απο ολους ανεξαιρετως σαν συντροφια μιας ωρας και τιποτα παραπανω.. Αλλοι διαβαζουν κομικς γιατι δεν εχουν τι να κανουν και βαριουνται και θελουν ενα εντυπο στα χερια τους, αλλοι γιατι τους αρεσει η τεχνη αυτη, αλλοι επειδη ειναι φαν ενος σχεδιαστη η συλλεκτες και αλλοι για ολα αυτα μαζι. Το πως το βλεπει ο καθενας ειναι δικο του θεμα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Γιατί ρε παιδιά είναι εξευτελιστική η τιμή; Οι μισθοί έχουν γυρίσει σε επίπεδα της τελευταίας περιόδου της δραχμής. 4 ευρώ = 1300 δραχμές. Υπεραρκετά είναι για την ποιότητα της έκδοσης. Ναι, παίρνεις και την εφημερίδα και 1-2 περιοδικά ακόμα (το Κ και τη Γυναίκα), μόνο που στη δική μου την περίπτωση πήγαν κατευθείαν στα σκουπίδια. Προφανώς δεν είμαι ο μόνος.

Εντάξει μιλάμε βάσει των σημερινών οικονομικών δεδομένων. Στην εποχή μας, όλα είναι υπερτιμολογημένα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Αν κάποιοι σταματήσουν να βλέπουν τα κόμικς σα στολίδια της βιβλιοθήκης τους και τα δουν σαν αυτό που πραγματικά ειναι, σαν κόμικς, σα συντροφιά 1-2-3 ωρών, θα ειναι πραγματικά ευχής έργον. 

 

Όλες οι μορφές τέχνης ουσιαστικά εξυπηρετούν μια συντροφιά περιορισμένης χρονικής διάρκειας. Δεν πρέπει να κρίνουμε το αποτέλεσμα; Αν δούμε μια ταινία με μειωμένο εισιτήριο ή τσάμπα θα πρέπει να είμαστε ντε και καλά ευχαριστημένοι ακόμα και αν είναι πατάτα γιατί δεν πληρώσαμε ή πληρώσαμε λιγότερα; Τα κομικς προσωπικά τα βλέπω σαν κάτι περισσότερο. Τα Disney Comics συγκεκριμένα είναι κομμάτι της παιδικής, εφηβικής και ενήλικης ζωής μου. Τα βλέπω σαν κόσμημα της βιβλιοθήκης, σαν τέχνη και σαν πολλά άλλα πράγματα. Δεν μας χαρίζουν τον τόμο, τον αγοράζουμε. Όποιες και αν είναι οι συνθήκες υπό τις οποίες αυτό γίνεται. Οπότε όπως είπε και ο φίλος Gladstone

 

 Δεν καταλαβαινω γιατι το ενα πρεπει να αναιρει το αλλο και γιατι θα ηταν "ευχης εργον" να θεωρουνται απο ολους ανεξαιρετως σαν συντροφια μιας ωρας και τιποτα παραπανω.. Αλλοι διαβαζουν κομικς γιατι δεν εχουν τι να κανουν και βαριουνται και θελουν ενα εντυπο στα χερια τους, αλλοι γιατι τους αρεσει η τεχνη αυτη, αλλοι επειδη ειναι φαν ενος σχεδιαστη η συλλεκτες και αλλοι για ολα αυτα μαζι. Το πως το βλεπει ο καθενας ειναι δικο του θεμα. 

Επεξεργασία από Jim®
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν θελω να κανω συλλογή (που οντως θελω, με σκληρο εξώφυλλο καλυτερο χαρτί κτλ) θα περιμενω να τον εκδόσει η Fantagraphics ( που δεν θα αργήσει να το κανει, οπως φημολογείται).

 

Υπάρχει όντως τέτοια φήμη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2812 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Πάρα πολλή γκρίνια για το τίποτα. Εμένα μου άρεσε  η έκδοση και μου έφερε όμορφες αναμνήσεις. 

 

Εάν προτιμάτε σκληρόδετο, ο Τερζόπουλος κάνει τις βιβλιοθήκες σκληρόδετες, αλλά με 20 ευρώ το κομμάτι. Η Καθημερινή τα δίνει στα 4 και παραπονιέστε κιόλας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά ο δικός μου τομος Σκάρπα στολίζεται πιο εύκολα στη βιβλιοθήκη απο οτι τα απαντά του Μπαρκς αφού του Σκάρπα είναι κεντραρισμενη η ράχη με μεγάλη ακρίβεια εν αντίθεση με του Μπαρκς που κα-νε-νας τόμος δεν έχει σωστα κεντραρισμενη ράχη (και οποίον τομο έτυχε να έχω ηταν μετα απο αναζήτηση) + το οτι οι τόμοι Μπαρκς έχουν λεπτή ράχη που παιρνει κυλινδρική μορφή οποτε βγάζει λίγο φθηνοδουλεια. Αντίθετα ο τόμος Σκάρπα έχει παχυτερη και ευθεία ράχη που στέκεται πιο καλά στο μάτι. Επίσης απο που κ ως που μονο τα hardcovers στολίζονται σε μια βιβλιοθηκη; :D

 

Δεν λέω facts, ολων μας είναι προσωπικές προτιμησεις.

 

Κραξτε με επειδή συμβιβαζομαι με τη μετριοτητα. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Υπάρχει όντως τέτοια φήμη;

 

Ειχα διαβασει σ ενα αμερικανικο forum οτι ειναι στα σχεδια τους για το μελλον μια συγκενρτωτικη εκδοση του εργου του ωστε να γινει ευρυτερα γνωστος και στην αλλη πλευρα του Ατλαντικου. Μακαρι να βγει αληθινη η φημη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Δεν λέω facts, ολων μας είναι προσωπικές προτιμησεις.

 

Κραξτε με επειδή συμβιβαζομαι με τη μετριοτητα. :D

 

O καθένας έχει την ελευθερία της γνώμης του ;) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3224
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δεν καταλαβαινω γιατι το ενα πρεπει να αναιρει το αλλο και γιατι θα ηταν "ευχης εργον" να θεωρουνται απο ολους ανεξαιρετως σαν συντροφια μιας ωρας και τιποτα παραπανω.. Αλλοι διαβαζουν κομικς γιατι δεν εχουν τι να κανουν και βαριουνται και θελουν ενα εντυπο στα χερια τους, αλλοι γιατι τους αρεσει η τεχνη αυτη, αλλοι επειδη ειναι φαν ενος σχεδιαστη η συλλεκτες και αλλοι για ολα αυτα μαζι. Το πως το βλεπει ο καθενας ειναι δικο του θεμα.

 

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι μερικοί κοιτάνε μονο το περιτύλιγμα και όχι το περιεχόμενο. Ειμαι σίγουρος ότι αρκετοί από τους άσχετους που κράζουν στο φμπ (και το άσχετοι το εξηγώ στο προηγούμενο ποστάρισμα) θα χαιρόντουσαν περισσότερο αν τους έδινε η Κ τα απαντα του Πιερ Λορέντζο Ντε Βίτα, ή της Ούνας ή τελοσπάντων οποιαδήποτε μετριότητα σε σουπερ λουξ εκτύπωση παρά του Σκάρπα οπως τα δίνουν. Θα κοσμούσε καλυτερα τη βιβλιοθήκη τους και δε θα ήταν και κλεψιά. Θα ήταν 4€ για 180 ωραίες γυαλιστερές σελίδες και σκληρό εξώφυλλο, οχι για αυτά τα "παλιόχαρτα"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5571 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

βρε μην ανησυχείτε θα τα πάρουμε και σε "καλό χαρτί" όταν θα τα βαλουν και στο ΚΟΜΙΞ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2807 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Παντως το επιχειρημα οτι διαβαζεται πιο ευκολα ο τομος με αυτην την μορφη τελικα στεκει, οχι πως δε θα προτιμουσα και γω κατι πολυτελες.

 

Το διαπιστωσα χθες το βραδυ που διαβασα 3 ιστοριες μονορουφι χωρις να το καταλαβω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά ο δικός μου τομος Σκάρπα στολίζεται πιο εύκολα στη βιβλιοθήκη απο οτι τα απαντά του Μπαρκς αφού του Σκάρπα είναι κεντραρισμενη η ράχη με μεγάλη ακρίβεια εν αντίθεση με του Μπαρκς που κα-νε-νας τόμος δεν έχει σωστα κεντραρισμενη ράχη (και οποίον τομο έτυχε να έχω ηταν μετα απο αναζήτηση) + το οτι οι τόμοι Μπαρκς έχουν λεπτή ράχη που παιρνει κυλινδρική μορφή οποτε βγάζει λίγο φθηνοδουλεια. Αντίθετα ο τόμος Σκάρπα έχει παχυτερη και ευθεία ράχη που στέκεται πιο καλά στο μάτι. Επίσης απο που κ ως που μονο τα hardcovers στολίζονται σε μια βιβλιοθηκη; :D

 

Δεν λέω facts, ολων μας είναι προσωπικές προτιμησεις.

 

Κραξτε με επειδή συμβιβαζομαι με τη μετριοτητα. :D

 

 

Παντως το επιχειρημα οτι διαβαζεται πιο ευκολα ο τομος με αυτην την μορφη τελικα στεκει, οχι πως δε θα προτιμουσα και γω κατι πολυτελες.

 

Το διαπιστωσα χθες το βραδυ που διαβασα 3 ιστοριες μονορουφι χωρις να το καταλαβω.

Συμφωνώ και με τους δύο. Εμένα μου άρεσε πολύ βασικά, το πόσο ωραία είχαν αποτυπωθεί τα χρώματα και το σχέδιο πάνω στο χαρτί. Τώρα στην βιβλιοθήκη, μπορεί  να μην φαίνονται τόσο πολυτελείς οι τόμοι Scarpa, όσο οι του Barks, αλλά αυτό που μετρά είναι το ότι απολαμβάνεις πραγματικά τις ιστορίες του μεγάλου δημιουργού, και μάλιστα σε έκδοση μεγάλου μεγέθους, η οποία σου επιτρέπει να απολαύσεις και το εκπληκτικό σχέδιο, το οποίο στα μικρού μεγέθους κλασσικά και μίκυ, χαντακωνόταν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ήταν ακριβοί οι τόμοι μπαρκς του Τερζόπουλου στα 20 ευρώ με ποιοτικά στάνταρ της χιουμανοιντς και της νταρκ χορς; :lol:

 

Γιο, χο, χο, γιο, χο, χο
σ’ ένα βαθύ μπουντρούμι
Γιο, χο, χο, γιο, χο, χο
μ’ ένα μπουκάλι ρούμι
 

Θέλει κάποιος πολυτέλεια; Ας βάλει το χέρι στην τσέπη και θα την έχει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Θέλει κάποιος πολυτέλεια; Ας βάλει το χέρι στην τσέπη και θα την έχει. :)

 

Τrue. Τους τόμους Rosa τους αγοράζω από Fantagraphics μιας και δεν θα τους ήθελα σε κάτι λιγότερο. Ακόμα και τη βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ που είχε βγάλει ο Τερζόπουλος την πούλησα κατευθείαν όταν πήρα τους πρώτους 2 ποιοτικούς τόμους από Fantagraphics. Για Scarpa δε με νοιάζει και πολύ. Απλά εντάξει, λέμε πως θα μπορούσαν να είναι και καλύτεροι μιας και έχουν δώσει δείγματα τα τελευταία χρόνια πως θα μπορούσαν να το κάνουν. Πάντως τα "τομάκια" της καθημερινής την δουλειά τους την κάνουν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το να πεις ότι θα μπορούσαν να έχουν καλύτερο/η/α χαρτί/εκτύπωση/φορμάτ/εξώφυλλα χωρίς να προσθέτεις στο δεύτερο μέρος της πρότασης τα έξτρα ευρώ που θα κόστιζε αντί για 4, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. :)  

 

Και το ματαξαναλέω γιατί τα έχω μπροστά μου και τα χαζεύω, αυτά τα ποιοτικά hc τομάκια των 200 σελίδων του τερζόπουλου και αναρωτιέμαι πως μπορεί κάποιος να θεωρήσει υπερβολική τιμή τα 20 ευρώ που κόστιζαν. Άσχετο με την άνω κουβέντα αλλά φευ. 

 

*Έγω από την μία που και την μεγάλη βιβλιοθήκη μπαρκς πήρα (όλους τους 16), και την μεγάλη βιβλιοθήκη ντίσνεϊ ως συνέχεια της πήρα (μέχρι το τέλος) και τώρα περνώ το κυριακάτικο πρωινό μου με καφεδιά τσιγαριά και Σκάρπα, είμαι πολύ χαρούμενος που παίζει αυτή η φάση και έχω να περιμένω κάτι κάθε εβδομάδα όπως όταν ήμουν μικρός. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Και το ματαξαναλέω γιατί τα έχω μπροστά μου και τα χαζεύω, αυτά τα ποιοτικά hc τομάκια των 200 σελίδων του τερζόπουλου και αναρωτιέμαι πως μπορεί κάποιος να θεωρήσει υπερβολική τιμή τα 20 ευρώ που κόστιζαν.

 

Aναφέρσαι στη βιβλιοθήκη Μπαρκς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Aναφέρσαι στη βιβλιοθήκη Μπαρκς;

 

Ναι. :) Αλλά πιστεύω το ίδιο και για την βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ που την έπαιρνα στα 25τόσα που έκανε όταν βγήκε μαζεύοντας χαρτζιλίκια ενάμιση μήνα κάθε φορά. :) Και δεν το έχω μετανιώσει ούτε μια στιγμή, και ας τους βρήκα ως φοιτητής κάποτε 30κάτι και τους 6. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ναι. :) Αλλά πιστεύω το ίδιο και για την βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ που την έπαιρνα στα 25τόσα που έκανε όταν βγήκε μαζεύοντας χαρτζιλίκια ενάμιση μήνα κάθε φορά. :) Και δεν το έχω μετανιώσει ούτε μια στιγμή, και ας τους βρήκα ως φοιτητής κάποτε 30κάτι και τους 6. :)

 

Η βιβλιοθήκη Μπαρκς του Τερζόπουλου ήταν κόσμημα και πολύ υψηλή ποιοτικά. Για τη βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ (aka Rosa) όμως είχα πολλά παράπονα. Η έλλειψη άρθρων ήταν το σημαντικότερο. Και το κατάλαβα όταν πήρα την έκδοση της Fantagraphics. Σημαντικά μεγαλύτερη (άρα και μεγαλύτερα καρέ), λογοπαίγνια που μόνο στα αγγλικά έβγαζαν νόημα αλλά και απίστευτη ποικιλία άρθρων γραμμένα από τον ίδιο τον Ρόσα για κάθε ιστορία του. Οπότε όπως καταλαβαίνεις για μένα, που έχω ιδιαίτερη αδυναμία στις ιστορίες του Don, το 50άρικο για 2 τόμους fantagraphics κάθε χρόνο ήταν μονόδρομος! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.