Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γκρίνια για τιμή του Fables της Anubis


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82151
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Πολύ όμορφη ιστορία.

 

Πες μας και την τιμή να τους κράξουμε! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45810
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

19,90€ απ, ό,τι γράφουν στο site τους. Κλασικά πράματα δηλαδή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27521
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5730 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

19,90 για 5 τεύχη έτσι ; Περίπου 4 ευρώ το τεύχος...Πολλά.

 

Κλασική Anubis...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25076
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

OK 20 Ευρώ για τον πρώτο τόμο; Κρίμα.... Δεν θα πουλήσει και δεν θα βγάλει και τους υπόλοιπους στα Ελληνικά... Οι Αγγλομαθείς μπορούν να πάρουν τον ίδιο τόμο με 6,08 Ευρώ (τελική τιμή) από το Bookdepository http://www.bookdepository.co.uk/book/9781563899423/Fables-1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ελεος..! Τεραστια διαφορα τιμης..>!!!! Μα τι σκεφτονται οταν τις βαζουν..???τον πληθορισμο..???? :lol:

Παντως πρπει να ειναι πολυ ωραιο.>!!!! :beer::beer:

 

 

Συγνωμη για την απρεπη εκφραση..!Μου ξεφυγε

Επεξεργασία από fellipos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10632
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ξεκολήστε επιτέλους με τις τιμές της Anoubis ρε μάγκες. 4 € το τεύχος είναι πολλά;;; Δηλαδή ένας καφές πόσο πάει; Και οι εκδόσεις της εν λόγω εταιρίας είναι μακράν ό, τι πιο ποιοτικό έχει βγει στην Ελλάδα. Είδα και το αντίστοιχο αγγλικό hardcover του Warchmen και είναι κατά πολύ υποδεέστερο του Ελληνικού. Τελειώνοντας, τα Αμερικανικά comics στην Ελλάδα τιμώνται κατα μέσο όρο στα.... 4€!!! Άρα μια ελληνική εταιρία που πληρώνει και τρελά δικαιώματα θα έπρεπε να τα κοστολογεί...φτηνότερα απ´ τα πρωτότυπα;! Παραλογίζεστε. Αν θέλετε μποϊκοτάρετε την εταιρία που έφερε επιτέλους τρελό όγκο εκδόσεων και υψηλή εκτυπωτική ποιότητα. Ή μήπως προτιμάτε τίποτα εκδόσεις σε χαρτί υγείας και τιμή που ταιριάζει με το χαρτζιλίκι σας;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1621
  • Content Count:  5062
  • Reputation:   34625
  • Achievement Points:  5070
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το σχόλιό σου είναι άκυρο Erevus. Γιατί με αυτή τη λογική θα έπρεπε να πουλάει και τα τευχάκια 4 ευρώ, αλλά τα πουλάει 2,50 που είναι απολύτως λογική τιμή. Και μάλιστα στα τευχάκια το ποσοστό κέρδους είναι μικρότερο απ' ότι στα ΤΡΒ. Και επιπλέον όταν ξεκίνησε να βγάζει τομάκια είχε πολύ καλύτερες τιμές, αλλά στην πορεία ξέφυγε. Και τρανό παράδειγμα είναι η κυκλοφορία του Dark Tower από την Bell με διπλάσιες σελίδες και σκληρό εξώφυλλο, αλλά με λιανική τιμή μικρότερη από το Fables !!! Αυτό τα λέει όλα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15805
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ως τίτλος πραγματικά είναι τα-κα-πλη-κτι-κος! Χωρίς να έχω πιάσει ακόμα στα χέρια μου την ελληνική έκδοση, πιστεύω ότι δεν μπορεί να έχει υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην ελληνική μετάφραση - είναι αρκετά στρωτό κείμενο χωρίς "λακούβες" που θ'άλλαζαν το όλο νόημα. Οπότε θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα. :best:

 

Η Anubis πάντως είναι σταθερή, εξαιρετική ποιότητα τίτλου, εκτύπωσης και βιβλιοδεσίας και - καλώς ή κακώς - standard τιμή.

 

Εδώ θα ήθελα να πλατιάσω λίγο. Συγκρίνουμε τη λιανική τιμή της Anubis με την τιμή που μπορούμε να βρούμε τον αντίστοιχο αμερικάνικο τίτλο σε κάποιο online shop. Επιτρέψτε μου όμως να κάνω και μια άλλη σύγκριση...

 

Την τιμή δεν θα την πάρω ανά τεύχος, μου φαίνεται λίγο άτοπο να σπάμε ένα TPB σε αξία ανά τεύχος. Την εξετάζω σαν σύνολο - τιμή λιανικής 19,90 ευρώ το ελληνικό, 11,15 ευρώ το αμερικάνικο. 8,75 ευρώ διαφορά.

 

Πόσο μπορούμε να το πάρουμε τώρα καινούργιο?

Ελληνικό: 19,90 από βιβλιοπωλείο, 17,9 από κομιξάδικο με -10%, 16,9 από κομιξάδικο με την έκπτωση της Λε.Φι.Κ. (-15%).

Αμερικάνικο: 16-20 από ελληνικό κομιξάδικο, 8,98 από bookdepository και κάτι ανάλογο από amazon αν βάλουμε και τα μεταφορικά.

Με την πιο "έξυπνη" αγορά έχουμε και πάλι 7,92 ευρώ διαφορά.

 

Αυτά τα 8-παρά-κάτι ευρώ είναι για να μπορούμε να το διαβάσουμε στα ελληνικά και για να έχουμε την πολύ καλύτερη ποιότητα από τον πολτό που βγαίνει το αμερικάνικο.

 

Το ερώτημα που θέτει ο καθένας μας απο'κει και πέρα είναι αν ο κάθε τίτλος αξίζει αυτή την extra ποιότητα και για κάποιους ευκολία. Για μένα το fables το αξίζει. 20 ευρώ θα το σκεφτόμουν πολύ, αλλά τα 17 που θα χρειαστούν τελικά θα τα έδινα. :)

 

 

Φίλε Erevus, η τιμή ενός κόμικ (και κάθε προϊόντος) δεν πιστεύω πως πρέπει να ορίζεται από το μέγεθος του χαρτζηλικιού που έχει ο καθένας, αλλά από το πόσο πραγματικά κοστίζει για να δημιουργηθεί ως τελικό προϊόν. Αν πιστεύεις κάτι διαφορετικό από όσα εκφράζουν κάποιοι αναγνώστες (που όπως βλέπεις δεν συμπίπτει απόλυτα με αυτό που υποστήριξα πιο πάνω :P ) θα χαρούμε όλοι να το διαβάσουμε. Ο κόσμιος τρόπος όμως είναι προϋπόθεση. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10632
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φίλε Zoo με κάλυψες απόλυτα, συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό σε όσα υποστήριξες. Απλά ενοχλούμαι όταν δημιουργείται μια αφοριστική διάθεση (από πιτσιρικάδες περισσότερο -εξ´ ου και το «χαρτζιλίκι»)χωρίς απολύτως καμία επιχειρηματολογική διάθεση και βάση. Είμαι 30κάτι ετών και πιστέψτε δεν χάνω καμία αφορμή να κατακεραυνώνω υποθέσεις ακρίβειας ή υπερκοστολόγησης στη χώρα αυτή. Επί του συγκεκριμένου θέματος όμως πιστεύω ακράδαντα ότι διυλιζουμε τον κώνοπα και αφορίζουμε με μία αβάσταχτη τριφυλλότητα αξιόλογες εκδόσεις. Δεν αντιλέγω: σαφώς και θα μπορούσαν κάποια κόμιξ να είναι φθηνότερα αλλά δεν θα κάτσω να σκάσω και να απορρίψω πριν δω, για 5 με 10 € διαφορά...

Πας για μια ταινία και πληρώνεις 20 € για την πλάκα. Παίρνεις ταξί και δίνεις τα κέρατά σου, αγοράζεις ένα παντελόνι και σκάς ένα μηνιάτικο, πας σε συναυλία με εισιτήριο διπλάσιο από άλλες χώρες, πληρώνεις βενζίνη σε τιμή εγκεφαλικού, τον καφέ σε τιμή εμφράγματος... Ε, δεν θα κάνω θέμα (αν και έγινε τελικά) τις τιμές με αφορμή τα κόμιξ. Τα βιβλία και η μουσική είναι επένδυση μάγκες. Επένδυση ζωής...μένουν στη βιβλιοθήκη σου για πάντα και σε συντροφεύουν. Με μεγάλη μου χαρά θα τα πληρώσω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7139
  • Reputation:   27119
  • Achievement Points:  7474
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6242 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ότι δουλεύω και βγάζω κάποια χρήματα δε σημαίνει πως όταν δω κάτι εξωφρενικό θα κάνω και τον λαλάκα και δεν θα το σχολιάσω. Αν ασχολούμαι και γνωρίζω το αντικείμενο εννοείται πως θα το σχολιάσω, θα το κρίνω και αν χρειαστεί, θα το κατακρίνω. Αν δηλαδή το βγάζαν δύο εκδοτικές ακριβώς την ίδια έκδοση αλλά με διαφορετική τιμή, εσύ θα αγόραζες την ακριβή επειδή στην Ελλάδα έχει συνηθίσει (λόγο συγκυριών) να αγοράζεις ακριβά τον καφέ και τα παντελόνια; Δεν καταλαβαίνω την λογική σου. Και βέβαια θέλουμε καλύτερες τιμές! Και βέβαια απαιτούμε απ'τη στιγμή που πληρώνουμε! Δε μας το χαρίζουν. Και ο πιτσιρικάς με το χαρτζιλίκι πολύ καλά κάνει και φωνάζει. Κι εγώ υπήρξα πιτσιρικάς όπως και όλοι μας και ξέρω πολύ καλά πως χρειαζόταν να κάνω το σκ**ό μου παξιμάδι για να αγοράζω κόμικς.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27521
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5730 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το ότι δουλεύω και βγάζω κάποια χρήματα δε σημαίνει πως όταν δω κάτι εξωφρενικό θα κάνω και τον λαλάκα και δεν θα το σχολιάσω. Αν ασχολούμαι και γνωρίζω το αντικείμενο εννοείται πως θα το σχολιάσω, θα το κρίνω και αν χρειαστεί, θα το κατακρίνω. Αν δηλαδή το βγάζαν δύο εκδοτικές με ακριβώς την ίδια τιμή και ίδια έκδοση εσύ θα αγόραζες την ακριβή επειδή στην Ελλάδα έχει συνηθίσει (λόγο συγκυριών) να αγοράζεις ακριβά τον καφέ και τα παντελόνια; Δεν καταλαβαίνω την λογική σου. Και βέβαια θέλουμε καλύτερες τιμές! Και βέβαια απαιτούμε απ'τη στιγμή που πληρώνουμε! Δε μας το χαρίζουν. Και ο πιτσιρικάς με το χαρτζιλίκι πολύ καλά κάνει και φωνάζει. Κι εγώ υπήρξα πιτσιρικάς όπως και όλοι μας και ξέρω πολύ καλά πως χρειαζόταν να κάνω το σκ**ό μου παξιμάδι για να αγοράζω κόμικς.

 

Ακριβώς τον ίδιο συλλογισμό έκανα κι εγώ. Το γεγονός ότι αγοράζουμε κάτι ακριβά δεν σημαίνει ότι το θεωρούμε και φυσιολογικό...

Και επίσης το ότι αγοράζουμε ακριβά , τουλάχιστον στον τομέα τον κόμικ σχετικό είναι.Πέραν του Dark Tower εγώ θα αναφέρω και το Blankets των ΚΨΜ.Το Αμερικάνικό έχει 22 €και το Ελληνικό 25. Με τέτοια μηδαμινή διαφορά τιμής για ποιό λόγο να αγοράσει κανείς το Αγγλικό ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10632
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν θεωρείτε εξωφρενικό ποσό 17€ τότε πάω πάσο. Δεν μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3585
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Αν θεωρείτε εξωφρενικό ποσό 17€ τότε πάω πάσο. Δεν μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο

 

Απομωνομένο το ποσό των 17 ευρώ μπορεί να μην θεωρείται εξωφρενικό.Αλλά ίσως για κάποιον ο οποίος πέρα των άλλων-εκτός κόμικς-υποχρεώσεων του μετρά τα ευρώ του κάθε μήνα ένα ένα για να δει που και με ποιον συνετό τρόπο θα τα ξοδέψει τότε ναι ίσως σε κάποιους να φανεί και εξωφρενικό.Κάτι το οποίο σαφώς και δεν είναι κακό.Η κρίση για το προς τι θα αγοράσει κάποιος είναι στο μυαλό και κυρίως στο πορτοφόλι του καθενός μας. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25076
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εγω πάλι βλέπω το θέμα τελείως απλά και στυγνά. Μπορώ να πάρω το ίδιο προϊόν 20 Ευρώ απο την Anubis ή 6 Ευρώ απο το bookdepository.... Η επιλογή είναι αυτονόητη.... Όλα τα άλλα, καλά είναι που γράφονται, αλλά είναι απλά φιοριτούρες... Ούτε η Anubis έχει καμοιά υποχρέωση να πουλάει τα κόμικς της 10 Έυρώ, ούτε εγω φυσικά να αγωράζω τα κόμικς της Anubis.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9054
  • Reputation:   64383
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Την είχα ξαναπεί την άποψή μου για το θέμα παλιότερα (και live στην περσινή Comicdom) αλλά θα την αναφέρω και εδώ.

 

Γνωρίζοντας από κοντά τους έλληνες εκδότες, μιλώντας μαζί τους και γνωρίζοντας πολλά από τα εκδοτικά πράγματα στην Ελλάδα μετά την έκδοση του ΣΤΟΡΜ από την Esperos, ξέρω ότι το θέμα δεν είναι τόσο απλοϊκό όσο φαίνεται στα μάτια ενός απλού αγοραστή/αναγνώστη.

 

Μιλώντας για την εκδοτική, πιστεύω ότι ΚΑΜΜΙΑ εκδοτική δεν θέλει να "γδύσει" τον κόσμο. Ειδικά μία εκδοτική που έχει βγάλει τόσους αξιόλογους τίτλους στην Ελλάδα και έχει επενδύσει τόσο μεγάλα ποσά στην αγορά, δεν θέλει να βγάλει το όνομα της "ακριβής". Είναι σίγουρο ότι σκοπός κάθε εταιρείας είναι να πουλήσει πολλά κομμάτια ώστε να φτάσει(αν είναι δυνατό) σε Β' έκδοση.

Κάνετε ένα μεγάλο λάθος και δεν θα σταματήσω να το λέω. Συγκρίνεται ανόμοια πράγματα. Η οποιαδήποτε αγγλική έκδοση απευθύνεται σε ένα σύνολο κόσμου πολλών εκατομμυρίων ενώ μια ελληνική (λόγω γλώσσας) σε μερικές χιλιάδες πιθανών αναγνωστών. Τα τιράζ έχουν τεράστια διαφορά, τα πνευματικά δικαιώματα επίσης, το κόστος της επιχείρησης σε τυπογραφικά/παραγωγή/διανομή το ίδιο. Η πιθανότητα (και πολλές φορές η πραγματικότητα) είναι να μπει μέσα με κάποιον τίτλο που είναι μεσαίας/ασήμαντης αναγνωρισιμότητας.

Σίγουρα κάποιες τιμές είναι παράταιρες. Αυτό μπορεί να φταίει είτε στο που έγινε η τύπωση(όλο και πιο πολλοί πηγαίνουν ανατολικά), είτε γιατί τα δικαιώματα ήταν μέρος ενός αναγκαστικού πακέτου που ανέβαζε πολύ το κόστος (το γνωστό των μεγαλο-καρχαριών του εξωτερικού...θα πάρεις αυτό που θέλεις αρκεί να πάρεις και αυτά), είτε κάτι άλλο που τυχόν δεν γνωρίζω. Αυτό όμως δεν καθορίζει την πολιτική της εταιρείας. Δεν νομίζω ότι ξαφνικά τους "καρφώνει" να βάλουν ακριβή τιμή σε ένα τίτλο και φτηνή/νορμάλ σε κάποιον άλλο....

Για την παρούσα εταιρεία έχω να πω ότι μέχρι στιγμής βγάζει πολύ καλή ποιότητας εκδόσεις, είναι συνεπής, δεν "πουλάει" τίτλους (όσο και αν αυτό της στοιχίζει πολύ ακριβά)και είμαστε τυχεροί που κάποιος έχει επενδύσει ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΑ στα κόμικς στην Ελλάδα. Σίγουρα κάποιες κινήσεις που έχει κάνει είναι άτοπες αλλά δεν βιάζομαι να κρίνω αν δεν ακούσω και την δικιά τους άποψη. Άλλωστε το να εκδίδεις και να πουλάς κόμικς στην Ελλάδα είναι ένα πολύ ριψοκίνδυνο σπορ (που φυσικά τα λάθη είναι αποδεκτά)

Το μόνο που έχω να τους επισυνάψω είναι ότι θα ήθελα να πλησιάσουν λίγο περισσότερο το κοινό τους με διάφορες εκδηλώσεις, happenings κ.λ.π., δηλαδή να μην είναι τόσο κλεισμένοι στον επιχειρηματικό τους κόσμο.... αυτό σίγουρα θα ανέβαζε τον κόσμο που τους εκτιμάει και διαβάζει.

 

Σχετικά με τους αγοραστές, τα πράγματα είναι απλά. Σίγουρα έχουν κρίση και μπορούν να κρίνουν. Τα κριτήρια για τον καθένα (φυσικά) είναι διαφορετικά. Όποιος θέλει την αγγλική έκδοση απλά ανοίγουν το PC τους, παίρνουν την πιστωτική τους και περιμένουν το πακέτο. Όσοι θέλουν κάτι στην γλώσσα τους και σε (κατά γενική ομολογία) καλύτερη ποιότητα τότε πάνε σε ένα κομιξάδικο και παίρνουν την ελληνική έκδοση.

 

Εγώ απλά είμαι ικανοποιημένος που επιτέλους (το 2009 !) έχω την δυνατότητα να διαλέξω.... (κάτι που μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν όνειρο θερινής νυχτός)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10632
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Με κάλυψες πλήρως. Συμφωνώ απόλυτα. Η μεμψιμοιρία είναι εξάλλου ίδιον του Έλληνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116995
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο Valt έκανε ένα πολύ εύστοχο πόστ. Απλώς να παρατηρήσω, ότι όσοι γκρινιάζουν για τις τιμές, έχουν την ευχέρεια να αγοράζουν από τα κατεξοχήν ονλάιν καταστήματα, τα οποία αγοράζουν υπερβολικά μεγάλες ποσότητες και έχουν ειδικές συμφωνίες και εκπτώσεις, που δεν μπορεί να έχει ένα απλό κατάστημα, τόσο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Καλώς ή κακός όμως δεν έχουν την ευχέρεια να αγοράζουν ονλάιν.

 

Κάτι άλλο που παρατηρώ επίσης είναι η σύγκριση τιμών ασπρόμαυρων έκδοσεων με έγχρωμες. Δεν έχουν το ίδιο κόστος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7139
  • Reputation:   27119
  • Achievement Points:  7474
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6242 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η μεμψιμοιρία είναι εξάλλου ίδιον του Έλληνα.

Όπως κι ο ωχαδερφισμός. Τέλος πάντων συμφωνώ απόλυτα στο ότι πρέπει να στηριχτεί η Ελληνικά αγορά. Συμφωνώ απόλυτα στο ότι αν πρόκειται για καλύτερη έκδοση θα κοιτάξω εκείνη. Συμφωνώ ακόμη στο ότι πρέπει να στηρίζονται τα Ελληνικά καταστήματα και οι εκδοτικές. Διαφωνώ όμως στο ότι θα πρέπει να γίνεται θέμα ταμπού η τιμή και η ποιότητα ενός Ελληνικού κόμικ από οποιαδήποτε εταιρία κι αν εκδίδεται αυτό, από τη στιγμή που ακριβώς επειδή έχουμε περισσότερες επιλογές πλέον και μπορούμε να τσεκάρουμε τι συμβαίνει, να κάνουμε συσχετισμούς και παραλληλισμούς. Προσωπικά δεν το κάνω τόσο συχνά και μπορώ να πω πως την έχω πατήσει κάποιες φορές από Ελληνικές εκδόσεις αλλά δίνω τόπο στην οργή μιας και μ'ενδιαφέρουν πρωτίστως οι Ελληνικές εκδόσεις. Δε μ'ενδιαφέρει η συλλογή που προσπαθώ να φτιάξω να πάρει αξία σε δολάρια αλλά να διαβάζω καλές ιστορίες. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως όταν βλέπω τις διαφορές δε θα μπορώ ή δε θα πρέπει να τις σχολιάσω. Η συνολική προσφορά ενός εκδοτικού οίκου είναι άλλο θέμα και άλλο το κριτήριο για συγκεκριμένο/α κομμάτι/ια που εκδίδει. Όσοι γκρινιάζουμε δεν γκρινιάζουμε για μια εταιρία συγκεκριμένα ούτε για ότι εξολοκλήρου έχει εκδώσει. Γκρινιάζουμε για ορισμένες περιπτώσεις που βλέπουμε μεγάλες αποκλίσεις απ'την πραγματικότητα. Και ποιά είναι η πραγματικότητα; Η παγκόσμια αγορά. Δεν είμαστε μόνοι σ'αυτόν τον πλανήτη και οι τιμές θα πρέπει να μετράνε διαφορετικά εδώ. Και το ότι η Anubis και η κάθε Anubis δεν έχει ως σκοπό το κέρδος..μα ποιός επιχειρηματίας πάει με τον σταυρό; Γιατί κακά τα ψέμματα για επιχείρηση πρόκειται και όχι για fan club.

 

Εκδότης δεν είμαι αλλά με το μικρό μου το μυαλό το μικρό τιράζ επίσης δε νομίζω να είναι αποκλειστικότητα της Ελλάδας. Δηλαδή τι τεράστιο καταναλωτικό κοινό έχουν βρε Γιώργο τα Αμερικάνικα κόμικς που εκδίδονται στην Γιουγκοσλαβία και την Βουλγαρία (για παράδειγμα); Έχουν μεγάλο τιράζ; Δεν έχουν δικαιώματα οι εκεί εκδοτικές; Είναι ακριβά μήπως; Δε νομίζω... Επίσης γι'αυτό με τα δικαιώματα. Όταν παίρνουν απ'την "DC" στο "Batman/Superman" (και στα TPB ακόμη, αν θέλεις!) και όταν παίρνουν για το "Watchmen" τα αγοράζουν από άλλη εταιρία; Ή πες μου για τα "Ultimate Spider-Man" και την "Εγκυκλοπαίδεια Της Μarvel" (άλλη πονεμένη ιστορία που πληρώσαμε μαύρο χαβιάρι και τώρα την ξανατυπώνουν με περισσότερα δεδομένα...). Γιατί η ίδια εταιρία ουσιαστικά τα έχει εκδώσει και η ίδια έχει τα δικαιώματα που πουλάει. Μήπως τα εκτυπώνουν σε άλλη εταιρία; Και γιατί να κάνουν το δεύτερο και να πάνε κάπου ακριβότερα; Αφού δεν τους συμφέρει για και παραπάνω λεφτά θα πληρώσουν μπροστάντζα και λιγότεροι θα αγοράσουν το κόμικ. Γιατί λοιπόν στο ένα βλέπουμε τιμές νορμάλ και στο άλλο όχι; Να σημειωθούν οι αντίστοιχες στο εξωτερικό με δικαιώματα και για τις δύο εκδόσεις. Π.χ. πόσο πάνε οι τιμές σε αντίστοιχες εταιρίες στην Γερμανία ή την Ιταλία. Γιατί έχω και Γερμανικά τεύχη αλλά και Ιταλικά (και TPB μάλιστα "Fantastici Quatro") και οι τιμές είναι οι ίδιες με της Αμερικής. Όπως και να το κάνουμε τέτοια φαινόμενα θα υπάρχουν. Όπως όμως μας αρέσει εδώ μέσα να ξεσκεπάζουμε τον κάθε απατεώνα που πουλάει πανάκριβα στο διαδίκτυο για να μην πέφτουμε σε παγίδες (υπάρχει και αντίστοιχο thread αν θυμάμαι καλά) καλό θα είναι να γίνεται συζήτηση για οτιδήποτε καινούργιο βγαίνει και ει δυνατόν σύγκριση για να επενδύουμε όπου νομίζουμε καλύτερα. Είτε κάνουμε, πάντως, αναφορά εδώ μέσα είτε όχι δε νομίζω ο καθένας μας να αγοράζει τα πάντα (θα θέλαμε βέβαια!) οπότε καλό είναι να υπάρχει αυτή η διαφωτιστική έρευνα και η κριτική. Σε τελική ανάλυση ας πούμε βρε αδερφέ πόσο πάει κι ας το αγοράσει όποιος θέλει. Κώστα προσωπικά δεν γκρινιάζω για τιμές λόγω των online γιατί πολύ απλά δεν ασχολούμαι και τόσο.

 

Υ.Σ. Ούτε κι εγώ πιστεύω πως οι εκδοτικές θέλουν να γδύσουν τον κόσμο (στην μεγάλη πλειοψηφία τους τουλάχιστον). Ενδεχομένως είναι λάθη σε κάποιες επιλογές ή κινήσεις. Τα λάθη αυτά όμως δε θα τα πληρώνω εγώ με διαφορές της τάξεως των 10 έως 30 (!) ευρώ πάνω, σε κάποια κυκλοφορία. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Υ.Σ.2 Γιώργο εκεί που λες "είτε γιατί τα δικαιώματα ήταν μέρος ενός αναγκαστικού πακέτου που ανέβαζε πολύ το κόστος (το γνωστό των μεγαλο-καρχαριών του εξωτερικού...θα πάρεις αυτό που θέλεις αρκεί να πάρεις και αυτά)" τι μου θύμισες τώρα... Και στα βίντεο κλαμπ τα ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ κάνουν στους μαγαζάτορες, μόνο που τα κάνουν οι Ελληνικές εταιρίες διανομής. Για φαντάσου... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82151
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εμ... what he said.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82151
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

H ANUBIS άργησε 20 χρόνια. Ακόμη και με αυτές τις τιμές αν ερχόταν τότε, θα την υποδεχόμουν με ανοιχτές αγκάλες. Όχι τώρα όμως. Άλλαξαν τα δεδομένα και καλά θα κάνει να αλλάξει και αυτή.

 

Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι, δε χρειάζομαι το κουτάλι. Βουτάω ολόκληρος μέσα.

Επεξεργασία από frequently_attitudes
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190298
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Όπως πολύ σωστά παρατηρήθηκε μέσα στο Κέντρο Ελέγχου, 21 ποστ για την τιμή, ούτε μισό για το ίδιο το κόμικ :)

 

Υπάρχει βέβαια το αφιέρωμα του Ανδρέα (αν θυμάμαι καλά) στην ξένη σειρά. Και πάλι όμως. Μια κριτική πάνω στην έκδοση? Μετάφραση? ακόμα και στο ίδιο το κόμικ (εάν φρονείτε ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω από τα όσα θετικά έχουμε πει στο αφιέρωμα της ξένης έκδοσης)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82151
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Πολύ όμορφη ιστορία

 

E να. Είπα και κάτι καλό. Τι άλλο θέλετε; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.