Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1965
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αν συγκρινατε μεταξυ τους αυτα τα 2,5 χρονια το Κομιξ,το Ντοναλντ και το Μεγαλο Μικυ,πιο πιστευετε οτι αξιζε περισσοτερο?

 

Αν παραβλέψει κανείς το γεγονός πως το ΚΟΜΙΞ επαναδημοσιεύει ιστορίες που έχουν δημοσιευτεί πρόσφατα, τότε παραμένει το πιο ποιοτικό περιοδικό. Ακόμα και η διαλογή των Β' ιστοριών δεν είναι κακή.

 

Σε οτι αφορά εμένα, ειλικρινά αυτή τη στιγμή δε μου κάνει κανένα απ' τα περιοδικά Ντίσνεϋ που εκδίδει η Καθημερινή.

 

Αγοράζω που και που το ΜΜ, αλλά το οτι αλλάζουν το ratio των καρέ ασυμμετρικά είναι εξωφρενικό.

 

'Εχω πει πολλές φορές τι θα ήθελα, κι αυτό είναι παλιές ιστορίες, κατά προτίμηση αδημοσίευτες στην Ελλάδα, αλλά δε θα γκρίνιαζα κι αν επαναδημοσιευόντουσαν ιστορίες που τελευταία φορά είχαν δημοσιευτεί τη δεκαετία του '80.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-25682-0-18500700-1485617631_thumb.jpg

Στο ΚΟΜΙΞ #31 τα γνωστά... Του Βίκαρ όμως έχει πολύ καλή βαθμολογία στο inducks οπότε μπορεί να είναι μιας από τις καλές του δεκασέλιδες που δεν είχαν μπει πριν στο ΚΟΜΙΞ; Για τους υπόλοιπους δεν σχολιάζω....

7 (μας φάγανε με αυτό το 7...) συναρπαστικές (θα δείξει) ιστορίες διάσημων (ας λέμε γιατί δεν είναι όλοι) σχεδιαστών:

  • ΟΙ ΧΑΜΕΝΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΤΟΥ ΚΟΛΟΜΒΟΥ The Lost Charts of Columbus
    Μια πολυσέλιδη ιστορία σε σχέδιο και σενάριο του Ντον Ρόσα
  • Η ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ Mickey for Mayor
    Μια ιστορία που έγραψε ο Ντον Μαρκστάιν και σχεδίασε ο Νόελ Βαν Χορν
  • ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΦΤΙΑΧΝΕ Η ΓΙΑΓΙΑ Like Grandma Used to Make
    Ένα σενάριο του Γιαν Κρούσε, εικονογραφημένο από τον Μπας Χέυμανς
  • ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΓΛΥΠΤΙΚΗ It’s Snow Fun
    Μια ιστορία που έγραψε και εικονογράφησε ο Ουίλλιαμ Βαν Χορν
  • ΤΟ ΑΠΟΡΘΗΤΟ ΑΥΓΟ The Nest Egg
    Ο Φρανσίσκο Ροντρίγκεζ Πεϊνάδο εικονογραφεί ένα σενάριο του Λαρς Γιένσεν

Το αγαπημένο περιοδικό μικρών και μεγάλων από αυτή την Τρίτη 27/12 στα περίπτερα. 

^^Ούτε την ημερομηνία δεν μπορούν να αλλάξουν με το copypaste οι άσχετοι :) 31/1 έπρεπε να λέει.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Το Σούπερ Μίκυ ήταν όντως καλό, ειδικά η πρώτη του ιστορία ήταν πολύ ενδιαφέρουσα.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1965
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η νέα περιπέτεια του Φαντομία, "Ντακφαγκόρ", ήταν αρκετά κατώτερη των ιστοριών που είχαν δημοσιευτεί στο Κόμιξ. Μια ιστορία διεκπεραιωτική και τίποτα παραπάνω. Αυτό ίσως απαντάει στο γιατί σταμάτησαν να τις δημοσιεύουν στο εν λόγω περιοδικό.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3600 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν μπαίνουν στο Κόμιξ επειδή είναι ιταλικές. Άλλωστε, το Κόμιξ δεν έχει υψηλά στάνταρ ποιότητας.

Κατά την άποψή μου, όλες οι ιστορίες του Φαντομία, με εξαίρεση την 2η που ήταν για 9+, κυμαίνονται μεταξύ του 6,5-8,5.

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η νέα περιπέτεια του Φαντομία, "Ντακφαγκόρ", ήταν αρκετά κατώτερη των ιστοριών που είχαν δημοσιευτεί στο Κόμιξ. Μια ιστορία διεκπεραιωτική και τίποτα παραπάνω. Αυτό ίσως απαντάει στο γιατί σταμάτησαν να τις δημοσιεύουν στο εν λόγω περιοδικό.

Το Ησυχία στην Αίθουσα είναι ακόμα χειρότερη ιστορία από το Ντακφαγκόρ. Αλλά οι λόγοι που δεν μπαίνουν στο Χώμιξ είναι πολύ πιο απλοί. Δεν μπαίνουν επειδή είναι ιταλικές ιστορίες και έχουν τρεις σειρές ανα σελίδα και όχι τέσσερις.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3600 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Ησυχία στην Αίθουσα είναι ακόμα χειρότερη ιστορία από το Ντακφαγκόρ. Αλλά οι λόγοι που δεν μπαίνουν στο Χώμιξ είναι πολύ πιο απλοί. Δεν μπαίνουν επειδή είναι ιταλικές ιστορίες και έχουν τρεις σειρές ανα σελίδα και όχι τέσσερις.

 

Εμένα μου άρεσε το Ησυχία στην Αίθουσα γιατί ήταν φόρος τιμής στον κινηματογράφο της εποχής, με πολλές αναφορές.

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εμένα μου άρεσε το Ησυχία στην Αίθουσα γιατί ήταν φόρος τιμής στον κινηματογράφο της εποχής, με πολλές αναφορές.

Δεν είπα ότι δεν μου άρεσε, απλώς μου φάνηκε ως αδύναμη ιστορία συγκριτικά με τις προηγούμενες του Φαντομια. Δεν νομίζω μέχρι στιγμής να έχουμε διαβάσει ιστορία με τον Φαντομια που να είναι κάτω του μετρίου.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1161
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2820 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το Ντόναλντ και το Σούπερ Μίκυ γιατί έχουν δικό τους χαρακτήρα και σταθερή πορεία με συγκεκριμένο target group. Το Κόμιξ λειτουργεί απλώς ως ζόμπι, και ήταν ανώτερο από τα άλλα δύο περιοδικά μέχρι το τεύχος 18. 

 

Αναμεσα σε Ντοναλντ και Σ. Μικυ ποιο θα διαλεγες?

Οταν ξαναβγηκαν προπερσυ τα Ντισνευ,ειπα θα μαζευω μονο ΜΜ και ΚΟΜΙΞ για πρακτικους λογους,αλλα σκεφτομαι πλεον μηπως αντικαταστησω το Κομιξ με ενα απο τα αλλα 2.

 

 

Αν παραβλέψει κανείς το γεγονός πως το ΚΟΜΙΞ επαναδημοσιεύει ιστορίες που έχουν δημοσιευτεί πρόσφατα, τότε παραμένει το πιο ποιοτικό περιοδικό. Ακόμα και η διαλογή των Β' ιστοριών δεν είναι κακή.

 

Σε οτι αφορά εμένα, ειλικρινά αυτή τη στιγμή δε μου κάνει κανένα απ' τα περιοδικά Ντίσνεϋ που εκδίδει η Καθημερινή.

 

Αγοράζω που και που το ΜΜ, αλλά το οτι αλλάζουν το ratio των καρέ ασυμμετρικά είναι εξωφρενικό.

 

'Εχω πει πολλές φορές τι θα ήθελα, κι αυτό είναι παλιές ιστορίες, κατά προτίμηση αδημοσίευτες στην Ελλάδα, αλλά δε θα γκρίνιαζα κι αν επαναδημοσιευόντουσαν ιστορίες που τελευταία φορά είχαν δημοσιευτεί τη δεκαετία του '80.

 

Προσωπικα το ΜΜ το βρισκω εξαιρετικο και ειδικα απο τα χριστουγεννα του '15 και μετα εχει κανει καλο σερι.

Τις περισσοτερες φορες,ολες οι ιστοριες μεσα σε ενα τευχος ή ολες εκτος απο μια,ειναι καλες και υπαρχουν μονο καποια πολυ λιγα τευχη που εχουν 2 ή παραπανω κακες ή αδιαφορες ιστοριες.

 

Παραδοξως,το πιο προσφατο Κομιξ ηταν καλο για τα (κακα) στανταρ που εχει θεσει το Κομιξ της Β Περιοδου.Για Ντοναλντ και ΣΜ οπως εγραψα δεν εχω αποψη.

 

Η επαναδημοσιευση παλιων ιστοριων δεν θα με πειραζε ουτε και μενα.

 

Εμένα μου άρεσε το Ησυχία στην Αίθουσα γιατί ήταν φόρος τιμής στον κινηματογράφο της εποχής, με πολλές αναφορές.

 

Και μενα,οπως και το Ντακφαγκορ.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1965
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σόρυ παιδιά, δε βγάζει νόημα αυτό που λέτε. Η τελευταία ιστορία του Φαντομία που δημοσιεύτηκε στο ΚΟΜΙΞ ήταν, αν δεν κάνω λάθος, στο τεύχος #6. 'Ομως ιταλικές ιστορίες έμπαιναν στο ΚΟΜΙΞ μέχρι το τεύχος #17. Επομένως δεν ισχύει οτι σταμάτησαν να βάζουν Φαντομία γιατί αποφάσισαν να μη βάζουν ιταλικές ιστορίες. Επίσης, μέχρι το τεύχος #17 έμπαιναν ιστορίες με τρία καρέ, άρα πάλι δεν ισχύει οτι σταμάτησαν να βάζουν Φαντομία γι' αυτό τον λόγο. Νομίζω οτι η απάντηση είναι πιο απλή. Αυτό που βλέπουμε είναι έγινε μια προσπάθεια να μπουν καινούργιες ιταλικές ιστορίες, η οποία όμως έδειξε τα όρια της στην περίπτωση ιστοριών εικονογραφημένες απ' τον Μοτούρα με το μετριότατο "Η μεγάλη εγκυκλοπαίδεια". Από καθαρά εμπορική άποψη, αν υποθέσουμε οτι το ΚΟΜΙΞ με τις επαναδημοσιεύσεις Ρόσα πουλάει καλά, η τωρινή πρακτική της Καθημερινής έχει λογική γιατί οι φαν της νεοϊταλικής σχολής απλά αγοράζουν το ΜΜ (το οποίο τελευταία έβαλε κάποιες καλές ιστορίες όπως το "Ο Κώδικας της Αρμονίας"). Αυτοί που πραγματικά έχουν δικαίωμα να παραπονιούνται είναι όσοι θέλουν παλιές ιστορίες, τους οποίους η Καθημερινή στην κυριολεξία φτύνει.

Επεξεργασία από Jim Slip
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αναμεσα σε Ντοναλντ και Σ. Μικυ ποιο θα διαλεγες?

Οταν ξαναβγηκαν προπερσυ τα Ντισνευ,ειπα θα μαζευω μονο ΜΜ και ΚΟΜΙΞ για πρακτικους λογους,αλλα σκεφτομαι πλεον μηπως αντικαταστησω το Κομιξ με ενα απο τα αλλα 2.

Δεν αγοράζω κανένα από τα δύο από τις αρχές σχεδόν γιατί δεν καλύπτουν τα γούστα μου.

Εξαρτάται τι σου αρέσει. Σούπερ Μίκυ αν σου αρέσουν ιστορίες τύπου "δευτερεύουσες ιστορίες του Κόμιξ", αλλά πολλές φορές πιο παιδικές. Βέβαια στο τελευταίο τεύχος παίζει μεγάλη ιστορία οπότε θυμίζει έντονα το παλιό Κόμιξ και λέγετε ότι είναι καλή ιστορία.

Το Ντόναλντ ξεκάθαρα αν προτιμάς κάτι ενδιάμεσο σε Ιταλικές ιστορίες του Μίκυ Μάους και δευτερεύουσες ιστορίες του Κόμιξ. Παίζουν και Ιταλοί στις ιστορίες του Ντόναλντ που δουλεύουν όμως με βόρεια ευρώπη.

Παίζει να λέω και βλακείες βέβαια αλλά στις αρχές που τα αγόραζα και μέχρι τώρα που απλώς παρακολουθώ τι βάζουν, αυτή είναι η άποψη μου.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σόρυ παιδιά, δε βγάζει νόημα αυτό που λέτε. Η τελευταία ιστορία του Φαντομία που δημοσιεύτηκε στο ΚΟΜΙΞ ήταν, αν δεν κάνω λάθος, στο τεύχος #6. 'Ομως ιταλικές ιστορίες έμπαιναν στο ΚΟΜΙΞ μέχρι το τεύχος #17. Επομένως δεν ισχύει οτι σταμάτησαν να βάζουν Φαντομία γιατί αποφάσισαν να μη βάζουν ιταλικές ιστορίες. Επίσης, μέχρι το τεύχος #17 έμπαιναν ιστορίες με τρία καρέ, άρα πάλι δεν ισχύει οτι σταμάτησαν να βάζουν Φαντομία γι' αυτό τον λόγο. Νομίζω οτι η απάντηση είναι πιο απλή. Αυτό που βλέπουμε είναι έγινε μια προσπάθεια να μπουν καινούργιες ιταλικές ιστορίες, η οποία όμως έδειξε τα όρια της στην περίπτωση ιστοριών εικονογραφημένες απ' τον Μοτούρα με το μετριότατο "Η μεγάλη εγκυκλοπαίδεια". Από καθαρά εμπορική άποψη, αν υποθέσουμε οτι το ΚΟΜΙΞ με τις επαναδημοσιεύσεις Ρόσα πουλάει καλά, η τωρινή πρακτική της Καθημερινής έχει λογική γιατί οι φαν της νεοϊταλικής σχολής απλά αγοράζουν το ΜΜ (το οποίο τελευταία έβαλε κάποιες καλές ιστορίες όπως το "Ο Κώδικας της Αρμονίας"). Αυτοί που πραγματικά έχουν δικαίωμα να παραπονιούνται είναι όσοι θέλουν παλιές ιστορίες, τους οποίους η Καθημερινή στην κυριολεξία φτύνει.

Για να μην τις δημοσίευαν τόσο καιρό είτε στο Κόμιξ είτε στο Μίκυ Μάους φαίνεται πως δεν ήταν σίγουροι που θα έβαζαν τις υπόλοιπες ιστορίες. Τώρα αν ο παράγωντας ποιότητας ήταν ο κύριος λόγος δεν το ξέρουμε σίγουρα. Ίσως από τότε είχαν ψηλιαστεί ότι το Κόμιξ δεν πάει πολύ καλά με τις Ιταλικές ιστορίες, γι αυτό στα επόμενα τεύχη διατυμπάνιζαν στα εξώφυλλα "Ιστορία Καρλ Μπαρκς" και τελικά φτάσαμε στα έτη Ρόσα. Τι να πω... Τουλάρχιστον βλέπουμε πιο αξιόλογες ιστορίες στο Μίκυ Μάους και πιο φθηνά.

 

Υ.Γ. Άσε οι παλιές ιστορίες φαίνεται πως έχουν διαγραφεί εντελώς από το λεξιλόγιο της Καθημερινής, ούτε τα στριπάκια που έβαζε ο Τερζό μετά το Κόμιξ 300 δεν έβαλαν και σίγουρα είχε αγοράσει κάποια που δεν πρόλαβε να δημοσιεύσει ενώ είχε ανακοινώσει πως στο Κόμιξ θα μπουν και ιστορίες του Γκοντφρεντσον.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν αγοράζω κανένα από τα δύο από τις αρχές σχεδόν γιατί δεν καλύπτουν τα γούστα μου.

Εξαρτάται τι σου αρέσει. Σούπερ Μίκυ αν σου αρέσουν ιστορίες τύπου "δευτερεύουσες ιστορίες του Κόμιξ", αλλά πολλές φορές πιο παιδικές. Βέβαια στο τελευταίο τεύχος παίζει μεγάλη ιστορία οπότε θυμίζει έντονα το παλιό Κόμιξ και λέγετε ότι είναι καλή ιστορία.

Το Ντόναλντ ξεκάθαρα αν προτιμάς κάτι ενδιάμεσο σε Ιταλικές ιστορίες του Μίκυ Μάους και δευτερεύουσες ιστορίες του Κόμιξ. Παίζουν και Ιταλοί στις ιστορίες του Ντόναλντ που δουλεύουν όμως με βόρεια ευρώπη.

Παίζει να λέω και βλακείες βέβαια αλλά στις αρχές που τα αγόραζα και μέχρι τώρα που απλώς παρακολουθώ τι βάζουν, αυτή είναι η άποψη μου.

Συμφωνώ πάνω κάτω με αυτό^^^ Εξαρτάται τι ακριβώς θες.

 

Για να μην τις δημοσίευαν τόσο καιρό είτε στο Κόμιξ είτε στο Μίκυ Μάους φαίνεται πως δεν ήταν σίγουροι που θα έβαζαν τις υπόλοιπες ιστορίες. Τώρα αν ο παράγωντας ποιότητας ήταν ο κύριος λόγος δεν το ξέρουμε σίγουρα. Ίσως από τότε είχαν ψηλιαστεί ότι το Κόμιξ δεν πάει πολύ καλά με τις Ιταλικές ιστορίες, γι αυτό στα επόμενα τεύχη διατυμπάνιζαν στα εξώφυλλα "Ιστορία Καρλ Μπαρκς" και τελικά φτάσαμε στα έτη Ρόσα. Τι να πω... Τουλάρχιστον βλέπουμε πιο αξιόλογες ιστορίες στο Μίκυ Μάους και πιο φθηνά.

 

Υ.Γ. Άσε οι παλιές ιστορίες φαίνεται πως έχουν διαγραφεί εντελώς από το λεξιλόγιο της Καθημερινής, ούτε τα στριπάκια που έβαζε ο Τερζό μετά το Κόμιξ 300 δεν έβαλαν και σίγουρα είχε αγοράσει κάποια που δεν πρόλαβε να δημοσιεύσει ενώ είχε ανακοινώσει πως στο Κόμιξ θα μπουν και ιστορίες του Γκοντφρεντσον.

Μαζεύτηκε τόσο πολύ υλικό από Φαντομία που τον βλέπουμε κοντά στους 2 μήνες στο Μίκυ Μάους. Εδώ το Ντακφαγκορ ήταν έτοιμο από το 2013.... Προοριζόταν να μπει στο διπλό ΚΟΜΙΞ 307 του Τερζο... Μόνο αυτό λέει πολλά. Είναι αυτό που λες στην αρχή. Ακόμα, δεν έχουμε δει ούτε Κάστυ (σενάριο και σχέδιο) από το 2015 (ΚΟΜΙΞ 17). 

 

Καλά αυτό με τις παλιές ιστορίες ισχύει! Και ξέρεις τι έχει πιο πολύ πλάκα; Όταν τους είχε γίνει ερώτηση για μια ιστορία που είχε μπει στα παλιά τεύχη εάν θα ξαναμπεί (στο ΚΟΜΙΞ #3) είχαν πει πει ότι δεν βάζουν  ανατυπώσεις και μετά από 2 χρόνια το αθέτησαν αυτό :P:lol:

 

Όσο για το πως τα πάει το ΚΟΜΙΞ και αυτό είναι πάλι σχετικό... Τι εννοώ... Θα γράψω ένα κατεβατώ που το έχω πει και σε άλλες μου συζητήσεις στο φβ: 

 

Ξέρετε τι άλλο σκέφτηκα... Μάλλον τα τευχακια του Ροσα άρχισαν να μην πηγαίνουν καλά και βάζουν τον Βίο για τόνωση... Αλλά το να μην μπει ο Βίος από Ιανουάριο σημαίνει ότι μάλλον άρχισαν να παίρνουν τα κάτω τους. Και βρίσκουν τον Βίο σαν λύση αλλά εάν δεν πάει καλά τότε έχουμε ελπίδες! Εάν θυμάμαι καλά ο Βίος είχε πουλήσει 90000 κομμάτια κάποτε. Πόσοι θα τον πάρουν τώρα πάλι; Και ότι τώρα ξαφνικά μπήκε ο Βίος αυτό κάτι σημαίνει δεν μπορεί να ξύπνησαν μια μέρα και να είπαν θα βάλουμε το βίο στο ΚΟΜΙΞ γιατί μας αρέσει :) Όσο το σκέφτομαι τόσο σιγουρεύομαι. Θα πήγαν καλά τα πρώτα τεύχη Ρόσα γιατί είχαν κάποιες πολύ παλιές ιστορίες και μετά φλοπ. Και πειραματίζονται με το Βίο τώρα. Δεν μπορεί να μπήκε στα καλά του καθουμένου.

 

Το ότι μπαίνει ο Βίος τώρα στο άκυρο κάτι λέει! Όπως είπες για την στάμπα "Ιστορία Μπαρκς" τώρα έχουμε τη στάμπα "Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ". Το διατυμπανίζουν για να το αγοράσει κάποιος. Εάν και έχω πει τη γνώμη μου για την κίνηση αυτή με τον Βίο. 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1374
  • Reputation:   9914
  • Achievement Points:  1390
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Η Καθημερινή, πλέον, βάζει όπου μπορεί όσες ιστορίες έχει αγοράσει. Όσες έχουν 3 σειρές μπαίνουν στο Μίκυ Μάους και στο Ντόναλντ, όπου μπορούν να διαβαστούν. Όσες έχουν 4 σειρές μπαίνουν στο ΚΟΜΙΞ και στο (μηνιαίο πλέον) Super Μίκυ. Τις ιστορίες του Ρόσα μάλλον σκόπευαν να τις δημοσιεύσουν σε τόμους με την εφημερίδα, κάτι που μάλλον δεν θα κάνουν και γι' αυτό τις βάζουν στο ΚΟΜΙΞ. Τις καλές ιστορίες που βλέπουμε στο Μίκυ Μάους σκόπευαν να τις βάλουν στο ΚΟΜΙΞ αλλά λόγω του Ρόσα αυτό δεν θα γίνει. Όπως το βλέπω εγώ, η Καθημερινή δεν θα ανανεώσει το συμβόλαιο με την Disney και γι' αυτό βάζει ό,τι έχει στα 4 περιοδικά της. Γι' αυτό το Super Μίκυ έγινε μηνιαίο. Για να προλάβει να βάλει όσες βορειοευρωπαϊκές ιστορίες έμειναν από αυτές που έχει αγοράσει, μέχρι τον Ιούνιο.

Όσο για τις νέες περιπέτειες του Φάντομ Ντακ θα μπορούσαν να μας τις δώσουν με την εφημερίδα τους, είτε στην έκδοση του Σαββάτου είτε στην έκδοση της Κυριακής μαζί με κάποια άλλη καλή προσφορά. Αφού ο σκόπος τους είναι να πουλάει η εφημερίδα τους, πιστεύω πως θα ήταν μία έξυπνη κίνηση.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1161
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2820 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Φασκελοκουκουλωστα δηλαδη

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190324
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Χαζολογούσα εξώφυλλα νέων γαλλικών εκδόσεων τις προάλλες και τσαφ πάω και πέφτω σε αυτό εδώ :)

 

51maofLkDBL._SX351_BO1,204,203,200_.jpg

 

La dynastie Donald Duck - Intégrale Carl Barks (inducks)

 

Απ'ότι βλέπω ξεκίνησαν να το βγάζουν στη Γαλλία το 2010, μέσες άκρες όταν το ξεκίνησε και ο Τερζό. Ξεκίνησαν και αυτοί από το 1950, αλλά κάθε τόμος τους αντιστοιχεί σε 2 δικούς μας. Το πήραν σερί μέχρι το 1968, κοπάνησαν μετά 2 τόμους με υλικό 1968-2008 και τώρα έχουν περάσει στην αρχική περίοδο (1942 κ.ο.κ.). 21 τόμοι (ήτοι 42 δικοί μας) μέχρι στιγμής και μέσα Φλεβάρη θα βγάλουν τον από πάνω. 29,5 γιούργια στο άμαζον

 

Κοιτάζοντας το τι είναι καταχωρημένο για τον Μονόκερω στο inducks, βλέπω ότι έγινε κάτι παρόμοιο στις Σκανδιναβικές Χώρες από 2005 έως 2008, όπου εκεί φαίνεται να τα έβγαλαν με αυστηρή χρονολογική σειρά (1ος τόμος 1942, 30ος και τελευταίος 2008) και διαφορετική αισθητική στα εξώφυλλα

 

Δανία, Νορβηγία, Σουηδία, Φινλανδία

 

Και στη Γερμανία έκαναν το ίδιο με τους Βόρειους, αλλά εκεί λέει στο inducks οτι το έκαναν σε 3333 κομμάτια.

 

Στη Βραζιλία τα Άπαντα του θείου Καρλ ξεκίνησαν το 2004 και ολοκληρώθηκαν το 2008, σε 41 τόμους. 

 

Δεν είδα κάπου αλλού στο inducks καταχώρηση του Μονόκερου αυτό τον αιώνα, για να δω εάν ακολούθησαν τη λογική του  La grande dinastia dei paperi (που προφανώς κάναμε εμείς και κάνουν οι Γάλλοι) ή τη λογική των Αμερικάνων (ξεκινάμε με το Χρυσάφι του πειρατή και όπου βγάλει :) ). Βέβαια, είναι και θέμα του ποιος καταχωρεί πόσα :)

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3600 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 τη λογική των Αμερικάνων (ξεκινάμε με το Χρυσάφι του πειρατή και όπου βγάλει :) ).

 

tenor.gif

 

Οι Αμερικάνοι ξεκίνησαν από το "Χαμένοι στις Άνδεις".

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Complete_Carl_Barks_Disney_Library#Volumes_and_boxed_sets

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η Καθημερινή, πλέον, βάζει όπου μπορεί όσες ιστορίες έχει αγοράσει. Όσες έχουν 3 σειρές μπαίνουν στο Μίκυ Μάους και στο Ντόναλντ, όπου μπορούν να διαβαστούν. Όσες έχουν 4 σειρές μπαίνουν στο ΚΟΜΙΞ και στο (μηνιαίο πλέον) Super Μίκυ. Τις ιστορίες του Ρόσα μάλλον σκόπευαν να τις δημοσιεύσουν σε τόμους με την εφημερίδα, κάτι που μάλλον δεν θα κάνουν και γι' αυτό τις βάζουν στο ΚΟΜΙΞ. Τις καλές ιστορίες που βλέπουμε στο Μίκυ Μάους σκόπευαν να τις βάλουν στο ΚΟΜΙΞ αλλά λόγω του Ρόσα αυτό δεν θα γίνει. Όπως το βλέπω εγώ, η Καθημερινή δεν θα ανανεώσει το συμβόλαιο με την Disney και γι' αυτό βάζει ό,τι έχει στα 4 περιοδικά της. Γι' αυτό το Super Μίκυ έγινε μηνιαίο. Για να προλάβει να βάλει όσες βορειοευρωπαϊκές ιστορίες έμειναν από αυτές που έχει αγοράσει, μέχρι τον Ιούνιο.

 

Όσο για τις νέες περιπέτειες του Φάντομ Ντακ θα μπορούσαν να μας τις δώσουν με την εφημερίδα τους, είτε στην έκδοση του Σαββάτου είτε στην έκδοση της Κυριακής μαζί με κάποια άλλη καλή προσφορά. Αφού ο σκόπος τους είναι να πουλάει η εφημερίδα τους, πιστεύω πως θα ήταν μία έξυπνη κίνηση.

Βασικά είναι εμφανές ότι πλέον δεν προσπαθούν. Προσπαθούν μόνο αν κάνουν τα περιοδικά να πουλήσουν... Θυμάστε τι σας έγραψα πιο πάνω; Λόγια του εντιτορ : Τα περιοδικά μέσα σε μια πολύ δύσκολη συγκυρία δίνουν αγώνα επιβίωσης κρατώντας για όσο καιρό μπορούν τις πολύ χαμηλές τιμές τους. 

 

Αυτό και μόνο δείχνει ότι είναι απελπισμένοι. Καλά με τον Ρόσα μη το λες γιατί εάν πάμε με το κλείσιμο τότε μπορούν πριν κλείσουν να βγάλουν τους τόμους 1-6 στις 21/5 μέχρι 25/6 και αφού δεν έχουν βάλει όλες τις ιστορίες τις μεγάλες και μπαίνει ο Βίος τώρα, θα υπάρχει πρόσχημα για να βγουν τα τομάκια και να τα πάρει ο κόσμος. Μπορεί να ισχύει αυτό που λες για το Σουπερ Μίκυ ή απλώς να θέλαν να καλύψουν το κενό με το Φάντομ;

 

Όσο για τις Νέες Περιπέτειες... Από ημειλ που έχουν στείλει και άλλα άτομα και νομίζω κάποιος μου είχε πει ότι πρότεινε αυτό του είπε ο έντιτορ όταν δεν τόσο καλή ιδέα... 

Φασκελοκουκουλωστα δηλαδη

Από ότι φαίνεται....

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Προφανώς και ότι κάνουν το κάνουν για να πουλήσουν περισσότερο και στη συγκεκριμένη περίπτωση για να μειώσουν περισσότερο την χασούρα που έχουν (το πιο πιθανό είναι να μπαίνουν μέσα). Σιγά μην βγάζουν κάτι "ποιοτικό" που δεν πουλάει, για την ψυχή της μάνας τους. Ρόσα θέλει ο περισσότερος κόσμος; Ρόσα θα βάλουν. Νέες ιστορίες θέλει ο περισσότερος κόσμος; Νέες θα βάλουν. Απλά πράγματα.

Επεξεργασία από Digisoul
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εμένα μου άρεσε το Ησυχία στην Αίθουσα γιατί ήταν φόρος τιμής στον κινηματογράφο της εποχής, με πολλές αναφορές.

Κι εμένα μου άρεσε... Τη διάβασα χθες. Έπαιζε τον ρόλο φόρου τιμής και ήταν λογικό να μην έχει τόσο καλή υπόθεση όσο οι άλλες ιστορίες. Αυτό που μετρούσε στη συγκεκριμένη ήταν το κλίμα του βωβού κινηματογράφου που επικρατούσε και η ατμοσφαιρικότητα του σχεδίου. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παιδιά πότε θα προλάβουν να βγαλουν τόμους Ρόσα αν η άδεια τους λήγει τον Ιούνη?

Πιστεύω δεν θα βγαλουν τομους και βγάζουν τώρα άρων άρων ΡΟΣΑ για να μην μείνει ανέκδοτος απο τις εκδόσεις τους.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190324
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Άρον :) Μπορεί να το χρησιμοποιούμε πλέον σαν επίρρημα, αλλά είναι ρήμα. Β' πρόσωπο ενικού προστακτικής αορίστου του αίρω. :)

 

ἆρον ἆρον, σταύρωσον αὐτόν

ἔγειρε, ἆρον τὸν κράβαττόν σου καὶ περιπάτει

 

αμφότερα από το κατά Ιωάννη :) θα του άρεσε η λέξη :)

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Άρον :) Μπορεί να το χρησιμοποιούμε πλέον σαν επίρρημα, αλλά είναι ρήμα. Β' πρόσωπο ενικού προστακτικής αορίστου του αίρω. :)

 

ἆρον ἆρον, σταύρωσον αὐτόν

ἔγειρε, ἆρον τὸν κράβαττόν σου καὶ περιπάτει

 

αμφότερα από το κατά Ιωάννη :) θα του άρεσε η λέξη :)

 

:cheers5:

 

μαλιστα..

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Κι εμένα μου άρεσε... Τη διάβασα χθες. Έπαιζε τον ρόλο φόρου τιμής και ήταν λογικό να μην έχει τόσο καλή υπόθεση όσο οι άλλες ιστορίες. Αυτό που μετρούσε στη συγκεκριμένη ήταν το κλίμα του βωβού κινηματογράφου που επικρατούσε και η ατμοσφαιρικότητα του σχεδίου. 

Συμφωνώ, ήταν πολύ καλή .... Τα τελευταία αυτά τεύχη πάντως είναι γενικά πολύ ευχάριστα.  :)

Επεξεργασία από Fergus Mc Duck
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3790 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ

 

Προσωπικά το σταμάτησα λίγο μετά 

 

To Kόμιξ ως το τεύχος 17. 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2125
  • Reputation:   20728
  • Achievement Points:  2161
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4568 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Επειδή διαβάζω διαβάζω και άκρη δεν έβγαλα, μάλλον κάτι μου ξέφυγε, ανακοίνωσαν ότι θα βγάλουν το βίο και πολιτεία σε κομμάτια, μέσα από τις σελίδες του ΚΟΜΙΞ?

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

16195740_1365513816833859_82114795224834

 

Γιαμ πεντανόστιμη τούρτα με στυλ :lol:

 

Επειδή διαβάζω διαβάζω και άκρη δεν έβγαλα, μάλλον κάτι μου ξέφυγε, ανακοίνωσαν ότι θα βγάλουν το βίο και πολιτεία σε κομμάτια, μέσα από τις σελίδες του ΚΟΜΙΞ?

Έχουμε εικόνα του ΚΟΜΙΞ #32 με το μπανεράκι Ο Βίος και η Πολιτεία. >>>

 

cebacebfcebcceb9cebe-no-32_1.jpg?w=450&h

 

Έχω γράψει και άρθρο εδώ.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

16195740_1365513816833859_82114795224834

 

Γιαμ πεντανόστιμη τούρτα με στυλ :lol:

 

Έχουμε εικόνα του ΚΟΜΙΞ #32 με το μπανεράκι Ο Βίος και η Πολιτεία. >>>

 

cebacebfcebcceb9cebe-no-32_1.jpg?w=450&h

 

Έχω γράψει και άρθρο εδώ.

 

Plot twist: Όντως, λέει, να είχα κάνει φωτοσοπιά για τα τεύχη φεβρουαρίου. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μου αρέσει το κειμενάκι που έχει βάλει το readpoint για το ΚΟΜΙΞ... :P 

 

Συλλεκτική έκδοση που φιλοξενεί τις εικονογραφημένες ιστορίες των κορυφαίων σχεδιαστών και σεναριογράφων των στούντιο Disney, πλαισιωμένες από παρουσιάσεις και κείμενα που εισάγουν τους αναγνώστες στον κόσμο της 9ης τέχνης.

 

Παρουσιάσεις και κείμενα έχουν καταντήσει να είναι το πολύ 2 σελίδες πλέον :lol: 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  13006
  • Reputation:   95275
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  431
  • With Us For:  4666 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μου αρέσει το κειμενάκι που έχει βάλει το readpoint για το ΚΟΜΙΞ... :P

 

Συλλεκτική έκδοση που φιλοξενεί τις εικονογραφημένες ιστορίες των κορυφαίων σχεδιαστών και σεναριογράφων των στούντιο Disney, πλαισιωμένες από παρουσιάσεις και κείμενα που εισάγουν τους αναγνώστες στον κόσμο της 9ης τέχνης.

 

Συλλεκτική πλέον δεν την λες...!Ακόμα και οι ίδιοι αφαίρεσαν τον θρυλικό "Συλλεκτικό Τεύχος" από το εξώφυλλο...!Κείμενα και άρθρα δεν υπάρχουν παρά μόνο μονοσέλιδες παρουσιάσεις από δύο ιστορίες στο κάθε τεύχος,καθώς επίσης κι ένα γράμμα αναγνώστη...!

 

Όσον αφορά αυτό το "ιστορίες κορυφαίων σχεδιαστών και σεναριογράφων",καλύτερα να μην το σχολιάσω γιατί θα με διώξουν από το φόρουμ λόγω ανάρμοστης συμπεριφοράς...! :lol:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.