Μετάβαση στο περιεχόμενο

SCI-FI [ Movies and TV series ]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Είναι πολύ καλή σειρά. Έχει σαχλοφαντασία, αλλά πολύ πιο εύπεπτη από το ανισσόροπο LOST (και το μουεσπασετανευραμετοτιποταπουτοχαρακτηριζε X-Files).

Το σίριαλ ανανεώθηκε για του χρόνου. Μόνο για 13 επεισόδια για να κλείσει με έναν αξιοπρεπή επίλογο.

 

Δε βρίσκω το λίνκ, αλλά λέω αλήθεια :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Και επίσης, αν και νομίζω πως ειπώθηκε, γύρισαν 2 τέλη για την 4η σεζόν. Ένα σε περίπτωση που συνεχιστεί η σειρά και ένα σε περίπτωση που τελειώσει με τον 4ο κύκλο. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

απλα θέλω να το γράψω κάπου και να με καταλάβει κάποιος..

 

πόσο τα σπάει το fringe? πόσο έπικ σειρά είναι? ε; πόσο?

 

:giati:

 

εντάξει, τα είπα και ξαλάφρωσα :P

 

Fringe (ειναι σαν τα x-files) και τα μυαλα στα καγκελα.Τωρα τελευταια το αρχισα.Ειμαι στο 6 επεισοδιο 1η σεζον.

 

5η σεζον : http://uk.tv.ign.com.../1222580p1.html

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Being Human

 

post-3787-0-88268500-1335640561_thumb.jpg

 

Βρετανική σειρά επιστημονικής φαντασίας - δραματική με πρωταγωνιστές ένα βρικόλακα, ένα φάντασμα και ένα λυκάνθρωπο. Βρετανική, δηλαδή φτωχή σε εφέ, "κοινωνικών" προβληματισμών, πολύ αργών ρυθμών, και με αρκετό αντρικό γυμνό.

 

Δεν είναι του πεταματού, αλλά θέλει δύναμη να το δεις. Βαριέσαι εύκολα, οι διάλογοι και οι καταστάσεις είναι συχνά ανόητοι, αλλά κάπου κάπου έχει καλές σκηνές και καλές ατάκες. Συναντούν διάφορους ομοίους τους προσπαθώντας να καταλάβουν τι τους συμβαίνει, έχουν γελοία ερωτική ζωή, υπάρχουν κάποια μεγάλα σενάρια, με καλύτερο του βρικόλακα, ο οποίος έχει και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Το χιούμορ υπάρχει αλλά δεν το κατέχουν ιδιαίτερα. Υπήρχε πιλότος που δεν άρεσε το καστ και το άλλαξαν, εκτός το λυκάνθρωπο, που τον θεωρώ έναν τραγικό ηθοποιό που δεν αξίζει ούτε για διαφήμιση Mentos. Θα δείτε πολλές εκνευριστηκές σκηνές τύπου "δε θα του πώ ποτέ ότι είμαι λυκάνθρωπος", αλλά εννοείται σε 5 λεπτά το ξεφουρνάει.

 

Αν δε σας άρεσε ο Doctor Who, αυτό δε θα σας αρέσει με τίποτα. Αν ναι, τότε μπορείτε ίσως να αντέξετε το στιλ του σίριαλ. Τέσσερις σεζόν με 6-8 επεισόδια κάθε χρόνο. Υπάρχει και αντίστοιχο αμερικάνικο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Τιτλοι τέλους για φέτος για το FRINGE. Λίγο μας παίδεψαν με το ποιοι είναι οι κακοί της υπόθεσης, και δε νομίζω να μας το εξήγησαν 100%.

Τα ερωτήματα που δημιουργούναι δεν τα αφηνουν στην τύχη, τουλάχιστον όπως έκαναν στο LOST. Η μουσική είναι σχεδόν αντίγγραφο του LOST.

Πολύ καλά εφέ, πολύ καλά σενάρια, επιστημονικές μπουρδολογίες με το τσουβάλι, αλλά δε με ενόχλησαν καθόλου. Πέρασα καλά και με χαρά περιμένω την επόμενη τελευταία σεζόν.

Το σενάριο ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ! ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ!

 

Σχετικά μικρό καστ, δεν τους ξεφεύγει τίποτα. Πολύ καλά δεμένο. 8-9 με άριστα το 10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Falling Skies

Σειρά επιστημονικής φαντασίας που εξιστορεί την επαναστατική δράση αμερικάνων της Βοστώνης εναντίων εξωγήινων. Καλό θέαμα, είναι γεμάτο εξελίξεης, πλούσιο σενάριο σχετικά, με υπογραφή του Steven Spielberg. Σε λίγες μέρες ξεκινά η δεύτερη σεζόν. Θυμίζει Jeremiah και Jeriho. Καμία σχέση με τη δευτεράτζα Terra Nova.

 

Αξίζει μια ματιά. Αγαπημένη μου χαρακτήρας είναι η... δε ξέρω πως τη λένε. Μια ξανθιά ψυχωκατεστραμένη θύμα του πολέμου από το ίδιο στρατόπεδο.

 

Μου θυμίζει ελάχιστα το ΕΤΕΡΝΑΟΥΤΑ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τιτλοι τέλους για φέτος για το FRINGE. Λίγο μας παίδεψαν με το ποιοι είναι οι κακοί της υπόθεσης, και δε νομίζω να μας το εξήγησαν 100%.

Τα ερωτήματα που δημιουργούναι δεν τα αφηνουν στην τύχη, τουλάχιστον όπως έκαναν στο LOST. Η μουσική είναι σχεδόν αντίγγραφο του LOST.

Πολύ καλά εφέ, πολύ καλά σενάρια, επιστημονικές μπουρδολογίες με το τσουβάλι, αλλά δε με ενόχλησαν καθόλου. Πέρασα καλά και με χαρά περιμένω την επόμενη τελευταία σεζόν.

Το σενάριο ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ! ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ!

 

Σχετικά μικρό καστ, δεν τους ξεφεύγει τίποτα. Πολύ καλά δεμένο. 8-9 με άριστα το 10.

Η επόμενη σεζόν έχει 13 επεισόδια και είναι η τελευταία. Έτσι, η σειρά θα έχει ακριβώς 100 επεισόδια! :blob3:

Έχω δει τα 6 πρώτα και μάλλον θα τα δω όλα! :idea:

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

V

 

Είδα τα πρώτα 4 επεισόδια. Συμπαθητικό, αφελές, στα όρια να μου θυμίσει όλα τα κακά στοιχεία του star Trek. Λίγο καλύτερο από το Terra Nova, δε φτάνει όμως το falling Skies.

Για τα βαρετά Κυριακάτικα βράδυα είναι εντάξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ειδα όλη την πρώτη σεζον με δυσκολία και βαρέθηκα πολύ να συνεχίσω στη δεύτερη...

το πρώτο επεισόδιο μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, αλλά μετά προοδευτικά χειροτέρευε.

Nομίζω ότι το κόψανε πριν καν τελειώσει η 2η σεζον

 

καμια σχέση με το star trek! ακόμα και με τα ελαττώματά του, δε θέλω να μπω στη διαδικάσία να τα συγκρίνω :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εχω δει ολο το V και μου αρεσε (περισσοτερο απ το fallin skies). H 2η σεζον τελειωνει κανονικα και με συναρπαστικο φιναλε που σε προιδεαζει για την 3η (η οποια δεν ηρθε ποτε).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27047
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχω κατεβάσει ακόμη ολόκληρο το "Falling Skies" και οι δίσκοι μου προς το παρόν έχουν τιγκάρει. Πρέπει να πέσω με τα μούτρα στις αντιγραφές. Είμαι και στην φάση αντικατάστασης των HDTV Rip και DVD Rip με Blu-Ray Rip σε ορισμένες σειρές που θέλω τρελά να τις έχω σε καλύτερη ποιότητα (όπως "Star Trek: The Original Series", "Star Trek: Enterprise", "Space: 1999", "Supernatural", "Doctor Who" κ.α.) και γίνεται ένας πανικός. Αν δεν κατεβάσω όλα τα επεισόδια, δεν την ξεκινάω! Από φίλο ακούω πως είναι σαν το "The Walking Dead" σε sci-fi. Ισχύει; Πάντως το "The Walking Dead" είναι όλα τα λεφτά (όπως και το κόμικ, άλλωστε!)! Κυκλοφορούν και κάποιες άλλες σειρές όπως το το "Invasion" (2005-2006) και οι μίνι σειρές "Κασσάνδρα 114: Η Απειλή" ("Meteor") (2009) & "Άγνωστος Πλανήτης" ("Outcasts") (2010). Έχω κατεβάσει την τελευταία και λέω να την ξεκινήσω σιγά σιγά! Την έχει δει κανείς; Εντυπώσεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ναι είναι ακριβώς το ίδιο και η μόνη διαφορά είναι ότι αντί για ζόμπι, έχουμε εξωγήινους. Αφού σου αρέσει το walking dead θα σου αρέσει σίγουρα κι αυτό. :blob3:

 

Προσωπικά δεν έχω μπει ποτέ στο τριπάκι της αποθήκευσης. Απλά βλέπω και μετά διαγράφω. Αν θελήσω να ξαναδώ (δεν έχει γίνει ακόμα), θα ξανακατεβάσω. :ski2:

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Η αλήθεια έιναι ότι walking Dead με το Falling Skies έχουν πολλά κοινά. Ξαδερφάκια, από την ίδια πάστα ικανών ανθρώπων.

 

Το V τελικά έχει πολύ γέλιο. Είναι τραβηγμένο από τα μαλιά, ώρες ώρες η εξέλιξη είναι τραγικά άγαρμπη. Η αμερικάνικη αντιμετώπιση του θέματος της ψυχής, της καρδιάς, της αγάπης, των συναισθημάτων και της ελευθερίας είναι πολύ δεικτική, λες και βγήκε από το εγχειρίδιο του καλού και σωστού αμερικάνου. Το στοιχείο όμως "θυσιάζω ελευθερίες μου για να νοιώσω πιο ασφαλής" είναι πολύ διαφορετικό από αυτό που μας έχουν συνηθίσει οι αμερικάνοι μετά την 11η Σεπτεμβρίου. Και εδώ τους βγάζω το καπέλο. Με εκνευρίζει ότι δεν υπάρχουν πλατώ για γυρίσματα μέσα στα διαστημόπλοια, αλλά χρησιμοποιούν green room, "άδειους" χώρους λήψεων και στο μοντάζ προσθέτουν digital background. Περνάς καλά όμως.

 

Θεωρώ ότι η καλύτερη αντίληψη του μέλλοντος και των εξωγήινων υπήρχε στο Stargate. Βάζει κάτω Star Τrek, Star Wars, Starstar κλπ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27047
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό που λες συμβαίνει επειδή στο "Stargate" έχουν "έτοιμη φόρμουλα" από συνομωσιολογίες, την θεωρία της πανσπερμίας και ενώνουν ομοιόμορφα το χθες με το σήμερα και το αύριο, βασιζόμενοι στις γνώσεις που έχουν ήδη οι θεατές από μυθολογία και προϊστορία διαφόρων λαών. Το κάνουν εξαιρετικά! Δεν λέω! Αλλά είναι "ετοιματζίδικο". Δεν είναι κάτι καινούργιο. Στα "Star Trek", πάλι, μπορεί το σύμπαν να είναι πολύ διαφορετικό και να μην υπάρχει συσχετισμός με την δική μας μυθολογία (πλην κάποιων εξαιρέσεων σε ορισμένα επεισόδια), αλλά είναι πάρα πολύ καλά δομημένο και εκτός από τις σειρές και τις ταινίες υπάρχουν βιβλία που συμπληρώνουν τα ιστορικά κενά. Είναι τεράστιο σύμπαν και φτιαγμένο εξολοκλήρου από την αρχή. Δεν είμαστε απόγονοι εξωγήινων, δεν μας δόθηκε τίποτα εύκολα, αλλά καταφέραμε την πρώτη επαφή με τους Βουλκάνιους, όταν φτάσαμε μόνοι μας σε ένα Α' τεχνολογικό επίπεδο και έτσι ξεκίνησε δειλά δειλά αυτό που τα τελευταία 10 περίπου χρόνια άρχισε να "χτίζεται" και στην δική μας πραγματικότητα, η "Εξωπολιτική". Αυτό, ουσιαστικά, οραματίστηκε ο Gene Roddenberry. Στα "Star Trek", όπως και σε πάρα πολλά άλλα βιβλία, ταινίες ή σειρές επιστημονικής φαντασίας, θα πάρουν τέτοια προϊστορικά & ιστορικά στοιχεία σε διάφορες ιστορίες τους, αλλά δεν βασίζονται εξολοκλήρου σε αυτά. Είναι σαν να μου λες ότι δε θα γίνει αποδεκτή και δε θα "πετύχει" μία σειρά όπως το "The X-Files", το "The Invaders" ή το "Taken" στα οποία εμπεριέχεται όλη η κλασική ουφολογία. Ή στο "Supernatural" που έχουν μελετήσει κάθε urban legend από μορφές τρόμου και τον παρουσιάζουν καλύτερα από οτιδήποτε έχω δει μέχρι σήμερα! Τέτοιες ιστορίες είναι "καταδικασμένες" να επιτύχουν και να έχουν μεγάλη απήχηση! Ένας ακόμη λόγος, φυσικά, που κάνει τα "Stargate" αγαπητά σε πιο ευρύ κοινό (και όχι απαραίτητα μυημένο στην επιστημονική φαντασία) είναι η χρήση βαλλιστικών όπλων αντί λέιζερ, φέιζερ ή οτιδήποτε τέλος πάντων σε -έιζερ. Συνοψίζοντας, είναι άδικη η σύγκριση σε κάτι που "πατάει" σε κάτι γνωστό και δένει ωραία με κάτι που είναι εξολοκλήρου από την αρχή και που ο δημιουργός του ξεκίνησε να το φτιάχνει 30 χρόνια πριν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27047
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι είναι ακριβώς το ίδιο και η μόνη διαφορά είναι ότι αντί για ζόμπι, έχουμε εξωγήινους. Αφού σου αρέσει το walking dead θα σου αρέσει σίγουρα κι αυτό. :blob3:

 

Προσωπικά δεν έχω μπει ποτέ στο τριπάκι της αποθήκευσης. Απλά βλέπω και μετά διαγράφω. Αν θελήσω να ξαναδώ (δεν έχει γίνει ακόμα), θα ξανακατεβάσω. :ski2:

 

Δεν αντιγράφω τα πάντα που κατεβάζω. Αλίμονο! Απλά ορισμένα πράγματα θέλω να υπάρχουν για να μπορώ να τα δω και να τα ξαναματαδώ ή να τα αντιγράψω σε δικούς μου ανθρώπους που ενδεχομένως τους ενδιαφέρουν. Απαραίτητη προϋπόθεση να υπάρχουν Ελληνικοί υπότιτλοι, οπότε δε μπορώ να τα γυρεύω κάθε φορά που θα τ' αναζητώ από την αρχή και με το Rip που τα θέλω ή αν θα είναι οι υπότιτλοι ξεχωριστοί για να κάνω τυχόν "μικροεπεμβάσεις" κτλ. Τα βρίσκω στην έκδοση που μ' ενδιαφέρουν, τα κατεβάζω, τα αντιγράφω και τελειώνει η υπόθεση. Τους τελευταίους μήνες που "μεταπηδάω" σε Blu-Ray Rip είναι παραπάνω μανούρα, αλλά αξίζει τον κόπο. Προς το παρόν σε ορισμένες που με καίνε να τις έχω έτσι, μιας και τις αντιγράφω πάλι σε DVDs όπου αφενός χρειάζομαι περισσότερα δισκάκια και αφετέρου χώρο για να τα τοποθετήσω, όπου είναι και το χειρότερο. Όταν με το καλό πέσουν οι τιμές στα Blu-Ray δισκάκια, της τάξεως του 1 ευρώ το δισκάκι, τότε θα βρω κι από άλλες σειρές που έχω τις εκδόσεις για να τις αντικαταστήσω και θα τολμήσω την αγορά ενός Blu-Ray Recorder. Προς το παρόν μου είναι άχρηστο. Ξέφυγα απ' το θέμα, όμως και σταματώ! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Αυτό που λες συμβαίνει επειδή στο "Stargate" έχουν "έτοιμη φόρμουλα" από συνομωσιολογίες, την θεωρία της πανσπερμίας και ενώνουν ομοιόμορφα το χθες με το σήμερα και το αύριο, βασιζόμενοι στις γνώσεις που έχουν ήδη οι θεατές από μυθολογία και προϊστορία διαφόρων λαών. Το κάνουν εξαιρετικά! Δεν λέω! Αλλά είναι "ετοιματζίδικο". Δεν είναι κάτι καινούργιο. Στα "Star Trek", πάλι, μπορεί το σύμπαν να είναι πολύ διαφορετικό και να μην υπάρχει συσχετισμός με την δική μας μυθολογία (πλην κάποιων εξαιρέσεων σε ορισμένα επεισόδια), αλλά είναι πάρα πολύ καλά δομημένο και εκτός από τις σειρές και τις ταινίες υπάρχουν βιβλία που συμπληρώνουν τα ιστορικά κενά. Είναι τεράστιο σύμπαν και φτιαγμένο εξολοκλήρου από την αρχή. Δεν είμαστε απόγονοι εξωγήινων, δεν μας δόθηκε τίποτα εύκολα, αλλά καταφέραμε την πρώτη επαφή με τους Βουλκάνιους, όταν φτάσαμε μόνοι μας σε ένα Α' τεχνολογικό επίπεδο και έτσι ξεκίνησε δειλά δειλά αυτό που τα τελευταία 10 περίπου χρόνια άρχισε να "χτίζεται" και στην δική μας πραγματικότητα, η "Εξωπολιτική". Αυτό, ουσιαστικά, οραματίστηκε ο Gene Roddenberry. Στα "Star Trek", όπως και σε πάρα πολλά άλλα βιβλία, ταινίες ή σειρές επιστημονικής φαντασίας, θα πάρουν τέτοια προϊστορικά & ιστορικά στοιχεία σε διάφορες ιστορίες τους, αλλά δεν βασίζονται εξολοκλήρου σε αυτά. Είναι σαν να μου λες ότι δε θα γίνει αποδεκτή και δε θα "πετύχει" μία σειρά όπως το "The X-Files", το "The Invaders" ή το "Taken" στα οποία εμπεριέχεται όλη η κλασική ουφολογία. Ή στο "Supernatural" που έχουν μελετήσει κάθε urban legend από μορφές τρόμου και τον παρουσιάζουν καλύτερα από οτιδήποτε έχω δει μέχρι σήμερα! Τέτοιες ιστορίες είναι "καταδικασμένες" να επιτύχουν και να έχουν μεγάλη απήχηση! Ένας ακόμη λόγος, φυσικά, που κάνει τα "Stargate" αγαπητά σε πιο ευρύ κοινό (και όχι απαραίτητα μυημένο στην επιστημονική φαντασία) είναι η χρήση βαλλιστικών όπλων αντί λέιζερ, φέιζερ ή οτιδήποτε τέλος πάντων σε -έιζερ. Συνοψίζοντας, είναι άδικη η σύγκριση σε κάτι που "πατάει" σε κάτι γνωστό και δένει ωραία με κάτι που είναι εξολοκλήρου από την αρχή και που ο δημιουργός του ξεκίνησε να το φτιάχνει 30 χρόνια πριν.

 

Βασικά εννοώ τις ιδέες μελλοντικής τεχνολογίας που έχουν. Τα μηχανήματα, οι μορφες τους, η νέα εξωγήινη βιολογία κλπ. Δεν πατούν κουμπιά σε περίεργα μηχανήματα στο SG αλλά, δύσκολο να το εξηγήσω χωρίς νέρντικους όρους, "παίζουν" διαφορετικά. Και οι εξωγήινοί τους είναι πιο "πρωτότυποι". nerd.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27047
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξεκίνησε μια νέα διαδικτυακή hard science Fiction σειρά με τίτλο "L5" (2012). Το 1ο επεισόδιο το κατεβάζω τώρα αλλά απ' ότι διαβάζω, φαίνεται πολύ καλή! Είναι παραγωγή του διαδικτυακού καναλιού VODO και το 1ο επεισόδιο (και μοναδικό μέχρι στιγμής) προβλήθηκε στις 14 Απριλίου 2012 και στοίχισε 15.000 δολάρια!

 

Άλλη μία μίνι σειρά επιστημονικής φαντασίας που κυκλοφορεί γύρω τριγύρω, είναι το "Πρόσκρουση" ("Impact") (2008). Την έχει δει κανείς; Έχει "κλειδώσει" ο στόχος. Σαν μαγνήτες με τραβάνε κάτι τέτοια. :yes:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η Πρόσκρουση μου φαίνεται έχει προβληθεί από το Star. Βλέπεται, αλλά είναι μίνι σειρά κοινωνικοδραματική σαπουνόπερα αμερικανιά. Ο καλός σερίφης θα σώσει τη γριούλα από το κτίριο που πέφτει κλπ. Αν είναι το ίδιο πάντα.

 

In other news, σκέφτονται να κάνουνε σειρά τη Barbarella.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

 

Άλλη μία μίνι σειρά επιστημονικής φαντασίας που κυκλοφορεί γύρω τριγύρω, είναι το "Πρόσκρουση" ("Impact") (2008). Την έχει δει κανείς; Έχει "κλειδώσει" ο στόχος. Σαν μαγνήτες με τραβάνε κάτι τέτοια. :yes:

 

:idea: Ειναι σαν μια μεγαλη μετρια ταινια.Βλεπεται ανετα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 

(κουβέντα να γίνεται..)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λένε ότι είναι κορυφαία, οπότε βάζω εδώ τα λινκς:

 

Isaac Asimov - Foundation στα Ελληνικά από Anubis

 

Βιβλίο 1 / Βιβλίο 2

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Νομίζω είναι συνολικά 6 βιβλία. Έχω το πρώτο από εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ (1984) πολυτονικό :P

Δε με είχε ενθουσιάσει αλλά μάλλον έφταιγε το μικρό της ηλικίας μου. Σχολιάζοντάς το ένας φίλος μου το παρουσίασε σαν αριστούργημα, και μάλλον τα άξιζε τα καλά λόγια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα γυριστεί Ghostbusters 3.

 

Και όμως. Για να δούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

μπα... το ghostbusters 3 είναι κάτι σαν urban legend του hollywood :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως ήταν κάποτε το Indiana 4. :P Θα δείξει. Τώρα αν θα βλέπεται, μακάρι να κάνουν καλή δουλειά!

 

(που έφτασα ε; :P )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5057
  • Reputation:   34590
  • Achievement Points:  5065
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αρχίζοντας αύριο Σάββατο, ο Alpha προβάλλει την κλασσική σειρά McGyver. 2 επεισόδια κάθε ΣΚ πρωί 8 με 10.

 

Γιατί το αναφέρω σ' αυτό το topic; Μα για σειρά sci-fi μιλάμε... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αρχίζοντας αύριο Σάββατο, ο Alpha προβάλλει την κλασσική σειρά McGyver. 2 επεισόδια κάθε ΣΚ πρωί 8 με 10.

 

Γιατί το αναφέρω σ' αυτό το topic; Μα για σειρά sci-fi μιλάμε... :P

 

 

:lol: έτσι ramirez! έπρεπε κάποιος να κατατάξει το McGyver στο σωστο genre!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

V: βλεπόταν υποφερτά, υποσχόταν πολλά, έδινε ελάχιστα, εξέπνευσε πρόωρα αλλά αναμενόμενα. Πολύ καλή η πρωταγωνίστρια από το Lost.

 

Falling Skies: έπαιρνα όρκο πως δε θα βλεπε δεύτερη σεζόν αλλά διαψεύστηκα. Δεν μπορω να πω ότι είναι κακό. Δεν μπορώ να πω ότι με ξετρελένει κιόλας. Κι εδώ υπάρχει potential. Αλλά η φάση με τον Μέισον να μπαίνει και να βγαίνει στο διαστημόπλοιο εξελίσσεται σε φλόπα ολκής.

 

Invasion: Εντάξει δεν ήταν τίποτα σπουδαίο, μετριότητα , κι η πρωταγωνίστρια ήταν καμήλα!!! Αλλά ολοκληρώνεται!!!!!!!! Κι αυτό για πολλες σειρές δεν είναι αυτονόητο (βλ. V, Persons Unknown κλπ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27047
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως ήταν κάποτε το Indiana 4. :P Θα δείξει. Τώρα αν θα βλέπεται, μακάρι να κάνουν καλή δουλειά!

 

(που έφτασα ε; :P )

 

Μα..βγήκε ήδη! :P Πλάκα πλάκα αναρτήθηκε και στην IMDB! Αν και δε σημαίνει τίποτα αυτό, απαραίτητα. Το "Conan The Barbarian" υπήρχε στην IMDB καμιά 7ετία πριν βγει... Για να δούμε! Και το νέο "Total Recall" φαίνεται εξαιρετικό!!

 

Όσο για το MacGyver το είχα πάντα απορία αν πρόκειται για sci-fi σειρά ή όχι. Πιστεύετε ότι ανήκει σ' αυτόν τον χώρο; Είχα συζήτηση με φίλους πριν πολλά χρόνια για τον MacGyver (αφορμή ήταν ένα Μπλεκ εκείνης της περιόδου που είχε συνέντευξή/άρθρο του/για τον Richard Dean Anderson όπου δήλωνε μεταξύ άλλων ότι ο ίδιος δεν έχει την παραμικρή ιδέα από φυσική ή χημεία και μου ήρθε κάπως..απότομα! Δεν τον είχα δει ποτέ κάπου αλλού σαν ηθοποιό και θεώρησα πως έχουν βάλει άτομο που το κατέχει το σπορ!) και είχε ακουστεί μέσα σ' άλλα ότι δεν στέκουν βάσει φυσικής ή/και χημείας τα όσα έφτιαχνε. Δε θα μπορούσαν να γίνουν. Δεν το 'χω ψάξει από τότε αλλά εάν αυτό είναι πραγματικότητα, τότε σίγουρα μιλάμε για επιστημονική φαντασία και κακώς η IMDB (και η κάθε IMDB) δεν το 'χει εντάξει και εκεί! Εσείς τι λέτε; Λέω να τους κάνω επιτέλους ένα update. Τελευταία έχω περάσει αρκετά genre στην IMDB και σκέφτομαι να συμπεριλάβω κι αυτό, όπως και τις δύο τηλεταινίες που έχουν κυκλοφορήσει.

 

Ενημερωτικά, κυκλοφορούν κι άλλες σειρές μεταφρασμένες. Το "Planet Of The Apes" ('74), το "Ο Τυφώνας" ("Superstorm") (2007), το "Ice"/"Ice 2020" (2011), το "Ταξίδι Στο Κέντρο Της Γης" ("Journey To The Center Of The Earth") ('99), το "Masters Of Science Fiction" (2007), το "The Twilight Zone" (2002-2003) (για την συγκεκριμένη δε θυμάμαι αν το είχα αναφέρει ξανά) και το "Earth 2" ('94-'95)! Επίσης υπάρχει και μία Ελληνική διαδικτυακή σειρά των 15 επεισοδίων που μπορεί κανείς να την παρακολουθήσει κι από δω και λέγεται "IQ 73" (2007-2009). Δεν την έχω παρακολουθήσει ακόμη. Το "Earth 2" έχω αρχίσει να το κατεβάζω, το "The Twilight Zone" το ξεκίνησα και είναι πολύ καλό! Τα προηγούμενα δεν τα πιάνει με τίποτα όμως και άλλο να παρουσιάζει ο δημιουργός, άλλο ο Forest Whitaker, όπως και να το κάνουμε! Το 1ο επεισόδιο δε μου άρεσε ιδιαίτερα. Έπειτα, συνεχίζει καλά! Έχω φτάσει στο 10ο. Την "Masters Of Science fiction" την έχω αλλά δεν την ξεκίνησα ακόμη. Βλέπω την "Masters Of Horror" kαι μόλις μπήκα στον 2ο κύκλο. Μόλις τελειώσει θα την πιάσω. Τις μίνι σειρές και το "Planet Of The Apes" δεν τα έχω καν. Θα έρθει η ώρα τους. Επίσης να πούμε ότι ξεκίνησε μια νέα σειρά που λέγεται "Continuum" (2012-201?) και φαίνεται να έχει ωραία υπόθεση! Ξεκίνησε να μεταφράζεται κι αυτή! Υπάρχει και το "Στη Γη Των Δεινοσαύρων" ("Dinotopia") (2002-2003, 2010), απ' την οποία οι Ελληνικές εταιρίες διανομής έκαναν πάλι το θαύμα τους. Έχουν κυκλοφορήσει 5 επεισόδια ως "ταινίες" (δεν τα 'χω παρακολουθήσει, αλλά φαντάζομαι πως είναι αυτοτελή) τα οποία είναι διάσπαρτα του 2ου κύκλου της σειράς. Ότι να 'ναι... Πειρατεία ρε λέμε και πάλι πειρατεία! Που μου θέλουν και πελάτες. Μία ακόμη τηλεοπτική σειρά που υπάρχει μεταφρασμένη είναι το "Eureka" (2006-2012) (δεν ξέρω αν συνεχίζεται ή αν ολοκληρώνεται φέτος). Δεν το έχω παρακολουθήσει αλλά πρέπει να είναι πολύ καλό! Απλά στην επιστημονική φαντασία προτιμώ πιο δραματικές σειρές συνήθως. Θα το δω σίγουρα, όμως, κάποια στιγμή. Μία κωμική σειρά επιστημονικής φαντασίας που θα πιάσω σύντομα είναι το "The Hitch Hikers Guide To The Galaxy" ('81), που επίσης κυκλοφορεί γύρω τριγύρω.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.