Μετάβαση στο περιεχόμενο

SCI-FI [ Movies and TV series ]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

teaser του νέου Total Recall
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ε όχι Farell στο ρόλο του Σβαρτς! Δεν γίνεται αυτό!

 

Το παλιό μου αρέσει πάρα πολύ! Αυτό μου φαίνεται άλλη μια ταινία που παραδίνει προσοχή στα εφέ και στις τζιριτζάντζουλες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αυτό μου φαίνεται άλλη μια ταινία που παραδίνει προσοχή στα εφέ και στις τζιριτζάντζουλες...

 

μα ήταν μόνο 30 δευτερόλεπτα teaser!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

"Consider that a divorce!" :laser:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

TWILIGHT

 

Υστερική 17χρονη θέλει να γίνει βρικολακίνα, αφού βρει γοητευτικό (ΜΗ Χ*Σ*) ανέραστο βρικόλακα. Όσο καταλαβαίνει τα προβλήματα του βαμπιρισμού τόσο θέλει να τα κάνει όλα π#@$5ανα. Όλοι της λένε να μην το κάνει αλλά αυτή όοοοοοχιιιιι!! Θέλει να γίνει καριερίστρια βρικολακίνα!! Μας ζαλίζει εδώ και 4 ταινίες, όπως μας ζαλιζε 22χρονη φοιτήτρια (ή και φοιτητής) που έβλεπε να τελειώνουν οι σπουδές της και ακόοοομη να χάσει την αγνότητά της! Οι λυκάνθρωποι ακόμη πιο υστερικοί μαζί της, επιδεικνύουν τα σώματά τους σαν ναμηπωτιμαςβλεπουνκαιπαιδια. μία κλωτσιά στα αχαμπά για να συνέλθουν. Ο πιο φισιολογικός στην ταινία είναι ο πατέρας, που δεν ξέρει τι του ξημερώνει. Το τρέιλερ της νέας και τελευταίας ταινία από σήμερα στο ίντερνετ.

Θα προβληθεί το Νοέμβριο. ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΠΡΟΒΛΗΘΕΙ!!!! ΠΛΑΚΑ ΕΧΟΥΝ!! ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΡΗΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

TWILIGHT

 

Υστερική 17χρονη θέλει να γίνει βρικολακίνα, αφού βρει γοητευτικό (ΜΗ ΧΕΣΩ) ανέραστο βρικόλακα. Όσο καταλαβαίνει τα προβλήματα του βαμπιρισμού τόσο θέλει να τα κάνει όλα π#@$5ανα. Όλοι της λένε να μην το κάνει αλλά αυτή όοοοοοχιιιιι!! Θέλει να γίνει καριερίστρια βρικολακίνα!! Μας ζαλίζει εδώ και 4 ταινίες, όπως μας ζαλιζε 22χρονη φοιτήτρια (ή και φοιτητής) που έβλεπε να τελειώνουν οι σπουδές της και ακόοοομη να χάσει την αγνότητά της! Οι λυκάνθρωποι ακόμη πιο υστερικοί μαζί της, επιδεικνύουν τα σώματά τους σαν ναμηπωτιμαςβλεπουνκαιπαιδια. μία κλωτσιά στα αχαμπά για να συνέλθουν. Ο πιο φισιολογικός στην ταινία είναι ο πατέρας, που δεν ξέρει τι του ξημερώνει. Το τρέιλερ της νέας και τελευταίας ταινία από σήμερα στο ίντερνετ.

Θα προβληθεί το Νοέμβριο. ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΠΡΟΒΛΗΘΕΙ!!!! ΠΛΑΚΑ ΕΧΟΥΝ!! ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΡΗΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ;;;

απαράδεκτα βιβλία, απαράδεκτες ταινίες! O πιο αποτυχημένος βρυκόλακας όλων των εποχών!!! Μαζί με το λυκάνθρωπο και την ξενέρωτη θα πρεπε να παίζουν σε κλασσική εφηβική σαπουνόπερα. Μας τα χουνε ζαλίσει... Το μόνο καλό είναι ότι είναι τροφή για παρωδία!

 

 

:D

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Α, ναι! Γιατί έλαμπε σαν πολυέλαιος ο βρικόλακάς; Δεν το κατάλαβα αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Α, ναι! Γιατί έλαμπε σαν πολυέλαιος ο βρικόλακάς; Δεν το κατάλαβα αυτό.

 

σύμφωνα με την υπόθεση σ αυτή τη σειρά βιβλίων- ταινιών, οι βρυκόλακες δε βγαίνουν στον ήλιο γιατί το δερμα τους... λάμπει σαν να είναι από διαμάντια και οι απλοί ανθρωποι θα τους καταλάβαιναν αν συνέβαινε αυτό! Δεν καιγονται, δεν πεθαινουν, απλά αστράφτουν!

 

:trixes:

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

απαράδεκτα βιβλία, απαράδεκτες ταινίες! O πιο αποτυχημένος βρυκόλακας όλων των εποχών!!! Μαζί με το λυκάνθρωπο και την ξενέρωτη θα πρεπε να παίζουν σε κλασσική εφηβική σαπουνόπερα. Μας τα χουνε ζαλίσει... Το μόνο καλό είναι ότι είναι τροφή για παρωδία!

 

 

:D

και που να δεις το vampire sucks!!! :D συστηνεται για haters του twillight!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

και που να δεις το vampire sucks!!! :D συστηνεται για haters του twillight!

 

το είδα, αλλά δεν μου άρεσε :D

 

τον τελευταίο καιρό έχω δει Αλκατραζ, απο Abrams του lost, - το 1963 που έκλεισε το Αλκατραζ, υποτίθεται ότι μετα οι κρατούμενοι μεταφέρθηκαν σε αλλες φυλακές. Στην πραγματικότητα όμως εξαφανίστηκαν μυστηριωδώς μαζί με τους φύλακες και επανεμφανίστηκαν στο σήμερα (θυμίζει λίγο taken & 4400 χωρίς εξωγήινους προς το παρόν) - ενδιαφέρον, δεν τρελάθηκα, θα δω όμως και την επόμενη σεζόν. Στα συν, ο Χάρλι του lost είναι στο πρωταγωνιστικό τημ, στα πλην ότι η πρωταγωνίστρια δεν πείθει.

 

δοκίμασα να δω terra nova, απαράδεκτη σειρά, κάνει το seven heaven να δείχνει προοδευτικό... πέρα όμως κι από το συντηρητισμό της, έχει κακό ρυθμό και πολύ κακές ερμηνείες (νόμιζα ότι ο Σκόφιλντ στο Prisonbreak ήταν ανίκητος στον τομέα, αλλά τελικά υπάρχουν και χειρότεροι), εγκατέλειψα μετα τα 3 επεισόδια

 

είδα και μερικά επεισόδια haven από την πρώτη σεζόν, χωρίς να είναι κακό, δε μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση

 

τελείωσα επίσης 4η σεζον Doctor who ( ειδικά τα επεισόδια με τη βιβλιοθήκη άψογα!)κι είμαι στα μισά της 5ης, ακόμα δεν μπορώ να συνηθίσω τον καινούριο doctor

 

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειδικά πάντως για τη σειρά Twilight τα παραλέτε ορισμένοι. Από τη στιγμή που πούλησε εκατομμύρια βιβλία, έβγαλε δισεκατομμύρια δολάρια στα ταμεία, αναβίωσε ένα είδος ταινιών, για να μη πω δύο (Ταινίες με βρικόλακες και λυκάνθρωπους), έγινε κοινωνικό φαινόμενο, έκανε δυο νέους ηθοποιούς σούπερ σταρ, ε τότε ότι και να λέμε εσύ και εγώ και ο καθένας μας λίγη αξία έχει. Η σειρά είναι πλέον υπεράνω κριτικής, όπως ο Χάρι Πότερ ας πούμε. Κι όλα αυτά τα γκρουπ των χέιτερς θυμηδία μου προκαλούν. Σαν κακιασμένες πεθερές..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειδικά πάντως για τη σειρά Twilight τα παραλέτε ορισμένοι. Από τη στιγμή που πούλησε εκατομμύρια βιβλία, έβγαλε δισεκατομμύρια δολάρια στα ταμεία, αναβίωσε ένα είδος ταινιών, για να μη πω δύο (Ταινίες με βρικόλακες και λυκάνθρωπους), έγινε κοινωνικό φαινόμενο, έκανε δυο νέους ηθοποιούς σούπερ σταρ, ε τότε ότι και να λέμε εσύ και εγώ και ο καθένας μας λίγη αξία έχει. Η σειρά είναι πλέον υπεράνω κριτικής, όπως ο Χάρι Πότερ ας πούμε. Κι όλα αυτά τα γκρουπ των χέιτερς θυμηδία μου προκαλούν. Σαν κακιασμένες πεθερές..

 

σε προκαλώ να τα διαβασεις (αν σου αρέσουν, θα αναθεωρήσω για το γούστο σου...) :P

 

θεωρείς ότι δεν υπάρχουν εμπορικές αθλιότητες; :thinking:

 

προσωπικά είμαι πάντα καχύποπτη όταν κάτι είναι τόοσο πετυχημένο και δημοφιλές ειδικά σε μικρές ανήλικες κορασίδες (σαν το Ρουβά ένα πράμα) :D

 

α, δε θεωρώ ότι έχει καιμια ιδιαίτερη σχέση με βρυκόλακες και λυκανθρώπους, βασικά ανήκει στην κατηγορία "αισθηματικά"- τη βαρετη βερσιον

 

 

:beer6:.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ειδικά πάντως για τη σειρά Twilight τα παραλέτε ορισμένοι. Από τη στιγμή που πούλησε εκατομμύρια βιβλία, έβγαλε δισεκατομμύρια δολάρια στα ταμεία, αναβίωσε ένα είδος ταινιών, για να μη πω δύο (Ταινίες με βρικόλακες και λυκάνθρωπους), έγινε κοινωνικό φαινόμενο, έκανε δυο νέους ηθοποιούς σούπερ σταρ, ε τότε ότι και να λέμε εσύ και εγώ και ο καθένας μας λίγη αξία έχει. Η σειρά είναι πλέον υπεράνω κριτικής, όπως ο Χάρι Πότερ ας πούμε. Κι όλα αυτά τα γκρουπ των χέιτερς θυμηδία μου προκαλούν.

 

E και; Που θες να καταλήξεις; Ότι πρέπει να μας αρέσει; :yahoo: Και γω σπαζόμουν με το Χάρυ, αλλά στην τελική καλά πέρασα. Στο twilight δεν πέρασα καλά.

 

Σαν κακιασμένες πεθερές..

 

Με το συμπάθειο αλλά είσαι ο πρώτος διδάξας. :kisses:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4962 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

βασικά τα βιβλία εχουν ροη και διαβάζονται εύκολα(δεν φταίω, ήταν οι πανελλήνιες, είχα κρύψει τα άλλα βιβλία και ήθελα κάτι να διαβάσω και μου τα έδωσε η ξαδέρφη μου, δεν ήταν ακόμα γνωστά για να τα αποφύγω, δεν ήξερα τι ξεκίναγα, δεν έχω σταματήσει ποτέ βιβλίο που ξεκίνησα :wall: :wall: !!!ωωωω τι ντροπή :shootme: !!!) οπότε δεν είναι περίεργο που έχουν πουλήσει τόσο.για τις ταινίες δεν έχω άποψη αλλά δεν μου έχουν κάνει ποτέ το κλικ να τις δω :spidey_yeah_that: (βασικά είχα δει την πρώτη απο περιέργεια αλλά βαρέθηκα)

Επίσεις, να πω πως το έταιρο φρανσαιζ με τα Underwold επίσεις δεν με έχει κερδίσει! Είχα δει το πρώτο και πάλι βαρέθηκα! Πάλι όμως θεωρήτε τρομερά πετυχημένο! Γούστα λοιπόν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, πρέπει να περάσετε το πρώτο επίπεδο ανάγνωσης , το προφανές και αισθηματικό, και να πιάσετε τα μοτίβα της σειράς για να δείτε την όποια ευφυΐα της που αφορά φυσικά το κολάζ των επιμέρους συστατικών της.

 

1) η ερωτική σχέση μεταξύ θηρευτή και θηράματος. Δεν είναι συνηθισμένη στις ταινίες του είδους, αν και σταγονίδια εντοπίζονται στη σχέση του Δράκουλα και της Μίνα Χάρκερ.

2) η απουσία του σεξ. Παρόλο που η προφανής ανάγνωση είναι ότι η σειρά είναι συντηρητική γιατί δεν έχει σεξ , εγώ θα πω ότι η δαιμονοποίηση του σεξ απλά είναι ένα κλισέ του είδους. Δείτε όποια ταινία τρόμου των τελευταίων τριάντα ετών θέλετε και πιάστε τη σειρά των θυμάτων. Θα δείτε ότι αυτοί που κάνουν σεξ πεθαίνουν πρώτοι σε σημείο που να διαμορφώνεται μια αιτιακή σχέση παραπτώματος και ποινής ανάμεσα στην ερωτική πράξη και την εκτέλεση. Προς τι η έκπληξη λοιπόν;

3) Η διαμάχη λυκανθρώπων-βρικολάκων. Δυο χρόνια πριν το πρώτο βιβλίο της σειράς είχε βγει το Underworld. Τείνει να γίνει κλισέ, αν και θυμίζω ότι ο Δράκουλας του Στόουκερ συνδύαζε και τις δυο ιδιότητες.

4) Η αγέλη των βρικολάκων. Τα βιβλία με τη Σούκι Στακχάους και τους βλάχους βρικόλακες είχαν βγει ήδη από το 2001 και είχαν μια μεγάλη δημοτικότητα. Τηλεοπτική σειρά έγιναν ωστόσο μετά την επιτυχία του Twilight. Θέλω να πω τίποτα καινούργιο κι εδώ.

 

Βάζουμε λοιπόν στο μίξερ τυποποιημένο εφηβικό κολεγιακό ρομάντζο και μάλιστα τρίγωνο, τύπου Molly Ringwald ανάμεσα στον Anthony Michael Hall και τον John Cryer, βρικόλακες με κοινωνική οργάνωση και συνείδηση, το αντίπαλο δέος (τους λυκάνθρωπους δηλαδή), το απόλυτο κακό (τον Τζέιμς και τη κοκκινομάλλα δηλαδή ή τους Βολτούρι), ένα πατέρα βγαλμένο από το Scream, συμμαθητές από την εκδίκηση των Nerds, καλή ροκ μουσική (από Muse, Paramore, Radiohead, Killers, Editors κλπ), επιδέξια σκηνοθεσία, ειδικά της Κάθριν Χάρντγουικ του βραβευμένου "13", καλοψημένο ποπ κορν, κοκα κόλα λάιτ, δυο γιαλιστερούς σταρ, με την Κρίστεν Στιούαρτ μάλιστα να φιλοδοξεί να αναδειχθεί σε ιέρεια του εναλλακτικού (Runaways, The Yellow Handkerchief, On The Road). Αυτό είναι το πακέτο και δούλεψε μια χαρά.

 

Να πω την αμαρτία μου τα βιβλία τα έχω διαβάσει. Μου τα έδωσαν κάποιες μαθήτριές μου και τα διάβασα. Εντάξει τα βρήκα. Αν εξαιρέσεις το δεύτερο που δε διαβαζόταν με τίποτα τα υπόλοιπα τσούλαγαν. Δεν είχα απαιτήσεις μεγαλύτερες από ένα καλό Bell και δεν διαψεύστηκα.

 

Και φτάνουμε στο ρεζουμέ. Η συγγραφέας δηλώνει φανατική οπαδός των Muse!!

Αυτό από μόνο του δίνει πολλούς πόντους. Και δεύτερον η Κρίστεν μου θυμίζει τα νιάτα μου, δηλαδή μια πιτσιρίκα που τσιλιμπουρδίζαμε πριν από 20-25 χρόνια.

 

Κι αφού λοιπόν υπάρχουν τόσα πράγματα τριγύρω μου για τα οποία μπορώ να τσακωθώ όταν είμαι στο σωστό mood (μπορώ να διαβάσω ένα ποστ του Zade ας πούμε για να πάρω έμπνευση) με το Twilight θα τα βάλω; Με τα γούστα των μαθητριών μου; Ε δε γίνονται αυτά......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

αφου τα διάβασες Μανώλη τι να πω! Χαρά στο κουράγιο σου που κατάφερες να βρεις θετικά στοιχεία..:P.

 

κι έβαλά thanks γιατι με καλύπτει το κομμάτι της απάντησής σου

 

Αυτό από μόνο του δίνει πολλούς πόντους. Και δεύτερον η Κρίστεν μου θυμίζει τα νιάτα μου, δηλαδή μια πιτσιρίκα που τσιλιμπουρδίζαμε πριν από 20-25 χρόνια.

 

Κι αφού λοιπόν υπάρχουν τόσα πράγματα τριγύρω μου για τα οποία μπορώ να τσακωθώ όταν είμαι στο σωστό mood (μπορώ να διαβάσω ένα ποστ του Zade ας πούμε για να πάρω έμπνευση) με το Twilight θα τα βάλω; Με τα γούστα των μαθητριών μου; Ε δε γίνονται αυτά.....

 

:kisses::beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μια φράση του Λιαντίνη που μου έχει μείνει είναι, ότι αυτά του είδους τα βιβλία είναι τα αποκαλούμενα γιαούρτια..

Τώρα το θέμα είναι πως θα τα αντιμετωπίσω εγώ, θα τα συγκρίνω με βιβλία που άφησαν το στίγμα τους στην παγκόσμια λογοτεχνία (μάλλον όχι..) ή θα τα προσεγγίσω περισσότερο σαν ένα εφηβικό ρομάντζο που έτυχε μεγάλης επιτυχίας;Στην προκειμένη περίπτωση, δεν χρειάζεται να ασχοληθώ καθόλου με το θέμα, ούτε να καταραστώ για το που οδεύει η νεολαία έχοντας τέτοια πρότυπα, μου φαίνεται ακριβώς το ίδιο με τα κοριτσάκια που τρελαίνονται πριν κάτι χρόνια με την Αλίκη Βουγιουκλάκη και ξόδευαν ώρες ατελείωτες προσπαθώντας να τη μιμηθούν μπροστά από ένα καθρέφτη..

Άρα το συμπέρασμα είναι ότι η κάθε εποχή έχει τα δικά της pop (χαζά.. :P ) πρότυπα, απλά αυτό έτυχε να είναι το αντίστοιχο τις συγκεκριμένης εποχής..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Λίγο έχω διαβάσει απο βιβλίο και έχω δει τις ταινίες. Οι ταινίες, πέρα απο haters κλπ, ήταν απαράδεκτες. Η πρώτη μόνο ήταν αδιάφορη. Οι υπόλοιπες χάλια. Σκηνοθεσία κακή σίγουρα, στο σενάριο δε στέκομαι , αλλά οι διάλοιγοι ήταν απαίσιοι, οι ηθοποιοί τραγικοί,όπως και οι χαρακτήρες.. Πραγματικά.Το σαουντρακ ίσως να ήταν καλό. Όσο για απουσία σεξ , εμένα μου ήταν ξεκάθαρο πως σήμαινε 'οχι σεξ πριν από το γάμο' με τον πλέον συντηρητικό τρόπο. πρέπει να παντρευτούμε για να σε κάνω βαμπιρ,έλεγε ο τύπος.μα !! δεν ξέρω τι να πω.Δε με νοιάζει αν αλλάζει ο μύθος των βαμπιρ, εξάλλου δεν είναι η πρώτη φορά. Αλλά δε μου άρεσαν τα βαμπιρ εδώ. Ούτε οι λυκάνθρωποι. Με το χαρι πότερ δεν υπάρχει σύγκριση νομίζω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Έχεις δίκαιο..το soundtrack είναι αξιοπρεπέστατο!Τα βιβλία Χάρι Πότερ μπορώ να πω (χωρίς να ντραπώ..) ότι τα απήλαυσα και πολλές φορές το διασκέδασα κιόλας, σε αντίθεση με τις ταινίες που πραγματικά με χάλασαν.. :spidey_yeah_that: Πότε θα καταλάβουν ότι κάποια βιβλία δεν μπορούν να γίνουν ταινίες..! :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχεις δίκαιο..το soundtrack είναι αξιοπρεπέστατο!Τα βιβλία Χάρι Πότερ μπορώ να πω (χωρίς να ντραπώ..) ότι τα απήλαυσα και πολλές φορές το διασκέδασα κιόλας, σε αντίθεση με τις ταινίες που πραγματικά με χάλασαν.. :spidey_yeah_that: Πότε θα καταλάβουν ότι κάποια βιβλία δεν μπορούν να γίνουν ταινίες..! :(

 

μην είσαι τόσο αυστηρή! Τα βιβλία ήταν άψογα αλλά και οι ταινίες ήταν αξιοπρεπέστατες :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Τα βιβλία Χάρι Πότερ μπορώ να πω (χωρίς να ντραπώ..) ότι τα απήλαυσα

και γω ! :spidey_yeah_that:

τις ταινίες δεν τις είδα όλες , αλλά όσες είδα δε μου άρεσαν..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

μην είσαι τόσο αυστηρή! Τα βιβλία ήταν άψογα αλλά και οι ταινίες ήταν αξιοπρεπέστατες :beer6:

 

Μωρέ εντάξει, απλά ξέρεις ποια είναι η απορία μου, για ποιο λόγο γίνεται η μεταφορά (βιβλίο-comic), για να είναι απλά μια κακή μεταφορά ή στην καλύτερη περίπτωση αξιοπρεπές;Ποιος ο λόγος να κάνεις κάτι όταν δεν έχει τίποτα περισσότερο να προσφαίρει;Ή μήπως όλος ο ντόρος γίνεται γι αυτούς που βαριούνται να διαβάσουν..? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=19736

 

:)

 

Ένα καλό Bell είναι πάντα ένα καλό Bell. Γιατί δεν έχει στρας. :D

 

 

Btw, έχει διαβάσει κανείς Hunger Games που έχει γίνει ντόρος? :thinking: Από Twilight μονάχα τα βαρβάτα ost's μου έχουνε μείνει και από Χάρρυ Πότερ μονάχα το σκάκι της πρώτης ταινίας. Άντε και κανά άλλο μαγικό κολπάκι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

α. Εγώ είμαι με τον Μανώλη (καθαρά για σπάσιμο σε όλες τις κακιασμένες πεθερές που τρολλάρουν εδώθε, αφου δεν έχω δει ούτε διαβάσει τουάηλαητ κλπ)

 

 

β. Τι σχέση έχουν τα βαμπιροδρακουλιάρικα με την επιστημονική φαντασία? ξουτ από δώθε, ξουτ! :out:

 

 

γ. 128932208841087504.jpg

 

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα και είδα το Hunger Games πρόσφατα (βασικά χθες το είδα). Πρόκειται για ατόφιο sci-fi μελοντολογικό που δύσκολο να μη σου αρέσει παρόλο που οι ομοιότητες με το γιαπωνέζικο Μπατλ Ρουαγιάλ είναι εξόφθαλμες , και με το Lost ίσως.

 

Η Τζένιφερ Λόρενς είναι από τις καλύτερες νέες ηθοποιούς ενώ εντύπωση προκαλεί η σαλεμένη κάμερα που δεν θα περίμενες να συναντήσεις σε ένα υποψήφιο blockbuster. Σε ρόλο έκπληξη ο Lenny Kravitz!

 

Το βιβλίο είναι εύπεπτο, καταπίνεται αμάσητο, και αφήνει υποθήκη για σπουδαιότερα πράγματα στη συνέχεια. Η συνέχεια είναι ακόμη δύο βιβλία η Φωτιά και η Κοτσυφόκισσα, σήμερα ξεκίνησα το δεύτερο οπότε υπομονή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μωρέ εντάξει, απλά ξέρεις ποια είναι η απορία μου, για ποιο λόγο γίνεται η μεταφορά (βιβλίο-comic), για να είναι απλά μια κακή μεταφορά ή στην καλύτερη περίπτωση αξιοπρεπές;Ποιος ο λόγος να κάνεις κάτι όταν δεν έχει τίποτα περισσότερο να προσφαίρει;Ή μήπως όλος ο ντόρος γίνεται γι αυτούς που βαριούνται να διαβάσουν..? :lol:

 

 

Ένα δισεκατομμύριο δολάρια ανά ταινία, δεν σου φτάνει για λόγος;

 

 

Και εννοείται πως ο Harry Potter δεν είναι υπεράνω κριτικής. Όσο καλά ήταν τα 7 βιβλία, τόσο αισχρό ήταν το τέλος. Η τελευταία σκηνή στο σταθμό ήταν στην καλύτερη περίπτωση τραγική. Απλά έδωσε πάτημα για μελλοντικά βιβλία...

Επεξεργασία από figolfin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελείωσα τις δύο συνέχειες του Hunger Games.

Λοιπόν , καταρχήν οι ομοιότητες με το Twilight.

Η ηρωίδα είναι κορίτσι, η 16χρονη Κάτνις Έβερντιν, ενώ στο Twilight η 17χρονη Bella Swan.

Η αφήγηση γίνεται σε πρώτο πρόσωπο και βλέπουμε την ιστορία μέσα από τα μάτια των κοριτσιών.

Τα βαμπίρ και η επιστημονική φαντασία είναι απλά ο καμβάς της ιστορίας.

To Twilight στην ουσία είναι ένα άρλεκιν και το Hunger Games μια ιστορία εκδίκησης.

Και τα δυο συνδυάζουν ιδέες και μοτίβα διαφόρων ειδών.

Στο Hunger Games η βασική ιδέα προέρχεται από την ελληνική μυθολογία και το φόρο σε νέους και νέες που πλήρωναν οι Αθηναίοι στους Μινωΐτες.

 

Οι συγγραφείς σοφά σκεφτόμενοι στόχευσαν στα ορφανά του Χάρι Πότερ και μοσχοπούλησαν. Τα βιβλία απευθύνονται σε ένα κοινό 13-18 ετών, στα παιδιά που μυήθηκαν στη φιλαναγνωσία από τα βιβλία της Τζ. Κ. Ρόουλινγκ. Όταν το πήρα από το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου με ρώτησαν "τα διαβάζει ο γιος σας;" . Χι Χι Χι!!!

 

Σε τελική ανάλυση το Hunger Games είναι πιο τολμηρό από το Twilight, καθώς έχουμε εκατοντάδες θανάτους μεταξύ των οποίων και σχετικά βασικοί χαρακτήρες ενώ στο Twilight παρόλο που υπάρχει μια δεκαπεντάδα πρωταγωνιστών κανείς δε παθαίνει τίποτα. Για σεξ ούτε κουβέντα φυσικά.

Το δεύτερο Hunger Games είναι ένα σε γενικές γραμμές repeat του πρώτου ενώ το τρίτο πηγαίνει αλλού ....

 

Δε θέλω να μπω σε spoilers οπότε το κόβω εδώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένας φίλος (που έχω αναφέρει ξανά πως μετέφρασε επεισόδια του 2ου και όλο τον 3ο κύκλο της σειράς τα "Στα Σύνορα Της φαντασίας"/"Στη Ζώνη Του Λυκόφωτος" ("The Twilight Zone") ('59-'64) και που μετά έπιασε την σειρά "Στα Σύνορα Της φαντασίας" ("The Outer Limits") ('63-65)) έπιασε μια σειρά που ήταν απ' τις αγαπημένες του και προβάλλονταν στα μέσα '70s στην Ελληνική τηλεόραση, με τίτλο "Οι Εισβολείς" ("The Invaders") ('67-'68)! Βρίσκεται στον 2ο κύκλο της μετάφρασης και την κάνει παράλληλα με τον 2ο της σειράς "The Outer Limits". Είμαι ήδη στο 12ο επεισόδιο και μολονότι δεν την γνώριζα, η σειρά είναι εξαιρετική!!

 

Άλλη μία προσπάθεια έχει ξεκινήσει να γίνεται στην μετάφραση μιας Αγγλικής, αυτή τη φορά, σειράς που πρέπει να προβάλλονταν γύρω στο '82-'83 στην Ελλάδα, με τίτλο "Οι 7 Ανίκητοι" ("Blake's 7") ('78-'81)! Η ομάδα έχει φτάσει μέχρι στιγμής την μετάφραση στο 4ο επεισόδιο και την προτείνω σε όσους αρέσουν δυστοπικοί κόσμοι και Αγγλικές παραγωγές! Η σειρά είναι διαφορετική απ' τον σχεδόν ουτοπικό κόσμο του Gene Roddenberry και παραπέμπει περισσότερο στο "1984" του George Orwell και το "Brave New World" του Aldous Huxley. Αξίζει να την δει κανείς όχι για τα εφέ της, που είναι αρκετά απλοϊκά, αλλά για την φοβερή ηθοποιία και το σενάριο!! Ο φίλος Τάκης που είναι ένας απ' τους μεταφραστές και συντονιστής της ομάδας αυτής, ανεβάζει τους υπότιτλους και στο tvsubtitles.net, για όποιον ενδιαφέρεται.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

απλα θέλω να το γράψω κάπου και να με καταλάβει κάποιος..

 

πόσο τα σπάει το fringe? πόσο έπικ σειρά είναι? ε; πόσο?

 

:giati:

 

εντάξει, τα είπα και ξαλάφρωσα :P

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.