Μετάβαση στο περιεχόμενο

SCI-FI [ Movies and TV series ]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και ξεκίνησα το Eureka! Τι όμορφο πραματάκι είναι αυτό;!

 

ε ναι κι εγώ έτσι ένοιωσα όταν το ξεκίνησα .Και μετά από πέντε-έξι επεισόδια είχα βαρεθεί τη ζωή μου :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

τα mummy (2000+) όπως και το van helsing μου φάνηκαν απελπιστικά αποτυχημένες, ούτε ως παρωδίες δεν μπορούσα να τα αντιμετωπίσω.

 

τον Tom Cruise, μπορεί να τον αντιπαθώ, αλλά έχει υπάρξει πρωταγωνιστής και σε ταινίες όπως το Minority Report & το Interview with a vampire, οπότε δεν είμαι τόσο απαισιόδοξη όσο εσυ.

 

Ασε που θεωρώ ότι είναι δύσκολο να γίνουν χειρότερες ταινίες από όσο έχουν ήδη γίνει

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιπαθής και σ' εμένα ο Tom Cruise αλλά όντως έχει παίξει σε εξαιρετικές ταινίες και μάλιστα σε αρκετές που ανήκουν στον χώρο που συζητάμε εδώ μέσα! Τον Brendan Frazer δεν τον χώνευα παλαιότερα, αλλά πλέον δεν έχω πρόβλημα για τις ταινίες που παίζει. Κάτι σαν τον "τηλεοπτικό Ηρακλή", τον Kevin Sorbo. Δεν τον χώνευα λόγω σειράς, αλλά τον βλέπω να χώνεται παντού, να γουστάρει τον χώρο του φανταστικού και σ' αυτό που κάνει δεν είναι κι άσχημος. Βέβαια μπαίνει σε οποιαδήποτε τηλεπατάτα και βιντεοπατάτα βρει μπροστά του. Οι ρόλοι που παίρνει, τουλάχιστον, είναι σε γενικές γραμμές αξιοπρεπείς, παρόλο που είναι μια από τα ίδια. Αλλά δουλειά είναι κι αυτή και κάπως πρέπει να βγει το μεροκάματο... Δε νομίζω να είναι κι απ' τους πιο ακριβοπληρωμένους ηθοποιούς που υπάρχουν. Δεν γεννιούνται όλοι Robert De Niro, Al Pacino και Anthony Hopkins. Τι να κάνουμε... Τουλάχιστον θα θυμόμαστε ότι βγήκε κάπου, κάπως, κάποτε και μια ταινία όπου ο Kevin Sorbo υποδυόταν τον βασιλιά Kull, από τον κόσμο του Robert Howard! Μιας και μια σωστή κινηματογραφική ταινία δεν το βλέπω να γίνεται ποτέ (ειδικά το soundtrack ήταν άθλιο, που στις σκηνές δράσης έβαζαν κι έπαιζε κάτι σαν..metal?!?).

 

Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα με την Λένα! Μόνο που στην ταινία "The Mummy", δεν περίμενα πολλά περισσότερα. Δεν είναι κι άσχημη για την εποχή της. Εφετζίδικη κυρίως, βέβαια. Και παρά το ύφος της, δεν φτιάχτηκε για παρωδία! Έχεις δίκιο, όμως! Εάν είχε λίγο παραπάνω χιούμορ ακόμη και χαρακτήρες όπως αυτόν που υποδύεται ο John Hannah, θα μετρούσε χαλαρά ως παρωδία! Το spin-off "The Scorpion King" δεν το έχω δει ακόμη, βέβαια και δεν ξέρω..σαν κάτι να με "χαλάει" και δεν το παίρνω απόφαση να το πιάσω. :thinking: Θα πρέπει να "ξεμείνω" από αρκετές στον χώρο του ηρωικής φαντασίας που ξεφυτρώνουν, πλέον, σαν τα μανιτάρια, για να την δω.

 

Τώρα που το 'φερε η κουβέντα, έχω πληροφορηθεί για μια σειρά που προβάλλονταν στο Mega μέσα προς τέλη '90s, μεταμεσονύχτιες ώρες και αφορά κάποιον τύπο που βρίσκει ένα παλιό βιβλίο με τις προφητείες του Νοστραδάμου, όπου η αποκρυπτογράφησή του αποκαλύπτει σχέδιο εξωγήινων για την κατάληψη του πλανήτη. Η σειρά λέγεται "Είναι Ανάμεσά Μας" ("First Wave") ('98-2001) και απ' ότι μου λέει ο φίλος που την ανέφερε, έχει αρκετές ομοιότητες με το "Οι Εισβολείς" ("The Invaders") ('67-'68) (την οποία, παρεμπιπτόντως, τέλειωσα πριν καιρό και είναι εξαιρετική!)! Ομολογώ πως δεν την είχα πετύχει ποτέ. Την ξέρει κανείς; Την θυμάται; Είναι όντως τόσο καλή όσο μου λέει; :thinking:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

..βασικά η τριλογία The Mummy και το πρώτο Scorpion King τα λατρεύω. Και το Van Helsing μου είχε φανεί βαρβάτο.

 

Το First Wave ήταν στο ΑΝΤ1 και είναι δύσκολο να βρεις επεισόδιά της. Σειράρα, αλλά b-list. Τους Εισβολείς δεν τους ξέρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

..βασικά η τριλογία The Mummy και το πρώτο Scorpion King τα λατρεύω. Και το Van Helsing μου είχε φανεί βαρβάτο.

 

Το First Wave ήταν στο ΑΝΤ1 και είναι δύσκολο να βρεις επεισόδιά της. Σειράρα, αλλά b-list. Τους Εισβολείς δεν τους ξέρω.

 

συνεχίζουμε να διαφωνουμε κατα κόρον στα γούστα μας! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

(Να δεις το χαίρεται!)

 

:lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θυμάται κανείς το "Quantum Leap" ('89-'93); Είχε κάποιον τίτλο στα Ελληνικά; Νομίζω "Χρονοταξιδιώτης" ή κάτι τέτοιο, αλλά δε θυμάμαι καλά. Το παρακολουθούσα αραιά και που και ήταν καλό! Μία άλλη σειρά που έχει αναφερθεί αλλού είναι το "Αναμέτρηση Στο Μέλλον" ("Time Trax") ('93-'94), το οποίο ομολογώ πως δε θυμάμαι καθόλου... Το είχε παρακολουθήσει κανείς; Αξίζει;

 

Συνεχίζεται η μετάφραση της τηλεοπτικής σειράς "Cleopatra 2525" (2000-2001) έπειτα από μερικά χρονάκια στασιμότητας. Ότι γίνεται πάνω κάτω με την "SeaQuest DSV" αυτή την περίοδο και ότι έγινε με την "Voyagers!", "Space: Above And Beyond" (νομίζω πως είχε σταματήσει για αρκετό καιρό) και "Andromeda" πριν καιρό (μέχρι που ολοκληρώθηκαν!). Η σειρά "Land Of The Giants" ('68-'70) φαίνεται πάρα πολύ καλή αλλά δεν λέω να την κατεβάσω μιας και η μετάφρασή της σταμάτησε, δυστυχώς, στις 7 Μαρτίου του 2010... Το "Haven" (2010-2012) το έχει δει κανείς; Έχει να κάνει με επιστημονική φαντασία ή οι ειδικές δυνάμεις των ανθρώπων έχουν μεταφυσική προέλευση; :thinking: (μην πείτε spoilers μόνο!)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να πούμε και καμιά πληροφορία παραπάνω για τα "Battlestar Galactica"! Πέρα απ' τα "γνωστά" (παλιές σειρές, νέες και spin-off) που έχουν μεταφραστεί και κυκλοφορούν, υπάρχουν τρεις ακόμη τηλεταινίες οι οποίες είναι ναι μεν από κάποια επεισόδια της σειράς (οι 2 πρώτες, ενώ η 3η προέρχεται από 2 επεισόδια του spin-off "Galactica 1980" ('80)!) αλλά έχουν κάποιες διαφοροποιήσεις, όπως τον θάνατο του Baltar (ίσως είναι spoiler, αλλά δεν ξέρω πόσοι από δω έχουν δει ή πρόκειται να δουν τις παλιές σειρές, πόσο μάλλον τις ταινίες αυτές που δεν έχω δει να κυκλοφορούν)! Σύμφωνα με την Wikipedia μετά το '78 που ξεκίνησε η σειρά, βγήκε ως τηλεταινία το πιλοτικό επεισόδιο "Saga Of A Star World" με τίτλο "Battlestar Galactica" ('79) το οποίο προβλήθηκε στις αίθουσες σε Αγγλία και Αμερική! Υποθέτω πως είναι η ίδια που κυκλοφόρησε κι εδώ σε VHS, με τίτλο "Η Μάχη Των Άστρων", που εδώ και αρκετά χρόνια υπάρχει, πλέον, σε DVD.

 

Η 2η ταινία προέρχεται από τα επεισόδια "The Living Legend" & "Fire In Space" και προβλήθηκε στις αίθουσες στην Ευρώπη, ενώ προβλήθηκε και στην χώρα μας και ίσως την θυμάται κανείς με τον τίτλο "Επιχείρηση Γαλαξίας: Επίθεση Απ' το Διάστημα" ("Mission Galactica: The Cylon Attack") ('79)!

 

Η 3η τηλεταινία, τώρα, προέρχεται απ' τα επεισόδια "Galactica Discovers Earth" & "The Night The Cylons Landed" και προβλήθηκε στις αίθουσες στην Αυστραλία και την Ευρώπη. Πέρασε κι απ' την Ελλάδα που ίσως τη θυμάστε με τίτλο "Οι Υπεράνθρωποι" ("Conquest Of The Earth") ('81)!

 

Έχω την εντύπωση ότι της παλιάς σειράς το πιλοτικό επεισόδιο 0, είχε προβληθεί νωρίτερα ως τηλεοπτική μίνι σειρά των 2 επεισοδίων με τίτλο (κι αυτό) "Battlestar Galactica". Νομίζω πως το είχα διαβάσει κάπου. Εάν υπάρχει τέτοια περίπτωση, τότε θεωρούμε πως είναι μεταφρασμένη και οπωσδήποτε θα αναρτηθεί στην λίστα με τις σειρές.

 

Και μετά από όλα αυτά που μου πέφτουνε τα σάλια, θυμήθηκα πως μάλλον πρέπει να αναζητήσω περισσότερες ιστορίες απ' τα "Πλανήτης", "Ρομπότ", "Γκαλάκτικα" και τα συναφή..!! :yes: Φοβερές εκδόσεις!!

 

Υ.Σ. Την Πέμπτη κανόνισα να πάω να δω το "Looper"! Το 'χει δει κανείς (δε θέλω spoilers, όμως!!); :thinking:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έμαθα πως η σειρά "Terra Nova" κυκλοφόρησε σε DVD και πως υπάρχει μέσα bonus για τους fan ένα motion comic που κλείνει την σειρά! Μολονότι δεν την έπιασα ακόμη, μ' ενδιαφέρει! Γνωρίζει κανείς κάτι, σχετικά; Το έχει δει κανείς και αν ναι, όντως την κλείνει; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Wachowskis + Straczynski = νεα τηλεοπτική σειρά: Sense8

 

γιατι το έβαλα εδώ; γιαι μαλλον θα ειναι sci-fi :P

 

http://spinoff.comicbookresources.com/2012/10/03/wachowskis-and-straczynski-team-on-top-secret-tv-series/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Τα δυο πρώτα επεισόδια του Big Bang ήταν σχετικά μέτρια. Το τρίτο χθεσινό επεισόδιο ξέπλυνε τα προηγούμενα. Ήταν από τα καλύτερα.

 

Το Fringe δείχνει ότι το τραβάνε από τα αφτιά για να το κρατήσουν, παραμένει όμως ένα σίριαλ που αγαπιέται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Revolution δεν το έχει πιάσει κανείς ακόμα; Λοιπόν, καλό φαίνεται, μέχρι τώρα, το concept είναι οι αλλαγές που φέρνει στον κόσμο ένα παγκόσμιο και μόνιμο black out. Στα plus η κοπέλα που πρωταγωνιστεί που είναι γλυκύτατη. Όπως καταλαβαίνεται ένα από τα βασικά κριτήρια αξιολόγησης μιας σειράς , σύμφωνα με τα διεθνή ISO, είναι η εμφάνιση της πρωταγωνίστριας :lol:

 

Είδα και το πρώτο του Last Resort, όχι ακριβώς sci-fi, αλλά μάλλον what if....κάτι πάει να δείξει , για να δούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26510
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Προχτές έμαθα για το Revolution από ένα φίλο, θα το τσεκάρω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απ' το "Revolution" έχω κατεβάσει τα 4 πρώτα επεισόδια αλλά δεν το 'χω πιάσει ακόμη. Βλέπω παλιές σειρές αυτή την περίοδο ("The Time Tunnel", "Lexx", "Blake's 7", "Alien Nation", "UFO", "SeaQuest DSV", "The Twilight Zone" (3η σειρά)) και από νεότερες ξεκίνησα δειλά δειλά το "Falling Skies"! Όντως φαίνεται πολύ καλή! Τα "Doctor Who" εν αναμονή ενώ παρακολουθώ, φυσικά και το "Alphas"!

 

Wachowskis + Straczynski = νεα τηλεοπτική σειρά: Sense8

 

γιατι το έβαλα εδώ; γιαι μαλλον θα ειναι sci-fi :P

 

http://spinoff.comic...cret-tv-series/

 

Θα είναι σίγουρα sci-fi αλλά φαίνεται να ξεκινάει το 2014... Σπουδαία πληροφορία, πάντως! Το "Jupiter Ascending" που ετοιμάζουν οι ίδιοι, θα προβληθεί την ίδια χρονιά! Ορίστε και μια λίστα με τις επερχόμενες! Μέσα σ' άλλα βλέπω τα (φαντάζομαι) sequels "Death Race: Inferno" (2012) και "The Hunger Games: Mockingjay (Part 1)" (2014) & "The Hunger Games: Mockingjay (Part 2)" (2015)!

 

Υ.Σ. Να το δείτε το Looper! :yes: Το μόνο που με χάλασε λίγο είναι:

 

η εξήγηση που δίνει στο χρονικό παράδοξο που συμβαίνει με το μυαλό που θολώνει και τη μνήμη που αλλοιώνεται... Κάπως έπρεπε να το δικαιολογήσουν θα μου πεις, αλλά και πάλι...

 

 

Υ.Σ.2 Άντε να δούμε πότε θα κυκλοφορήσει το remake του "Westworld"! :yahoo:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Revolution δεν το έχει πιάσει κανείς ακόμα; Λοιπόν, καλό φαίνεται, μέχρι τώρα, το concept είναι οι αλλαγές που φέρνει στον κόσμο ένα παγκόσμιο και μόνιμο black out. Στα plus η κοπέλα που πρωταγωνιστεί που είναι γλυκύτατη. Όπως καταλαβαίνεται ένα από τα βασικά κριτήρια αξιολόγησης μιας σειράς , σύμφωνα με τα διεθνή ISO, είναι η εμφάνιση της πρωταγωνίστριας :lol:

 

Είδα και το πρώτο του Last Resort, όχι ακριβώς sci-fi, αλλά μάλλον what if....κάτι πάει να δείξει , για να δούμε...

 

η κεντρική ιδέα του Revolution είναι καλή, η πρωταγωνίστρια είναι όντως αξιαγάπητη, αλλά η απόδοση είναι αρκετά κλισε προς το παρον.

Θα δώσω ακόμα ευκαιρία 4-5 επεισόδια.

 

 

κατα τα άλλα, όπως έχω αναφέρει κι αλλού, το Alphas έχει βελτιωθεί πάρα πολύ!

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Eιδα το lost room σειρά 3 διπλών επεισοδίων και μου άρεσε πολύ! Η υπόθεση έχει να κάνει με το "χαμένο δωμάτιο", ένα δωμάτιο που μπορεί να σε μεταφέρει οπουδήποτε και τα αντικείμενα που προέρχονται απ' αυτό έχουν όλα ιδιαίτερες ικανότητες... Πρωταγωνιστης είναι ο Peter Krause, γνωστός κυρίως από το ρόλο του στην εξαιρετική σειρά six feet under. Κρίμα που δε βγήκε 2η σεζόν... Το 2010 ανακοινώθηκε στο san Diego ComiCon ότι θα βγει η συνέχεια από τους δημιουργούς του σε κόμικ από εκδόσεις Red 5 Comics

Για να δουμε! :)

 

Είδα επίσης το Coma, μινι σειρά - ιατρικό δράμα με κάποια λίγα στοιχεία sci-fi, αρκετά απογοητευτικό. Όχι γιατί είναι αντικειμενικά κακή σειρά, αλλά εχει ένα πολύ καλό κάστ, ένα συμπαθητικό σενάριο και περιμένεις περισσότερα! Ήδη, πριν το πρώτο μισό, έχει γίνει απελπιστικά προβλέψιμο...

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το "The Lost Room" είναι εξαιρετικό!! Το "Coma" δεν το έχω δει ακόμη, αλλά είναι στα υπόψιν! Από την λίστα που φτιάχνω τις περισσότερες σειρές τις έχω δει. Στις ταινίες γίνεται ένας κακός χαμός και έχω πολλές ελλείψεις, αλλά είναι και κάποιες που θα τις έβλεπα εάν δεν είχα, πλέον, κάτι άλλο (γενικότερα και όχι στην επιστημονική φαντασία, μονάχα). Δεν λειτουργώ βάσει βαθμολογιών της IMDB, πάντως. Από νέες μεταφορές από κόμικς, υπάρχουν αρκετές παραγωγές στα σκαριά! Τηλεοπτικά, πάντα και ορισμένες απ' αυτές δεν έχουν ακόμη ανακοινωθεί εδώ μέσα. Ρίξτε μια προσεκτική ματιά στην αναλυτική λίστα του greektvsubs.gr για το 2012-2013 και θα καταλάβετε τι εννοώ! Δεν είναι sci-fi όλες, γι' αυτό και δεν τις αναφέρω εδώ. Ανεξάρτητα απ' αυτό, θέλω να τις δω (σχεδόν) όλες! :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το "The Lost Room" είναι εξαιρετικό!! Το "Coma" δεν το έχω δει ακόμη, αλλά είναι στα υπόψιν! Από την λίστα που φτιάχνω τις περισσότερες σειρές τις έχω δει. Στις ταινίες γίνεται ένας κακός χαμός και έχω πολλές ελλείψεις, αλλά είναι και κάποιες που θα τις έβλεπα εάν δεν είχα, πλέον, κάτι άλλο (γενικότερα και όχι στην επιστημονική φαντασία, μονάχα). Δεν λειτουργώ βάσει βαθμολογιών της IMDB, πάντως. Από νέες μεταφορές από κόμικς, υπάρχουν αρκετές παραγωγές στα σκαριά! Τηλεοπτικά, πάντα και ορισμένες απ' αυτές δεν έχουν ακόμη ανακοινωθεί εδώ μέσα. Ρίξτε μια προσεκτική ματιά στην αναλυτική λίστα του greektvsubtitles για το 2012-2013 και θα καταλάβετε τι εννοώ! Δεν είναι sci-fi όλες, γι' αυτό και δεν τις αναφέρω εδώ. Ανεξάρτητα απ' αυτό, θέλω να τις δω (σχεδόν) όλες! :spidey_yeah_that:

 

Θα χρειαστεις ΄μια πολύ εξελιγμένη χτένα που σταματάει το χρόνο από το lost room για να το καταφερεις αυτο :P

 

Το coma θα σου λεγα να το προσπεράσεις, υπάρχουν πολύ καλύτερες σειρες!

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα που την είχα βάλει την χτένα αυτή, να δεις... Σ' ένα κομοδίνο κάπου "αλλού" θα 'ναι. :P

 

Το "Coma" μέτρια; Ε καλά..είναι δυνατον στις μέρες μας παραγωγή με τίτλο που θυμίζει Βουλή, να είναι καλή; Μίνι σειρά είναι και θα την δω γρήγορα. Πόσο να με "καθυστερήσει" από άλλες καλύτερες; Όπως και να 'χει ευχαριστώ για την συμβουλή! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντί για το τηλεοπτικό Coma δείτε την ομότιτλη ταινία του 1978 (Το μυστήριο του Θαλάμου 8) με την Genevieve Buzold. Ίδια υπόθεση, άλλα κυβικά....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σπουδαία πληροφορία! Δεν γνώριζα για την ταινία αυτήν! Μάλιστα, ο συγγραφέας απ' του οποίου τη νουβέλα γίνεται η κινηματογραφική μεταφορά, είναι ο ένας απ' τους δύο σεναριογράφους της μίνι σειράς! Και επιπλέον, σε σκηνοθεσία και σενάριο της ταινίας του '78, είναι ο Michael Crichton!Να υπήρχε και μεταφρασμένη, τι καλά που θα 'τανε... Στα υπόψιν. :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Revolution δεν το έχει πιάσει κανείς ακόμα; Λοιπόν, καλό φαίνεται, μέχρι τώρα, το concept είναι οι αλλαγές που φέρνει στον κόσμο ένα παγκόσμιο και μόνιμο black out. Στα plus η κοπέλα που πρωταγωνιστεί που είναι γλυκύτατη. Όπως καταλαβαίνεται ένα από τα βασικά κριτήρια αξιολόγησης μιας σειράς , σύμφωνα με τα διεθνή ISO, είναι η εμφάνιση της πρωταγωνίστριας :lol:

 

Είδα και το πρώτο του Last Resort, όχι ακριβώς sci-fi, αλλά μάλλον what if....κάτι πάει να δείξει , για να δούμε...

 

Το "Last Resort" γιατί παραλίγο να το εντάξεις και στην επιστημονική φαντασία; Εμένα σε κάτι από "24" μου έκανε όταν διάβασα γι' αυτό και ελπίζω να είναι καλός αντικαταστάτης γιατί το 'χω δρομολογήσει να κατέβει! :yes: Αν έχει για τον Α' ή Β' λόγο στοιχεία sci-fi και μπορείς να μου εξηγήσεις με δυο κουβέντες (χωρίς spoilers όμως!), θα την εντάξω στις λίστες που φτιάχνω εδώ και θα κάνω submit στην IMDB! Πρέπει να ξέρω με σιγουριά, όμως.

 

Προέκυψαν χοντρά προβλήματα στον tracker που πρωτοξεκίνησα την λίστα και έγινε το έλα να δεις τις τελευταίες 6-7 εβδομάδες. Αυτός είναι κι ο λόγος που δεν συνέχισα την ενημέρωση, αλλά έχει μαζευτεί πολύ υλικό και θα σκάσει μαζεμένο! Συνεχίζω και καταγράφω κανονικά ότι εντοπίζω.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τελείωσα και τη 2η σεζον falling skies, πολύ καλύτερη από την πρώτη, τα αφελή σεναριακά στοιχεία ήταν πολύ λιγότερα σ' αυτήν. Περιμένω τώρα την 3η! :dance:

 

Επίσης απόλαυσα το επεισόδιο S05E05 από castle (με την εξιχνίαση ενός φόνου στα γυρίσματα scifi σειρας) :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15759
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   49
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4768 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

τελείωσα και τη 2η σεζον falling skies, πολύ καλύτερη από την πρώτη, τα αφελή σεναριακά στοιχεία ήταν πολύ λιγότερα σ' αυτήν. Περιμένω τώρα την 3η! :dance:

 

 

 

 

Δοκίμασα να την δω 3 φορές και έφτασα μέχρι τα μισά της δεύτερης σαιζόν . Αν και τα εφέ και η ατμόσφαιρα είναι καταπληκτικά για τηελοπτική παραγωγή , τα σενάρια δυστήχώς παραείναι ηλίθι@ . Εξωγηίνοι κατακτούν την γη καταστρέφοντας όλους τους στρατούς και παρόλλα αυτά 2 αμερικάνοι πολίτες φτάνουν κάτω από την βάση τους , κάνουν τσιγάρο και μετά την κατεδαφίζουν με ένα μπαζούκα . Το σπίτι μου έχει καλύτερη ασφάλεια από την βάση τους....... Έλεος. Battlefileld Earth = ποιο αληθοφανές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δοκίμασα να την δω 3 φορές και έφτασα μέχρι τα μισά της δεύτερης σαιζόν . Αν και τα εφέ και η ατμόσφαιρα είναι καταπληκτικά για τηελοπτική παραγωγή , τα σενάρια δυστήχώς παραείναι ηλίθια . Εξωγηίνοι κατακτούν την γη καταστρέφοντας όλους τους στρατούς και παρόλλα αυτά 2 αμερικάνοι πολίτες φτάνουν κάτω από την βάση τους , κάνουν τσιγάρο και μετά την κατεδαφίζουν με ένα μπαζούκα . Το σπίτι μου έχει καλύτερη ασφάλεια από την βάση τους....... Έλεος. Battlefileld Earth = ποιο αληθοφανές.

 

true story οι αφέλειες στο σενάριο, παρόλα αυτά βλέπεται ευχάριστα κι είναι από τις πιο συμπαθητικές τωρινές sci fi σειρές που έχω τσεκάρει

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια χαρά!! Θέλω πολύ να δω κι άλλα απ' αυτό το σύμπαν!! Πριν τρεις μέρες πήγα και είδα επιτέλους, το "Cloud Atlas" (2012). Εάν προβάλλεται ακόμη στις αίθουσες..μην το χάσετε!! Θέλει μια δεύτερη προβολή βέβαια, για να συσχετίσω τους χαρακτήρες (γιατί είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποια πράγματα μου ξέφυγαν), αλλά η ταινία ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!! Είχα ακούσει ότι ήταν αδύνατον να μεταφερθεί κινηματογραφικά απ' το βιβλίο. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά καταλαβαίνω γιατί το είπαν αυτό. Μέχρι να μπεις στο κλίμα του τι γίνεται, έχει περάσει η μισή ταινία. Αρκετά μεγάλη σε διάρκεια (172') και μου θύμισε αυτό που αρχικά σκέφτηκα όταν είδα το trailer. Το "Η Πηγή Της Ζωής" ("The Fountain") (2006) του Darren Aronofsky. Τελικά μου φέρνει στο μυαλό τόσο αυτήν (αν και είναι, ουσιαστικά, σπονδυλωτή και όχι χωρισμένη σε κάποιον αριθμό ιστοριών), όσο την ποιητική "2046" (2004) του Wong Kar Wai! Το βιβλίο, βέβαια, δεν το έχω διαβάσει για να ξέρω αν μεταφέρθηκε καλά... Γνώμη μου είναι να την δείτε! Αν μη τι άλλο, περνάει ωραία μηνύματα! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9719
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4172 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

..βασικά η τριλογία The Mummy και το πρώτο Scorpion King τα λατρεύω. Και το Van Helsing μου είχε φανεί βαρβάτο.

 

Το First Wave ήταν στο ΑΝΤ1 και είναι δύσκολο να βρεις επεισόδιά της. Σειράρα, αλλά b-list. Τους Εισβολείς δεν τους ξέρω.

 

Συμφωνώ σε όλα. Το First Wave το είδες μέχρι το τέλος? Έχασα τα τελευταία επεισόδια και τα ψάχνω για κατέβασμα και δεν τα βρίσκω πουθενά. Τελικά τι έγινε? Αγαπημένο κλου, οι εξωγήινοι που φτιαχνόντουσαν με το αλάτι. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αμ δεν έχω ιδέα! Είχε δείξει όλα τα επεισόδια αλλά έπρεπε να μαντεύεις αν θα τα έβαζε 1,2,3 ή 4 το βράδυ. Το τελευταίο που είχα δει ήταν του τελευταίου κύκλου που είχαν οργανώσει ένοπλη αντίσταση! ΘΕΗΛΑ ΕΚΕΙΝΟ ΜΕ ΤΟ ΑΛΑΤΙ, τύφλα να'χει το Dune που από ό,τι ξέρω είχε εξάρτηση από μπαχαρικά!

 

:new: Βγήκε spin off του :hug2: Primeval, με τίτλο Primeval: New World

 

:new:ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΘΕΪΚΟ TRAILER ΤΟΥ STAR TREK 2 INTO DARKNESS!!!!!!!

 

Παίζει ο Σέρλοκ και κάνει τον κακό!!!!!!!!! :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.