Μετάβαση στο περιεχόμενο

Lost (2004-2010)


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5616 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Ως θεατής με αυτά που διαβάζω προβληματίζομαι αν αξίζει να δω τον έκτο κύκλο. Καθαρτήριο;! Το κ@ρ@τ@ μου μέσα! :confuse:

Ως κοινωνιολόγος αναρωτιέμαι:

α) πρόκειται για μια ευρύτερη στροφή - τάση του κοινού προς υπερφυσικές λύσεις - θεϊκές παρεμβάσεις που συνδέεται με την ολοένα αυξανόμενη ανασφάλεια της εποχής ή

β) οι συγγραφείς - η "βιομηχανία" του χώρου έχουν βρει μια φόρμουλα του τύπου "φτιάξε κάτι ενδιαφέρον να τους καθηλώσει για να πουλήσουμε διαφημίσεις και στο τέλος ότι π@π@ρι@ τους δώσουμε για εξήγηση θα την φάνε, αλλά και να μη την φάνε θα έχουμε φαεί καλά εμείς στο μεταξύ". :lol:

Μάλλον κάτι ανάμεσα στα δυό. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 436
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(α) συγκρητισμός ελληνιστικών ετών? :) δεν το αποκλείω (γενικώς)

 

(β) διασκέδαση αμίγκο. διασκέδαση. δηλαδή τι θα έπρεπε να βλέπουμε? Ράινερ, Βέρνερ, Φασμπίντερ (και τους 3 ;) ) και ξερό ψωμί? :)

 

Και μακάρι να φτιάχναν κι άλλες τέτοιες διασκεδαστικές σειρές. Με το δίκαννο ψάχνω να βρω σειρά/ταινία για να διασκεδάζω το βράδυ που γυρνάω σπίτι από τη δουλειά και πριν ξεραθώ :) Μέχρι και σε σουηδική τηλεόραση έχει φτάσει η χάρη μου για να βρω κάτι καλό :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εγώ θα σου πρότεινα να τη δεις μόνο και μόνο για να έχεις άποψη για αυτό το φαινόμενο της τηλεόρασης :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

Ρε παιδιά το Lost ήθελα πολύ καιρό να το δω αλλά δεν είχα χρόνο. Τώρα που έχω χρόνο και τέλειωσε κιόλας και έχετε μια ολοκληρωμένη άποψη τι μου προτείνετε; :thinking: Αξίζει να το δω ή θα χάσω την ώρα μου; :beer:

 

Αν θέλεις να έχεις άποψη για το τι ήταν αυτό το lost και γιατί είχε τόσους πιστούς θεατές δες το αλλά...

 

όχι παραπάνω από την 3η σαιζόν, ίσως να είναι καλύτερα να σταματήσεις στην 2η, ή στην 2 1/2 ή στην ... κλπ

Θα σου μείνουν πολλές απορίες και αναπάντητα ερωτήματα σε όποιο επεισόδοα και να σταματήσεις βέβαια,

αλλά και στο τελευταίο επεισόδιο της 6ης σαιζόν να φθάσεις πάλι με αναπάντητα ερωτήματα θα είσαι.

Ενδιάμεσα δίνονται απαντήσεις αλλά οι ίδιες απαντήσεις δημιουργούν νέα ερωτήματα.

Θέματα που σε βασανίζουν απο την 1η σαιζόν και θεωρούνται σημαντικά μέχρι και την την 5η δεν απαντώνται ποτέ.

Να μην σου πω δηλαδή ότι για το βασικότερο θέμα, τους αριθμούς δηλαδή, που πάνω τους βασίστηκε

σχεδόν ολόκληρη η μυθολογία του lost δεν παίρνεις την παραμικρή απάντηση, ήταν σαν να μην υπήρξε ποτέ τέτοιο θέμα

για τους σεναριογράφους.

Αυτή η σειρά είχε πάρει πολύ σοβαρά τον εαυτό της και μέχρι κάποιο σημείο καλά έκανε αλλά αν την ξαναέβλεπα, δεν το κάνω

ακόμα και αν είναι να με σουβλίσετε σαν τον Αθανάσιο Διάκο, θα την έβλεπα σαν κωμωδία, μάλλον παρωδία, δραματικής σειράς

και θα διασκέδαζα με το πόσο κορόιδο πιάστηκα. Κορόιδο γιατί μέχρι κάποια στιγμή έλεγα, δεν μπορεί, κάπου το πάει ο ποιητής,

κάτι θέλει να μας πεί, άσχετα αν ήξερα από κάποια στιγμή και μετά ότι όλα αυτά δεν γίνεται να δέσουν σε κάτι λογικοφανές.

 

Δες και το blog που αναφέρει ο bonadrug παραπάνω, αλλά και την προηγούμενη ανάρτηση του off-shade σχετικά με το lost (αν θυμάμαι

καλά την αναφέρω σε προηγούμενο post μου).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Να μην σου πω δηλαδή ότι για το βασικότερο θέμα, τους αριθμούς δηλαδή, που πάνω τους βασίστηκε

σχεδόν ολόκληρη η μυθολογία του lost δεν παίρνεις την παραμικρή απάντηση, ήταν σαν να μην υπήρξε ποτέ τέτοιο θέμα

για τους σεναριογράφους.

Το θέμα με τους αριθμούς το απάντησαν πλήρως αλλά έξω από τη σειρά.

 

Νομίζω το καλοκαίρι ανάμεσα στη 2η και στην 3η, είχε βγει ένα βιντεάκι που εξηγούσε αναλυτικά τι έπαιζε με τα νούμερα. Συγκεκριμένα

.

 

Δυστυχώς είναι αρκετοί που δεν έχουν ιδέα για την ύπαρξη του και αυτό ήταν όντως μια βλακεία των σεναριογράφων. Έπρεπε να πούνε και σε κάποιο επεισόδιο κάτι σχετικό. Δεν ασχολούνται όλοι με το viral marketing τους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

LOST: HOW IT SHOULD HAVE ENDED

 

ΛυΛυΛυΛΥΠΙΔΗΗΗΗΣ!!!!!! :yahoo:

 

Ειδικά το τέλος-τέλος..... :lmao::respect:

 

 

Kudos to johnny :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πήρα από ένα φίλο όλα τα επεισόδια και είχε μέσα και αυτή τη χαριτωμένη αγγελία:

Island Job.png

 

:):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πακέτο με τα επεισόδια της 6ης σεζόν του Lost κυκλοφορεί στις 24 Αυγούστου, αλλά το 11λεπτο bonus απόσπασμα βγήκε ήδη στο Internet και μπορείτε να το κατεβάσετε (και) εδώ...

 

 

http://www.demonoid.com/files/details/2338866/25162698/

 

Δεν αποκαλύπτει κάτι καινούριο, αλλά λειτουργεί σαν ενδεχόμενο trailer 7ης σεζόν (που δυστυχώς δεν πρόκειται να υπάρξει). Ας ελπίσουμε για κάποια ταινία έστω κάποια στιγμή στο μέλλον...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

το 11λεπτο bonus απόσπασμα βγήκε ήδη στο Internet..

 

το είδα κι εγώ, όντως δεν δείχνει κ τίποτα αλλα την δόση μας απο Lost την πήραμε :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

post-3787-12824113110878_thumb.jpg

 

O Sawyer του Lost ψάχνει δουλειά! Ίσως παίξει στο ριμέικ των "Φακέλων Ρόκφορντ"!!

 

http://spinoff.comic...-the-good-guys/

 

ΝΝΝΝΝΝΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΡΡΡΡΡΡΓΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

:confuse: :confuse: :confuse: :confuse: :confuse: :confuse: :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εντέλει ένα δείγμα του πόσο με είχε απορροφήσει αυτή η σειρά είναι ο βαθμός στον οποίο αναγνωρίζω σε άλλες εκπομπές/ταινίες ηθοποιούς που έπαιζαν δευτεροκλασσάτους ρόλους στο Λοστ. λχ ο τυπάς που έπαιζε τον Μan in Black που τον ξαναπέτυχα τις προάλλες σε 3 φετινά CSI http://uk.imdb.com/name/nm0920038/ Ο Tom από τους Others που τον πέτυχα στο Justified http://uk.imdb.com/name/nm0301370/ όπως και τον Ethan από τους Others http://uk.imdb.com/name/nm0544611/ (αλλά και τον Faraday αν και αυτός ήταν κεντρικός χαρακτήρας κάποιες σεζόν http://uk.imdb.com/name/nm0001111/ ) ή τον Keamy από τους μισθοφόρους που τον πέτυχα στο Real Steel http://uk.imdb.com/name/nm0243806/

 

από την ,άλλη ίσως και να είναι απόρροια του πόσες φορές ξαναχρησιμοποιήθηκαν μέσα στο σώου. Άλλα σώου που ήταν σε συνέχειες (σε αντιδιαστολή λχ με τίποτα CSI που είναι αυτοτελή επεισόδια) είχαν είτε πολύ λιγότερα επεισόδια (λχ Rome, Justified κλπ) είτε οι δευτεροι ρόλοι πήγαιναν σε "καρικατούρες" (λχ Sopranos) είτε πολύ απλά δεν είχαν τον ίδιο αριθμό ηθοποιών/χαρακτήρων (λχ οτιδήποτε :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:yes: είμαι σίγουρη ότι σε είχε επηρεάσει τόσο, ωστε να αναβιώνεις το τόπικ τόσο καιρό μετά! :P

 

προσωπικά ξενέρωσα τόσο πολύ με το τέλος, που έκανα ένα τεράστιο delete σε πληροφορίες και στοιχεία στο μυαλό μου σε σχέση με το lost

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

προσωπικά ξενέρωσα τόσο πολύ με το τέλος, που έκανα ένα τεράστιο delete σε πληροφορίες και στοιχεία στο μυαλό μου σε σχέση με το lost

 

Βλέποντας το τέλος, κατάλαβα πόσο χαμένα (τηλεοπτικά) πήγαν 6 χρόνια από τη ζωή μου. Πιό πολύ διασκέδαζα με την Xena και τον Ηρακλή που τουλάχιστον ήξερα τι έβλεπα.

Μπράβο Λένα, μεσ' στο μυαλό μου είσαι.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

mmmmmmmmmmmmmmmmuuuuuuuuuuuuussssssssssssssssssssssssttttttttttttttttttttttttttt

ffffffffffooooooooooooooorrrrrrrrrrrrrrrrrgggggggggggggggeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeettttttttttttttttttttttttt

ttttttttttttttttthhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiissssssssssssssssssss

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όταν κάθομαι και βλέπω το Justified και συνέχεια αναγνωρίζω γνώριμες φάτσες, βλέπω το Real Steel και είμαι "ρε συ αυτόν τον ξέρω", βλέπω CSI τις προάλλες και είμαι "ρε συ... αυτός εκεί είναι ο έτσι"...... εεεεε :)

 

Άσε δε που τις προάλλες ξεπέταξα τα Morning Glories.... :) Το Strangehaven να δω πότε θα διαβάσω... :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Lost (2004-2010)
  • 4 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μετά από χρόνια η Evangeline Lilly σχολιάζει τη σειρά LOST. Και χωρίς νόημα γινόντουσαν πράγματα με το χαρακτήρα της και δεν της άρεζε ο ρόλος της. Όπως λέει οι σεναριογράφοι δεν ήξεραν τι να γράψουν και το καρπωθήκαμε και μείς στο αποτέλεσμα.

 

Και όμως βλέπαμε 6 χρόνια μια αντιγραφή του Prisoner :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ καλύτερο τουλάχιστον από το remake "The Prisoner" (2009) το οποίο ήταν πραγματικά πολύ κουραστικό, παρόλο που ήταν μίνι σειρά... Ο Josh Holloway έπαιξε αργότερα και σε άλλες σειρές επιστημονικής φαντασίας (διότι το "Lost" οπωσδήποτε δεν ήταν τέτοια...), στο "Intelligence" (2014) (που δυστυχώς κόπηκε στην 1η σαιζόν) και στο εκπληκτικό "Colony" (2016-2018), που μάλλον "μας άφησε" και αυτό από φέτος... Το τέλος του "Lost" ήταν άθλιο... Εμένα δε μου πήρε 6 χρόνια βέβαια να την ολοκληρώσω, καθώς άρχισα απ' την 3η σαιζόν να τη βλέπω, αλλά και 4 δεν είναι λίγα... Γενικότερα όλοι συνέχισαν με άλλες σειρές από το χώρο του Φανταστικού. Άλλος στο "Person Of Interest" (2011-2016), στο "Alcatraz" (2012), στο "The 100" (2014-201?), στο "V" (2009-2011), "Inhumans" (2017), "Once Upon A Time" (2013-201?), όπως και σε ανάλογες κινηματογραφικές παραγωγές!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.