Μετάβαση στο περιεχόμενο
Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά σε όλους και όλες, με υγεία! ×

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  14105
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  45
  • Reputation:   345
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

καλή ιστορία ,όσο για το χαρτί τα ΄χουμε πει. είναι χειρότερο όπως όλες οι εκδοσεις (ακομα και της βιβλιοθηκης) προκειμενου να κρατηθούν οι τιμές χαμηλά...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3598 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι πρωτες δεκαδες του Κόμιξ ηταν πολυ κατωτερες απο το τελευταιαο τευχος. Ειχαν την τυχη να εχουν μεσα ιστοριες του Μπαρκς. Η μεταφραση επασχε, τα χρωματα επασχαν, το περιοδικακι ηταν μια σταλιά σαν διαφημιστικο φυλλαδιο. Μη λεμε ο,τι να'ναι. 

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35914
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

"Και είπεν ο Θεός, αναγεννηθήτω ΚΟΜΙΞ, και ανεγεννήθη ΚΟΜΙΞ. Και είδεν ο Θεός το ΚΟΜΙΞ ότι καλόν...." (Γένεσις 1, 3-4).

 

Ας μου συγχωρήσουν οι φίλοι την κάπως ασεβή παραποίηση των πρώτων στίχων του πρώτου βιβλίου της Παλιάς Διαθήκης.

 

΄Ομως, πέρα από γκρίνιες και μεμψιμοιρίες για 0,30-0,50 ευρώ ή για λίγα εκατοστά ύψος ή για 72 σελίδες που στην ουσία είναι 58 (στις οποίες αναφέρεται σκωπτικά ο Digisoul) ακόμη και για την κακή ποιότητα του χαρτιού που κι εγώ επισήμανα, εικασίες για το μέλλον (ακόμη και αληθοφανείς όπως αυτή του :germ: για την πιθανή με τον καιρό πτώση της ποιότητας) και λεπτομέρειες για το(ν) λογότυπο ή το λευκό πλαίσιο στο εξώφυλλο κλπ., πρέπει να παραδεχθούμε κάποια πράγματα:

 

Ξανακυκλοφόρησε ένα περιοδικό που αποτέλεσε ορόσημο στην ιστορία των Disney Comics στη χώρα μας. Και η Β΄ Περίοδος ή Εποχή του ξεκίνησε στιβαρά, με μια ιστορία αξιώσεων από τις ωραιότερες που έχω διαβάσει, με όλους τους ήρωες του σύμπαντος των παπιών στις καλύτερες στιγμές τους (απίθανα τα ανίψια στο ρόλο των ινδιάνων πριγκίπων) -ποιος είπε πως επειδή προτιμώ τα ποντίκια δεν λατρεύω και τα παπιά;- αντάξια των καλύτερων παρωδιών του χώρου (Carpi, Martina -συμφωνώ με τον Νικόλα πως υπερέχει της "Κόλασης του Μίκυ"- κ.ά.) που θα άξιζε ένα στρογγυλό 10ρι αν δεν χαλάρωνε λίγο η αφήγηση στο Β΄Μερος κι ακόμη, αν δεν τέλειωνε κάπως απότομα, όπως επισήμανε ο Quackmore. Και μ' έναν πολύ καλό όψιμο Barks. 

 

Ας το απολαύσουμε λοιπόν με τον νου, την καρδιά και τα μάτια μας.

 

Υ.Γ. Στο κομμάτι για την Maleficent από τα "Νέα του Κόμιξ" το χρονικό διάστημα από την κυκλοφορία της ταινίας "Sleeping Beauty" (1959) μέχρι σήμερα "μετρήθηκε" λάθος. Δεν είναι 65 αλλά 55 χρόνια.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 27
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3594 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

'Ήλιος , καλοκαιράκι και όπως πάντα ... ένα καλό Μίκυ Μάους !

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   104560
  • Achievement Points:  13001
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πήρα λοιπόν κι εγώ το Κόμιξ. Με πολύ σκεπτικισμό είναι η αλήθεια μετά τα τόσα εμπεριστατωμένα άσχημα σχόλια που διάβασα παραπάνω. Τι να σας πω; Απογοητεύτηκα! Το χαρτί χάλια. Ούτε για την τουαλέτα δεν κάνει. Έπεσε η ποιότητα του χαρτιού. Η τιμή; Αυτό το 0,50€ με σκότωσε. Αναγκάστηκα να κάνω μιά διαδρομή με το λεωφορείο χωρίς να χτυπήσω εισιτήριο για να ρεφάρω. Αμ το μέγεθος; Είχα αγοράσει ειδικό χαρτοφύλακα για να κουβαλάω το περιοδικό στην μορφή που ήταν και τώρα πάει χαμένος. Πρέπει να παραγγείλω άλλον. Αλλά ίσως να μην χρειαστεί να παραγγείλω, δεν με βλέπω να το αγοράζω ξανά.

Κι οι ιστορίες; Α! Κι οι ιστορίες! ..... Δεν ξέρω να σας πω, δεν τις διάβασα. Ποτέ δεν αγοράζω κόμικς για τις ιστορίες τους. Τα αγοράζω για το χαρτί τους κυρίως και το μέγεθός τους (γιατί κι αυτό μετράει).

Πάντως τώρα θα μπορώ να καμαρώνω ότι έχω το Κόμιξ #1 σε άριστη κατάσταση. Πραγματικά αδιάβαστο. Κι ας μην είναι πιά συλλεκτικό.

 

:valtnino:

  • Like 28
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25634
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οι πρωτες δεκαδες του Κόμιξ ηταν πολυ κατωτερες απο το τελευταιαο τευχος. Ειχαν την τυχη να εχουν μεσα ιστοριες του Μπαρκς. Η μεταφραση επασχε, τα χρωματα επασχαν, το περιοδικακι ηταν μια σταλιά σαν διαφημιστικο φυλλαδιο. Μη λεμε ο,τι να'ναι. 

 

Τότε είμασταν παιδιά... Δεν είχαμε απαιτήσεις... ;)

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3598 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Δράκουλας είχε άλλους δημιουργούς τόσο στο σενάριο όσο και στο σχέδιο.

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76879
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

σωστός :best:

 

νόμιζα ότι το χει κανει ο ίδιος λόγω ομοιοτήτων στο σχέδιο :)

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30254
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  26
  • Reputation:   192
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Σε συγκριση με το Κομιξ και το Μικυ σαφως υποδιεστερο, αλλα για μια φορα τον μηνα που βγαινει δεν πρεπει να λειπει απο την βιβλιοθηκη μας :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35914
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Λόγω διακοπών δεν μπαίνω τόσο συχνά στο φόρουμ. ΄Εριξα όμως μια ματιά σε κάποια ποστ που αναρτήθηκαν σ' αυτό το θέμα τις τελευταίες μέρες και απόλαυσα την απίστευτη ποικιλία αντιτιθέμενων απόψεων που διατυπώνονται από τα μέλη αυτής της κοινότητας. Μπράβο μας.

 

Από την κάθετη απόρριψη της Τζίκε εκ μέρους της Marvel Duck -με την οποία συντάχθηκε και ο Hardivic και με την οποία συμφωνώ απόλυτα- μέχρι τους επαίνους του Κώτσου, του Βασίλη, του ΄Αγγελου, του καλού μου Γιάννη του Μεγαλιθικού και άλλων. Με τον τελευταίο μάλιστα οι γνώμες μας γι' αυτή τη δημιουργό βρίσκονται σε απόλυτη διάσταση. Κατ' αρχήν εκείνος την λατρεύει κι εγώ δεν την αντέχω. ΄Ομως, επί πλέον, εκεί που εγώ άρχισα να βρίσκω κάπως καλύτερο το σενάριο, μαθαίνω από το ποστ του ότι δεν του πολυάρεσε γιατί δεν ήταν δικό της. Κι εκεί που άρχισα να λέω πως το σχέδιό της με ενόχλησε λιγότερο από παλιά, εκείνος θεώρησε πως το σοβάρεψε.

 

Ακόμη, είδα και πολλές άλλες αντικρουόμενες απόψεις. Διάβασα κάτι για κάκιστο σκίτσο του μεγάλου Scarpa, είδα το ολίγον ιερόσυλο σχόλιο του rorschach για το σκίτσο του αγαπημένου μου Don ("σωστά, εδώ πολλοί θεωρούν τέλειο το σκίτσο του Ρόσα"), την πληρωμένη απάντηση ("γιατί δεν είναι;") και την εν συνεχεία λακωνική αλλά εμπεριστατωμένη σχετική κρίση της νεαρής Comics-Maniac, που οι καταχωρίσεις της με κάνουν να την θεωρώ ένα από τα ανερχόμενα νέα μέλη του Greekcomics, και τέλος χειροκρότησα νοερά την σώφρονα και καλοζυγισμένη άποψη του βετεράνου φίλου (ο παλιός είναι αλλιώς) Κωστή για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Και τα χάρηκα όλα αυτά. Γι αυτό, αφιερώνω σε όλους εμάς, τον στίχο "Είμαστε ακόμα ζωντανοί, στη σκηνή, σαν ροκ συγκρότημα! Κι αν μας αντέξει το σκοινί, θα φανεί στο χειροκρότημα".

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85734
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

 

 

ποιος να μου το λεγε ότι θα καταληξω να παιρνω καθε παρασκευη το ΜΜ :lol:

:spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :respect: :respect: :beer:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35914
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Η κεντρική ιστορία ήταν πολύ πολύ καλή! και γενικά οι εντυπώσεις μου απ όλα τα 7 τευχη ως τωρα είναι πολύ θετικές :)

 

ποιος να μου το λεγε ότι θα καταληξω να παιρνω καθε παρασκευη το ΜΜ :lol:

 

΄Ετσι είναι οι ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι, Λένα μου. 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3594 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Η κεντρική ιστορία ήταν πολύ πολύ καλή! και γενικά οι εντυπώσεις μου απ όλα τα 7 τευχη ως τωρα είναι πολύ θετικές :)

 

ποιος να μου το λεγε ότι θα καταληξω να παιρνω καθε παρασκευη το ΜΜ :lol:

πες το ψέματα ... και σε μας έμπαινε ένα το μήνα και αν , ήταν ανάλογα . τώρα όμως κάθε εβδομάδα στο περίπτερό , ανελλιπώς !

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3594 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Σε συγκριση με το Κομιξ και το Μικυ σαφως υποδιεστερο, αλλα για μια φορα τον μηνα που βγαινει δεν πρεπει να λειπει απο την βιβλιοθηκη μας :)

για αρχή τουλάχιστον ας μη λείπει τίποτα μετά από μερικούς μήνες βλέπουμε .

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3598 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άλλος ένας ευχαριστημένος "πελάτης" από το καινούριο Κόμιξ. Μια πολύ ωραία ιστορία (επιτέλους) με άκρως ενδιαφέρον σχέδιο ως βασικός κορμός του τεύχους, και για συμπλήρωμα μια ακόμα ιστοριούλα του Μπαρκς. Αν και πλέον που αγοράζω τους τόμους του Καρλ Μπαρκς δεν είναι και η καλύτερή μου να βλέπω ιστορία που αργότερα έτσι κι αλλιώς θα αποκτήσω, όμως αφού το Κόμιξ είχε ως αρχικό στόχο τη δημοσίευση όλων του των ιστοριών, μάλλον καλά κάνει και συνεχίζει. Ο Μόμπυ Ντικ ήταν φοβερή ιστορία (για κανένα λόγο βέβαια δεν τη θεωρώ την καλύτερη ιστορία ever όπως είπαν κάποιοι - όσο και να χάρηκα που ξαναέπιασα Κόμιξ στα χέρια μου, εξακολουθώ να θεωρώ τις ιστορίες του Ρόσα, του Μπαρκς και αρκετών άλλων καλύτερες) και χαίρομαι που θα συνεχίσει σε αυτήν την πορεία. Νομίζω ότι το επόμενο τεύχος θα το χαρώ ακόμα περισσότερο γιατί είχαμε πολύ καιρό να δούμε κεντρική ιστορία με τον Μίκυ στο Κόμιξ, και απ' ό,τι φαίνεται η συγκεκριμένη ιστορία υπόσχεται πολλά. Επίσης έμεινα πολύ ευχαριστημένος με την ποιότητα της έκδοσης, όπως άλλωστε μου άρεσαν όλες οι εκδόσεις της Καθημερινής.

 

:cheers2:

 

Ιστορια του 1965 μην εισαι σιγουρος πως θα τη δεις σε τόμο :P

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   104560
  • Achievement Points:  13001
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ιστορια του 1965 μην εισαι σιγουρος πως θα τη δεις σε τόμο :P

 

 

Γιατί; Αφού ξεκινάει από το 1950, είναι στο 8ο τόμο και είναι ακόμα στο 1954. Τα άπαντα του Barks είναι.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3598 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί; Αφού ξεκινάει από το 1950, είναι στο 8ο τόμο και είναι ακόμα στο 1954. Τα άπαντα του Barks είναι.

 

Να δουμε αν θα τα συνεχισουν μετα τον 16ο τομο

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   104560
  • Achievement Points:  13001
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ναι έτσι όπως το θέτεις, έχεις ένα δίκιο. Αν και προσωπικά πιστεύω πως θα το συνεχίσουν, αλλά κανείς δεν μπορεί να είναι βέβαιος.

 

:valtnino:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Να δουμε αν θα τα συνεχισουν μετα τον 16ο τομο

Στο fb είχε πάρει το μάτι μου σχόλιο της Καθημερινής που έλεγε πως ετοιμάζονται οι επόμενοι τόμοι μετά τον 16ο.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3812 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αν και συνεχίζω σε off topic, εχουν πει συ σχόλιο πως θα ολοκληρωθεί η σειρα! :-)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Αν συνεχίσουν και μετά τον 16ο, θα έχουν και νέους πελάτες like me που έχουν τους πρώτους 16 από τον Τερζόπουλο και θέλουν να συνεχίσουν :D

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35914
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Επι τέλους έπεσαν και τα υπόλοιπα βαριά χαρτιά του φόρουμ (Δρ Παύλος, ΄Ιωνας, Λένα, Δημοσθένης) κι έτσι ισορρόπησε κάπως η κατάσταση και καταλάγιασε ο κο(υ)ρνιαχτός της διύλισης των κωνώπων.

 

Και κάποια επί μέρους:

 

Φίλε rorschach πάντα με τον καλό λόγο ("Να δουμε αν θα τα συνεχισουν μετα τον 16ο τομο").

 

΄Αγγελε θα αποκτήσει κι άλλον πελάτη η Καθημερινή αν συνεχίσει μετά τον 16ο τόμο.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1965
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5571 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε που μπλέξαμε... Καλά είχα πει να μην ανακατευτώ σε Ντίσνευ thread ξανά, ειδικά στο συγεκριμένο,

Λοιπόν φίλε, κόψε τη προσωπική επίθεση πρώτον γιατί να μαλώνεις πίσω από posts είναι παρακμιακό. Συζήτηση κάνουμε, όχι flame (τι όχι? έτσι νόμιζα) Εγώ ούτε σε ειρωνεύτηκα, ούτε στην είπα. Απλώς δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σε ηλικία 30+ να χολοσκάω για το αν το χαρτί του Κόμιξ.είναι γυαλιστερό ή όχι, όταν θα με απασχολούν τόσα άλλα (και τώρα με απασχολούν αλλά ok εσύ έβγαλες το πόρισμα πως είμαι ένας μαλθακός τεμπέλης που τον χαρτζιλικόνουν ο μπαμπάς και η μαμά, ok, όπως νομίζεις. Εγώ δεν ανακατεύομαι σε θέματα άλλων και ούτε βγάζω πορίσματα στο άκυρο, δε ξέρεις τι ζόρια μπορεί να τραβάει ο καθένας στο σπίτι του. Έπρεπε να έχεις την ωριμότητα να το σεβαστείς αυτό.)

 

Η τιμή για μένα ανταποκρίνεται πλήρως στη ποιότητα της έκδοσης. Τέλειες ιστορίες, ωραίες στήλες και συνοδευτικά άρθρα, 100% worth reading τεύχος ως και οι σελίδες με τις διαφημίσεις, όμορφη εκτύπωση, ωραίο εξώφυλλο (μου τι σπάει απίστευτά το logo, είδες να το κάνω θέμα?), και το χαρτί μπορούσε να είναι καλύτερο αλλά και το συγκεκριμένο δίνει μια άλλη χάρη στις ιστορίες. Γιατί να μην αξίζει λοιπόν 3.5 ευρώ?

 

Εξήγησε μου μόνο κάτι, Ελπίζω να μη μετανιώσω που ρωτάω αλλά πραγματικά δε μου βγάζει λογική. Αφού τα +50 λεπτά δεν ανταποκρίνονται στη τσέπη σου, θα ανταποκρίνονταν στη τσέπη σου τα +50 λεπτά αν το κόμιξ έβγαινε με γυαλιστερό χαρτί? Δηλαδή θες να μου πεις ότι τα +50 λεπτά θα σε χρεοκοπήσουν επειδή πολύ απλά το χαρτί δεν ειναι γυαλιστερό? Με λίγα λόγια αγοράζεις το κόμιξ για το χαρτι και όχι για το περιεχόμενο. Θα μου πεις, όλα παίζουν ρόλο. Και θα σου ξαναπώ, φαινομενικά αγοράζεις ένα κόμικ για να το διαβάσεις. Αυτός που μπορεί να διαθέσει τα 3.5 ευρώ θα τα διαθέσει αν το κόμικ έχει ωραία ιστορία κλπ. Ειλικρινά ΥΠΑΡΧΕΙ κάποιος εδώ μέσα εκτός από 1-2 που θα πουν "α το κόμιξ δεν έχει γυαλιστερό χαρτί δε το αγοράζω?" Αυτός που ζορίζεται οικονομικά, προφανώς τα 50 λεπτά δε θα μπορέσει να τα διαθέσει ότι και να γίνει, ακόμα και όλες οι σελίδες του κόμικ να είναι σκληρόδετες. Τα κόμικς δεν είναι επένδυση, είναι ένα μέσο ψυχαγωγίας. Μην είστε μέσα στη μύρλα συνέχεια. Το κόμιξ που βγήκε είχε 2-3 κακά αλλά και 10 καλά. Μπακαλίστικες εκφράσεις "μα τόσο κάνει μια σελίδα" και "το 1/4 του πληθυσμού ειναι υπερ..." μόνο μπακαλίστικες εκφράσεις μου φαίνονται, λες και τα κόμικς υπολογίζονται σαν σαλάμι του σούπερ μάρκετ (βάλε μου 1 κιλό κόμιξ, αυτό με το γυαλιστερό χαρτί και ας έχει ούνα :P). 

Δεν αρνούμαι να συμβιβαστώ στα νέα δεδομένα, αλλά αν συγκρίνεις τα λίγα κόμικς που βγαίνουν στην ελληνική αγορά, η καθημερινή πάλι έχει από τις φθηνότερες εκδόσεις (μαζί με το κόμιξ που τόοοοοσο πολύ σας χάλασε). Και σιγά μη χρεοκοπήσει ο Αλαφούζος αν το Κόμιξ δε πάει καλά, απλά θα το σταματήσει. 

 

Όταν ο Τερζό έβγαζε τα διπλά Κόμιξ, που το μισό τεύχος ήταν κυριολεκτικά για κάψιμο μαζί με το εξώφυλλο, δεν είδα πολλούς να παραπονιόνται (που ναι 6 ευρώ είναι αρκετά χρήματα για κάτι που δεν αξίζει. Αλλά ξέχασα μωρέ, αυτά είχαν γυαλιστερά paper οπότε δε μετράνε τα όσα πιστεύω. :P

 

Γίναμε πολύυυυυ κουραστικοί χωρίς λόγο!

Εγώ πάντως στο θέμα δεν απαντάω ξανά, δε με ενδιαφέρει. Cheers! ^_^

 

Μαμώ τη καθημερινή με το χαρτί που βρήκε να κυκλοφορήσει το κόμιξ. ήθελα να 'ξερα, Αν το χαρτί ήταν ok κομπλέ, τι θα μας έφταιγε? Ο τίτλος? Το ότι είναι δύο πόντους πιο κοντό από το παλιό Κόμιξ? Τι σκ*τα? :P

 

Η συζήτηση δεν είναι για το χαρτί, αλλά για την τιμή. Το χαρτί είναι παρελκόμενο (κακό για τα 3,5 ευρώ).

 

Και για να μην έχεις ψευδαισθήσεις σχετικά με την οικονομική ευρωστία της Καθημερινής, στον τελευταίο ισολογισμό (2013) ανακοίνωσε έσοδα 37 εκατομμύρια ευρώ, ζημιές 11 εκατομμύρια ευρώ και υποχρεώσεις 75 εκατομμύρια ευρώ, δηλαδή περί 200% χρέος και 30% έλλειμμα.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4471
  • Reputation:   34851
  • Achievement Points:  4540
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6196 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Νομίζω ότι αυτή ήταν η πρώτη καθαρά "ενήλικη" ιστορία που διάβασα ποτέ από το σύμπαν του Ντίσνευ. Οι χαρακτήρες δεν θύμιζαν σε τίποτε τους ήρωες - ηθοποιούς που τους ενσάρκωναν. Οι σκηνές της φάλαινας αρκετά αληθοφανείς, ενώ και το τέλος, αν και απότομο, θυμίζει ταινία. Ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του. Ο Δράκουλας, π.χ., ήταν σαφέστατα παρωδία. Εδω νομίζω ότι έχουμε μια "απεικόνιση" του βιβλίου σε Κόμιξ παρά μια παρωδία.

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3598 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

για όποιον ενδιαφέρεται να δει τι ιστορίες έχει το νέο Ντόναλντ (+το εξωφυλλο του επομενου Μικυ Μαους)

http://comicstrades.me/2014/08/07/%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BD%CF%84-2/

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121018
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6357 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:cool: 2ος τίτλος Ντίσνεϋ που δε θα ασχοληθώ (μετά το Super Μίκυ)!

 

:pool2:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3240
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3898 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

και μετά τον Κάστυ την επόμενη εβδομάδα συνεχίζουμε με Massimo De Vita :banana:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4085 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

πες το ψέματα ... και σε μας έμπαινε ένα το μήνα και αν , ήταν ανάλογα . τώρα όμως κάθε εβδομάδα στο περίπτερό , ανελλιπώς !

 

 

 

Πολλές φορές το κάνουμε και για λόγους συλλογής ειδικά άμα άρχισεις από το #1 και όχι από τη μέση όπως στο μμ του Τερζόπουλου που σίγουρα οι περισσότεροι από δω μέσα δε θα άρχισαν από το μμ #1...γιατί πολύ απλά,αν πάρεις το #1,το #2,το #3...ε μετά δε σου πάει να σταματήσεις :beer5:

 

 

Έτσι έκανα και με τις φιγούρες τότε...γι'αυτό τις μάζεψα όλες :D

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4471
  • Reputation:   34851
  • Achievement Points:  4540
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6196 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πολλές φορές το κάνουμε και για λόγους συλλογής ειδικά άμα άρχισεις από το #1 και όχι από τη μέση όπως στο μμ του Τερζόπουλου που σίγουρα οι περισσότεροι από δω μέσα δε θα άρχισαν από το μμ #1...γιατί πολύ απλά,αν πάρεις το #1,το #2,το #3...ε μετά δε σου πάει να σταματήσεις :beer5:

 

Για αυτό ήταν τόσο έξυπνη επιχειρηματικά η κίνηση να ξεκινήσει το ΜΜ από το #1 και όχι σαν συνέχεια του προηγούμενου.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35914
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

και μετά τον Κάστυ την επόμενη εβδομάδα συνεχίζουμε με Massimo De Vita :banana:

 

Ωραίος ο Massimo, γιος του επίσης γνωστού Pier Lorenzo De Vita και ανιψιός του λιγότερο γνωστού Napoleone.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.