Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  433
  • Reputation:   4294
  • Achievement Points:  600
  • Days Won:  2
  • With Us For:  827 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, hudson είπε:

Δεν νομίζω να γίνεται όλη αυτή η ιστορία για να καθυστερήσουν την τύπωση του τόμου 37.

Δεν καθυστερούν κάτι που δεν έχουν σκοπό να κάνουν. Στην αρχή θα το έδιναν δωρεάν στα περίπτερα με τον 60ο. Μετά το ξανασκέφτηκαν και είπαν, "γιατί να το δώσουμε και στους περιπτεράκηδες;, Κορόιδα είμαστε; Μόνο οι συνδρομητές "καίγονται".. Για τους περιπτεράκηδες, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται μετά την απομάκρυνση απ' το ταμείο. Στη συνέχεια το ξανασκέφτηκαν και είπαν, θα τυπώσουμε ολόκληρο τόμο για ένα τεύχος;; Άσε το τυράκι μέχρι τον 90ο και βλέπουμε.

 

Πάντως σαν να το φαντάζομαι από τώρα.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Ραντνετ κάποια στιγμή στο μέλλον.

"Λόγω ξαφνικής ζημιάς στην αποθήκη χαρτιού, η εκτύπωση του τόμου 37 αναβάλλεται και ο τόμος θα τυπωθεί και θα διανεμηθεί μαζί με τον τόμο 120."

Επεξεργασία από Macchia nera
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34751
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

 

(ναι είμαι κολλημένος με Κωνσταντίνου και Ελένης, έχω ολόκληρη σελίδα με memes της σειράς)

 

 

 

Να και κάτι χρήσιμο από όλη αυτή την ιστορία. Ποιος spidey κυρίες και κύριοι και ποιοι F4? Μάνθος Φουστάνος και Νιονιος ο speed...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34751
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

 

(ναι είμαι κολλημένος με Κωνσταντίνου και Ελένης, έχω ολόκληρη σελίδα με memes της σειράς)

 

 

 

Να και κάτι χρήσιμο από όλη αυτή την ιστορία. Ποιος spidey κυρίες και κύριοι και ποιοι F4? Μάνθος Φουστάνος και Νιονιος ο speed...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34751
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

 

(ναι είμαι κολλημένος με Κωνσταντίνου και Ελένης, έχω ολόκληρη σελίδα με memes της σειράς)

 

 

 

Να και κάτι χρήσιμο από όλη αυτή την ιστορία. Ποιος spidey κυρίες και κύριοι και ποιοι F4? Μάνθος Φουστάνος και Νιονιος ο speed...:lol:

@ nikolas12   δεν πιστεύω το nick σου να είναι αναφορά στον γνωστό μπάρμαν της καρδιάς μας???

 

Σε άλλα νέα. Αφού πρόσφατα κάποιος εδώ είπε ότι πάνε καλά οι πωλήσεις και είναι πολύ ευχαριστημένοι στη ραντνετ γιατί πάλι ξυνεστε στο να σταματήσει η σειρά δεν το καταλαβαίνω. Απλά θα εκμεταλλευτούν την συγκυρία και θα κοιτάξουν να εκτυπώσουν λίγο πιο φθηνά (εκεί μπορεί να οφείλεται η καθυστέρηση) και να πουλήσουν λίγο πιο ακριβά (δεν νομίζω ότι αν αυξήσουν τους τόμους ένα ευρώ ολοι εσείς οι πραγματικοί φανς που περιμένατε αυτή την έκδοση χρόνια θα σταματήσετε να την παίρνετε για 4 ευρώ το μήνα παραπάνω - δηλαδη ένα καφέ σε μια καφετέρια) ώστε να βγάλουν κάτι παραπάνω. Απλά μαθηματικά. Άλλωστε η τιμή αυτών των τομων σε σχέση με το περιεχόμενο τους (όγκο και υλικό) ακόμα είναι μικρή. Πολλές ιστορίες εκδίδονται στην Ελλάδα πρώτη φορά απ' ότι κατάλαβα και τις περίμεναν οι αναγνώστες των υπερηρωικων χρόνια. Ένα απλό τευχακι από καινούριες ιστορίες χαμηλότερης ποιότητας κοστίζει 4 και 5 ευρω. Τα 7 ευρώ που είχε η αρχική τιμή του κάθε τόμου πραγματικά ήταν λίγα έτσι. Και το λέω μιλώντας αντικειμενικά. Δεν είμαι άλλωστε κανένας μέτοχος της ραντετ και μια χαρά αγόρασα τα 2/3 και παραπάνω της σειράς ως τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22103
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε @ Manitou όλη αυτή η γκρίνια γίνεται για δύο λόγους

Πρώτον για την δική σου διασκέδαση και για να μην πάνε χαμένα τα τόσα μαύρα σπόρια που αγόρασες:P:lol:

Και δεύτερον γιατί σίγουρα μας διαβάζουν κάποιοι από την Radnet και θέλουμε με αυτό τον τρόπο να τους κάνουμε να πιστέψουν ότι είμαστε διατεθειμένοι ότι θα σταματήσουμε τη συλλογή αν προβούν σε νέα αύξηση. Άσχετα που δεν πρόκειται αυτό να γίνει, μέχρι και καταναλωτικό δάνειο είμαστε ικανοί να πάρουμε. Αλλά αυτό μην τους το πεις. :notalk::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4252
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

2 ώρες πριν, hudson είπε:

μέχρι και καταναλωτικό δάνειο είμαστε ικανοί να πάρουμε.

aftolykos 🇬🇷 on Twitter: "Τέλος στα εμβολιαστικά κέντρα. Στα φαρμακεία ο  εμβολιασμός. #κολαζ #εμβολιασμος #εμβόλιο #μετρα #κρουσματα #ομικρον  #ανεμβολιαστοι #εμβολιασμος https://t.co/zgwJbH9W1R" / Twitter

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  639
  • Reputation:   4783
  • Achievement Points:  661
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2295 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

4 ώρες πριν, hudson είπε:

Και δεύτερον γιατί σίγουρα μας διαβάζουν κάποιοι από την Radnet και θέλουμε με αυτό τον τρόπο να τους κάνουμε να πιστέψουν ότι είμαστε διατεθειμένοι ότι θα σταματήσουμε τη συλλογή αν προβούν σε νέα αύξηση. Άσχετα που δεν πρόκειται αυτό να γίνει,

Κι όμως έχει ήδη γίνει σε κάποιο βαθμό!

Εγω για παράδειγμα, με όλα αυτά που συνέβησαν και τους χειρισμούς της εταιρείας μαζί με την αύξηση με οδήγησαν να κόψω άμεσα την αγορά των τευχών 3 υπερηρώων, αυτών που μου άρεσαν λιγότερο κι έτσι τίποτε δεν άλλαξε στον κόμικ προϋπολογισμό μου

(μη μου πείτε για τα τεύχη που δεν θα τα έχω. Απλώς δεν τα θέλω, ειλικρινά. 

Πρώτη φορά στην ζωή μου, με την επιρροή του Γκρικκόμιξ, έχω αδιάβαστα, ένα ράφι ενάμιση μέτρου ολόκληρο! :cheers5:).

 

Και μια παρατήρηση, ερώτηση προς το συμβούλιο αποφάσεων της εταιρείας:

Πως μάθατε στρατηγική, αγαπητοί μου;

 

capsule_616x353.jpg

 

Παίζοντας risk;

:cheers5:

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν νομίζω ότι συντρέχουν προς το παρόν λόγοι ανησυχίας για το μέλλον της συλλογής, λόγω των καθυστερήσεων στην κυκλοφορία της. Απεναντίας, πιστεύω ότι η εταιρεία κάνει προσπάθειες για να επανέλθει η σειρά στην εβδομαδιαία κυκλοφορία, γιατί εκτιμώ ότι η βιωσιμότητα της, ως οργανισμός, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την επιτυχία της συλλογής κλασικοί υπερήρωες και από τα έσοδα που της αποφέρει. Έβγαλα το συμπέρασμα αυτό, χωρίς να γνωρίζω τα οικονομικά δεδομένα της Radnet, για τους παρακάτω λόγους :

1. Η συλλογή κλασικοί υπερήρωες αναμφισβήτητα πηγαίνει καλά σε πωλήσεις σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρείας. 

2. Το αναγνωστικό κοινό των υπερηρωικων κόμικς σε γενικές γραμμές είναι σταθερό και πιστό σε τέτοιου είδους εκδόσεις, ακόμη και αυτοί που επιλέγουν να διαβάζουν συγκεκριμένους υπερήρωες. Επομένως η εταιρεία στηρίζεται σε αυτό, και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελε να το δυσαρεστήσει. 

3. Κάνοντας μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο, παρατήρησα ότι οι περισσότερες συλλογές της Radnet, είτε αυτές απευθύνονται σε παιδιά, είτε σε συλλέκτες, έχουν ολοκληρωθεί ή είναι επανεκδόσεις παλαιοτέρων σειρών. Αυτή τη στιγμή ενεργές συλλογές είναι τα κλασικά παραμύθια, φτιάξε το δικό σου Spitfire, και τα παραμύθια της Ελλάδας (επανέκδοση) που κυκλοφορεί μαζί με την εφημερίδα Δημοκρατία. Τίποτα άλλο. 

Συναφώς η Radnet δεν έχει πολλές επιλογές οι οποίες να περιέχουν μικρό οικονομικό ρίσκο και μετρήσιμα κέρδη, παρά μια επιλογή, τη συνέχιση - επέκταση της σειράς κλασικοί υπερήρωες για το καλό της. :SmokingDevil:

 

Υ. Γ Για έκδοση συλλογής DC, το βλέπω δύσκολο ως απίθανο στο άμεσο μέλλον, λόγω των οικονομικών συνθηκών. Όσο συνεχίζουν οι δύο συλλογές των κλασικών υπερηρωων και των graphic novel της Marvel, δεν νομίζω ότι υπάρχει "χώρος" για τρίτη σειρά κόμικ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα! Θα είχε ενδιαφέρον να ξέραμε τι ποσοστό των συνολικών κερδών της εταιρίας αποφέρουν οι Κλασσικοί Υπερήρωες. Πιστεύω ότι το ποσοστό αυτό είναι μεγάλο, καθώς π.χ. πόσοι μπορεί στην Ελλάδα να φτιάχνουν το δικό τους spitfire? :thinking:

 

Από κει και πέρα εάν το ποσοστό αυτό είναι μεγάλο και πιστεύω ότι αντίστοιχα μεγάλο μέρος αυτού του ποσοστού έρχεται από τις συνδρομές (που προπληρώνον κιόλας), δεν τους συμφέρει να μένει πίσω η συλλογή γιατί αντίστοιχα μένουν πίσω τα έσοδα από τους συνδρομητές. :oops:

 

Οπότε ας ελπίσουμε ότι κάνουν κι εκείνοι ενέργειες για να ομαλοποιηθεί η εβδομαδιαία κυκλοφορία της συλλογής, για το γενικό καλό όλων μας! Ίσως μάλιστα και η αλλαγή του εργοστασίου να έγινε γι'αυτό ακριβώς το λόγο (επειδή το προηγούμενο ήταν του Φουστάνου και καιγόταν συνέχεια :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4252
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

7 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Θα είχε ενδιαφέρον να ξέραμε τι ποσοστό των συνολικών κερδών της εταιρίας αποφέρουν οι Κλασσικοί Υπερήρωες.

Μήπως να σου πουν και τι χρώμα φασόλια φάγανε χτες;:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

12 min ago , rolandofshire said:

Μήπως να σου πουν και τι χρώμα φασόλια φάγανε χτες;:P

 

Να μου πουν τι ποσοστό από τα φασόλια που φάνανε ήτανε πράσινα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7079
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

59 λεπτά πριν, karolos79 είπε:

Αυτή  τη στιγμή ενεργές συλλογές είναι τα κλασικά παραμύθια, φτιάξε το δικό σου Spitfire, και τα παραμύθια της Ελλάδας (επανέκδοση) που κυκλοφορεί μαζί με την εφημερίδα Δημοκρατία. Τίποτα άλλο. 

Σου ξέφυγε η συλλογή "Βιβλιοθήκη ψυχολογίας", όπου είναι η δεύτερη συλλογή που κυκλοφορεί η Radnet με ψυχολογία...(η άλλη συλλογή είναι "Ψυχολογία και νευροεπιστήμες"). Όπου πάνω κάτω τα ίδια θέματα απασχολούνται...

 

Οπότε και συλλογή με dc θα είναι πολύ πιθανό να βγει... Πάντως για το 2023 είχε απαντήσει επίσημα η Radnet σε κάποιον ότι ήταν αρνητική... Πιο πιθανό είναι μέσα στο 2024!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αν δεν έχει σταθεροποιηθεί η συλλογή της MARVEL σε απροβλημάτιστη κυκλοφορία και επιμέλεια, καλύτερα να μη βγει συλλογή της DC, διαφορετικά θα υποφέρουν κι οι δυο συλλογές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22103
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

27 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Οπότε και συλλογή με dc θα είναι πολύ πιθανό να βγει... Πάντως για το 2023 είχε απαντήσει επίσημα η Radnet σε κάποιον ότι ήταν αρνητική... Πιο πιθανό είναι μέσα στο 2024!

Σε εμένα το είπαν, σε εμένα το είπαν...

Είμαι ο μόνος εδώ μέσα που θέλει συλλογή DC και έχω ρωτήσει όλες τις εκδοτικές, αλλά από όλες έχω "φάει άκυρο" :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 λεπτά πριν, hudson είπε:

Σε εμένα το είπαν, σε εμένα το είπαν...

Είμαι ο μόνος εδώ μέσα που θέλει συλλογή DC και έχω ρωτήσει όλες τις εκδοτικές, αλλά από όλες έχω "φάει άκυρο" :lol:

 

Count me in, γιατί και εγώ θέλω συλλογή της DC. Και όπως σας έχω αναφέρει στο παρελθόν, είχαμε μάθει κάπως ανεπίσημα ότι κάποιος έχει πάρει τα δικαιώματα μιας συλλογής DC, αλλά δεν ξέρουμε ποιος και πότε είχε σκοπό να την εκδώσει. Ξέρετε πολλές φορές μπορεί κάποιος να πάρει δικαιώματα και να μην προχωρήσει σε έκδοση ή λόγω κωλύματος να μη βγει η έκδοση. Π.χ το ίδιο έχω μάθει για την επανέκδοση του Maus, ότι κάποιος έχει πάρει δικαιώματα και τελικά ακόμα να τη δούμε. Who knows τι παίζει πραγματικά. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν πολλές εκδοτικές κινήσεις που έχουν ναυαγήσει και δεν τις μάθαμε ποτέ.

7 ώρες πριν, Manitou είπε:

 

@ nikolas12   δεν πιστεύω το nick σου να είναι αναφορά στον γνωστό μπάρμαν της καρδιάς μας???

 

Νικόλας Εξπέρ 12

 

νικολας χαρουμενος.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7079
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, hudson είπε:

Σε εμένα το είπαν, σε εμένα το είπαν...

Είμαι ο μόνος εδώ μέσα που θέλει συλλογή DC και έχω ρωτήσει όλες τις εκδοτικές, αλλά από όλες έχω "φάει άκυρο" :lol:

Το θυμόμουν ότι σε κάποιον από εδώ μέσα το είπαν, αλλά δεν θυμόμουν ποιός ήταν...

Με τόσα που γράφεις κι εσύ την ημέρα πού να τα θυμάμαι όλα...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ρώτησαν τον Αρχισυντάκτη της Ιταλικής Έκδοσης σε γράμμα που δημοσιεύθηκε στον πρόσφατο τόμο 317 τι νέα υπάρχουν για την επόμενη ανανέωση της σειράς (351-400) και τους απάντησε "θα τα πούμε στον τόμο 345" :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ως συνέχεια της παραπάνω κουβέντας, τους τελευταίους 5 μήνες έχω διαβάσει αρκετά DC και τα σενάρια είναι εξαιρετικά. Οι ήρωες επίσης. Σκοτεινοί και με ενδιαφέρον. Και δεν εννοώ μόνο τους δημοφιλείς. Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ βαθιά με το DCU αλλά πράγματι έχει ανέβει πολύ στην εκτίμησή μου και όποτε βρίσκω ευκαιρία αγοράζω ένα Graphic Novel. Ενώ λοιπόν ήμουν αρνητικός, πλέον είμαι πολύ υπέρ μιας αντίστοιχης σειράς με DC ήρωες και προτρέπω όσους δεν ξέρουν πολλά από το DCU να κάνουν μια εξερεύνηση. 

 

Είχα επικολλήσει εδώ την απάντηση της Radnet για πιθανή επέκταση και την ξαναεπικολλώ για όσους δεν την είχαν διαβάσει:

"Αγαπητέ κύριε, η επέκταση πέραν των 90 τόμων είναι κάτι για το οποίο προσπαθούμε αλλά δεν είναι βέβαιο. Σας ευχαριστούμε για την πίστη σας στην σειρά και ευελπισθούμε πως θα είμαστε σε θέση στο μέλλον να κυκλοφορήσουμε αντίστοιχη σειρά από την άλλη μεγάλη οικογένεια υπερηρώων των ΗΠΑ."

 

Αυτό βέβαια ήταν 25 Νοεμβρίου 5 μήνες πίσω. Από τότε μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά αλλά μπορεί και τίποτα. 

Ωστόσο η εταιρεία το έχει στο μυαλό της για μια DC συλλογή και αν συμβεί εννοείται θα την στηρίξω με χίλια.

 

Επεξεργασία από ajuli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22103
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

6 λεπτά πριν, ajuli είπε:

Είχα επικολλήσει εδώ την απάντηση της Radnet για πιθανή επέκταση και την ξαναεπικολλώ για όσους δεν την είχαν διαβάσει:

"Αγαπητέ κύριε, η επέκταση πέραν των 90 τόμων είναι κάτι για το οποίο προσπαθούμε αλλά δεν είναι βέβαιο. Σας ευχαριστούμε για την πίστη σας στην σειρά και ευελπισθούμε πως θα είμαστε σε θέση στο μέλλον να κυκλοφορήσουμε αντίστοιχη σειρά από την άλλη μεγάλη οικογένεια υπερηρώων των ΗΠΑ."

 

Αυτό βέβαια ήταν 25 Νοεμβρίου 5 μήνες πίσω. Από τότε μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά αλλά μπορεί και τίποτα. 

Ωστόσο η εταιρεία το έχει στο μυαλό της για μια DC συλλογή και αν συμβεί εννοείται θα την στηρίξω με χίλια.

 

Βάζω και την απάντηση της Radnet σε εμένα  13 Φεβρουαρίου

Αγαπητέ κύριε

Όσον αφορά την επέκταση πέραν των 90, είμαστε σε συνεννοήσεις με την Marvel αλλά ακόμη δεν υπάρχει οριστική απόφαση.Για τα DC είναι βέβαιο ότι δεν θα εκδοθούν εντός του 2023, συζητούνται για μετά.Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εγώ είμαι σύμφωνος για την έκδοση της DC εάν α) έχει ομαλοποιηθεί η κυκλοφορία των Μάρβελ, ώστε οι τόμοι της DC να μην τυπώνονται εις βάρος των Μάρβελ και β) εάν βγουν σε 15νθήμερη κυκλοφορία ώστε να μην επιβαρύνονται υπέρμετρα οι φίλοι που θέλουν να παίρνουν και τις 2 συλλογές ή και τις 3 αν παίρνουν και της Hachette (εξάλλου εφόσον η κυκλοφορία της DC έχει ολοκληρωθεί στους 100 τόμους, δεν υπάρχει ιδιαίτερη βιασύνη στην εδώ έκδοση τους.

 

Να σημειώσω πάντως ότι όταν είπαν ότι θα διακόψουν την συλλογή της Μάρβελ στην Ιταλία έγινε χαμός μέχρι που ανατράπηκε η απόφαση των εκδοτών και συνεχίστηκε η σειρά ενώ όταν είπαν ότι θα διακόψουν την σειρά της DC οι αναγνώστες δεν έδωσαν σημασία. Αυτό λέει πολλά ως προς την αξία της κάθε συλλογής και το δέσιμο της με τους αναγνώστες.

 

Π.χ. αν εγώ προσωπικά έπρεπε λόγω οικονομικών προβλημάτων να διακόψω μια από τις δύο σημερινές συλλογές Radnet και Hachette, θα διέκοπτα της Hachette, επειδή είναι έκδοση σε τυχαία σειρά και πως να το κάνουμε, άλλο sense of loyalty σου δημιουργεί η σειριακή έκδοση και άλλο η έκδοση τυχαίας σειράς. Και η συλλογή της DC θα είναι και αυτή τυχαίας σειράς με ότι αυτό συνεπάγεται...

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22103
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Όσο και να θέλω να βγει η συλλογή της DC δεν σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνω τη διαφορά αξίας που υπάρχει με της Marvel. Δεν συγκρίνονται.

Επίσης δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι σχεδόν το 1/3 της συλλογής το έχουμε δει δημοσιευμένο στη χώρα μας και μάλιστα πολλά σε καλύτερη ποιότητα και κάποια αρκετά πρόσφατα. Πχ δεν μπορεί να συγκριθεί σε ποιότητα το Doomsday Clock της Anubis με αυτό της συλλογής. Ο λόγος που θα ξανά έπαιρνα ότι έχε βγει είναι, για να στηρίξω την προσπάθεια, αλλά και για το έξτρα υλικό που πιστεύω ότι ίσως θα έχει παραπάνω.

Από την άλλη της Marvel όσες ιστορίες έχουν εκδοθεί στη Ελλάδα, είναι πριν 40 χρόνια και σε τρις χειρότερη κατάσταση (ίσως πλην μερικών), οπότε με την συλλογή αυτή είναι σαν να τις βλέπουμε πρώτη φορά.

Ακόμα το ότι δεν υπήρχε αντίδραση από τους Ιταλούς στην διακοπή της σειράς της DC πιστεύω ότι οφείλεται στο γεγονός ότι η συλλογή δημοσίευε ιστορίες που οι περισσότερες ήταν πρόσφατες και σχεδόν όλες σίγουρα, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, έχουν ξαναδημοσιευτεί στη χώρα τους. Οπότε οι φαν τις είχαν έτσι και αλλιώς.

Αν όμως και της DC ήταν με χρονολογική σειρά και ξεκινούσε, αν όχι από την golden age, αλλά ας πούμε από την silver age, πιστεύω θα είχε μεγαλύτερη πέραση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  229
  • Reputation:   2412
  • Achievement Points:  248
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ πάντως θα ήθελα πολύ να βγει και η αντίστοιχη σειρά της DC στην Ελλάδα ως οπαδός των υπερηρωικών comics.

Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι κοινό είναι λιγότερο δυστυχώς από την Marvel και για αυτό πιστεύω ότι είτε δεν θα βγει ποτέ, είτε οι πωλήσεις δεν θα είναι οι αναμενόμενες και θα διακοπεί σχετικά σύντομα. 

Το δέυτερο είναι ότι για την πλειονότητα των αναγνωστών, μετά τον Superman και τον Batman το χάος κάτι που δεν συμβαίνει με την Marvel όπου υπάρχει πληθώρα διάσημων χαρακτήρων. 

Το τρίτο πρόβλημα είναι, ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΟΜΑΚΙΑ? :NoNo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

10 min ago , Andysaurus said:

Το τρίτο πρόβλημα είναι, ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΟΜΑΚΙΑ? :NoNo:

 

Μπορώ να σκεφτώ κάποιο μέρος! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34751
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Μπορώ να σκεφτώ κάποιο μέρος! :) 

Τσ τσ τσ ντροπηηηηηηηηηη....:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4252
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

9 ώρες πριν, constantinople είπε:

Μπορώ να σκεφτώ κάποιο μέρος! :) 

Θα ρισκαρω να πω: 1-0:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7079
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Την τσίμπησα κι εγώ την προσφορά με τους 20 τόμους μετά την καθυστέρηση των επόμενων τόμων!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

21 ώρες πριν, Andysaurus είπε:

Το τρίτο πρόβλημα είναι, ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΟΜΑΚΙΑ? :NoNo:

Φίλε Andysaurus, επειδή μαζεύτηκαν πολλά πειραχτήρια :SmokingDevil: σε αυτό το topic, όπως οι constantinople, Manitou, rolandofshire, θα σου έλεγα να προσέχεις περισσότερο την επόμενη φορά. :P 

Θα μπορούσες να αποφύγεις την συγκεκριμένη κακοτοπιά, με τη χρήση λέξεων όπως τοποθετήσουμε, διευθετήσουμε, στοιβάξουμε, αποθηκεύσουμε κλπ αντί του βάζουμε, που ορθά εξέφρασες, όμως βλέπεις τι συνέβη. :D

Υ. Γ Πέραν της πλάκας, όντως σε λίγο καιρό, αν όλα πάνε καλά με τις επεκτάσεις των δύο συλλογών της Μαρβελ, θα υπάρχει πρόβλημα που θα βάλ..:oops:

στοιβάξουμε τα κόμικς, γιατί η Ελληνίδα μάνα και σύζυγος δεν αστειεύονται. :pesta: 

Άλλωστε ακόμη μας ακολουθούν τα τραύματα της απώλειας κόμικ, των παιδικών και εφηβικών χρόνων μας. :moutra2:

 

 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34751
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πλάκα πλάκα εγώ σταμάτησα την εγκυκλοπαίδεια της Marvel αλλά και περιόρισα σημαντικά αυτή της Hachette για δύο λόγους. Δεν είχα χρόνο να τα διαβάζω, δεν είχα που να τα βαλ.... διευθετήσω. Δεν μ αρέσει να τα έχω σε κούτες ή παραπεταμένα και η βιβλιοθηκη μου δεν έχει χώρο για τόσους πολλούς τόμους λαμβάνοντας υπόψη και τα άλλα που παίρνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εγώ θα έπαιρνα νέα βιβλιοθήκη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2052 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, constantinople είπε:

Εγώ θα έπαιρνα νέα βιβλιοθήκη...

Αν σου πω ότι σήμερα κοιτούσαμε με τη σύζυγο για μια μικρή βιβλιοθήκη, ώστε να μεταφέρω τη συλλογή από τη βιβλιοθήκη του μικρού και κάποια άλλα κόμικς να μην είναι στοιβαγμένα σε κουτιά, δεν θα το πιστέψεις. Όμως οι τιμές έχουν ανέβει αρκετά ακόμη και για τις πολύ απλές. Τέλος πάντων ας προχωρήσουμε με τις επεκτάσεις και θα βρεθεί ο χώρος κάπου να τα βάλ... αποθηκεύσουμε. :)

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.