Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32973
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ποιος είπε στον Μandrake ότι όποιος λέει την άποψή του για ένα κόμικ θεωρείται αυθεντία;

 

Το goodreads το έχω "συμβουλευτεί" αρκετές φορές πριν αγοράσω ένα κόμικ, όντως ισχύει αυτό, αλλά απ΄τη στιγμή που θα διαβάσω ένα κόμικ έχω την άποψή μου και τη λέω.
Και πολλές φορές συμβαίνει να διαφωνήσω κάθετα με τις βαθμολογίες/κριτικές του goodreads.

 

Με τα Θόργκαλ δεν ήμουν ποτέ "δυσκοίλιος", απλά την πρώτη φορά που τα διάβασα κάτι με χάλασε και δεν τα θεώρησα κάτι το ιδιαίτερο, άσχετα αν στη συνέχεια τα λάτρεψα κι έγιναν πλέον απ΄τις αγαπημένες μου σειρές.

Εκεί είναι τα σχόλιά μου να τα διαβάσετε.

 

Έχει μια τάση ο Mandrake να βάζει σάλτσες και να αλλοιώνει τα λεγόμενά μας.

Δεν το κάνει πρώτη φορά.

Ποτέ δεν είπα ή υπονόησα ότι είμαι αυθεντία, ότι η άποψή μου είναι η μόνη σωστή εδώ μέσα, ότι το goodreads είναι ο απόλυτος δείκτης για το αν ένα κόμικ αξίζει ή όχι, ότι τα Θόργκαλ μού φέρνουν δυσκοιλιότητα κτλ.

Απορώ που πάει και τα βρίσκει.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

@ Mandrake  Για κάποιο λόγο είσαι πολύ θυμωμένος, πουλάς ειρωνεία και εξυπνάδα για θέματα που είσαι τελείως άσχετος.

 

Πέρα απ'τον Σταν Λι που θεωρείς μεγάλο και τρανό,βρήκες άλλες 100 ιστορίες σύγχρονες του Spiderman που σου άρεσαν πολύ.

Ο κόσμος που μας διαβάζει ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

 

Άντε viva! :beer:

 

 

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7130
  • Reputation:   27070
  • Achievement Points:  7465
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

Ποιος είπε στον Μandrake ότι όποιος λέει την άποψή του για ένα κόμικ θεωρείται αυθεντία;

 

Το goodreads το έχω "συμβουλευτεί" αρκετές φορές πριν αγοράσω ένα κόμικ, όντως ισχύει αυτό, αλλά απ΄τη στιγμή που θα διαβάσω ένα κόμικ έχω την άποψή μου και τη λέω.
Και πολλές φορές συμβαίνει να διαφωνήσω κάθετα με τις βαθμολογίες/κριτικές του goodreads.

 

Με τα Θόργκαλ δεν ήμουν ποτέ "δυσκοίλιος", απλά την πρώτη φορά που τα διάβασα κάτι με χάλασε και δεν τα θεώρησα κάτι το ιδιαίτερο, άσχετα αν στη συνέχεια τα λάτρεψα κι έγιναν πλέον απ΄τις αγαπημένες μου σειρές.

Εκεί είναι τα σχόλιά μου να τα διαβάσετε.

 

Έχει μια τάση ο Mandrake να βάζει σάλτσες και να αλλοιώνει τα λεγόμενά μας.

Δεν το κάνει πρώτη φορά.

Ποτέ δεν είπα ή υπονόησα ότι είμαι αυθεντία, ότι η άποψή μου είναι η μόνη σωστή εδώ μέσα, ότι το goodreads είναι ο απόλυτος δείκτης για το αν ένα κόμικ αξίζει ή όχι, ότι τα Θόργκαλ μού φέρνουν δυσκοιλιότητα κτλ.

Απορώ που πάει και τα βρίσκει.

 

 

Όποιος ισχυρίζεται ότι η κριτική και άποψή του είναι αντικειμενική. Όχι όποιος έχει άποψη. Άποψη έχουμε όλοι. Αντικειμενική ξέρεις τι σημαίνει; Ότι είναι και η μόνη που ΙΣΧΥΕΙ και όχι αυτή που αντιλαμβάνεται ο καθένας υποκειμενικά. Ότι δε χωράει αμφιβολία. Αυτό λοιπόν μόνο ένας με έπαρση θα μπορούσε να το γράψει, δηλαδή κάποιος που θεωρεί τον εαυτό του αυθεντία. Δε χρειάζεται να γράψει κάποιος τη φράση "θεωρώ τον εαυτό μου αυθεντία" για να προκύψει το συμπέρασμα αυτό. Προκύπτει απ' τα υπόλοιπα. Εάν λοιπόν δε γνωρίζεις τι σημαίνουν ορισμένες λέξεις, σταμάτα να τις χρησιμοποιείς. :)  Για το "Goodreads" έχεις γράψει περισσότερες φορές απ' όσο μπορώ να θυμηθώ ότι "ακόμη και στο "Goodreads" δεν έχει καλή βαθμολογία" και τάχα μου θα προσπεράσεις. Δεν τα βγάζω απ' το μυαλό μου, αλλά αν θέλεις να παίξουμε το παιχνιδάκι αυτό, θα αφιερώσω χρόνο να τα βρω ένα προς ένα. Μετά λες "την πρώτη φορά που το διάβασα κάτι με χάλασε" αλλά "δεν ήσουν δυσκοίλιος" κατά τ' άλλα. Όταν φάμε κάτι και μας χαλάσει δε μας πιάνει δυσκοιλιότητα; Μπορεί να πιάνει εμένα μόνο, το δέχομαι. Ο Laz33 έχει καλά αντισώματα. Έπειτα δεν ήταν "η πρώτη φορά που διάβασες", ήταν η κριτική σου για τα πρώτα ΑΛΜΠΟΥΜΣ που διάβασες! Όχι ένα! Αυτό άλλαξε στην πορεία διαβάζοντας παράλληλα και άλλες σειρές του Jean Van Hamme. Έπειτα αυτό δεν το είπα για κακό και δεν καταλαβαίνω γιατί αντιτίθεσαι σ' αυτό που έγραψα, ήταν απλά ένα παράδειγμα ότι οι απόψεις αλλάζουν. Δε σε μέμφομαι. Αυτό όμως αυτόματα σημαίνει ότι η όποια "αντικειμενικότητα" των απόψεων κάποιου, απ' ότι φαίνεται ΔΕΝ είναι τελικά και τόσο "αντικειμενικές". https://www.greekcomics.gr/forums/public/style_emoticons/default/bigwing.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32973
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Mια χαρά ελληνικά ξέρω.

Δεν έγραψα ποτέ ότι η άποψή μου είναι αντικειμενική.

Σε προκαλώ να βρεις τέτοιο σχόλιο.

Μέχρι τότε όμως σταμάτα να αλλοιώνεις τα λεγόμενά μου και να δημιουργείς εντυπώσεις.
Και φυσικά σταμάτα να βγάζεις δικά σου συμπεράσματα.
Το "κάτι με χάλασε" δεν σημαίνει "μου προκάλεσε δυσκοιλιότητα ή εμετό".
Εσύ αν φας κάτι που δεν είναι ιδιαίτερα νόστιμο, αλλά ούτε άνοστο, τρώγεται αν μη τι άλλο, θα κάνεις κατευθείαν εμετό;

Αν ναι, να πας να σε δει ένας γαστρεντερολόγος, δεν είναι φυσιολογικό :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7130
  • Reputation:   27070
  • Achievement Points:  7465
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Mια χαρά ελληνικά ξέρω.

Δεν έγραψα ποτέ ότι η άποψή μου είναι αντικειμενική.

Σε προκαλώ να βρεις τέτοιο σχόλιο.

Μέχρι τότε όμως σταμάτα να αλλοιώνεις τα λεγόμενά μου και να δημιουργείς εντυπώσεις...

 

Δεκτό το στοίχημα! Αμέσως αμέσως θυμάμαι για τα Ντισνεϊκά που έγραψες επανειλλημένα μάλιστα ότι "αντικειμενικά είναι παιδικά, πως να το κάνουμε τώρα;"! Θα τις βρω όλες αγαπητέ μία προς μία, μη σκας! Δε δημιουργώ εντυπώσεις και δυστυχώς για σένα δεν έχω κοντή μνήμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32973
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Να και το επίμαχο σχόλιο στα Θόργκαλ.

"η αναφορά εξωγήινων με χάλασε - ευτυχώς είναι διακριτική", "συνολικά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα" και "μέτρια σειρά για τα γούστα μου".

Απ΄αυτά τα σχόλια ο Mandrake συμπέρανε ότι τα Θόργκαλ μού έφεραν δυσκοιλιότητα και εμετό :lol:

 

Aλλά έστω κι έτσι να΄ταν, πες ότι όντως έγραφα αυτό, τι σημασία έχει;

Μετά που τα ξαναδιάβασα αναθεώρησα και πλέον τα έχω πολύ ψηλά σε εκτίμηση και είναι στις 5-6 αγαπημένες μου σειρές.
Το "point" σου ποιο είναι; Δεν κατάλαβα :thinking:

Μίλησες για αυθεντίες και αντικειμενικότητες, που κολλάει ότι άλλαξε η άποψή μου για τα Θόργκαλ; :thinking:

Ίσα ίσα είχα τα "guts" να παραδεχτώ ότι άλλαξε η γνώμη μου.
Αν ήμουν ισχυρογνώμων, θα επέμενα ότι τα θεωρώ μέτρια ή δεν θα έλεγα τίποτα.

Το ίδιο και με τα ντίσνευ, το ίδιο και με τον Ρόσα που αρχικά τον θεωρούσα τέρμα κουραστικό.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Ρε παιδιά, σε φόρουμ με κόμικς είμαστε και συζητάμε σε τόπικ της Marvel, είπα να ''είμαστε λίγο αντικειμενικοί'' εννοώντας

να λέμε ο καθένας την προσωπική μας άποψη αμερόληπτα. Χωρίς να επηρεαζόμαστε απο το συναίσθημα, τη νοσταλγία, την συμπάθεια, φανατισμούς κλπ.

 

Το αν υπάρχει αντικειμενικότητα στην τέχνη είναι άλλη κουβέντα.

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7130
  • Reputation:   27070
  • Achievement Points:  7465
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Guts είπε:

@ Mandrake  Για κάποιο λόγο είσαι πολύ θυμωμένος, πουλάς ειρωνεία και εξυπνάδα για θέματα που είσαι τελείως άσχετος.

 

Πέρα απ'τον Σταν Λι που θεωρείς μεγάλο και τρανό,βρήκες άλλες 100 ιστορίες σύγχρονες του Spiderman που σου άρεσαν πολύ.

Ο κόσμος που μας διαβάζει ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

 

Άντε viva! :beer:

 

 

 

 

Δεν έχω ιερά τοτέμ εγώ αγαπητέ. Αυτά τα έχω αφήσει πίσω μου 20 χρόνια τώρα και στη μουσική και στον κινηματογράφο και παντού. Δεν έχω κανένα Stan Lee πάνω από άλλους, όπως δεν τον έχω κάτω από άλλους. Είναι αδιαμφισβήτητα όμως ένα σημαντικό κεφάλαιο στο νέο ξεκίνημα των υπερηρωικών κόμικς που είναι της προτίμησής μου και αυτό είναι ιστορικά τεκμηριωμένο. Όπως τεκμηριωμένο είναι ότι ο Robert E. Howard είναι ο πατέρας του Fantasy και ο J.R.R. Tolkien του σύγχρονου Fantasy. Δεν αμφισβητούνται. Δεν είναι άλλωστε τυχαίος ο "θόρυβος" που υπάρχει γύρω απ' το όνομά του. Ποιος μιλάει σήμερα για τον Gardner Fox ή τον John Broome που είναι απ' τους καλούς που έγραφαν στην "DC Comics" την ίδια περίοδο; Άντε ν' ακούσεις για την επανεκκίνηση του Green Lantern και αυτός όχι σε δικό του περιοδικό. Μιλάμε για επανεκκίνηση όμως, απ' αυτές τις γνωστές που κάνει δεκαετίες τώρα η "DC Comics". Για τον Roy Thomas ακούμε διαρκώς, για τον Robert Kanigher ακούει κανένας;

 

Το "100 Spider-Man" ήταν σχήμα λόγου, αλλά ούτε και αυτό το κατάλαβες. Ασφαλώς μου αρέσουν και σύγχρονα κόμικς, όπως και πολύ παλαιά. Καθένα με τον τρόπο του και δεν έχω ταμπού σε αυτά ούτε τρώω κολλήματα. Τώρα εσένα δε σου αρέσουν ούτε τα νεότερα και με αφήνεις στην κρίση του κόσμου για τα Spider-Man; Ποια σου αρέσουν τελικά; :) Για το τι μου αρέσει και με ποιο τρόπο απολαμβάνω κάθε περίοδο το εξήγησα παραπάνω και δε θα τα επαναλάβω τρίτη φορά. Μου αρέσει η τέχνη του κόμικ, προσπαθώ να μάθω κι άλλες Σχολές που δεν είχα συνηθίσει (ή εγκατέλειψα σχετικά νωρίς) στα νιάτα μου, απλώς περιορίζομαι (προσωπική επιλογή φυσικά) στο ότι περιμένω να εκδοθούν στη μητρική μου γλώσσα και όλα αυτά φυσικά χωρίς το ψώνιο του κριτικού που διακατέχει ορισμένους. Εάν κάποια περίοδος δε μου αρέσει, δε θα ασχοληθώ. Έτσι απλά. Δε θ' αρχίσω κορώνες τσουβαλιάσματος όμως στην κοινότητα αυτή και οποιαδήποτε άλλη ότι "αυτά είναι σκουπίδια", ΤΑΧΑ ΜΟΥ για να ενημερώσω & να προστατέψω το συμφορουμήτη μου. Η κριτική θα μπορούσε να είναι εάν σου αρέσει λόγω ιστοριών ο 5ος τόμος έναντι του 10ου ή ο τάδε χαρακτήρας έναντι κάποιου άλλου, που έχουν κάνει πολλοί φίλοι εδώ μέσα κατά καιρούς, ανεξάρτητα αν συμφωνεί ή διαφωνεί κάποιος και όχι ο μηδενισμός μιας περιόδου τον οποίο συχνά υιοθετείς. Κάθε περίοδος έχει κόμικς που ξεχωρίζουν και μέσα σε μια περίοδο μπορεί να περάσουν τόσο ικανοί όσο και πιο μέτριοι σεναριογράφοι. Αναφέρομαι στην περίπτωση των υπερηρωικών φυσικά & της Αγγλικής Σχολής, στα BDs, στα manga και στην Ιταλική Σχολή, συνήθως κάθε σειρά ανήκει σε συγκεκριμένους καλλιτέχνες, αν εξαιρέσεις τα Ντισνεϊκά. Στην υγειά σου κι εσένα. :beer:

 

 

Υ.Σ. Τώρα που ξαναδιαβάζω το παραπάνω μου σχόλιο, βασικά το αντίθετο απ' τη δυσκοιλιότητα μας πιάνει αλλά ελπίζω τέλος πάντων να έγινα αντιληπτός... :lol:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7130
  • Reputation:   27070
  • Achievement Points:  7465
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

53 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Να και το επίμαχο σχόλιο στα Θόργκαλ.

"η αναφορά εξωγήινων με χάλασε - ευτυχώς είναι διακριτική", "συνολικά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα" και "μέτρια σειρά για τα γούστα μου".

Απ΄αυτά τα σχόλια ο Mandrake συμπέρανε ότι τα Θόργκαλ μού έφεραν δυσκοιλιότητα και εμετό :lol:

 

Aλλά έστω κι έτσι να΄ταν, πες ότι όντως έγραφα αυτό, τι σημασία έχει;

Μετά που τα ξαναδιάβασα αναθεώρησα και πλέον τα έχω πολύ ψηλά σε εκτίμηση και είναι στις 5-6 αγαπημένες μου σειρές.
Το "point" σου ποιο είναι; Δεν κατάλαβα :thinking:

Μίλησες για αυθεντίες και αντικειμενικότητες, που κολλάει ότι άλλαξε η άποψή μου για τα Θόργκαλ; :thinking:

Ίσα ίσα είχα τα "guts" να παραδεχτώ ότι άλλαξε η γνώμη μου.
Αν ήμουν ισχυρογνώμων, θα επέμενα ότι τα θεωρώ μέτρια ή δεν θα έλεγα τίποτα.

Το ίδιο και με τα ντίσνευ, το ίδιο και με τον Ρόσα που αρχικά τον θεωρούσα τέρμα κουραστικό.

 

 

Αυτό δεν είπα κι εγώ; Ότι έκανες στροφή στην πορεία; Έκανες ακόμη και για κάποια απ' τα Ντισνεϊκά, αυτό δε σημαίνει ότι δεν είχες γράψει προηγουμένως περί αντικειμενικότητας. Ξεκάθαρα το ανέφερες χρησιμοποιώντας αυτήν ακριβώς τη λέξη ή παράγωγά της, ανάλογα τη διατύπωση. Δε θα αφήνεις εντυπώσεις λοιπόν ότι είμαι τρελός και τα βγάζω απ' το μυαλό μου. Τα γραπτά μένουν αγαπητέ (scripta manent). Ψάχνεις μόνο στο νήμα της σειράς αυτής. Θα τα βρω και τα υπόλοιπα.

 

Τέλος κι εγώ να πω ότι δε χρειάζονται όλα αυτές οι "φιτιλιές" αναμεταξύ μας και σταματώ κάπου εδώ... Προκλήθηκα όμως όταν απευθύνθηκαν σ' εμένα ορισμένοι που είχαν "τη μύγα", όταν εγώ έγραψα για να καταλάβω πως προέκυψε η άποψη του constantinople και ο άνθρωπος τοποθετήθηκε και μου απάντησε. Από κει και πέρα ότι έχει γράψει ο καθένας στο παρελθόν ας μείνει στο παρελθόν και ας κρίνει ο καθένας εάν τον εξυπηρετεί η όποια κριτική ή όχι. :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

''Αντιγράφει την DC και τις σαπουνόπερες της εποχής'' είπα...αλλά είναι ξεκάθαρο οτι δεν έχεις καταλάβει τίποτα απ'ότι λέω. 

Πάλι φλυαρείς ακατάσχετα, χωρίς να λες κάτι με ουσία, χωρίς να κάνεις κριτική σε κόμικς, χωρίς να αναλύεις γιατί σου αρέσει μια ιστορία η όχι.

 

Δεν μπορούμε να συννενοηθούμε, άστο πάω πάσο, έχεις δίκιο σε όλα!

Και επειδή αναρωτιέσαι τι ρόλο βαράω εγώ και τι είμαι....

 

Σου απαντάω οτι είμαι ο Guts ο ''Μαύρος Ξιφομάχος'' και αν διάβαζες ποιοτικά κόμικς και Manga θα με ήξερες!χαχα :beer:

 

 

 

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7130
  • Reputation:   27070
  • Achievement Points:  7465
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

22 λεπτά πριν, Guts είπε:

''Αντιγράφει την DC και τις σαπουνόπερες της εποχής'' είπα...αλλά είναι ξεκάθαρο οτι δεν έχεις καταλάβει τίποτα απ'ότι λέω. 

Πάλι φλυαρείς ακατάσχετα, χωρίς να λες κάτι με ουσία, χωρίς να κάνεις κριτική σε κόμικς, χωρίς να αναλύεις γιατί σου αρέσει μια ιστορία η όχι.

 

Δεν μπορούμε να συννενοηθούμε, άστο πάω πάσο, έχεις δίκιο σε όλα!

Και επειδή αναρωτιέσαι τι ρόλο βαράω εγώ και τι είμαι....

 

Σου απαντάω οτι είμαι ο Guts ο ''Μαύρος Ξιφομάχος'' και αν διάβαζες ποιοτικά κόμικς και Manga θα με ήξερες!χαχα :beer:

 

 

 

 

 

Τις σαπουνόπερες της εποχής ΣΤΑ ΚΟΜΙΚΣ μπορεί να εκλάβει κάποιος απ' αυτό που έγραψες, βέβαια είμαι εκατό τοις εκατό βέβαιος πως όχι μόνο κόμικς αλλά ΟΥΤΕ και άλλου είδους σαπουνόπερες της εποχής έχεις διαβάσει! Οι "σαπουνόπερες" αυτές, ωστόσο, έφεραν τη ρεαλιστικότητα στα υπερηρωικά κόμικς, η οποία απ' την "DC Comics" ήταν άπιαστο όνειρο. Το αν φλυαρώ ακατάσχετα ή αν έχω γνώση του θέματος, ας αφήσουμε να το κρίνουν λοιπόν οι άλλοι. Εσύ δεν είσαι σε θέση. :)  Έσβησα κάποια πράγματα που σου έγραψα πριν, αλλά το πας φυρί φυρί συνεχίζοντας τις προσβολές. Δε σε ξέρω διοτι δε διαβάζω "ποιοτικά κόμικς" μιας και αυτός είναι ένας ορισμός που υπάρχει μονάχα στο κεφάλι σου. Έξω από κει υπάρχουν απλά "κόμικς" για κάθε γούστο και προς πάσα ενδιαφερόμενο, που ο καθένας έχει το δικαίωμα να επιλέξει. :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  433
  • Reputation:   4296
  • Achievement Points:  600
  • Days Won:  2
  • With Us For:  828 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Αυτό λοιπόν μόνο ένας με έπαρση θα μπορούσε να το γράψει, δηλαδή κάποιος που θεωρεί τον εαυτό του αυθεντία. Δε χρειάζεται να γράψει κάποιος τη φράση "θεωρώ τον εαυτό μου αυθεντία" για να προκύψει το συμπέρασμα αυτό. Προκύπτει απ' τα υπόλοιπα.

Παιδιά δεν υπάρχει λόγος να λογομαχείτε άλλο. Αφού όλοι ανεξαιρέτως γνωρίζετε ότι αν υπάρχει μια αυθεντία εδώ μέσα, αυτή είμαι εγώ.

Spoiler

:lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32973
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Αυτό δεν είπα κι εγώ; Ότι έκανες στροφή στην πορεία; Έκανες ακόμη και για κάποια απ' τα Ντισνεϊκά, αυτό δε σημαίνει ότι δεν είχες γράψει προηγουμένως περί αντικειμενικότητας. Ξεκάθαρα το ανέφερες χρησιμοποιώντας αυτήν ακριβώς τη λέξη ή παράγωγά της, ανάλογα τη διατύπωση. Δε θα αφήνεις εντυπώσεις λοιπόν ότι είμαι τρελός και τα βγάζω απ' το μυαλό μου. Τα γραπτά μένουν αγαπητέ (scripta manent). Ψάχνεις μόνο στο νήμα της σειράς αυτής. Θα τα βρω και τα υπόλοιπα.

 

Δεν θεώρησα ποτέ τον εαυτό μου αυθεντία (ούτε καν στα Λούκυ Λουκ) και δεν έχω πει ή υπονοήσει ότι η άποψή μου είναι η μόνη σωστή εδώ μέσα.

Αν βρεις τέτοιο σχόλιο να το παραθέσεις ώστε να δούμε τι ισχύει. Και αν έχω τέτοιο σχόλιο, βγαίνω και ζητάω συγνώμη. Αλλά είμαι 99.9% σίγουρος ότι δεν έχω γράψει τέτοιο.

Για τα ντίσνεϋ τι εννοείς; Αν εννοείς ότι είπα πως είναι για πιο μικρές ηλικίες σε σχέση με τα Αστερίξ και Λούκυ Λουκ για παράδειγμα, όντως το είπα και εξακολουθώ να το πιστεύω.

Άσχετα αν άρχισα να διαβάζω ντίσνεϋ και άρχισαν να μ΄αρέσουν κιόλας κάποια, κυρίως αυτά του Μπαρκς.
Συνολικά τα θεωρώ πιο "ανάλαφρα" και πιο "παιδικά" αναγνώσματα σε σχέση με τα Αστερίξ και ΛΛ (του Γκοσινί τουλάχιστον).

Το πιο "παιδικά" δεν σημαίνει απαραίτητα και λιγότερο καλά ή λιγότερο "ποιοτικά".


Θεωρώ πάντως ότι το κουράσαμε το θέμα και κουράσαμε και τους υπόλοιπους.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13814
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αντί να κραζουμε τη Radnet που μας αφησε τωρα που θα μπαιναμε στην καλυτερη εποχη, αναλόνεστε χωρίς λόγο με ανουσιότητες.

 

Για πείτε , πως θα μάθουμε what's next ;

Πόσο πια θα κρατήσει αυτη η μυστικοπάθειά τους ;

 

Σκεφτείτε λιγάκι και εμας τους στερημένους από τη SEC   :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32973
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Αντί να κραζουμε τη Radnet που μας αφησε τωρα που θα μπαιναμε στην καλυτερη εποχη, αναλόνεστε χωρίς λόγο με ανουσιότητες.

 


Κι άλλο να την κράξουμε;

Πόσες σελίδες αφιερώσαμε σ΄αυτό και είπαμε ν΄αλλάξουμε θέμα :lol:

 

Ξεκίνα να διαβάζεις τα Epic Collection που πήρες αν νιώθεις στερημένος.
Εγώ τέλειωσα χθες τον 8ο τόμο του Spider-Man.

Ωραίος ήταν :cool: Λίγο πολύ οι ιστορίες ήταν φάση Stan Lee, σαν αυτές που διαβάσαμε στη συλλογή της Radnet.

Ευχάριστες όλες αλλά ψιλοεπαναλαμβανόμενες από ένα σημείο και μετά.

Θέλω πολύ να διαβάσω το run του Roger Stern με τον Hobgoblin για το οποίο διάβασα καλά σχόλια.
Το κακό είναι ότι δεν βγήκε ακόμα σε Epic Collection.

Έχει βγει μόνο σε Μarvel Masterworks, αλλά δεν το βρίσκεις εύκολα, συν ότι είναι πανάκριβο, σχεδόν διπλάσια τιμή από ένα Epic Collection, παρότι έχει λιγότερες σελίδες.
Δεν ξέρω για ποιο λόγο είναι τόσο ακριβά τα Masterworks :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13814
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

9 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Ξεκίνα να διαβάζεις τα Epic Collection που πήρες αν νιώθεις στερημένος.
Εγώ τέλειωσα χθες τον 8ο τόμο του Spider-Man.

 

Ωραια τα Epic δεν αντιλέγω, αλλά θα προτιμούσα ελληνικές εκδόσεις. Κατα προτίμηση να συνεχίζαμε απο εκει που σταματήσαμε. Με το ιδιο μεγεθος,τις ιδιες ραχες. Δεν μπορω να βλεπω διαφορετικά μεγέθη στη βιβλιοθήκη, με τρελαίνει ! Aκομα και αυτα τα 4 τις Hachette που έχω, η ανομοιομορφία τους δεν παλεύεται.

 

Τα Epics για πιο λογο αυξηθηκαν στην τιμή; Εκει που τα εβρισκα στα μαγαζιά στα 38-45 , τα βλεπω στο Public κοντεύουν τα 60 :confuse:

Δεν προκειται να επενδύσω γιατι αμα αρχιζω και παίρνω, θα τα θέλω ολα. Με μισοδουλειές δεν μπορώ...

Ετυχε βρηκα 2 φτηνα, τα τσιμπησα τα ευχαριστήθηκα. Να σκαω 40ευρα 50ευρα ετσι αβέρτα δεν με βλέπω.

 

Παλιο PDFs θα μου φατε τα ματια :moutra2:

Προς το παρόν για να ικανοποιησω τις ανάγκες μου άρχισα επανάληψη τους αγαπημενους μου Fantastic Four :kisses:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22119
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αντί να τα βάζουμε με την Radnet μήπως να τα βάλουμε με την Luppa;;:thinking:

Πιστεύω δικιά τους ήταν η απόφαση να μην συνεχιστεί η συλλογή.

Είναι αν να τα βάζουμε με την Anubis που δεν θα συνεχιστεί η συλλογή της Hachette.

Απλώς μετάφραση και επιμέλεια κάνουν και οι δύο ελληνικές εταιρίες, άλλοι παίρνουν τις αποφάσεις.

Στο κάτω κάτω αν δεν ήθελε η Radnet και ήθελε η Luppa θα έβρισκε άλλη εκδοτική στη Ελλάδα να συνεχίσει.

Άποψή μου, δεν ξέρω αν ισχύει 100% αυτό που λέω βέβαια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3879
  • Reputation:   35258
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πάντως η μη συνέχεια της συλλογής και κυρίως οι τρελές προσφορές για ξεστοκάρισμα δείχνουν ότι ίσως τα νούμερα να μην ήταν αυτά που ήθελαν να δουν. Και δύσκολα μια εκδοτική θα συνεχίζει να βγάζει κάτι που δεν έχει τις απαιτούμενες πωλήσεις. Για μένα δύσκολα αυτή η συλλογή θα πήγαινε σε νούμερα Ιταλίας, αλλά ήλπιζα να πάμε έστω στο 120.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13814
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

13 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Πάντως η μη συνέχεια της συλλογής και κυρίως οι τρελές προσφορές για ξεστοκάρισμα δείχνουν ότι ίσως τα νούμερα να μην ήταν αυτά που ήθελαν να δουν. Και δύσκολα μια εκδοτική θα συνεχίζει να βγάζει κάτι που δεν έχει τις απαιτούμενες πωλήσεις. Για μένα δύσκολα αυτή η συλλογή θα πήγαινε σε νούμερα Ιταλίας, αλλά ήλπιζα να πάμε έστω στο 120.

 

Θεωρουσα δεδομένο οτι θα φτάσουμε τα 120 και ότι θα σταματούσαμε εν τέλη στα 150.

Δεν είμαι να κάνω προβλέψεις τελικά. :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32973
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Και στους 120 τόμους να σταματούσε, πάλι δεν θα μπαίναμε στη δεκαετία του ΄70 με τις καλές ιστορίες και πάλι θα υπήρχαν παράπονα γιατί σταμάτησε η συλλογή, κράξιμο κτλ.
Και στους 150 το ίδιο.
Για να΄μασταν/να΄σασταν ευχαριστημένοι θα έπρεπε να βγουν τουλάχιστον 250 τόμοι, κάτι το οποίο εξαρχής ξέραμε ότι δεν πρόκειται να συνέβαινε στην Ελλάδα.

Οπότε εξαρχής αυτή η συλλογή ήταν "καταδικασμένη" να μας αφήσει με το αίσθημα του ανολοκλήρωτου.

Εγώ τη βρήκα ως μια ευκαιρία να διαβάσω τις πρώτες ιστορίες της Marvel ώστε να δω τι φάση είναι και να συνεχίσω στα αγγλικά με τους ήρωες που μ΄άρεσαν περισσότερο (τον ήρωα βασικά, μόνο με τον Spider-Man συνεχίζω).

Δεν είναι ας πούμε Θόργκαλ που έχουν βγει 40 άλμπουμ όλα κι όλα (που ουσιαστικά τα 29 πρώτα του Βαν Αμ αξίζουν) και η Μαμούθ σταμάτησε στο 16ο, ώστε να πεις "κοίτα την παλιο-Μαμούθ, μας έκοψε τη σειρά στη μέση".

Εδώ ξέραμε εξαρχής ότι η σειρά δεν πρόκειται να μας παρουσιάσει όλες τις κλασικές ιστορίες της Marvel.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1957 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

On 12/9/2023 at 11:37 PM, ManaLeak13 said:

Τα Epics για πιο λογο αυξηθηκαν στην τιμή; Εκει που τα εβρισκα στα μαγαζιά στα 38-45 , τα βλεπω στο Public κοντεύουν τα 60 :confuse:

Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι αυξήθηκαν οι τιμές στα Epic (μήπως ειδικά στην Ελλάδα;), αν και διαφέρουν ανάλογα και με τον αριθμό των σελίδων, κάτι που είναι απολύτως κατανοητό.

 

             καλή διάθεση πάντα!

                        :)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  538
  • Reputation:   5644
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κάνοντας τον απολογισμό της σειράς κλασικοί υπερήρωες, θεωρώ ότι η βαθμολογία της Radnet για την εκδοτική αυτή προσπάθεια, οριακά έχει θετικό πρόσημο. Σίγουρα τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν πολύ καλύτερα, αν υπήρχε ένας έμπειρος επιμελητής που θα προλάμβανε τα παιδαριωδη λάθη που έγιναν, τόσο στα εξώφυλλα, όσο και στο περιεχόμενο των τόμων, τα οποία μας έκαναν να είμαστε κάπως έτσι.. :trixes:.

Και θα ήταν ακόμη περισσότερα αν δεν υπήρχε ο "άγιος" :papas: Constantinople να τους ενημερώνει για τα "εκδοτικά ατοπήματα" τους. 

Σε ευχαριστούμε φίλε Constantinople για την ανιδιοτελή προσφορά σου. 

Στα θετικά της έκδοσης, η αδιαμφισβήτητη ποιότητα (χαρτί, μεγάλο μέγεθος, χρώματα, μετάφραση) που δεν είχαμε ξαναδεί στη χώρα μας για τη συγκεκριμένη περίοδο ιστορίων της Μαρβελ, καθώς και η εβδομαδιαία περιοδικότητα στην κυκλοφορία που ακολουθούσε για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. 

Μακάρι το ταξίδι αυτό να κρατούσε έστω και λίγο παραπάνω (120-150 τόμοι), όμως δεν μπορούμε να είμαστε και αχάριστοι, αφού έχουμε πλέον στην κατοχή μας τα ιστορικά πρώτα τεύχη σειρών και ετήσιων εκδόσεων. 

 

Υ. Γ Να ευχαριστήσω όλους του φίλους του φόρουμ για την παρέα και την εποικοδομητικη ανταλλαγή απόψεων τα 2 περίπου χρόνια κυκλοφορίας της συλλογής, και ευελπιστώ να συνεχιστεί η επικοινωνία μας με αφορμή οποιαδήποτε υπερηρωικη σειρά θα κυκλοφορήσει το νέο έτος. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5272
  • Reputation:   56316
  • Achievement Points:  5446
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Φίλε Κάρολε σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :thanks: Αυτή η σειρά είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στη βιβλιοθήκη μου από συναισθηματικής άποψης.

 

Την αγάπησα και γι'αυτό πόνεσε και τόσο πολύ η διακοπή της. Η Radnet θα έχει πάντα την ευγνωμοσύνη μου γι'αυτή την ιστορική σειρά που έφερε στην Ελλάδα, μια σειρά που κανείς άλλος δεν θα τολμούσε να φέρει. Και την έφερε παρόλο που ήταν άπειρη από κόμικς (ή ίσως και λόγω αυτού).

 

Είναι ένα μάθημα ιστορίας, η πραγματική εγκυκλοπαίδεια της Μάρβελ, και παρόλο που τελείωσε τόσο άδοξα η έκδοσή της τη στιγμή ακριβώς που μπαίναμε στα καλύτερα, μόνο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ έχω να τους πω για αυτό το εβδομαδιαίο θαύμα που συνετέλεσαν. :clap2:

 

Ήταν απίστευτο και όμως ήταν αληθινό! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7079
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Δεν ξέρω αν σας ήρθαν κι εσάς Χριστουγεννιάτικα κουπόνια από την Radnet, αλλά επειδή δεν νομίζω ότι θα τα χρησιμοποιήσω θα τα γράψω εδώ όποιος θέλει να τα χρησιμοποιήσει.

 

Κι επειδή είμαστε πολλά μέλη στην οικογένεια μας ήρθαν συνολικά αρκετά κουπόνια...

 

Τα κουπόνια είναι 6 στο σύνολο, οπότε όποιος θέλει χρησιμοποιεί όποιο κουπόνι των συμφέρει:

 

*3 κουπόνια 15€ για αγορές άνω των 50€:

 

14O2-NA5Q-LV55

RHOM-CGA0-6ED3

W3KJ-RSY2-WTLL

 

*3 κουπόνια 40€ για αγορές άνω των 100€:

 

8N9U-XQ6F-BW6M

G49M-DYAS-5W8S

LC14-P1XH-VBJV

 

Τα παραπάνω κουπόνια ισχύουν μέχρι τις 7 Ιανουαρίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7079
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Νομίζω ότι τα παραπάνω κουπόνια δεν μπορούν να εφαρμοστούν σε προϊόντα που βρίσκονται σε προσφορά...

Δηλαδή εφαρμόζονται για αγορά μεμονωμένων τευχών και για συνδρομές τευχών 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Τέλος της σειράς και στην Πορτογαλία, επίσης με τον 90ό τόμο.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13814
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Θα θελα να εβγαινε ενας απο την εταιρια να μας ενημερωνε ετσι για το κους κους, τωρα που σταματησαν εδω και μηνες να μας παιρνουν τα λεφτα απο τις συνδρομες, να μας πει πουλάνε τιποτα ;

Τα χαρτονομισματα με τον Ρηγα Φεραιο νταξει σαρωνουν στα περίπτερα ; 

Τα κλασικα παραμυθια η Γατα και το Ποντικι και το Χαλινάρι του Ελεφαντα έγιναν ανάρπαστα ;

 

Η σελιδα τους (για να σοβαρευτώ και λιγο) στο Facebook τέρμα παρατημένη. Πως θα σε δει ο αλλος αν δεν κανεις διαφημιση στα σοσιαλ.Αν δεν βαλεις χορηγουμενα reels.Αν δεν κανεις προμοσιον βιντεο στο youtube...

Ότι ναναι...Eλλαδαρα ολε. Μετα βεβαια σας φταιει ο καταναλωτης.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  538
  • Reputation:   5644
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έτσι είναι φίλε ManaLeak13. Δεν ξέρω πόσα άτομα δουλεύουν στην εταιρεία, αλλά η προβολή και προώθηση του προϊόντος κλασικοί υπερήρωες δεν ήταν η ενδεδειγμένη. Δυστυχώς οι ίδιοι απαξιωσαν το εμπόρευμα τους με λάθη στην επιμέλεια των τόμων, καθυστερήσεις στην κυκλοφορία και τεράστιο τιράζ που αποτέλεσε και την "ταφόπλακα" της συλλογής. Επίσης η περίοδος που επέλεξαν να ξεκινήσουν τη συλλογή δεν βοήθησε, αφού παράλληλα κυκλοφορούσε η επίσημη συλλογή της Μαρβελ από την Hachette, ενώ το MCU βρισκόταν σε κάμψη. Πιθανόν να περίμεναν η συγκεκριμένη συλλογή να ολοκληρωθεί στους 60 τόμους και πήγαν να" εκμεταλλευτούν" την ευκαιρία, αλλά δυστυχώς γι' αυτούς (αλλά και για εμάς) υπήρξε επέκταση της, με αποτέλεσμα να μην έχουν τις προσδοκώμενες πωλήσεις. Έκατσε και η ανατίμηση των πρώτων υλών μετά τον κορωνοιο και "έδεσε το γλυκό". Ευτυχώς να λέμε, δεν βάρεσε κανόνι η εταιρεία και ολοκληρώθηκε η συλλογή. Επίσης συμπέρανα ότι ως εταιρεία η Radnet, έκανε μεγάλο άνοιγμα στην αγορά περιπτέρου για το μέγεθος της, με αποτέλεσμα πολλές εκδόσεις της να σταματήσουν πρόωρα (π.χ Minipedia, Ιούλιος Βερν), αφού η αγορά της χώρας μας είναι σχετικά μικρή, ενώ υπάρχουν πολλές εταιρείες που δραστηριοποιούνται σε αυτή. Το μόνο που δούλευε καλά αποδεδειγμένα στη Radnet, ήταν το e-shop της, όπου το προσωπικό της εξυπηρετούσε ταχύτατα τις παραγγελίες και αξίζουν συγχαρητήρια. 

 

Υ. Γ Περιμένουμε κάποιο νέο για τη νέα συλλογή με ήρωα τον Spider-Man από τον φίλο Costantinople, αν και φοβάμαι ότι ίσως να απευθύνεται σε παιδικό κοινό, αφού τους έστειλα email και δεν πήρα κάποια απάντηση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22119
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 7/1/2024 στο 9:00 ΜΜ, theforce είπε:

Τέλος της σειράς και στην Πορτογαλία, επίσης με τον 90ό τόμο.

 

 

Μάλλον και για αυτό η Radnet φταίει...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5272
  • Reputation:   56316
  • Achievement Points:  5446
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, karolos79 said:

Υ. Γ Περιμένουμε κάποιο νέο για τη νέα συλλογή με ήρωα τον Spider-Man από τον φίλο Costantinople, αν και φοβάμαι ότι ίσως να απευθύνεται σε παιδικό κοινό, αφού τους έστειλα email και δεν πήρα κάποια απάντηση. 

 

Μου'χει κοπεί κάθε όρεξη για περαιτέρω επικοινωνία με την εταιρία οπότε θα το μάθουμε όταν και αν το ανακοινώσουν. :( 

Τουλάχιστον μας έκαναν (και έκαναν και στους εαυτούς τους) τη χάρη να μην προχωρήσουν με τις νουβέλες των υπερηρώων που είχαν βάλει φωτογραφία.  :notalk:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.