Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Για να εκτιμήσουμε την αξία της συλλογής, πρέπει να κατανοήσουμε την εποχή.

Για να κατανοήσουμε την εποχή, χρήσιμο είναι να δούμε σχετικά ντοκυμαντέρ.

Για το πώς ξεκίνησε η Marvel, προτείνω, σε όσους έχουνε πρόσβαση στο Dixney+, το Stan Lee (2023).

Πιστεύω ότι μας βοηθάει να καταλάβουμε τη (μεγάλη, κατ' εμέ) αξία της συλλογής.

 

     καλή διάθεση πάντα!

                 :)

 

 

Υ.Γ.: Εκεί βλέπεις και τον ίδιο τον Stan Lee να λέει ότι, όταν χρειαζόταν λεφτά, έγραφε κάτι και τα έβγαζε (ή κάτι τέτοιο...). Κι αυτό εξηγεί κάποια πράγματα...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπάρχει πολύς κόσμος που διαβάζει το φόρουμ για να ενημερωθεί σχετικά με την ποιότητα έκδοσης - επιμέλειας, την ποιότητα των σεναρίων - σχεδίου κλπ,
για να βγάλει και κάποιο συμπέρασμα αν αξίζει να δώσει τα χρήματά του!
Καλή η νοσταλγία και οι προσωπικές συμπάθειες, αλλά υπο αυτό το πρίσμα δεν μπορεί να γίνει αμερόληπτη κριτική.

 

Ούτε η εποχή παίζει ιδιαίτερο ρόλο, σε κάθε εποχή σε όλους τους τομείς της τέχνης έχουμε δεί αριστουργηματικά, μέτρια και κακά δημιουργήματα.

 

Πρίν τον Frank Miller και τον Allan Moor ο Batman ήταν ήρωας καρικατούρα, ειδικά στις τηλεοπτικές σειρές άστα να πάνε.

Όταν οι δύο αυτοί καλλιτέχνες ''σοβάρεψαν'' τον χαρακτήρα και τον πήγαν σε πιό καλλιτεχνικά μονοπάτια

άλλαξαν όλη την ιστορία των υπερηρωικών κόμικς - ταινιών.

 

Σιγά μην κάτσουμε να αναλύουμε και να δικαιολογούμε τι έκανε ο Bob Kane το 1940, δεν έχει καμία καλλιτεχνική αξία

παρά μόνο ιστορική.

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

@ nikos99  Δυστυχώς στη νέα γενιά Νίκο, όλα αυτά που ανέφερες ότι δεν σε ενδιαφέρουν, μετράνε. Και μάλιστα πολύ.

Ο 25ρης 30ρης (βάζω και εμένα μέσα) δεν μεγάλωσε ούτε με Καμπανάδες ούτε με Πεχλιβανιδιδες. 

Είμαστε καλομαθημενοι (και καλώς θεωρω) με εκδοσαρες με έντονα χρώματα, σωστές μεταφράσεις, επιμέλεια και τα σχετικά. 

 

Πλέον με το ίντερνετ κοιτάμε και τους δημιουργούς. Πχ διάβασα το Batman Hush και μαρέσει πολύ το σχέδιο του Jim Lee. Δεν τον ήξερα τον άνθρωπο, αλλά σε μελλοντική κομιξαγορά, αν δω Jim Lee θα το αγοράσω πιο εύκολα. 

Δεν είναι κακό που είμαστε ψαγμένοι, απαιτητικοί ή επικριτικοι. Γιατί όταν έχεις διαβάσει έκδοση εξωτερικού που σου φάνηκε άριστη, για πιο λόγο να συμβιβαστείς με μια ελληνική μετριότητα; 

Στην τελική λεφτά τους δίνουμε, δεν μας τα χαρίζει κάνεις. 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

On 12/4/2023 at 7:15 PM, Guts said:

Υπάρχει πολύς κόσμος που διαβάζει το φόρουμ για να ενημερωθεί σχετικά με την ποιότητα έκδοσης - επιμέλειας, την ποιότητα των σεναρίων - σχεδίου κλπ,
για να βγάλει και κάποιο συμπέρασμα αν αξίζει να δώσει τα χρήματά του!
Καλή η νοσταλγία και οι προσωπικές συμπάθειες, αλλά υπο αυτό το πρίσμα δεν μπορεί να γίνει αμερόληπτη κριτική.

 

Ούτε η εποχή παίζει ιδιαίτερο ρόλο, σε κάθε εποχή σε όλους τους τομείς της τέχνης έχουμε δεί αριστουργηματικά, μέτρια και κακά δημιουργήματα.

 

Πρίν τον Frank Miller και τον Allan Moor ο Batman ήταν ήρωας καρικατούρα, ειδικά στις τηλεοπτικές σειρές άστα να πάνε.

Όταν οι δύο αυτοί καλλιτέχνες ''σοβάρεψαν'' τον χαρακτήρα και τον πήγαν σε πιό καλλιτεχνικά μονοπάτια

άλλαξαν όλη την ιστορία των υπερηρωικών κόμικς - ταινιών.

 

Σιγά μην κάτσουμε να αναλύουμε και να δικαιολογούμε τι έκανε ο Bob Kane το 1940, δεν έχει καμία καλλιτεχνική αξία

παρά μόνο ιστορική.

 

Όλα τα καλλιτεχνικά έργα έχουν καλλιτεχνική αξία, άλλα μικρή, άλλα μεγάλη.

Για να την εκτιμήσεις πρέπει να μελετήσεις τόσο το ίδιο το έργο, όσο και τις συνθήκες μέσα στις οποίες δημιουργήθηκε.

Ή μπορείς απλά να πεις "εμένα μ' αρέσει" η "εμένα δε μ' αρέσει". Περί προσωπικού γούστου ουδείς λόγος, δεν έχει καν νόημα να το συζητήσεις.

 

Οι παρουσιάσεις, οι κριτικές, τα σχόλια, όλα χρειάζονται, και είναι πράγματα που κι εγώ διαβάζω, ώστε να μαθαίνω και να προβληματίζομαι.

Το σημαντικότερο απ' όλα, όμως, είναι το να ξεκινήσεις να διαβάζεις / βλέπεις το έργο αυτό καθεαυτό. Θα σε κρατήσει; Αν ναι, τότε είναι καλό, τουλάχιστον για σένα. Ίσως μάλιστα να είναι κι ένα απ' τα κατά γενική ομολογία καλύτερα.

 

Η συγκεκριμένη σειρά, όμως, δεν έχει σκοπό να παρουσιάσει μόνο τα καλύτερα της Marvel, ούτε καν τα καλύτερα της εποχής αυτής. Σκοπός της είναι να μας βοηθήσει να ξαναζήσουμε τη γέννηση του σύμπαντος αυτού, προσφέροντας μας όλα τα έργα όπου πρωταγωνιστούν κάποιοι συγκεκριμένοι ήρωες. Έτσι μπορούμε να εκτιμήσουμε / κατανοήσουμε καλύτερα ό,τι έχουμε τώρα, διασκεδάζοντας, λίγο ως πολύ, στην πορεία. Πιστεύεις ότι αν δεν υπήρχε ο Batman του Bob Kane, θα μπορούσε ποτέ να υπάρξει ο Batman του Frank Miller; Τα πράγματα εξελίσσονται, ωριμάζουν. Αλλά ο πυρήνας παραμένει ο ίδιος.

 

Tο τι μας αρέσει περισσότερο είναι άλλο θέμα.

 

Ίσως μάλιστα να μας αρέσουν τα ίδια πράγματα.:).

 

 

              καλή διάθεση πάντα!

                       :)

 


 

 

Επεξεργασία από air nomad X
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ air nomad X  εγώ ήμουν ξεκάθαρος οτι μιλάω για την καλλιτεχνική αξία των σεναρίων,

αυτό που περιγράφεις εσύ είναι η ''ιστορική αξία'' (που όντως υπάρχει) ως προς τις πρώτες εμφανίσεις των ηρώων.

 

Δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά έναν άνθρωπο που μιλάει για κουμούνια, κιτρινιάρηδες, κόκκινους, μαύρους κλπ, και ζήτω η μαμά πατρίδα,

με σενάρια που φαίνεται οτι τα γράφει για πλάκα και απευθύνεται σε δεκάχρονους αναγνώστες της εποχής.

 

Το οτι υπήρξε ο Batman του Bob Kane πάλι μόνο ιστορική αξία έχει,

αν δεν υπήρχε ο Allan Moor και ο Frank Miller ίσως τώρα να μη μιλούσαμε καν για Batman, γιατί ο χρόνος στο πέρασμά του όλα τα σαρώνει

και αυτό που μένει τελικά είναι μόνο αυτά που αξίζουν πραγματικά.

 

Καλό είναι ο αναγνώστης να έχει καλλιτεχνική κρίση και να μπορεί να ξεχωρίζει τις πραγματικές αξίες.

Επίσης προσωπικά θέλω να περνάω τον χρόνο μου διαβάζοντας ποιοτικά αναγνώσματα, και όχι αναγνώσματα του σωρού.

 

Ο Μπαρκς η ο Γκοσινί και άλλοι πολλοί καλλιτέχνες δεν είχαν ανάγκη τον Frank Miller(και τον κάθε Frank Miller) να γράψει τις καλύτερες ιστορίες των ηρώων τους.

Τις έγραψαν οι ίδιοι, γιατί είχαν ταλέντο και ήταν πραγματικοί καλλιτέχνες.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Αγαπητέ @ Guts , σέβομαι κι εκτιμώ τις απόψεις σου. :)

 

Όμως δεν ξέρω αν έχω να προσθέσω κάτι στην προηγούμενη ανάρτησή μου.

 

Ίσως το ότι μιλάς εντελώς υποκειμενικά (με "προσωπικές συμπάθειες"), κάτι που εσύ ο ίδιος είπες ότι πρέπει να αποφεύγουμε εδώ (προκειμένου να υπάρχει "αμερόληπτη κριτική"), και με το οποίο εγώ διαφωνώ κάθετα (αν και στη δική μου ανάρτηση προσπάθησα να είμαι όσο πιο αντικειμενικός μπορούσα). Γι' αυτό κι έχω την πολυτέλεια ειλικρινά να σέβομαι και να εκτιμώ τις απόψεις σου, κι αυτές με τις οποίες συμφωνώ, κι αυτές με τις οποίες διαφωνώ. :)

 

Θα μπορούσα να σου απαντήσω σημείο προς σημείο, αλλά αυτήν τη στιγμή δεν έχω την ευχέρεια, δυστυχώς.

 

Θεωρώ, όμως, ότι οι απαντήσεις υπάρχουν ήδη στην προηγούμενη ανάρτησή μου

 

Το μόνο άλλο που έχω να πω για τώρα είναι

 

               καλή διάθεση πάντα!

                          :)

 

 

Επεξεργασία από air nomad X
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ air nomad X  εννοείται και εγώ σέβομαι τις απόψεις σου, και ελπίζω να μη παρεξηγείς το ύφος μου.

Οτι γράφω είναι απλά η άποψή μου, με κάθε ειλικρίνεια.

 

Μας διαβάζει πολύς κόσμος και κρινόμαστε και εμείς γι'αυτά που λέμε.

Όποιος θέλει μπορεί να λογαριαστεί με τα ίδια τα σενάρια, και ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

 

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34741
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, Guts είπε:

@ air nomad X  εννοείται και εγώ σέβομαι τις απόψεις σου, και ελπίζω να μη παρεξηγείς το ύφος μου.

Οτι γράφω είναι απλά η άποψή μου, με κάθε ειλικρίνεια.

 

Μας διαβάζει πολύς κόσμος και κρινόμαστε και εμείς γι'αυτά που λέμε.

Όποιος θέλει μπορεί να λογαριαστεί με τα ίδια τα σενάρια, και ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

 

 

Πάντως οι πρώτες ιστορίες του Spiderman, εν αντιθέσει με τις πρώτες του Χαλκ ή του Iron man που πράγματι είχαν μέσα πολύ "κακή Αμερική" , είχαν ωραία σενάρια και μάλιστα ίσως, για εμένα, και καλύτερα από αλλά που διάβασα λίγο αργότερα στην ίδια σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Manitou  πράγματι ο Spiderman είχε κάποιες καλές ιδέες ,και μερικούς ωραίους χαρακτήρες.

Για εμένα είναι το καλύτερο δείγμα γραφής απο Marvel εκείνης της εποχής, αν και είχε σεναριακά πολλά ''κουσούρια''.

Είναι να σου αρέσει και αυτό το Σταν Λι στυλ, που εγώ δεν μπόρεσα να το χωνέψω με τίποτα.

 

Ίσως διάβασα και παραπάνω απ'όσο έπρεπε , με κούρασε αφάνταστα ακόμα και ο Spiderman που είναι αγαπημένος ήρωας.

Διαβάζεις τα μεταγενέστερα Spiderman και είναι πολύ ανώτερα και κυρίως πιο ΣΟΒΑΡΑ! Μιλάω για δεκαετίες '70 - '80

αργότερα είδαμε και ιστορίες χειρότερες απο του Σταν Λι.:)

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, Guts είπε:

@ Manitou  πράγματι ο Spiderman είχε κάποιες καλές ιδέες ,και μερικούς ωραίους χαρακτήρες.

Για εμένα είναι το καλύτερο δείγμα γραφής απο Marvel εκείνης της εποχής, αν και είχε σεναριακά πολλά ''κουσούρια''.

Είναι να σου αρέσει και αυτό το Σταν Λι στυλ, που εγώ δεν μπόρεσα να το χωνέψω με τίποτα.

 

Ίσως διάβασα και παραπάνω απ'όσο έπρεπε , με κούρασε αφάνταστα ακόμα και ο Spiderman που είναι αγαπημένος ήρωας.

Διαβάζεις τα μεταγενέστερα Spiderman και είναι πολύ ανώτερα και κυρίως πιο ΣΟΒΑΡΑ! Μιλάω για δεκαετίες '70 - '80

αργότερα είδαμε και ιστορίες χειρότερες απο του Σταν Λι.:)

 

 

Νομιζω οτι και στις χρονιες που λες , που δεν εγραφε δηλαδη τα σεναρια ο Σταν Λι επίσημα , η εποπτεία όλων των εκδόσεων περνουσε απο τα χέρια του.

Δεν εκδιδοταν τιποτα αν δεν εδινε το οκ.

Άρα μπορει να του πηγαιναν ετοιμα σεναρια, καποια να τα προχωρούσε ως ειχαν,καποια άλλα να τα τροποποιουσε λίγο, καποια ίσως να τα αλλαζε κατα το δοκούν.

Οπότε δεν ειμαι σίγουρος 100% οτι και αυτα που λες οτι προτιμας δεν ειναι σενάρια του Σταν Λι.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ είμαι σίγουρος φίλε @ ManaLeak13  οτι δεν είναι δικά του, γιατί αναγνωρίζω οτι δεν μπορεί να φτάσει

το επίπεδο γραφής - έμπνευσης που υπάρχει στο''Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν''.

Οπου ο δημιουργός έχει λογοτεχνικές επιρροές και χρησιμοποιεί μέχρι και ποίημα του Γουίλιαμ Μπλέικ μέσα στο κόμικ,

με δραματικό τέλος και λογοτεχνική αφήγηση.

 

Ούτε τον Θάνατο της Γκουέν θα μπορούσε να γράψει, νομίζω έχω διαβάσει οτι διαφωνούσε τελείως με την ιδέα.

Καλά για τον Daredevil του Miller τι να λέμε τώρα..., είναι ξεκάθαρο οτι δεν έχει καμία συμμετοχή o Σταν Λι στις ποιοτικές ιστορίες της Marvel.

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  790 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

37 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Νομιζω οτι και στις χρονιες που λες , που δεν εγραφε δηλαδη τα σεναρια ο Σταν Λι επίσημα , η εποπτεία όλων των εκδόσεων περνουσε απο τα χέρια του.

Δεν εκδιδοταν τιποτα αν δεν εδινε το οκ.

Άρα μπορει να του πηγαιναν ετοιμα σεναρια, καποια να τα προχορούσε ως ειχαν,καποια άλλα να τα τροποποιουσε λίγο, καποια ίσως να τα αλλαζε κατα το δοκούν.

Οπότε δεν ειμαι σίγουρος 100% οτι και αυτα που λες οτι προτιμας δεν ειναι σενάρια του Σταν Λι.

Αν δεν κάνω λάθος,η marvel τότε είχε ήδη πουληθεί. Ο σταν λι είχε τον ρόλο του "επίτιμου προέδρου" από την δεκαετία του 90 και μετά. Στην ουσία δεν είχε καμιά αρμοδιότητα απλά φαινόταν το όνομα του παντού, τιμής ένεκεν. Γι'αυτό έβλεπες ακόμα και σε κόμικ μετά το 2000 " Stan Lee presents" κτλ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

15 λεπτά πριν, daredevil21 είπε:

Αν δεν κάνω λάθος,η marvel τότε είχε ήδη πουληθεί. Ο σταν λι είχε τον ρόλο του "επίτιμου προέδρου" από την δεκαετία του 90 και μετά. Στην ουσία δεν είχε καμιά αρμοδιότητα απλά φαινόταν το όνομα του παντού, τιμής ένεκεν. Γι'αυτό έβλεπες ακόμα και σε κόμικ μετά το 2000 " Stan Lee presents" κτλ. 

 

Eγω εννοω για τα Σπαιντερμαν τα 100ρια 200ρια. Στα 70ς 80ς που αναφέρθηκαν απο τον @ Guts

Και οχι μονο για τα σενάρια του Αραχνακια αλλά και για τα υπόλοιπα.

 

Στα 90ς και μετά εγινε και ο ιδιος παππους. Πόσο πια να ασχολείται με μικιμάουδες και αυτος ο καημένος ; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Guts είπε:

@ Manitou  πράγματι ο Spiderman είχε κάποιες καλές ιδέες ,και μερικούς ωραίους χαρακτήρες.

Για εμένα είναι το καλύτερο δείγμα γραφής απο Marvel εκείνης της εποχής, αν και είχε σεναριακά πολλά ''κουσούρια''.

Είναι να σου αρέσει και αυτό το Σταν Λι στυλ, που εγώ δεν μπόρεσα να το χωνέψω με τίποτα.

 

Ίσως διάβασα και παραπάνω απ'όσο έπρεπε , με κούρασε αφάνταστα ακόμα και ο Spiderman που είναι αγαπημένος ήρωας.

Διαβάζεις τα μεταγενέστερα Spiderman και είναι πολύ ανώτερα και κυρίως πιο ΣΟΒΑΡΑ! Μιλάω για δεκαετίες '70 - '80

αργότερα είδαμε και ιστορίες χειρότερες απο του Σταν Λι.:)

 

 

Πάντως επειδή διάβασα πάνω απ΄το μισό run του Gerry Conway στο Spider-Man (απ΄τον 8o τόμο Epic Collection που πήρα πρόσφατα) μπορώ να σου πω ότι με εξαίρεση τα πραγματικά φοβερά τεύχη #121-122 με το θάνατο της Γκουέν Στέισι και του Χάρι Όσμπορν, τα υπόλοιπα είναι εντελώς φάση Stan Lee και τα περισσότερα μάλιστα χειρότερα.
Ο Lee για παράδειγμα είχε και κάποιες ιστοριάρες, όπως If this be my Destiny, Spider-Man No More, How Green was my Goblin κτλ.

Ο Conway πέρα απ΄το θάνατο της Γκουέν δεν έχει άλλη ιστοριάρα (επιφυλάσσομαι για το Original Clone Saga για το οποίο άκουσα καλά λόγια, δεν το διάβασα όμως, είναι στον 9ο τόμο Epic Collection).
 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Laz33  Ελάχιστα είναι απο κάθε δεκαετία αυτά που είναι πραγματικά αριστουργήματα, αλλά πάλι καλά να λέμε.

Είναι το είδος του υπερηρωικού περίεργο... έχουν γραφτεί χιλιάδες σενάρια, αλλά λίγα είναι αυτά που ξεχωρίζουν,

τα οποία όμως καθόρισαν την δεκαετία τους και τη μεταγενέστερη πορεία της κάθε σειράς!

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ωπ ενδιαφέρουσα συζήτηση, ας καταθέσω μια άποψη. Δεν γίνεται να είναι όλα αριστουργήματα. Ορίστε, το 'πα. Σφάξτε με:lol:

 

Εννοώ ότι σε κάθε δεκαετία, για κάθε "Έγκλημα και Τιμωρία" (βάλτε όποιο έργο θεωρείτε αριστούργημα εσείς, σε όποια τέχνη σας αρέσει), υπάρχουν 100, 200, 500 "50 αποχρώσεις του γκρι" (βάλτε όποιο σκουπίδι σας έρχεται στο νου). Και ξέρετε που έχω καταλήξει; Δε γίνεται αλλιώς. Δηλαδή στα Disney, πόσα νομίζετε ότι είναι αυτό που λέμε "το διάβασα και ΟΥΑΟΥ" σε σχέση με το σύνολο; Πολύ λίγα. Ωστόσο, τείνω προς την άποψη ότι όσο σκουπίδι κι αν θεωρείται κάτι, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο συμβάλλει είτε να δημιουργηθούν αριστουργήματα (όπως το ότι δε θα υπήρχε το κυνήγι του Κρέιβεν αν δεν υπήρχε το Δύναμη και Ευθύνη, αυτό είναι μια πραγματικότητα φίλε @ Guts ) είτε με το να ξεχωρίσουν τα αριστουργήματα ή τέλος πάντων οι πιο καλές ιστορίες, όπως ξεχωρίσαμε του Ρόσα μέσα σε τόσες άλλες ολλανδικές, δανέζικες, ιταλικές ιστορίες Disney με μικρότερη σαφώς ποιοτική αξία στο εγχείρημά τους.

 

Προσοχή όμως. Δεύτερη βαρυσήμαντη δήλωση. Γκουχ, γκουχ:

 

Άλλο ποιότητα, άλλο μου άρεσε.

 

Το πρώτο υπάρχουν κάποια κριτήρια, έστω και θολά καμιά φορά, το δεύτερο είναι απλά θέμα γούστου. Να πω ένα παράδειγμα από άλλη τέχνη; Για δείτε αυτό

 

 

 

Θέλετε να μιλήσουμε για ποιότητα; Για παίξιμο; Για απαράμιλλη υποκριτική τέχνη; ΠΗΓΑΙΝΤΕ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ. Δε θα έχω τύψεις όμως να πω ότι ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩ:lol:. Και περνάω καλά (ειδικά με παρέα) αν το δω. Αντίστροφα: Σε άλλο thread κουβεντιάζαμε για Όργουελ ή λέγατε για Κάφκα. Καλά, για τον Όργουελ τα είπα κι εκεί. Να σου πω κάτι, φίλε @ Guts ; ούτε τον Κάφκα τον μπορώ. Αναγνωρίζω την τεράστια αξία του, τη μεγάλη συμβολή του και δηλώνω ευθαρσώς πως δε μου αρέσει. Γίνεται; Κατά τη γνώμη μου, ναι. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο πια, ψάχνω και κυνηγάω πράγματα που δε θα με κάνουν να περάσω απλά καλά, θα μου αφήσουν και κάτι, θα με κάνουν να εμβαθύνω, να προβληματιστώ. Σε βαθμό μάλιστα ψυχαναγκαστικό μέχρι πριν λίγο καιρό που ανακάλυψα ότι αυτό το κυνήγι ενίοτε γινόταν βραχνάς γιατί είχα μαζέψει τόσα αδιάβαστα που από το άγχος αυτό δεν απολάμβανα πραγματικά την ανάγνωση (γιατί προσπαθούσα να τελειώσει να πιάσω το επόμενο και κατέληγε να είναι απλά ένα τικ στη λίστα μου). Όμως ανακάλυψα ότι το να διαβάσω μια απλή ιστορία κάποιου άγνωστου Ιταλού ή Αμερικάνου σε ένα Μίκυ Μάους του '90 με τον Αλέπο και τον Αρκούδο και να περάσω απλά καλά, that's fine, δε χρειάζεται όλα να είναι Sandman ή Killing Joke. Κατάλαβα ότι το να περνάς καλά διαβάζοντας κάτι (έστω και με τα κλωτσομπουνίδια και τις Αμερικανιές), όταν δεν αφήνεις τον εαυτό σου απλά να θέλει να καταναλώνει για να ξεχνιέται, είναι ΟΚ. Πρέπει κάποιος να περάσει και από αυτό το στάδιο για να "ενηλικιωθεί" με τις πολύ καλές ιστορίες. Τώρα αν κάτι δε σου αρέσει, σεβαστό εννοείται, κι εγώ καμιά φορά λέω "έλεος με την μαμά Αμερική", αλλά υπάρχουν και άλλα πράγματα σε αυτές τις ιστορίες και αν δε τα αναγνωρίζεις, λανθάνεις κατά τη γνώμη μου.

 

Sorry για το σεντόνι, ήταν περίπλοκο:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ rolandofshire  είπα οτι και εμείς κρινόμαστε για αυτά που λέμε και ο καθένας ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

 

Εσύ θεωρείς οτι δεν είμαι αντικειμενικός, επειδή εκθειάζω την λογοτεχνική αξία του 1984 και του Κάφκα,

και οτι δεν κάνω αμερόληπτη κριτική, γιατί μίλησα για την καλλιτεχνική αξία στα κόμικς του Alan Moor, του Frank Miller, του Μπάρκς και του Γκοσινί.

 

Οκ δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο...:)

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

10 λεπτά πριν, Guts είπε:

Εσύ θεωρείς οτι δεν είμαι αντικειμενικός, επειδή εκθειάζω την λογοτεχνική αξία του 1984 και του Κάφκα,

και οτι δεν κάνω αμερόληπτη κριτική, γιατί μίλησα για την καλλιτεχνική αξία στα κόμικς του Allan Moor, του Frank Miller, του Μπάρκς και του Γκοσινί.

Τουναντίον αγαπητέ.:)

 

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι δεν είσαι αντικειμενικός ή ότι δεν κάνεις αμερόληπτη κριτική (δε ξέρω αν γίνεται να κάνεις αλλά άλλη κουβέντα). Είπα ότι κάτι μπορεί να είναι ποιοτικότατο όπως ο Κάφκα ή ο Miller και να μη σου αρέσει και το αντίστροφο. Πιστεύεις ότι αν δώσω σε ένα άσχετο μια ιστορία του Μπαρκς (ειδικά σήμερα) ότι θα του αρέσει σίγουρα; Αν έχω καταλάβει καλά, δεν είναι όλοι οι υπερηρωικάκηδες εδώ μέσα ταυτόχρονα και Ντισνευκοί, θεωρώ ότι πολλούς μπορεί και να μη τους αρέσει. Επίσης υπάρχει κόσμος που του αρέσει ο Ρόσα και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ δε του αρέσει ο Μπαρκς. Και αυτό μπορεί να γίνει. Ξέρεις τι δε μπορεί να γίνει; Να υπάρξει ο Ρόσα χωρίς τον Μπαρκς πιο πριν (με τις ατέλειες, τα προβλήματα της εποχής του αλλά και τη μεγάλη έμπνευση). Όντως τα σενάρια αργότερα είναι πολύ πιο βαθιά, εξερευνούν πολύ περισσότερα από την ίσως παιδική όψη των πραγμάτων τον πρώτο καιρό των ιστοριών (σε όλα τα κόμικ). Αυτό που λέω όμως είναι ότι θα πρέπει να σεβαστούμε αυτόν τον πρώτο, πρώιμο καιρό γιατί χωρίς αυτόν δε θα υπήρχε η επόμενη πολύ καλύτερη version (σενάρια 80 και 90 όπως σωστά λες στους υπερήρωες).

 

Άλλο παράδειγμα: Δε μου άρεσαν κάποια πράγματα στο V for Vendetta. Αναιρεί αυτό το γεγονός ότι μιλάμε για ένα από τα καλύτερα κόμικ όλων των εποχών; Φυσικά και όχι. Πρέπει να μου αρέσουν όλα του τα στοιχεία επειδή είναι ένα από τα καλύτερα κόμικ όλων των εποχών; Φυσικά και όχι. Και όλο το κόμικ θα μπορούσε να μη μου άρεσε και θα ήταν ΟΚ, δε θα αναιρούσε την ποιότητά του να παραδεχτώ ότι εμένα δε μου αρέσει. Λέω ότι η αναγνώριση της καλλιτεχνικής αξίας ενός έργου δε συνεπάγεται ότι θα σου αρέσει ντε και καλά. Ίσως σε μια δεύτερη επαφή του έργου να σου αρέσουν άλλα πράγματα περισσότερο ή να εμβαθύνεις αλλού ή ακόμα και να μη σου αρέσει στη δεύτερη, τρίτη, τέταρτη επαφή ενώ σου άρεσε πριν. 

 

Δεν υπάρχει "πρέπει" στο "μου αρέσει", αυτό είπα. Έχει φοβερά μεγάλη σημασία να ψάχνεις να βρεις πράγματα που έχουν όπως λες "καλλιτεχνική αξία" για να ψυχαγωγηθείς, έχει εξίσου όμως σημασία να μην έχεις ενοχές επειδή σου αρέσει κάτι που δε θεωρείται (και μπορεί να μην είναι) τόσο ποιοτικό. Και να αναγνωρίζεις ότι χωρίς τους προηγούμενους, οι καλύτεροι επόμενοι δε θα είχαν έρθει ή θα ήταν κάποιοι άλλοι. Οι καλύτεροι επόμενοι ποτέ δε παίρνουν μόνο το όνομα ενός χαρακτήρα και το πλάθουν από την αρχή. Είτε το συνειδητοποιούν είτε όχι, το δημιουργικό "σπέρμα" των προηγούμενων είναι μέσα στη δουλειά τους κι ας φαίνεται εκ πρώτης όψεως να είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από τα συνηθισμένα. Και οι προηγούμενοι είχαν τους προπροηγούμενους και πάει λέγοντας στην ιστορία της ανθρώπινης τέχνης.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1351
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Ίσως σε μια δεύτερη επαφή του έργου να σου αρέσουν άλλα πράγματα περισσότερο

ή

να εμβαθύνεις αλλού

ή

ακόμα και να μη σου αρέσει στη δεύτερη, τρίτη, τέταρτη επαφή ενώ σου άρεσε πριν

 

Φίλε @ rolandofshire μου έχουν συμβεί και οι τρεις περιπτώσεις που αναφέρεις, οπότε δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56300
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27047
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγαπητοί  @ Guts και @ Laz33 που για μια ακόμη φορά σας βλέπω και "ζορίζεστε" πασχίζοντας να πείσετε ορισμένους για το αξίζει και τι δεν αξίζει "αντικειμενικά". Όταν κάνετε "κριτική" όπως λέτε, ως τι την κάνετε; Τι πιστεύετε εκείνη τη στιγμή ότι είστε ας πούμε; Ότι κατέχετε την απόλυτη γνώση και θεωρείστε κάποιου είδους αυθεντία σε σχέση με τα υπόλοιπα μέλη; Και γιατί θα πρέπει να σου δώσω εξηγήσεις που σου κότσαρα τον Γρηγόρη, Laz33; Όταν διαφωνώ, διαφωνώ και απλά βαριέμαι γι' ακόμα μια φορά ν' ασχοληθώ με την ανούσια κριτική σου. Η δική μου κριτική λοιπόν είναι ότι αυτό που διαβάζω μου αρέσει για τους λόγους που κατέθεσα παραπάνω (τους οποίους έκανες γαργάρα και μου κότσαρες το δικό σου "Γρηγόρη") και όσο για τις αντίστοιχες ιστορίες της "DC Comics" που αντέγραψαν, μάλλον είστε βαθειά νυχτωμένοι. Ρίξτε μια ματιά τι έβγαζε η "DC Comics" την ίδια περίοδο και τα ξαναλέμε.

 

Φίλε @ constantinople θα ήθελα να μου δείξεις που έγραψα για "σύγχρονες ανοησίες" διότι πραγματικά δεν το θυμάμαι... Τέλος, να πω ότι η νοσταλγία είναι και αυτή παράγοντας για να διαβάσει κάποιος κάτι, είτε αυτό είναι κόμικ, είτε βιβλίο, είτε περιοδικό. Δεν καταλαβαίνω το θέμα ορισμένων που ζορίζονται στο φόρουμ στο τι θα πρέπει να διαβάζουμε οι υπόλοιποι, τι όχι και έχουν δαιμονοποιήσει τη νοσταλγία. Από νοσταλγία άλλωστε κι εσείς αρχίσατε στα 30φεύγα ΞΑΝΑ να διαβάζετε κόμικς. Όχι επειδή μου γίνατε κριτικοί τέχνης. Η μόνιμη επιχειρηματολογία του Laz33 στο αν κάτι είναι αντικειμενικά καλό ή κακό, είναι επειδή κάτι αρέσει σ' εκείνον ή επειδή είδε μια καλή βαθμολογία στο "Goodreads". Γελάει ο κόσμος.

 

Δεν υπάρχει αντικειμενικότητα στο τι αρέσει στον Κώστα και τι αρέσει στο Γιώργο. Μονάχα υποκειμενικότητα. Δε μπορούν σε όλους να αρέσουν όλα και δε μπορούν να αρέσουν το ίδιο. Ούτε οι πλειοψηφίες μετράνε, δεν πάμε δημοκρατικά σε αυτά τα πράγματα. Σε εκατομμύρια ανθρώπους αρέσουν τα manga, προσωπικά προσπάθησα αλλά δε μπορώ να μπω σε αυτή την κουλτούρα. Τελεία. Θα ξανακάνω παρόλα αυτά τις προσπάθειές μου εάν μου δοθεί κάποια ευκαιρία με νεότερες εκδόσεις ή με ήδη υπάρχουσες που μου λείπουν, διότι με ενδιαφέρει να ανοίξω παραπάνω τους ορίζοντές μου. Όσοι είναι ψυχαναγκαστικούληδες λοιπόν και προσπαθούν να πείσουν τους υπόλοιπους ότι η γνώμη τους είναι η "αντικειμενική", ας το κοιτάξουν επιτέλους κάποια στιγμή. Τα ίδια και τα ίδια ξαναλέμε 16 χρόνια εδώ μέσα, με άλλους "πρωταγωνιστές" κάθε φορά.

 

Εγώ το μόνο που σχολίασα στον @ constantinople είναι ότι απλά έπεσα απ' τα σύννεφα, διότι είχα την αίσθηση ότι του αρέσουν και μάλιστα πολύ! Τελικά μάλλον έγινε παρανόηση και τοποθετήθηκε εκ νέου ότι ανέφερε απλώς μια γενικότερη αντίληψη που μπορεί να υπάρχει. Εντάξει..σκορδοκαΐλα μας Δημήτρη! Προσωπικά θα επέλεγα ΕΚΑΤΟ ΦΟΡΕΣ περισσότερο τις πρώτες ιστορίες με τον Σπάιντερ Μαν από εκείνη, για παράδειγμα, του "The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή" με το οποίο ξεκίνησε η σειρά της "Hachette". Δε μπορώ να πω ότι με χάλασε, απλά ήταν κάτι πολύ ξένο από αυτό που μέχρι πρότινος είχα διαβάσει. Αντίστοιχα παραδείγματα υπάρχουν πολλά αλλά δεν υπάρχει λόγος να αναλώνομαι σε αυτά. Εγώ θέλω να διαβάζω ωραίες ιστορίες ακόμη και από εκείνη την περίοδο που έβγαιναν από "μάστορες" του είδους, να ζω στην εποχή που γράφτηκε η κάθε μία, να περνάει ευχάριστα η ώρα μου και παράλληλα να συμπληρώνω το παζλ κάθε κομικσικού "σύμπαντος" με το οποίο έχω καταπιαστεί. Να κάτσω να συγκρίνω τώρα τον Edgar Rice Burroughs με τον Michael Moorcock, τον Ιούλιο Βερν με την Ursula Le Guen, τον Beethoven με τον Jean Michelle Zarre & τον Βαγγέλη Παπαθανασίου ή τον F.W. Murnau με τον Ridley Scott και να σου πω ότι ο τάδε έχει καλά εφέ και μουσική στην ταινία του, ενώ παράλληλα οι χαρακτήρες μιλάνε, ο άλλος βγάζει εφέ με λέιζερ ή τα tubular bells επί σκηνής ενώ ο πρώτος ήταν κουφός και ότι ο Edgar Rice Burroughs δεν ήταν του επιπέδου του Michael Moorcock γιατί απλά έστειλε τον Ταρζάν στον Άρη σε μια αστεία περιπέτεια και δεν είχε αναπτύξει θεωρίες με παράλληλα σύμπαντα σε κάποιο πολυσύμπαν. Έλεος... ΠΡΟΦΑΝΩΣ και κάτι πρέπει να το δει κανείς στη δική του εποχή και αυτό όσο ισχύει στις επιστήμες, ισχύει και στις τέχνες και ΠΡΟΦΑΝΩΣ δε συζητάμε για θέματα ιστορικής αξίας και μόνο αλλά για καλλιτεχνικής της εποχής που βγήκαν. Εάν κάποιοι είναι δύσπεπτοι σε παλαιότερες ιστορίες να πιούνε σοδίτσα. Δε χρειάζεται ωστόσο να ανησυχούν τόσο πολύ. Δε θα τους τραβήξει κανείς τ' αυτάκι. Ας διαβάσουν πράγματα της αρεσκείας τους! Η απαξίωση είναι που δε μου αρέσει και ειδικά όταν "παίρνει μπάλα" μέλη του φόρουμ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  790 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τέλος οι προσφορές των 50 και 25 ευρώ για 20 και 10 τόμους αντίστοιχα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7079
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Τέλος οι προσφορές των 50 και 25 ευρώ για 20 και 10 τόμους αντίστοιχα. 

Ναι νομίζω τελείωσαν από την αρχή της εβδομάδας. Πάντως την Τρίτη που κοίταξα για να στείλω σε ένα φίλο τις προσφορές δεν υπήρχε καμία 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56300
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

7 hours ago, Mandrake said:

Φίλε @ constantinople θα ήθελα να μου δείξεις που έγραψα για "σύγχρονες ανοησίες" διότι πραγματικά δεν το θυμάμαι...

 

Δεν το είπες ευθέως αλλά το αφήνεις να εννοηθεί από τα... συμφραζόμενα! :) 

 

7 hours ago, Mandrake said:

Προσωπικά θα επέλεγα ΕΚΑΤΟ ΦΟΡΕΣ περισσότερο τις πρώτες ιστορίες με τον Σπάιντερ Μαν από εκείνη, για παράδειγμα, του "The Amazing Spider-Man: Η Επιστροφή" με το οποίο ξεκίνησε η σειρά της "Hachette".

 

Να'το πάλι! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε @ Mandrake

1) Αρχικά δεν ζορίζομαι καθόλου και ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα. Λέω ελεύθερα τη γνώμη μου, κάτι που σε ενοχλεί απ'ότι βλέπω.

 

2) Εννοείται οτι ο Σταν Λι αντέγραφε την DC και τις σαπουνόπερες της εποχής, δεν δημιούργησε τίποτα το καινούριο.

 

3) Η αντικειμενική κριτική πάντα ενοχλούσε κάποιους και πάντα θα τους ενοχλεί. Όμως πολύ κόσμο τον βοηθάει να βρεί τα καλύτερα του κάθε είδους

και να μη χάνει χρόνο και χρήμα με χαμηλής ποιότητας δημιουργήματα.

 

4) Ο Laz33 κάνει εξαιρετικές κριτικές και έχει πολύ καλή άποψη για τα θέματα που έχει ασχοληθεί και γνωρίζει, όσο και αν του αρέσουν κάποιες σειρές, δεν τα βγάζει όλα τέλεια,

λέει τα καλά αλλά λέει και τα στραβά.

 

5) Δεν απαξίωσα ΠΟΤΕ κανέναν συνομιλητή μου, πολλές φορές πατάω και like σε απόψεις που διαφωνώ τελείως, αλλά βλέπω οτι είναι απόψεις με ειλικρίνεια, και μου αρέσει αυτό.
Εσύ απ'την άλλη πολλές φορές απαξιώνεις τον άλλο με ατάκες του τύπου ''σιγά μην απαντήσω στην ανούσια κριτική σου'', ''εσυ μας το παίζεις κριτικός τέχνης'' κλπ


Δεν σε παρεξηγώ γιατί βλέπω οτι έχεις μεγάλη αγάπη για τα κόμικς και τα καλλιτεχνικά δρώμενα, σήμερα όμως με κατάφερες να κάνω το πρώτο μου disagree στο φόρουμ!

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Σε όλους μας αρέσει ενα (είδος) κομικ μέχρι να πρωτοδιαβάσουμε κάτι άλλο και να μας αρέσει περισσότερο 

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27047
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Δεν το είπες ευθέως αλλά το αφήνεις να εννοηθεί από τα... συμφραζόμενα! :) 

 

 

Να'το πάλι! :lol:

 

Ναι, αλλά τα άλλά ΕΚΑΤΟ σύγχρονα που διάβασα με τον Spider-Man, μου αρέσαν πολύ! Κι εκείνο δε με χάλασε δηλαδή, δεν είναι έξω απ' τα γούστα μου, δεν είπα ότι είναι ανοησία, απλώς δε μου είναι τόσο οικείο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Σε όλους μας αρέσει ενα (είδος) κομικ μέχρι να πρωτοδιαβάσουμε κάτι άλλο και να μας αρέσει περισσότερο 

 

:)

Μεγάλη αλήθεια 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Mε κάλυψε ο Guts.

Πολύ απλά δεν δέχομαι ή έστω μου τη σπάει να ασκεί απαξιωτική κριτική στην άποψή μου για ένα κόμικ κάποιος που δεν έχει γράψει ποτέ τη γνώμη του για ένα κόμικ.
Kαι δεν πήγαινε τόσο στον Μandrake το σχόλιό μου, δεν ανέφερα ποτέ όνομα. Απλά επειδή ήταν ο ένας απ΄τους δύο που πάτησε "Γρηγόρη" (δεν ήξερα ότι έχει και όνομα το πράσινο ανθρωπάκι) το πήρε προσωπικά.

Τώρα για τα υπόλοιπα τι να απαντήσω. Εγώ λέω πάντα την άποψή μου όταν διαβάζω κάτι και δεν βασίζομαι στις βαθμολογίες του goodreads για να κρίνω αν είναι καλό ή όχι.
Ίσα ίσα που πολλές φορές τις βγάζω "άκυρες" μιας και διαφωνώ μαζί τους.

Απλά λέω ότι οι βαθμολογίες σε τέτοιου είδους sites δίνουν μια αίσθηση για το τι πιστεύει η πλειοψηφία για ένα κόμικ, όχι το τι πιστεύω εγώ.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27047
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Guts είπε:

Φίλε @ Mandrake

1) Αρχικά δεν ζορίζομαι καθόλου και ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα. Λέω ελεύθερα τη γνώμη μου, κάτι που σε ενοχλεί απ'ότι βλέπω.

 

2) Εννοείται οτι ο Σταν Λι αντέγραφε την DC και τις σαπουνόπερες της εποχής, δεν δημιούργησε τίποτα το καινούριο.

 

3) Η αντικειμενική κριτική πάντα ενοχλούσε κάποιους και πάντα θα τους ενοχλεί. Όμως πολύ κόσμο τον βοηθάει να βρεί τα καλύτερα του κάθε είδους

και να μη χάνει χρόνο και χρήμα με χαμηλής ποιότητας δημιουργήματα.

 

4) Ο Laz33 κάνει εξαιρετικές κριτικές και έχει πολύ καλή άποψη για τα θέματα που έχει ασχοληθεί και γνωρίζει, όσο και αν του αρέσουν κάποιες σειρές, δεν τα βγάζει όλα τέλεια,

λέει τα καλά αλλά λέει και τα στραβά.

 

5) Δεν απαξίωσα ΠΟΤΕ κανέναν συνομιλητή μου, πολλές φορές πατάω και like σε απόψεις που διαφωνώ τελείως, αλλά βλέπω οτι είναι απόψεις με ειλικρίνεια, και μου αρέσει αυτό.
Εσύ απ'την άλλη πολλές φορές απαξιώνεις τον άλλο με ατάκες του τύπου ''σιγά μην απαντήσω στην ανούσια κριτική σου'', ''εσυ μας το παίζεις κριτικός τέχνης'' κλπ


Δεν σε παρεξηγώ γιατί βλέπω οτι έχεις μεγάλη αγάπη για τα κόμικς και τα καλλιτεχνικά δρώμενα, σήμερα όμως με κατάφερες να κάνω το πρώτο μου disagree στο φόρουμ!

 

:beer:

 

 

Καλά, από κριτικές του κ***υ βρωμάει το διαδίκτυο! Έχω διαβάσει "αντικειμενικές" τέτοιες πολλές! Όταν εμένα μου αρέσει κάτι και περνάω καλά, βέβαια, ποιος τις *μπιπ* τις κριτικές αυτές. Δε βγάζω τέλειο κάτι το οποίο διάβασα και περνάω καλά. Προσπαθώ, επαναλαμβάνω, να το δω και να το κρίνω (όχι δημόσια, διότι δεν έχω ανάγκη προβολής) ανάλογα την εποχή που βγήκε. Ασφαλώς και θα μπει ο παράγοντας "νοσταλγία" μέσα, δεν είναι έξω απ' την εξίσωση, αυτό δε σημαίνει ότι όλες αυτές τις ιστορίες τις αναπολώ απ' το παρελθόν όταν δεν τις είχα διαβάσει, αλλά ότι αγωνιώ να τις διαβάσω (και να ξαναδιαβάσω κάποιες) για να δω πως έφτασαν κάποια πράγματα εκεί που είναι σήμερα.

 

Τη γνώμη σου μπορεί να τη λες όσο θέλεις, το αν αυτό είναι καν "κριτική" και μάλιστα "αντικειμενική" και ποιος τη λαμβάνει υπόψιν, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Πιο πολύ βέβαια αναφερόμουν στον "φίλο σου" που "κάνει καλές κριτικές", ο οποίος δείχνει πολύ συχνά ν' αναρωτιέται "γιατί τα διαβάζουμε αυτά" και προσπαθεί ακόμη και να λογοκρίνει τον "Γρηγόρη". Το πράσινο ανθρωπάκι του έχει γίνει εφιάλτης. Γιατί άραγε; Εκεί έγκειται και ο ψυχαναγκασμός λοιπόν. Εφόσον δεν το καταλαβαίνει, ήταν καιρός κάποιος να του το (ξανα)πει. Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα:

 

1ον. Η "Marvel Comics" δε ξεκίνησε τους υπερήρωες της δεκαετία του '60, αλλά τη δεκαετία του '30 με την "Timely Comics" και συγκεκριμένα με τον Namor τον Οκτώβριο του 1939 και ακολούθησε ο Captain America το 1941. Τη δεκαετία του '60 έφτιαξαν για πρώτη φορά υπερηρωικές ομάδες. Προφανώς λοιπόν δεν ήταν καινούργιοι στο χώρο για να "αντιγράψουν". Η "DC Comics" είχε σαπουνόπερες; Αλήθεια ε; Τη δεκαετία του '60; Θα ήθελες να μας παραθέσεις ορισμένες;

 

2ον. Δε μου απάντησες στο ποιος νομίζεις ότι είσαι φίλε Guts. Τι δηλώνεις; Κάποια αυθεντία του χώρου; Υπάρχουν τέτοιες και αν υπάρχουν, έχει ποτέ κανείς διαβάσει απ' αυτές να χαρακτηρίζουν ένα ολόκληρο είδος ή μία περίοδο απαξιωτικά και μετά βδελυγμίας με λόγο όπως "ανοησίες" ή "χαμηλής ποιότητας δημιουργήματα"; Είσαι ο κάτοχος της "αντικειμενικής άποψης", την οποία διαρκώς επικαλείσαι και μας τη χαρίζεις απλόχερα; Αλήθεια..τα έχεις διαβάσει αυτά και τα κριτικάρεις; Ή είσαι "περαστικός" αλλά την "αντικειμενική άποψη" την έχεις στο τσεπάκι; Πρέπει να φας πολλά ψωμιά ακόμη αγαπητέ για να γίνεις πραγματικός κριτικός του χώρου εάν, επαναλαμβάνω, υπάρχουν τέτοιοι. Σίγουρα πάντως δεν είναι όλοι αυτοί που κάνουν δύο κλικ από το κινητό τους στο "Goodreads", στην "IMDB" αντίστοιχα και αλλού. Για να είσαι σε θέση να κριτικάρεις κάτι, προϋποθέτει ότι έχεις κάνει δυνατή μελέτη και έχεις βαθειά γνώση στο αντικείμενο αυτό. Όχι βαθειά μεσάνυχτα. Και μη σκοτίζεσαι, δε χρειάζεται η κριτική σου να προστατέψει τα μέλη! :) Εάν τους ενδιαφέρει κάτι θα το αγοράσουν έτσι κι αλλιώς. Εάν πρόκειται μάλιστα για σειρά, το πολύ πολύ να πάρουν κάνα-δυο τόμους και να σταματήσουν. Φτηνοί είναι (ήταν τέλος πάντων). Κι εν προκειμένω, εάν είναι επιλεκτικοί σε χαρακτήρες ή δε θέλουν υπερηρωικές ομάδες και αυτό το έχουν δηλώσει φίλοι εδώ και δεν περίμεναν τη δική σου "αντικειμενική άποψη" ή του Laz33 για να πάρουν την απόφαση αυτή. Αγόρασαν, διάβασαν και είχαν τη δική τους.

 

3ον. Το "Goodreads" αγαπητέ Laz33 απ' την αρχή ήταν οδηγός σου στο τι να επιλέξεις να διαβάσεις ή όχι. Εδώ ήμουν και θυμάμαι πολύ καλά τις δηλώσεις σου. Ανεξάρτητα απ' το αν επέλεξες στην πορεία να αποκτήσεις έτσι κι αλλιώς όλα τα "Αστερίξ" (τυχαίο το παράδειγμα) στη συλλογή σου, να τα διαβάσεις και να έχεις μια Χ άποψη για καθένα από αυτά. Σε πολλά είμαι βέβαιος (δια λόγου σου) ότι σε αποθάρρυνε και έψαχνες να τα κατεβάσεις ψηφιακά έστω στην Αγγλική, για να "μην την πατήσεις" με την αγορά τους. Αυτό δείχνει ότι μια χαρά υπολογίζεις τι λέει η πλειοψηφία του "Goodreads" και είναι βέβαιο ότι εάν το κάνεις χρόνια, κάποια στιγμή θα "διαπιστώσεις" ότι ταυτίζονται οι απόψεις σας, έστω σε βαθμό τέτοιο που να αγοράζεις με ασφάλεια αυτό που έχει καλύτερη βαθμολογία. Το ξέρω το έργο πολύ καλά από άλλους, σε αντιστοιχία με την "IMDB" για Κινηματογράφο.

 

Ασφαλώς και δεν είναι όλα τα κόμικς ίδια, είναι άλλο να κριτικάρεις όμως όμοια πράγματα και άλλο διαφορετικών περιόδών ή να χαρακτηρίζεις με χυδαίο τρόπο μια ολόκληρη περίοδο, μια δεκαετία, έναν αιώνα και μάλιστα πολλές φορές με κριτικές τύπου "Καλά λέγανε Σκοτάδι το Μεσαίωνα εφόσον δεν είχαν ηλεκτρισμό!". Έπειτα οι απόψεις έρχονται και παρέρχονται, όπως λέει και ο Manaleak παραπάνω. Οι "αντικειμενικές απόψεις" πάνε στον κάλαθο των αχρήστων τότε και παύουν να είναι τέτοιες. Σωστά; Ο Laz33, για παράδειγμα, θυμάμαι να είναι δυσκοίλιος με τα "Θόργκαλ" και πλέον είμαι βέβαιος ότι τα έχει σε περίοπτη θέση στη βιβλιοθήκη του.

 

Τέλος να πω ότι δεν έχω κάτι με τους συγκεκριμένους φίλους, γενικά αναφέρομαι σε αντίστοιχες απόψεις, ο τρόπος είναι που δε μου αρέσει και οπωσδήποτε απέχει πολύ απ' αυτό που θα βάφτιζε κάποιος "κριτική". Ο μηδενισμός δεν είναι κριτική. Έπειτα εγώ προσωπικά το έχω δηλώσει ξανά σε ότι αφορά τα κόμικς, τις ταινίες και τα τηλεοπτικά τουλάχιστον, ότι:

 

https://www.newsbeast.gr/files/1/2016/08/kriti-pinakides-3.jpg

 

Υ.Σ. Κάτσε να βάλω μια καρδούλα και του Guts να μη μου στενοχωριέται.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.