Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34750
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

24 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Δεν μπορείς να μου λες ότι κάνω λάθος απ'τη στιγμή που ΔΕΝ έχει βγει ακόμα πρόγραμμα το οποίο δημιουργεί κόμικς και ουσιαστικά αντικαθιστά τους σεναριογράφους.

Αν ποτέ βγει, εγώ πρώτος θα σου πω ότι είχες δίκαιο.

Αλλά πολύ φοβάμαι ότι, αν τελικά έρθει τέτοια εποχή, δεν θα είμαστε εδώ να το συζητήσουμε.

Ίσως τα εγγόνια μας :)

 

Εγώ επίσης ελπίζω να μην γίνει σύντομα αυτό. Όχι για λόγους τεχνολογίας, διότι είμαι ένας άνθρωπος που ζει και εργάζεται μέσα σε αυτή, αλλά για λόγους τέχνης έκφρασης και δημιουργίας. Ας δημιουργηθούν νέα κόμικ από ταλαντούχους σεναριογράφους και ας αφήσουμε την Α.Ι. για άλλα πράγματα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

8 min ago , Manitou said:

Ας δημιουργηθούν νέα κόμικ από ταλαντούχους σεναριογράφους και ας αφήσουμε την Α.Ι. για άλλα πράγματα!

 

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

52 min ago , Laz33 said:

Δεν μπορείς να μου λες ότι κάνω λάθος απ'τη στιγμή που ΔΕΝ έχει βγει ακόμα πρόγραμμα το οποίο δημιουργεί κόμικς και ουσιαστικά αντικαθιστά τους σεναριογράφους.

Αν ποτέ βγει, εγώ πρώτος θα σου πω ότι είχες δίκαιο.

Αλλά πολύ φοβάμαι ότι, αν τελικά έρθει τέτοια εποχή, δεν θα είμαστε εδώ να το συζητήσουμε.

Ίσως τα εγγόνια μας :)

 

Έχω κάνει EDIT, κι έχω αφήσει μόνο την τελική ευχή μου.

 

Μπορεί τελικά να μην κάνεις λάθος, αλλά και να κάνεις δε μου πέφτει λόγος. :)

 

Ο καθένας μας έχει την ευθύνη της ζωής του.

 

Α, και το ποιος έχει δίκιο είτε φαίνεται, είτε θα φανεί, έτσι κι αλλιώς.

 

       Cheers! αγαπητέ @ Laz33

 

       :beer:     (μπύρα, χωρίς αλκοόλ για μένα)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1351
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Εγώ επίσης ελπίζω να μην γίνει σύντομα αυτό. Όχι για λόγους τεχνολογίας, διότι είμαι ένας άνθρωπος που ζει και εργάζεται μέσα σε αυτή, αλλά για λόγους τέχνης έκφρασης και δημιουργίας. Ας δημιουργηθούν νέα κόμικ από ταλαντούχους σεναριογράφους και ας αφήσουμε την Α.Ι. για άλλα πράγματα!

Συμφωνώ απόλυτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η τεχνητή νοημοσύνη δεν πρόκειται να φτάσει, πόσο μάλλον να ξεπεράσει, την ανθρώπινη.

Μην ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος δημιούργησε την τεχνητή νοημοσύνη.

Και όπως συμβαίνει στη ζωή, ο δημιουργός είναι πάντα ανώτερος απ'το δημιούργημά του.

Τόσο απλά.

Οπότε δεν ανησυχώ μη χάσουν οι σεναριογράφοι τη δουλειά τους.

Τουλάχιστον οι ταλαντούχοι.

Γιατί όπως είπε χαριτολογώντας ο @ constantinople  , κάποια κόμικς ίσως ήταν προτιμότερο να τα έγραφε τεχνητή νοημοσύνη. Καλύτερο αποτέλεσμα θα είχαμε (πχ Ιζνογκούντ #28 :D).

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

12 min ago , Laz33 said:

(πχ Ιζνογκούντ #28 :D).

 

Αυτό το τεύχος είναι ο ορισμός της παροιμίας "όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει!" :cold:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  433
  • Reputation:   4294
  • Achievement Points:  600
  • Days Won:  2
  • With Us For:  827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μη συγχέουμε αρκετά εξελιγμένους αλγόριθμους που τους δίνεις κείμενο και φτιάχνουν ένα γραφικό με κάτι που λέγεται Τεχνητή Νοημοσύνη. Το να δημιουργήσεις τεχνητό μυαλό γιατί μιλάμε για νοημοσύνη είναι στη σφαίρα της φαντασίας αυτή τη στιγμή.

 

FdbiH8oXEAARfDS.jpg

Επεξεργασία από Macchia nera
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

9 hours ago, Macchia nera said:

Μη συγχέουμε αρκετά εξελιγμένους αλγόριθμους που τους δίνεις κείμενο και φτιάχνουν ένα γραφικό με κάτι που λέγεται Τεχνητή Νοημοσύνη. Το να δημιουργήσεις τεχνητό μυαλό γιατί μιλάμε για νοημοσύνη είναι στη σφαίρα της φαντασίας αυτή τη στιγμή.

 

FdbiH8oXEAARfDS.jpg

 

Συμφωνώ (σύμφωνα με την ενημέρωση που έχω ως τώρα), αλλά οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να γίνει το ΜΠΑΜ!

 

Το πρόβλημα είναι άλλο. Ότι δηλαδή περνάμε για τέχνη κάτι που δημιουργήθηκε με μηχανιστικές διαδικασίες του ανθρώπινου νου, και που βασίζεται σε συνταγές (επιτυχίας, λέμε τώρα...).

 

Αυτό άνετα μπορεί να μιμηθεί η λεγόμενη "Τεχνητή Νοημοσύνη", και η οποία στην περίπτωση αυτή είναι όντως Τεχνητή (Μηχανιστική) Νοημοσύνη.

 

Και που δε λειτουργεί όπως  η νοημοσύνη ενός ταλαντούχου δημιουργού.

 

       Cheers!

 

    :beer:      (μπύρα χωρίς αλκοόλ)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27049
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η σειρά "Peter Parker: The Spectacular Spider-Man" ξεκίνησε το Δεκέμβριο του 1976 και στο τεύχος #134 έγινε σκέτο "The Spectacular Spider-Man". Κυκλοφορούσε φυσικά παράλληλα με τη σειρά "The Amazing Spider-Man" και ιστορίες της είχε φέρει και ο Ηλίας Καμπανάς απ' το ξένο #19 έως το #127 με κάποια όμως κενά ενδιάμεσα και προς το τέλος του "Σπάιντερ Μαν" έβαλε τα 181-183. Το τελευταίο της πρωτότυπης σειράς είναι νομίζω το #253 που κυκλοφόρησε το 1998. Την περίοδο 2003-2005 κυκλοφόρησε 2η σειρά του Paul Jenkins με τίτλο "The Spectacular Spider-Man" η οποία κράτησε 27 τεύχη και την περίοδο 2017-2018 μία spin-off 3η σειρά με τίτλο πάλι "Peter Parker: The Spectacular Spider-Man" η οποία αποτελείται μάλλον από 23 τεύχη, ενώ έβγαλε κι ένα annual. Δεν έχω πολυκαταλάβει τι ρόλο βαράει αυτή η σειρά. Δε ξέρω σε ποιο "περιοδικό" αναφέρεται ο Laz33.

 

Σε ότι αφορά το "What If..." του "The Korvac Saga" που ανέφερα παραπάνω, είναι το 32ο τεύχος της σειράς. ΜΗ μπείτε όσοι δεν έχετε διαβάσει το graphic novel μας εδώ! Περιέχει spoiler και μόνο απ' τον τίτλο του! Ελπίζω να δούμε κάποια στιγμή κι εκείνη τη μάλλον ξεχασμένη σειρά στη χώρα μας, αν και εφόσον χάσουμε τουλάχιστον εκείνη της "Radnet", σειρά έχει νομίζω να δούμε και κάτι απ' τη "DC Comics" που την περιμένουν κι αρκετοί φίλοι εδώ μέσα. Στο μπάχαλο του πολυσύμπαντος της "DC Comics", βέβαια, από που να ξεκινήσεις και τι ν' αφήσεις απ' έξω... Στη "Marvel Comics" οι ιστορίες έχουν μια γραμμικότητα και αν ήθελαν να συμπληρώσουν κενά του παρελθόντος στο πολυσύμπαν το έκαναν με ένα τεύχος, ένα arc, ενδεχομένως και μια μίνι spin-off σειρά. Στη "DC Comics" πιάσε το αυγό και κούρευτο... Οι φίλοι που ξεκίνησαν τα τελευταία χρόνια τα υπερηρωικά ίσως ζοριστούν περισσότερο. Εάν όμως έχουν καταλάβει επιτέλους τη φιλοσοφία του πως είναι να διαβάζεις υπερηρωικά πολλών δεκαετιών ξεκινώντας "ΣΗΜΕΡΑ" (αναφερόμενος στο "σήμερα" που ξεκίνησε ο καθένας μας δηλαδή, δεν υπήρχε διαφορά 30 χρόνια πριν από τώρα) σε μια χώρα πλην των Η.Π.Α., θα απολαύσουν ως έχει ότι κι αν έρθει.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όπως το περίμενα, η ACS τα έκανε μαντάρα στην παράδοση του τελευταίου πακέτου. Λόγω του ότι έχω βάλει τη διεύθυνση της εταιρίας που δουλεύω, είχα δει ότι η αποστολή θα έρθει σε μέρες που θα είναι κλειστή και εγώ εκτός ενός τριημέρου στην Αθήνα, θα ήμουν για όλο τον Αύγουστο στην Κρήτη. Τεσπα μία μέρα πριν φύγω ξανά διακοπές, με παίρνει τηλέφωνο η ACS και τυγχάνει να είμαι σπίτι. 

 

Ο διανομέας που μίλησα (και προσπαθώ να είμαι κόσμιος) δεν ήταν το πρώτο μυαλό και ξέρω ότι τα γραφεία και η διεύθυνση είναι λίγο περίεργα όπως είναι χτισμένες οι πολυκατοικίες, οπότε του λέω μην το αφήσεις εκεί, πάρτο μαζί σου να έρθω να το πάρω από το κατάστημα. Αυτός λέει κάτι ακατάληπτο και το κλείνει και 10 λεπτά μετά που πίνω καφέ, σκέφτομαι να δω τον αριθμό αποστολής όπου φαίνεται ότι έχει γίνει η παράδοση! Έχοντας να μαζέψω το σπίτι και τα πράγματα, παίρνω κλειδιά και φεύγω για την εταιρία και ευτυχώς λόγω Αυγούστου οι δρόμοι ήταν άδειοι και έφτασα νωρίς.

 

Έψαξα στην εταιρία ή στις γύρω πολυκατοικίες να δω που το άφησε (είχε περάσει γύρω στα 30-40 λεπτά από το τηλεφώνημα μας, άρα δεν είχε ώρα που το άφησε) και δεν το βρήκα πουθενά, τον ξανακάλεσα να μου πει που στο διάολο το άφησε και δεν απάντησε. Δε μπορούσα να πάρω τη Radnet να της πω ότι έγινε λάθος χωρίς να εξαντλήσω τις πιθανότητες με ACS. Η εταιρία με διαβεβαίωσε ότι ήταν δικό τους λάθος αφού δε μου παραδόθηκε ονομαστικά, αλλά το τελικό οκ θα το έδινε το Customer Support.

 

Ε το Customer Support με κάλεσε μία εβδομάδα μετά (αφού τους πήρα τηλέφωνο μια μέρα πριν για υπενθύμιση) για να μου πει ότι θα ειδοποιήσουν αυτοί από μεριά τους, αλλά πρέπει να ενημερώσω και εγώ τη Radnet. Ευτυχώς η Radnet μου ζήτησε αμέσως συγγνώμη και μου είπε ότι μου ξαναστέλνει τους τόμους και αν και θα έχω ένα θέμα στο ρυθμό διαβάσματος που ήθελα να μπω, τέλος καλό όλα καλά. Όπως καταλάβατε πάντως, γύρισα μετά από πολυήμερες διακοπές ξεκούραστος, ανανεωμένος, οπότε αναμείνατε νέες κριτικές, previews και φέτος χωρίς νέους τόμους Radnet ελπίζω να έχουμε περισσότερες παρουσιάσεις ξένων εκδόσεων και αφιερώματα σε συγγραφείς και σχεδιαστές. Θα δούμε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34750
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Η σειρά "Peter Parker: The Spectacular Spider-Man" ξεκίνησε το Δεκέμβριο του 1976 και στο τεύχος #134 έγινε σκέτο "The Spectacular Spider-Man". Κυκλοφορούσε φυσικά παράλληλα με τη σειρά "The Amazing Spider-Man" και ιστορίες της είχε φέρει και ο Ηλίας Καμπανάς απ' το ξένο #19 έως το #127 με κάποια όμως κενά ενδιάμεσα και προς το τέλος του "Σπάιντερ Μαν" έβαλε τα 181-183. 

Και οι ιστορίες εκεί ήταν παράλληλες με αυτές του amazing? Στο ίδιο σύμπαν?Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, συνέχιζε η ροή σε δύο περιοδικά διαφορετικά όπου, ας πούμε ενδεικτικά, η ροή της κυρίας ιστορίας του ήρωα πετουσε από το amazing spiderman 80 (τυχαίο νούμερο ) στο spectacular 30 (ομοίως ) και μετά στο amazing 81 κ.ο.κ.?  Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27049
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Και οι ιστορίες εκεί ήταν παράλληλες με αυτές του amazing? Στο ίδιο σύμπαν?Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, συνέχιζε η ροή σε δύο περιοδικά διαφορετικά όπου, ας πούμε ενδεικτικά, η ροή της κυρίας ιστορίας του ήρωα πετουσε από το amazing spiderman 80 (τυχαίο νούμερο ) στο spectacular 30 (ομοίως ) και μετά στο amazing 81 κ.ο.κ.?  Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!!!

 

Ακριβώς φίλε μου και δεν ήταν μόνο αυτή η spin-off σειρά παράλληλη, αλλά υπήρξε και η "Web of Spider-Man", της οποίας πάλι ο Ηλίας Καμπανάς είχε φέρει αρκετά τεύχη μέσα στο "Σπάιντερ Μαν" (η οποία κυκλοφόρησε απ' το 1985 έως το 1995 και αποτελείται από 129 τεύχη), την οποία ακολούθησε η σειρά "The Sensational Spider-Man" με 35 τεύχη ('96-'98). Το "The Amazing Spider-Man" κυκλοφορούσε κανονικά, βέβαια, έως και το Νοέμβριο του 1998! Απ' το "Web of Spider-Man" κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα απ' το #63 έως το #86, ενώ απ' τις σειρές "The Spectacular Spider-Man" & "Web of Spider-Man" κυκλοφόρησαν και κάποια annuals μέσα απ' το περιοδικό "Σούπερ Σπάιντερ Μαν". Αυτή κυρίως annuals είχε από διάφορες σειρές, όπως και κάποια κανονικά τεύχη των σειρών "The Amazing Spider-Man" & "Captain America" (μεγάλα νούμερα πλέον, απ' το #250 και πάνω κάθε σειράς). Υπήρξαν φυσικά και άλλες σειρές με τον Spider-Man, αλλά οι σημαντικότερες spin-off νομίζω ότι είναι αυτές οι τρεις.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

6 hours ago, Mandrake said:

Δε ξέρω σε ποιο "περιοδικό" αναφέρεται ο Laz33.

 

Αναφέρεται σε αυτό:

 

28265-1.thumb.jpg.6106930a087f1f5cd26678987a50dcf0.jpg        28266.thumb.jpg.24daf8dbb8267aa42bd371815c2af3f9.jpg

https://www.comics.org/issue/22023/ και https://www.comics.org/issue/22336/

 

Αδιάβαστο σε έπιασα...  :ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  210
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

το χασαμε στο παρα τσακ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  378
  • Reputation:   2785
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

6 ώρες πριν, Manitou είπε:

Και οι ιστορίες εκεί ήταν παράλληλες με αυτές του amazing? Στο ίδιο σύμπαν?Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, συνέχιζε η ροή σε δύο περιοδικά διαφορετικά όπου, ας πούμε ενδεικτικά, η ροή της κυρίας ιστορίας του ήρωα πετουσε από το amazing spiderman 80 (τυχαίο νούμερο ) στο spectacular 30 (ομοίως ) και μετά στο amazing 81 κ.ο.κ.? 

Τρανό παράδειγμα το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν που εναλλασσόταν σe δύο σειρές και στην Ελλάδα είδαμε μόνο τα του Amazing Spiderman αφού για το Web of Spiderman δεν είχε ο Καμπανας τα δικαιώματα τότε.:hit: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13786
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Η Radnet σαν εταιρεία είναι εξυπηρετικότατοι. Βέβαια στις αποστολές τα κάνουν μαντάρα. Καταρχάς στέλνουν συλλεκτικά προϊόντα σε σακούλα. Απαράδεκτο! Έκανα αμάν και πως να τους πείσω να κάνουν το αυτονόητο, δηλαδή να τα βάζουν σε bubbles. Παρολαυτα έχουν έρθει πολλάκις χτυπημενα. 2 φορές το έχω παραβλέψει και νομίζω 6 έχω ζητήσει αλλαγή. Η turnound οκ γκαζμαδες αλλά απ την άλλη όταν έχεις παραπονεμένους πελάτες λόγω φθορών αποστολής, κάτι πρέπει να κάνεις.Ή τρίζεις τα δόντια στους υπεύθυνους ή πακεταρεις σε κουτιά (όπως κάνει η Πολιτεία) ή αλλάζεις συνεργάτες. 

Απλά τα πράγματα. 2 χρόνια σχεδόν αργότερα κ ακόμα να μάθουν πόσο κάνει 1 +1. 

 

Spoiler Alert. Κανει 2. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Παρολαυτα έχουν έρθει πολλάκις χτυπημενα. 2 φορές το έχω παραβλέψει και νομίζω 6 έχω ζητήσει αλλαγή.

 

Εμ, να γιατί σταματάει η σειρά.

Όλο το μπάτζετ τους ξοδεύτηκε με το ν'αντικαθιστούν τους χτυπημένους τόμους του ManaLeak :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1763
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Γι αυτό κ εγώ εχω παει μέχρις τώρα 160 φορές στο περίπτερο κ εχω το κεφάλι μου ήσυχο :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

11 hours ago, SPAWN said:

το χασαμε στο παρα τσακ

 

Πάντως την ιστορία του #1 την έχουμε διαβάσει στα Ελληνικά έστω και έμμεσα...

 

Βλέπεις αργότερα η Μάρβελ έκοψε το Spectacular Spider-Man #1 σε τρία μέρη, τα χρωμάτισε κάνοντας και αρκετές αλλαγές στα σκίτσα (κοπτοραπτική) για να ενσωματώσει την ιστορία στις τότε σύγχρονες καταστάσεις του Amazing Spider-Man και τα δημοσίευσε στα περιοδικά Amazing Spider-Man 116 ως 118, τα οποία δημοσιεύθηκαν στα μεγάλα Σπάιντερμαν 6 & 7 του Καμπανά (μόνο τα 116 και 118, το 117 δεν δημοσιεύθηκε) και ξανά στα μικρά πορτοκαλόχρωμα Σπάιντερμαν 279, 280 & 281 (αυτή τη φορά δημοσιεύθηκε και το 117)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  210
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Κατι κανείς λάθος μάλλον, η εγώ δεν καταλαβαινω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

53 min ago , SPAWN said:

Κατι κανείς λάθος μάλλον, η εγώ δεν καταλαβαινω

 

 01-TheSpectacularSpider-Man0011968.thumb.jpg.cda4a48a87fa45ae70496c9ce5c8b567.jpg    02-TheAmazingSpider-Man1161973.thumb.jpg.871923dd3dc53633a45869bb1466789c.jpg

Spectacular Spider-Man #1 - 1968     Amazing Spider-Man 116 - 1973

 

03Spainter-Man0061977.thumb.jpg.7e40b3623e2ba546c12938a8ee2175aa.jpg 04Spainter-Man2791986.thumb.jpg.cc97fcc01d9ecac39a38ed85bcb26f36.jpg

         Σπάιντερ-Μαν #6 - 1977                Σπάιντερ-Μαν #279 - 1986

 

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις; :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κάτσε γιατί τώρα μπερδεύτηκα εγώ.

Πως γίνεται ιστορία του '68 να επανεκδόθηκε σε τεύχος του '73 της canon σειράς;

Και το περίφημο continuity της Marvel; :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

12 hours ago, constantinople said:

η Μάρβελ έκοψε το Spectacular Spider-Man #1 σε τρία μέρη, τα χρωμάτισε κάνοντας και αρκετές αλλαγές στα σκίτσα (κοπτοραπτική) για να ενσωματώσει την ιστορία στις τότε σύγχρονες καταστάσεις του Amazing Spider-Man και τα δημοσίευσε στα περιοδικά Amazing Spider-Man 116 ως 118

 

Αφαίρεσαν ότι από την παλαιά ιστορία δεν ταίριαζε με το τότε continuity και πρόσθεσαν στο νέο version καρέ με θέματα του τότε continuity. Η ενσωμάτωση ήταν seamless.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  210
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ok εγώ στο spectacular την επιστροφη του πρασινου θυμομουν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  433
  • Reputation:   4294
  • Achievement Points:  600
  • Days Won:  2
  • With Us For:  827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 1/9/2023 στο 2:57 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

Η Radnet σαν εταιρεία είναι εξυπηρετικότατοι. Βέβαια στις αποστολές τα κάνουν μαντάρα. Καταρχάς στέλνουν συλλεκτικά προϊόντα σε σακούλα. Απαράδεκτο! Έκανα αμάν και πως να τους πείσω να κάνουν το αυτονόητο, δηλαδή να τα βάζουν σε bubbles. Παρολαυτα έχουν έρθει πολλάκις χτυπημενα. 2 φορές το έχω παραβλέψει και νομίζω 6 έχω ζητήσει αλλαγή. Η turnound οκ γκαζμαδες αλλά απ την άλλη όταν έχεις παραπονεμένους πελάτες λόγω φθορών αποστολής, κάτι πρέπει να κάνεις.Ή τρίζεις τα δόντια στους υπεύθυνους ή πακεταρεις σε κουτιά (όπως κάνει η Πολιτεία) ή αλλάζεις συνεργάτες. 

Απλά τα πράγματα. 2 χρόνια σχεδόν αργότερα κ ακόμα να μάθουν πόσο κάνει 1 +1. 

 

Spoiler Alert. Κανει 2. 

Είναι πασίγνωστο ότι 1+1 κάνει 11

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5747 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

6 ώρες πριν, SPAWN είπε:

Ok εγώ στο spectacular την επιστροφη του πρασινου θυμομουν

Λες για το 2ο και τελευταίο τεύχος αυτής της σειράς;

Spectacular_Spider-Man_Magazine_Vol_1_2.thumb.webp.f5e41074f2b8d43e4a46c683fc56b168.webp

Έχω και εγώ απορία τι γίνεται με αυτή την ιστορία. Κυκλοφόρησε μόνο εκτός σειράς με το δεύτερο τεύχος Spectacular Spider-man) ή ενσωματώθηκε και αυτή στο Amazing όπως το πρώτο τεύχος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

27836.thumb.jpg.0b2981c55405b80baab4752bba9f41b2.jpg

 

Απ΄ αυτή κόπηκαν 18 σελίδες που δεν χωρούσαν και το υπόλοιπο αναδημοσιεύθηκε στο Amazing Spider-Man Annual #9 του 1973.

 

Δυστυχώς όμως αυτό το Annual δεν δημοσιεύθηκε στην Ελλάδα. :( 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13786
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

22 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

 01-TheSpectacularSpider-Man0011968.thumb.jpg.cda4a48a87fa45ae70496c9ce5c8b567.jpg    02-TheAmazingSpider-Man1161973.thumb.jpg.871923dd3dc53633a45869bb1466789c.jpg

Spectacular Spider-Man #1 - 1968     Amazing Spider-Man 116 - 1973

 

03Spainter-Man0061977.thumb.jpg.7e40b3623e2ba546c12938a8ee2175aa.jpg 04Spainter-Man2791986.thumb.jpg.cc97fcc01d9ecac39a38ed85bcb26f36.jpg

         Σπάιντερ-Μαν #6 - 1977                Σπάιντερ-Μαν #279 - 1986

 

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις; :) 

Πολυ γέλιο οι μεταφράσεις (με την κακή έννοια) 

Lo, this monster/Suddenly... The Smasher = Ο παράξενος γίγαντας /Η νέα απειλή 

Richard Raleigh = Ρίτσαρντ Ραλετ/Ραληθ

 

Είμαι σίγουρος θα έχει κι άλλα διαμάντια απλά δεν φαίνεται στο ζουμ. 

Ώρες ώρες απορώ γιατί σας αρέσουν και τα συλλέγετε (έναντι αδράς αμοιβής κιόλας). Οκ, αν τα μάζευες από παλιά ή αν σου τα χαρίσουν. Να πληρώσεις όμως για να διαβάσεις ένα πορτοκαλοασπρομαυρο έκτρωμα; 

 

Στην τύχη βγαίναν οι μεταφράσεις. Ότι κάτσει. Αγγλικά με lower θα είχαν δεν εξηγείται αλλιώς. Βασικά με lowest :D

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάλι καλά να λες που το "Well, that's his bag" που λέει ο Σπάιντυ, δεν το μετέφρασαν "Λοιπόν, αυτή είναι η τσάντα του" :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, ManaLeak13 said:

θα έχει κι άλλα διαμάντια απλά δεν φαίνεται στο ζουμ. 

 

Αν κάνεις κλικ στην κάθε εικόνα ξανά και ξανά θα τη δεις στο πραγματικό της μέγεθος που είναι αρκετά μεγάλο.

 

Και τότε διαβάζοντας τα μπαλονάκια με τα κείμενα μπορεί να εκπλαγείς από την ποιότητα της μετάφρασης! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.