Jump to content

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ: ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΟΜΙΚΣ.

Recommended Posts

Τίτλος:
ΜΙΚΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ (Ο) ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΟΜΙΚΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Rene Goscinny
Σχέδιο:
Jean-Jacques Sempé
Εκδοτική:
ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΤΑΚΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
04-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
28.5 x 21.5
Σελίδες:
48
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
9789601680538
Ομαδοποίηση:

MIKROSNIKOLASCOMICS_0001.jpgMIKROSNIKOLASCOMICS_0001z.jpg

Ο μικρός Νικόλας και η παρέα του έχει διασκεδάσει πολλές γενιές μέσα από τα βιβλία με τις περιπέτειες του. Πόσοι γνωρίζουμε ότι η πρώτη του κυκλοφορία ήταν σε μορφή κόμικ; Αυτό το βιβλίο περιέχει 28 μονοσέλιδες εικονογραφημένες ιστορίες. Που χρονολογούνται μεταξύ 25 Σεπτεμβρίου 1955 εώς 20 Μαίου 1956. Οι δύο τελευταίες παρουσιάζονται και ως αφηγηματικό κείμενο.

Όμορφη σκληρόδετη έκδοση. Έντονα χρώματα και όμορφη γραμματοσειρά. Είμαι από αυτούς που μεγάλωσαν με τα βιβλία του και πραγματικά το απόλαυσα. Στο οπισθόφυλλο γράφει από 5 χρονών και πάνω. Αλλά είμαι σίγουρος ότι οι γύρω στα συν-πλην 40 που μεγαλώσαν μαζί του θα το εκτιμήσουν πολύ περισσότερο. Αν πέσει στα χέρια σας πάντως μη διστάσετε να το διαβάσετε. Θα περάσετε ευχάριστες στιγμές.

Πολλές ευχαριστίες στον @Valtasar που μου έδωσε την ευκαιρία η πρώτη μου παρουσίαση να είναι για έναν πιτσιρικά που λατρεύω. Αφιερωμένη στον @germanicus που αγαπάει εξ' ίσου τον Μικρό Νικόλα!!!

:hop::hop::hop:

Edited by Μενίγ Πουαγώ
  • Like 11
  • Respect 2
  • Thanks 2

Ωχ υπεροχο!!! Must buy

• Like 6

Όμορφη έκδοση, όμορφος χαρακτήρας, όμορφη παρουσίαση. Σ'ευχαριστούμε πολύ φίλε Γιάννη. :thanks:

Καλή αρχή στις παρουσιάσεις σου! :) 

:beer: 

• Like 5
  • Thanks 1

ΕΥΓΕ! φίλε Γιάννη ή να πω ΓΙΑΝΝΝΗ με τρια Ν ,καλή αρχή στις παρουσιάσεις αν και τώρα από φίλος θα είσαι και ανταγωνιστής μου .Πρόσεχε γιατι ξερω που μένεις ΜΠΟΑΧΑ!ΜΠΟΥΑΧΑΜΠΟΧΜΠΟΧ

Αναρωτιέσαι γιατι ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ αρέσει στον ΝΙΚΟ ; πολύ απλο γιατι ο ΝΙΚΟΣ ήταν ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ ,βάλε 2-3 ρυτίδες και γένια στο πρόσωπο του σκίτσου ίδιος ο ΤΖΕΡΜ .  

Αν και τωρα εδώ και 1 χρόνο σταμάτησα να αγοράζω κομικς του βιβλιοπωλείου ,για να αγοράζω παλιά ( 1960-1970-1980 ) αυτό θα το πάρω . 

• Like 6
  • Thanks 1
6 hours ago, Μενίγ Πουαγώ said:

η πρώτη μου παρουσίαση να είναι για έναν πιτσιρικά που λατρεύω

Σιδηροκεφαλος και να ακολουθησουν και αλλες παρουσιασεις!  Οσο για μικρο Νικολα τι να πω? Δυο λεξεις φθανουν...... Ρενε Γκοσινυ.......

• Like 7

Το χω σταμπάρει κι' εγώ εδώ και λίγο καιρό αλλά περιμένω να πέσει η τιμή για να το πάρω.12€ για ένα τεύχος 46 σελίδων με ένα πρώιμο σχέδιο του Sempé, μου φαίνονται αρκετά. Επίσης θεωρώ κάπως too much το ότι το έβγαλαν σε σκληρόδετο. Αναμένουμε λοιπόν την έκπτωση των 30% ή την εύρεσή του σε μεταχειρισμένο.

Edited by lovcom
  • Like 6
  • Thanks 2

Το είδα από κοντά. Μου φάνηκαν πολλά τα 13 ευρώ και προτίμησα με αυτά τα χρήματα να πάρω τον Γιαννούλη Χαλεπά. Μέτριο σχέδιο - πρωτόλειο - και αρκετά μικρό. Άξιζε όμως η έκδοση και το εξώφυλλο. Ίσως αργότερα το πάρω κάποια στιγμή.

• Like 5
  • Thanks 1

Συμφωνώ ότι ή τιμή ίσως είναι λίγο ακριβή αλλά για κάτι που μου αρέσει πάρα πολύ πρέπει να είναι πανάκριβο για να κάνω υπομονή... Με τον Μικρό Νικόλα δε μπορώ να κάνω... :)

:hop::hop::hop:

• Like 5
  • Thanks 2