Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ: ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΟΜΙΚΣ


Μενίγ Πουαγώ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΙΚΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ (Ο) ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΟΜΙΚΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Rene Goscinny
Σχέδιο:
Jean-Jacques Sempé
Hμερ. έκδοσης:
04-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
21.5 x 28.5
Σελίδες:
48
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
9789601680538
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

MIKROSNIKOLASCOMICS_0001.jpgMIKROSNIKOLASCOMICS_0001z.jpg


Ο μικρός Νικόλας και η παρέα του έχει διασκεδάσει πολλές γενιές μέσα από τα βιβλία με τις περιπέτειες του. Πόσοι γνωρίζουμε ότι η πρώτη του κυκλοφορία ήταν σε μορφή κόμικ; Αυτό το βιβλίο περιέχει 28 μονοσέλιδες εικονογραφημένες ιστορίες. Που χρονολογούνται μεταξύ 25 Σεπτεμβρίου 1955 εώς 20 Μαίου 1956. Οι δύο τελευταίες παρουσιάζονται και ως αφηγηματικό κείμενο.

Όμορφη σκληρόδετη έκδοση. Έντονα χρώματα και όμορφη γραμματοσειρά. Είμαι από αυτούς που μεγάλωσαν με τα βιβλία του και πραγματικά το απόλαυσα. Στο οπισθόφυλλο γράφει από 5 χρονών και πάνω. Αλλά είμαι σίγουρος ότι οι γύρω στα συν-πλην 40 που μεγαλώσαν μαζί του θα το εκτιμήσουν πολύ περισσότερο. Αν πέσει στα χέρια σας πάντως μη διστάσετε να το διαβάσετε. Θα περάσετε ευχάριστες στιγμές.

Πολλές ευχαριστίες στον @Valtasar που μου έδωσε την ευκαιρία η πρώτη μου παρουσίαση να είναι για έναν πιτσιρικά που λατρεύω. Αφιερωμένη στον @germanicus που αγαπάει εξ' ίσου τον Μικρό Νικόλα!!!

:hop::hop::hop:

 

 

 

 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωχ υπεροχο!!! Must buy

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όμορφη έκδοση, όμορφος χαρακτήρας, όμορφη παρουσίαση. Σ'ευχαριστούμε πολύ φίλε Γιάννη. :thanks:

 

Καλή αρχή στις παρουσιάσεις σου! :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΕΥΓΕ! φίλε Γιάννη ή να πω ΓΙΑΝΝΝΗ με τρια Ν ,καλή αρχή στις παρουσιάσεις αν και τώρα από φίλος θα είσαι και ανταγωνιστής μου .Πρόσεχε γιατι ξερω που μένεις ΜΠΟΑΧΑ!ΜΠΟΥΑΧΑΜΠΟΧΜΠΟΧ

  Αναρωτιέσαι γιατι ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ αρέσει στον ΝΙΚΟ ; πολύ απλο γιατι ο ΝΙΚΟΣ ήταν ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ ,βάλε 2-3 ρυτίδες και γένια στο πρόσωπο του σκίτσου ίδιος ο ΤΖΕΡΜ .  

 Αν και τωρα εδώ και 1 χρόνο σταμάτησα να αγοράζω κομικς του βιβλιοπωλείου ,για να αγοράζω παλιά ( 1960-1970-1980 ) αυτό θα το πάρω . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

6 hours ago, Μενίγ Πουαγώ said:

η πρώτη μου παρουσίαση να είναι για έναν πιτσιρικά που λατρεύω

 

Σιδηροκεφαλος και να ακολουθησουν και αλλες παρουσιασεις!  Οσο για μικρο Νικολα τι να πω? Δυο λεξεις φθανουν...... Ρενε Γκοσινυ.......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το χω σταμπάρει κι' εγώ εδώ και λίγο καιρό αλλά περιμένω να πέσει η τιμή για να το πάρω.12€ για ένα τεύχος 46 σελίδων με ένα πρώιμο σχέδιο του Sempé, μου φαίνονται αρκετά. Επίσης θεωρώ κάπως too much το ότι το έβγαλαν σε σκληρόδετο. Αναμένουμε λοιπόν την έκπτωση των 30% ή την εύρεσή του σε μεταχειρισμένο.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το είδα από κοντά. Μου φάνηκαν πολλά τα 13 ευρώ και προτίμησα με αυτά τα χρήματα να πάρω τον Γιαννούλη Χαλεπά. Μέτριο σχέδιο - πρωτόλειο - και αρκετά μικρό. Άξιζε όμως η έκδοση και το εξώφυλλο. Ίσως αργότερα το πάρω κάποια στιγμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Συμφωνώ ότι ή τιμή ίσως είναι λίγο ακριβή αλλά για κάτι που μου αρέσει πάρα πολύ πρέπει να είναι πανάκριβο για να κάνω υπομονή... Με τον Μικρό Νικόλα δε μπορώ να κάνω... :)

:hop::hop::hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  289
  • Reputation:   2321
  • Achievement Points:  351
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Πολλοί μπορεί να μην γνωρίζουν πως ένας από τους πιο αγαπημένους ήρωες των παιδικών μας χρόνων έχει το δικό του κόμικ! Όμως καλύτερα να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή! Ο Μικρός Νικόλας πρωτοδημοσιέυτηκε σε έγχρωμο κόμικ και όχι σε βιβλίο! Ναι, καλά ακούσατε! Σε έγχρωμο κόμικ! Μάλιστα η πρώτη σελίδα του σκληρώδετου λευκώματος αυτού χρονολογείτε από τις 25 Σεπτεμβρίου του 1955 ενώ η τελευταία δημοσιεύεται στις 20 Μαΐου του1956! Οι πρώτες 28 σελίδες με έγχρωμες βινιέτες δημοσιεύτηκαν στο βελγικό περιοδικό Le moustique (Το κουνούπι) με το οποίο συνεργάζονταν οι Σενπέ και Γκοσιννύ (ο Γκοσιννύ συνεργαζόταν τότε με πολλά έντυπα και χρησιμοποιούσε διάφορα ψευδώνυμα γι' αυτό και στις σελίδες της έκδοσης υπογράφει σαν Αγκοστινί!). Στα του λευκώματος τωρα...η έκδοση αυτή πρωτοκυκλόφόρησε στην Γαλλία (πατρίδα του Μικρού Νικόλα) στις 12 Οκτωβρίου 2017 και αριθμούσε τις 45 σελίδες από την IMAV EDITIONS με τίτλο πρωτοτύπου "Le Petit Nicolas. La bande dessinée originale". Στην Ελλάδα η συγκεκριμένη έκδοση κυκλοφόρησε τον Μάιο του COVID free 2019 και έχει 48 σελίδες (τρεις παραπάνω από την Γαλλική του έκδοση) απο τις εκδόσεις ΠΑΤΑΚΗ με τίτλο: "Ο Μικρός Νικόλας. Το πρωτότυπο κόμικς" και μπορείτε να το προμηθευτείτε απο οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο της χώρας μας. Παρακάτω σας παραθέτω φωτογραφίες τόσο της Ελληνικής όσο και της Γαλλικής έκδοσης του λευκώματος κόμικς του Μικρού Νικόλα, ελπίζω να σας άρεσε η έρευνα και η παρουσίαση μου!

9782365901369_p_10.jpg

12053.jpg

couv-le-petit-nicolas-la-bande-dessinee-598977477110d.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ωραία και η ερευνα σου και η παρουσίαση! Αγαπημένος ο μικρός Νικόλας από την πένα του μεγάλου Ρενέ Γκοσινί. Απλά να συμπληρώσω για να υπάρχει και εδώ το λινκ από την παρουσίαση του κόμικ που αναφέρεις στο φόρουμ μας που την έκανε ο αγαπητός μας μενιγ πουαγω

 

https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/41882-ο-μικροσ-νικολασ-το-πρωτοτυπο-κομικσ/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δεν έχει τύχει ποτέ να διαβάσω κάτι από Goscinny που να με έχει απογοητεύσει, οπότε ήταν σίγουρη αγορά. Έχω πάρα πολλά χρόνια να διαβάσω τις περιπέτειες του σκανταλιάρη νεαρού Νικόλα (η πιο πρόσφατη επαφή μου ήταν η, μέτρια κατ'εμέ, ταινία του 2009), τις οποίες δεν θυμάμαι μεν, θυμάμαι όμως ότι τις απολάμβανα. Το κόμικ ήταν πολύ διασκεδαστικό, με κέρδισαν τόσο οι έξυπνες ιδέες του Goscinny (αναμενόμενο) όσο και το απλοϊκό σχέδιο του Sempe. Νομίζω ότι αξίζει να το ψάξει κανείς. 

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ: ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΟΜΙΚΣ
  • 7 months later...

  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήμουν πολύ χαρούμενος όταν το διάβασα και παραμένω χαρούμενος! Το γέλιο που έχω κάνει με τον Μικρό Νικόλα δεν το έχω κάνει με κανένα άλλο ανάγνωσμα του Μεγάλου Ρενέ Γκοσινί!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Με την ευκαιρία που θα πάω σήμερα τις κόρες μου στον κινηματογράφο για να δούμε τη νέα ταινία του Μικρού Νικόλα (Le petit Nicolas: Qu'est-ce qu'on attend pour être heureux?), διάβασα και το πρωτότυπο κόμικ.

 

28 υπέροχες μονοσέλιδες απλές ιστοριούλες που βγάζουν πολύ γέλιο, παρουσιάζοντας μια συνηθισμένη οικογένεια με ένα συνηθισμένο παιδάκι που θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε από εμάς. Δεν υπήρχε ούτε μία σελίδα που να απογοητεύει και πραγματικά είναι κρίμα που δεν υπάρχουν κι άλλα κόμικς του Μικρού Νικόλα από τον ευφυέστατο Γκοσσινύ.

 

Και δεν θα κρύψω ότι βλέπω λίγο από τον εαυτό μου στον πατέρα του Μικρού Νικόλα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.