Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα και ειδήσεις για τις ελληνικές Disney εκδόσεις


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4253
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Θυμίζει λίγο το πώς ήταν στις πρώτες περιπέτεις στα Silly Symphonies ή στα στριπς (όσα τέλος πάντων) τον είχε σχεδιάσει ο Γκότφερσον, such as

 

https://www.fantagraphics.com/collections/disney/products/walt-disneys-mickey-mouse-color-sundays-vol-1-call-of-the-wild

 

Ενδιαφέρον θα πω για αρχή, εμένα κάπως με ξενίζει ο χρωματισμός αλλά οκ, θα το αντέξουμε.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  607
  • Reputation:   4781
  • Achievement Points:  671
  • Days Won:  2
  • With Us For:  948 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

2 ώρες πριν, avalonlll είπε:

Είμαι ο μόνος που μου δημιουργεί ερωτηματικά το πώς - γιατί έχουν κάνει έτσι τον Ντόναλντ;

 

Εμένα προσωπικά μου αρέσει, τουλάχιστον από ότι έχω δει. Είναι κάτι αρκετά προτωτυπο και νομίζω πως ταιριάζει στο art style της σειράς. Βέβαια θα περιμένω να το διαβάσω πριν σχηματίσω ολοκληρωμένη γνώμη. 

 

Γενικά από όλες τις εικόνες που έχω δει του κόμικ μου φαίνεται πολύ όμορφο. Μου αρέσουν πολύ τα χρώματα που επιλέγουν για το φόντο. 

 

:beer:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μερικές παρατηρήσεις (και κάποιοι ευσεβείς πόθοι) με αφορμή το «Once Upon A Mouse… In The Future!»

 

disney100_1_19201080_1.thumb.jpg.5c6dc38ff8d7b8569b1e4c5a321bda0b.jpg

 

Όπως το πρωτοείδα σκέφτηκα πόσο πιο σωστό θα ήταν το εβδομαδιαίο ΜΜ να είχε αυτή την εμφάνιση , χωρίς να γνωρίζω αν θα έχει μικρό πχ (ΜΜ) ή μεγάλο μέγεθος πχ (ΚΟΜΙΞ) και με μια πρόχειρη μέτρηση των αναλογιών του εξώφυλλου της διαφήμισης ίσως να μην υπάρχει η γνωστή παραμόρφωση των καρέ (συμπίεση ως προς το πλάτος ξεχείλωμα ως προς το ύψος ), πάντα αν μιλάμε για το μικρό μέγεθος. Σε λιγότερο από μια εβδομάδα θα δούμε τι ισχύει από όλα αυτά.
Το λογότυπο σε αντιδιαστολή με το εβδομαδιαίο ΜΜ έχει αλλάξει από  "ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS" σε "ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ" και μάλιστα σε μία σειρά αντί για δυο.

Αυτό διορθώνει δύο προβλήματα , το ένα είναι ότι αντί του λατινικού "S"  (MAOYS) το λογότυπο πλέον έχει το ωραιότατο ελληνικό κεφαλαίο σίγμα "Σ", και το δεύτερο είναι ότι το τεράστιο λογότυπο των δυο σειρών που καταλαμβάνει το ένα τρίτο του ύψους του περιοδικού  (3.15384615385 για την ακρίβεια ) και στην ουσία σκεπάζει το σχέδιο , τώρα σε αυτή την έκδοση , βρίσκεται σε μια σειρά όπως ήταν πάντα δηλαδή το ΜΜ προ Καθημερινής αλλά και το Τοπολίνο στο οποίο βασίζεται. Στις περισσότερες  περιπτώσεις ο γραφίστας έπρεπε να "καβαλήσει" το λογότυπο όπως π.χ. στο τελευταίο ΜΜ :

 

20230731_160426.thumb.jpg.642138e4f35ffe59595d90732ca232dc.jpg

 

Άλλες φορές πάλι οι λέξεις είναι περιττές (κυριολεκτικά) :

 

20230731_152724.thumb.jpg.e1ab0983d62b8e4b1200b1f78cafa9ca.jpg

 

Στο TOPLOLINO το λογότυπο και όλες οι απαραίτητες πληροφορίες έχουν μεταφερθεί όσο το δυνατόν περισσότερο στα άκρα του πλαισίου του περιοδικού για να αφήνουν το μέγιστο δυνατό χώρο και να μην παρεμβάλλονται στο σχέδιο , ο ραβδοκώδικας έχει μεταφερθεί στο οπισθόφυλλο ακόμα  και το λογότυπο "Disney" έχει στριμωχτεί στην κλίση του "Τ" στην γωνία του εξωφύλλου. Καθαρά και ξάστερα !

 

20230731_174711.thumb.jpg.5671f90469094e5960371ecacf236160.jpg 20230731_174736.thumb.jpg.1942415a69c40e91da0dcd97531deea7.jpg

 

 

  • Like 21
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22105
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, CarpiMan είπε:

Όπως το πρωτοείδα σκέφτηκα πόσο πιο σωστό θα ήταν το εβδομαδιαίο ΜΜ να είχε αυτή την εμφάνιση , χωρίς να γνωρίζω αν θα έχει μικρό πχ (ΜΜ) ή μεγάλο μέγεθος πχ (ΚΟΜΙΞ) και με μια πρόχειρη μέτρηση των αναλογιών του εξώφυλλου της διαφήμισης ίσως να μην υπάρχει η γνωστή παραμόρφωση των καρέ (συμπίεση ως προς το πλάτος ξεχείλωμα ως προς το ύψος ), πάντα αν μιλάμε για το μικρό μέγεθος. Σε λιγότερο από μια εβδομάδα θα δούμε τι ισχύει από όλα αυτά.

Σύμφωνα με την εθν. βιβλ το μέγεθος του είναι 14χ18,7, που σημαίνει ότι, αν ισχύει αυτό,  είναι λίγο πιο κοντό (σχεδόν 2 cm) από ένα MIKY MAOYS της "Καθημερiνής". Θα είναι στο μέγεθος του ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ του "Τερζόπουλου".

 

Επίσης με χαλάει που δεν έχουν μεταφράσει τον τίτλο.:moutra2:

Πόσο ξενομανία πλέον:antekale:

Επεξεργασία από hudson
  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τέλεια @ hudson μόλις μέτρησα το Τοπολίνο και έχει ακριβώς αυτές τις διαστάσεις , οπότε εφόσον εκδοθεί έτσι , πρώτον θα διαβάσουμε την ιστορία σε κανονική μορφή , επιτέλους , και δεύτερον υπάρχει ελπίδα αυτή η αλλαγή να περάσει και στο εβδομαδιαίο ΜΜ.

Είναι δύσκολο να κατανοήσει κάποιος πόσο σημαντικό είναι να μην παραμορφώνεται το πρωτότυπο σχέδιο , ειδικά σε κάποιους σχεδιαστές που έχουν την τάση να κάνουν μακρόστενες φιγούρες το αποτέλεσμα είναι τραγικό.

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από CarpiMan
  • Like 13
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4253
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

21 λεπτά πριν, CarpiMan είπε:

Είναι δύσκολο να κατανοήσει κάποιος πόσο σημαντικό είναι να μην παραμορφώνεται το πρωτότυπο σχέδιο , ειδικά σε κάποιους σχεδιαστές που έχουν την τάση να κάνουν μακρόστενες φιγούρες το αποτέλεσμα είναι τραγικό.

Συμφωνώ πάρα πολύ

 

22 λεπτά πριν, CarpiMan είπε:

και δεύτερον υπάρχει ελπίδα αυτή η αλλαγή να περάσει και στο εβδομαδιαίο ΜΜ.

Ευσεβής πόθος αγαπητέ, μα η αίσθησή μου είναι πως δυστυχώς θα παραμείνει πόθος

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πόσο χαίρομαι που διαβάζω και από άλλους σχόλια για το πόσο άσχημη και απαράδεκτη είναι αυτή η παραμόρφωση που κάνει η Καθημερινή στα σχέδια. Και δεν είναι κάτι δύσκολο για να το αλλάξουν. Στο Ντόναλντ, που το περιοδικό έχει ίδιες διαστάσεις με το ΜΜ, όταν το είχα αγοράσει παλιά, τα σχέδια ήταν κανονικά, απλά υπήρχαν μεγαλύτερα περιθώρια στο πάνω και κάτω μέρος των σελίδων.
Εύχομαι κι εγώ να είναι ένα βήμα της Καθημερινής προς το αυτονόητο. Τώρα που διάβασα και άλλα σχόλια από αναγνώστες του ΜΜ κατά αυτής της τακτικής της Καθημερινής, έχω λίγο περισσότερες ελπίδες ότι μπορεί να γίνει. Νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που τον ενοχλούσε.

 

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

43 λεπτά πριν, theforce είπε:

Νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που τον ενοχλούσε.

 

Πριν από κάποιο καιρό έκανα μια εκτεταμένη ανάλυση σε αυτό το δυσάρεστο θέμα χωρίς ενθουσιασμό βέβαια αλλά ήθελα να ξέρω ακριβώς τι γίνεται . Παρακάτω μια σύγκριση του Τoplino 3000 και του ΜΜ 300 της Καθημερινής .

 

A.thumb.jpg.000258f5adb3affc4462f2847bad7900.jpg

 

topolino-.thumb.jpg.f94d02cfdd1cdec3d99f125bab82ecb6.jpg

 

comp.thumb.gif.196ab322c9e6dc3be2f8d36fe620afe2.gif

(Η σύμπτυξη των δύο εικόνων έγινε με την μέγιστη δυνατή ακρίβεια ως προς το φυσικό μέγεθος των δυο τευχών.) 

  • Like 13
  • Respect 8
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  567
  • Reputation:   3722
  • Achievement Points:  626
  • Days Won:  9
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Άρα ή η Καθημερινή θέλει να διορθώσει το μέγεθος του Μίκυ Μάους ή απλά θέλει να βγάλει την ιστορία έτσι όπως  δημοσίευσαν τις ιστορίες στην Ιταλία  επειδή είναι επετειακές.

:beer:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ natsos προς το παρόν υποθέτουμε ότι οι επετειακές ιστορίες θα εκδοθούν στο σωστό μέγεθος , την Κυριακή θα ξέρουμε , εφόσον εκδοθούν σωστά αν αυτό θα έχει και συνέχεια στο ΜΜ θα φανεί στο μέλλον , τουλάχιστον σε αυτή τη φάση υπάρχουν αμυδρές ενδείξεις ότι κατανοούν το πρόβλημα.

Επεξεργασία από CarpiMan
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1125 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Koιτάξτε...όσο κι αν ελπίζω κι εγω με τη σειρά μου σε όσα προαναφέρθηκαν, ας είμαστε ρεαλιστές, η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ  βάση της πολιτικής παροπιδισμού που ακολουθεί δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτα. Όπως και να έχει ο χρόνος θα δείξει:beer:

Επεξεργασία από Black Panther
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  567
  • Reputation:   3722
  • Achievement Points:  626
  • Days Won:  9
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

15 λεπτά πριν, Black Panther είπε:

Koιτάξτε...όσο κι αν ελπίζω κι εγω με τη σειρά μου σε όσα προαναφέρθηκαν, ας είμαστε ρεαλιστές, η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ  βάση της πολιτικής παροπιδισμού που ακολουθεί δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτα, όπως και να έχει ο χρόνος θα δείξει:beer:

Γενικά εμάς τους Ντισνεϋκούς μας έχουν χε...( λογοκρισία)  από όταν πήραν τα δικαιώματα από τα φιστίκια. Αν δεν έκαναν την αλλαγή αυτή από πριν αφοσιωθούν στα φιστίκια, τώρα περιμένουμε να την κάνουν; 


Τέλος πάντων , μάλλον ο Τερζόπουλος ήξερε τι έκανε για να μην χαλάει το σχέδιο των ιστοριών. Η καθημερινή όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άλλαξε το σχήμα. Οι γραφίστες της δεν καταλαβαίνουν πως έτσι χαλάνε τα σχέδια;

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και δεν αναρτηθηκε η διαφημιση της καθημερινης, κοπιαρω εδω το κειμενο που εχουν 

Η Disney φέτος κλείνει τα 100 και το γιορτάζει εξίσου πρωτότυπα και ξεχωριστά.
Στο 1ο επετειακό τεύχος, στα «Μοναχικά Φαντάσματα», τέσσερις φαρσέρ από το υπερπέραν καλούν το Πρακτορείο Εξολόθρευσης Φαντασμάτων του Μίκυ, του Γκούφυ και του Ντόναλντ. Όταν οι τρεις ήρωες επισκέπτονται την έπαυλη, τα… μεταφυσικά ευτράπελα ξεκινάνε, ενώ στο «Trailer Horn», ο Ντόναλντ αποφασίζει να περάσει ένα Σαββατοκύριακο στο δάσος με το τροχόσπιτό του. Για τον Τσιπ και τον Ντέηλ όμως, είναι ένας ανεπιθύμητος επισκέπτης.
Αναζητήστε το 1ο συλλεκτικό τεύχος, αυτή την Κυριακή με την «Καθημερινή»!

 

Ειναι τυπου editor's choice.

Τι εντυπο θα εφτιαχνε καποιος απο εμας για τα 100χρονα της Ντισνευ θα το αφησω στην φαντασια μας!

Το καλοκαιρινο ντισνευ εστω κι ετσι βγηκε. Αν μας κανουν την "χαρη" και συνεχισουν τους τομους Σκαρπα, οταν δουμε νεες αδειες εκδοσης, τοτε ισως ο Σκαρπα μετακομισει τον χειμωνα. Αν ειναι να εχουμε τομους δεν θα ειχα αντιρρηση για αυτη την μετακομιση. 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  567
  • Reputation:   3722
  • Achievement Points:  626
  • Days Won:  9
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

44 λεπτά πριν, BarkScarpa είπε:

Μιας και δεν αναρτηθηκε η διαφημιση της καθημερινης, κοπιαρω εδω το κειμενο που εχουν 

Η Disney φέτος κλείνει τα 100 και το γιορτάζει εξίσου πρωτότυπα και ξεχωριστά.
Στο 1ο επετειακό τεύχος, στα «Μοναχικά Φαντάσματα», τέσσερις φαρσέρ από το υπερπέραν καλούν το Πρακτορείο Εξολόθρευσης Φαντασμάτων του Μίκυ, του Γκούφυ και του Ντόναλντ. Όταν οι τρεις ήρωες επισκέπτονται την έπαυλη, τα… μεταφυσικά ευτράπελα ξεκινάνε, ενώ στο «Trailer Horn», ο Ντόναλντ αποφασίζει να περάσει ένα Σαββατοκύριακο στο δάσος με το τροχόσπιτό του. Για τον Τσιπ και τον Ντέηλ όμως, είναι ένας ανεπιθύμητος επισκέπτης.
Αναζητήστε το 1ο συλλεκτικό τεύχος, αυτή την Κυριακή με την «Καθημερινή»!

 

Ειναι τυπου editor's choice.

Τι εντυπο θα εφτιαχνε καποιος απο εμας για τα 100χρονα της Ντισνευ θα το αφησω στην φαντασια μας!

Το καλοκαιρινο ντισνευ εστω κι ετσι βγηκε. Αν μας κανουν την "χαρη" και συνεχισουν τους τομους Σκαρπα, οταν δουμε νεες αδειες εκδοσης, τοτε ισως ο Σκαρπα μετακομισει τον χειμωνα. Αν ειναι να εχουμε τομους δεν θα ειχα αντιρρηση για αυτη την μετακομιση. 

Την διαφήμιση την είχα ήδη αντιγράψει εγώ από χθες στο ίδιο θέμα, απλά στην προηγούμενη σελίδα. Επίσης έχουμε πει για το τι μορφή θα έχει η έκδοση.

 

:beer:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι εχεις δικηο, αλλα δεν το προσεξα επειδη ηταν κειμενο με την ιδια γραμματοσειρα και νομισα για ολο προσαρμογη-σχολιο δικο σου. Στο δικο μου ποστ, επειδη ξερω οτι μπορει να μπερδευτει ολο το κειμενο πατησα enter για να εχω χωρο πιο κατω και να μπει ξεχωριστα η δικη τους ανακοινωση. 

Ευχαριστω πολυ κι αυτους που βρηκαν την προελευση των ιστοριων. Εχουμε inducks αλλα χωρις τις εικονες. Κι εμενα μου θυμισαν σχεδια αμερικανικης προελευσης. Δεν με ενθουσιασε πολυ ομως αυτη η εκπληξη. Το πλεονεκτημα (για εμας) ειναι οτι δεν ειναι ιστοριες σε συνεχειες κι ετσι αν χασεις το ενα τευχος θα προλαβεις να παρεις το επομενο. Ο Αυγουστος ειναι δυσκολος μηνας για πολυ κοσμο που ειναι σε διακοπες και δυσκολευεται να βρει περιπτερο να τα αγορασει. Θυμαμαι με τους τομους Σκαρπα και Μπαρκς καποιες χρονιες που δυσκολευομουν πολυ να τους βρω εκει που ημουν. 

Οσον αφορα τον Σκαρπα, δυστυχως δεν ειδα πουθενα καποια ανακοινωση οτι βγηκαν νεες αδειες εκδοσης αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα βγουν. Κι εγω νομιζω οτι τους εχουν μεταθεσει για αλλη εποχη.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  180
  • Reputation:   1228
  • Achievement Points:  193
  • Days Won:  0
  • With Us For:  924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Παρασύρθηκα απο τον γενικό ενθουσιασμό για την ιστορία του Κάστυ στα τελευταία 3 μίκυ μάους, και ενώ γενικά δεν αγοράζω το περιοδικο, ουτε ειχα ξαναδιαβασει Καστυ, ηθελα να δω πως ειναι οι συγχρονες καλες Disney ιστοριες. Δεν χρειαζεται να αναφερω οτι μεγαλωσα με Μπαρκς και Ροσα στο Κομιξ ή οτι ακομα και μετα απο τοσα χρονια, αν πεσει στα χερια μου μια ιστορια τους την διαβαζω και βρισκω κατι να παρω.

 

Ενω κατανοω οτι στο συνολο της η "ολα αυτα που θα συμβουν αυριο" ιστορια ειναι ανω του μετριου, προσωπικα μου φανηκε λιγο αδιαφορη και δεν με τρελανε να ψαξω κατι παραπανω. Ισως το hype εδω μεσα να μου δημιουργησε μεγαλες προσδοκιες, αλλα περιμενα κατι πιο ιδιαιτερο, και απλα ηθελα να το μοιραστω :rabbit:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  567
  • Reputation:   3722
  • Achievement Points:  626
  • Days Won:  9
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

13 λεπτά πριν, diotsoumas είπε:

Παρασύρθηκα απο τον γενικό ενθουσιασμό για την ιστορία του Κάστυ στα τελευταία 3 μίκυ μάους, και ενώ γενικά δεν αγοράζω το περιοδικο, ουτε ειχα ξαναδιαβασει Καστυ, ηθελα να δω πως ειναι οι συγχρονες καλες Disney ιστοριες. Δεν χρειαζεται να αναφερω οτι μεγαλωσα με Μπαρκς και Ροσα στο Κομιξ ή οτι ακομα και μετα απο τοσα χρονια, αν πεσει στα χερια μου μια ιστορια τους την διαβαζω και βρισκω κατι να παρω.

 

Ενω κατανοω οτι στο συνολο της η "ολα αυτα που θα συμβουν αυριο" ιστορια ειναι ανω του μετριου, προσωπικα μου φανηκε λιγο αδιαφορη και δεν με τρελανε να ψαξω κατι παραπανω. Ισως το hype εδω μεσα να μου δημιουργησε μεγαλες προσδοκιες, αλλα περιμενα κατι πιο ιδιαιτερο, και απλα ηθελα να το μοιραστω :rabbit:

Πάντως πιστεύω πως αν παραγγείλεις το ΜΜ 231 που έχει την πρώτη ιστορία πιστεύω πως θα σου αρέσει περισσότερο. Εγώ το έχω κάνει επειδή δεν πολυκατάλαβα την  ιστορία και περιμένω να μου έρθει. Απλά να περιμένεις αν δεν ζεις στην Αθήνα, ( πχ Θεσσαλονίκη) να ξέρεις πως θα καθυστερήσει με τις άδειες. Εμένα αυτό μου είπε ο περιπτεράς μου πάντως.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  567
  • Reputation:   3722
  • Achievement Points:  626
  • Days Won:  9
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Ορίστε και το σποτ από τα καινούρια editor's choice:

 

Πάντως μπορώ να πω πως μου αρέσει αρκετά το art style. Είναι κάτι το διαφορετικό σε σχέση με τις κανονικές ιστορίες!

 

:beer:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βρε τι μου θυμίζει , τι μου θυμίζει ... τελικά ανακάλυψα ότι το λογότυπο "ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ" στα εξώφυλλα της επετειακής έκδοσης δεν είναι κάτι καινούργιο , έχει χρησιμοποιηθεί ξανά σαν επικεφαλίδα στην ιστορία "Ο θείος από την Αμερική" στο ΜΜ181 ήδη από το 2017.

 

mm181b.thumb.png.951cf22c90232bc85dbb90a02db3d6c2.png

 

mm181.thumb.png.0b1dcc8d992e8c06010772d92a180cab.png

  • Like 14
  • Respect 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πρώτο τεύχος τής επετειακής σειράς βρίσκεται στα περίπτερα και σαν ένθετο εφημερίδας θα το βρείτε μόνο σήμερα , μετά χρειάζεται ψάξιμο . Επιγραμματικά να πω ότι έχει μεγάλο μέγεθος (παρά τις διαστάσεις 14χ18,7 που έχουν καταχωρηθεί στην Εθν. Βιβλ.) το οποίο όμως είναι καλό γιατί αναδεικνύει το σχέδιο , ειδικά στην δεύτερη ιστορία το σχέδιο του  Ivan Bigarella είναι πραγματική απόλαυση , όμορφη και προσεγμένη έκδοση ,το  μόνο μελανό σημείο είναι ότι "σπάει" η κόλα όταν ανοίγεις το κάπως σκληρό εξώφυλλο.

 

20230806_121936.thumb.jpg.3678efdb36e24817bcb3e403b87fb93b.jpg

 

Σύγκριση μεγέθους με το εβδ. ΜΜ

20230806_101128.thumb.jpg.6b3a60be1fab26fa6b487d95f5df0924.jpg

 

20230806_101223.thumb.jpg.491e5b707bcfc63e8192492da695c8fc.jpg20230806_101032.thumb.jpg.d5b839494ec1326932e7d5c3b23ea991.jpg

 

Περισσότερα για την επετειακή σειρά στο φόρουμ εδώ και εδώ.

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  567
  • Reputation:   3722
  • Achievement Points:  626
  • Days Won:  9
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Ας βάλουμε και την διαφήμιση για το επόμενο από το σαίτ της Καθημερινής. Την παραθέτω εδώ: 

 

Στο «Όλοι Στο Τραίνο!» ο Μίκυ αποφασίζει να ταξιδέψει από το Μπέρμπανκ στην Πομόνα. Φυσικά, συντροφιά με τον αγαπημένο του Πλούτο. Τι μπορεί να πάει λάθος; Όταν ο Μαύρος Πητ είναι ο ελεγκτής του τρένου -στο οποίο δεν επιτρέπονται σκυλιά- όλα μπορεί να συμβούν!

Στο «Mickey’s Fire Brigade», ο Μίκυ είναι πυροσβέστης και επικεφαλής ενός πληρώματος, μέλη του οποίου είναι οι πρόθυμοι -αλλά όχι και τόσο ικανοί- Γκούφυ και Ντόναλντ. Στην κατάσβεση μιας φωτιάς σε μία πανσιόν, βρίσκονται αντιμέτωποι και με την Κλάραμπελ σε ρόλο… τραγουδίστριας!

 

https://www.kathimerini.gr/k/sunday-edition/562557055/giortaste-mazi-mas-ta-100-chronia-disney-me-to-2o-epeteiako-miky-maoys-ayti-tin-kyriaki-me-tin-kathimerini/

 

Τα καρτούν:

https://www.youtube.com/watch?v=wH9A72kpMm4

https://www.youtube.com/watch?v=bWOB80l-Gp

 

Για το ημερολόγιο εκδόσεων αναμένουμε ακόμα:sick:

 

 

Μια ερώτηση μόνο: Να κάνω και άλλο θέμα για κουβεντούλα για το τεύχος αυτής της εβδομάδας ή να μετονομάσω το αρχικό θέμα και να το μετατρέψω σε γενική κουβέντα για την έκδοση; Θα ήθελα να ακούσω τι πιστεύετε πως είναι σωστό.

 

 

 

Επεξεργασία από natsos
  • Like 6
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  607
  • Reputation:   4781
  • Achievement Points:  671
  • Days Won:  2
  • With Us For:  948 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

10 λεπτά πριν, natsos είπε:

Μια ερώτηση μόνο: Να κάνω και άλλο θέμα για κουβεντούλα για το τεύχος αυτής της εβδομάδας ή να μετονομάσω το αρχικό θέμα και να το μετατρέψω σε γενική κουβέντα για την έκδοση; Θα ήθελα να ακούσω τι πιστεύετε πως είναι σωστό

 

Αν μιλάς για τα Editors Choice, νομίζω πως το καλύτερο θα ηταν όλη η κουβέντα να μείνει στο θέμα που έφτιαξε ο @ ramirez , για να ειναι όλη μαζεμένη. 

Επεξεργασία από Rombax
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  567
  • Reputation:   3722
  • Achievement Points:  626
  • Days Won:  9
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Επιτέλους βγήκε το ημερολόγιο εκδόσεων για τον Αύγουστο!Disney_Calendar_August_1920x1080.thumb.jpg.1a38def01fcc18e316189cfcbd96c268.jpg

 

Τα εξώφυλλα του ΜΜ δεν μας αποκαλύπτουν κάτι συγκεκριμένο καθώς έχουν άσχετα εξώφυλλα. Ίσως το τρίτο να έχει σχέση με κάποια ιστορία. Πάντως για την ιστορία "Ανδροειδή" δεν μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συγκεκριμένο συμπέρασμα. Σε μια προηγούμενη αναζήτηση μου στο inducks δεν βρήκα τίποτα σχετικό. Μάλλον παραείναι μυστήριο αυτή η ιστορία 

:beer:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  607
  • Reputation:   4781
  • Achievement Points:  671
  • Days Won:  2
  • With Us For:  948 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

33 λεπτά πριν, natsos είπε:

Επιτέλους βγήκε το ημερολόγιο εκδόσεων για τον Αύγουστο!Disney_Calendar_August_1920x1080.thumb.jpg.1a38def01fcc18e316189cfcbd96c268.jpg

 

Τα εξώφυλλα του ΜΜ δεν μας αποκαλύπτουν κάτι συγκεκριμένο καθώς έχουν άσχετα εξώφυλλα. Ίσως το τρίτο να έχει σχέση με κάποια ιστορία. Πάντως για την ιστορία "Ανδροειδή" δεν μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συγκεκριμένο συμπέρασμα. Σε μια προηγούμενη αναζήτηση μου στο inducks δεν βρήκα τίποτα σχετικό. Μάλλον παραείναι μυστήριο αυτή η ιστορία 

:beer:

 

Η ιστορία του 480 είναι μάλλον μια με τη χρονομηχανη του Ζαποτεκ και του Μάρλιν. Γενικά μου αρέσουν αυτές οι ιστορίες αλλά δε ξέρω αν αξίζει να πάρω το τεύχος μόνο για αυτή. 

 

Όσο για τα Ανδροειδή νομίζω πως θα είναι φαντομ λόγω του εξωφύλλου του 479. Πιστεύω ακόμα ότι θα είναι PKNE και η Καθημερινή έβαλε άλλο τίτλο από τον πρωτότυπο, αλλά δε μπορω να είμαι σίγουρος. 

 

Επίσης παρατήρησα πως πλησιάζουμε τα 500 τεύχη. Λέτε να κάνει η Καθημερινή κάτι για αυτό; (:lol:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  567
  • Reputation:   3722
  • Achievement Points:  626
  • Days Won:  9
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

5 λεπτά πριν, Rombax είπε:

Επίσης παρατήρησα πως πλησιάζουμε τα 500 τεύχη. Λέτε να κάνει η Καθημερινή κάτι για αυτό; (:lol:

:lol: οχι γιατι οπως ολοι ξέρουμε το ΜΜ 300 ήταν το αντίστοιχο topolino 3000. Αν ήταν Τερζο η Κ θα το1 συζητούσαμε 

  • Like 4
  • Λύπη 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

18 ώρες πριν, Rombax είπε:

Επίσης παρατήρησα πως πλησιάζουμε τα 500 τεύχη. Λέτε να κάνει η Καθημερινή κάτι για αυτό; (:lol:

 

- Στην καλύτερη περίπτωση θα δούμε αυτό :

 

3500cd.jpg.6d7683e0b0c26a6ee34d2d357a3c79a0.jpg

 

- Στην χειρότερη περίπτωση θα δούμε ένα τυπικό τεύχος με το νούμερο 500 στην ράχη.

 

- Και σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να δούμε αυτό :

Σωστές διαστάσεις τεύχους , τίτλος που δεν εισβάλει στο σχέδιο , χωρίς παραμόρφωση σχεδίου.

sharp500bc.thumb.jpg.de5dce77e632ca271bfa16ecb2f5ce43.jpg

 

Σαν βάση χρησιμοποιήθηκε το Toplino No.3500 :

 

3500bb.thumb.jpg.2611eba1e95b864035f1eac34414747c.jpg

 

 

 

  • Like 14
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  607
  • Reputation:   4781
  • Achievement Points:  671
  • Days Won:  2
  • With Us For:  948 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

4 λεπτά πριν, CarpiMan είπε:

 

- Στην καλύτερη περίπτωση θα δούμε αυτό :

 

3500cd.jpg.6d7683e0b0c26a6ee34d2d357a3c79a0.jpg

 

 

 Είμαι σχεδόν σίγουρος πως η Καθημερινή έχει χρησιμοποιήσει αυτό το εξώφυλλο σε άλλο τεύχος. Δε θυμάμαι ακριβώς ποιο αλλά νομίζω πως το έχω ξαναδεί. 

 

Αλλα κατά τα άλλα, συμφωνώ με αυτά που είπες. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν κάτι ιδιαίτερο :sad1:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 λεπτά πριν, Rombax είπε:

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως η Καθημερινή έχει χρησιμοποιήσει αυτό το εξώφυλλο σε άλλο τεύχος. Δε θυμάμαι ακριβώς ποιο αλλά νομίζω πως το έχω ξαναδεί. 

Μάλλον σου θυμίζει την απάντηση μου εδω όπου είχα ανεβάσει την πρώτη εκδοχή.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  607
  • Reputation:   4781
  • Achievement Points:  671
  • Days Won:  2
  • With Us For:  948 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Έχουμε ένα μικρό :update: σχετικά με τη κατάσταση του Inducks. 

Δυστυχώς θα πάρει πολύ καιρό να ανέβουν όλες οι εικόνες στον νέο σερβερ γιατί επειδή ο παλιός λειτουργεί με πολύ αργή ταχύτητα (διαβάζει 15KB το δευτερόλεπτο). 

 

Πηρα αυτή τη πληροφορία από το σερβερ του Inducks στο Discord, όπου την είπε ένας από τους διαχειριστές. 

  • Like 6
  • Λύπη 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14155
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Εγώ να σχολιάσω, ότι ο Αύγουστος φαίνεται ενδιαφέρων μήνας! Όχι ιδιαίτερος, αλλά ενδιαφέρων...! Πάντως, χωρίς εικόνες, είναι αδύνατον να κάνουμε ταυτοποίηση εκδόσεων όπως το Ντόναλντ και το Super Μικυ στο inducks:(!!! Α, κι όσο για το PKNE, ανακάλυψα το πρωί, ότι στη σελίδα #48 του νήματος αυτού, έχω κάνει μια λίστα με το ποιες ιστορίες από το συγκεκριμένο σύμπαν έχουμε δει στη χώρα μας. Είναι βέβαια ημιτελής, γιατί παρ' ότι έκανα ένα μικρό :update: το πρωί, δεν την έχω ενημερώσει ακόμη με όσες ιστορίες εκδόθηκαν μετά το 2021. Αυτό θα το κάνω αύριο! Α κι ορίστε μια διαφήμιση από την Καθημερινή της προηγούμενης Κυριακής(6/08/2023). Έτσι για να βρίσκεται:):

 

viber_image_2023-08-07_16-31-31-139.thumb.jpg.5ff89cbe401afc064a3dec1c94cdda27.jpg

:cheers3:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.