Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΤΕΚΑ ΜΗΝΕΣ


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΤΕΚΑ ΜΗΝΕΣ (Ο)
Σενάριο/Kείμενα:
Αρκάς
Σχέδιο:
Αρκάς
Hμερ. έκδοσης:
11-02-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
13.0 x 17.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-329-591-4
Ονομαστική τιμή:
5€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41667
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5126 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

FEBRUARYELEVENMONTHS_0001.jpg  FEBRUARYELEVENMONTHS_0001z.jpg

 

 

Μια ακόμα παρακαταθήκη στη Μικρή σειρά του Αρκά, αυτή τη φορά ένα αλμπουμάκι με ελαφρώς διαφορετικό περιεχόμενο και πρωταγωνιστές τους 12 μήνες του έτους, οι οποίοι λογομαχούν και τσακώνονται συνέχεια και φυσικά θύμα τον λειψό σε μέρες Φεβρουάριο, ο οποίος βρίσκεται συνέχεια στο στόχαστρο του κακεντρεχούς Μαρτίου. :)

Ξέρετε τι θα διαβάσετε, κάποια αστειάκια είναι πετυχημένα, άλλα όχι και τόσο, σίγουρα δεν είναι τόσο καλό όσο ο Προφήτης, κατά την άποψή μου πάντα. Σε αντίθεση με τα τελευταία του άλμπουμ, κάποια αστεία είναι κάπως πιο πιπεράτα από το συνηθισμένο.

 

Παραθέτω τρεις γελοιογραφίες, που έχουν κυκλοφορήσει στο Ίντερνετ.

 

15871566_723734754452143_2521443138276649876_n.jpg16265329_735502913275327_8498747976929594985_n.jpg16265723_734064626752489_406143455973005280_n.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104430
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6007 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Κακώς κατά την άποψή μου το έβαλες αυτοτελές. Σειρά έπρεπε να το βάλεις. Αφού θα ακολουθήσουν σίγουρα ο Μάρτιος και οι έντεκα μήνες, ο Απρίλιος και οι έντεκα μήνες, ο Μάϊος και οι έντεκα μήνες κλπ. :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82074
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6025 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θεωρώ ότι ο Φλεβάρης μαζί με τον Προφήτη ανανέωσαν πολύ το στίλ του Αρκά. Οι προσωπικότητες των χαρακτήρων είναι τόσο διαφορετικές από τους πλακάτ ήρωες των προηγούμενων δουλειών του. Βέβαια δεν είναι σειρά από καρέ, αλλά καθαρά γελοιογραφίες. Που και πάλι είναι πιο κοντά σε κόμικς :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  389
  • Content Count:  4284
  • Reputation:   33918
  • Achievement Points:  4406
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όχι δε σας λέω αν θα το αγοράσω!!! :lol: 

:thanks: Γιώργο για την παρουσίαση και την ενημέρωση!!!

:beer:

Άσχετο: Παύλε μου άρεσες καλύτερα ως Γέροντας... :P

Επεξεργασία από Donald Fauntleroy Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26664
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κακώς κατά την άποψή μου το έβαλες αυτοτελές. Σειρά έπρεπε να το βάλεις. Αφού θα ακολουθήσουν σίγουρα ο Μάρτιος και οι έντεκα μήνες, ο Απρίλιος και οι έντεκα μήνες, ο Μάϊος και οι έντεκα μήνες κλπ. :D

 

:valtnino:

 

Ή θα μπορούσαν να βγουν ακόμη περισσότερα άλμπουμ! :D

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν μπορώ να πω ότι με ξετρελαίνει η στροφή αυτή από τα στριπ που τον μάθαμε και τον αγαπήσαμε σε αυτά τα σφηνάκια γελοιογραφιών που επιδίδεται την τελευταία διετία περίπου. Εντάξει δεν είναι και άσχημα εν γένει ή τέλος πάντων του πεταματού που μερικοί σχολιάζουν (αναρωτιέμαι αν τα έχουν διαβάσει ή απλά επιδίδονται και αυτοί στην εύκολη κριτική), από την άλλη δεν ξέρω αν είναι και βελτίωση της βιβλιογραφίας του προς το καλύτερο μετά από σειρές ορόσημα όπως Ισοβίτη, ζωή μετά, χαμηλές πτήσεις, κλπ. Παραμένει δημιουργικός και δει χρήσιμα δημιουργικός; Ανανέωσε ίσως το στυλ ή περιεχόμενο του; Και ναι και όχι, πάντως γενικά είναι όμορφα αναγνώσματα, ρίχνεις το γέλιο σου και περνάς ευχάριστα την λιγοστή ώρα που αφιερώνεις σε αυτά.

 

Η ειρωνία περίσσια και κλασική, το ύφος γνωστό λίγο πολύ, το επιπλέον σε αυτό το άλμπουμ πέραν του κεντρικού αντικειμένου και μηνύματος (μπούλινγκ - γνωστό πρόβλημα της εποχής) είναι η περίσση αθυροστομία του δημιουργού, απροκάλυπτη και ίσως ανεξέλεγκτη σε αντίθεση με το παρελθόν που απλά υπήρχαν καλώς καλυμμένα συνήθως υπονοούμενα. Εδώ εντελώς χύμα πλαισιώνει αρκετές από τις γελοιογραφίες του από ένα σημείο και μετά του άλμπουμ. Ασυνήθιστο για μένα σε ότι είχα συνηθίσει από τον Αρκά, ίσως συμβαδίζει με το αντικείμενο και τις επιταγές της εποχής.

 

Το συγκεκριμένο άλμπουμ έχει τον χαβαλέ του, όπως άλλωστε λίγο πολύ όλα τα μικρά, αλλά παραμένουν δημιουργικά σφηνάκια κάπως μακριά από το κλασικό ύφος που τον μάθαμε και αγαπήσαμε. Εύκολα να τα απομονώσεις και να να αναρτήσεις (με ή χωρίς άδεια) σε ιστοσελίδες, φυλλάδια, να τα επισυνάψεις σε μηνύματα και να τα στείλεις δεξιά και αριστερά. Αλλά αυτό μόνο και τίποτα παραπάνω. Δεν μένουν για πολύ στο μυαλό σου και μετά από λίγο παραμένουν απομονωμένες εικόνες, καμιά σχέση με το τι σου προκαλούσε μία φράση όπως "το ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας ασχοληθούμε λίγο με τον εαυτό μας" ή το "όλες με αγαπούν για το κορμί μου" που μετά το πρώτο αρχικό σοκ γέλιου, ακολουθούσαν θύμισες και εικόνες άπειρες από τα υπόλοιπα του ίδιου έργου, ενώ σε αρκετές περιπτώσεις οδηγούσαν σε μεγαλύτερες συζητήσεις γύρω από τα υπόλοιπα (σύγχρονα τους) έργα του. Μα τον Τούτατι βγήκαν βιβλία για το φαινόμενο Αρκάς. Πλέον είναι μια εικόνα, ένα γέλιο και τέρμα, δεν δίνει γέφυρα για κάτι παραπάνω, δεν αφήνει κάτι διαχρονικό θα έλεγα. Αν ξεκινήσει κάποια συζήτηση θα είναι όπως εδώ το παρόν σχόλιο μου, σύγκριση και σχολιασμός (περισσότερο αρνητικός στην πλειοψηφία) σε σχέση με τα παλιά.

 

Η πλάκα είναι ότι περνάω ευχάριστα γενικά, δεν μετανιώνω που τα αγοράζω και δεν μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσουν γενικά. Περνάνε τα μηνυματα τους, έχουν τον χαβαλέ τους, είναι καλά πολύ καλύτερα μερικές φορές από κάτι άλλα που διαβάζω. Δεν είναι και χάσιμο χρόνου (σιγά τον χρόνο που αφιέρωςες να τα διαβάσεις θα μου πείτε). Δεν ξέρω αν είναι κάποιο διάλειμμα (το ελπίζω) πριν από κάποια τεράστια δημιουργική καταιγίδα που θα έρθει να ισοπεδώσει τον αναγνώστη ή πλέον αυτό είναι ό,τι είναι να δώσει ο Αρκάς στο κοινό του. Όπως και να έχει κάτι έχουν να δώσουν και αυτά τα μικρά του Αρκά, απλά εγώ περιμένω αυτό το Μεγάλο που μας έχει λείψει.

 

Αυτά τα "ολίγα", περιέργως ίσως να σας πήρε ίσως περισσότερη ώρα να διαβάσετε τον παρόν από το ίδιο αυτό το αλμπουμάκι του Αρκά.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  389
  • Content Count:  4284
  • Reputation:   33918
  • Achievement Points:  4406
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δε βαριέμαι να γράφω αλλά συμφωνώ με όσα έγραψε ο Νεκτάριος άνωθεν... Σαν ψε-κα(σ)μένος με τον Άρκα μου άρεσαν τα λογοπαίγνια  που κάνει με τις διάφορες παροιμίες και γιορτές των μηνών. Σίγουρα δεν έχει κάτι που να το κάνει να ξεχωρίζει ιδιαίτερα από τα υπόλοιπα της "Μικρής σειράς." Απλώς διαβάζεται ευχάριστα και γρήγορα και έχει και πολύ μικρό κόστος.

Κατάλαβε κανείς άλλος τι παίζει με το ύψος των μηνών στις πρώτες σελίδες ,που είναι παρατεταγμένοι όλοι, εκτός από εμένα και τον πατέρα μου?  :D

Επεξεργασία από Donald Fauntleroy Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στην Πρωτοπορία πάντως το έχουν #1 "Bestseller" στην ιστοσελίδα τους, στις 10 πρώτες μέρες κυκλοφορίας του. Είτε η μικρή σειρά πάει καλύτερα απ'ότι νομίζουμε είτε γράφουν ότι τους αρέσει. 

post-19150-0-90479800-1487693237_thumb.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26664
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό εδώ κυκλοφόρησε στις 11 Φεβρουαρίου 2017.

 

Το ξέρω πως χρειάζεται νέα παρουσίαση, απλά καταθέτω την πληροφορία εδώ. Τον Ιανουάριο του 2018 κυκλοφόρησε και σε σκληρόδετη έκδοση με διαφορετικό εξώφυλλο και ISBN το εξής: 9789603296027. Σε μικρή ανάλυση, το εξώφυλλο απ' το https://www.greekcomics.gr/forums/uploads/monthly_2021_02/GoodReads.png.a1385b0b9db764df5a07871211beaaef.png:

 

FevrouariosKaiOiEntekaMines_HardcoverFront.jpg.0ac792d3c6ff9dcc9a3f606ed2458aac.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

5 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Το ξέρω πως χρειάζεται νέα παρουσίαση...

 

Δεν χρειάζεται νέα παρουσίαση. Έχουμε την παλιά ΕΔΩ. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26664
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και μόλις χθες σου πάτησα λάικ και στην ανακοίνωση της προσφοράς. Με τα άνοιξε-κλείσε πως μπερδεύτηκα έτσι, μπορείς να μου πεις; :confuse:   Ωραία! Διορθώνεις την ημερομηνία εδώ όταν σε βολέψει, αφαιρείς και τις λέξεις "επίτομο" στην άλλη έκδοση και είσαι ωραίος φίλε Γιάννη! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

14 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Με τα άνοιξε-κλείσε πως μπερδεύτηκα έτσι, μπορείς να μου πεις; :confuse:

 

Αρχίζεις και γερνάς μου φαίνεται! :antekale:  :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.