Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα θέλατε να επιστρέψουν τα ''Κλασικά'';


petross21

  

41 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μιας και πιάσαμε τις δημοσκοπήσεις, ας κάνουμε μια και για το μάλλον πιο δημοφιλές περιοδικό από αυτά που δυστυχώς σταμάτησαν και δεν επανακυκλοφόρησαν από την Καθημερινή. Ίσως θα μπορούσε να μπει στην αγορά αρμονικά ή να αντικαταστήσει κάποιο άλλο, π.χ. το Ντόναλντ το οποίο ουσιαστικά αποτελεί ένα 2ο Μίκυ Μάους και δεν έχει τόσο μεγάλο λόγο ύπαρξης. 

 

Θα υποστηρίζατε λοιπόν τα Κλασικά σε μια υποθετική επανακυκλοφορία τους από την Καθημερινή; Θα θέλατε να περιέχουν μόνο επανεκδόσεις, επανεκδόσεις και αδημοσίευτες παλιές ιστορίες ή μόνο αδημοσίευτες ιστορίες; 

 

Καλή ψήφο  :lol:

Επεξεργασία από petross21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28494
  • Reputation:   190330
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

 π.χ. το Ντόναλντ το οποίο ουσιαστικά αποτελεί ένα 2ο Μίκυ Μάους και δεν έχει τόσο μεγάλο λόγο ύπαρξης. 

 

Το Ντόναλντ έχει πολύ διαφορετικό υλικό από το Μίκυ Μάους και υπάρχει κόσμος που το γουστάρει (περισσότερο και από το Μίκυ Μάους). Το υλικό του είναι για πιο χαβαλέ και ανέμελες καταστάσεις :)

 

Από εκεί και πέρα, σαφώς και θέλω ένα περιοδικό το οποίο να ασχολείται τις παλιότερες ιστορίες Disney. Τόσο με αυτές που έχουν δημοσιευθεί στο παρελθόν (διότι κάπως θα πρέπει οι νεότεροι να ανακαλύψουν Paul Murry, Tony Strobl, Scarpa, Da Vita και όλους τους δημιουργούς των 60ς-80ς), αλλά και ιστορίες οι οποίες δεν έχουν δημοσιευθεί, αλλά ενώ είναι καλές, η τεχνοτροπία τους είναι τόσο διαφορετική από τις πρόσφατες, που θα έμοιαζαν αταίριαστες με τους πιο πρόσφατους τρόπους αφήγησης, σχεδιασμού και χρωματισμού που μπαίνουν στα υπόλοιπα. 

 

(επέλεξα το Επανεκδόσεις και Αδημοσίευτες ιστορίες σε ισορροπία, αν και δεν με καλύπτει πλήρως :) Τις σύγχρονες αδημοσίευτες τις θέλω στα άλλα τεύχη. Σε ένα Κλασσικά θέλω το παλιότερο υλικό :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13184
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μπορείς να προσθέσεις και το:

 

Όχι, δε θα ήθελα να επιστρέψουν τα ''Κλασικά'', διότι μπουχτίσαμε με τις ανατυπώσεις εδώ και 50 χρόνια!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28731
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν είμαι σίγουρος να πω την αλήθεια, προσωπικά ίσως και να με ενδιέφερε μία τέτοια έκδοση αλλά όχι για να διαβάσω ξανά τα ίδια και τα ίδια. Από το να "πιέζεται" συνεχώς μία εταιρεία να επιτύχει νούμερα και πωλήσεις αρκετές ώστε να μην βουλιάξουν στο σύνολο τους οι εκδόσεις της θα προτιμούσα λίγα έντυπα και καλά. Αν μπορεί να επιζήσει και ένα κλασσικά επιπλέον των άλλων τότε γιατί όχι, έστω και σε κυκλοφορία πιο αραιή από μηνιαία. Αυτό πάντως μάλλον το βρίσκω λίγο δύσκολο, αφενώς γιατί όσοι πραγματικά αρέσκονται στο περιεχόμενο που θα πρέπει να έχει μάλλον τα έχουν ήδη αρκετές φορές, αφετέρου όσοι δεν έχουν ήδη αυτές τις ιστορίες υποθέτω σαν νέο κοινό μάλλον δεν θα ενδιαφέρονται και ίσως τις βρίσκουν και λίγο μπαγιάτικες πια. Οπότε ίσως να μην έχει αρκετό κοινό για το περιεχόμενο που θα έπρεπε να έχει, ίσως πάντως κλασσικές αξιόλογες ιστορίες θα μπορούσαν να συμπληρώνουν το περιεχόμενο του ΚΟΜΙΞ με πρώτης γραμμής νέες και παλιές κλασσικές από το να αναμασάμε συνέχεια Ρόσα, Μπαρκς, κλπ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  550
  • Reputation:   3257
  • Achievement Points:  558
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

τα κλασικά πρέπει να ξαναβγούν και να είναι κλασικά! Όχι πρόσφατες ιστορίες, για αυτές υπάρχουν άλλα περιοδικά..παλιές κλασικές ιστορίες Σκάρπα, Κάρπι κλπ αδημοσίευτες και επανατυπώσεις από την πρώτη 100άδα των κλασικών και την πρώτη 1000άδα του μμ και από τα πρώτα 150-200 ΜΜ (δλδ σχετικά δυσεύρετες λόγω κόστους και σε κακή ποιότητα μετάφρασης, χαρτιού, χρωμάτων...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4481
  • Reputation:   34903
  • Achievement Points:  4550
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγω ψήφισα " Μόνο Επανεκδόσεις ιστοριών από παλιότερα δυσεύρετα τεύχη" 

οχι για το " Μόνο Επανεκδόσεις" αλλά για το  "παλιότερα δυσεύρετα τεύχη"

 

Ουσιαστικά ταυτίζομαι απόλυτα με το μήνυμα του hardivic. 

"παλιές κλασικές ιστορίες Σκάρπα, Κάρπι κλπ αδημοσίευτες και επανατυπώσεις από την πρώτη 100άδα των κλασικών και την πρώτη 1000άδα του μμ και από τα πρώτα 150-200 ΜΜ (δλδ σχετικά δυσεύρετες λόγω κόστους και σε κακή ποιότητα μετάφρασης, χαρτιού, χρωμάτων...) "

 

Αυτά θα λέγονται Κλασικά.

 

Τώρα πόσοι θα τα αγόραζαν είναι μια άλλη συζήτηση!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3607 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν πιστεύω πως οι τωρινοί υπεύθυνοι των περιοδικών είναι ικανοί να βγάλουν Κλασικά υψηλού επιπέδου με καλές επιλογές ιστοριών, οπότε καλύτερα να μην επιστρέψουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55528
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πως να ψηφίσω στη δημοσκόπηση όταν έχοντας επιλέξει "δεν θέλω να επιστρέψουν" πρέπει αναγκαστικά να επιλέξω και τι ιστορίες θέλω να έχουν μέσα; :)

 

Δεν θέλω να επιστρέψουν γιατί δεν θέλω ένα περιοδικό που με την βούλα θα είναι αναμασημένο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πως να ψηφίσω στη δημοσκόπηση όταν έχοντας επιλέξει "δεν θέλω να επιστρέψουν" πρέπει αναγκαστικά να επιλέξω και τι ιστορίες θέλω να έχουν μέσα; :)

 

Δεν θέλω να επιστρέψουν γιατί δεν θέλω ένα περιοδικό που με την βούλα θα είναι αναμασημένο. 

Παράλειψίς μου, προστέθηκε η επιλογή στη δεύτερη ερώτηση  :D

 

Αναμασημένο εφόσον δημοσιεύονται παλιές αδημοσίευτες, γιατί; :P Δεν είναι απαραίτητο ότι θα υπάρχουν μόνο επανεκδόσεις ή και επανεκδόσεις. Γι' αυτό υπάρχει η 2η ερώτηση :fish2:

 

τα κλασικά πρέπει να ξαναβγούν και να είναι κλασικά! Όχι πρόσφατες ιστορίες, για αυτές υπάρχουν άλλα περιοδικά..παλιές κλασικές ιστορίες Σκάρπα, Κάρπι κλπ αδημοσίευτες και επανατυπώσεις από την πρώτη 100άδα των κλασικών και την πρώτη 1000άδα του μμ και από τα πρώτα 150-200 ΜΜ (δλδ σχετικά δυσεύρετες λόγω κόστους και σε κακή ποιότητα μετάφρασης, χαρτιού, χρωμάτων...)

Συμφωνώ.

 

 

Δεν πιστεύω πως οι τωρινοί υπεύθυνοι των περιοδικών είναι ικανοί να βγάλουν Κλασικά υψηλού επιπέδου με καλές επιλογές ιστοριών, οπότε καλύτερα να μην επιστρέψουν.

Είναι κι αυτό πάντα ένα θέμα, εάν κρίνουμε από κάποιες μέχρι τώρα παράδοξες επιλογές τους νομίζω ότι κινδυνεύουμε να έχουμε αναπάντεχα και όχι ευχάριστα αποτελέσματα σε μια πιθανή έκδοση Κλασικών  :flowerbad:

 

Εάν βάλουν από μόνοι τους παλιές καλές αδημοσίευτες θα τους κάνω προτομή  :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15469
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όχι δεν θέλω!!! Όχι επειδή δεν το θεωρώ αξιόλογο περιοδικό, αντιθέτως μάλιστα.Το ότι έχω πλήρη τη σειρά του Τερζό το επιβεβαιώνει αυτό.

Απλά δύο λόγους έχω:

1ον Αρκετά τεύχη αγοράζω κάθε μήνα και δεν με παίρνει επ ουδενί για άλλα. Εδώ σκέφτομαι να κόψω κάποια

2ον Αν κρίνω από τις λοιπές εκδόσεις της καθημερινής δεν θα ήθελα να επανεκδοθούν τα κλασικά με αυτή τη χάλια ποιότητα χαρτιού και ιστοριών.

Οπότε πιστεύω είναι απαραίτητη και μια επιλογή ψηφοφορίας που απλά λέει όχι. Επαναλαμβάνω η φράση "δεν το θεωρώ αξιόλογο περιοδικό" δεν με εκφράζει καθόλου για τον συγκεκριμένο τίτλο που είναι ο αγαπημένος μου!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4228
  • Reputation:   26887
  • Achievement Points:  4274
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν πάρουν ως βάση τα Ιταλικά Κλασσικά τότε θα ήταν πολύ καλή έκδοση. Μιλάω για την νέα έκδοση I Grandi Classici Disney (Seconda Serie).

 

Το πρώτο τευχάκι της είχε την Κόλαση του Μίκυ μαζί με άλλες ιστορίες που μπορείτε να δείτε εδώ.

 

it_gcdn_01a_001.jpg

 

Στον inducks δεν είναι γραμμένα όλα τα τεύχη της σειράς. Το 12 της τεύχος βγαίνει στις 25 Δεκεμβρίου με εξώφυλλο την Μαρβελ Ντακ. Πάντω, έκανε που έκανε η Καθημερινή copypaste την Ιταλική Βιβλιοθήκη του Μπαρκς... Δεν μπορεί αν κάνει καμιά έκδοση όπως τα Κλασσικά copypaste... :P Εγώ θα ήμουν ευχαριστημένος πάντως εάν αυτό γινόταν διότι οι Ιταλοί έχουν κάποιο μυαλό και διαλέγουν ωραίο υλικό σε αντίθεση με τους δικούς μας εδώ που έχουν ώρες ώρες αναλαμπές... 

 

 

gcns12t.jpg

 

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  2134
  • Reputation:   20792
  • Achievement Points:  2171
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ψηφισα οτι θα ηθελα να επανελθουν τα Κλασικα οπωσδηποτε, και επισης ψηφισα οτι θα θελα να υπαρχει ισορροπια παλιων δυσκολων ιστοριων και νεων καλων, διαλεγμενων. Νομιζω οτι θα ηταν οτι πιο τελειο. Ετσι θα εισαγεις και νεους αναγνωστες, που δεν ειχαν την ευκαιρια να απκτησουν παλαιοτερα κλασικες σουπερ ιταλικες θρυλικες ιστοριες, αλλά και θα αφηνεις και τους παλιους σου αναγνωστες ευχαριστημενους. Μακαρι, αν και δεν το βλεπω, αλλά το ευχομαι. Τα κλασικα ηταν παντα το αγαπημενο μου περιοδικο, και το τελευταιο που σταματησα, οταν επαψα να παιρνω ντισνευ, οποτε πενθησα οταν σταματησε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  550
  • Reputation:   3257
  • Achievement Points:  558
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν πάρουν ως βάση τα Ιταλικά Κλασσικά τότε θα ήταν πολύ καλή έκδοση. Μιλάω για την νέα έκδοση I Grandi Classici Disney (Seconda Serie).

 

Το πρώτο τευχάκι της είχε την Κόλαση του Μίκυ μαζί με άλλες ιστορίες που μπορείτε να δείτε εδώ.

 

it_gcdn_01a_001.jpg

 

Στον inducks δεν είναι γραμμένα όλα τα τεύχη της σειράς. Το 12 της τεύχος βγαίνει στις 25 Δεκεμβρίου με εξώφυλλο την Μαρβελ Ντακ. Πάντω, έκανε που έκανε η Καθημερινή copypaste την Ιταλική Βιβλιοθήκη του Μπαρκς... Δεν μπορεί αν κάνει καμιά έκδοση όπως τα Κλασσικά copypaste... :P Εγώ θα ήμουν ευχαριστημένος πάντως εάν αυτό γινόταν διότι οι Ιταλοί έχουν κάποιο μυαλό και διαλέγουν ωραίο υλικό σε αντίθεση με τους δικούς μας εδώ που έχουν ώρες ώρες αναλαμπές... 

 

 

gcns12t.jpg

 

 

 

 

 

θα τα αγόραζα με κλειστά μάτια λίγο που κοίταξα στο inducks

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4228
  • Reputation:   26887
  • Achievement Points:  4274
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

θα τα αγόραζα με κλειστά μάτια λίγο που κοίταξα στο inducks

Λογικό διότι όχι μόνο έχει καλούς κλασσικούς δημιουργούς αλλά έχει και πολλές δυσεύρετες κλασσικές ιστορίες (από μεριά ελληνική) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4481
  • Reputation:   34903
  • Achievement Points:  4550
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

θα τα αγόραζα με κλειστά μάτια λίγο που κοίταξα στο inducks

 

Και εγω το ίδιο. Αυτό ακριβώς λείπει αυτή τη στιγμή. Ένα τέτοιο περιοδικό διμηναίο, 260 σελίδες παλιό-δυσεύρετο Ιταλικό και Αμερικάνικο Ντίσνευ -ΟΧΙ ΜΠΑΡΚΣ ΟΧΙ ΡΟΣΑ στα 3.5 ευρώ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  13006
  • Reputation:   95298
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  431
  • With Us For:  4672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ναι,θα ήθελα να ξαναδώ τα Κλασικά και πάλι στα περίπτερα...!

 

Όσον αφορά την ύλη που θα έχουν θα προτιμούσα να μπαίνουν παλιές και κλασικές ιστορίες Ευρωπαίων αλλά και Αμερικανών δημιουργών (όχι μόνο Μπαρκς και Ρόσα) που έχουν ξαναδημοσιευτεί τα (πολύ) παλιά χρόνια στην χώρα μας...!Με αυτόν τον τρόπο θα βλέπουμε μόνο νέες ιστορίες στα υπόλοιπα περιοδικά (Μίκυ Μάους,Κόμιξ)...!

 

Συμφωνώ με την καλαίσθητη Ιταλική σειρά...!Κι εγώ θα ήθελα πολύ να την δω στην Ελλάδα...! :yes:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6520
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω ξαναπεί, ότι είμαι υπέρ της άποψης λίγοι και καλοί τίτλοι.

 

Βέβαια, με κάποιο τρόπο θα πρέπει και οι νέοι αναγνώστες να μπορούν να διαβάσουν και παλαιότερο υλικό, που είτε είναι αρκετά σπάνιο, είτε δεν έχει δημοσιευτεί στην χώρα μας και δεν θα ταίριαζε στα υπόλοιπα περιοδικά.

 

Όμως οι καιροί είναι δύσκολοι, οπότε ένα τέτοιο εγχείρημα μάλλον δεν θα περπατούσε, αν και θα ήταν αρκετά ρομαντικό-νοσταλγικό.

 

Για αυτό ψήφισα:  Όχι, μου άρεσαν σαν έκδοση αλλά την παρούσα στιγμή δε θα τα αγόραζα για ποικίλους λόγους.

Και επέλεξα:  Επανεκδόσεις και Αδημοσίευτες ιστορίες σε ισορροπία  Με την προϋπόθεση βέβαια, οι αδημοσίευτες ιστορίες να είναι και παλιές (όπως είπα παραπάνω)

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.