Μετάβαση στο περιεχόμενο

Cosmote Books


jimakoszs97

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9667
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Το Cosmote Books λειτουργεί από το 2013 και είναι ένα από τα μεγαλύτερα ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία της Ελλάδας. Εκτός από την μεγάλη ποικιλία βιβλίων/comics (και ebooks) θα βρείτε και ταινίες, χαρτικά είδη και παιχνίδια-φιγούρες. Σε γενικές γραμμές οι τιμές του είναι καλές.

Για παραγγελίες άνω των €40 τα έξοδα αποστολής στον χώρο σας είναι δωρεάν (διαφορετικά είναι €4.90 για όλη την Ελλάδα). Για παραλαβή από καταστήματα COSMOTE και Γερμανός δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση. Επίσης η αντικαταβολή είναι δωρεάν.

Για να βρείτε κάποιο comic που θέλετε προτείνω να κάνετε αναζήτηση με τον κωδικό ISBN γιατί συνήθως οι τίτλοι που βάζουν είναι πολύ γενικοί (π.χ. σκέτο «Batman»).

Τον Νοέμβριο είχε έκπτωση 30% σε όλα τα βιβλία και κόμικς και πολλοί από εδώ μέσα κάναμε τις πρώτες μας αγορές από εκεί. Εγώ έκανα 2 παραγγελίες: μία για παραλαβή από κατάστημα Cosmote και μία για αποστολή στο σπίτι. Και οι δύο παραγγελίες έγιναν στις 8 Νοεμβρίου. Η πρώτη έφτασε στο κατάστημα Cosmote που επέλεξα στις 25 Νοεμβρίου. Τα comics (Green Arrow και Batman ήταν όλα) ήταν μέσα σε κουτί και ήταν όλα σε καλή κατάσταση. Στο ταμείο (από την στιγμή που ήρθε η σειρά μου) περίμενα περίπου 5 λεπτά. Η δεύτερη παραγγελία δεν μου ήρθε ακόμα γιατί το ένα κόμικ ήταν προπαραγγελία και θα κυκλοφορήσει στις 6 Δεκεμβρίου (Assassin's Creed: Templars Vol. 1).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Ο προλαλήσας μου άνοιξε και μένα τα μάτια. Βρήκα σημαντικά καλύτερες τιμές στο Vagabond (vizbig), το οποίο αν και άργησε σχετικά, τουλάχιστον δεν είχα την αγωνία μήπως χαθεί στη μεταφορά, αντικείμενο ήδη πληρωμένο. Παράγγειλα ήδη και τους δύο τελευταίους τόμους και περιμένω.

Για δύο τόμους Johnny Red (ακούς Biggles??) ειδοποιήθηκα αμέσως για παραλαβή.

 

Η μόνη επιφύλαξη που κρατάω είναι οτι η βιβλιοδεσία του Vagabond, διαλύθηκε σχεδόν αμέσως. Θα δω και τα υπόλοιπα και θα ξαναενημερώσω.

 

Και πάλι ευχαριστώ jimakoszs97.

 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

 Και οι δύο παραγγελίες έγιναν στις 8 Νοεμβρίου. Η πρώτη έφτασε στο κατάστημα Cosmote που επέλεξα στις 25 Νοεμβρίου.

Φαίνεται το έχουν σύστημα να τα στέλνουν μετά από 2+ βδομάδες.

Και να φανταστώ τα προϊόντα που παράγγειλες έγραφαν "παράδοση σε 2-4 εργάσιμες ημέρες" :moutra2:

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κάνε λίγο υπομονή laz33, λες να αντλούν κάποια ευχαρίστηση αν μας καθυστερούν; :P . Όπως λέει και ο Ανδρέας, το cosmotebooks δεν έχει δικές του αποθήκες με στοκ. Τα συζήτησα και με υπάλληλο την προηγούμενη εβδομάδα που παρέλαβα τα δικά μου. Από εξωτερικό φέρνει. Αν από bookdepo και amazon θέλει 10-15 μέρες για να έρθει κάτι, λογικό να χρειάζονται 20 για την cosmote που πρέπει πρώτα να τα φέρει στα κεντρικά στην Αθήνα και μετά να τα αναδιανέμει. Και εγώ στην αρχή ήμουν πολύ καχύποπτος λόγω καθυστέρησης αλλά διαψεύστηκα. 

 

Προσωπική εμπειρία; Άψογοι στα όλα τους. Ενημερωτικά emails συνεχώς (να κοιτάτε τα spam γιατί το hotmail τα στέλνει εκεί λόγω μεγάλης συχνότητας), sms όταν έκλεισα την παραγγελία και όταν εκτελέστηκε. Σου δίνει επιλογή να διαλέξεις και το πιο κοντινό σου κατάστημα για παραλαβή. Όταν παρέλαβα η συσκευασία ήταν άριστη και την μια από τις δύο φορές η ίδια η υπάλληλος μου είπε αν θέλω να το ανοίξω πριν το πληρώσω. 

 

Θα τους προτιμήσω ξανά, αυτό είναι σίγουρο. Άλλωστε τέτοιες προσφορές τις βγάζουν συχνά πυκνά.   :)

 

Edit: Ευχαριστώ και εγώ τον jimakoszs97 για την ενημέρωση.  :best:

 

post-5259-1223477705.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ας έγραφαν τότε ότι τα προϊόντα αποστέλονται σε 15 μέρες και όχι σε 2-4 , για να κανονίζουμε κι εμείς την πορεία μας..

Και δεν είναι μόνο αυτό το παράπονό μου.
2 mail τους έστειλα, δεν απάντησαν.
2 φορές τηλέφωνο τους πήρα και μου έλεγαν αερολογίες.

Τέλος πάντων. Θα περιμένω να έρθουν(αν έρθουν) και θα κάνω μετά ένα συνολικό σχόλιο.

Μέχρι στιγμής πάντως δεν είμαι ευχαριστημένος απ΄την συνδιαλλαγή μαζί τους.

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

1.jpg

 

Ομοίως και στις 3 παραγγελίες μου. Δεν ξέρω τι ακριβώς έγραφε σε αυτά που πήρες. :) Εν πάση περιπτώσει, πάρε τους ένα τηλέφωνο. :)

 

Edit: Τώρα διάβασα το edit σου. Περίεργο.  :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9667
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Φαίνεται το έχουν σύστημα να τα στέλνουν μετά από 2+ βδομάδες.

Και να φανταστώ τα προϊόντα που παράγγειλες έγραφαν "παράδοση σε 2-4 εργάσιμες ημέρες" :moutra2:

 

Όχι, έγραφαν "υπό επεξεργασία".
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εμένα έγραφαν και τα 3 προϊόντα που παράγγειλα ότι αποστέλονται σε 2-4 εργάσιμες ημέρες.
Κι έχουν περάσει μέχρι στιγμής.....9 εργάσιμες, δηλαδή σχεδόν 15 ημερολογιακές και τίποτα ακόμα.

Η δικαιολογία τους όταν τους πήρα τηλέφωνο ήταν ότι ο συγκεκριμένος εκδότης καθυστερεί να τα αποστείλει.
Ενημερωτικά όλα όσα παράγγειλα είναι της ΜΑΜΟΥΘ.

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν πιστεύω πως είναι δικαιολογία στην περίπτωση της Μαμούθ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κι εγώ μία από τα ίδια με τον laz, με αμερικάνικες όμως κυκλοφορίες (IDW, Image). Όταν με το καλό φτάσει, θα γράψω κι εγώ αναλυτικά εντυπώσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ όπως έγραψα κι αλλού έχω θετικότατες εντυπώσεις. ΟΚ, μπορεί ν' αργούν λίγο παραπάνω, αλλά μην είμαστε και πλεονέκτες. Έχουν εξαιρετικές τιμές, ποικιλία και τα κόμικς φτάνουν σε άριστη κατάσταση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οταν θελω να παραγγειλω ενα βιβλιο,το κανω απο το e-shop,και σε τρεις μερες το εχω στα χερια μου.Και ουτε αυτοι εχουν στοκ.(Για μεγαλυτερες παραγγελιες συμφερουν αλλα βιβλιοπωλεια Πρωτοπορια π.χ).

Δυο φορες εκανα παραγγελια απο την cosmotebooks,ενα ξενογλωσσο , και κατι παιδικα βιβλια που ηθελα για δωρο,γιατι τα βρηκα λιγο πιο οικονομικα απο το e-shop,αλλα στην τελικη δεν τα εδωσα εγκαιρως.

Στην πρωτη περιπτωση ηξερα οτι θα αργησει,αλλα κοντεψαμε τον ενα μηνα.Στην 2η, δυο βδομαδες.Και τις 2 φορες πηρα τηλεφωνο.Νευριασα.Δεν νομιζω να ξαναπαραγγειλω.Ας γραφουν διπλα χρονο παραδοσης 15 ημερες. :moutra:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12428
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   181
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Αν τα Cosmote Books λειτουργούν με τις πονηριές που κάνουν στα καρτοκινητά

τότε μακριά και αγαπημένοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Παρέλαβα σήμερα την 1η μου παραγγελία από cosmotebooks.
Από χθες ήταν έτοιμη.

Tην είχα κάνει στις 19/11.
3 κόμικ, όλα της ΜΑΜΟΥΘ και όλα έγραφαν αποστολή σε 2-4 εργάσιμες ημέρες.
Οι 2-4 εργάσιμες έγιναν τελικά....13 εργάσιμες ή αλλιώς 18 ημερολογιακές :trixes:

Ανάμεσα σ΄αυτές τις μέρες έστειλα 2 mail(κανένα δεν απαντήθηκε) και πήρα 3 φορές τηλέφωνο.
Τις 2 πρώτες μου έλεγαν λόγια του αέρα, την 3η που έγινα πιο πιεστικός, μου είπαν ότι "μάλλον τα 2 απ΄τα 3 τεύχη είναι εξαντλημένα, γι΄αυτό καθυστερούμε, αλλά καλού κακού περιμένετε λίγο ακόμα πριν τα ακυρώσετε".

Τελικά βρέθηκαν(άρα το "μάλλον είναι εξαντλημένα" ίσως ήταν δικαιολογία να μην τους "ζαλίζω").


Και το κερασάκι στην τούρτα. Το ένα απ΄τα 3 τεύχη που παράγγειλα ήταν το Λούκυ Λουκ "To Σιδερένιο Άλογο".
Ανοίγω το δέμα και τι να δω;
"Το Σιδερένιο Άλογο" αλλά της σειράς Μπλουμπέρυ :hit:
Αν είναι δυνατόν εν έτει 2016 να ψάχνουν ένα βιβλίο απ΄τ΄όνομα και όχι απ΄τον κωδικό.


Περιμένω μια ακόμα παραγγελία που έγινε στις 29/11.
Λογικά από βδομάδα και άμα.
Και ναι, έγραφε και σ΄αυτήν παράδοση σε 2-4 εργάσιμες.

Θέλω πάντως να πιστεύω ότι κόμικ με όνομα "Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ" δεν υπάρχει σε άλλη σειρά εκτός απ΄την Μπλέικ και Μόρτιμερ.


Συμπερασματικά.
Στο cosmotebooks, πέρα απ΄τις ομολογουμένως πολύ καλές τιμές(ειδικά το Νοέμβριο που είχε 30% έκπτωση), τα άλλα θετικά είναι.....εεεεεε..... οι πολύ καλές τιμές.
Άντε καλά. Και το ότι έρχονται σε όποιο κατάστημα επιθυμείς, γλιτώνοντας έτσι τα μεταφορικά.

Αν βγάλουν πάλι κανένα 30% ίσως το σκεφτώ να ξαναγοράσω κάτι, γνωρίζοντας όμως ότι θα μου έρθει σε 2+ βδομάδες.
Σε κάθε άλλη περίπτωση, μακριά κι αγαπημένοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30605
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  15
  • Reputation:   72
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Και εγω πηρα τα one piece 1,59  τον νοεμβρη με τις προσφορες .Βρηκα την ευκαιρια και τα πηρα απο εκει μιας και δεν τα εβρησκα αλλου στην Ελλαδα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9667
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Ήρθε σήμερα (με ACS) και η δεύτερη παραγγελία που είχα κάνει. Και τα τέσσερα κόμικς ήταν σε άριστη κατάσταση. Όπως είχα αναφέρει στο πρώτο post, το Assassin's Creed: Templars Vol. 1 ήταν προπαραγγελία και ως ημερημονία έγραφε 6/12/2016, οπότε ήρθε σχετικά γρήγορα. Κάτι που έχω παρατηρήσει στο Cosmote Books είναι ότι κάποια προϊόντα που τα έχουν βάλει για προπαραγγελία, για κάποιον λόγο τα αφαιρούν από το site όταν φτάνει η ημερομήνια που γράφει ότι θα γίνουν διαθέσιμα. Έτσι έγινε και με το Templars αλλά ευτυχώς εμένα μου ήρθε κανονικά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Παρέλαβα Vagabond 11. Νομίζω χρονικά πολύ καλά, μιας και το κριτήριό μου είναι ο χρόνος που υπολογίζω σε σχέση με την αποστολή από Αγγλία.

Το Johnny Red (δύο τόμους), το παρέλαβα εντός τριημέρου.

Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος, αν εξαιρέσουμε το Vagabond 10 που διαλύθηκε, μάλλον όμως τυχαία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ήλθε, ήλθε. Κατέφτασε επιτέλους η παραγγελία. Τελευταίος και καταϊδρωμένος, ας κάνω κι εγώ έναν απολογισμό.

 

10/11/2016: Έκανα την παραγγελία

08/12/2016: Έλαβα mail πως τελικά απεστάλη στο κατάστημα Γερμανός που είχα επιλέξει

09/12/2016: Έλαβα mail πως η παραγγελία είναι έτοιμη και εν τέλει την παρέλαβα.

 

Ένας μήνας ακριβώς δηλαδή από την παραγγελία μέχρι την παραλαβή. Είμαι σχετικά σίγουρος πως τα βιβλία όταν τα παρήγγειλα, έγραφαν πως στέλνονται σε 2-3-5 εργάσιμες, κάπου εκεί. Τώρα πλέον τα ίδια βιβλία γράφει πως αποστέλλονται σε 10-15 εργάσιμες. Επομένως είτε τα έχω χαμένα (διόλου απίθανο), είτε είδαν πως καθυστερούν και το διόρθωσαν στην σελίδα τους. Αλλά ακόμα και έτσι, 15 εργάσιμες είναι λιγότερες από έναν μήνα που τελικά τους πήρε.

 

Η κατάσταση από την άλλη, είναι εξαιρετική. Δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί βιβλία paperbacks με μαλακό εξώφυλλο χωρίς το παραμικρό τσάκισμα. Με το που πήγα στο ταμείο, οι άνθρωποι άνοιξαν την κούτα, τα έλεγξαν ένα ένα μπροστά μου, τα έβαλαν σε μία σακουλίτσα και μου τα έδωσαν, πολύ κομπλέ. Ακόμα και το κάλυμμα που είχε ένας hardcover τόμος, ήταν σχεδόν αψεγάδιαστο. Μου έκανε πολύ εντύπωση.

 

Η ενημέρωση ήταν... όχι και τόσο καλή :P Όχι εντάξει, είχε τα τυπικά mails. Μου έστειλαν δηλαδή ένα όταν έγινε η παραγγελία, άλλο ένα όταν έφυγε για το κατάστημα, και ένα τελικό όταν τελικά ήταν διαθέσιμο. Τηλέφωνο δεν πήρα, δεν ήθελα να μπλέξω. Φαντάστηκα πως όταν είναι η ώρα της, θα έρθει. Το άσχημο της υπόθεσης είναι πως τους έδωσα το τηλέφωνό μου και επέλεξα να μου στείλουν ενημερωτικά SMS με την κατάσταση της παραγγελίας. SMS δεν έλαβα, αντίθετα, από την στιγμή που έκανα την παραγγελία, ξεκίνησαν να με παίρνουν ενοχλητικά νούμερα της Cosmote για προσφορές. Πάρα πολύ άσχημο αυτό. Θα το κάνω βούκινο όποτε το φαίρνει η κουβέντα.

 

Τέλος, να πω πως μου έδωσαν ένα διαφημιστικό φυλλαδιάκι, που αναφέρει πως οι παραγγελίες του Δεκεμβρίου έχουν δωρεάν μεταφορικά. Δείτε το όσοι ενδιαφέρεστε. Εγώ σίγουρα δεν θα κάνω άλλες αγορές από εκεί άμεσα. Κάααποια στιγμή λέω να τσιμπήσω 2-3 πραγματάκια ακόμα μιας και μπήκα στον χορό, όμως έχουμε καιρό ακόμα. Ίσως (ότ)αν ξαναβάλουν κάποια αντίστοιχη έκπτωση.

 

 

Εν ολίγοις, οι προσωπικές μου εντυπώσεις:

+ Άριστη κατάσταση βιβλίων

+ Πολύ καλές τιμές (τουλάχιστον όσο προλάβαμε την 30% έκπτωση)

 

- Μεγάλη καθυστέρηση

- Αντί για ενημερωτικά SMS για την παραγγελία, έλαβα ενοχλητικά τηλεφωνήματα για προσφορές της Cosmote

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και στο Public αυτό το διάστημα έχει δωρεάν μεταφορικά αν πάρεις ονλάιν πράγματα, λόγω εορτασμού του ηλεκτρονικού εμπορίου, πρακτική που ξεκίνησε τα τελευταία χρόνια έξω και τώρα το βλέπουμε και εδώ. Οπότε μην ψαρώνετε, δεν είναι από την καλή τους την καρδιά. Έχει πέσει γραμμή. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εν ολίγοις, οι προσωπικές μου εντυπώσεις:

+ Άριστη κατάσταση βιβλίων

+ Πολύ καλές τιμές (τουλάχιστον όσο προλάβαμε την 30% έκπτωση)

 

- Μεγάλη καθυστέρηση

- Αντί για ενημερωτικά SMS για την παραγγελία, έλαβα ενοχλητικά τηλεφωνήματα για προσφορές της Cosmote

To "άριστη κατάσταση βιβλίων" ισχύει, το επιβεβαιώνω κι εγώ.

Αλλά απ΄την άλλη αυτό πρέπει να θεωρείται δεδομένο.

Απ΄όπου κι αν παράγγειλα δεν θυμάμαι να μη μου ήρθαν σε τουλάχιστον πολύ καλή κατάσταση τα προϊόντα.

Μιλάω για καινούρια, γιατί μεταχειρισμένο έχει τύχει να μου έρθει σε κατάσταση χειρότερη απ΄όσο έλεγε στην περιγραφή.

 

Για την καθυστέρηση πάλι καλά να λέω που μου τα άργησαν "μόνο" 15 μέρες. Βλέπω υπάρχουν και χειρότερα.

Τα δικά μου πάντως δεν τα έχουν διορθώσει.

Συνεχίζουν να γράφουν παράδοση σε 2-4 εργάσιμες.

 

Και επαναλαμβάνω ήταν όλα ελληνικά. Μέσω Αγγλίας πέρασαν και έκαναν τόσο καιρό να έρθουν; Δεν μπορώ να καταλάβω...

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συνεχίζουν να γράφουν παράδοση σε 2-4 εργάσιμες.

Και επαναλαμβάνω ήταν όλα ελληνικά. Μέσω Αγγλίας πέρασαν και έκαναν τόσο καιρό να έρθουν; Δεν μπορώ να καταλάβω...

 

Αποσο είδα ειχες μαμουθ στην παραγγελία σου. Ολοι εδω μπορούν να σε διαβεβαιωσουν πως το εμπορικό κομμάτι της μαμουθ εχει χαμηλους ρυθμους, εως χελώνας. Με μεγαλη σιγουριά μπορω να σου πω πως δεν φταιει το κοσμοτεμπουκς για την αργοπορία στην παραγγελία σου καθως κανενα eshop δεν εχει στοκ.

Επειδή εχω αγοράσει μαμουθ απο πολιτεία, πρωτοπορία αλλα και public, ολα ανεξαιρέτως καθυστερούν. Στην τελευταία μου παραγγελία μαλιστα απο πρωτοπορία με ενημερωσαν 8 ημερες μετά πως καποιο δεν ειναι διαθέσιμο τελικα!

Σε αυτο το φορουμ, φιλε laz, ευτυχώς παντα εχουμε κατι να διαβάσουμε οσο και αν αργουν οι παραγγελίες μας :-)

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τόσο πολύ δεν μου έχουν ξαναργήσει.

Έχω παραγγείλει κι εγώ κόμικ της ΜΑΜΟΥΘ από Πρωτοπορία(που δεν υπήρχε στο στοκ του βιβλιοπωλείου) κι έκανε 5 ημέρες να έρθει, μέσα στα χρονικά πλαίσια δηλαδή που δήλωναν(έγραφε "παράδοση κατόπιν παραγγελίας σε 2-5 εργάσιμες ημέρες").

 

Αυτό το κακό του cosmotebooks δεν το έχω ξανασυναντήσει.

Άλλο 5 εργάσιμες, άλλο 13.

Δεν τους δικαιολογώ σ'αυτό το θέμα.

Αν έγραφαν παράδοση σε 10-15 εργάσιμες δεν θα είχα κανένα παράπονο.

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Να συμπληρώσω πως πριν λίγες ώρες, αφότου παρέλαβα τα βιβλία, μου έστειλαν ένα ενημερωτικό SMS πως η παραγγελία μου είναι έτοιμη :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σήμερα, 25/12 και αύριο, 26/12 όλα τα βιβλία (και τα κόμικς), αλλά και τα παιχνίδια του καταστήματος -30%. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τσέκαρα το 30% αυτό με το 30% του Νοεμβρίου σε αρκετά κομικς που είχα περασμένα στη wish list μου. Οι αρχικές τιμές τώρα είναι περίπου 5% μεγαλύτερες απο ότι πριν.

 

Άρα πρακτικά αυτό το 30% είναι σχεδόν 25%

 

Σήμερα, 25/12 και αύριο, 26/12 όλα τα βιβλία (και τα κόμικς), αλλά και τα παιχνίδια του καταστήματος -30%. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το τσέκαρα κι εγώ. Όντως οι τιμές είναι 1-2€ πάνω, όμως όχι λόγω έκπτωσης, η οποία είναι όντως 30%. Απλά ανέβασαν την αρχική, ονομαστική τιμή. Π.χ. σε κάποια που είχα τσεκάρει.

 

Τα στριπ του Popeye του Bobby London, είχαν 44€ άρα πήγαν 30,8€. Τώρα το έχουν 46€ ονομαστική, άρα πάει 32,20€

Τα Popeye Classics της IDW, είχαν 33€ και πήγαν σε 23,10€. Τώρα έχουν 35€ ονομαστική, άρα πάει 24,50€ με την έκπτωση.

 

Άρα ανέβασαν την αναγραφόμενη τιμή. Και πάλι, καλές τιμές είναι, αλλά όταν φύγει και η προσφορά, δεν ξέρω αν θα έχει κάποιος λόγο να αγοράζει από εκεί αν παραμείνουν αυτές οι ονομαστικές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό λέω και γω... το πιθανότερο είναι λόγω ισοτιμίας αλλά θα πρέπει να μας πει κάποιος εάν έχουν κάνει το ίδιο και με τα ελληνικά.

 

 

 

Άρα ανέβασαν την αναγραφόμενη τιμή. 

 
 

Οι αρχικές τιμές τώρα είναι περίπου 5% μεγαλύτερες απο ότι πριν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αυτό λέω και γω... το πιθανότερο είναι λόγω ισοτιμίας αλλά θα πρέπει να μας πει κάποιος εάν έχουν κάνει το ίδιο και με τα ελληνικά.

 

 

 

 

 

Όχι. Στης ΜΑΜΟΥΘ τουλάχιστον που κοίταξα δεν τις άλλαξαν.

Όσο είχαν το Νοέμβριο έχουν και τώρα.

 

Κι ενώ είχα πει δεν θα ξαναγόραζα από εκεί, έκανα τελικά μια παραγγελία.

Σϊγουρα θα μου έρθει σε 2+ βδομάδες κλασικά, αλλά καινούριο Μπλέικ και Μόρτιμερ με 4.74€ είναι η αλήθεια δεν θα βρεις πουθενά αλλού.

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Λοιπόν, για να μη λέτε ότι η ΜΑΜΟΥΘ είναι που καθυστερεί να τα στείλει.
Παράγγειλα από Πρωτοπορία 3 κόμικς της ΜΑΜΟΥΘ (που ΔΕΝ ήταν άμεσα διαθέσιμα) και μου ήρθαν σε 5 εργάσιμες ημέρες.

Από cosmotebooks έκαναν 12 εργάσιμες ημέρες την 1η φορά και 13 εργάσιμες τη 2η.
 

Έχω κάνει και 3η παραγγελία(πάλι κόμικς της ΜΑΜΟΥΘ).
Έχουν περάσει 14 εργάσιμες(3+ εβδομάδες δηλαδή, επειδή μεσολάβησαν και κάποιες αργίες) και ακόμα τίποτα. Χθες που τους πήρα τηλέφωνο, πέραν του ότι έκανα πόσες προσπάθειες να τους βρω, μου είπαν πολύ απλά "δεν ξέρουμε, θα μάθουμε και θα σας ενημερώσουμε".
Ακόμα περιμένω...
Τους βρίζεις μετά ή δεν τους βρίζεις;
Έχε χάρη που ήμουν στις καλές μου.

Συνολικά μια κριτική:
Τιμές:5/5(ο μοναδικός λόγος που μ΄έκανε να παραγγείλω)
Ποικιλία:3/5
Eξυπηρέτηση:2/5(κι αυτό μόνο και μόνο επειδή υπάρχει η δυνατότητα να στα στείλουν σε όποιο κατάστημα σε βολεύει)
Χρόνος παράδοσης:0/5

Σύνολο: 2,5/5

Σαν να λέμε, όποιος έχει γαϊδουρινή υπομονή ας παραγγείλει από cosmotebooks.
Οι υπόλοιποι μακριά...


 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Ώπα παιδιά!!!! Μην πετροβολάμε την Cosmotebooks βασιζόμενοι αποκλειστικά στις καθυστερήσεις. Για μένα είναι αξιόπιστοι από τη στιγμή που σου παραδίδουν αυτό που παραγγέλνεις και μάλιστα αντικαταβολή σε (σημαντικά) φτηνότερες τιμές. Απλά σκεφτείτε να προπληρώσετε στο Amazon, να καθυστερεί η παραγγελία πέραν του καθορισμένου από τους ίδιους ορίου και να ακούτε τις @@@κίες του κάθε Εγγλέζου-αυτοματοποιημένου συστήματος σε σχέση με το πρόβλημά σας.

Παρέλαβα σε ΔΥΟ μέρες, αλλά και ξεροστάλιασα να περιμένω με την Cosmotebooks. So what?? Κανένας μας δεν διάβασε αβλεπί το βιβλίο που παράγγειλε. Και η αναμονή έχει την @@@λα της

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.