Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβληματισμός με την πορεία του φόρουμ


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαπιστώνω τους τελευταίους μήνες πως τα περισσότερα ποστ και με διαφορά αφορούν σειρές και ταινίες σχετικά ή και άσχετα με κομικς. Τα περισσότερα πόστ εκ των οποίων, είναι απλά ένα λινκ από το δίκτυο... (trivia πληροφοριών ΙΜΟ που ο καθένας μπορεί να βρει σε 2-3 γνωστά sites του εξωτερικού).

 

Μήπως είναι ιδέα μου; Αν δεν είναι ιδέα μου τότε τι συμβαίνει; 

 

 

Μήπως δεν έχουμε να πούμε πράγματα για κόμικς και λέμε συνέχεια για σειρές και ταινίες; και εάν δεν έχουμε να πούμε για κόμικς (που είμαι σίγουρος πως έχουμε να πούμε) τότε πρέπει να λέμε για ταινίες απλά για να κρατήσουμε ζωντανό το φόρουμ; Και δεν είναι απλά πως είναι καλοκαίρι... Αυτή η ιστορία είναι πολλούς μήνες...

 

 

εδιτ...

Προφανώς και δεν λέω να φύγουν οι ταινίες και οι σειρές σχετικές με κόμικ και η γενικότερη κουβέντα, αλλά μήπως το έχουμε παρακάνει;

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

:clap2:  :up:

 

Απο τη στιγμη που υπαρχουν οι αντιστοιχες ενοτητες ποστ θα γινονται...

 

 

Εγω απο την αλλη το βλεπω σαν ''ενδιαφερον για το φορουμ''  

 

 

Βασικα συχνα ποστ που δεν εχουν σχεση με τα κομικς γινονται μονο στην ενοτητα ΤΑΙΝΙΕΣ/ΣΕΙΡΕΣ ΕΚΤΟΣ ΚΟΜΙΚΣ που εχει φτιαχτει γι'αυτο ακριβως το λογο! 

 

και πιο συγκεκριμενα σε λιγες υποενοτητες  1. GC'S MOVIE ZONE (Νέα, Trailers, Πρεμιέρες κτλ)  

                                                                     2. ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;

                                                                     3. STAR TREK TALK   (λογω των επικειμενων ταινιων)

                                                                     4. STAR WARS NEW TRILOGY - SPIN-OFFS(2015-????) (λογω των επικειμενων ταινιων)

                                                                     5. GAME OF THRONES [ Βασισμένη στα βιβλία του George R.R. Martin ]  

 

οποτε δεν μπορω να καταλαβω που το προβλημα?! :)

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Το σάιτ λειτουργεί άναρχα. Με την καλή έννοια. Δηλαδή ο καθένας κάνει ό,τι τον ευχαριστεί. Όλοι σας/μας καλούμαστε να εμπλουτίσουμε όλες τις ενότητες. Αν κάποιος θέλει να βλέπει παρουσιάσεις περιοδικών κόμικς ας κάνει ο ίδιος για να τον μιμηθούν και άλλοι. :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το σάιτ λειτουργεί άναρχα. Με την καλή έννοια. Δηλαδή ο καθένας κάνει ό,τι τον ευχαριστεί. Όλοι σας/μας καλούμαστε να εμπλουτίσουμε όλες τις ενότητες. Αν κάποιος θέλει να βλέπει παρουσιάσεις περιοδικών κόμικς ας κάνει ο ίδιος για να τον μιμηθούν και άλλοι. :up:

ditto.

 

Και το ότι κάτι μπορεί να βρεθεί και αλλού δεν μου λέει τίποτα. Το ποστάρουμε και εδώ για να το συζητήσουμε εδώ που μας ενδιαφέρει να το συζητήσουμε. Επίσης κάτι που μπορεί να το είπατε κατ ιδίαν στην λέσχη αλλά έχει ακόμα ζουμί για συζήτηση, μην το κρατάτε για εσάς, Μοιραστείτε το και με τους υπόλοιπους. :) Το δεδομένο για εσάς δεν είναι για όλους. Δεν προσεγγίζουν όλοι το φόρουμ ή το ίντερνετ γενικά με τον ίδιο τρόπο. Πολλά από τα μέλη δεν συμμετέχουν πουθενά αλλού, και αυτό κάτι θα έπρεπε να σημαίνει γενικά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άρα λοιπόν δεν είναι ιδέα μου... τα περισσότερα πόστ πλέον αφορούν σειρές και ταινίες, ίσως γιατί οι ταινίες και οι σειρές σχετικές με το κόμικ είναι πάρα πολλές πλέον... 

 

Τώρα λοιπόν που μίλησε η τριάδα που είναι βασικά υπεύθυνη για αυτή την κατάσταση (καθώς έχει την μύγα), ας δούμε τι έχουν να πουν και οι άλλοι...

αν έχουν να πουν τίποτα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104540
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Κρείττον σιωπάν ή λαλείν μάτην.

 

Είναι προτιμότερο να σιωπάς, παρά να ομιλείς άσκοπα.

Φιλωνίδης

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

7 χρονια στο gc χαχα, παντα ετσι ηταν.. 

 

εβδομαδιαιες εκδοσεις 0, μονο μικυ μαους οπου γινεται η κουβεντουλα, τι αλλο να συζητησεις;

λιγο-πολυ εχουν παρουσιαστει σχεδον ολα τα ελληνικα κομικς..

 

ετσι ειναι τα φορουμς κ τα ιντερνετς ζωντανοι οργανισμοι.. ποσο να συζητησης για μια εκδοση του '90;;

 

η ποσοι παρακολουθουν εβδομαδιαιες ξενες σειρες;

 

αναρχες δικες μου σκεψεις

 

:frape:

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Επειδη ειπα την αποψη μου εχω τη μυγα?

 

Κλασικος totally, θελει παντα να προκαλει με τα σχολια του :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το πάτε φυρί-φυρί να σας δείξω εκείνο το αχαρτογράφητο κόμικ που δεν το έχει ούτε ο Κάσσης και να πιάσουμε κουβεντούλα!

Αμ δε!  :moutra:

 

:lol:

 

Πράγματι, δεν είναι καθόλου η ιδέα σου tottaly_wired... Και εγώ έχω κάνει την ίδια διαπίστωση... :best:

Μάλιστα, ερχόμενος εδώ από ένα hardcore και "σφιχτό" forum (retromaniax), μου έκανε εντύπωση, αυτή η καλώς εννοούμενη "αναρχία" που λένε τα παιδιά παραπάνω και όλα αυτά τα θέματα γενικής φύσεως...

 

Η αλήθεια είναι οτι όλα τα θεματικά fora, κάνουν κοιλιά κάποια στιγμή...

Στο δικό μας, μια και γι'αυτό μιλάμε, αφού υπάρχουν οι συγκεκριμένες ενότητες, θα βλέπουμε και τα ανάλογα posts. Από την πλευρά μας, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω (παλι), ας κάνουμε οτι μπορούμε για να αναθερμάνουμε τα topics είτε με κάποιο καινούργιο εξώφυλλο (αν υπάρχει), που θα ανεβάσουμε στην database, είτε με τις αναμνήσεις μας, είτε με την κριτική μας στις ιστορίες που διαβάζουμε...

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άρα λοιπόν δεν είναι ιδέα μου... τα περισσότερα πόστ πλέον αφορούν σειρές και ταινίες, ίσως γιατί οι ταινίες και οι σειρές σχετικές με το κόμικ είναι πάρα πολλές πλέον... 

 

Τώρα λοιπόν που μίλησε η τριάδα που είναι βασικά υπεύθυνη για αυτή την κατάσταση (καθώς έχει την μύγα), ας δούμε τι έχουν να πουν και οι άλλοι...

αν έχουν να πουν τίποτα...

Το φόρουμ δεν είναι μόνο για τα δικά σου γούστα, Το να προσπαθεί κανείς να σου το εξηγήσει ευγενικά αυτό, δεν έχει σχέση με μύγες και ούτε με απολογητικές στάσεις. Άστα τα τσιτάτα λοιπόν και put your effort and time where your mouth is. :) Να κρίνουμε τα αποτελέσματα όπως κρίνεις και εσύ των υπολοίπων. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν χρειάζεται κανείς να μου εξηγήσει τίποτα. Στο πρώτο ποστ εξέφρασα ένα προβληματισμό-(προσωπική διαπίστωση) και στο δεύτερο μια επιβεβαίωση αφού όχι μόνο κανείς δεν διαφώνησε με τον προβληματισμό μου, αλλά τα ποστ σας τον επιβεβαίωσαν.

 

Τώρα όσο υπάρχουν θεματικές, ας υπάρχουν και ποστ... φυσικό είναι αυτό... Αλλά η υπερπληθώρα ποστ σε αυτές τις ενότητες (που σίγουρα κάποιες με ενδιαφέρουν και συμμετέχω (δηλαδή για τα δικά μου γούστα...)) θα έχουν ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα (σε εμένα τουλάχιστον), δηλαδή να τα αγνοώ...

 

Μην ξεχνιέσαι... ο προβληματισμός μου αφορά στο ανελέητο σπαμάρισμα που γίνεται σε αυτές τις ενότητες και στην ποιότητα των ποστ. Δεν αφορά στην ύπαρξη των ενοτήτων, οπού πρέπει και είναι λογικό είναι να υπάρχουν... Μην λέτε λοιπόν ότι θέλετε απλά επειδή έχετε την μύγα (ναι το ξανά λέω).

 

 

και επειδή δεν μπορώ να μην γράψω ένα τσιτάτο και για να προκαλέσω (πφ...), δεν έχω εγώ το πρόβλημα εάν κάποιος θέλει να γράφει σε ένα φόρουμ για αυτοκίνητα και για μοτοσυκλέτες και ποδήλατα, επειδή απλά έχουν όλα ρόδες... :P

 

Το φόρουμ δεν είναι μόνο για τα δικά σου γούστα, Το να προσπαθεί κανείς να σου το εξηγήσει ευγενικά αυτό, δεν έχει σχέση με μύγες και ούτε με απολογητικές στάσεις. Άστα τα τσιτάτα λοιπόν και put your effort and time where your mouth is. :) Να κρίνουμε τα αποτελέσματα όπως κρίνεις και εσύ των υπολοίπων. :)

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 στο ανελέητο σπαμάρισμα

 

 

san diego

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

στο ανελέητο σπαμάρισμα - στην ποιότητα των ποστ

 

Ανελεητο σπαμαρισμα? εκτος απο προκλητικος εισαι και υπερβολικος :)

 

Ποιος εισαι εσυ ομως που θα κρινεις την ποιοτητα των ποστ? :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εχει πεσει η ποιοτητα του φορουμ 1-0

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δυστυχώς αλλά έτσι είναι. Πήξαμε στις αφίσες από ταινίες, στα πρόμο και στις τρέηλερ. Και με μια δόση ΚΟΜΙΞ για να μην βρίσκουμε ησυχία.

 

Εικάζω πως οφείλεται τόσο στο καλοκαίρι ,όσο και στην υπερπληθώρα παραγωγή από μεταφορές comic. 

 

Ας το αφήσουμε να δούμε τι θα γίνει ως τον Σεπτέμβριο. Εάν δεν αλλάξει κάτι , νομίζω πως βουλιάζουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ας πω και εγω την αποψη μου, μιας και στο GC μπαινω τουλαχιστον 20 φορες την ημερα, οπότε θεωρω τον εαυτο μου πολύ ενεργο μελος του φορουμ, ειτε διαβαζοντας τα ποστς, ειτε ποσταροντας (δευτερευοντως).

 

1. Οντως εχουμε φτασει στο σημειο που αναφερει ο Μακης. Δηλαδη να βλεπουμε τη μιση σελιδα των νεων καταχωρησεων να αφορα ταινιες και σειρες, ειτε σχετικες με κομικς, ειτε οχι.

 

2. αυτα τα ποστς, και τα τοπικς, οντως εχουν πολλαπλασιαστεί. Τι γινεται ομως με τα ποστς σχετικα με κομικς? Αυτα , εχουν υποχωρησει, τοσο διοτι οπως ειπε και ο mrd, πλεον δεν εχουν μεινει παρουσιασεις ελληνικων κομικς (εχει εξαντληθει οτι υπηρχε) , αλλά και επειδη η ελληνικη σκηνη οπως ειναι φυσικο με την Κριση που υπαρχει, βρισκεται σε κατιουσα οσον αφορα τα τακτικα μηνιαια/εβδομαδιαια τευχη και εκδοσεις. Αρα, μειωμενη κινηση και εδω.

 

3. Τι θα γινει, αν πουμε οτι αυτο που γινεται με τα ασχετα ως προς τα κομικς, ποστς, πρεπει να σταματησουν? Θα κερδισει κατι το GC, ως φορουμ ? θα μεταφερουμε αλλού το ενδιαφερον μας? προσωπικα, οσο εμπαινα πριν, τοσο θα μπαινω και μετα. Με τη διαφορα οτι θα μενω μεσα λιγοτερη ωρα, μιας και δε θα υπαρχουν και τα τοσο ενδιαφεροντα για ταινιες και σειρες θεματα, που με ορεξη διαβαζα. Επι της ουσιας ομως, τι θα κερδισει απο αυτο, το φορουμ μας?

 

4. εχετε αναρωτηθει, ομως, τι δειχνει το γεγονος οτι ολοι μας προτιμουμε να μπαινουμε εδω και να συζηταμε θεματα οπως το Star Wars, το GOT, και τις διαφορες σειρες, αντι να παμε σε αλλα φορουμ και σελιδες, πιο εξειδικευμενα και με καμενους fans του ειδους? αυτο στα δικα μου ματια, δειχνει ποσο πολυ αγαπαμε ολοι μας αυτο το φορουμ, και οτι αισθανομαστε οτι ειμαστε κομματι μιας ομορφης παρεας, και γι αυτο το κανουμε εδω, και κατα τη γνωμη μου πρεπει να συνεχισουμε να το κανουμε, αρκεί να μην πάρει τεραστιες διαστασεις το off/ comic ποσταρισμα, και απειληθει ο σκοπος του site. Μέχρι τοτε, ας διασκεδαζουμε ελευθερα, και οπως ειπατε, και λιγο "άναρχα". :)

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41697
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συμμετέχουμε στο οποιοδήποτε φόρουμ και γενικά στην οποιαδήποτε ομάδα σε εθελοντική βάση, με μόνο κριτήριο ότι η συμμετοχή μας μας ευχαριστεί. Αλλιώς δεν έχει νόημα να συμμετέχουμε. Από τη στιγμή που οι περισσότεροι προτιμούν να ασχολούνται με ταινίες ή σειρές βασισμένες στα κόμικς (και όχι μόνο) ή να γράφουν την άποψή τους για πολύ συγκεκριμένα περιοδικά κόμικς, τότε αυτοί είναι που δίνουν το στίγμα στο φόρουμ και δικαίως, επειδή αυτό σημαίνει ότι οι υπόλοιποι είτε δεν έχουν άλλη άποψη, είτε δεν τους ενδιαφέρουν οι συγκεκριμένες συζητήσεις.

Τι μπορούμε όμως να κάνουμε; Είναι δυνατό ή θεμιτό να επεμβαίνουμε σε ποστ που θεωρούμε ανούσια ή να θέτουμε ποιοτικά στάνταρ για τα ποστ που ανεβαίνουν; Στην τελική ,φόρουμ για κόμικς είμαστε και όχι φόρουμ για φιλοσοφία ή για ιστορία της Τέχνης πχ. :) Αν δεν μας ενδιαφέρουν κάποια θέματα, μπορούμε πάντα να μην τα διαβάζουμε. :)

 

Αλλά προσωπικά, κατανοώ τον προβληματισμό του Μάκη, άσχετα με το αν διαφωνώ με τον τρόπο που τον εξέφρασε και είμαι σίγουρος ότι έγραψε όσα έγραψε από ενδιαφέρον, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θεωρώ ότι τα σχόλια επί προσωπικού ήταν άκομψα.  :)

Δεν συμφωνώ όμως ότι έχει πέσει τόσο δραματικά η ποιότητα του φόρουμ και δεν καταλαβαίνω γιατί βουλιάζουμε και σίγουρα δεν καταλαβαίνω γιατί συνέχεια πρέπει να κρίνουμε τα ποστ των άλλων, τη στιγμή μάλιστα που δεν έχουμε διατυπώσει εναλλακτικές προτάσεις (αυτό δεν απευθύνεται στον totally_wired, που ξεκίνησε τη συζήτηση, απευθύνεται σε όλους μας) . :) 

 

Γίνονται πράγματα εδώ μέσα: καταχωρούνται και σχολιάζονται όλες οι ελληνικές εκδόσεις (που πιστεύω ότι δεν είναι καθόλου λίγες σε σχέση με ένα ή δύο χρόνια πριν), ανεβαίνουν συνεχώς άρθρα, σκανάρονται τεύχη, παρουσιάζονται ξένες εκδόσεις και βέβαια συνεχώς έχουμε καινούρια νέα σχετικά με τα κόμικς. Τώρα, αν η επικαιρότητα επικεντρώνεται κυρίως σε σειρές και ταινίες, δυστυχώς για αυτό φταίνε οι συγκεκριμένες, αντικειμενικές συνθήκες.

 

Κάποιες όμως συνθήκες μπορούμε να τις επηρεάσουμε εμείς... ;)

 

Σίγουρα βέβαια, αυτά δεν είναι αρκετά. Το ερώτημα είναι, τι έχουμε να προτείνουμε για να βελτιωθεί η κατάσταση και τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να βελτιώσουμε κι άλλο την ποιότητα του φόρουμ. Αντί λοιπόν, να τρωγόμαστε μεταξύ μας και να κατηγορούμε οι μεν τους δε, μήπως θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσουμε ένα καινούριο θέμα και να γράψουμε και κυρίως να συζητήσουμε κάποιες προτάσεις που θα μας ανεβάσουν κι άλλο ως φόρουμ, ως κοινότητα και το κυριότερο ως παρέα, έστω και διαδικτυακή;

 

Γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι 200 και νοματαίοι που μπαίνουμε κάθε μέρα σε αυτό το φόρουμ δεν μπορούμε να κατεβάσουμε κάποιες ιδέες. :). Και είμαι σίγουρος ότι θα κατεβούν ιδέες, επειδή θεωρώ ότι και αυτοί που κάνουν παρατηρήσεις ή γκρινιάζουν :P  ή απέχουν από το φόρουμ, το κάνουν επειδή ενδιαφέρονται.

 

Αλλά το ενδιαφέρον δεν αρκεί από μόνο του. Θέλουμε και προτάσεις. Θέλουμε και νέο, φρέσκο αίμα. Ίσως να θέλουμε και μια μικρή αλλαγή πορείας. Πώς θα επιτευχθεί όμως αυτό; Σίγουρα όχι με το να μη μιλάμε και να μη λέμε τη γνώμη μας, αλλά και σίγουρα όχι με το να μην έχουμε κάτι να (αντι)προτείνουμε σε όσα τυχόν μας ενοχλούν. Πάντα όμως πρέπει να σκεφτόμαστε ότι ο βασικός μας σκοπός είναι να περνάμε καλά.

 

Και συμφωνώ απόλυτα με τον christs (και όχι μόνο στο ακόλουθο): ακόμα και η παρουσία μας εδώ μέσα, δείχνει πόσο πολύ νοιαζόμαστε για το συγκεκριμένο φόρουμ. :)  :beer6:

 

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκε κανείς με όσα έγραψα. Αν όμως συνέβη, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη, δεν είχα τέτοια πρόθεση. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3660 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν είχα σκοπό να γράψω, αλλά επειδή μου άρεσε το ποστ του leonidio και συμφωνώ απολύτως με όσα έγραψα, άλλαξα γνώμη.

Συμμερίζομαι την παρατήρηση του Μάκη ότι η αναλογία καθαρών κομιξοπόστ και ταινιών/σειρών δεν είναι η «πρέπουσα». Γι' αυτό όμως οφείλεται κυρίως η επικρατούσα κατάσταση, αφού πλέον τα κόμικς μεταφέρονται συνεχώς στη μικρή και τη μεγάλη οθόνη.

Δευτερευόντως; Τα ίδια τα μέλη. Θέλω να σταθώ σε ένα συγκεκριμένο φαινόμενο που με έχει ενοχλήσει αρκετά. Προσωπικά, όταν διαβάζω ένα κόμικ τρέχω στον υπολογιστή να γράψω τη γνώμη μου στο ήδη υπάρχον θέμα. Πόσοι το κάνουν αυτό συστηματικά και όχι για μια καινούργια, «καυτή» έκδοση; Βλέπω παρουσιάσεις καλών κόμικς που έχουν 2-3 απαντήσεις από τον καιρό του Νώε, όχι γιατί δεν έχει διαβαστεί ο εν λόγω τίτλος, αλλά γιατί όσοι γράφτηκαν μετά τον κατακλυσμό, δεν μπήκαν στον κόπο να γράψουν κάτι. Η αναβίωση παλιών ποστ, θεωρώ ότι δίνει μια ζωντάνια στο φόρουμ και ότι μπορεί να αποτελέσει γνώμονα αγοράς για κάποια πιο νέα μέλη. Και γενικά μου φαίνεται ότι εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε την τάση να κουβεντιάζουμε έναν τίτλο, παλιό ή νέο. Και δεν είναι ότι δεν διαβάζουμε.

Αυτά από μένα, προφανώς δεν ήθελα να δείξω κάποιον συγκεκριμένα και σίγουρα όχι να περιαυτολογήσω. Απλώς μια προσωπική διαπίστωση. Cheers! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι μπορούμε όμως να κάνουμε; Είναι δυνατό ή θεμιτό να επεμβαίνουμε σε ποστ που θεωρούμε ανούσια ή να θέτουμε ποιοτικά στάνταρ για τα ποστ που ανεβαίνουν; 

 

Γιατί όχι; 

 

Νομίζω ότι πολλά από τα πόστ σε αυτό το θρέντ έχουν κολλήσει στην ένσταση του totally για την θεματολογία του περιεχομένου που ποστάρεται (με την οποία ένσταση διαφωνώ), και παραλείπουν το γεγονός ότι έχει αναφέρει και αυτό:

 

Τα περισσότερα πόστ εκ των οποίων, είναι απλά ένα λινκ από το δίκτυο... (trivia πληροφοριών ΙΜΟ που ο καθένας μπορεί να βρει σε 2-3 γνωστά sites του εξωτερικού).

Ούτε εμένα μου αρέσει να βλέπω πόστ του στυλ:

[url=εξωτερική σελίδα]Τίτλος είδησης[/url]

Δεν είναι μόνο ότι με ενοχλεί. Απαιτεί μηδενικό κόπο, που σημαίνει ότι συμβαίνει πολύ συχνά και σε μεγάλη ποσότητα, που σημαίνει ότι μερικά θρέντ bumpάρονται, που δεν θα bumpαρίζονταν με τίποτα αν απαιτούταν ένας χ κόπος για να κάνεις συνεισφορά στο θρέντ. Το αποτέλεσμα είναι ότι οι Νέες Καταχωρήσεις γεμίζουν με πόστ που (κατά την άποψη μου) οι περισσότεροι θεωρούν αδιάφορα, με συνέπεια τα καλά πόστ να κρύβονται μέσα στο πλήθος.

 

Και δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει. Θυμάστε το "Funny Videos"; Είναι το μόνο θρέντ στο GC που έχω κάνει ignore. Γιατί; Προφανώς όχι επειδή με εκνεύριζε η θεματολογία του, αλλά επειδή bumpαριζόταν κάθε τρις και λίγο, με σκέτα λίνκ. Ευτυχώς το funny videos ήταν ένα μόνο θρέντ, και έτσι οι "Νέες Καταχωρήσεις" έμεναν σχετικά καθαρές από σπάμ. Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει όταν οι καταχωρήσεις γίνονται σε χίλια-δυο θρέντ.

 

Και θα επανέλθω στην αρχική ερώτηση. Γιατί να μην θέσουμε ποιοτικά στάνταρ;  

 

Ή μάλλον καλύτερα: Ποιοτικά στάνταρ; Μα υπάρχουν ήδη ποιοτικά στάνταρ!

 

Προφανώς η απαγόρευση των greeklish είναι ένα είδους ποιοτικό στάνταρ. Αν αρχίσω να ποστάρω spam-διαφημίσεις βιάγκρα, τα πόστ μου θα θεωρηθούν ανούσια και θα διαγραφούν. Αν εφαρμοζόταν περιορισμός στα α) σκέτα λίνκ, β) στα double-triple-quadruple post, απλά θα είχαμε μερικά παραπάνω ποιοτικά στάνταρ. Ένα δεύτερο παράδειγμα είναι αυτό των Ντισνεοτόπικ. Εκεί πέρα δεν είχαμε κανένα ζήτημα στο να χαρακτηρίσουμε κάποια πόστ ανούσια, ούτε στο να εφαρμόσουμε ποιοτικά στάνταρ. Και αν θυμάμαι καλά, τότε η συντριπτική πλειοψηφία ήταν υπέρ εκείνων των αλλαγών.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα αυτό είναι το πρόβλημα. π.χ. προσωπικά κάποια με ενδιαφέρουν αλλά η άποψη μου είναι πως απαξιώνονται από τις υπεραναρτήσεις.  Και αυτό δεν είναι κάτι που δεν έχει ξανά συμβεί σε αυτό το φόρουμ. Βλέπε Disney, που δεν επιτρέπεται η κουβέντα παρά μόνο σε ένα thread... και αν θες την άποψη μου σωστά τελικά.
 
 

Αν δεν μας ενδιαφέρουν κάποια θέματα, μπορούμε πάντα να μην τα διαβάζουμε. :)

 

Δεν νομίζω πως κατηγόρησα κανέναν, είναι εμφανές ποιοι ποστάρουν συνεχώς links σε αυτές τις ενότητες χωρίς καμία λέξη και αν αυτό είναι καλό ποστάρισμα, τότε the answer is 42 και πάω πάσο.
 
Μάλλον οποιοδήποτε σχόλιο επί προσωπικού θεωρείται άκομψο οπότε δεν μπορώ να το αποφύγω...  :beer:  παρά μόνο έτσι  :notalk:
 
Για το πως θα γίνει το φόρουμ συνολικά καλύτερο φαντάζομαι πως είναι ένα θέμα που πρέπει να απασχολεί την Δ.Ο.και μόνο κάποιος από την Δ.Ο. θα μπορούσε να ξεκινήσει ένα τέτοιο ποστ, με την λογική πως θα εξεταστούν οι προτάσεις που προτείνονται...  :thinking:

 

Για το πως θα γίνει καλύτερος ο καθένας μας στο φόρουμ (αυτό το φόρουμ που αφορά τα κόμικς ε; ) ο δρόμος είναι ένας, περπατημένος και επιτυχημένος.. να κοιτάμε και να ακολουθούμε (η μίμηση που είπε ο xepetas) ακούραστα όλα τα μέλη που έχουν προσφέρει τόσο καιρό... 
 

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλός ή κακώς τα πάντα περνάνε μέσα από τα κόμικς. Υπάρχουν πολλά κόμικς για τα πάντα. Κανένα άλλο είδος δεν έχει τόσο μεγάλο πλουραλισμό, ούτε καν και τα βιβλία. Οπότε σε όποιον του φαίνονται άκυρα κάποια πράγματα, απλά δεν διαβάζει τα σχετικά κόμικς και δεν τον ενδιαφέρουν τα σχετικά θέματα, αλλά δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να υπάρχουν ή να συζητούνται εδώ μέσα, ιδίως από την στιγμή που αρκετά νωρίς στην πορεία του φόρουμ, αποφασίστηκε να μην περιοριστεί η συζήτηση μόνο στα Ελληνικά κόμικς και την βάση δεδομένων. Οπότε την γκρίνια για την γκρίνια δεν την ανέχομαι. Αυτά τα στοιχεία υπάρχουν από την αρχή του φόρουμ και απλά τώρα βιώνουμε την έξαρση τους επειδή είναι στο πικ της δημοφιλίας τους, οπότε φυσικά και θα καλυφθούν εκτενώς γιατί κάποια στιγμή μπορεί απλά να αποτελούν παρελθόν και το να λειτουργούμε πάντα στο απόηχο το γεγονότων όταν μπορούμε να τα καλύψουμε εδώ και τώρα και να δούμε τι επίδραση έχουν και στα κόμικς που κυκλοφορούν είναι προτιμότερο και το αντίθετο δεν έχει νόημα. Το να μην μιλάμε για αυτά επειδή μερικοί γκρινιάζουν και δεν τους αρέσουν σημαίνει δύο πράγματα για μένα: Είτε ότι ο γκρινιάζον (sic) δεν το έχει σκεφτεί καλά το θέμα και μπορεί να είναι αρκετά ισχυρογνώμων ώστε να μην το παραδεχτεί ή απλά πως είναι υπερόπτης. Τα έχω δει και τα δύο εδώ μέσα κατά καιρούς.  :)

 

Για την ιστορία, διάφορα μέλη μέσα στα χρόνια έχουμε προσπαθήσει να τονώσουμε τα θέματα συζητήσεων των κόμικς εδώ μέσα με ποικίλους τρόπους είτε αυτοβούλως είτε μετά από γενική συζήτηση και διαπίστωση πως υπήρχε υστέρηση σε κάποιους τομείς και πάντα υπήρχε ύφεση μετά τον πρώτο ενθουσιασμό όλων των μεθόδων (όταν έπαιρναν μπρος εξαρχής), οπότε το θέμα δεν είναι κάτι καινούργιο και ούτε υπάρχει κάποια σίγουρη μακροχρόνια λύση. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί λόγοι για αυτό αλλά ο ένας σταθερός είναι πως κάποιοι τα περιμένουν όλα έτοιμα. Να τους βάλουμε τα εξώφυλλα, να τους κάνουμε σχολιασμό για να αποφασίσουν αν το θέλουν αυτό που παρουσιάζεται, να τους φτιάξουμε ή να ανοίξουμε το θέμα γιατί δεν θέλουν να τους σχολιάσουν αρνητικά αν κάνουν κάποιο λάθος στα πρώτα βήματα κ.ο.κ. Είναι αδύνατον όμως τα ίδια 20-30 άτομα να κάνουν πάντα μακροσκελείς παρουσιάσεις και βαθυστόχαστα ποστς με ρυθμό που να παράγει αρκετό υλικό για να νικήσει την βαρεμάρα που μπορεί να νοιώθουν κάποιοι ή να κρατάει την πλάστιγγα σε απόλυτη ευθεία για όλους τους τομείς. Κάποιες φορές απλά κουράζονται ή απλά θέλουν να ποστάρουν κάτι γρήγορο για συζήτηση στο φόρουμ που παρά τις όποιες επικρίσεις έχει δεχτεί κατά καιρούς (τις περισσότερες φορές άδικα και από άτομα που δεν έχουν προσπαθήσει κάτι αντίστοιχο και οι ίδιοι για να δικαιολογεί το θάψιμο, είτε εδώ είτε σε άλλα μέρη του ιντερνέτς και του οφλαιν κόσμου) συνεχίζει να λειτουργεί και να αναπτύσσεται σε παρεΐστικο κλίμα - ούτε σκοπιμότητες ούτε περιορισμοί στα σχόλια (όσο παραμένουν σε κόσμιο επίπεδο) - οπότε σε αυτό το κλίμα ο καθένας απλά θα βάλει και πράγματα για να κοιτάξουν τα άλλα μέλη που θεωρεί - την εκτενή - παρέα του (που δεν περιορίζονται μόνο σε όσους έχουν γνωρίσει προσωπικά) ώστε να τα δουν και αυτοί και να τα σχολιάσουν. Είναι φυσικό επακόλουθο και αυτές οι ενότητες και η ελαφρότητα των καταχωρήσεων έχουν βοηθήσει αρκετά μέλη στο παρελθόν ώστε να «ξεψαρώσουν» και να συνεισφέρουν στην πορεία και σε άλλα πιο καίρια για το φόρουμ θέματα ή και στην λέσχη, οπότε στην τελική δεν έχει σημασία το τι πιστεύουν μερικοί για αυτές και για τα άτομα που ποστάρουν σε αυτές. Έχουν και αυτές την χρησιμότητα τους.   :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56303
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Προσωπικά τα ποστ με τα λινκ με έχουν ενημερώσει πολλές φορές για θέματα που διαφορετικά δεν θα τα γνώριζα, μια και δεν έχουμε όλοι τη διάθεση ή το χρόνο να επισκεπτόμαστε ενα σωρό sites.

 

Ετσι κι αλλιώς είναι στο δικό τους section και είναι εύκολο να τα προσπεράσει όποιος δεν ενδιαφέρεται, χωρίς να ανοίξει καν τα συγκεκριμένα ποστ.

 

Από κει και πέρα, καλό είναι να αυξηθεί η κίνηση στις σελίδες των κόμικ για να διαβάζουμε και κάτι για το θέμα μας και για να μην δημιουργείται η εντύπωση ότι όλα τα νεα άρθρα αφορούν μόνο τηλεοπτικές σειρές και κινηματογράφο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λυπάμαι που το λέω αλλά μάλλον δεν έχεις καταλάβει (ή τουλάχιστον αυτό δείχνεις στο πρώτο μέρος στο ποστ-σεντόνι) ούτε το πνεύμα ούτε την ουσία του αρχικού αλλά και των υπολοίπων ποστ μου. Και μόνο ότι θεωρείς ως γκρίνια τον προβληματισμό μου καθώς και ο άκυρος ισχυρισμός σου πως δεν μου αρέσουν τα thread με τα σηριαλ και τις ταινίες είναι σαφές πως δεν έχεις καταλάβει και ως συνέπεια λες ότι θες. Ευτυχώς τα υπόλοιπα μέλη έχουν μπει στην ουσία. Σε αυτά που έγραψες στο δεύτερο μέρος συμφωνώ αλλά μην ξεχνάς πως το φόρουμ δεν είναι ειδησιογραφικό πορταλ... 

 

Καλός ή κακώς τα πάντα περνάνε μέσα από τα κόμικς. Υπάρχουν πολλά κόμικς για τα πάντα. Κανένα άλλο είδος δεν έχει τόσο μεγάλο πλουραλισμό, ούτε καν και τα βιβλία. Οπότε σε όποιον του φαίνονται άκυρα κάποια πράγματα, απλά δεν διαβάζει τα σχετικά κόμικς και δεν τον ενδιαφέρουν τα σχετικά θέματα, αλλά δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να υπάρχουν ή να συζητούνται εδώ μέσα, ιδίως από την στιγμή που αρκετά νωρίς στην πορεία του φόρουμ, αποφασίστηκε να μην περιοριστεί η συζήτηση μόνο στα Ελληνικά κόμικς και την βάση δεδομένων. Οπότε την γκρίνια για την γκρίνια δεν την ανέχομαι. Αυτά τα στοιχεία υπάρχουν από την αρχή του φόρουμ και απλά τώρα βιώνουμε την έξαρση τους επειδή είναι στο πικ της δημοφιλίας τους, οπότε φυσικά και θα καλυφθούν εκτενώς γιατί κάποια στιγμή μπορεί απλά να αποτελούν παρελθόν και το να λειτουργούμε πάντα στο απόηχο το γεγονότων όταν μπορούμε να τα καλύψουμε εδώ και τώρα και να δούμε τι επίδραση έχουν και στα κόμικς που κυκλοφορούν είναι προτιμότερο και το αντίθετο δεν έχει νόημα. Το να μην μιλάμε για αυτά επειδή μερικοί γκρινιάζουν και δεν τους αρέσουν σημαίνει δύο πράγματα για μένα: Είτε ότι ο γκρινιάζον (sic) δεν το έχει σκεφτεί καλά το θέμα και μπορεί να είναι αρκετά ισχυρογνώμων ώστε να μην το παραδεχτεί ή απλά πως είναι υπερόπτης. Τα έχω δει και τα δύο εδώ μέσα κατά καιρούς.  :)

 

Για την ιστορία, διάφορα μέλη μέσα στα χρόνια έχουμε προσπαθήσει να τονώσουμε τα θέματα συζητήσεων των κόμικς εδώ μέσα με ποικίλους τρόπους είτε αυτοβούλως είτε μετά από γενική συζήτηση και διαπίστωση πως υπήρχε υστέρηση σε κάποιους τομείς και πάντα υπήρχε ύφεση μετά τον πρώτο ενθουσιασμό όλων των μεθόδων (όταν έπαιρναν μπρος εξαρχής), οπότε το θέμα δεν είναι κάτι καινούργιο και ούτε υπάρχει κάποια σίγουρη μακροχρόνια λύση. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί λόγοι για αυτό αλλά ο ένας σταθερός είναι πως κάποιοι τα περιμένουν όλα έτοιμα. Να τους βάλουμε τα εξώφυλλα, να τους κάνουμε σχολιασμό για να αποφασίσουν αν το θέλουν αυτό που παρουσιάζεται, να τους φτιάξουμε ή να ανοίξουμε το θέμα γιατί δεν θέλουν να τους σχολιάσουν αρνητικά αν κάνουν κάποιο λάθος στα πρώτα βήματα κ.ο.κ. Είναι αδύνατον όμως τα ίδια 20-30 άτομα να κάνουν πάντα μακροσκελείς παρουσιάσεις και βαθυστόχαστα ποστς με ρυθμό που να παράγει αρκετό υλικό για να νικήσει την βαρεμάρα που μπορεί να νοιώθουν κάποιοι ή να κρατάει την πλάστιγγα σε απόλυτη ευθεία για όλους τους τομείς. Κάποιες φορές απλά κουράζονται ή απλά θέλουν να ποστάρουν κάτι γρήγορο για συζήτηση στο φόρουμ που παρά τις όποιες επικρίσεις έχει δεχτεί κατά καιρούς (τις περισσότερες φορές άδικα και από άτομα που δεν έχουν προσπαθήσει κάτι αντίστοιχο και οι ίδιοι για να δικαιολογεί το θάψιμο, είτε εδώ είτε σε άλλα μέρη του ιντερνέτς και του οφλαιν κόσμου) συνεχίζει να λειτουργεί και να αναπτύσσεται σε παρεΐστικο κλίμα - ούτε σκοπιμότητες ούτε περιορισμοί στα σχόλια (όσο παραμένουν σε κόσμιο επίπεδο) - οπότε σε αυτό το κλίμα ο καθένας απλά θα βάλει και πράγματα για να κοιτάξουν τα άλλα μέλη που θεωρεί - την εκτενή - παρέα του (που δεν περιορίζονται μόνο σε όσους έχουν γνωρίσει προσωπικά) ώστε να τα δουν και αυτοί και να τα σχολιάσουν. Είναι φυσικό επακόλουθο και αυτές οι ενότητες και η ελαφρότητα των καταχωρήσεων έχουν βοηθήσει αρκετά μέλη στο παρελθόν ώστε να «ξεψαρώσουν» και να συνεισφέρουν στην πορεία και σε άλλα πιο καίρια για το φόρουμ θέματα ή και στην λέσχη, οπότε στην τελική δεν έχει σημασία το τι πιστεύουν μερικοί για αυτές και για τα άτομα που ποστάρουν σε αυτές. Έχουν και αυτές την χρησιμότητα τους.   :)

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ας εκφράσω κι εγώ την ταπεινή μου άποψη επί του θέματος, παρόλο που νιώθω ίσως ο πιο άκυρος για να εκφέρω άποψη :P

 

Εδώ και 1 χρόνο, έχω ξεκινήσει μαθήματα σχεδίου κόμικς σε γκρουπάκι με δάσκαλο τον Χρήστο Μακροζαχόπουλο (Lord Makro) και πού και πού συζητάμε τα του φόρουμ... Μου είχε πει, λοιπόν, πως το φόρουμ, τα πρώτα χρόνια της δημιουργίας του, είχε μεγάλη ζωντάνια! Καθημερινές παρουσιάσεις, άπειρη συζήτηση γύρω από παλλά και νέα τεύχη, μεταφορά αναμνήσεων, νέες γνωριμίες...Υπάρχουν πολλές διαφορές ανάμεσα στο τότε και στο τώρα... Πρώτον, τότε το φόρουμ (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ήταν αποκλειστικά για κομικσοσυζήτηση...Δεύτερον, το υλικό όλο και αυξάνονταν, για να καλυφθούν κενά μιας πολύχρονης δραστηριότητας στο χώρο των κόμικς δεκαετίες πριν την δημιουργία του φόρουμ, γεγονός που δημιουργούσε έντονη δραστηριότητα κι ενδιαφέρον... Σιγά σιγά, τα μέλη αυξάνονταν, οι παρουσιάσεις και οι συζητήσεις παρέμεναν στο ίδιο τέμπο, έως ότου φτάσαμε στο τώρα, όπου οι παρουσιάσεις έχουν γίνει, παλιοί τίτλοι έχουν χαθεί στα άδυτα της βάσης δεδομένων και, όπως πολύ εύστοχα είπε ο GeoTrou από πάνω, κανένας καινούργιος δεν μπαίνει στον κόπο να τα αναβιώσει...

 

Σήμερα, όσον αφορά τη δραστηριότητα των κόμικς, έχουμε να κάνουμε μόνο με το παρόν, ενώ στην αρχή τα μέλη έπρεπε να εισάγουν και το παρελθόν στο φόρουμ. Αυτή είναι μία μεγάλη και σημαντική διαφορά... Ή κομικσοσυζήτηση στο φόρουμ σήμερα περιορίζεται στην παρουσίαση νέων τίτλων -που, κατά τα φαινόμενα, δεν είναι και πολλοί, κυρίως σε καθημερινή βάση- και στη συζήτηση πάνω σε αυτά... Ό,τι παλιό έχει παρουσιαστεί, έχει αναλυθεί από τους 'παλιούς' του φόρουμ και, ακόμα και ένα νέο μέλος να αναβιώσει ένα τέτοιο θέμα, οι περισσότεροι δεν θα έχουν τι νέο να πουν...

 

Επομένως, ή κομικσοσυζήτηση περιορίζεται... Πώς, λοιπόν, επεκτείνουμε το πλαίσιο του φόρουμ, ανακτώντας ένα κάποιο ενδιαφέρον; Ή απάντηση δίνεται από τα μέλη που θέλουν να εισάγουν και την Έβδομη Τέχνη στο φόρουμ. Και αποδεικνύεται πως υπάρχει μεγάλη ανταπόκριση, παρόλο που έχει, λίγο ή πολύ, έμμεση σχέση με τα κόμικς αυτά καθαυτά... Τώρα, το ότι τα καθημερινά ποστ 'ποικίλης ύλης' (κυρίως για κινηματογράφο) σε σχέση με τα κομικσοποστ είναι περισσότερα το έχω διαπιστώσει κι εγώ... Όπως επίσης έχω διαπιστώσει ότι τα περισσότερα θέματα για ταινιές, πρεμιέρες κτλ σφύζουν από ποστ... Αλήθεια, αν έβγαινε ένα καινούργιο κόμικ, πόσοι θα ποστάραν σχόλια ότι ανυπομονούν κτλ σε σχέση με αυτούς που ποστάρουν για τον ερχομό ενός blockbuster; Γιατί να μην υπάρχει θέμα 'Κόμικς που αναμένετε ανά μήνα' και υπάρχει το αντίστοιχο για τις ταινίες; Μήπως το φόρουμ θα έπρεπε να αλλάξει τίτλο και από Greek Comics να γίνει 'Greek Comics, Movies και λοιπά συναφή'; (:P)

 

Σαφώς και όχι, ή γνώμη μου είναι πως αυτές οι ενότητες μπορούν να υπάρχουν (άλλο που εγώ και πολλοί άλλοι δεν τις παρακολουθούμε πολύ)... Θα σας δώσω ένα άλλο παράδειγμα, άσχετο με τα θέματα της Έβδομης Τέχνης...Αν δεν υπήρχαν πιο γενικές συζητήσεις στο φόρουμ, νομίζετε πως θα είχε επιτευχθεί αυτό το φιλικό κλίμα εδώ μέσα; Δηλαδή, αν οι συζητήσεις που υπάρχουν τώρα στο φόρουμ ήταν όλες με κόμικς, τότε τα μέλη δεν θα έρχονταν τόσο κοντά... Τα θέματα γενικού ενδιαφέροντος είναι ή αφορμή για καλύτερη συνύπαρξη μελών, καθώς μόνο τα κόμικς, ένα κοινό ενδιαφέρονν, δεν κάνουν φιλίες... Όλοι εδώ μέσα, έχουμε τα κόμικς ως μία κοινή αφετηρία, σα τη συμπαγή ρίζα ενός δέντρου που αποτελείται από πολλά άλλα κλαδιά...Όλοι μας εδώ μέσα, είμαστε φαν των κόμικς, αλλά πάνω απ'όλα άνθρπωποι που κουβαλά με ένα χαρακτήρα, μία ιστορία, και για να συνάψουμε φιλίες τα κόμικς δεν αρκούν... Τα κόμικς ποτέ δεν θα πάψουν να είναι ο πυρήνας του φόρουμ -θέλω να ελπίζω- αλλά αν ποτέ ξεπεραστούν σε ανησυχητικό σημείο από ταινίες κτλ, τότε το πρόβλημα θα ήταν μεγάλο...

 

Αυτό κι από μένα... :) Διάβασα όλα τα παραπάνω ποστ και με αρκετούς συμφωνώ... Δεν είμαι σε θέση να πάρω ξεκάθαρη άποψη, γιατί δεν έχω εμπειρία στο φόρουμ και δεν μπορώ να συγκρίνω τη σημερινή κατάσταση με την παλιά, παρά μόνο από αυτά που ακούω μπορώ να καταλάβω... Αλλά οφείλω να πω πως συμμερίζομαι κι εγώ τους προβληματισμούς του totally_wired και πολύ καλά έκανε και τους μοιράστηκε μαζί μας... Μόνο με διάλογο και προτάσεις πάμε μπροστά :)

 

Edit: Με προβληματίζουν κι εμένα τα μονοκόμματα ποστ με λινκ και πολύ ωραία το θέτει ο Φαίδωνας παραπάνω... Δείχνει πως το μέλος ή βιάζεται να ποστάρει ή δεν ξέρω γω τι άλλο... Καλό θα ήταν να γίνει αυτό με τους περιορισμούς στα ποστ νομίζω :)

 

Edit #2: Και επίσης, αυτή ή περιορισμένη δραστηριότητα που οδηγεί στην ενεργή συμμετοχή λιγότερων μελών εξηγεί, κατά κάποιο τρόπο, το ότι έχουμε όλο και λιγότερα MoM :)

Επεξεργασία από Darrell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σαν μέλος εδώ και καιρό θεωρώ το φόρουμ μια χαρά. Έχει ένα σταθερό κοινό, ταχύτατη ενημέρωση σε ότι αφορά τα κόμικς και πολύ μεγάλη γκάμα παρεμφερών με κόμικς θεμάτων. Αν ποτέ φτάσουμε σε σημείο να σχολιάζουμε πιο γρήγορα μια ταινία ή παιχνίδι από ότι την παρουσίαση ενος νέου κόμικ θα προβληματιστώ κι εγώ... Το οτι πλέον δεν γίνονται τόσες παρουσιασεις είναι απλό κι οφείλεται στο γεγονός οτι πλέον στο φόρουμ έχει κλείσει σχεδόν όλα τα κενά του παρελθόντος και έχει κάνει μια πολύ καλή καταλογραφηση.

 

Να είναι καλά τα τσακάλια του φόρουμ με παρουσιάσεις/ενημερώσεις καθημερινά και η συντονιστική ομάδα που τα έχει ολα στην εντέλεια. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5603
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και γω μια χαρα βρισκω την ροη ποσταρισματον κομικσ ταινιες σειρες αγωρες, ανδεν σουεαρεσει καποιο θεμα απλα το προσπερνας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 Γιατί να μην υπάρχει θέμα 'Κόμικς που αναμένετε ανά μήνα' και υπάρχει το αντίστοιχο για τις ταινίες;

 

Επειδη με αυτο το σχολιο γινεται εμμεση αναφορα σε εμενα και το τοπικ που εχω ανοιξει θα ηθελα να το ξεκαθαρισω :) (δε με ενοχλει αυτη σου η αναφορα Χαρη!)

 

Το τοπικ ''Ταινιες που αναμενετε ανα μηνα'' το ανοιξα ξεκαθαρα γιατι εχω αγαπη για τις ταινιες και τον κινηματογραφο... γνωριζω οτι δεν εχει καμια σχεση με τα κομικς αλλα το ανοιξα σε μερος οπου επιτρεπεται να υπαρχει κατι που δεν αφορα κομικς το ''ταινιες/σειρες που δεν αφορουν κομικς'' και το κυριοτερο ειναι οτι δε γινεται σπαμαρισμα απο μερους μου του συγκεκριμενου θεματος καθως γινεται ποστ μια φορα το μηνα :)

 

Πιστευω οτι το συγκεκριμενο τοπικ ενδιαφερει και αλλα μελη εκτος απο μενα, καθως δινεται η δυνατοτητα να ενημερωθουν για το τι ''βγαινει'' καθε μηνα και ετσι να μη χρειαζεται να σερφαρουν με τις ωρες σε αλλες ''κινηματογραφικες'' σελιδες για να βρουν αυτο που τους ενδιαφερει :)

 

Τελος τοπικ που να αφορα τα κομικς του μηνα θεωρω οτι υπαρχει και ειναι αυτο  (κατα καποιο τροπο)  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Επειδη με αυτο το σχολιο γινεται εμμεση αναφορα σε εμενα και το τοπικ που εχω ανοιξει θα ηθελα να το ξεκαθαρισω :) (δε με ενοχλει αυτη σου η αναφορα Χαρη!)

 

Το τοπικ ''Ταινιες που αναμενετε ανα μηνα'' το ανοιξα ξεκαθαρα γιατι εχω αγαπη για τις ταινιες και τον κινηματογραφο... γνωριζω οτι δεν εχει καμια σχεση με τα κομικς αλλα το ανοιξα σε μερος οπου επιτρεπεται να υπαρχει κατι που δεν αφορα κομικς το ''ταινιες/σειρες που δεν αφορουν κομικς'' και το κυριοτερο ειναι οτι δε γινεται σπαμαρισμα απο μερους μου του συγκεκριμενου θεματος καθως γινεται ποστ μια φορα το μηνα :)

 

Πιστευω οτι το συγκεκριμενο τοπικ ενδιαφερει και αλλα μελη εκτος απο μενα, καθως δινεται η δυνατοτητα να ενημερωθουν για το τι ''βγαινει'' καθε μηνα και ετσι να μη χρειαζεται να σερφαρουν με τις ωρες σε αλλες ''κινηματογραφικες'' σελιδες για να βρουν αυτο που τους ενδιαφερει :)

 

Τελος τοπικ που να αφορα τα κομικς του μηνα θεωρω οτι υπαρχει και ειναι αυτο  (κατα καποιο τροπο)  :)

Μισό λεπτό, δεν θυμόμουν καν ότι το είχες ανοίξει εσύ και δεν έκανα κάποια αναφορά σε όποιον το άνοιξε :P Απλά το έφερα σαν παράδειγμα συσχετισμού ανάμεσα σε ένα θέμα με ταινίες που υπάρχει κι ένα με κόμικς που έστω νόμιζα ότι δεν υπάρχει αλλά υπάρχει...Εσύ πολύ καλά έκανες και το άνοιξες και ίσα ίσα που μου αρέσει σα θέμα, απλά χρησιμοποίησα το πρώτο παράδειγμα τόπικ ταινιών που μου ήρθε στο μυαλό για να το συγκρίνω με αντίστοιχα κομικσικού περιεχομένου...:)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Totally_wired, να σου εκφράσω κι εγώ έναν προβληματισμό μου; Σε είδα εδώ και κάποια λεπτά που ποστάρεις τις ίδιες προτάσεις σε τόπικ ταινιών που, παραδόξως, δεν έχεις ξαναποστάρει, και με ορθογραφικά λάθη που κάνεις επίτηδες (?) Και θέλω να σε ρωτήσω, γιατί το κάνεις αυτό; Δεν έφτιαξες αυτό το τόπικ για να συζητήσουμε όλοι οι συμφορουμίτες επί του θέματος; Δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνεις μία τέτου είδους βεντέτα... Για να αυξήσεις τα ποστ των ταινιών, ισχυροποιώντας το αρχικό σου επιχείρημα; Για να ειρωνευτείς μερικός συμφορουμίτες που ποστάρουν εκεί; Δεν το βρίσκω σωστή στάση... Δεν είμαι αρμόδιος για να το κρίνω, αλλά με προβλημάτισε και γι'αυτό το είπα :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1. Δεν είναι οι ίδιες προτάσεις.

2. Πότε δεν είναι αργά να ποστάρω κάπου.

3. Έχω καλπάζουσα δυσλεξία ( :P)

4. Έφτιαξα αυτό το τοπίκ να κουβεντιάσουμε. Κουβεντιάσαμε. Τι βγήκε; Περισσότερα ποστ και νέα θέματα πάνω σε ταινίες σε λίγες ώρες...  δες πόσα νέα ποστ. 

 

Άρα λοιπόν φίλε Darrel αφού είμαι έξω από χορό θα μπω μέσα και θα χορέψω.   :beer:

Πραγματικά δεν ειρωνεύομαι, και πραγματικά εννοώ αυτά που έγραψα στα ποστ αυτά. Αν κάποιος έχει πρόβλημα με την ορθογραφία, θα προσπαθήσω να γίνω καλύτερος.

 

Για να δούμε λοιπόν πως θα ήταν εάν ποστάραμε όλοι καταιγιστικά σε αυτά τα θέματα και όχι μόνο 2-3 άτομα...

 

 

 

Totally_wired, να σου εκφράσω κι εγώ έναν προβληματισμό μου; Σε είδα εδώ και κάποια λεπτά που ποστάρεις τις ίδιες προτάσεις σε τόπικ ταινιών που, παραδόξως, δεν έχεις ξαναποστάρει, και με ορθογραφικά λάθη που κάνεις επίτηδες (?) Και θέλω να σε ρωτήσω, γιατί το κάνεις αυτό; Δεν έφτιαξες αυτό το τόπικ για να συζητήσουμε όλοι οι συμφορουμίτες επί του θέματος; Δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνεις μία τέτου είδους βεντέτα... Για να αυξήσεις τα ποστ των ταινιών, ισχυροποιώντας το αρχικό σου επιχείρημα; Για να ειρωνευτείς μερικός συμφορουμίτες που ποστάρουν εκεί; Δεν το βρίσκω σωστή στάση... Δεν είμαι αρμόδιος για να το κρίνω, αλλά με προβλημάτισε και γι'αυτό το είπα :thinking:

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.