Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβληματισμός με την πορεία του φόρουμ


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εντάξει ρε παιδιά, ο totally όντως είχε μια επιπολαιη σκέψη να σπαμαρει, αλλά απ την άλλη, πρόσεξα και εγώ ότι (κατά τη γνώμη μου) υπήρξε προηγουμένως, και συγκεκριμένα χθες αργα το βράδυ, ένα στοχευμενο ποσταρισμα του GCF σε πολλά τοπικς ταινιών και σειρών, και σήμερα συνέχισε ο Γαντζος. Οπότε μην τα βλέπουμε και όλα αρνητικά με την αντίδραση του Μάκη, θεωρώ ότι υπήρξε η πρόκληση. Όπως και να χει, επειδή μικροί δεν είστε, καθηστε και συζητηστε τις διαφωνίες σας, δεν αξίζει ούτε να μαλωνετε, αλλά ούτε και να περνάει καθένας σας σε αντιποινα απέναντι στον άλλον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ε και σήμερα συνέχισε ο Γαντζος. 

 

Κατσε ρε Χρηστο... δεν ειχα κανενα σκοπο να προκαλεσω κανεναν!! 2 ποστ εκανα, ενα για σειρα που αφορα κομικ και ενα για σειρα που δεν αφορα κομικ...

 

Wynonna Earp ---------> το τελευταιο ποστ πριν το δικο μου ηταν στις 19 Απριλιου... δεν εγινε κανενα σπαπαρισμα 

 

The expanse ------------> το τελευταιο ποστ πριν το δικο μου ηταν στις 1 Φεβρουαριου... δεν εγινε κανενα σπαμαρισμα

 

Μια ενημερωση οτι ανανεωθηκε το πρωτο και ενα καινουριο τρειλερ για το δευτερο (που το παρακολουθουν αρκετοι) εκανα... που εσφαλα? :)

 

 

Εκτος αν ενοχλησε που εκανε και 2 τοπικ για τα καινουρια animation της dc, τη στιγμη που ειδικευμενες σ'αυτα τα θεματα ελληνικες σελιδες δε εχουν μπει καν στη διαδικασια να ενημερωσουν το κοινο τους..

 

Απο ενδιαφερον για το φορουμ και το κοινο του τα εκανα... ουτε προκληση ουτε τιποτα... αν υπαρχει προβλημα σταματαω! γιατι αν η χαρα με την οποια τα κανω μετατραπει σε στενοχωρια τοτε δεν υπαρχει λογος να τα κανω... :)  αυτα με βαρια καρδια!   :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν....

στην αρχή ο valtasar και 5-6 ακόμη άρχισαν δειλά δειλά να παρουσιάζουν κάποιες εκδόσεις κόμικς και να σκανάρουν κάποια ενδεικτικά εξώφυλλα..

μετά οι 5-6 γίναν καμιά 10ρια και αποφασίστηκε να γίνει οργανωμένη καταγραφή και παρουσιάση όλων των ελληνικών εκδόσεων κόμικς, να γραφούν τα πλήρη και σωστά στοιχεία όλων των εκδόσεων, να βρεθούν και να σκαναριστούν όλα τα εξώφυλλα

αποφασίστηκαν οι κανόνες καταλογογράφησης, γράφτηκαν περιλήψεις, μετά φτίαχτηκαν νέες ενότητες στο φόρουμ, νέα διοικητική δομή και οργάνωση, βγήκε ο κατάλογος μετά από τρομερή δουλειά, να παρακάμψω την έκδοση του Storm, τα 5 fanzines, την ίδρυση της Λέσχης, την έυρεση χώρου, τις εκδηλώσεις, παρουσιάσεις, τη συμμετοχή στα κοινά του χώρου, τις συνεντεύξεις κλπ

η δουλειά εξακτινωθηκε στην παρουσιάση και όλων των βιβλίων για τα κόμικς, παρουσιάσεις δημιουργών, παρουσιάσεις και εξώφυλλα παραρολοτεχνικών pulp, crime, sci-fi, fantasy κλπ αναγνωσμάτων, παρουσιάσεις τηλεοπτικών σειρών και κινηματογραφικών ταινιών για τα κόμικς, συγκέντρωση και σκανάρισμα όλων των κειμένων που εχουν γραφτεί για τα κόμικς, καταγραφή αναφορών στα κόμικς στον τύπο και στον καθημερινό λόγο, καταγραφή αναφορών σε κόμικς μέσα σε άλλα κόμικς και πάει λέγοντας.......

από τα παραπάνω γίνεται σαφές ότι το φόρουμ καταπιανόταν με ένα θέμα, το εξαντλούσε και προχωρούσε στο επόμενο και ούτω καθεξής.

Αυτή τη στιγμή έχουν καταγραφει σχεδόν τα πάντα στον ελλαδικό χώρο. Νέες εκδόσεις δεν υπάρχουν τόσες που να κρατούν αμείωτο το ρυθμό των αναρτήσεων.

Το φόρουμ βρίσκεται σε ενα μεταβατικό στάδιο. Κάποιος πρέπει να δώσει την επόμενη καλή ιδέα, τον επόμενο στόχο.

Από την άλλη όμως εκτός από το φόρουμ των κόμικς είναι και το φόρουμ των φίλων των κόμικς. Οι οποίοι εκτός από τα κόμικς αγαπούν πολλά πράγματα ακόμα τα οποία όλα υπάγονται στην γενικότερη ομπρέλα του pulp αναγνώσματος αλλά επίσης αγαπούν τον κινηματογράφο κοκ. Γιατί να μη μιλάμε λοιπόν σε συγκεκριμένα threads και για αυτά;

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ε ρε παιδια,san diego εχουμε, αν δε γεμισουμε τωρα κινηματογραφικα/τηλεοπτικα νεα/ανακοινωσεις/τρεηλερ ποτε θα γινει; :thinking:

και γω τον τελευταιο καιρο ανοιγω πολυ λιγα απο τα θεματα του φορουμ γιατι οντως πολλα ειναι για ταινιες και σειρες αλλα δε με ενοχλει,γατι απλα δε μπαινω. Το σκεπτικο μου ειναι το εξης,τις ταινιες θα της δω ουτως ή αλλως και δε θελω να δω τα τρειλερ με τα σποιλερ τους (τυχον κριτικες για τις ταινιες αυτες μπαινω και τις διαβαζω αφοτου κυκλοφορησουν και αφοτου τις δω) και για τις σειρες αμα δεν τις βλεπω τι με νοιαζει αν ανανεωθηκαν, αν θα ερθει νεος χαρακτηρας κλπ;

Οποτε καθε φορα που μπαινω στο gc ανοιγω σε νεα καρτελα τα θεματα που θελω (νεες παρουσιασεις ή σχολια σε θεματα που συμμετεχω) και επειδη ειμαι ψυχαναγκαστικος και δε θελω να εχω αδιαβαστα θεματα παταω ενα "σημανση ολων ως διαβασμενα" και το ιδιο κανω και οταν ξαναμπαινω :P

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12957
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Εμείς που δεν πήγαμε για μπάνιο ωραία περάσαμε χθες και σήμερα με όλο αυτό.

Μετά το σβήσιμο των ποστ αφενός του totally κι αφετέρου του ban? νομίζω ότι πρέπει να θεωρήσουμε την κόντρα αυτή λήξασα και να σκεφτεί ο καθένας πώς θα κάνει το φόρουμ καλύτερο.

Προσωπικά καταλαβαίνω τόσο την ύπαρξη (ειδικά τωρα) τόσο μεγάλου αριθμού ποστ για ταινίες και σειρές αλλά δεν μου αρέσει να βλέπω σκετα links. Επίσης αδυνατώ να κατανοήσω πώς κάνει κάποιος ποστ σε ένα θέμα όταν βλέπει ότι είναι ο μόνος που ποσταρει (βλέπε comixology).

Ένας καλός (άγραφος) κανόνας είναι ότι δεν πρέπει να κάνουμε ποστ κάτω απο δικό μας ποστ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί να μη μιλάμε λοιπόν σε συγκεκριμένα threads και για αυτά;

Προσωπικά δεν είπα ποτέ να μην μιλάμε για αυτά, είπα να μην φλυαρούμε σε αυτά τα συγκεκριμένα threads. Το έχω τονίσει σε τρία post. Πως αλλιώς να το πω...

 

 

Προφανώς και δεν λέω να φύγουν οι ταινίες και οι σειρές σχετικές με κόμικ και η γενικότερη κουβέντα, αλλά μήπως το έχουμε παρακάνει;

 

 

Μην ξεχνιέσαι... ο προβληματισμός μου αφορά στο ανελέητο σπαμάρισμα που γίνεται σε αυτές τις ενότητες και στην ποιότητα των ποστ. Δεν αφορά στην ύπαρξη των ενοτήτων, οπού πρέπει και είναι λογικό είναι να υπάρχουν... Μην λέτε λοιπόν ότι θέλετε απλά επειδή έχετε την μύγα (ναι το ξανά λέω).

 

  

Μα αυτό είναι το πρόβλημα. π.χ. προσωπικά κάποια με ενδιαφέρουν αλλά η άποψη μου είναι πως απαξιώνονται από τις υπεραναρτήσεις.  Και αυτό δεν είναι κάτι που δεν έχει ξανά συμβεί σε αυτό το φόρουμ. Βλέπε Disney, που δεν επιτρέπεται η κουβέντα παρά μόνο σε ένα thread... και αν θες την άποψη μου σωστά τελικά.

 

Το θέμα για μένα έληξε Άγγελε... κόντρα δεν είχα ποτέ ακόμα και εάν φάνηκε έτσι...  

 

Εξέφρασα τον προβληματισμό μου με ορθό και πλάγιο τρόπο, έκανα ignore όσα ποστ βρήκα στις πρώτες σελίδες των επίμαχων θεμάτων (ακόμα και αυτά που μπορεί να με ενδιαφέρουν) και το θέμα τέλος.

 

Αυτό που με προβληματίζει για τα μελλοντικά ποστ μου όμως είναι η αδυναμία ορισμένων (πραγματική ή επιτηδευμένη) να ερμηνεύσουν τα γραφόμενα μου. Ακόμα και όταν λέω μαύρο λένε πως εννοώ άσπρο. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Λυπάμαι που το λέω αλλά μάλλον δεν έχεις καταλάβει (ή τουλάχιστον αυτό δείχνεις στο πρώτο μέρος στο ποστ-σεντόνι) ούτε το πνεύμα ούτε την ουσία του αρχικού αλλά και των υπολοίπων ποστ μου. Και μόνο ότι θεωρείς ως γκρίνια τον προβληματισμό μου καθώς και ο άκυρος ισχυρισμός σου πως δεν μου αρέσουν τα thread με τα σηριαλ και τις ταινίες είναι σαφές πως δεν έχεις καταλάβει και ως συνέπεια λες ότι θες. Ευτυχώς τα υπόλοιπα μέλη έχουν μπει στην ουσία. Σε αυτά που έγραψες στο δεύτερο μέρος συμφωνώ αλλά μην ξεχνάς πως το φόρουμ δεν είναι ειδησιογραφικό πορταλ...

 

Επέλεξα να γράψω γενικές σκέψεις μου ορμώμενος από την συνολική συζήτηση και και από διάφορα κουλά που έχω ακούσει κατά καιρούς από άτομα έξω από τον χορό, όχι στοχεύοντας εσένα και μόνο παρόλο που με κάτι τέτοια που πετάς...

 

Τώρα λοιπόν που μίλησε η τριάδα που είναι βασικά υπεύθυνη για αυτή την κατάσταση (καθώς έχει την μύγα), ας δούμε τι έχουν να πουν και οι άλλοι...

αν έχουν να πουν τίποτα...

 

... μόνο ως στοχευμένη επίθεση από πλευρά σου μπορεί να θεωρηθεί καθώς δεν είναι η πρώτη φορά. Δεν μπορούμε πάντα να πιστεύουμε πως είναι απλή παρεξήγηση των λόγων σου. :) Με το να προσπαθείς να ρίξεις ευθύνη σε συγκεκριμένα άτομα για το ότι δεν υπάρχει κίνηση στους άλλους τομείς εκτός από άδικο και αναληθές, ήταν και σίγουρο πως θα οδηγήσει την κουβέντα εκεί που την οδήγησε.

 

Και συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις πως το φόρουμ μπορεί να περιέχει και ενημέρωση. Μπόλικη από δαύτη. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μπαίνουν στεγανά με βάση τα δικά σου κριτήρια; 

 

Εντάξει ρε παιδιά, ο totally όντως είχε μια επιπολαιη σκέψη να σπαμαρει, αλλά απ την άλλη, πρόσεξα και εγώ ότι (κατά τη γνώμη μου) υπήρξε προηγουμένως, και συγκεκριμένα χθες αργα το βράδυ, ένα στοχευμενο ποσταρισμα του GCF σε πολλά τοπικς ταινιών και σειρών, και σήμερα συνέχισε ο Γαντζος. Οπότε μην τα βλέπουμε και όλα αρνητικά με την αντίδραση του Μάκη, θεωρώ ότι υπήρξε η πρόκληση. Όπως και να χει, επειδή μικροί δεν είστε, καθηστε και συζητηστε τις διαφωνίες σας, δεν αξίζει ούτε να μαλωνετε, αλλά ούτε και να περνάει καθένας σας σε αντιποινα απέναντι στον άλλον.

 

Στοχευμένο ποστάρισμα; Πρόκληση; Αντίποινα; Από που βγαίνουν αυτά; Με έχεις για τέτοιο άτομο; Αυτά τα ποστς θα γινόντουσαν έτσι και αλλιώς. Σαν Ντιέγκο έχουμε και παίζουν ένα σωρό ανακοινώσεις. Δεν θα σταματήσει ο κόσμος να γυρίζει επειδή κάποιοι εξέφρασαν δυσαρέσκεια, ούτε είμαι κανένας μνησίκακος να προσπαθώ να μπω στο μάτι του αλλουνού επειδή δεν μου αρέσει αυτά που μου είπε. Αν δεν υπήρχαν νέα να ποστάρω δεν θα τα έβαζα. Δεν θα κάτσω να μεταφέρω την όποια διαφωνία που έχω με κάποιον εδώ μέσα σε άλλους τομείς της ζωής μου ή σε άλλα σημεία του φόρουμ. Σιγά μην δηλητηριάζω την ζωή μου με τέτοιες μικροπρέπειες.

 

 

 

Προσωπικά καταλαβαίνω τόσο την ύπαρξη (ειδικά τωρα) τόσο μεγάλου αριθμού ποστ για ταινίες και σειρές αλλά δεν μου αρέσει να βλέπω σκετα links. Επίσης αδυνατώ να κατανοήσω πώς κάνει κάποιος ποστ σε ένα θέμα όταν βλέπει ότι είναι ο μόνος που ποσταρει (βλέπε comixology).

Ένας καλός (άγραφος) κανόνας είναι ότι δεν πρέπει να κάνουμε ποστ κάτω απο δικό μας ποστ

Ο άγραφος κανόνας δεν λέει τίποτα για ενημέρωση για προσφορές. Και από την φύση το θέμα δεν ενδεικνύεται για παραπάνω συζήτηση πέρα από τις προσφορές και τα διαδικαστικά για την εκμετάλλευση τους. :)

 

Γενικά τώρα. Έχετε ιδέες; Καλώς. Φέρτε τες στο προσκήνιο ή κάντε τες πράξη κατευθείαν. Θέλω να δω και εγώ περισσότερα θέματα αποκλειστικά για κόμικς. Αλλά δεν θα βοηθήσει σε τίποτα αν σταματήσουν τα θέματα που ήδη κινούνται και είναι από την φύση τους πιο χαλαρά και εύκολα μπορούν να αγνοηθούν. Δεν μου αρέσουν οι περιόδους που δεν κινείται τίποτα στο φόρουμ, γιατί δείχνει πως η παρέα έχει σπάσει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν προσπάθησα να ρίξω καμία ευθύνη σε κανέναν γιατί δεν υπάρχει κίνηση στους άλλους τομείς. Φυσικά και δεν είναι ισοδύναμο με το ότι είπα πως 2-3 ποστάρουν συνεχώς στις σειρές και τις ταινίες.

 

Τα δικά μου κριτήρια έχω... (ευτυχώς) και δεν υποχρέωσα κανέναν να τα ακολουθήσει. Απλά έκανα κουβέντα.

 

Από την άλλη αν κάποιοι θεωρούν πως το forum είναι το μέρος που μπορούν να ποστάρουν σύμφωνα με το μοναδικό κριτήριο "βάζω ότι βρίσκω, απλά επειδή το βρήκα..." τότε το ignore θα δουλέψει μια χαρά για μένα...

 

 

Με το να προσπαθείς να ρίξεις ευθύνη σε συγκεκριμένα άτομα για το ότι δεν υπάρχει κίνηση στους άλλους τομείς εκτός από άδικο και αναληθές, ήταν και σίγουρο πως θα οδηγήσει την κουβέντα εκεί που την οδήγησε.

 
Και συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις πως το φόρουμ μπορεί να περιέχει και ενημέρωση. Μπόλικη από δαύτη. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μπαίνουν στεγανά με βάση τα δικά σου κριτήρια; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3133
  • Reputation:   23817
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2974 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δε θέλω να ξεθάψω τίποτα, αλλά τώρα μπήκα σε υπολογιστή μετά από καιρό και είχα καμμιά δεκαριά σελίδες αδιάβαστα οπότε ας πω κι εγώ τις ανοησίες μου, με το θάρρος που έχει ένα σχετικά νέο μέλος, άρα μπορεί να σας πει μερικά πράματα με τη ματιά ακόμα του "απ'εξω"

 

1. Ναι ΟΚ καλό είναι να ξεθάβονται τόπικς, καλό είναι να γράφουμε άποψη μετά από αιώνες, αλλά από την άλλη και να το κάνει κάποιος (έχω πάρα πολύ υλικό προσωπικών σημειώσεων σε αρκετά ΒD) αισθάνεται ότι δεν έχει καμμία απολύτως σημασία

2. Δεν αναφέρονται ειδήσεις ή ενημερώσεις ούτε στα βασικά. Δηλαδή αν δούμε τα 3 τοπικά που αφορούν τα αμερικάνικα νέα επικρατεί πλήρης βουβαμάρα. Μία μέρα αργοσχολώντας έκατσα και διάβασα όλο το τοπικ με τα νέα της DC. Όταν βγήκε το new 52 είχε νέα, απόψεις, γνώμες κλπ. Βγήκε τώρα το Rebirth και δε διάβασα κάτι. Την ίδια στιγμή σχολιάζεται πχ αν η ηθοποιός που θα παίξει τη Harley Quinn στραβοκατούρησε ή ποιος συζητιέται να κάνει κάμεο εμφάνιση στο Captain America 5 που θα προβληθεί το 2021.

3. Σε ότι έχει μεταφραστεί στα ελληνικά επικρατεί ένα μπάχαλο. Παραδειγμα: Προτίθεμαι να ανεβάσω σιγά-σιγά σημειώσεις, παρατηρήσεις, τρίβια και απόψεις για όλα τα τεύχη του Αστερίξ με τη σειρά που δημοσιεύτηκαν στο Pilote. Που το κάνω; Στον Ψαρόπουλο; Στη Μαμούθ; Στην Ημερησία; Στο Έθνος; Και αν ενώ έχω ανεβάσει για 10 τεύχη το πάρει η Anubis και ανοίξει κι άλλο τόπικ και γράφονται πχ εκεί τα νέα; Θα πάνε τα υπολοιπα τεύχη εκεί; Σόρι αλλά αυτό δε μου φαίνεται λογικό

4. Δεν υπάρχει η δυνατότητα αγνόησης ολόκληρων κατηγοριών. Μπορεί κάποιος (εγώ) να μη θέλει να εμφανίζονται τα νέα ποστ στις "Εξωτερικές πηγές" γιατί 99% είναι "Προστέθηκε το εξώφυλλο αρ. 419". Ή τις ταινίες για τους λόγους που αναφέρει το totally wired. Πρέπει να αγνοώ ένα-ένα τόπικ ιδιαίτερα; Γιατί να μην αγνοώ όλες τις ΤΑΙΝΙΕΣ συλλήβδην;

 

Μπορεί να μου έρθουν κι άλλα στη συνέχεια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υπάρχει και η αρθρογραφία του GC για πράγματα που δεν εξαντλούνται σε ένα θέμα ή μπορεί να χαθούν μέσα στις απαντήσεις. Αυτό με το Αστερίξ ψάξε το λίγο εκεί, γιατί μπορεί να έχει ανέβει κάτι αντίστοιχο ή ακριβώς το ίδιο.

 

Το Rebirth δεν είναι απόλυτο reboot (ούτε το new 52 ήταν βασικά αλλά λανσαρίστηκε ως τέτοιο), και από ότι φαίνεται, οι βασικοί σχολιαστές του φόρουμ στις ξένες εκδόσεις δεν έχουν πλέον εμπιστοσύνη στην DC. Αυτά τα δύο συνδυασμένα έχουν ως αποτέλεσμα να μην τα έχουν διαβάσει ακόμα ή να μην έχουν όρεξη να τα σχολιάσουν. Προσωπικά έχω πρόθεση να κάνω μια σούμα των σκέψεων μου για κάθε τίτλο του rebirth κάποια στιγμή, αλλά δεν βιάζομαι. Αλλά πάλι. κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σχολιάσει κάτι στο χρονοδιάγραμμα που το θέλει ο άλλος. Και υπάρχει και το Σήμανση της ενότητας ως διαβασμένης σε κάθε υποενότητα. Δεν κάνει ακριβώς αυτό που θες αλλά είναι μια λύση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3660 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

1. Ναι ΟΚ καλό είναι να ξεθάβονται τόπικς, καλό είναι να γράφουμε άποψη μετά από αιώνες, αλλά από την άλλη και να το κάνει κάποιος (έχω πάρα πολύ υλικό προσωπικών σημειώσεων σε αρκετά ΒD) αισθάνεται ότι δεν έχει καμμία απολύτως σημασία

 

Ξεκίνα εσύ να γράφεις και θα βρεθούν ενδιαφερόμενοι. :D

Πολλά πράγματα δεν βρίσκουν την ανταπόκριση που θα περιμέναμε/ελπίζαμε, αλλά σκοπός είναι να πούμε κάτι για το πάθος μας. Μπορεί στο μέλλον να χρησιμεύσει σε κάποιον.

 

Υ.Γ.: Κι επειδή είσαι και γνώστης των BD, ψάξου για καμιά καλή μελέτη. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Γενικά έχει πέσει η κινητικότητα λόγω καλοκαιριού στο φόρουμ. Σε αρκετά σημεία του τελευταία πάντως δν υπάρχει ανταπόκριση από τα μέλη για τη συνεισφορά κάποιου εκτός από τα πολύ σημαντικά θέματα... Είτε διότι δν μπαίνουν συχνά τα διάφορα μέλη είτε επειδή ξεχνούν να πατήσουν το ''ευχαριστώ'' σε κάποια ποστς που παρ' όλ' αυτά αξίζει να πατηθεί γιατί έχει επενδυθεί κάποιος κόπος κι έχουν μια ουσία (κι εγώ πολλές φορές ξεχνιέμαι  :blush: )... Για παράδειγμα πόσταρα στο τόπικ των τόμων Looney Tunes 4 εξώφυλλα και βλέπω ότι το ποστ έχει 2 ευχαριστώ, ενώ για να τα σκανάρω χρειάστηκε μια μεγάλη κ χρονοβόρα διαδικασία... (Να πάω στον θείο μου που έχει σκάνερ, να σκανάρω, να πάρω στικ με τα σκαναρίσματα, να το φέρω σπίτι,  και να τα ανεβάσω τελικά στο φόρουμ. :P

 

Αντιθέτως πριν κανά μήνα υπήρχε πολύ μεγαλύτερη ανταπόκριση από τα μέλη. Είναι απλώς θέμα εποχής πιστεύω, που το φόρουμ έχει ερημώσει λίγο, ας μην τα μεγαλοποιούμε τα πράγματα.

 

Κατά τ' αλλά φυσικά και δν είναι εφικτό να γίνονται κάθε μέρα καμιά 10αριά παρουσιάσεις γιατί τα περισσότερα θέματα για κόμικς και διάφορες μελέτες έχουν ήδη γίνει. :) Πόσα πια;  :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85731
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Αααα είναι πολύ ωραίο να γυρνας από (έστω σύντομες διακοπές  :holidays:  ) και να πέφτεις πάνω σε ένα τέτοιο θέμα !!!

Δεν το πολυπεριμένεις είναι αλήθεια ......

 

Εκατσα και τα διαβασα όλα τα ποστ με μεγάλο ενδιαφέρον.

Εκ πρώτης όψεως δείχνει να είναι ένα θέμα γκρίνιας  και κόντρας για κατι οχι και τόσο σοβαρό .

ΔΕΝ είναι όμως έτσι.

Ισα ισα είναι ενα θέμα που, πέρα από τους όποιους διαξιφισμούς και υπερβολές ,προσωπικά το βρίσκω πολύ ουσιαστικό κι ελπιδοφόρο.

 

Γιατί ??

Μα γιατί ένα σωρό καλός κόσμος ,ανθρωποι που προσωπικά εκτιμώ πολυ και σέβομαι τις (διαφορετικες) απόψεις τους , έκατσαν μες το κατακαλόκαιρο να σκέφτονται πως θα γίνει καλύτερο αυτό το φορουμ που τόσο αγαπάμε ΟΛΟΙ μας.

Ολοι οι προβληματισμοί που εκφράζονται παραπανω είναι απόλυτα σεβαστοί και θεμιτοί .

Από την πλευρά μου και επι της ουσίας δεν εχω να πω πολλά γιατί τα περισσότερα τα είπατε εσείς .

 

Σε οτι αφορά το φόρουμ τολμώ να πω οτι το GC περνά μια μεταβατική περίοδο.Εφτασε και ίσως ξεπέρασε αρκετούς από τους αρχικούς του στόχους και τωρα "ψάχνεται" για την νέα του πορεία.

Δεν 'επαψε ποτέ να αποτελεί ενα (το μοναδικό ίσως) φόρουμ για κόμικς .Ακόμα και στην περίοδο που διανύουμε .Οσα θεματα για σινεμα ή οτι άλλο και να ανοιχτούν ,ο πυρήνας του ,η κεντρική ιδεα του αν θέλετε ,ήταν είναι και θα είναι η Εννατη Τεχνη .Σε όλες τις μορφές και τα παρακλάδια της.

Απο αυτή την άποψη λοιπόν ας μην στεναχωριόμαστε ή ανησυχούμε  για το αν τα θεματα για σινεμα ή οτι άλλο είναι περισσότερα αυτό το διαστημα.

 

Επίσης η όποια κοιλιά έχει γίνει ,κατα την άποψή μου είναι απολύτως φυσιολογική ,το αντίθετο θα ήταν περίεργο.

Και ο λόγος δεν είναι ένας (το οτι πλέον φτασαμε να έχουμε καταγράψει τα πάντα ή σχεδόν από τα κομικς που κυκλοφορησαν/ουν) αλλα και άλλοι.

Που έχουν να κάνουν και με τις προσωπικές ζωές όλων μας και το πως αυτές επηρεάζονται από την οχι και τόσο ιδανική καθημερινότητα που βιώνουμε .

 

Ας μην δραματοποιούμε τα πράγματα ,δεν έφτασε ακόμα το τέλος του GC .Ισως δεν έχουμε καν μπει στην φθίνουσα περίοδο του.

Είναι πολύ γόνιμο κι ελπιδοφόρο όπως έγραψα πιο πανω να ανοίξει ένας τετοιος διάλογος ,οπως αυτός που ξεκίνησε εδω .

Ευχής έργο θα ήταν να συμμετέχουν όσο πιο πολλοί γίνεται .

Οχι με ευχολόγια ή αναθέματα αλλά με συκγεκριμενες προτάσεις .

Το χουμε αποδείξει πολλές φορές στο παρελθόν οτι μπορούμε να συζητήσουμε ,να καταλήξουμε και να κάνουμε αρκετά όμορφα πράγματα.

 

Το ίδιο πιστευω οτι θα κάνουμε και τώρα .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3133
  • Reputation:   23817
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2974 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Κατ'αρχήν ας κάνω μία γενική παρατήρηση: Όταν κάτι αναφέρεται ως παράδειγμα καλό είναι να μην κολλάμε στο παράδειγμα, γιατί αυτό δείχνει ότι δεν προσπαθούμε να καταλάβουμε τι θέλει να πει ο συνομιλητής. πχ δε με νοιάζει το Rebirth ούτε τα αμερικάνικα υπερηρωικά ιδιαίτερα (όχι πως δεν τα διαβάζω, αλλά δεν είναι και το τοπ μου) οπότε το να εξηγούμε το γιατί δε σχολιάστηκε πχ το Rebirth είναι ελαφρώς εκτός θέματος. Το θέμα είναι ότι εγώ το νέο μέλος βλέπω ότι οι μεταφορές των κόμικ σχολιάζονται περισσότερο από τα ίδια και αυτό είναι αναμφισβήτητο γεγονός.

 

Όσον αφορά τη διάρθρωση του φόρουμ θα το θέσω πιο σαφώς. Είναι πάρα πολύ μπερδεμένη ειδικά για νέους χρήστες. Είναι σα να πάμε σε αυτοκινητιστικό φόρουμ και να είναι αλλού το Γιάρις το ντίζελ, αλλού αυτό με βενζίνη, να υπάρχει άλλο θέμα όταν υπάρχει αλλαγή αντιπροσώπου, να βρίσκονται αλλού τα νέα, αλλού οι κριτικές, αλλού οι τεχνικές απορίες και όλα αυτά για το ίδιο μοντέλο. Δεν αντιλέγω ότι υπήρχαν λόγοι που οδήγησαν στην παρούσα διάρθρωση, αλλά μήπως κάπου έχει μπλεχτεί πολύ το πράμα;

 

Τώρα GeoTrou διστάζω υπερβολικά και δεν ξέρω πως αυτό θα αλλάξει, γιατί πλέον το σωτήριον έτος 2016 ότι δε βγαίνει στα αγγλικά δεν ενδιαφέρει κανέναν (ακόμα και αν είναι αριστούργημα όπως το Undertaker - αν και έχει scanlation και η Europe το έβγαλε σε ebook προ ημερών) και γενικά δεν έχω καταλάβει τι ενδιαφέρει, ποιους και πόσους. Ίσως ανεβάσω τις σημειώσεις μου και τις εντυπώσεις μου σε ότι έχω, αλλά πιο πολύ θα είναι μπλογκάρισμα και για να υπάρχουν κάπου παρά πραγματικά θα έχει τη μορφή συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων, δεν ευελπιστώ για κάτι τέτοιο. Και αν δε γίνει κάτι τέτοιο δεν υπαρχει και πολύ νόημα να γραφτούν οι κριτικές, γιατί μπορεί εγώ να έχω πολύ ιδιαίτερο γούστο ή πολύ κακό γούστο και αν δε γραφτούν πλέον της μίας άποψης η εικόνα θα είναι στρεβλή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 Μπορείς να δεις το παράδειγμα μου όσο γενικά πιστεύεις πως ήταν το δικό σου (δεν είναι και τόσο, αλλά δεν έχει σημασία). μιας και ισχύει και για τα θέματα που σε ενδιαφέρουν και για αυτά που ήθελες να πεις με αυτό το παράδειγμα. Ο σχολιασμός ενός έργου σε μορφή κριτικής ή εκ των βαθών συζήτηση πάνω σε στοιχεία του εκάστοτε κόμικς δεν είναι κάτι που ο καθένας μπορεί να κάνει τόσο εύκολα και ανά πάσα στιγμή όσο κάνει μια πιο χαλαρή συζήτηση στις άλλες ενότητες του φόρουμ, ιδίως μέσα στο κατακαλόκαιρο. Όλα θέλουν τον χρόνο τους και την κατάλληλη διάθεση. Είναι απλό αυτό. Δεν θα μειωθεί η αξία μιας κριτικής ή μιας συζήτησης άμα γίνει σε μεταγενέστερο χρόνο, ούτε λέει κάτι απαραίτητα για την ανταπόκριση που έχει αυτό που έγραψε ή παρουσίασε κανείς.

 

Είχα μια παραπλήσια συζήτηση με έναν οπαδό των γαλλικών εκδόσεων πριν κάνα μήνα σε άλλο φόρουμ όσο αφορά το GC και την έλλειψη παρουσιάσεων BD. Και όπως είπα μέσες-άκρες και σε αυτόν (και συμπληρώνοντας τα υπόλοιπα): Ναι, δεν μιλάμε πολλοί γαλλικά για να μπορέσουμε να σχολιάσουμε τα τεκταινόμενα εκδόσεων για τις οποίες δεν υπάρχει ελληνική ή αγγλική μετάφραση, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μας ενδιαφέρει να μάθουμε για αυτές, Στην αρχή του φόρουμ υπήρχαν δύο-τρία άτομα που μας ενημέρωναν τακτικά για ότι καινούργιο γαλλοβελγικό τους έκανε κλικ (που η προσωπική τους ζωή τους απομάκρυνε από εδώ στην πορεία δυστυχώς) και ως αποτέλεσμα δημιούργησε μια συνειδητοποίηση για αυτή την σχολή σε αρκετά άτομα που πριν μπουν στο φόρουμ δεν ήξεραν πολλά ή τίποτα για αυτή, ακόμα και αν είχαν διαβάσει σχετικές σειρές μέσα σε άλλα κόμικς παλιότερα και παρόλο που ακόμα τότε κυκλοφορούσε το 9 και οι εκδόσεις του. Τότε, ναι, δεν υπήρχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αλλά χάρη σε αυτές τις πρωτοβουλίες περισσότερος κόσμος άρχισε να ψάχνεται με αυτές τις εκδόσεις. Οδήγησε μέχρι και σε σκανλέισονς γιατί ο κόσμος άρχισε να ενδιαφέρεται για αυτά που έμαθε από εδώ μέσα. Ο κόσμος συνεχίζει να ενδιαφέρεται, και το θέμα για τα Humanoids αποτελεί καλό παράδειγμα για αυτό, μιας και δείχνει πως όταν υπάρχει η δυνατότητα να διαβάσει υλικό από αυτή την σκηνή, κάνει κρα και καταβροχθίζει τα πάντα, ακόμα και αυτά που αντικειμενικά δεν αξίζουν.

 

Το φόρουμ στηρίζεται αποκλειστικά στις ορέξεις των μελών της για ενημέρωση και στις παρουσιάσεις, μιας και κανείς δεν γράφει επαγγελματικά εδώ μέσα, οπότε αν όλοι το έπαιρναν απαξιωτικά το θέμα και προκαταβάλανε τι θα συμβεί (δεν θα ενδιαφερθεί κανείς, δεν θα τους αρέσει το γούστο μου, δεν θα απαντήσει κανείς ή οι απαντήσεις δεν θα οδηγήσουν σε σοβαρή συζήτηση κ.λ.π.), ή τα περίμεναν όλα από άλλους, δεν θα έμπαινε τίποτε. Για αυτό και παραμένει σταθερή απάντηση, το «Ξεκίνα εσύ και οι άλλοι θα ακολουθήσουν». Δεν είναι εξυπνάδα, έχει συμβεί άπειρες φορές εδώ μέσα και έχει φέρει πολλά θετικά. Δεν θα βρεις εξάλλου άλλη σελίδα με κόμικς στην Ελλάδα να δίνει τόσο ελεύθερα βήμα για να το πράξεις αυτό. :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Παντως νομιζω οτι το φορουμ επεστρεψε ηδη στους κανονικους του ρυθμους και αναλογιες :D

Επεξεργασία από petross21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Παντως νομιζω οτι το φορουμ επεστρεψε ηδη στους κανονικους του ρυθμους και αναλογιες :D

Όχι, όχι. αύριο θα γίνει αυτό, που επιστρέφω κι εγώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.