Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς και Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ #2


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45789
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Απ' ο,τι είδα έγινε αναφορά στο thread του ΚΟΜΙΞ αλλά ας το αναφέρουμε κι εδώ ώστε να το δουν όσο γίνεται περισσότεροι. Μέσα από τις σελίδες του ΚΟΜΙΞ που κυκλοφόρησε σήμερα, ανακοινώθηκαν μερικές ανέλπιστα καλές ειδήσεις. Ο 1ος τόμος της βιβλιοθήκης Carl Barks θα κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα στις αρχές Οκτωβρίου. Για τη Βιβλιοθήκη Don Rosa #2... εεε εννοώ την Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ #2 δεν αναφέρεται κάποια ημερομηνία, πέρα από το ότι θα κυκλοφορήσει σύντομα. Ο πρώτος τόμος πάντως κυκλοφόρησε πέρσι τον Νοέμβριο.

 

Πολύ καλά νέα, ελπίζουμε για μια αισιόδοξη συνέχεια. Τελικά καλά έκανα και δεν αγόραζα τους αγγλικούς τόμους. Το μόνο μου παράπονο είναι η ονομασία της Βιβλιοθήκης ΚΟΜΙΞ που δεν αναφέρουν το όνομα του Don Rosa λόγω δικαιωμάτων, πραγματικά μια μαύρη σελίδα στις εκδόσεις του Τερζόπουλου. Ελπίζω τουλάχιστον αφού το ξεκίνησαν που το ξεκίνησαν, να συνεχίσουν και με τα άπαντα άλλων σπουδαίων δημιουργών, όταν με το καλό τελειώσουν με τον Rosa. Αν και θα χάσουμε λίγο τον μπούσουλα αν δεν αναφέρεται ο σχεδιαστής στους τόμους. Η καλύτερη λύση κατ' εμέ θα ήταν να το αριθμήσουν όπως το Hall Of Fame που κυκλοφορεί σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες. Δηλαδή η σειρά να λέγεται Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ και σε κάθε τόμο να αναγράφει πχ Don Rosa #1, Romano Scarpa #3, κλπ.

 

Επίσης μου φαίνεται κουλό να προχωρήσουν επιτέλους με την έκδοση των απάντων του Barks και να χρησιμοποιούν εξώφυλλο άλλου σχεδιαστή, ελπίζω η εικόνα που δημοσιεύτηκε να μην είναι τίποτα περισσότερο από ένα προσχέδιο (κάποιου του χάριζαν πάπια λένε, και την κοίταζε στα δόντια) :P

post-2414-1250855419_thumb.jpg post-2414-1250856146_thumb.jpg post-2414-1250855430_thumb.jpg

 

edit by dionik: Η πραγματική ημερομηνία του post είναι 21 Αυγούστου 2009, απλά έγινε μία αλλαγή για να γίνει merge με τις απαντήσεις από το topic του Κόμιξ. ;)

 

edit by PK: Το 2ο scan είναι του lunatic, βαριόμουν να ξανασκανάρω τη σελίδα :P

 

 

edit by germanicus: quote: edit by dionik: Η πραγματική ημερομηνία του post είναι 21 Αυγούστου 2009, απλά έγινε μία αλλαγή για να γίνει merge με τις απαντήσεις από το topic του Κόμιξ. ;) endquote. τι πίνεις και δε μας δίνεις? :D

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3585
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

:dance::yahoo::party::gif_comics::woots:

Συγχαρητηρια στον Τερζοπουλο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όντως πολύ καλά νέα! :)

 

1- Πολύ σύντομα θα κυκλοφορήσει ο καινούργιος τόμος της σειράς Βιβλιοθήκη Κόμιξ με τίτλο "Επιστροφή στη Μονοτονία & 11 ακόμα ιστορίες".

Η ιστορία "Επιστροφή στη Μονοτονία" είναι του Ντον Ρόσα. Άραγε να είναι και αυτός ο τόμος, όπως ο πρώτος, αφιερωμένος μόνο σε δικές του ιστορίες? :thinking:

Καλός και χρυσός ο Ντον, αλλά θα προτιμούσα και κάποιον άλλο δημιουργό.

 

 

:holidays:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5521 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ΟΥΑΟΟΟΟΟΟ! :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: στον Τερζόπουλο! Επιτέλους πήρε μπρος!!! :dance: :dance: :dance:

Ας ελπίσουμε να συνεχίσει μ'αυτόν τον ρυθμό, και την επόμενη φορά ας δούμε κανά γυαλυστερό εξώφυλλο στο ΚΟΜΙΞ!

 

Έφυγα για το περιπτερο! Θέλω να δω κι εγώ την ανακοίνωση! ΓΙΑΧΟΥΥΥ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5639 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

2- Η πιό σημαντική ανακοίνωση όμως είναι, ότι στις αρχές Οκτωβρίου ξεκινάει η έκδοση της "Βιβλιοθήκης του Καρλ Μπαρκς', με το πρώτο τόμο με τίτλο "Στα ίχνη του Μονόκερω".

 

Σημαντική αυτή η δεύτερη έκδοση, ας ελπίσουμε και σε μία λογική τιμή.

 

Πολύ ευχάριστη και σημαντική είδηση! :clap2:

Μετά την κυκλοφορία των 4 βιβλίων από τον Τερζόπουλο ήταν πλέον θέμα χρόνου η έκδοση της Carl Barks Library στην Ελλάδα.

Το σενάριο αυτό έπαιζε καιρό στο μυαλό του Τερζόπουλου.

Ας μην ξεχνάμε, ότι μόνος του είχε δηλώσει ότι η ιδέα για την κυκλοφορία του ΚΟΜΙΞ το 1988 με ιστορίες του Μπαρκς ξεκίνησε, όταν αντίκρυσε τα βιβλία της Carl Barks Library.

Ήδη από το τεύχος Μαρτίου το ΚΟΜΙΞ προϊδέαζε τους αναγνώστες για την έκδοση αυτή, δημοσιεύοντας μια απορία ενός αναγνώστη σχετικά με τα άπαντα του Καρλ Μπαρκς.

 

Ελπίζουμε τώρα μόνο σε μια λογική τιμή!!! :pray:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13226
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ξέρετε τι φοβάμαι;Ότι μέχρι κι εγώ θα ψηθώ να τα αγοράσω. Αλλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΩΡΟ για τόσο μεγαλεπήβολες εκδόσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26510
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ξέρετε τι φοβάμαι;Ότι μέχρι κι εγώ θα ψηθώ να τα αγοράσω. Αλλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΩΡΟ για τόσο μεγαλεπήβολες εκδόσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :moutra2:

 

:lol: :lol: ωχ σε καταλαβαίνω απόλυτα και συμπάσχω... :lol:

 

Κατά τα άλλα ο καινούριος τόμος "βιβλιοθήκη κόμικς" μάλλον θα είναι πάλι αποκλειστικά Ρόσα.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9806
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  45
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5472 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

:thanks:

 

:clap2::clap2::clap2::dance::dance::beer:

 

Επιτέλους η Carl Barks Library στην Ελλάδα.(Ευτύχως αναφέρεται το όνομα του)

Να σου και ο 2ος τόμος Don Rosa.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.Έχω παθει την πλάκα μου.

 

 

''....να πρωχωρήσετε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε μια συγκεντρωτική,πολυτελής έκδοση...'' :lol:

Επεξεργασία από Huey Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πιθανότατα η σειρά για τον Barks, θα είναι ίδια με την ιταλική. Αν δείτε το πρώτο τεύχος, είναι ίδιο με την διαφήμιση στο Κόμιξ. :thinking:

 

Σελίδες: 196

Τιμή: 7,90 €

Οπότε ξεχάστε την πολυτέλεια της Carl Barks Library...

 

 

:holidays:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190270
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ωραία πράγματα. Αυτά για όσους έλεγαν το άτοπο (για να μην πω τίποτα βαρύτερο) ότι οι επαναδημοσιεύσεις στο Κόμιξ βοηθάγανε τους νεώτερους να μάθουν αυτές τις υπέροχες ιστορίες. Έτσι γίνεται η σωστή δουλειά κυρίες, δεσποινίδες, κύριοι και αγαπητά παιδιά. Όλα τα άλλα είναι του τέτοιου τα εννιάμερα :D

 

Τα έχω στα Κόμιξ, μολαταύτα, κατά πάσα πιθανότητα, if the price is right, θα τα τιμήσω δεόντως.

 

Επόμενο βήμα (σε κανά δυό χρόνια φαντάζομαι) να βγάλουν και τα PKNA.

 

:cheers5:

 

 

ΥΓ καλά. εάν ισχύει ότι θα είναι ασπρόμαυροι, θα είναι για τομάτες. πάρα μα πάρα πολλές τομάτες. όλα τα θερμοκήπια της Ιεράπετρας and then some.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5639 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πιθανότατα η σειρά για τον Barks, θα είναι ίδια με την ιταλική. Αν δείτε το πρώτο τεύχος, είναι ίδιο με την διαφήμιση στο Κόμιξ. :thinking:

 

Σελίδες: 196

Τιμή: 7,90 €

Οπότε ξεχάστε την πολυτέλεια της Carl Barks Library...

 

 

:holidays:

 

Πάντως η ιταλική σειρά ήταν εβδομαδιαία και όχι με σκληρό εξώφυλλο.

Ας ελπίσουμε η δική μας να είναι πολυτελής και σκληρόδετη έκδοση.

Εξάλλου η διαφήμιση αναφέρει ότι θα κυκλοφορήσει στα βιβλιοπωλεία, όχι στα περίπτερα. :thinking:

Λογικά η δομή της θα είναι αντίστοιχη (μάλλον ακριβώς η ίδια) με την ιταλική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4401
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ σωστή παρατήρηση φίλε φαντομ....ετσι και καταφερει και γινει οπως το ΗALL OF FAME θα προκειται σιγουρα για την καλυτερη εκδοση για μενα που θα εχει κυκλοφορησει ποτε στην Ελλάδα...ή τουλαχιστον να το συνεχισει σε στυλ

#2-Η μεγαλη βιβλιοθηκη του Carl Barks Vol II

#3-Η μεγαλη βιβλιοθηκη του Don Rosa

#4-Η μεγαλη βιβλιοθηκη του Marco Rota

κλπ

 

ας ελπισουμε ... :thinking:

Επεξεργασία από vintaz
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45789
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Χμμμ, δεν εννοούσα αυτό ακριβώς. Απ' ό,τι φαίνεται η σειρά του Carl Barks θα είναι αυτόνομη και θα ονομάζεται "Η μεγάλη βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς", ενώ παράλληλα θα συνεχίσει και η Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ. Οι συνέχειες των απάντων άλλων σχεδιαστών (αν υπάρξουν) φαντάζομαι πως θα συνεχίσουν μέσα από τη σειρά Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ. Αν και η Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ άρχισε άσχημα στο συγκεκριμένο θέμα (με το να μην αναφέρει τον Rosa στο εξώφυλλο και να μην δημοσιεύει τα άρθρα του στο εσωτερικό του επειδή δεν ήθελε να πληρώσει δικαιώματα) κι έτσι γίνεται πιο δύσκολη η μετέπειτα πορεία της, αν αποφασίσουν να βάλουν κι άλλους σχεδιαστές.

 

Τέσπα, δυο πάπιες μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα :P. Όταν έρθει η ώρα θα βγάλουμε τα συμπεράσματά μας. Ας μην λογαριάζουμε χωρίς τον παπιοδόχο.

 

Όσο για τον τόμο του Barks. Υπάρχει πολύ μεγάλη περίπτωση όντως να πρόκειται για την Ιταλική έκδοση που αναφέρει ο dionik. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω τη συνοχή των ιστοριών στο συγκεκριμένο τόμο. Η καλύτερη επιλογή ιστοριών κατ' εμέ θα ήταν να γίνει χρονολογικά, δηλαδή να ξεκινήσουν με τις ιστορίες του 1943, και στους μετέπειτα τόμους να βάζουν ιστορίες που δημιούργησε αργότερα.

Βέβαια μια τέτοια κίνηση ίσως να μην είχε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Αφ' ενός σε αρκετούς δεν αρέσει το πρώτο σχεδιαστικό στυλ του Barks και έτσι ίσως προσπαθήσουν να διαμοιράσουν τις ιστορίες στους διάφορους τόμους. Αφ' εταίρου ίσως να δημιουργείται πρόβλημα με τις σελίδες, και να προσπαθούν να κάνουν ένα compilation σε κάθε τόμο που να συμπληρώνει ορισμένες σελίδες. Αφέ τρίτου δεν ξέρω, ίσως απλά να βαριούνται και να παίρνουν έτοιμες τις Ιταλικές εκδόσεις :P

 

Τέλος πάντων, το καλύτερο για εμένα θα ήταν να μπουν οι ιστορίες του χρονολογικά όπως έγινε και με τον Rosa στη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ. Από εκεί και πέρα αν δεν είναι εφικτό για τον έναν ή τον άλλο λόγο, δεν μπορώ να πω πως έχω κάποιο μεγάλο παράπονο, απλά θα μου άρεσε να υπάρχει κάποιου είδους συνοχή στην επιλογή των ιστοριών (με θεματολογία πχ.). Όπως και νά' χει ο χρόνος θα δείξει. Ελπίζουμε για το καλύτερο.

 

 

Υ.Γ.

Για το ασπρόμαυρο που αναφέρθηκε. Πέραν από τους πρώτους τόμους του Carl Barks που κυκλοφόρησαν το 1980κάτι, δεν νομίζω να έχει γίνει άλλη προσπάθεια συλλογής τους σε Α/Μ. Όλες οι μετέπειτα εκόσεις που γνωρίζω είναι έγχρωμες. Δεν νομίζω να τίθεται καν θέμα αν οι τόμοι θα είναι ασπρόμαυροι. Αν κάνουν μια τέτοια απερίσκεπτη κίνηση θα φάνε πολύ κράξιμο.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Επιτέλους οι προσευχές και τα τάματα, τα παρακάλια και οι απειλές , οι μίζες και τα λαδώματα του απανταχού παπιόφιλου λαού εισακούστηκαν και έρχεται και στα μέρη μας η πολυαναμενόμενη σειρά! Με τιμή (ελπίζω όχι γνωριμίας) μόνο 8 ευρό, θα αγοράσει ακόμα και το άφραγκο κατσίκι (καλά, καλά, δεν μπορούμε να κάνουμε πάντα επιτυχιμένα λογοπαίγνια) Το μόνο που με απασχολεί είναι η συχνότητα που θα κυκλοφορούν τα τεύχη. Ξέρουμε αν θα είναι μηνιαίο ή θα κυκλοφορούν 2-3 το πολύ τον χρόνο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγω νομιζω οτι η βιβλιοθηκη Καρλ Μπαρκς θα ειναι πιστο αντιγραφο της Ιταλικης εκδοσης, μονο που θα βαλουν τα 2 πρωτα τευχη της Ιταλικης εκδοσης μαζι σε ενα τομο για να εχει περισσοτερες σελιδες και να μην αναγκαστουν να το βγαλουν, το λιγοτερο, μηνιαιο (αποριπτω την περιπτωση του να το βγαλουνε εβδομαδιαιο). Οσο για την τιμη νομιζω οτι ενα 15αρι, το λιγοτερο, θα ειναι σιγουρο εαν το κανουν hardcover και με περισσοτερες σελιδες. Παντως, αμα το προσεξατε, στα τελευταια τευχη της σειρας δημοσιευει ολες τις ιστοριες του καρλ μπαρκς που σχεδιαστηκαν απο τον Ντααν Γιππες! Επισης, εχει και μια ιστορια του Ρομανο Σκαρπα!... εεε.. που κολαει αυτη η ιστορια; :confuse:

Επεξεργασία από gigi3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Νομίζω οτι ο dionik ήταν σαφέστατος σ' αυτό το θέμα

 

Σελίδες: 196

Τιμή: 7,90 €

Οπότε ξεχάστε την πολυτέλεια της Carl Barks Library...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45789
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Sandman, ο dionik μιλάει για την Ιταλική έκδοση. Για την ελληνική δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα, πέραν των φωτογραφιών που έχουμε δει ήδη. Θα είναι μεγάλη ανοησία να βγει ως απλή έκδοση του στυλ "Μεγάλα Σήριαλ". Είμαι 99% σίγουρος πως θα κυκλοφορήσει όπως όλα τα άλλα Hardcovers που έχουν εκδοθεί, ειδικά αφού το άρθρο υπονοεί πως το "Οι επίγονοι του Μπαρκς" ήταν το "crash test"

 

 

Επόμενο βήμα (σε κανά δυό χρόνια φαντάζομαι) να βγάλουν και τα PKNA.

Από το στόμα σου και στου Τερζόπουλου το αυτί :pray: Αν βγάλουν αυτά και τα X Mickey θα μπορώ πλέον να αισθάνομαι ολοκληρωμένος αναγνώστης. Δεν πρόκειται να παραπονεθώ ποτέ ποτέ ποτέ ξανά στον Τερζόπουλο, θα είμαι καλό παπάκι και θα αγοράζω όλες τις εκδόσεις (ίσως εκτός από τα ΜΙΝΙ), αλήθεια :angel:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ουπς! sorry δεν κατάλαβα καλά...

 

Οπότε έχουμε ελπίδες για μια πολυτελή έκδοση, χάρμα οφθαλμών για τις βιβλιοθήκες μας!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΟΥΑΑΑΑΑ!!! ΤΡΕΕΕΕΛΑΑΑΑΑ!!!! :party4:

 

Είχα πάρει πέρυσι τους δύο αντίστοιχους τόμους και από τότε είχα εκφράσει την επιθυμία μου να υπάρχει συνέχεια και από ότι όλα δείχνουν η ευχή μου εισακούστηκε. Για το ΚΟΜΙΞ βιβλιοθήκη προφανώς είναι περιττά τα όποια σχόλια αφού αναμένω να είναι συνέχεια του προηγούμενου, ενώ και για τον Καρλ Μπαρκς οι ελπίδες μου είναι μεγάλες στο ότι όντας κοντά στην γιορτινή περίοδο, το γεγονός ότι αναφέρεται για πώληση σε βιβλιοπωλεία αλλά κυρίως η περσινή αντίστοιχη (ελπίζω) κυκλοφορία των Επιγόνων του Καρλ Μπαρκς ποντάρω σε ποιότητα ίδια και μάλλον με την ίδια λίγο πολύ τιμή (λαμβάνοντας υπόψη τις κατά 33% παραπάνω σελίδες ή ίδιες με την ΚΟΜΙΞ σειρά).

 

ΟΥΑΑΑΑΑΑ!!!! ΤΡΕΕΕΕΛΑΑΑΑ!!! :dance:

 

ουάααα... :oops: πρέπει επειγόντως να κάνω χώρο στην βιβλιοθήκη μου...

 

:thanks: Για τα εξαιρετικά (κατ' εμέ) νέα παίδες!!!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5521 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ας ελπίσουμε η "Βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς" να είναι κάτι που να αξίζει. Σίγουρα ήταν κάτι αναμενόμενο μετά την έκδοση της "Βιβλιοθήκης ΚΟΜΙΞ". Πάντως, μιας και κάνανε την αρχή με τον Ρόσα και δεν βάζουν όνομα, ας ξεπετάξουν τον Ρόσα και ας αρχίσουν μετά με τους υπόλοιπους (κλασσικά, Μάρκο Ρότα, Ουίλιαμ Βαν Χορν, Ρομάνο Σκάρπα, Τζόρτζιο Καβατσάνο, Λουτσιάνο Μποτάρο, Φλόυντ Γκότφρεντσον και και και και...) με πληροφορίες και ό,τι απαιτείται για μια τέτοια έκδοση. Ούτως ή άλλως, οι πιτσιρικάδες που αγοράζουν τους τόμους για να διαβάσουν κόμικς, απλώς, δεν δίνουν σημασία σε τέτοιες λεπτομέρειες και οι συλλέκτες αναγνωσρίζουν το σχέδιο, ίσως εκνευρίζονται με την "παράλειψη", αλλά δεν μπορούν να αγνοήσουν την ύπαρξη του τόμου... Οπότε καρφάκι δεν του καίγεται του Τερζόπουλου... Μάζεψε και πολλά από τους "Επίγονους", μια χαρά! Αν και δεν πιστεύω πως κάτι τέτοιο, δηλαδή η "Βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς" θα έγινε τώρα, η προετοιμασία θα είχε ξεκινήσει αρκετό καιρό πριν. Όπως και να 'χει, σήμερα (και αύριο και μεθαύριο) είναι μέρα χαράς, οπότε ας αφήσουμε τις σκοτούρες και ας χαρούμε το τρομερό νέο!!!

 

:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2064
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  337
  • Reputation:   2860
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Υπέροχα νέα! Παιδιά μόλις γύρισα από διακοπές ήμουν χάλια και ανέβηκα στα ουράνια!!

Από 'οτι είδα στο inducks την αίσθηση ότι η ιταλική έκδοση (48 τομοι!) είναι λίγο "χύμα" στη σειρά των τόμων αλλά οι τόμοι έχουν αρκετη συνάφεια περιεχομένου αναφερόμενοι στο ίδιο περίπου έτος. Η αμερικανική έκδοση των 10 τόμων φαίνεται αν δεν κάνω λάθος να ακολουθεί αυστηρά χρονολογική σειρά το οποίο προσωπικά θα προτιμούσα σε τέτοιου είδους έκδοση. Δεν ξερω μεταξύ των δύο και θα με ενδιέφερε πολύ η πληρότητα. Επίσης τα εξώφυλλα της αμερικανικής έκδοσης μου αρέσουν περισσότερο...

Καλά φτάνει η γκρίνια τόσα χρόνια το περιμέναμε :party4: :party4: Εμπρός πεδίο δόξης λαμπρό να φάμε τα μισθά μας ...

 

Και μια ευχή μακάρι να πετύχει και να ακολουθήσουν οι αντίστοιχες ιταλικές σειρές με τους μεγάλους ιταλούς σχεδιαστές..

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν νομιζω οτι ο Τερζοπουλος θα εκδοσει και τους 48 τομους, αμα εκδιδει την 'Βιβλιοθηκη Κομιξ' μια φορα τον χρόνο! Παρολα αυτα αν η σειρα παει καλα θα αφησει εξω τους τελευταιους τομους με τις ιστοριες του Γιππες και του Σκαρπα και θα βαλει σε ενα ελληνικο τομο δυο Ιταλικους. Αν εκδιδει την Βιβλιοθηκη Μπαρκς 4 φορες τον χρονο, και πολυ ειπα, νομιζω οτι θα εχει την δυνατοτητα να εκδοσει αρκετους τομους σε ενα συντομο χρονικο διαστημα... Η ελληνικη εκδοση της Ιταλικης εκδοσης νομιζω οτι δεν θα υστερει πολυ σε ποιοτητα απο αυτη της αμερικανικης εκδοσης αν ειναι Hardcover.

Επεξεργασία από gigi3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5521 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

:thinking: Πάντως, τώρα που το ξανασκέφτομαι, πρέπει να είναι πιστή αντιγραφή της ιταλικής, μιας και ο πρώτος τόμος μάλλον θα είναι ιδιος: έχουν το ίδιο εξώφυλλο και ίδια κεντρική ιστορία...
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1897
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:hi: Η απλά καλή αυτή σειρα αυτή πάντως (έχω 2-3 τόμους απο τους 48), αν και οι τελευταίοι τόμοι ήταν θαυμάσιοι σε περιεχόμενο-αλλά όχι μόνο με Barks, δεν αντιστοιχούν ακριβώς στην 30τομη (10 κουτιά επί 3 τόμους) της Another rainbow, :thinking: εκεί αντιστοιχεί άλλη ιταλική σειρά με 30 τόμους σε κόκκινο χρώμα/σκληρό εξώφυλλο, εκτύπωση εξωφύλλων μόνο στη ράχη, έγχρωμης εκτύπωσης μικρότερου μεγέθους 'CARL BARKS PAPERINO 1942-1972'. :) την έχω όλη αλλά δεν αναφέρεται εκδότης (πιθανόν να είναι σύνολο βιβλιοδετημένων ίδιου ονόματος σειράς τευχών που πωλούνται στο Ebay.it) , Υπάρχει επίσης και η 18 τομη έκδοση της COMIC ART, http://coa.inducks.org/issue.php?c=it%2fCBCA++1 :) και πιθανόν και αλλού ιστορίες του Barks :oops:

 

 

 

 

Πάντως η ιταλική σειρά ήταν εβδομαδιαία και όχι με σκληρό εξώφυλλο.

Ας ελπίσουμε η δική μας να είναι πολυτελής και σκληρόδετη έκδοση.

Εξάλλου η διαφήμιση αναφέρει ότι θα κυκλοφορήσει στα βιβλιοπωλεία, όχι στα περίπτερα. :thinking:

Λογικά η δομή της θα είναι αντίστοιχη (μάλλον ακριβώς η ίδια) με την ιταλική.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Νομιζω οτι η Ιταλικη εκδοση απ' την οποια θα εμπνευστει ο Τερζοπουλος, μπορει να μην τα παιρνει χρονολογικα απ' την αρχη, αλλα σιγουρα δεν ειναι χυμα! Ο καθε τομος εχει ολες τις σημαντικες ιστοριες του Μπαρκς που σχεδιασε εκεινο το ετος. Απλως ξεκιναει απ' το 1950 φτανει στο 1967, την χρονια που σταματησε να σχεδιαζει ο Μπαρκς και ξεκιναει, τωρα απο την αρχη εως το 1950, που ξεκιναει η σειρα με τον 1ο τομο. Μπορει να μην εχει οσα εχει η αμερικανικη εκδοση, αλλα και η Ιταλικη σειρα στεκεται σιγουρα στο υψος των περιστασεων! :best:

Επεξεργασία από gigi3
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25074
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Χε! Γυρνάς απο διακοπές και λές τί νεα να υπάρχουν τέτοια εποχή; Κι όμως!!! Πολή καλό νέο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   189
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5497 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πολύ ενδιαφέρον, εννοείται πως θ'αγοραστεί όπως και κάθε προσπάθεια τέτοιου είδους! Δεν είμαι πολύ αισιόδοξος για την παραπάνω τιμή όμως!! :)

 

 

Μιχάλης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45789
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αν, λέγω ΑΝ εν τέλει πρόκειται όντως για επανεκτύπωση της Ιταλικής έκδοσης, τότε το μόνο μας πρόβλημα θα είναι το πότε θα ολοκληρωθεί η σειρά. Με έναν τόμο κάθε χρόνο θα μας πάρει 48 χρονάκια :P

 

Ακόμα και κάθε δίμηνο να βγαίνει, θα μας πάρει 8 χρόνια. Πιο λογικό θα μου φαινόταν να βγαίνει ένας τόμος κάθε μήνα και να ολοκληρωθεί σε 4 χρόνια, όμως δεν ξέρω αν η εκδοτική βγαίνει (οικονομικώς) για τέτοιες κινήσεις. Ίσως πάλι ο κάθε τόμος να έχει περισσότερες σελίδες, πχ να βάζει υλικό 2 τόμων σε έναν, όμως έτσι βγαίνουν πολλές σελίδες (όχι πως θα με πείραζε, αντιθέτως).

 

Τέλος πάντων, αφού το νερό κύλισε στο αυλάκι :dance: το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σπουδαίο νέο και θα τ'αγοράσω όσα κι αν βγουν, βέβαια! :dance: Απλά βρε παιδιά επειδή η σειρά είναι μεγάλη, φοβάμαι μη βγει καμιά ώρα ένας τόμος και πάπαλα... Μη μας έρθει απότομα κάτι τέτοιο. Όπου ακούς πολλά κεράσια να κρατάς μικρό καλάθι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.