Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

  

56 min ago , Laz33 said:

Ρε συ @ lovcom  ξεχάστηκα.

Με αφορμή που το ξαναδιάβασα χθες, ένα Λούκυ Λουκ που σου προτείνω με αρκετά ρεαλιστικό σενάριο, με έναν αρκετά "σοβαρό" Λούκυ Λουκ, αλλά παράλληλα μια ιστορία που βγάζει έντονα ατμόσφαιρα western, είναι το πρόσφατο "Μπελάδες στις Φυτείες" του Ζουλ.

Αμερικάνικος Νότος, βαμβακοφυτείες, πλούσιοι λευκοί γαιοκτήμονες, μαύροι σκλάβοι, Κου Κλουξ Κλαν... θα γουστάρεις πιστεύω :)

 

 

Και μετά να διαβάσει το "Σύρματα στα Λιβάδια" του Goscinny για να τα συγκρίνει! :) 

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

14 λεπτά πριν, constantinople είπε:

  Και μετά να διαβάσει το "Σύρματα στα Λιβάδια" του Goscinny για να τα συγκρίνει! :) 

 

Εντάξει, τι να συγκρίνει.

Τα "Σύρματα στα Λιβάδια" είναι 100 φορές καλύτερο άλμπουμ.

Απλά είπε ότι προτιμάει πιο "σοβαρές" ιστορίες, χωρίς πολύ χιούμορ, γι'αυτό δεν του πρότεινα Γκοσινί :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ακριβώς γι'αυτό να τα συγκρίνει και να μας πει ποιο του άρεσε περισσότερο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Σύρματα στα Λιβάδια που είναι και αγαπημένη μου ιστορία είχε πράγματι σοβαρότερο ύφος απο πολλά ΛΛ, άσχετα αν πέθανα στα γέλια

με τον μπάρμπα στο καροτσάκι που πέταγε τη σκούφια του για τσαμπουκά!! χαχα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το να διαβάσεις Λούκυ Λουκ αποφεύγοντας τον Γκοσινί πάντως είναι σαν να πας σε παγωτατζιδικο και να παραγγείλεις να φας τα μπισκοτάκια  που βάζουν σαν ντεκόρ στα κυπελλακια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ή το χωνάκι άδειο χωρίς το παγωτό! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

21 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Ή το χωνάκι άδειο χωρίς το παγωτό! :) 

Ολόκληρη προσπάθεια έκανα για να μην γράψω αυτό!:lol: Γύρω γύρω το πήγα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

9 min ago , Manitou said:

Ολόκληρη προσπάθεια έκανα για να μην γράψω αυτό!:lol: Γύρω γύρω το πήγα!!!

 

Άντε, το χωνάκι με μέσα τα μπισκοτάκια αλλά χωρίς παγωτό! Σε κάλυψα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Laz33
Το είχα καιρό κατα νου αλλά θα πω αλήθεια για το λόγο του ότι με είχε τραβήξει η σύγχρονη εκτύπωσή του. Ομοίως ένιωσα και με το "Ο Αστερίξ και ο Υπεριταλικός": όταν το πρωτόδα και το ξεφύλλισα στο βιβλιοπωλείο, το χάζευα απο την ομορφιά και ζωηρότητα των χρωμάτων του. Γι'αυτό ναι μεν καλά τα παλιά άλμπουμ αλλά η ποιότητα χρωματισμού απέχει αρκετά απο τα καινούργια. Και ναι μεν ενδιαφερόμαστε πρωτίστως για το σενάριο αλλά και λίγο σύγχρονη εκτύπωση δεν βλάπτει :)

Πιθανόν λοιπόν αύριο πάω να αγοράσω το τεύχος. Για μένα τώρα αρχίζουν οι (ολιγοήμερες) διακοπές οπότε θα διαβάσω κάποια τεύχη και θα σας πω τη γνώμη μου. Οπότε συν τοις άλλοις στην to-read λίστα μου μπαίνει και το Σύρματα στα Λιβάδια.

 

@ Manitou
Ταυτίζεις το χιούμορ του Γκοσινύ με σαβουροτροφές...τς τς τς :)

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 min ago , lovcom said:

@ Laz33
Το είχα καιρό κατα νου αλλά θα πω αλήθεια για το λόγο του ότι με είχε τραβήξει η σύγχρονη εκτύπωσή του. Ομοίως ένιωσα και με το "Ο Αστερίξ και ο Υπεριταλικός": όταν το πρωτόδα και το ξεφύλλισα στο βιβλιοπωλείο, το χάζευα απο την ομορφιά και ζωηρότητα των χρωμάτων του. Γι'αυτό ναι μεν καλά τα παλιά άλμπουμ αλλά η ποιότητα χρωματισμού απέχει αρκετά απο τα καινούργια.

 

Έχεις δεί καθόλου τα σκληρόδετα Αστερίξ ? Οι χρωματισμοί ,το σχέδιο, και η ποιότητα έκδοσης είναι πολύ ανώτερα απο τα καινούρια Αστερίξ.:)

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Guts

Nαι ξεφύλλισα και μερικά απο αυτά. Είναι όντως πολύ ανώτερα; Εμένα ίδια λίγο πολύ μού φαίνονταν (μη σου πω σε κάποια μού φάνηκε το χρώμα πιο "ξεθωριασμένο").

Πάντως χρωματισμός "Υπεριταλικού" ούτε για πλάκα.

 

btw μόλις είδα ότι στην Πολιτεία το Μπελάδες στις φυτείες εξαντλήθηκε! Τι έγινε ρε παιδιά; Μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα;

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ lovcom  Σεβαστή η άποψη εννοείται αλλά διαφωνώ κάθετα!:)

Άνοιξα τώρα τυχαία το σκληρόδετο Ολυμπιακους Αγώνες και το έβαλα δίπλα στον Υπεριταλικό.

Οι Αγώνες είχαν πιό έντονα χρώματα, πιο πυκνό σχέδιο και πιο ρουστίκ αισθητική που ταιριάζει στα Αστερίξ.

 

Ο Υπεριταλικός είναι όμορφο αλλά είναι κάπως πιο παιδικά τα χρώματα και το σχέδιο δεν ξέρω πως να το πώ.... έχει λίγο αδύναμες επιφάνειες.

Σενάριο - σκηνοθεσία δεν συγκρίνουμε καν...δεν έχουν καμία σχέση!

 

Τους ''Μπελάδες'' τους έχει στο σάιτ της Μαμούθ. :beer:

 

edit: Ισχύει οτι δεν έχουν όλα τα σκληρόδετα την ίδια ένταση στο χρώμα. Σε γενικές γραμμές όμως είναι η καλύτερη έκδοση Αστεριξ για μένα.

Επίσης το σχέδιο και τα χρώματα στα καινούρια Αστερίξ μου αρέσουν αρκετά, απλά τα παλιά είχαν άλλη γοητεία.

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Guts Βρε συ δεν το πα για άποψη. Μπορεί να θυμάμαι και λάθος :).
Αν εσύ που έχεις τα τεύχη βλέπεις και συγκρίνεις, εννοείται δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω :)

Ήθελα να βρω το ΛΛ στα βιβλιοπωλεία στο κέντρο που πηγαίνει το μετρό αλλά νομίζω θα βρεθεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ lovcom  και η άποψή σου να ήταν, εμένα μου αρέσει να τα συζητάω αυτά... και χαίρομαι να διαβάζω διαφορετικές γνώμες όταν είναι με ειλικρίνεια.:)

Αν θές να δείς πραγματικά έντονα χρώματα και ζωντάνια στο άλμπουμ, τσέκαρε την Κλεοπάτρα το σκληρόδετο και θα καταλάβεις τι θέλω να πώ!

 

Θα το βρείς το ΛΛ πιστεύω, και έχει και πολύ ωραίο σχέδιο το συγκεκριμένο.

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  638
  • Reputation:   4775
  • Achievement Points:  660
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

 

 LLMamouth_0006r.jpg LLMamouth_0006s.jpg 

 

Γ' ΕΚΔΟΣΗ-1996

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό τον καιρό μάζεψα αρκετούτσικα τεύχη προσπαθώντας να τα βρω όσο πιο φτηνά γίνεται. Γι'αυτό λοιπόν τα τεύχη που ως επι το πλείστον αγόρασα είναι έκδοση Έθνους και Βήματος (τα μικρότερου σχήματος με τα 3 τεύχη μαζί). Δεν με απασχολεί το γεγονός πώς φαίνονται στην βιβλιοθήκη μου, αλλά ήθελα απλά να τα διαβάσω σε φυσική μορφή (δεν ευχαριστιέμαι να διαβάζω κόμικς απο το pc). Πάντως εμένα αισθητικά μού αρέσουν και οι δύο εκδόσεις (δεν τις αγόρασα δηλαδή μόνο για διάβασμα).  Επίσης και αυτά του Βήματος είχα διαβάσει αρκετούς απο εσάς ότι είναι πολύ μικρά σε μέγεθος. Εμένα πάντως δεν με πείραξε και προς το παρόν τα έχω ευχαριστηθεί αρκετά. :) Πάνω σε ένα τέτοιο τεύχος θα πω απόψεις για τις ιστορίες που διάβασα:

-Η Κληρονομιά του Ράνταπλαν: Προφανώς έχουν βγει καλύτερα αλλά εμένα μου άρεσε πολύ. Το ευχαριστήθηκα, γέλασα και μπορώ να πω ότι είναι ένα τεύχος που αξίζει.

 

-Η Εξαγορά των Ντάλτον: Απλά ένα απολαυστικό άλμπουμ. Πολύ γέλιο με έναν Λούκυ Λουκ να δείχνει έναν απο τους καλύτερους χαρακτήρες που έχουμε δει στις ιστορίες του. Τίμιος και ακριβοδίκαιος ακόμα και όταν πρόκειται για απατεώνες.

 

-Ντέιζυ Τάουν: Γενικά δεν υπάρχουν πολλά θετικά σχόλια γι'αυτή την ιστορία η οποία ως γνωστόν είναι μεταφορά απο ταινία. Πάντως δεν μου φάνηκε άσχημη αλλά δεν μπορώ να πω ότι μού άρεσε και πολύ ο χαρακτήρας του Λούκυ Λουκ αφού ήταν αρκετά "καρτουνίστικος" και κάπως "φιγουρατζής". Πάντως θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση: Διαβάζουμε ότι το σχέδιο είναι του Μόρις και το σενάριο του Γκοσινύ. Αυτό όμως ισχύει για το κόμικ ή για την ταινία; Κάπου αλλού διάβασα ότι το σκίτσο είναι του Pascal Dabere και το σενάριο απο αγνώστους σεναριογράφους του στούντιο Μόρις. Δεν διευκρινίζει όμως (ή εγώ δεν κατάλαβα) αν οι συντελεστές αυτοί αφορούν την ταινία ή το κόμικ

Πάντως αν έχω καταλάβει καλά ο Dabere σχεδίασε το σκίτσο της ταινίας ενώ το σκίτσο του κόμικ το έκανε ο Μόρις, ενώ ο Γκοσινύ έγραψε το σενάριο της ταινίας (και όχι του κόμικ), καθώς το σενάριο του κόμικ το δημιούργησαν άγνωστοι σεναριογράφοι βασισμένοι στο σενάριο του Γκοσινύ. Είναι έτσι ή έχω λάθος;. Όποιος ξέρει παρακαλώ ας μας δώσει τα φώτα του.

Παρομοίως διάβασα ότι συμβαίνει το ίδιο και για το τεύχος Η Μπαλάντα των Ντάλτων.

 

-Σύρματα στα Λιβάδια: Αφήνω για το τέλος μία ιστορία για την οποία έχω διαβάσει πως αποτελεί για πολλούς απο σας την καλύτερη ιστορία ΛΛ. Λοιπόν εμένα μου άρεσε αλλά δεν θα έλεγα πως είναι και η καλύτερη. Ωραίο στόρυ, ωραία ανάπτυξη ιστορίας, ωραίο χιούμορ, αλλά με χάλασε αρκετά το τέλος και συγκεκριμένα το γεγονός ότι ο Γκοσινύ "ξέπλυνε" τους εγκληματίες βάζοντάς τους απλά στην αντίθετη "μεριά" των κτηνοτρόφων έναντι των αγροτών. Δεν θεωρώ πως ήταν κτηνοτρόφοι· ήταν απλά κακοί. Γι'αυτό και δεν μου άρεσε το τέλος. Ευχαριστήθηκα βέβαια για άλλη μια φορά έναν ανιδιοτελή ΛΛ που δεν κοιτάει μόνο την πάρτη του αλλά προσφέρεται για την βοήθεια άλλων. Ωραία μηνύματα τα οποία όμως είναι άγνωστο ποιούς αναγνώστες συγκινούν. Όμως όπως και να χει το "Στη Σκιά των Ντέρικ" μού αρέσει περισσότερο :D

Eίμαι τώρα στο ψάξιμο του τεύχους "Μπελάδες στις Φυτείες" αλλά και του "Ένας Καουμπόυ στο Παρίσι" καθότι και γι'αυτό έχω διαβάσει καλά λόγια.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ lovcom  Δεν ξέρω αν τα έχεις διαβάσει.., Η άμαξα,Το καραβάνι και οι Μαύροι Λόφοι είναι κορυφαία ΛΛ κόμικς.

Και τα 3 σχετίζονται με ταξίδι στην άγρια δύση, οπού οι χαρακτήρες και τα σενάρια είναι πολύ καλογραμμένα, με πολύ γέλιο

και εξαιρετική west ατμόσφαιρα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

9 ώρες πριν, lovcom είπε:

με χάλασε αρκετά το τέλος και συγκεκριμένα το γεγονός ότι ο Γκοσινύ "ξέπλυνε" τους εγκληματίες βάζοντάς τους απλά στην αντίθετη "μεριά" των κτηνοτρόφων έναντι των αγροτών. Δεν θεωρώ πως ήταν κτηνοτρόφοι· ήταν απλά κακοί. Γι'αυτό και δεν μου άρεσε το τέλος. 

 

Δεν πολυκατάλαβα την απορία σου.

Οι κτηνοτρόφοι (με επικεφαλής τον Κας Κάσεϊ) ήταν οι κακοί της ιστορίας.

Απλά ο Κας ήταν ο πιο πεισματάρης και στενόμυαλος και ήθελε με κάθε τίμημα να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος της περιοχής.

Ενώ οι υπόλοιποι κτηνοτρόφοι φέρθηκαν πιο λογικά στο τέλος και κοίταξαν και το δικό τους συμφέρον (την επιβίωση του κοπαδιού τους, που αποτελεί το μέσο και της δικιάς τους επιβίωσης) γι'αυτό και έκαναν ανακωχή με τους αγρότες.

Το ότι οι κτηνοτρόφοι παρουσιάζονται ως "κακοί" μη σε προβληματίζει.

Δες και τον πρόλογο του Γκοσινί.

Εκείνη την εποχή όντως οι κτηνοτρόφοι εξουσίαζαν τα λιβάδια και θεωρούσαν τους εαυτούς τους "ανώτερους" απ'τους αγρότες που τους έβλεπαν ως απειλή.

Δεν είναι φανταστικό γεγονός αυτό.

Γενικά στα Λούκυ Λουκ πρέπει να'χεις και κάποιες βασικές γνώσεις της Άγριας Δύσης για να κατανοήσεις καλύτερα τις ιστορίες.

Αν διαβάσεις τη σειρά "Η Κατάκτηση της Δύσης" θα μάθεις πολλά για εκείνη την εποχή :)

 

Όσον αφορά την απορία σου για τη Νταίηζυ Τάουν, ο Γκοσινί έγραψε το σενάριο της ταινίας και ο Μορίς σχεδίασε το άλμπουμ (το οποίο βασιζόταν στην ταινία).

Ειδικά ότι το σχέδιο του άλμπουμ είναι του Μορίς, νομίζω δεν χωράει καμιά αμφιβολία.

Κάνει καραμπάμ ότι είναι Μορίς.

Κάντε απλά μια σύγκριση με τα άλμπουμ "Σάρα Μπερνάρ" και "Ελαφροχέρης" που σχεδιάστηκαν εκείνη την περίοδο.

Τώρα για το αν το σενάριο του άλμπουμ δημιουργήθηκε από άγνωστους σεναριογράφους που βασίστηκαν στο σενάριο της ταινίας, πρώτη φορά το ακούω.

Δεν θεωρώ ότι ισχύει πάντως κάτι τέτοιο.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

12 ώρες πριν, lovcom είπε:

Αυτό τον καιρό μάζεψα αρκετούτσικα τεύχη προσπαθώντας να τα βρω όσο πιο φτηνά γίνεται. Γι'αυτό λοιπόν τα τεύχη που ως επι το πλείστον αγόρασα είναι έκδοση Έθνους και Βήματος (τα μικρότερου σχήματος με τα 3 τεύχη μαζί). Δεν με απασχολεί το γεγονός πώς φαίνονται στην βιβλιοθήκη μου, αλλά ήθελα απλά να τα διαβάσω σε φυσική μορφή (δεν ευχαριστιέμαι να διαβάζω κόμικς απο το pc). Πάντως εμένα αισθητικά μού αρέσουν και οι δύο εκδόσεις (δεν τις αγόρασα δηλαδή μόνο για διάβασμα).  Επίσης και αυτά του Βήματος είχα διαβάσει αρκετούς απο εσάς ότι είναι πολύ μικρά σε μέγεθος. Εμένα πάντως δεν με πείραξε και προς το παρόν τα έχω ευχαριστηθεί αρκετά. :) Πάνω σε ένα τέτοιο τεύχος θα πω απόψεις για τις ιστορίες που διάβασα:

-Η Κληρονομιά του Ράνταπλαν: Προφανώς έχουν βγει καλύτερα αλλά εμένα μου άρεσε πολύ. Το ευχαριστήθηκα, γέλασα και μπορώ να πω ότι είναι ένα τεύχος που αξίζει.

 

-Η Εξαγορά των Ντάλτον: Απλά ένα απολαυστικό άλμπουμ. Πολύ γέλιο με έναν Λούκυ Λουκ να δείχνει έναν απο τους καλύτερους χαρακτήρες που έχουμε δει στις ιστορίες του. Τίμιος και ακριβοδίκαιος ακόμα και όταν πρόκειται για απατεώνες.

 

-Ντέιζυ Τάουν: Γενικά δεν υπάρχουν πολλά θετικά σχόλια γι'αυτή την ιστορία η οποία ως γνωστόν είναι μεταφορά απο ταινία. Πάντως δεν μου φάνηκε άσχημη αλλά δεν μπορώ να πω ότι μού άρεσε και πολύ ο χαρακτήρας του Λούκυ Λουκ αφού ήταν αρκετά "καρτουνίστικος" και κάπως "φιγουρατζής". Πάντως θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση: Διαβάζουμε ότι το σχέδιο είναι του Μόρις και το σενάριο του Γκοσινύ. Αυτό όμως ισχύει για το κόμικ ή για την ταινία; Κάπου αλλού διάβασα ότι το σκίτσο είναι του Pascal Dabere και το σενάριο απο αγνώστους σεναριογράφους του στούντιο Μόρις. Δεν διευκρινίζει όμως (ή εγώ δεν κατάλαβα) αν οι συντελεστές αυτοί αφορούν την ταινία ή το κόμικ

Πάντως αν έχω καταλάβει καλά ο Dabere σχεδίασε το σκίτσο της ταινίας ενώ το σκίτσο του κόμικ το έκανε ο Μόρις, ενώ ο Γκοσινύ έγραψε το σενάριο της ταινίας (και όχι του κόμικ), καθώς το σενάριο του κόμικ το δημιούργησαν άγνωστοι σεναριογράφοι βασισμένοι στο σενάριο του Γκοσινύ. Είναι έτσι ή έχω λάθος;. Όποιος ξέρει παρακαλώ ας μας δώσει τα φώτα του.

Παρομοίως διάβασα ότι συμβαίνει το ίδιο και για το τεύχος Η Μπαλάντα των Ντάλτων.

 

-Σύρματα στα Λιβάδια: Αφήνω για το τέλος μία ιστορία για την οποία έχω διαβάσει πως αποτελεί για πολλούς απο σας την καλύτερη ιστορία ΛΛ. Λοιπόν εμένα μου άρεσε αλλά δεν θα έλεγα πως είναι και η καλύτερη. Ωραίο στόρυ, ωραία ανάπτυξη ιστορίας, ωραίο χιούμορ, αλλά με χάλασε αρκετά το τέλος και συγκεκριμένα το γεγονός ότι ο Γκοσινύ "ξέπλυνε" τους εγκληματίες βάζοντάς τους απλά στην αντίθετη "μεριά" των κτηνοτρόφων έναντι των αγροτών. Δεν θεωρώ πως ήταν κτηνοτρόφοι· ήταν απλά κακοί. Γι'αυτό και δεν μου άρεσε το τέλος. Ευχαριστήθηκα βέβαια για άλλη μια φορά έναν ανιδιοτελή ΛΛ που δεν κοιτάει μόνο την πάρτη του αλλά προσφέρεται για την βοήθεια άλλων. Ωραία μηνύματα τα οποία όμως είναι άγνωστο ποιούς αναγνώστες συγκινούν. Όμως όπως και να χει το "Στη Σκιά των Ντέρικ" μού αρέσει περισσότερο :D

Eίμαι τώρα στο ψάξιμο του τεύχους "Μπελάδες στις Φυτείες" αλλά και του "Ένας Καουμπόυ στο Παρίσι" καθότι και γι'αυτό έχω διαβάσει καλά λόγια.

Βρες Μαμα Ντάλτον, τηγανιτες για τους Ντάλτον, οι Ντάλτον στα χιόνια, για μένα φοβερά αστεία και γενικά κορυφαία άλμπουμ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 hours ago, Guts said:

@ lovcom Η άμαξα,Το καραβάνι και οι Μαύροι Λόφοι είναι κορυφαία ΛΛ κόμικς.

 

Τα δύο πρώτα είναι ήδη σε παραγγελία :)
Το άλλο δεν μπορώ να το βρώ (ακόμα). Κυνηγάω κυρίως την έκδοση του Έθνους.

5 hours ago, Laz33 said:

Αν διαβάσεις τη σειρά "Η Κατάκτηση της Δύσης" θα μάθεις πολλά για εκείνη την εποχή :)

 

Πρώτη φορά το ακούω. Αυτήν εννοείς;

5 hours ago, Laz33 said:

Τώρα για το αν το σενάριο του άλμπουμ δημιουργήθηκε από άγνωστους σεναριογράφους που βασίστηκαν στο σενάριο της ταινίας, πρώτη φορά το ακούω.

Δεν θεωρώ ότι ισχύει πάντως κάτι τέτοιο.

 

Το διάβασα σε ένα άλλο ελληνικό φόρουμ αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το επικολλήσω εδώ. Θα στο στείλω με p.m.

 

2 hours ago, Manitou said:

Βρες Μαμα Ντάλτον, τηγανιτες για τους Ντάλτον, οι Ντάλτον στα χιόνια, για μένα φοβερά αστεία και γενικά κορυφαία άλμπουμ.

 

To πρώτο είναι ήδη καθ' οδόν. Τα άλλα δύο δεν τα βρίσκω προς το παρόν αλλά ελπίζω να τα βρω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

2 λεπτά πριν, lovcom είπε:

To πρώτο είναι ήδη καθ' οδόν. Τα άλλα δύο δεν τα βρίσκω προς το παρόν αλλά ελπίζω να τα βρω :)

Τις τηγανίτες θα τις βρεις σχετικά εύκολα, τους Ντάλτον στα χιόνια αρκετά δύσκολο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, lovcom είπε:

Το διάβασα σε ένα άλλο ελληνικό φόρουμ αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το επικολλήσω εδώ. Θα στο στείλω με p.m.

 

Το ότι το έγραψε κάποιος σ'ένα φόρουμ δεν αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο.

Αυτή τη στιγμή, όσον αφορά τα BD, κάτι πιο αξιόπιστο απ'το bedetheque δεν υπάρχει.

Εκεί αναφέρεται ο Μορίς σκιτσογράφος και ο Γκοσινί σεναριογράφος.

Αλλά εκτός αυτού σου είπα μπαίνει και η προσωπική κρίση του καθενός.

Το σχέδιο αυτό είναι ΟΛΟΙΔΙΟ με του Μορίς. Άρα δεν παίζει να είναι κάποιου άλλου εκτός του ίδιου του Μορίς.

 

Κατάκτηση της Δύσης εννοώ τη σειρά αυτή που έβγαλε η Μαμούθ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αποδεικτικό στοιχείο μπορεί να μην αποτελεί αλλά αν μη τι άλλο σε βάζει σε σκέψεις όταν κάποιος αναφέρει ονόματα τα οποία ασφαλώς κάπου θα τα είδε (δεν μπορεί να τα βγαλε απο την κοιλιά του).

 

Σχετικά με το σχέδιο δεν ξέρω αν είναι ολόιδιο αλλά νομίζω τυχαίνει κάποιες φορές ένας σχεδιαστής να μιμείται καλά κάποιον άλλον. Δεν αμφισβητώ το bedetheque (άλλωστε συνέχεια εκεί άνοιγα για να συμβουλευτώ τη ορίτζιναλ σειρά δημοσίευσης αλλά και τους δημιουργούς), παρόλα αυτά έριξα και μία ματιά και αλλού.

 

Σε αυτό τον σύνδεσμο της wikipedia, ως σχεδιαστής του  κόμικ αναφέρεται ο Pascal Dabère.

 

Quote

In 1983, Daisy Town, a comic book retranscribed from the film, drawn by Pascal Dabère (from the Studio Dargaud), was released.

 

Επίσης το προφίλ του Dabère στην Lambiek Comicolpedia έχει καρέ απο το κόμικ "Ντέιζι Τάουν" παρουσιάζοντας αυτόν ως σχεδιαστή του κόμικ.

Quote

Later, he also drew the adaptation of the 1971 'Lucky Luke' film, 'Daisy Town' (1983).

 

 

Αν λοιπόν έτσι έχουν τα πράγματα, θα  μπορούσαμε να υποθέσουμε πως τελικά μπορεί να ευσταθεί και το γεγονός ότι το σενάριο του κόμικ είναι διασκευή απο το σενάριο του Γκοσινύ.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στη wikipedia αναφέρει επίσης ότι ήταν υπεύθυνος της προσαρμογής σε κόμικ της ταινίας "Η Μπαλάντα των Ντάλτον".

 

"La Ballade des Dalton was adapted as a comic strip in the 16/22 collection by Dargaud. The artwork is by Pascal Dabere. The comic book was reissued in album format in 1986 and became part of the standard series."

 

Στο άλμπουμ όμως μέσα έχει σε κάθε σελίδα την υπογραφή του Μορίς.

Τώρα να υπέγραψε ο Μορίς άλμπουμ το οποίο δεν σχεδίασε, μου κάνει λίγο δύσκολο.

Γενικά δεν σημαίνει πως ό,τι γράφει η wikipedia είναι απαραίτητα σωστό.

Ούτε πως ό,τι γράφει κάποιος σ'ένα φόρουμ (το οποίο προφανώς το διάβασε στη wikipedia) είναι απαραίτητα σωστό.

 

[Μικρή παρένθεση]

Άσε που αυτός ο τύπος που αναφέρεις έχει σαφή λάθη στο ποστ του.

Πχ το Καταραμένο Ράντσο γράφει ότι το σχεδίασε ο Μορίς, ενώ βοήθησε και ο Janvier (φαίνεται έξαλλου και με το μάτι στο σχέδιο, πολύ "χοντροκομμένος" Λούκυ Λουκ).

Εδώ να πω ότι έχω τις αμφιβολίες μου πως το Άλλοθι το σχεδίασε μόνος του ο Μορίς όπως αναφέρεται παντού. Θεωρώ ότι κι εδώ βοήθησε ο Janvier. Έχουμε το ίδιο "χοντροκομμένο" σχέδιο με το Ράντσο.

 

Ας επιστρέψουμε στο κυρίως θέμα μας.

Το να βοήθησε κάποιος στην προσαρμογή του σεναρίου δεν το αποκλείω. Ίσως γι'αυτό να μην ήταν καλό και το αποτέλεσμα.

Αλλά να σχεδίασε τη Νταίηζυ Τάουν και τη Μπαλάντα των Ντάλτον κάποιος άλλος εκτός του Μορίς, είναι θα έλεγα απίθανο.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Προς το τέλος ο Morris λόγω ηλικίας δεν μπορούσε να σχεδιάσει καλά, δεν είχε πια ακρίβεια στο χέρι του, εξ ου και το χοντροκομμένο σκίτσο, εξ ου και η ανάγκη για βοήθεια από άλλους. Καλύτερα να τα σχεδίαζαν ολόκληρα άλλοι από τότε, αλλά φαίνεται ότι κάποιοι ήθελαν να παραμείνει το όνομα του Morris ως σχεδιαστή στα τεύχη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2198
  • Achievement Points:  444
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδή δεν θέλω να σας ζαλίζω με τις κριτικές μου, κάνω αυτό το ποστ αφενός για να πω - επιτέλους - την άποψή μου για το τεύχος που μου πρότεινε ο @ Laz33 , αφετέρου για να ρωτήσω την γνώμη σας σχετικά με κάποια τεύχη.

 

Σήμερα διάβασα δύο ιστορίες εκτός Γκοσινύ οι οποίες ήταν οι εξής:

Ο.K Kοράλ

Για να μαι ειλικρινής περίμενα δεν θα μου αρέσει. Ίσως γιατί δεν έχω διαβάσει πολλές κριτικές απο τα μέλη του φόρουμ.

Η αλήθεια είναι ότι απο την αρχή ως το τέλος δεν το βαρέθηκα καθόλου. Το διάβασα με ευχαρίστηση ακόμα και αν δεν είναι και το ωραιότερο Λ.Λ που έχω διαβάσει. Το σενάριο ήταν ωραίο με καλό ξεδίπλωμα αλλά με χάλασε η υπερβολική (ακόμα και για τα κωμικά δεδομένα του κόμικ) όπου ο Λούκ

Spoiler

αφοπλίζει τα τρία αδέλφια.

Μου άρεσε επίσης που σε αυτή την ιστορία οι κακοί

Spoiler

τιμωρήθηκαν σε αντίθεση με τους κακούς στα Σύρματα στα Λιβάδια όπου εκεί την έβγαλαν λάδι.

 

Πάντως για άλλη μία φορά βλέπουμε ο Λουκ να συναντιέται με ιστορικά πρόσωπα. Φαντάζομαι σίγουρα πολλοί απο σας θα έχετε επισημάνει τις δεκαετίες που χωρίζουν κάποια ιστορικά πρόσωπα που γνωρίζει ο Λουκ. Αλλά όπως διάβασα κάπου να λέει αν δε κάνω λάθος ο @ Kurdy Malloy , ας διαβάζουμε χωρίς να ψαχνόμαστε για ασυνέπειες γιατί θα χαλαστούμε. Έτσι κι εγώ προσπαθώ να τα απολαμβάνω ξεχωριστά.

 

Παρεμπιπτόντως ξερει κανεις το Ο.Κ Κοράλ σε τι αναφερεται; στο ιντερνετ βρηκα οτι ηταν σαλουν, ότι ηταν το πεδιο της μάχης, ότι ήταν εκτροφειο αλογων. Στο κόμικ τι αντιπροσωπεύει;

 

Μπελάδες στις φυτείες

Τελικά κατάφερα να το βρω και σήμερα ήδη άρχισα το διάβασμα. Χωρίς να θέλω να χρονοτριβώ θα πω εξαρχής ότι με ενθουσίασε! Απο τι να πρωτοαρχίσω: είδα έναν Λούκυ Λουκ "ρεαλιστικό" όπως μού άρεσε. Διατηρούσε φιλίες, ο χαρακτήρας του δεν ήταν τόσο "καρικατούρα" (δεν το λέω για αρνητικό μην αρχίσετε τις φωνές! ), μεγάλος στο πνεύμα του (με συγκίνησε η σκηνή που έδωσε το χέρι του στον υπηρέτη), να αρνείται τα πλούτη και φυσικά ως γνωστόν να είναι πρόθυμος να βοηθάει τους αδύνατους.

 

Η ατμόσφαιρα ήταν απλά καταπληκτική ενώ τολμώ να πω και ας μην έχω διαβάσει όλα τα ΛΛ ότι πρόκειται ίσως για το μόνο τέυχος στο οποίο ο αναγνώστης νιώθει πραγματικά να κινδυνεύει ο Λούκ! Υπάρχουν στιγμές που ο αναγνώστης νιώθει κίνδυνο κάτι που φυσικά στις κωμικές ιστορίες δεν υπάρχει. Και αυτό βέβαια δεν πρόκειται μόνο για τον Λουκ αλλά και για τους δυστυχείς δούλους όπου διάβαζες καταστάσεις οι οποίες σου έσφιγγαν το στομάχι. Νομίζω είναι το μοναδικό ΛΛ σε αυτό τον τον τομέα. Αν μπορούσα να διορθώσω κάτι θα ήταν

Spoiler

ο Λουκ να μην ήταν χαμογελαστός και να λέει αστειάκια την στιγμή που ήταν δεμένος και ετοιμάζονταν να του βάλουν φωτιά. Έχασε λίγο το "ρεαλισμό" απο τη φόρτιση που δημιούργησε ο συγγραφέας.

 

Πέρα τον ίδιο τον Λουκ, καταπληκτικοί και άλλοι χαρακτήρες όπως ο Μπας αλλά και η Άντζελα! Χαρακτήρες που δεν νομίζω ότι θα βρει κανείς σε άλλες ιστορίες. Ακόμα και οι Ντάλτον μου άρεσαν με τις δόσεις χιούμορ oι οποίες αν και μικρές να είναι σωστές. Ήταν όσο όσο.

 

Spoiler

παρεμπιπτόντως τη στιγμή που οι Ντάλτον "ξεθάβονται" απο τα βιβλία, ο σχεδιαστής παρουσιάζει μερικά "ιερά τέρατα" της λογοτεχνίας. Το εκλαμβάνω ως προτάσεις προς τους αναγνώστες και πολύ καλά πράττει. Επίσης ενώ είχα διαβάσει ότι η ιστορία διαδραματίζεται στον νότο, ανέμενα να εμφανιστεί κανας Μαρκ Τουέιν. Τελικά ο σεναριογράφος μάς εξέπληξε παραπάνω παρουσιάζοντάς μας τον ίδιο τον Τομ Σόγιερ με τον Χάκλμπερι Φιν! :)

 

Όσο για το σχέδιο, τους χρωματισμούς, την ατμόσφαιρα...όλα τους...πανέμορφα. Δεν χόρταινα να το διαβάζω. Όπως έχω ξαναπεί, ωραία τα παλιά αλλά και το μοντέρνο φέρνει έναν άλλο αέρα. Αέρα ανανέωσης.

 

Απ' όσο θυμαμαι δεν έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές για το άλμπουμ αλλά σας λέω ειλικρινά δεν εκφράζω θετική γνώμη για το άλμπουμ για να "ξεχωρίσω". Η ιστορία ήταν πραγματικά αυτό που ήθελα και ευχαριστώ τον Laz για την πρόταση! Ήταν ένα 5€ που άξιζε πέρα ως πέρα την αγορά του! Βασικά ένα αρνητικό του βρήκα και το λέω ειλικρινά: δεν υπήρχε β'μέρος! Έπρεπε ο σεναριογράφος να το τραβήξει τουλάχιστον ένα ακόμα τεύχος. Νομίζω θα είχε και άλλα να δείξει. Η βαθμολογία μου σε κλίμακα goodreads: 5 stars. Είναι σίγουρα στο τοπ-5 μου και νομίζω θα παραμείνει εκεί ακόμα και αν διαβάσω όλα τα τεύχη.

 

Eπίσης laz σε προηγούμενο ποστ σου μού χες κάνει και άλλες προτάσεις αλλά δεν το πρόσεξα. Το Ποιός σκότωσε τον Λούκυ Λουκ το χω διαβάσει και χθες το ξαναδιάβασα. Το απόλαυσα για άλλη μία φορά. Και ναι· το βλέπω σαν Λουκυ Λουκ άλμπουμ και ο χαρακτήρας για μένα είναι ο Λούκυ Λουκ που διαβάζω και στα τεύχη της Μαμούθ! :)

 

Παρεμπιπτόντως πολλά απο τα τεύχη που βρήκα είναι της έκδοσης του Έθνους. Φτηνά και εύκολα να τα βρεις. Πριν τα αγοράσω δεν μου άρεσε το κίτρινο πλαίσιο. Τώρα όχι μόνο δεν με ενοχλεί αλλά μου αρέσει κιόλας. Η ποιότητα επίσης πολύ καλή.

 

Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για κάτι. Τον τελευταίο καιρό έχω μαζέψει αρκετά τεύχη ΛΛ αλλά προσπαθώ να μαζέψω αυτά που θεωρούνται τα καλύτερα όσο είναι αυτό δυνατόν.

Σχετικά με τα έργα του Γκοσινύ τα έχω μαζέψει σχεδόν όλα εκτός απο 9. Θα ήθελα αν θέλετε να μου πείτε αν κάποιο τεύχος αξίζει πραγματικά να το πάρω. Είμαι σίγουρος ότι σε πολλούς απο σας αρέσουν όλα αλλά αν υπάρχει κάποια ειδική περίπτωση να πεις "αυτό ρε φίλε πρέπει να το διαβάσεις", θα το λάβω υπόψην  μου. Όπως ο @ Manitou μού πρότεινε τους Ντάλτον στα Χιόνια με αποτέλεσμα να ψάξω να το βρω (και το βρήκα σε πολύ χαμηλή τιμή και σε άριστη κατάσταση), αν υπάρχει μία αντίστοιχη τέτοια περίπτωση θα θελα να μου πείτε. Όπως σας ξανάπα δεν κάνω συλλογές. Προσπαθώ απλώς να μαζέψω αυτά που νομίζω ότι θα μου αρέσουν. Έτσι ακόμα και Γκοσινύ να είναι, μπορεί να μην μου αρέσει όπως πχ Τα Ξαδέλφια των Ντάλτον.

 

Η λίστα με τα τεύχη Γκοσινύ που δεν έχω είναι η εξής:

 

1.Εναντίον Τζος Τζέημον

 

2.Τα Ξαδέλφια των Ντάλτον

 

3.Προς την Οκλαχόμα

 

4. Η Απόδραση των Ντάλτον

 

5.Οι Ντάλτον στους Ινδιάνους

 

6.Nτάλτον Σίτυ

 

7.Το Τσίρκο

 

8.Ο Λευκός Ιππότης

 

9.O Aυτοκράτορας Σμιθ

 

10.Το Σύρμα που Τραγουδάει

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Για μένα απαραίτητα (με σειρά προτεραιότητας): 

 

8.O Aυτοκράτορας Σμιθ

 

5.Nτάλτον Σίτυ

 

9.Το Σύρμα που Τραγουδάει

 

3.Προς την Οκλαχόμα

 

6.Το Τσίρκο

 

7.Ο Λευκός Ιππότης

 

Το "Εναντίον Τζος Τζέημον" έχει πρωτόλειο σκίτσο αλλά ενδιαφέρουσα πλοκή (και επίκαιρη λόγω των επικείμενων εκλογών!)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  605
  • Reputation:   4743
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  2
  • With Us For:  947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

@ lovcom

Προσωπικά πιστεύω πως το "Εναντίον Τζος Τζέημον" είναι από τα καλύτερα άλμπουμ του ΛΛ, αλλά δε νομίζω πως θα σ' αρέσει γιατί παρόλο που η πλοκή του είναι ενδιαφέρουσα διατηρεί πάντα ένα χιουμοριστικό ύφος, και δε γίνεται ποτέ πολύ σοβαρό. Είναι επίσης το μόνο από αυτή τη λίστα που έχω διαβάσει, οπότε δε μπορώ να σου πω κάτι για τα άλλα.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πριν από 1 ώρα, lovcom είπε:

Παρεμπιπτόντως ξερει κανεις το Ο.Κ Κοράλ σε τι αναφερεται; στο ιντερνετ βρηκα οτι ηταν σαλουν, ότι ηταν το πεδιο της μάχης, ότι ήταν εκτροφειο αλογων. Στο κόμικ τι αντιπροσωπεύει;

 

Αν εννοείς την υπόθεση νομίζω πως είναι σαφές, πως πρόκειται για την ιστορία των αδερφών Ερπ και του Ντοκ Χόλιντεϊ με τη συμμορία των Κλάντον στο Tomstone της Αριζόνα. Αν εννοείς την τοποθεσία, κοράλ ονομάζονται τα "ανοιχτά" ας πούμε μαντριά που έχουν στο West & Mexico για να συλλέγουν τα βοοειδή και άλογα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Παιδιά δεν υπαρχει καλο και κακό ΛΛ.  Όλα είναι 1 προς 1. Οτι βρίσκετε πάρτε το , θα σας αρέσει.

Τα μόνα που και να μην παρετε ποτέ δεν χάνεις απολύτως τίποτα ειναι τα 66 67 69 70 73 74 75 77 80 81 82 89 καθώς και όλα τα Λόυκυ Κιντ με εξαίρεση τα 2 πρώτα ( 71 72/1 2 με την παλιά αρίθμηση). Επίσης διαβάστε τα 6 πρώτα Ραντανπλάν. Πολύ γέλιο.

Μην χάνετε ευκαιρίες και λέτε θα διαβάσω τα τάδε πρώτα τα είδα σε μια λίστα και προσπερνάτε καποιο άλλο. Είναι όλα εξίσου όμορφα.

 

Οκ αμα είστε completionists θα τα πάρετε όλα όπως και να χει, αλλά οποιος δεν τον νοιάζει και θέλει απλά να διαβάσει κάτι ευχάριστο, ας αγοράσει άφοβα.

:cheers3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.