Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

9 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Για μενα το δε διαβαζεται ειναι 0-2/10. 

3-4/10 ειναι μετριο που θα σκεφτω αν θα το ξαναδιαβασω.

5/10 επιασε τη βαση ,ειναι οκ διαβαζεται ξανα ανετα.

6+/10 ειναι ολα γαματα και παιζουμε στις λεπτομεριες πιο μας αρεσει περισσοτερο.

 

 

 

Συμφωνώ και εγώ. Έτσι πρέπει να είναι οι βαθμολογίες. 0-10. Για αυτό υπάρχουν όλα τα ψηφία. Αλλιώς θα λέγαμε 5-10.

Εγώ προσωπικά θα διόρθωνα την διαβάθμιση του @ ManaLeak13  μόνο στα ψηλά. 

6-7 είναι καλό

8-9 είναι Πολύ καλό

10 αριστούργημα (ας πούμε το τηγανίτες για τους Ντάλτον που μόνο που το σκέφτομαι γελάω)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

21 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Aυτο που αγόρασες δινοταν ως ενθετο-δωρο με το Εθνος καπου εποχες 2014 στα 4 ευρω.

Oι λεγομενες κιτρινιλες οπως τα ονομαζω εγω. Δεν τα θεωρω canon στη σειρα.

Επισης δεν θεωρω πως η τιμη τους

θα επρεπε να ειναι ιδια με τα οριτζιναλ της Μαμουθ ,καθοτι οι κιτρινιλες ηταν ενθετα. Αυτοι τα πουλανε ιδια βαρκα ιδια πανια. Ο καθενας κρινει και αποφασιζει.

 

Αυτο στη φωτο που τραβηξα για να το δεις ειναι από τη συλλογη μου, 3η εκδοση 1998

 

IMG_20230125_151106.jpgIMG_20230125_151126.jpg

 

 

 

 

 

 

Έκανα μια μικρή έρευνα, και είδα ότι 80 με 90% του διαθέσιμου στοκ παλαιών τευχών είναι με το χαρακτηριστικό κίτρινο πλαίσιο. Επόμενως, κάποιος σαν εμένα που ξεκινάει τώρα με ΛΛ, είναι αδύνατον να βρει όλα τα τεύχη με το κανονικό φορματ. Μόνο μεταχειρισμένα φαντάζομαι από αγγελίες. Αλλά όσες είδα, τα τεύχη ήταν στην καλύτερη σε μέτρια κατάσταση. Προφανώς δεν μου αρέσει ούτε εμένα το κίτρινο πλαίσιο, αλλά στην παρούσα φάση προτιμώ να τα ανακαλύπτω σιγά σιγά και να τα βάζω στην βιβλιοθήκη μου, παρά να μην τα έχω καθόλου. 

Επεξεργασία από daredevil21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε παιδιά ένα εξώφυλλο είναι πως κάνετε έτσι? Εγώ έχω δικά μου τεύχη από παιδί με σκισμένα εξώφυλλα, κομμένα, γραμμένα και τα αγαπάω γιατί είναι δικά μου. Έχω αλλά σαγρέ, άλλα ματ. Ακόμα και Ψαρόπουλου είχα ένα που το άλλαξα όχι για το εξώφυλλο αλλά για το περιεχόμενο. Εσείς μιλάτε για καινούρια τεύχη που το θέμα τους είναι λίγο μεγαλύτερο κίτρινο πλαίσιο στο εξώφυλλο. Στην τελική στην βιβλιοθήκη φαίνεται μόνο η ράχη όταν το διαβάσεις. Δεν το κάνεις κάδρο. Μην είστε τόσο ψείρες. Σιγά το πράγμα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

31 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ρε παιδιά ένα εξώφυλλο είναι πως κάνετε έτσι? Εγώ έχω δικά μου τεύχη από παιδί με σκισμένα εξώφυλλα, κομμένα, γραμμένα και τα αγαπάω γιατί είναι δικά μου. Έχω αλλά σαγρέ, άλλα ματ. Ακόμα και Ψαρόπουλου είχα ένα που το άλλαξα όχι για το εξώφυλλο αλλά για το περιεχόμενο. Εσείς μιλάτε για καινούρια τεύχη που το θέμα τους είναι λίγο μεγαλύτερο κίτρινο πλαίσιο στο εξώφυλλο. Στην τελική στην βιβλιοθήκη φαίνεται μόνο η ράχη όταν το διαβάσεις. Δεν το κάνεις κάδρο. Μην είστε τόσο ψείρες. Σιγά το πράγμα. 

Όσο και αν κατανοώ πως σκέφτεται ο @ ManaLeak13 , δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με το παραπάνω.

Έχεις την ιστορία σε μια αξιόλογη μετάφραση; για μένα είμαστε κομπλέ, το αναλύω περισσότερο και στο πώς σκεφτόμουν για τη δυσεύρετη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ. Δηλαδή θα πω ότι τώρα που συμπλήρωσα τα ΛΛ και λέω να ξεκινήσω να ψάχνω για Ραντανπλαν, 'οοοοχι να είναι όλα το ίδιο'; Θα μου ταιριάζει μετά γάντι η φράση 'του χάριζαν γάιδαρο και τον κοίταζε στα δόντια'. :lol:

 

Να πω ότι η ράχη σχηματίζει κάποιο σχέδιο και βγαίνει ένας ψυχαναγκασμός όπως στη συλλογή graphic novels της Marvel, να το δεχτώ. Τώρα αυτό, για το διαφορετικό εξώφυλλο, σόρρυ δεν ξαναπληρώνω.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 λεπτό πριν, rolandofshire είπε:

Όσο και αν κατανοώ πως σκέφτεται ο @ ManaLeak13 , δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με το παραπάνω.

Έχεις την ιστορία σε μια αξιόλογη μετάφραση; για μένα είμαστε κομπλέ, το αναλύω περισσότερο και στο πώς σκεφτόμουν για τη δυσεύρετη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ. Δηλαδή θα πω ότι τώρα που συμπλήρωσα τα ΛΛ και λέω να ξεκινήσω να ψάχνω για Ραντανπλαν, 'οοοοχι να είναι όλα το ίδιο'; Θα μου ταιριάζει μετά γάντι η φράση 'του χάριζαν γάιδαρο και τον κοίταζε στα δόντια'. :lol:

 

Να πω ότι η ράχη σχηματίζει κάποιο σχέδιο και βγαίνει ένας ψυχαναγκασμός όπως στη συλλογή graphic novels της Marvel, να το δεχτώ. Τώρα αυτό, για το διαφορετικό εξώφυλλο, σόρρυ δεν ξαναπληρώνω.:)

Το κάνυον απατσι του έθνους που αγόρασα χθες ήταν άψογο σε ποιότητα. Αυτό έχει την μεγαλύτερη σημασία για μένα. Πιο πολύ το αγόρασα γιατί έβλεπα σχόλια του @ Laz33  και του @ Manitou   να εξυμνούν τα άλμπουμ του γκοσινυ.  Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που απέκτησα το 2ο μου άλμπουμ ΛΛ και θα προσπαθήσω να βρω όσα περισσότερα BD μπορώ στο μέλλον. Δεν μπαίνω στο τρυπάκι να τα αποκτήσω όλα αμέσως, δεν μπορώ και δεν θέλω να διαθέσω τόσα χρήματα μαζεμένα για κόμικς. Προέχουν πιο βασικές ανάγκες καλώς ή κακώς. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13513
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, daredevil21 είπε:

Μόνο μεταχειρισμένα φαντάζομαι από αγγελίες. Αλλά όσες είδα, τα τεύχη ήταν στην καλύτερη σε μέτρια κατάσταση.

Με υπομονη φιλε μου ,ολα βρισκονται. Θα τα βρεις ολα σημερα; Προφανεστατα και οχι !

Εννοειται οτι σε αυτη τη φαση που εισαι, θα εχεις κενα στη σειρα σου. Αλλά με σοβαρη συστηματική αναζητηση ,το θεωρω πολυ πολυ δυσκολο να μην εχεις μαζεψει τα 80-85/89 τευχη σε ενα τετραμηνο εξαμηνο. Και δεν εννοω σαπιδια.Εννοω φυσιολογικες νορμαλ προς αριστες καταστασεις. Εξαλλου για να καταστρεψεις ενα BD τυπου ΛΛ/Αστεριξ κλπ πρεπει να εισαι τερμα σβαρνιαρης. Θελει προσπαθεια ! 

 

Εγω στη θεση σου (αυτο εκανα κιολας) θα κυνηγουσα τα οριτζιναλ. Και τα βρηκα ολα. Ξεκινησα με 25 30 ελλειψεις τον Ιανουαριο, σε 2 μηνες τα μαζεψα. Το μονο που δεν εβρισκα ηταν το 81 που το πηρα τον Οκτωβριο.

Ο καθενας (οπως λεω εξαλλου) οπως και οτι τον ευχαριστει.

 

:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

3 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

σβαρνιαρης

Εκ των σβουνιών;;;:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4442
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μόλις τώρα, rolandofshire είπε:

Εκ των σβουνιών;;;:lol:

Εκ του σβαρνάω =σέρνω :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36220
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  127
  • Reputation:   997
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

10 αριστούργημα (ας πούμε το τηγανίτες για τους Ντάλτον που μόνο που το σκέφτομαι γελάω)

Ήταν το πρώτο μου Λούκυ Λουκ που πήρα με το έθνος το 2013 , στο οποίο είχα επέμβει με χαρτονένια σε ένα σημείο στο εσωτερικό και είναι εμφανώς ταλαιπωρημένο(ήμουν 7):P....αλλά όπως λες παρακάτω και συμφωνώ το αγαπάω έτσι όπως είναι ( είχα ξετρελαθεί με την ιστορία ) . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ daredevil21 τα καλά ΛΛ του Γκοσινί έχουν το πιο έξυπνο χιούμορ από όλα τα BD. Είναι εκπληκτικά καλογραμμένα. Σκέψου ότι το Κάνυον Απάτσι δεν είναι καν στην πρώτη δεκάδα. Εγω προσωπικά λατρεύω την εποποιία των Ντάλτον που συνοψίζεται στους Ντάλτον στα χιόνια στις τηγανιτες για τους Ντάλτον στη Μαμά Νταλτον και στην εξαγορά των Ντάλτον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13513
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, daredevil21 είπε:

Μόνο μεταχειρισμένα φαντάζομαι από αγγελίες. Αλλά όσες είδα, τα τεύχη ήταν στην καλύτερη σε μέτρια κατάσταση.

Με υπομονη φιλε μου ,ολα βρισκονται. Θα τα βρεις ολα σημερα; Προφανεστατα και οχι !

Εννοειται οτι σε αυτη τη φαση που εισαι, θα εχεις κενα στη σειρα σου. Αλλά με σοβαρη συστηματική αναζητηση ,το θεωρω πολυ πολυ δυσκολο να μην εχεις μαζεψει τα 80-85/89 τευχη σε ενα τετραμηνο εξαμηνο. Και δεν εννοω σαπιδια.Εννοω φυσιολογικες νορμαλ προς αριστες καταστασεις. Εξαλλου για να καταστρεψεις ενα BD τυπου ΛΛ/Αστεριξ κλπ πρεπει να εισαι τερμα σβαρνιαρης. Θελει προσπαθεια ! 

 

Εγω στη θεση σου (αυτο εκανα κιολας) θα κυνηγουσα τα οριτζιναλ. Και τα βρηκα ολα. Ξεκινησα με 25 30 ελλειψεις τον Ιανουαριο, σε 2 μηνες τα μαζεψα. Το μονο που δεν εβρισκα ηταν το 81 που το πηρα τον Οκτωβριο.

Ο καθενας (οπως λεω εξαλλου) οπως και οτι τον ευχαριστει.

 

:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Πάντως, μιας και το έφερε η κουβέντα, το στοκ από τα σκληρόδετα Αστερίξ που κυκλοφόρησαν με το «Έθνος» δεν το πήρε η Μαμούθ, όπως έγινε με τα κίτρινα Λούκυ Λουκ.
Εγώ τα βρήκα μόνο στο Εμπορικό Κέντρο Flamingo έξω από την πόλη της Ξάνθης, όπου εκεί μπορείς να βρεις και κάποιες άλλες εκδόσεις από εφημερίδες (π.χ. είχα δει τα βιβλία του Καζαντζάκη).
Στα 3€ τα είχε νομίζω και έχω αγοράσει 8 Άστεριξ από εκεί που δεν τα είχα πάρει με την εφημερίδα.


Edit: Και γενικά με τις κυριακάτικες εφημερίδες κυκλοφορούν και διάφορα βιβλία που υπάρχουν και στα βιβλιοπωλεία από άλλες εκδοτικές. Φαντάζομαι πως αυτά τα βιβλία πωλούνται μόνο σε κέντρα τύπου/περίπτερα και όχι σε βιβλιοπωλεία.

 

3 hours ago, daredevil21 said:

Έκανα μια μικρή έρευνα, και είδα ότι 80 με 90% του διαθέσιμου στοκ παλαιών τευχών είναι με το χαρακτηριστικό κίτρινο πλαίσιο. Επόμενως, κάποιος σαν εμένα που ξεκινάει τώρα με ΛΛ, είναι αδύνατον να βρει όλα τα τεύχη με το κανονικό φορματ. Μόνο μεταχειρισμένα φαντάζομαι από αγγελίες. Αλλά όσες είδα, τα τεύχη ήταν στην καλύτερη σε μέτρια κατάσταση. Προφανώς δεν μου αρέσει ούτε εμένα το κίτρινο πλαίσιο, αλλά στην παρούσα φάση προτιμώ να τα ανακαλύπτω σιγά σιγά και να τα βάζω στην βιβλιοθήκη μου, παρά να μην τα έχω καθόλου. 

Να ξέρεις πάντως ότι και κάποια τεύχη Λούκυ Λουκ από την ίδια την Μαμούθ κυκλοφόρησαν με το κίτρινο πλαίσιο στο εξώφυλλο.
Συγκεκριμένα τα τεύχη 81-86, 88 και οι επανεκδόσεις των 78 και 80.
Μόνο τα τεύχη 87 και 89 έχουν την κίτρινη λωρίδα με τον τίτλο στο πάνω μέρος, που μοιάζει με τα παλιά τεύχη.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, jimakoszs97 είπε:

Πάντως, μιας και το έφερε η κουβέντα, το στοκ από τα σκληρόδετα Αστερίξ που κυκλοφόρησαν με το «Έθνος» δεν το πήρε η Μαμούθ, όπως έγινε με τα κίτρινα Λούκυ Λουκ.
Εγώ τα βρήκα μόνο στο Εμπορικό Κέντρο Flamingo έξω από την πόλη της Ξάνθης, όπου εκεί μπορείς να βρεις και κάποιες άλλες εκδόσεις από εφημερίδες (π.χ. είχα δει τα βιβλία του Καζαντζάκη).
Στα 3€ τα είχε νομίζω και έχω αγοράσει 8 Άστεριξ από εκεί που δεν τα είχα πάρει με την εφημερίδα.


Edit: Και γενικά με τις κυριακάτικες εφημερίδες κυκλοφορούν και διάφορα βιβλία που υπάρχουν και στα βιβλιοπωλεία από άλλες εκδοτικές. Φαντάζομαι πως αυτά τα βιβλία πωλούνται μόνο σε κέντρα τύπου/περίπτερα και όχι σε βιβλιοπωλεία.

Αυτό πίστευα και εγώ πριν λίγο, ότι τα Αστερίξ του έθνους ήταν μόνο σε κέντρα τύπου, αλλά εδώ και καιρό τα βλέπω και στην "Πρωτοπορία" και νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι τα είδα και στο "solaris".

Τώρα δεν ξέρω πως και γιατί βρέθηκαν εκεί, μήπως η Μαμούθ είχε στις αποθήκες τις στοκ και από αυτά και σιγά σιγά τα σπρώχνει.:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

1 hour ago, hudson said:

Αυτό πίστευα και εγώ πριν λίγο, ότι τα Αστερίξ του έθνους ήταν μόνο σε κέντρα τύπου, αλλά εδώ και καιρό τα βλέπω και στην "Πρωτοπορία" και νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι τα είδα και στο "solaris".

Τώρα δεν ξέρω πως και γιατί βρέθηκαν εκεί, μήπως η Μαμούθ είχε στις αποθήκες τις στοκ και από αυτά και σιγά σιγά τα σπρώχνει.:thinking:

Είσαι βέβαιος ότι είναι του Έθνους; :thinking: Εννοείς ότι τα είδες στα καταστήματα; Υπάρχουν και online;

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, jimakoszs97 είπε:

Είσαι βέβαιος ότι είναι του Έθνους; :thinking: Εννοείς ότι τα είδες στα καταστήματα; Υπάρχουν και online;

Στην Πρωτοπορία τα είδα στο κατάστημα και μάλιστα δεν είχαν την αρίθμηση στη ράχη όπως έχουν τα κανονικά σκληρόδετα της Μαμούθ για αυτό υπέθεσα ότι είναι του Έθνους. Αλλά δεν πρόσεξα την τιμή.

Online δεν ξέρω αν υπάρχουν.

 

edit. Τώρα που έριξα μια ματιά στο site του βιβλιοπωλείου τα έχει στα 4 ευρώ

https://www.protoporia.gr/index.php?subcats=Y&pcode_from_q=Y&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&q=αστεριξ&dispatch=products.search&page=8

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ναι, ισχύει αυτό για την Πρωτοπορία.

Και στο κατάστημα της Θεσσαλονίκης μπαίνοντας φάτσα φόρα έχει σ'ένα πάγκο στοίβες με Αστερίξ Έθνους.

Καινούρια φαίνονται. Όπως και να'χει είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

 

Συμφωνώ με τον Σταύρο.

Δεν γίνεται να πάρει 0/10 ένα κόμικ.

Πρέπει να'ναι χάλια σε όλα.

Ο χαμηλότερος βαθμός που έχω δώσει σε Λούκυ Λουκ είναι 1/10, στο "Παντρεύεται ο Λούκυ;" που είναι το χειρότερο απ'τα 3 χειρότερα τεύχη της σειράς (66, 67, 69).

Και ο χειρότερος βαθμός που έχω δώσει σε canon τεύχος (γιατί τα 3 τεύχη που ανέφερα πριν είναι εκτός σειράς, άσχετα αν η Μαμούθ τα έβαλε εντός) είναι 3/10 στο "Θρύλο της Δύσης".

Πάντως με το αντίστοιχο σκεπτικό δεν βάζω ποτέ 10/10.

Για να βάλω πρέπει να έχει άψογο σενάριο, άψογο χιούμορ, άψογο σχέδιο.

Από πολύ δύσκολο έως αδύνατο να έχει ένα άλμπουμ 10 σε όλους τους τομείς.

Γι'αυτό και το 9.5/10 είναι η μέγιστη βαθμολογία μου και την έχω δώσει σε ελάχιστα κόμικς (γενικώς, όχι μόνο Λούκυ Λουκ).

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  217
  • Reputation:   2063
  • Achievement Points:  267
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Λοιπόν διάβασα και εγώ το καινούριο Λούκυ και εχω να πω ότι με ξάφνιασε ευχάριστα...

Σε γενικές γραμμές το βρήκα καλό.

Θεωρούσα ότι θα προσπαθούσε να περάσει political correct μύνημα για χορτοφαγία ζώα κτλπ ... οκ είχε αναφορές και μυνήματα μέσα αλλά ούτε κούρασαν και ίσα ίσα σε κάποιες περιπτώσεις θεώρησα, σατίριζε κιόλας την όλη φάση.

 

Σίγουρα έλειπε το χιούμορ του Γκοσινί που νομίζω ήταν και το μεγαλύτερο αρνητικό του, αλλά παρόλα αυτά ίσως ήταν το πρώτο από τα νέα album που η ροή και ο τρόπος απόδοσης της ιστορίας , μου έβγαλε το pattern του Γκοσινί και μου θύμισε το τρόπο αφήγησης του. Μπορώ να πω ότι αν δεν μου έλεγαν ποιος ήταν στο σενάριο και αν εξαιρέσουμε την θεματολογία που στην εποχή του Γκοσινί δεν θα σκεφτόταν κάνεις να ασχοληθεί με αυτό το θέμα , θα μπορούσα από την ροή και μόνο να το περάσω σαν μια μέτρια ιστορία Γκοσινί. Καμία άλλη νέα ιστορία δεν μου έχει βγάλει αυτό. Οι νέες από μακριά φωνάζουν οτι είναι άλλος ο σεναριογράφος.

 

Το σενάριο δεν ήταν και αυτό πολύ δυνατό και θεωρώ θα μπορούσε να είχε διάφορα άλλα στοιχεία που θα το έκαναν πιο ενδιαφέρον.

Σχετικά με το κλάμα του Λούκυ Λουκ στο τέλος , οκ με βάση το σενάριο ίσως να ήταν το μόνο γεγονός που θα μπορούσε να δακρύσει ο Λούκυ Λουκ . Πιστεύω αν υπήρχε τέτοια σκηνή και στο Γκοσινί και εκείνος θα τον έβαζα να δακρύσει, οπότε δεν με χάλασε καθόλου το σκηνικό.

 

Το σχέδιο του Achde , εντάξει νομίζω κανείς δεν έχει παράπονο από αυτό , τρομερό και μια πιο καθαρή και σύγχρονη εκδοχή του σχεδίου του Μόρρις.

 

Η έκδοση και αυτή πολύ καλή, τρομερά χρώματα καλό χαρτί και νομίζω ότι το εξώφυλλο ήταν πιο χοντρό από τα τελευταία.

 

Γενικά μου άρεσε σαν ανάγνωση και με ξάφνιασε ευχάριστα όπως είπα !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Το πρόσεξε κανείς άλλος αυτό το λαθάκι;

IMG_20230127_173313.thumb.jpg.5d8ed0d7871d88e9c1faf4e4356f2adf.jpg

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εύκολα διορθώνεται! Να ζωγραφίσουμε ένα βιβλίο στο χέρι του, κι έτσι θα φαίνεται ότι κρατάει τους " Άθλιους " του Βίκτωρος Ουγκώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αμοκ με τα Λούκυ Λουκ, ευτυχώς τα έχω όλα!! Αλλά. Χαίρομαι που υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα και στα ελληνικά την Κιβωτό.

Η έκδοση είναι αξιοπρεπέστατη.

Δεν είναι στο top επίπεδο που είχε φτάσει 2-3 χρόνια πριν, αλλά παραμένει ποιοτική.

Είναι λίγο πιο λεπτές οι εσωτερικές σελίδες, έχει χοντρυνει ελαφρώς το εξώφυλλο.

Τα χρώματα μια χαρά.

Μετάφραση πολύ καλή :cool:

Και το λέω γιατί τις 8 πρώτες σελίδες τις μετέφρασα κι εγώ, οπότε ξέρω τι έγραφε στο πρωτότυπο.

Σε κάποια σημεία ο Πουλάκος έκανε λίγο πιο ελεύθερη μετάφραση απ'τη δικιά μου, αλλά το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο, πιο κατανοητό.

Εγώ σε κάποια σημεία προτίμησα να θυσιάσω την "ευανάγνωση" ενός διαλόγου, προς χάρην της ακριβούς μετάφρασης.

Δεν αποκλείεται βέβαια πολύ απλά να έκανα λάθος σε κάποιες περιπτώσεις.

 

Τώρα όσον αφορά το περιεχόμενο δεν θα πω πολλά, μιας και τα είπα.

Δεν μ'άρεσε η θεματολογία της ιστορίας. Πολύ σύγχρονη για ένα western κόμικ.

Εντάξει, ο Ζουλ το μήνυμα δεν το πέταξε μπραφ στα μούτρα μας όπως έκανε στους Μπελάδες.

Ήταν πιο διακριτικός αυτή τη φορά.

Αλλά θα προτιμούσα από δω κι εμπρός να έχουμε πιο κλασικά και πιο εντός θέματος σενάρια. Χωρίς να στερούνται πρωτοτυπίας όμως.

 

Για να πούμε πάντως και τα θετικά, αυτό το άλμπουμ είχε ωραία ροή και ήταν καλογραμμένο.

Στο προηγούμενο θαρρώ πως άργησε η ιστορία να ξεκινήσει και τελικά είδαμε λίγη δράση :thinking:

 

Εξακολουθώ πάντως να θεωρώ ότι δεν χρειαζόταν τέτοια δραματική σκηνή στο φινάλε και ήθελα έναν πιο πρωτότυπο και ευφάνταστο τρόπο να πιάσει ο Λούκυ Λουκ τον παράνομο.

 

Στο θέμα χιούμορ μπορούσε να γίνει καλύτερη δουλειά. Είχαμε κάποια πετυχημένα αστεία, αλλά τα αποτυχημένα ήταν περισσότερα.

Δεν είμασταν πάντως και στο επίπεδο του Γκερά που χρειαζόσουν γαργαλιερα για να γελάσεις :oops:

Τέλος, στο σχεδιαστικό κομμάτι είχαμε ένα καλό αποτέλεσμα, όχι όμως στο επίπεδο των προηγούμενων άλμπουμ.

Θεωρώ μετά τον Καουμπόυ στο Παρίσι το σχέδιο του Ασντέ έγινε λιγότερο λεπτομερές :(

 

Συνολικά ένα μέτριο άλμπουμ, το οποίο διαβάζεται μεν αλλά δεν σου μένει κι αξιομνημόνευτο.

 

6/10

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πέτυχα κάτι παλιά τεύχη - Γκοσινί σε πολύ χαμηλή τιμή (και κάποια εξ αυτών με πολλή υγρασία..) με αποτέλεσμα να ξαναδιαβάσω ΛΛ ύστερα απο καιρό (βέβαια πρόσφατα είχα διαβάσει και το Φιλ Ντέφερ "εναντίον Πατ Πόκερ"το οποίο μού φάνηκε απογοητευτικό). Τα συγκεκριμένα τεύχη πραγματικά τα ευχαριστήθηκα. Σε αρκετές στιγμές έβγαινε αβίαστο το γέλιο ενώ και η πλοκή δεν πήγαινε πίσω.
 

Έστω και με αυτά τα λίγα τεύχη νομίζω εδραιώθηκε η αντίληψη αρεσκείας και προτίμησής μου στον Λουκ έναντι του Αστερίξ όπου τον δεύτερο αν και τον θεωρώ ποιοτικότατο κόμικ, να είμαι ειλικρινής με κάνει και βαριέμαι. Περισσότερο μου θυμίζει μια καμουφλαρισμένη σάτυρα (η οποία βέβαια είναι καταπληκτική) με κάλυμα αρχαίων πολιτισμών γεμάτο με λογοπαίγνια και εσωτερικά αστεία τα οποία ζήτημα είναι το πόσα θα πιάσεις.
Αντιθέτως με τον Λουκ "ταυτίζομαι" περισσότερο, και με τον ήρωα αλλά και με την εποχή η οποία μπορεί μεν να είναι πιο μονότονη σε σχέση με το Αστερίξ (όπου εκεί ουσιαστικά ο Αστερίξ μας γνωρίζει διαφορετικούς πολιτισμούς), αλλά νομίζω πως παρόλη την κωμικότητα στον Λουκ, η αισθητική της άγριας δύσης κάπου στο βάθος δείχνει και λίγο ρεαλιστική. Απο το κλίμα έως τις συμπεριφορές των ανθρώπων.

Αν πετύχω και άλλα τεύχη του Γκοσινί σε χαμηλή τιμή, σίγουρα θα τα τσιμπήσω.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 ώρες πριν, lovcom είπε:

Πέτυχα κάτι παλιά τεύχη - Γκοσινί σε πολύ χαμηλή τιμή (και κάποια εξ αυτών με πολλή υγρασία..) με αποτέλεσμα να ξαναδιαβάσω ΛΛ ύστερα απο καιρό (βέβαια πρόσφατα είχα διαβάσει και το Φιλ Ντέφερ το οποίο μού φάνηκε απογοητευτικό). Τα συγκεκριμένα τεύχη πραγματικά τα ευχαριστήθηκα. Σε αρκετές στιγμές έβγαινε αβίαστο το γέλιο ενώ και η πλοκή δεν πήγαινε πίσω.
 

Έστω και με αυτά τα λίγα τεύχη νομίζω εδραιώθηκε η αντίληψη αρεσκείας και προτίμησής μου στον Λουκ έναντι του Αστερίξ όπου τον δεύτερο αν και τον θεωρώ ποιοτικότατο κόμικ, να είμαι ειλικρινής με κάνει και βαριέμαι. Περισσότερο μου θυμίζει μια καμουφλαρισμένη σάτυρα (η οποία βέβαια είναι καταπληκτική) με κάλυμα αρχαίων πολιτισμών γεμάτο με λογοπαίγνια και εσωτερικά αστεία τα οποία ζήτημα είναι το πόσα θα πιάσεις.
Αντιθέτως με τον Λουκ "ταυτίζομαι" περισσότερο, και με τον ήρωα αλλά και με την εποχή η οποία μπορεί μεν να είναι πιο μονότονη σε σχέση με το Αστερίξ (όπου εκεί ουσιαστικά ο Αστερίξ μας γνωρίζει διαφορετικούς πολιτισμούς), αλλά νομίζω πως παρόλη την κωμικότητα στον Λουκ, η αισθητική της άγριας δύσης κάπου στο βάθος δείχνει και λίγο ρεαλιστική. Απο το κλίμα έως τις συμπεριφορές των ανθρώπων.

Αν πετύχω και άλλα τεύχη του Γκοσινί σε χαμηλή τιμή, σίγουρα θα τα τσιμπήσω.

Βάλε φωτογραφίες από τα τεύχη σε παρακαλώ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ lovcom συμφωνώ μαζί σου στη σύγκριση που έκανες. Αν και τα Αστερίξ είναι πιο ολοκληρωμένα και πιο δαφημισμενα τα ΛΛ είναι απλά πιο αστεία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ lovcom  γιατί απογοητευτικός ο Φιλ Ντέφερ;

Εκτός αν εννοείς σχεδιαστικά.

Σαν άλμπουμ πάντως το θεωρώ το καλύτερο σε σενάριο Μορίς κι ένα απ'τα καλύτερα της σειράς συνολικά.

Καθαρόαιμη western περιπέτεια (με αρκετά χιουμοριστικά στοιχεία), μ'έναν απ'τους πιο ενδιαφέροντες και "σκληρούς" αντιπάλους που έχει αντιμετωπίσει ο Λούκυ Λουκ.

Σίγουρα δεν βγάζει το γέλιο που βγάζουν τα άλμπουμ του Γκοσινί, αλλά η ατμόσφαιρα είναι εκπληκτική.

Μυρίζει από παντού Άγρια Δύση.

 

:cool:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

34 min ago , Laz33 said:

γιατί απογοητευτικός ο Φιλ Ντέφερ;

Πω ρε συ γράψε λάθος! Κεκτημένη ταχύτητα! Το τεύχος που δεν μου άρεσε καθολου ήταν το "εναντίον Πατ Πόκερ". Και σεναριακά αλλά και σχεδιαστικά. Τον Φιλ Ντέφερ τον είχα διαβάσει καιρό πριν, και θυμάμαι ότι μου είχε αρέσει αρκετά. Θα το ξαναδιαβάσω όμως. :)

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είπα κι εγώ.

Βέβαια ούτε τον Πατ Πόκερ θεωρώ απογοητευτικό, αλλά σίγουρα δεν είναι κι απ'τα καλύτερα άλμπουμ της σειράς :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13513
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Φιλ Ντεφερ απο τα αγαπημενα μου μικρος.

 

Τελειο εξωφυλλο, πλοκη βγαλμενη απο Western. Πορωση που σκαλιζε στο ρεβολβερ ενα νεο σημαδι, καθε φορα που καθαριζε καποιον.

 

Οποιοι δεν το εχετε, βρειτε το να το διαβασετε ! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To εξώφυλλο "έναντι του Πατ Πόκερ" θυμάμαι ήταν ένα απο τα αγαπημένα μου. Ίσως και αυτό να συνέβαλε (λίγο) στην απογοήτευση πως δηλαδή η ιστορία ήταν μέτρια (για μένα μέτρια) και δεν ανταποκρινόταν στο εξώφυλλο που πάντα μου άρεσε. Λεπτομέρειες όμως.

 

Επίσης διάβασα και τον "Φιλ Ντέφερ". Καλούτσικο με ωραία ατμόσφαιρα. Πέρασα ωραία αλλά δεν νομίζω ότι θα το ξαναδιαβάσω. Η δεύτερη ιστορία του συγκεκριμένου τεύχους βέβαια ήταν άστα να πάνε. Βασικά ούτε καν "Λουκυ Λουκ" δεν ήταν αφού ήταν άλλος ο πρωταγωνιστής. Παρεμπιπτόντως σε αυτή την ιστορία βλέπουμε κάτι και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Spoiler

Υπάρχουν πραγματικοί σκοτωμοί απο πιστολίδι. Υπάρχουν και άλλα τεύχη ΛΛ όπου δείχνει σκοτωμούς;. Θυμάμαι είχα δει αντίστοιχες σκηνές σε ΛΛ αλλά δεν ήταν απο τα κανονικά τεύχη. Λογοκρίθηκαν; Δεν θυμάμαι πού το είχα πετύχει.

 

Και μιάς και είπα για δεύτερη ιστορία, διαβασα επίσης και την δεύτερη ιστορία του τεύχους "ενάντια στον Πάτ Πόκερ" που δεν είχα διαβάσει πριν. Μου άρεσε λίγο περισσότερο απο την πρώτη χωρίς βέβαια να μου φανεί κάτι το ιδιαίτερο. Πάντως σε αυτή την ιστορία παρατηρούμε έναν Λουκ τελείως διαφορετικό απο αυτόν που έχει καθιερωθεί στη συνείδηση των αναγνωστών: ένας σκληρός μαγκάκος και αρκετά..τυχερός.

 

Να πω επίσης πως και το σχέδιο έπαιξε και αυτό  λιγο το ρόλο του αφού το (ώριμο) σχέδιο του Μόρις όπως και να το κάνουμε είναι πλέον συνυφασμένο με το σύμπαν του Λουκ.

 

Πάντως δεν θεωρώ ότι ήταν κακές οι δύο κεντρικές ιστορίες. Αλλά νομίζω πως αυτός που θα τις διαβάσει και θα τις ξαναδιαβάσει είναι αυτός που έχει πάθος με το κόνσεπτ της άγριας δύσης οπότε ακόμα και μια μέτρια ιστορία θα τον κάνει να περάσει ευχάριστα αφού θα νιώθει "σα το σπίτι του". Κάτι αντίστοιχο παρατηρώ και στα κόμικ του Ντίσνευ: βλέπω και μεγαλύτερους σε ηλικία να ευχαριστούνται επικειώς μετριότατες ιστορίες. Νομίζω ο λόγος είναι ο ίδιος. Τους αρέσει τόσο πολύ ο κόσμος αυτός που απολαμβάνουν ακόμα και μέτριες ιστορίες.

Τώρα λέω να προχωρήσω σε ένα άλλο αγαπημένο τεύχος της παιδικής μου ηλικίας "το ελιξίριο" αν και λιγο πολύ περιμένω ότι δεν θα πετάξω  και τη σκούφια μου. Με τα υπόλοιπα πρώιμα έργα του Μόρις δεν έχω σκοπό να καταπιαστώ για να προχωρήσω μετά στις απολαυστικές Γκοσινί - ιστορίες.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Για αυτό που λες στα σπόιλερς για τους σκοτωμούς:

 

Spoiler

Υπάρχουν σκοτωμοί και σε άλλα τεύχη. Από τους πιο χαρακτηριστικούς είναι στο "Οι Παράνομοι", που είναι η πρώτη εμφάνιση των αδερφών Ντάλτον (έχουν και άλλα ονόματα από αυτούς που ξέρουμε) που στο τέλος σκοτώνονται όλοι! Αλλά είχαν τόσο μεγάλη επιτυχία που τους ανέστησαν ελαφρά παραλλαγμένους στο "Τα Ξαδέλφια των Ντάλτον", όπου πρωτοεμφανίζονται οι Ντάλτον που ξέρουμε! Μετά από το "Οι Παράνομοι" όμως που φαίνεται ότι... την πάτησαν, νομίζω ότι σταμάτησαν να σκοτώνουν χαρακτήρες.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.