Μετάβαση στο περιεχόμενο

Comicdom Con Athens 2009 FINAL [ Κρίσεις - Απόψεις - Προτάσεις ]


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9055
  • Reputation:   64394
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Το Φετινό Comicdom Con τέλειωσε...

 

Πολλοί από εμάς είμασταν εκεί, μέσα στις εκδηλώσεις, μέσα στο φουαγιέ με τα fanzines, μέσα στις συζητήσεις, στα workshops, στα πηγαδάκια, στα καταστήματα, στα signings, πολλοί από εμάς το ανοίξαμε και το κλείσαμε :) ...

 

Συνήθως για εκδηλώσεις, εκτός από μερικά προσωπικά σχόλια που κάνουμε, δεν εκφέρουμε ανοιχτά στην Κοινότητα σχόλια για την διοργάνωση λόγω του ότι δεν θέλουμε να δημιουργήσουμε παρεξηγήσεις/εντάσεις..

 

Στην εκδήλωση αυτή όμως, οι διοργανωτές μας ζήτησαν να πούμε ανοιχτά την γνώμη μας, τι μας άρεσε και τι όχι. Τις προτάσεις μας για να γίνει καλύτερο, τις ιδέες μας και τις απόψεις μας. Θέλουν να αλλάξουν πολλά (προς το καλύτερο φυσικά) και θέλουν την γνώμη μας. Τους τιμάει και μας τιμάει, αυτή η πρόταση.

 

Σε αυτό λοιπόν το θέμα, θα πούμε τι μας άρεσε και τι όχι στην διοργάνωση και τι προτάσεις τυχόν έχουμε.

Γενική συζήτηση (προσωπικά συναισθήματα-επαφές-συζητήσεις) θα κάνουμε σε άλλα θέματα που ήδη υπάρχουν.

Εδώ μόνο ότι έχει να κάνει με την διοργάνωση.

 

Τις απόψεις μου θα τις αναλύσω παρακάτω, όταν έχω λίγο χρόνο...

 

:cheers3:

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3585
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Χαίρομαι ιδιαίτερα που οι άνθρωποι του Comicdom ζήτησαν την γνώμη μας για την διοργάνωση!! :):thanks:

 

Καταρχήν προσωπικά με τα workshops δεν είχα καμία επαφή οπότε δεν θα εκφέρω καμία γνώμη...

 

Πάμε στα υπόλοιπα λοιπόν!

 

Όπως και πέρσυ που ήρθα για πρώτη φορά έτσι και φέτος πέρασα πολύ πολύ ωραία!!!! :D Δηλαδή σαν τελική αίσθηση μου βγαίνει ένα συναίσθημα άπλετης χαράς και ικανοποίησης για όσα έζησα μέσα σε αυτές τις 2 μέρες!!!!Κι αυτό είναι το κυριότερο!!! :yes:

 

Η αίθουσα των fanzines φέτος είχε ακόμα πιο πολλά άτομα που δίναν τις δημιουργίες τους και αυτό από μόνο του είναι ενδεικτικό βελτίωσης!!!Πιο πολλά fanzines κι ακόμα περισσότερος κόσμος πέρασε από το φουαγιέ για να αγοράσει...να μιλήσει...να του σκιτσάρουν νέα και παλιότερα fanzines...Ένα "νταβαντούρι" δηλαδή πολύ εποικοδομητικό και ζυμωτικό!!! :best: :best:

 

Η παρουσία των εκδοτικών εταιρειών καθώς και των μαγαζιών νομίζω ήταν θετικότατη!Για να είμαι ειλικρινής στην Comicdom έιναι μια καλή ευκαιρία για αγορές από την άποψη ότι και προσφορές γίνονται αλλά και επειδή ο κόσμος που έρχεται έχει την άμεση ευχέρεια να βλέπει το τι έχει ο καθένας και να συγκρίνει τι τον συμφέρει να πάρει!!!Επίσης το γεγονός ότι με όσους ανθρώπους από τα περίπτερα μίλησα είχαν τη διάθεση να μιλήσουν και να πουν κάτι παραπάνω και το ότι είχαν τη διάθεση για κουβέντα και συζήτηση το βρίσκω απλά εξαιρετικό....!!Αυτό είναι που θέλει ο κόσμος νομίζω....Θέλει να τον φέρεις κοντά...να τον κάνεις να νιώσει άνετα...να είσαι πρόθυμος να απαντάς στις απορίες του...να είναι δηλαδή μια συνάντηση περισσότερο ανθρώπων που αγαπάνε το ίδιο αντικείμενο και λιγότερο μια σχέση μαγαζάτορα-πελάτη!Και ως προς αυτό το κομμάτι έμεινα άκρως ικανοποιημένος!!!! :)

 

Παρακολούθησα με μεγάλο ενδιαφέρον τη συζήτηση για τις εκδόσεις comics στην Ελλάδα με την παρουσία των εκδοτών!

 

Θετικό το ίδιο το γεγονός από μόνο του το οποίο αν δεν κάνω λάθος έγινε για πρώτη φορά!Κάθε αρχή και δύσκολη λοιπόν αλλά επειδή από κάπου πρέπει να ξεκινάμε το πρώτο βήμα είναι καλό που έγινε!Άκουσα διάφορες προτάσεις και απόψεις και χαίρομαι γιατί νιώθω ότι είμαστε τυχεροί που έχουμε τόσες εκδοτικές εταρείες με διαφορετικό προσανατολισμό στο περιεχόμενο των εκδόσεων τους έτσι ώστε να καλύπτεται ένα μεγάλο φάσμα των γούστων του κοινού!!!Μακάρι να γίνεται κάθε χρόνο αυτή η συζήτηση και να βλέπουμε πιο συχνά όλους τους εκδότες μαζί!! :)

 

Απάντησαν σε διάφορες απορίες σχετικά με τη διαδικασία έκδοσης ενός κόμικ! :best:

 

Αρνητικό κατά την άποψη μου το γεγονός ότι οι περισσότερες ερωτήσεις έγιναν από τον συντονιστή τον ίδιο...θα ήθελα δηλαδή το κοινό να είχε μεγαλύτερο κομμάτι στις ερωτήσεις που έγιναν στους εκδότες...Να είχε δηλαδή μια πιο διαδραστική υφή η συζήτηση....

 

 

Γενικά το βρήκα πολύ θετικό και αξίζει ένα μπράβο :clap2: στους διοργανωτές για την πρωτοβουλία αυτή!

 

Επίσης η κάλυψη από ΜΜΕ ήταν πάρα πολύ καλή μιας και βοηθά στο να φανεί πιο πολύ η έκθεση στον "έξω" κόσμο και κατ'επέκταση κάνει τη σκηνή των κόμικς να δείχνει πως έχει μια σημαντική υπόσταση...ότι δηλώνει παρόν!!

 

Επίσης παρευρέθηκα στο who watches the craftsmen!!Αρκετά έξυπνη ιδέα...Ξέφευγε από τα συνηθισμένα και έκανε το κόσμο να διασκεδάσει και να γελάσει ενώ ταυτόχρονα 5 δημιοργοί σκιτσάραν επιτόπου μια ιστορία!!! :best: Άκρως αγχολυτικό!!Να ξαναγίνει!!! :D

 

Τέλος τα βραβεία....τα βραβεία λοιπόν δεν μπορώ να πω ότι τα ευχαριστήθηκα....Ωραίος ο χαβαλές με τις μεταμφιέσεις και όπως και πέρισυ η φιγούρα του παρουσιάστη σε κάνει να περνάς καλά!Αλλά φέτος κάπου ένιωσα ότι προσπαθούσαν κάπως με το ζόρι να παρουν το γέλιο του κοινού...δηλαδή σαν κάπου το πράγμα να ξεχείλωνε....αν δεν έβγαινε γέλιο σε κάποιες στιγμές,λέγαν άλλη μια ατάκα για να το καλύψουν νομίζοντας ότι θα φέρει γέλιο αλλά προσωπικά εμένα δεν μου έβγαινε...Φυσικά δεν τα λέω αυτά λέγοντας ότι ήταν χάλια...Αξίζουν πολλά μπράβο και μόνο για την προσπάθεια,αυτό είναι σίγουρο!!Απλά λέγοντας και τι δεν έκανε τόσο καλή εντύπωση στον καθένα,αυτό δίνει το έναυσμα να γίνει η έκθεση ακόμα πιο καλή και επιτυχημένη;)

 

Υ.Γ. 1:συγνώμη για το "σεντόνι" :sorry:

 

Υ.Γ. 2: Συγχαρητήρια και πάλι στους διοργανωτές :congrats: !Νομίζω είναι πολύ σημαντική η έκθεση και ο κόσμος που την τιμά το αποδεικνύει αυτό!!!Εμείς είμαστε εδώ για να σας μεταφέρουμε τις απόψεις μας και για να βοηθήσουμε με κάθε καλό τρόπο στο να πάνε τα κόμικς και η σκηνή που τα υποστηρίζει ακόμα καλύτερα!!!!

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190306
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

cool. πάμε λοιπόν.

 

(α) δεν το αναβάλλετε για Ιούνιο, που δεν έχω και φόρτο εργασίας (λογιστής γαρ)? :D

και στα πιο σοβαρά

(β) άλλη μια χρονιά πέρασα πολύ ωραία. όπως σχολίασε και συμφορουμίτης αλλού, μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξε και το ότι και οι δημιουργοί και οι εκδότες είναι διαθέσιμοι να πούνε δυό κουβέντες, να υπογράψουν ένα κομμάτι (όπου κι αν τους πετύχεις). Από εκεί και πέρα, προσωπικά, σαφώς και συνεισέφερε για εμένα το ότι ήταν "η παρέα μου εκεί". Γοητευτικότατο επίσης ότι πετυχαίνει κανείς ΚΑΙ τους ξένους καλεσμένους δεξιά-αριστερά :)

(γ) είμαι φουλ υπέρ του συστήματος της χρηματοδότησης μέσα από το εμπόριο και όχι της χρηματοδότησης μέσα από το κράτος. Ως εκ τούτου κατανοώ πλήρως το τι δουλειά μπορεί να έχει ένα περίπτερο της Mad και συμφωνώ πλήρως στο να απουσιάζουν οι ξυλοπόδαροι.

(δ) πολύ δυνατή η αίθουσα με τα φανζίν... και αν οι συμμετάσχοντες αυξάνονται, όπως αυξάνονται, να δω πως θα τα βολέψετε του χρόνου. ελπίζω χωρίς περικοπές. εδώ έρχονται παιδιά από όλη την Ελλάδα (και δε μιλάω για εμάς)... τι να λέμε τώρα...

(ε) σούπερ θετικότατες οι τιμές της καφετέριας.

(στ) θετικά όλα τα Q&A. αρνητικό (σε γενικά πλαίσια) το πόσο συμμετάσχει ο κόσμος σε αυτά. φέτος δεν πήγα στα αντίστοιχα των ξένων δημιουργών (φόρτος εργασίας όπως προείπα), αλλά θυμάμαι πέρυσι που είμασταν εκεί και ελάχιστοι ρωτάγανε.... θα μου πεις "και τι φταίω εγώ αν ο άλλος δεν έχει τι να ρωτήσει". Σωστότατο. Επειδή νομίζω ότι αυτό είναι θέμα γνώσεων/παιδείας, προσωπικά θα έριχνα βάρος σε αρθράκια (πριν το κονβένσιον) όπου θα αναλύεται το έργο τους, θα παρουσιάζονται οι ιδιεταιρότητές τους, θα βοηθούσαν γενικώς στο να "βγούνε" ερωτήσεις.

 

αυτά με τα καλά. πάμε με αυτό που μου χτυπάει τόσο άσχημα και φέτος και πέρυσι και...

(ζ) θέλω γαλλοβελγικά κόμικ. θέλω ερωτικά κόμικ. θέλω disney. θέλω λαϊκά ιταλικά. Πέρυσι γύρισε ο κολλητός μου, που ήρθε καθαρά επειδή τον "έπρηξα" και ένα κόμικ μου ζήτησε ο άμοιρος. Κόρτο. Δε μιλάμε για κάτι το "ακραίο"/"αντιεμπορικό"/"γνωστό σε μυημένους". Μιλάμε για Κόρτο.... οκ. Κάποιες εκδοτικές για τον χ/ψ λόγο δεν εμφανίζονται. Κάπως όμως θα πρέπει να υπάρχει διαθέσιμο, έστω και προς θέαση/κοινοποίηση, όλο το υλικό που υπάρχει εκεί έξω. Οκ. Ας μην είναι απλωμένο και εμφανές όπως είναι των εκδοτικών που έρχονται. Σεβαστό και λογικότατο ότι άλλη προβολή πρέπει να έχει αυτός που πληρώνει και βοηθάει με τον πιο πρακτικό τρόπο στο να γίνει αυτός ο χαμός και άλλη όποιος δεν πληρώνει. Ας φέρει όμως κάποιος ένα κομμάτι από όλα. Ένα. wtf. Ας γίνει ένας πάγκος υπέρ του Άγνωστου Εκδότη. :) Δεν θα υπάρχει το replenishment που έχουν οι άλλες εκδόσεις, δεν θα φύγουν όσα κομμάτια θα φύγουν από τις άλλες, εγγυημένα θα υπάρχουν κάποιοι τίτλοι θα το δούνε οι πρώτοι που θα έρθουν και όπως θα πωλείται το κάθε δείγμα, δεν θα το βλέπουν οι επόμενοι, αλλά ρε παιδί μου, να είναι όσο πιο all-encompassing γίνεται. Και στα αμερικάνικα conventions, τους μεγάλους 5 θα βρίσκεις συνέχεια μπροστά σου. Κάπου όμως, σε κάποια γωνίτσα, κάποιος έχει και τα άλλα. Εδώ δεν είναι comics convention. Είναι "Ελληνικά και Αμερικάνικα" comics convention.

(η) ως συνέχεια του προηγούμενου, μπορεί να κάνω μεγάλο λάθος, αλλά μου δίνεται η αίσθηση ότι σιγά-σιγά γίνεται όλο και πιο "εκδότες"? και λείπουν μαγαζιά? (τα οποία και θα μπορούσαν φυσικά να φέρουν και τα κόμικ όσων εκδοτών δεν έρχονται). Μπορεί να απατόμαι και να έχω σχηματίσει λάθος εντύπωση. Γενικότερα πάντως κάθε φέτος θα πρέπει να προστίθενται πράματα.

 

anyhow. Περάσαμε ωραία, ευχαριστούμε, πάμε για τα επόμενα! :D

 

:cheers5:

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116995
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προς απάντηση στον germ, στο περίπτερο της comicdom είχε εκδόσεις της Παραπέντε. Νομίζω πως και πέρσι υπήρχαν. Οπότε κάτι είχε από αυτά που θα ήθελες να υπάρχουν.

Σχόλια για την έκθεση θα κάνω κάποια άλλη στιγμή, να έχω και λίγο χρόνο να τα αναπτύξω.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190306
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τα είδα Κώστα. Να αρχίσω να απαριθμώ τι δεν είδα?

 

:cheers5:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116995
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σαν δείγμα υπήρχε. Όλο το υλικό, σαφώς και δεν υπήρχε. Για να υπάρξει, πρέπει βρεθεί ένας μεγαλύτερος χώρος. Αλλά δεν θέλω να προτρέχω. Έχω και κάποιες εντυπώσεις να γράψω κάποια στιγμή...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25079
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Χμ... ΟΚ, ας προσπαθήσουμε να κρίνουμε την διοργάνωση αντικειμενικά αφήνωντας λίγο στην άκρη τον ενθουσιασμό για το καταπληκτικό αυτό event...

 

Δεν είναι εφικτό!!!

 

Παρακολουθώ το Comicdom Con απο το πρώτο που έγινε και έχω να πώ πως αυτό ήταν το καλύτερο μέχρι στιγμής.

 

Στην πραγματικότητα ήταν ένα πάρτυ! Και αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά του Comicdom και σε όλους όσοι συμμετείχαν ή βοήθησαν και κουράστηκαν πραγματικά για πάρα πολλές μέρες για να μπορέσουμε να απολαύσουμε εμείς ένα διήμερο.

 

Επειδή όμως εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, έχω να προτείνω τα εξής:

 

α) Μεγαλύτερος χώρος. Η Ελληνοαμερικάνικη είναι πια πολύ μικρός χώρος για να χωρέσει μια "τέτοια" διοργάνωση! Η κίνηση (ειδικά στο χώρο των μαγαζιών-εκδοτικών) συναντούσε κατα περιόδους αρκετές δυσκολίες. Ακόμα μεγαλύτερος χώρος σημαίνει δυνατότητα περισσότερων συμμετοχών απο εκδοτικές-μαγαζιά. Αυτό μας οδηγεί στο σημείο =>β)

 

β)Περισσότερες εκδοτικές και μαγαζιά στον εκθεσιακό χώρο. Βλέπω το Comicdom σαν ένα πανυγήρι. Σα μια γιορτή. Σαν ένα πάρτυ. Δεν θέλω να λείπει κανένας απο αυτό! Η σκηνή είναι μικρή για να λειτουργεί ελιτίστικά και με αποκλεισμούς.... Ένθεν κακείθεν. Αυτό με οδηγεί σε μία ακόμα σκέψη και άρα στο σημείο => γ)

 

γ) Προσανατολισμός του event στους εκδότες και στους καλλιτέχνες. Αν και έχει δεν του λείπει και με τα εκθετήρια και με τις ενημερώσεις νομίζω ( και ίσως φταίμε και οι επισκέπτες σε αυτό) ότι ο προσανατολισμός είναι στο Bazaar... Ισως αν δεν ήταν ανάμεικτα τα μαγαζιά με τις εκδοτικές να λειτουργούσε καλύτερα. καταλαβαίνω ότι αυτό θα δημιουργούσε προβλήματα σε περιπτώσεις διπλής ιδιότητας. Σίγουρα πάντως θα ήθελα κάτι αντίστοιχο με τα artist alleys που υπάρχουν στο εξωτερικό, όπου οι καλλιτέχνες θα ήταν σε χώρο με μεγαλύτερη ανέση απο αυτόν που υπάρχει τώρα (φανζίν area).

 

δ) Να υπάρχει μέριμνα για τους ανθρώπους που έρχονται απο την επαρχία. Μένω στην Αθήνα και έτσι απολαμβάνω δωρεάν ένα συναρπαστικό event. Υπάρχουν όμως άνθρωποι που κάνουν αρκετά έξοδα για να απολάυσουν ένα όμορφο διήμερο. Θα ήταν καλό να υπάρχουν διακανονισμοί με ξενοδοχεία και μέσα μεταφοράς (πχ ΚΤΕΛ, καράβια), για καλύτερες τίμές. Σίγουρα αυτό θα φέρει ακόμα περισσότερους φίλους των κόμικς κοντά στην εκδήλωση.

 

Αυτά προς το παρόν... Βέβαια αν κάτι άλλο μου έρθει στην πορεία, θα επανέλθω! :D

Επεξεργασία από AndreasD
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9055
  • Reputation:   64394
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ας ξεκινήσω και εγώ με μερικά που έχω στο μυαλό μου...

 

Για αρχή ξεκαθαρίζω ότι είμαστε πάντα θετικοί σε τέτοιες εκδηλώσεις που μόνο καλό κάνουν στην σκηνή των Κόμικς και μακάρι να βρεθούν και άλλοι που θα κάνουν και άλλες αντίστοιχες ώστε να έχουμε μια συνεχή παρουσία των Κόμικς στα ελληνικά πολιτιστικά δρώμενα. Το ότι για 2η συνεχή χρονιά το GreekComics κατεβαίνει οργανωμένα στην εκδήλωση, από μόνο του δηλώνει την αγάπη και υποστήριξή μας.

 

Κρίνοντας από τα δύο 12ωρα που "έφαγα" στην εκδήλωση, θα γράψω μερικές παρατηρήσεις χωρίς όμως να εμβαθύνω πολύ αν και πάντα είμαι διαθέσιμος για συνάντηση με περισσότερη ανάλυση.

 

Ο χώρος γνωστός και έχω διατυπώσει εδώ και χρόνια την άποψη ότι είναι μικρός και τα πράγματα είναι στριμωγμένα. Σίγουρα η δομή των Ένωσης δίνει την ευχέρεια σε χρήση πανάκριβου υλικού (μικροφωνικές, αμφιθέατρα κ.λ.π.) αλλά ο χώρος που γίνεται το πανηγύρι μικρός και όλοι αισθάνονται στριμωγμένοι. Να προσθέσουμε και την ελλειψη εξαερισμού και ο χώρος μετατράπηκε σε καμίνι. Δεν είδα κανέναν(φιλοξενούμενο ή εκθέτη) που να μην είναι ιδρωμένος (αποκορύφωμα σχεδιαστές να στάζουν...). Όλα αυτά βέβαια εκεί που υπήρχε κόσμος.

Αισθητές απουσίες εκδοτικών (αν θέλουμε ολική αντιπροσώπευση), αισθητές απουσίες καταστημάτων(αν ισχύει το ίδιο).

 

Το διάστημα της εκδήλωσης γνωστό, θεωρώ ότι είναι λίγο. Χρειάζεται τουλάχιστον μια μέρα ακόμα. Workshops με signings την ίδια στιγμή, την ώρα της συζήτησης για τις εκδόσεις υπήρχε workshop (βαρέθηκα να επαναλαμβάνω τι ειπώθηκε), signings την ίδια ώρα (όποιος ήθελε να πάρει υπογραφή από Ζερβό έπεφτε πάνω στην ουρά του Wolfman.....)

 

Άκουσα κάποια παράπονα από τα signings αλλά δεν θα επεκταθώ καθώς μπορούν να τα πούν οι ίδιοι (εγώ δεν κάθησα σε ουρά)

 

Την επόμενη φορά θα ήθελα να υπάρχουν stand σε εμφανή σημεία ώστε κάθε στιγμή να μπορεί ο επισκέπτης να βλέπει το πρόγραμμα της εκδήλωσης. Βαρέθηκα να ψάχνω κάποιον που να έχει πρόγραμμα στα χέρια του ώστε να τσεκάρω κάτι.

 

Η "έκθεση" του Ρουμπούλια στον 4ο μου φάνηκε λίγη....5-6 (υπέροχα) σχέδια σε ένα τζάμι στον διάδρομο δεν μου φέρνει έκθεση.... θα προτιμούσα να υπάρχει ένας μικρός χώρος αφιερωμένος στον δημιουργό.... ένα φυλλάδιο (ή έστω σκέτο φύλλο) με βιογραφικά στοιχεία του για τους επισκέπτες που δεν τον ξέρουν..... κάποια περισσότερα έργα του.... ίσως και κάποιο signing από τον ίδιο στον ίδιο χώρο που έχει έργα του.... κάποιες συγκεντρωμένες εκδόσεις που περιέχουν έργα του δημιουργού ώστε να τα αγοράσει ο κόσμος που του αρέσει η δουλειά του ή οι καινούργιοι για να τον γνωρίσουν....

 

Σχετικά με τα Awards σαν θεσμό φυσικά και τον υποστηρίζω... σαν παρουσίαση που είδα (η πρώτη που παρευρίσκομαι) δεν μου άρεσε. Φυσικά πρόκειται για καθαρά υποκειμενική υπόθεση τι αρέσει στον καθένα. Καλός ο χαβαλές αλλά εδώ μιλάμε για τα μοναδικά (αυτή τη στιγμή) Βραβεία που δίνονται στα κόμικς. Επειδή θεωρώ τα Κόμικς ένα είδος τέχνης, περιμένω να τα αντιμετωπίζουμε το ίδιο, δηλαδή με κύρος. Άλλο η διασκέδαση και άλλο ο χαβαλές που στοχεύει μία μόνο μερίδα κοινού.

Φυσικά (ξανα-τονίζω) το πως διασκεδάζει ο καθένας είναι πολύ υποκειμενικό.... Σε κάποια φάση καπνίζαμε μια παρέα 5 ατόμων στο διάδρομο και γελάσαμε δυνατά με κάποιο αστείο και μας κάνανε παρατήρηση γιατι το γέλιο μας ενοχλούσε μέσα στο Αμφιθέατρο......

 

Περιττό να πω ότι περάσαμε όλοι πολύ όμορφα... είναι μια πολύ καλή διοργάνωση που έχει σαν θέμα τα αγαπημένα μας χόμπυ...είναι πολύ ωραίο να μπορείς να συναντήσεις όλα αυτά τα άτομα στον ίδιο χώρο.

 

Μια τελευταία διαπίστωση/διάσταση που θα ήθελα να αναφέρω...

Πιστεύω ότι οι διοργανωτές πρέπει να ξεκαθαρίσουν που θέλουν να πάει αυτό το event....

-θέλουν ένα Con MONO για αμερικάνικα υπερηρωικά κόμικς ; Ας βγάλουν τα υπόλοιπα από την μέση ώστε να αναπτυχθούν στο είδος..

-θέλουν σαν κεντρικό θέμα τα αμερικάνικα/υπερηρωικά και σαν συμπλήρωμα ότι άλλο κάτσει;

-θέλουν κεντρικό θέμα την Ελληνική Σκηνή με διάφορα συμπληρώματα από αμερικάνικα υπερηρωικά ;

-θέλουν ένα event που να καλύπτει καθολικά τα πάντα για τα κόμικς στην Ελλάδα (με προτίμηση στα αμερικάνικα);

-θέλουν ένα event με κέντρο την εκπαίδευση/διάλεξη/έρευνα/προώθηση και γλυκίσματα από κάτι άλλο;

 

Με λίγα λόγια βλέποντας τις φετινές αλλαγές(από πέρσυ) και ακούγοντας την πρόθεση αλλαγής εκ μέρους των διοργανωτών, κρίνω ότι πρέπει να μπει μακροπρόθεσμος στόχος με σαφείς προδιαγραφές/συνθήκες ώστε το αποτέλεσμα να φτάσει εκεί που όλοι θέλουμε....στα καλύτερα της Ευρώπης (μην πω τίποτα παραπάνω...:) )

 

Αυτά εν ολίγοις (:lol:)... αν μπορούμε να βοηθήσουμε σε οτιδήποτε, ξέρετε που θα μας βρείτε :)

 

:cheers3:

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1596
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Προσωπικά το βρήκα τέλειο (μην έχοντας φυσικά επισκευτεί κάτι ανώτερο),

τα προηγούμενα ποστ με έχουν καλύψει πλήρως, το μόνο που θα ήθελα να

σχολιάσω είναι η εκδοχή αλλαγής χώρου οργάνωσης, η άποψη μου είναι ότι

κατά ένα μεγάλο ποσοστο η ποιότητα του συγκεκριμένου κόμικ meeting, ωφεί-

λεται στην ποιότητα (αρχιτεκτονική - λειτουργικότητα) του συγκεκριμένου χώ-

ρου της ένωσης.

Και φυσικά με το μόνο που μπορώ να το συγκρίνω είναι το άλλο μεγάλο φεστιβάλ

των κόμικς εκείνο της βαβέλ, το οποίο έχω στο μυαλό μου σαν μια συραφή εικόνων

από την ΤΣΙΓΓΑΝΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΑ συνδιασμένη με μια έκθεση κόμικ όπου ορδές στρι-

μώχνονται, θόρυβος από γενήτριες παντού, μικροπωλητές, διαφημιστές, σπόνσορες

να πετάνε τόνους διαφημιστικών, κάμποσες καντίνες να τσικνίζουν και να διαλαλούν

τα σνακς τους, αίθουσες με έναν αέρα ανάμεσα σε γκαλερί, avant garde night club,

χαώδη δωμάτια και χώρος συνάντησης για να πιεις καμειά μπύρα πριν βγεις βόλτα

στην πόλη, κάτω από τους ήχους μικροφωνικών που στήνονται και κομματιών που

παίζονται για να ζεσταθούν οι μουσικοί.

Οι εκδοτικοί ο ένας πλάϊ στον άλλο λες και είναι σε δημοτική έκθεση βιβλίου και πά-

νω κάπου ψηλά τα fanzine, έξω στο κρύο ή την βροχή και φυσικά το να βρεις δημιου-

ργό (αν δεν πήγες νωρίς το απόγευμα) μόνο αν έχεις την τύχη να τον γνωρίζεις φα-

τσικά.

 

Άρα η επιλογή του χώρου το στήσιμο του, η διαρύθμιση του συμβάλουν τα μέγιστα στο

feeling που υπάρχει γενικά στο χώρο, σίγουρα δεν είναι ευχάριστο να βράζεις κάτι που

το βίωσα και έλεγα χρειάζεται καλύτερος εξαερισμός αλλά δεν είδα να έχει χαλάσει η διά-

θεση στην αίθουσα δεν νομίζω να ήταν ακριβώς τα ίδια τα πράγματα αν η όλη φάση βρι-

σκόταν στο δρόμο ή αν αντί να λες σε αυτόν που μιλούσες πάμε να κάτσουμε στην καφε-

τέρια του έλεγες πάμε να πάρουμε κανα βρώμικο και κανά μπυρόνι και μετά ας ανηφορί-

σουμε προς τα κιόσκια.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ας γράψω και εγώ την άποψή μου σαν ένας μάλλον "outsider" στον χώρο των κόμικς και φυσικά πρωτάρης στην διοργάνωση.

Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό στα περισσότερα με τους προλαλήσαντες: στα περί σχετικά μικρού αλλά άρτια οργανωμένου χώρου, κακού κλιματισμού,

λίγου χρόνου για τόσες πολλές εκδηλώσεις, πληθώρα ηπερηρωϊκού/αμερικανικού και ελάχιστη η παρουσία του BD

αλλά οπωσδήποτε και εμένα συνολικά μου άρεσε πολύ η διοργάνωση!

Ιδιαίτερα, εκτός από γνωριμίες, συζητήσεις, προσφορές και το γενικό τζέρτζελο μου άρεσαν πολύ οι παρουσιάσεις των εκδοτικών στον 6ο όροφο, στις οποίες δυστυχώς (με εξαίρεση κάπως την παρουσίαση της Anubis) η συμμετοχή ήταν πενιχρότατη. Ένας από τους ομιλητές είπαν ότι έτσι πως πάμε στο τέλος θα τα λέμε σε τραπεζάκι στην καφετέρια.

Θα μου πείτε, παρουσιάσεις των νέων εκδόσεων υπάρχουν στο forum, αλλά για μένα (ως "αρχάριου" στον χώρο) ήταν μια εξαιρετική ευκαιρία να αποκτήσω μια

εποπτική εικόνα των εκδόσεων, των "διαμαντιών/ναυαρχίδων" και της φιλοσοφίας/κατεύθυνσης της κάθε μιας από τις 7-8 εκδοτικές που συμμετείχαν.

Ίσως προφανή/γνωστά πράγματα για τους περισσότερους (άλλωστε σχετικές παρουσιάσεις υπάρχουν και στο GC) εξ' ού ίσως και η απελπιστικά μικρή συμμετοχή,

για μένα όμως ήταν χρησιμότατη η παρουσίαση και με τελικά οδήγησε να αγοράσω 2-3 τίτλους που δεν ήξερα.

 

Ευχαριστώ όλους για την υπέροχη φιλοξενία και παρέα και πολύ στεναχωρέθηκα και εγώ που έτυχε να μην μιλήσω σχεδόν καθόλου με

μερικούς (όπως πχ. με τον germ και τον lord macro), αλλά δεν χανόμαστε guys, μην ανησυχείτε. Από την άλλη γνώρισα πολλούς που δεν είχα δει ποτέ ως τώρα - η συμμετοχή από φίλους εκτός Αθηνών ήταν νομίζω εντυπωσιακή!

 

Άντε και του χρόνου με περισσότερη :beer: (η κούραση οδήγησε περισσότερο σε καφέδες παρά σε μπύρες :) ) και ακόμα περισσότερο πλουραλισμό!

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20269
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι ανάγκες του Comicdom (εκθεσιακός χώρος, bazaar, workshops, παρουσιάσεις, fanzines) είναι τέτοιες που καθιστούν την εξεύρεση χώρου που να τα έχει όλα σχετικά δύσκολη. Η Helexpo π.χ. στο Μαρούσι ως χώρος για περίπτερα εκδοτικων οίκων είναι πολύ καλύτερος αλλά δεν ξέρω αν είναι τσάμπα (όπως η Ελληνοαμερικανική) και αν καλύπτει και τις λοιπές παραμέτρους της διοργάνωσης.

 

Νομίζω πως όπως αποδείχθηκε και από τον κόσμο που πήγε στο Comicdom , κάποιοι εκδότες έχουν εσφαλμένη αντίληψη για το ποιο είναι το κοινό των κόμικς. Οι πιτσιρικάδες που αγοράζουν μόνο τα κόμικς που γνωρίζουν από τα videogames (Warcraft) σίγουρα δεν είναι. Ούτε την αγοραστική ευχέρεια διαθέτουν (το κόμικ σήμερα δεν είναι το ίδιο φθηνό όσο ήταν τη δεκαετία του εβδομήντα και του ογδόντα) ούτε είναι η πρώτη τους επιλογή καθώς προέχουν τα videogames, το διαδίκτυο κλπ.

 

Αντίθετα υπάρχει ένα κοινό που έχει γαλουχηθεί με τα κόμικς, καθώς μεγάλωσε με αυτά και σήμερα είναι γύρω στα 35-45 και εξακολουθεί να ψάχνει το καλό κόμικ. Μη ξεχνάμε ότι υπήρχε περίοδος στην Ελλάδα που πρέπει να πουλιόνταν πάνω από 600.000 κόμικς την Εβδομάδα ( λέγεται ότι μόνο το Μίκυ Μάους και ο Μπλεκ υπήρχε περίοδος που πουλούσαν από 100.000 κομμάτια, βάλε το Αγόρι άλλες 70.000 χιλιάδες οπότε το 600.000 όλα μαζί είναι ίσως και μετριοπαθής υπολογισμός).

Αυτό λοιπόν το κοινό μπορεί να γυρίσει στα κόμικς αν νοιώσει ότι υπάρχουν ποιοτικές εκδόσεις , σύγχρονων κόμικς (Υ The Last Man) ή κλασικών ρετρό (Ετερνάουτα) ή έξυπνες αληθινά εκδόσεις που έχουν κάτι να πουν (krak, Σύνδρομο).

 

Επίσης από το στιγμή που το κόμικ έχει γίνει αντικείμενο ακαδημαϊκής μελέτης πρέπει να υπάρχει και μια νότα συνεδριακή με κάπως πιο "βαθιά" θέματα για τα κόμικς , τη θεματική τους, τη σχέση τους με τη κοινωνία κλπ.

 

Διότι αυτές οι παρουσιάσεις των εκδοτικών μάλλον promotion νέων τίτλων είναι παρά σοβαρός προβληματισμός πάνω στο μέσο.

 

Από τη συζήτηση εξάλλου των 8-9 εκδοτικών προέκυψε ότι υπάρχουν διαφορετικές αντιλήψεις για το ρόλο των κόμικς.

Μερικοί τα θεωρούν ως τη λογοτεχνία του μέλλοντος, μερικοί ως "...ντάξει, κόμικς είναι", μερικοί ως έργο τέχνης , μερικοί ως εμπορικό προϊόν", μερικοί είναι της άποψης ότι τα κόμιξ είναι βιβλία και μερικοί ότι τα κόμιξ είναι ...κόμιξ ! Είναι λίγο μύλος. Αλλά από την άλλη καλό είναι και υγιές να υπάρχουν τόσες απόψεις. Άποψή μου είναι , ότι όπως έδειξε το Logicomix το κοινό των κόμιξ στην Ελλάδα μπορεί να είναι απείρως περισσότερο από όσο θεωρούν ορισμένοι τουλάχιστον των εκδοτών αρκεί τα κόμικς να μπούνε παντού, αρκεί να υπάρξει έξυπνη επιλογή θεματικής / τίτλων και ένα διαφορετικό promotion. Αν η Anubis οργάνωνε 10-15 παρουσιάσεις του 1453 ανά την Ελλάδα όπως έκανε ο Δοξιάδης και η εκδοτική του σίγουρα το βιβλίο (1453) θα είχε τσουλήσει πολύ περισσότερο.....

 

 

Σταματάω γιατί κουράστηκα ..η συνέχεια την επόμενη εβδομάδα.......

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82152
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

:hi:

 

Φέτος νομίζω ήταν η καλύτερη χρονιά μου. Πέρασα υπέροχα.

 

Για την οργάνωση...

 

'Οπως πάντα το καταφχαριστήθηκα στα Workshops. Το καλύτερο κομμάτι του comicdom.

Δεν πήγα στο Q&A. Το πανικόβλητο "ρωτήστε γρήγορα σε 45 λεπτά γιατί πρέπει να παραδώσουμε το χώρο" του περσινού δεν ήθελα να το ζήσω.

Οι ξένοι καλεσμένοι προσιτοί και "γεμάτοι", δυνατές προσωπικότητες.

Οι έλληνες δημιουργοί πολύ ευγενικοί και πρόσχαροι να σαχλαμαρίσουν μαζί μας. Καμιά σχέση με το τουπέ των διάτοντων αστέρων της πρώτης χρονιάς.

Οι διοργανωτές σαφώς πιο ευγενικοί φέτος. Ακόμη και οι κοπέλες του Comicdom δεν ουρλιάζανε υστερικά (το συνίθιζαν πέρυσι).

Πολύ καλή η ιδέα να υπάρχουν δύο δύωρα για υπογραφές από τους ξένους καλεσμένους. Η διαδικασία ήταν πολύ ξεκούραστη και για μας και για αυτούς. Έτσι να γίνεται και τις επόμενες χρονιές. Ημιφιάσκο το περσινό signing (μη το σχολιάσω παραπάνω...)

 

Απάτη η έκθεση στο ισόγειο. Μια μπούρδα ιδέα. Έχετε κάνει πολύ καλύτερα και μπορείτε παραπάνω.

Δεν γράφω περισσότερα! 'ρκετά είπα!

 

Όσο για τον λαό του Greekcomics...

:D:cool::yahoo::respect::cheers3::welcome::oops::valtnino::clap2:;):beer::thinking::lol::dance::):best::pray::thanks::hi::D:cool::yahoo::respect::cheers3::welcome::oops::valtnino::clap2:;)

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6629
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ας καταθέσω κι εγώ τις σκέψεις μου

 

Τα καλά για αρχή, περάσαμε πολύ ωραία αλλά νομίζω πως σε αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο η παρέα, το κλίμα και το ότι υπήρχαν πολλά κόμικς γύρο μας, αρκετά ωραία πράγματα έγιναν αλλά δεν θα σταθώ σε αυτά, νομίζω ότι αυτό που θέλουν και τα παιδιά από την Comicdom είναι τι θα θέλαμε να είναι αλλιώς για να δούνε κι αυτοί πως θα γίνει καλύτερο.

 

Ας τα πάρουμε λοιπόν με τη σειρά, ο χώρος όπως όλοι λένε είναι μικρός, σίγουρα κάτι πρέπει να γίνει με αυτό, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην κίνηση κυρίως στα μαγαζιά, κάποιες σκέψεις που έχω εγώ είναι ίσως να μεταφερθούν κομμάτια και στους πάνω ορόφους, ο χώρος της έκθεσης που ήταν το κυρίως θέμα ήταν άδειος, μου φάνηκε κάπως ανεκμετάλλευτος, ίσως μία νέα διαρρύθμιση να βοηθούσε καλύτερα επίσης δεν μ' αρέσει να βλέπω τον τάδε εκδότη επειδή είναι μεγάλος να έχει 40 τμ και οι υπόλοιποι να στριμώχνονται σε 4τμ ο καθένας, και σαφώς καταλαβαίνω ότι ότι πληρώνεις παίρνεις, δεν μ' αρέσει όμως.

Ο κλιματισμός ήταν του θανατά, όχι τίποτα άλλο αλλά τόσος ιδρώτας και να κρατάς κόμικς μόνο καλό δεν είναι.

Παρατηρήσεις που έκαναν στον διάδρομο, έτυχε και σε μένα να μας λένε να κάνουμε ησυχία, έλεος δεν είμαστε σε νοσοκομείο σε έκθεση κόμικς είμαστε, επίσης μας ζήτησαν να αποχωρίσουμε από την αίθουσα των φανζίν πριν ολοκληροθεί η εκδήλωση για να κλειδώσουν λέει...λίγη προσοχή σε αυτά τα θέματα.

Τελευταίο και σημαντικότερο το ανέφερε κι ο Γιώργος πιο πριν, η απονομή των βραβείων, δεν χρειάζεται να γίνεται τσίρκο, πολύ καλό να πεις 2-3 αστεία πάνω αλλά αν θέλουμε να λέμε ότι τα κόμικς είναι τέχνη πρέπει να το δείχνουμε, αν γίνεται αυτό το τσίρκο στα μοναδικά βραβεία της χώρας μας λογικό να μας αντιμετωπίζουν κι οι άλλοι με ανάλογη ανωριμότητα, δεν λέω να είναι σοβαροφανής και δήθεν, αλλά να μην τραβάμε και το "αστείο" από τα μαλλιά.

 

Αυτά από μένα, να επισημάνω ότι κατά τα άλλα πέρασα πολύ ωραία, χάρηκα ιδιαίτερα που μίλησα με εκδότες και δημιουργούς που είδα πολύ κόσμο και φέτος να περνάει, που τα φανζίν ήταν περισσότερα.

 

:beer:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15805
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα αποφύγω να κάνω ανασκόπηση του διημέρου σε αυτό το θέμα και θα πάω κατευθείαν στα σχόλια για τη βελτίωση της διοργάνωσης και μόνο - όχι καλεσμένους, όχι εκδοτικές, όχι κοινό, όχι τι μου άρεσε. Αυτά θα τα γράψω αλλού :)

 

Τίποτα, μα τίποτα, από τα παρακάτω δεν τα λέω με κακή πρόθεση. Τουναντίων! Επειδή ακριβώς βλέπω καλή πρόθεση από την διοργάνωση εκφράζω τις σκέψεις μου με σκοπό τη βελτίωση του θεσμού (πλέον) που μας κάνει να περνάμε τόσο καλά κάθε χρόνο! ;)

 

Χώρος

- Πιστεύω ότι ο χώρος της Ελληνοαμερικάνικης είναι μια χαρά για τον κόσμο που είδα να έρχεται. Υπήρχαν στιγμές που τίγκαρε, αλλά logistics-wise (που λένε και στην ΟΥΖΑ) θα ήταν τζάμπα χώρος την περισσότερη ώρα. Η λύση για το πήξιμο δεν είναι η αλλαγή χώρου αλλά διαρύθμισης (και αλλαγής χρόνου, αυτό όμως παρακάτω) και αναλύω:

Ο χώρος των εκδοτικών και των καταστημάτων χρειάζεται διαφορερτική διαρύθμιση ανάλογα με τον πραγματικό όγκο του κάθε περιπτέρου. Είδα μια anubis να έχει πάνω από τον μισό προθάλαμο με απλωμένα 6 κομμάτια από 10 τίτλους και το Tilt στον μισό χώρο να έχει φέρει το μισό μαγαζί. Η Helm είχε τον ίδιο χώρο με το ComicWorld αλλά οι ανάγκες (λόγω του όγκου υλικού) ήταν τελείως διαφορετικές.

 

Χρόνος

- Καταρχήν, πλέον το 3ήμερο γίνεται απαραίτητο.

Ξεκινόντας από Παρασκευή θα αποφορτιστεί κάπως το Σαββατοκύριακο από τους μη εργαζόμενους που θέλουν να κάνουν απλά ένα πέρασμα. Το κύμα δηλαδή που έσκαγε 12.00-14.00 και 17.00-19.00 με αποτέλεσμα τον πανικό στον χώρο. Καταλαβαίνω ότι η Ένωση μπορεί να έχει κάποιο θέμα με τη χρήση του χώρου καθημερινή, αλλά αν συνδιάζεται κάθε φορά με τις ακαδημαϊκές αργίες του Πάσχα μπορεί να βρεθεί μια άκρη.

 

- Έχοντας μια μέρα ακόμα τα workshops, οι παρουσιάσεις και όλες οι εκδηλώσεις μπορούν να γίνουν πιο αραιά και - βασικότατο! - όχι ταυτόχρονα.

Με μισή ώρα διάλειμα μεταξύ των events γλυτώνουμε όλοι το ολίσθημα της καθυστέρησης ενός event σε βάρος των υπολοίπων, παίρνουμε μια ανάσα και η συμμετοχή κατά πάσα πιθανότητα θα είναι αυξημένη.

 

- Συνέπεια. Βασικότατο. Το workshop του Kitson άρχισε με 10 λεπτά καθυστέρηση. Σε συνδιαδμό με το προηγούμενο, του Wolfman ξεκίνησε 15 λεπτά καθυστερημένο και της μετάφρασης μισή ώρα. Αποτέλεσμα? Θέλοντας να παρακολουθήσω και τα 3 έμεινα 3μιση ώρες χωρίς διάλειμα και στο τέλος του τελευταίου workshop έτρεχα σαν τρελός στο wc αντί να μπω σε μια συζήτηση που πολύ θα με ενδιέφερε για τις δυσκολίες της απόδωσης γλωσσικών παιγνίων.

 

Οργάνωση

- Το είπα και παραπάνω, το λέω και τώρα - συνέπεια. Σε γενικές γραμμές μια χαρά, αλλά εννοώ και στο 5λεπτο. Δεν υπάρχει νόημα να περιμένεις κάποιον που ξεχάστηκε στην καφετέρια. Ξεκινάμε και αν θέλει έρχεται. Αυτό πάει στα workshops, στις παρουσιάσεις, στα signings, παντού. Ειδικότερα πάει στα events όπου συμμετέχουν και οι special quests. Word of mouth είναι η καλύτερη διαφήμιση, ακόμα και μεταξύ των δημιουργών.

 

- Απαραίτητη η αποτελεσματική διαχείρηση πλήθους. Οι ουρές στα signings έπρεπε να είναι σαφώς ορισμένες, ακόμα και με διαχωριστικές ταινίες αν χρειάζεται. Έτσι δεν γίνεται (ακόμα) απαραίτητο και το artists' alley.

 

- Επίσης απαραίτητη η συνεχής υποστήριξη των καλεσμένων. Κατά τη διάρκεια του signing από τον Kitson βρεθήκαμε να του αλλάζουμε μελάνι στους μαρκαδόρους, να του δίνουμε χαρτομάντηλα για να καθαρίσει τα σχέδια, να οργανώνουμε τη σειρά - πράγματα που ο ίδιος περίμενε να γίνουν από τη διοργάνωση. Ήταν εμφανές ότι όλα τα παιδιά ήταν συνέχεια από κοντά, αλλά ένα μισάωρο αρκεί για να μείνει μια κακή εικόνα ;)

 

- Τέλος, χρήσιμο θα ήταν σε κάθε όροφο να υπήρχε ένας πίνακας / αφίσα με το πρόγραμμα του διημέρου. Έφτασα να έχω πάρει 3 προγράμματα για να βλέπω πότε είναι τι.

 

Workshops

- Κατά τη διάρκεια των workshops πρέπει να υπάρχει στον χώρο κάποιος με τεχνική κατάρτιση για όποιο πρόβλημα προκύψει με τον εξοπλισμό. Το να έρθει σε 10-15 λεπτά σημαίνει απώλεια του ενός τρίτου του διαθέσιμου χρόνου.

 

Έκθεση

- Πολύ ενδιαφέρον και καλλιτεχνικό το στήσιμο, με τα originals στη βιτρίνα να δίνουν ένα μεγάλο συν. Το έξτρα κάτι τις που θα έκανε πιο πολύ σε κόμικ θα ήταν μια σελίδα δίπλα από το πορτραίτο κάθε ήρωα και κάποιο εξώφυλλο δίπλα από κάθε στάση της ιστορικής διαδρομής. Περισσότερο κόμικ feeling ;)

 

Awards

- ok, σοβαρά τώρα, για κλείσιμο του διημέρου ήταν λίγο φοιτητικό σκετς... Κρίμα να φεύγουν όλοι με αυτή την εικόνα. Δεν λέω για κάτι σοβαροφανές, αλλά ειδικά το "μουσικό" intermission με έκανε να έχω νευρικό γέλιο για κανα 10λεπτο... Πολύ εύκολα μπορεί να γίνει κάτι φαινομενικά πιο διαδραστικό, ala MTV film awards ας πούμε (όχι budget-wise, αλλά στήσιμο-wise). Οι παρουσιαστές βασικοί και ο Χ εκδότης ή/και ο Ψ δημιουργός να ανεβαίνει στη σκηνή, να λέει 2 λογάκια για μια κατηγορία και να δίνει το αντίστοιχο βραβείο.

 

Γιατί κάθε φέτος μπορεί να συνεχίσει να είναι και καλύτερα :best:

 

Δροσούλα σήμερα, έφερα το σεντονάκι μου...

:P

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4262
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6276 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εκ μέρους των Εκδόσεων Helm σας ευχαριστώ όλους για την παρουσία σας στο φετινό φεστιβάλ και για την συμμετοχή σας σε αυτό με κάθε τρόπο.

Ελπίζουμε να λύσαμε απορίες σας και να σας βοηθήσαμε - αν χρειάστηκε αυτό.

 

Επίσης συγχρητήρια για την έκδοσή σας (την οποία απολαύσαμε - τις παρατηρήσεις μου τις έχω ήδη κάνει).

Θα επανέλθω σύντομα.

 

Ευχαριστούμε πολύ για όλη την υποστήριξή σας.

Για τις Εκδόσεις Helm,

Νίκος Καμπουρόπουλος

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Mιας και έχω παρεβρεθεί και στα τέσσερα Cons που έχουν πραγματοποιηθεί (και εύχομαι πραγματικά να γίνουν άλλα 1098978268000000 ακόμα!!!!! :P ) έχω κάποια σχόλια να κάνω,αν και με κάλυψαν σε διάφορα θέματα τα άλλα παιδιά. :)

Και να σημειώσω πως ότι λέω,το λέω με καλή διάθεση πάντα,καθώς το Comicdom Con είναι κάτι που περιμένω κάθε χρόνο με μεγάλη αγωνία,και είμαι εκεί και τις δύο μέρες,απ'το πρωί μέχρι το βράδυ.

 

Θα ξεκινήσω με την έκθεση του Con,γιατί υποτίθεται ότι είναι απ'τα σημαντικότερα μέρη του,αλλά για άλλη μια χρονιά έχω να πω πως δεν με ικανοποίησε (με εξαίρεση ίσως την περσινή,του Eisner) ούτε ως λάτρη των comics,πόσο μάλλον σαν έναν απλό επισκέπτη,που δεν έχει σχέση με τα comics και είπε να κάνει μια βόλτα απ'την Ελληνοαμερικάνικη,για να δει περί τίνος πρόκειται(είμαι ίσως λίγο σκληρός στο συγκεκριμένο θέμα,αλλά άμα θέλουμε να μιλάμε για έκθεση comics,θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει και κάτι ανάλογο).Φέτος ειδικά που ήταν αφιερωμένο στο superhero είδος,είχα μεγάλες προσδοκίες.Η αίθουσα ήταν σωστά διαμορφωμένη,με πολύ όμορφο το σχεδιάγραμμα που παρουσίαζε σημαντικές χρονολογίες του είδους.

Αυτό που με δίχασε,αν τελίκα χρειαζόταν ή όχι,ήταν οι τόσο μεγάλες παρουσιάσεις των superheroes και super-villains.Γιατί το να ψάξει κάποιος για το origin,πχ του Spider-man στις μέρες μας είναι το πιο απλό πράγμα.Πιστεύω πως έπιαναν πολύ χώρο στους τοίχους,στερώντας τον από άλλα πράγματα που θα μπορούσαν να μπουν,όπως το πιο απλό:τεύχη-κλειδιά του κάθε χαρακτήρα.Αντί δηλαδή να υπάρχουν σε μικρές φωτογραφίες κάτω απ΄τα profiles,να υπάρχουν αυτούσια.Και οκ,δεν ζήτησα να έχετε πχ στον Superman το Action Comics #1,oύτε στον Batman το Detective Comics #27.Aπλά,κάποια αντιπροσωπευτικά τεύχη του καθενός.Και όσον αφορά τα εκθέματα,αυτά τα βρήκα κάπως...φτωχά.Όλα και όλα τα τεύχη,ήταν 3-4..Τι ποιό απλό απ'το να υπήρχαν και λίγα παραπάνω??Τις σελίδες original art και τα πάσης φύσεως collectibles τα βρήκα ικανοποιητικά,χωρίς όμως να είναι κάτι το τρομερό..(αν και ομολογώ πως ο κρυπτονίτης μου έκανε εντύπωση.... :lol: ).Τέλος,πιστεύω πως τα πρωτότυπα έργα των δώδεκα Έλληνων δημιουργών θά έπρεπε να είναι στην ίδια αίθουσα με τα άλλα εκθέματα (και επίσης να παρέχονται με κάποιο τρόπο προς πώληση,πχ σε αφίσα,γιατί τα περισσότερα ήταν απίστευτα).

 

Τα workshops τα είδα στο ίδιο επίπεδο με τις προηγούμενες χρονιές,ίσως και καλύτερα.

Επίσης κάτι πολύ θετικό ήταν το γεγονός πως φέτος το signing των ξένων καλεσμένων γινόταν και τις δύο μέρες!!(ελπίζω να συνεχίσει να γίνεται αυτό ;) )

 

Θα συμφωνήσω με τους Valtasar και zoo στο θέμα του χρόνου.Το πρόγραμμα ήταν έτσι φτιαγμένο,που πολλά πράγματα έπεφταν πάνω σε άλλα,με συνέπεια να πρέπει να θυσιάσεις κάποια από αυτά.Ας πούμε,εγώ,λόγω workshops και signings,έχασα κάποιες ομιλίες που θα ήθελα να παρακολουθήσω.Η λύση του να προστεθέι μία ημέρα ακόμα,πιστεύω πως θα ήταν η πιο σωστή.Έστω να ξεκίναγαν από Παρασκευή απόγευμα,άμα τα πρωϊνά γίνονται μαθήματα.Θα διευκόλυνε πολύ τους επισκέπτες.

 

Όσον αφορά το χώρο,πιστεύω ότι το κτήριο της Ελληνοαμερικάνικης Ένωσης ταιριάζει στο "κλίμα" της όλης έκθεσης,και στυλιστικά αλλά και ως τον εξοπλισμό που μπορεί να προσφέρει για τις ανάγκες τις έκθεσης.Το πρόβλημα πιστεύω βρίσκεται στην διαρρύθμιση του χώρου και στο πως αξιοποιείται.Κάποιες εκδοτικές ήταν αρκετά στριμωγμένες ενώ άλλες με διπλάσιο χώρο,χρησιμοποιούσαν ουσιαστικά το 1/3 αυτού.Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με το πόσο χώρο θέλει να νοικιάσει ο καθένας,αλλά θα μπορούσε να γίνει σωστότερη κατανομή απ'τους διοργανωτές.

 

Τέλος,να πω και εγώ για τα βραβεία,ότι όπως και τις προηγούμενες χρονιές,είχαν αρκετό ενδιαφέρον.Επίσης,η αμφίεση του συμπαρουσιαστή και κάποιες ατάκες που "πέταγε" περί superheroes με έκαναν να γελάσω αρκετά,με αποκορύφωμα την πρόταση γάμου (!!!) απ'τον τρομερό Rubus (κοινώς Γιάννη Ρουμπούλια :respect: ειδικά όσοι είχαν παρακολουθήσει τα βραβεία και τις προηγούμενες χρονιές ξέρουν τι είχε προηγηθεί :lol: ).Bέβαια για να πω την αλήθεια,πέρα απ'τα παραπάνω όλα τα υπόλοιπα σχόλια και ατάκες μου φάνηκαν κάπως υπερβολικά....και δεν νομίζω να ταίριαζαν τόσο σε μια απονομή βραβείων.Αλλά οκ,δεν έχω και κάποιο παράπονο :P

 

Αυτά ήταν τα βασικά που ήθελα να επισημάνω.Και του χρόνου,και πάντα με στόχο το Con να γίνεται καλύτερο από πέρσι.

:beer: :beer:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82152
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

My update...

 

Χάρηκα πραγματικά όταν είδα να ζητούν τη γνώμη μας. Επιτέλους, λέω, τέρμα η εσωστρέφειά τους (ωραία φράση!! ). Θέλουν να αλλάξουν πράγματα και ζητούν ένα μάτι εκτός της δικής τους οπτικής γωνίας.

 

Αλλά...

 

Δε θέλω δικαιολογίες γιατί δεν ήρθε το Solaris, Relax, ΨΤΛ! Θέλω να γίνουν βήματα να επανέλθουν! Δε με νοιάζει ο γυαλός! Φτιάξτε καλό λιμάνι! Η ψυχρή αντιμετώπιση των εκδοτών, βιβλιοπωλών, φανζινάδων δεν σας κάνει επαγγελματίες!

 

4 χρόνια γίνεται μαι μίνι έκθεση στον 4ο όροφο ενός έλληνα που πάει στράφι. Δε τη βλέπει όσος κόσμος θα έπρεπε, και είναι κάτι που αξίζει πραγματικά. Δε διορθώθηκε τίποτα και κάθε χρόνο το ίδιο λάθος. Σαν να μην σας νοιάζει. Και μου λέτε ότι παρατηρήσατε ότι δεν υπάρχει κίνηση στον δεύτερο όροφο; Εξάλλου απαιτούσατε ησυχία στα φανζιν (για μια στιγμή είχε τόσο ησυχία που νόμιζα ήμουν σε βιβλιοθήκη). Ε, με κάτι τέτοια διώχνετε/διώχνουμε τον κόσμο.

 

Δε χρειάζονται παραπάνω αναλύσεις από μένα. Σε δέκα γραμμές καταλάβατε τι θέλω να πω.

Δε θέλω διακιολογίες γιατί πράξατε όπως πράξατε. Απλά διορθωθείτε. Προτάσεις πολλές βλέπω εδώ.

 

Όλα αυτά τα λέω ορμώμενος από τις απαντήσεις του σάιτ του comicdom. Δεν απαντάω εκεί γιατί θέλω το κείμενό μου να είναι εδώ, και να έρθουν ΕΔΩ να το διαβάσουν. Αν θέλουν.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   693
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Για μένα το κόμιντομ ήταν απλά τέλειο. Είμαι απόλυτα, 100% ικανοποιημένος από αυτό. Είναι σαν να κάτσανε τα παιδιά που το οργανώσανε και αυτοι που συμμετεχανε και να είπανε:

"χμ, ελάτε να σκεφτούμε τί αρέσει στον Μπουζικάκο και να το κάνουμε επακριβώς, να ικανοποιήσουμε όλες τις επιθυμίες του:

-τρελές εκπτώσεις σε τόμους (thanks comicworld, με το ζόρι σταμάτησα στους 12)

-δεκάδες κούτες με χιλιάδες back issues σε τιμές 1,00 εως 2,00 ευρώ (thanks Jemma - είχαν τα καλυτερα backάκια-, αλλά και comicworld και tilt)

-μια γεύση από φιγούρες στη μιση τιμη (welcome back Figures world)

-μια γεύση από marvel -dc -manga μεταφρασμενα στα ελληνικά για να τα προτεινει στις φιλες/φιλους που εφερε μαζι και δεν ειναι σχετικοι με το αντικειμενο (thanks anubis, ελεγα σε οποιον εβρισκα μπροστα μου οτι το Υ πρεπει να κυκλοφορησει στα ελληνικα από τότε που ηταν στο τευχος 10 της οριτζιναλ εκδοσης)

-και τελος εναν τεραστιο δημιουργο (Wolfman) και ενα συγχρονο μεγαλο ταλεντο (Kitson).

Αυτά θέλει, ας του τα δώσουμε, να γουσταρει το παιδι!"

 

Και γουσταρα τρελλά!!!

 

Το πρόβλημα ομως ειναι οτι εγω δεν αποτελω τον μεσο ελληνα αναγνωστη. Δεν ειμαι αντιπροσωπευτικο δειγμα. Δεν ξερω αν το κομικντομ πρεπει να στοχευει στο να ικανοποιησει εμενα, γιατι πολυ απλα, και τα μισα απο αυτα που εγραψα παραπανω να γινοντουσαν, εγω παλι θα πηγαινα και θα ημουν παλι πολυ ευχαριστημενος. Τελη δεκαετιας '80 κυνηγαγα αμερικανικα τευχη απο περιπτερο σε περιπτερο, γι' αυτο δεν προκειται να στεναχορηθω αν ηρθαν στο συνεδριο 3 μαγαζια αντι για 5 ή 6 ή 10, ειδικα εφ' οσον τα 3 που ηρθαν με καλυψαν με το παραπανω (και οι τιμες τους ηταν οι χαμηλοτερες δυνατες, ακομα κι αν δεν ειχαν να ανταγωνιστουν εμπορικα αυτους που δεν ηρθαν).

 

Αν λοιπον ο σκοπος ηταν να ικανοποιησετε εμενα κι αυτους που "τελη δεκαετιας '80 κυνηγαγαν αμερικανικα τευχη απο περιπτερο σε περιπτερο" (και μπορει να μην ειμαστε πλειοψηφια, αλλα δεν ειμαστε και λιγοι) τοτε το πετυχατε 110%. ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Τωρα αν θελετε να βελτιωσετε λιγο τις "επιδόσεις" οσον αφορα το υπολοιπο αναγνωστικο κοινο, διαβαστε πολυ προσεκτικα τι εγραψαν οι παραπανω απο μενα. Εχουν ολοι καλες προθεσεις και ξερουν τι λενε.

 

Thanks again, see you next year!!!

Επεξεργασία από bouzikak
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28729
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6454 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Βασικά θα είμαι απλός και λιτός...

 

Στο comicdom πηγαίνω μόνο επειδή η παρέα είναι καλή και περνάω καλά. Εάν δεν ήταν το GC ίσως να μην πήγαινα ποτέ, όμως τελικά επί τη ευκαιρία κάνω την βόλτα μου και γιατί όχι τσιμπάω και ό,τι κόμικς επιθυμώ και πετύχω σε συμφέρουσες τιμές. Οπότε από πλευράς μου δεν έχω συγκεκριμένες παρατηρήσεις ή προτάσεις να κάνω πλην ίσως μίας... Να αφουγκραστείτε τα "παιδιά" του φόρουμ τί λένε και θα έχετε πιάσει πλήρως τον παλμό της πλειοψηφίας του κόσμου που έρχεται στην εκδήλωση αυτή. Γιατί ο κόσμος του GC αποτελείται από όλες τις ηλικίες, όλα τα μήκη και πλάτη της Ελλάδας, συλλέκτες και απλούς λάτρεις των κόμικς, αντιπροσωπεύει όλα τα επαγγέλματα, καλύπτει όλα τα είδη και κατηγορίες των αναγνωστών κόμικς και ένα μεγάλο μέρος αυτών που έχουν κυκλοφορήσει ή θα κυκλοφορήσουν ποτέ στην χώρα μας, αναπαύεται στις βιβλιοθήκες τους. Είναι αυτό που λένε ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα κατάλληλο για την όποια δημοσκόπηση και έρευνα γύρω από το θέμα που σας απασχολεί.

 

Αυγά από μένα, Πασχαλινά βεβαίως - βεβαίως... άντε και του χρόνου μεγαλύτερο και καλύτερο και να μη λείπει κανείς από αυτό. :beer:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7263
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  18
  • Reputation:   79
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους έκαναν τον κόπο να καταθέσουν τις απόψεις τους για την διοργάνωση, κάθε σκέψη είναι πολίτυμη για εμάς. Σκοπός μας, όπως έχω ξαναπεί δεν είναι απλά να περνάνε αυτές οι 2 μέρες για να πούμε "ωραία, κάναμε και φέτος Con". Θέλουμε κάθε χρόνο να γινόμαστε και καλύτεροι, γιατί αυτό είναι που θα κάνει και εμάς και εσάς όλους να περιμένουν πώς και πώς "του χρόνου". Πιστέψτε με, μπορεί να είναι μεγάλη η κούραση, μπορεί να μην μπορούμε να πάρουμε τα πόδια μας τη Δευτέρα, αλλά κοιτάμε ο ένας τον άλλο με ηλίθια χαμόγελα και λέμε "ωραία δεν ήταν;".

 

Πολλά πράγματα μπορεί να μην πάνε όπως τα έχουμε σχεδιάσει, πολλά πράγματα μπορεί να μην τα έχουμε σκεφτεί, πολλά πράγματα μπορεί να τα έχουμε σκεφτεί αλλά τελικά να επιλέξαμε άλλες λύσεις. Γι αυτό ακριβώς θέλουμε να ακούμε και τη δική σας φωνή (το ζήτησα άλλωστε και στον Valtasar προσωπικά) και κάναμε και στο site μας το αντίστοιχο post.

 

Όσο για τον φίλο frequently_attitudes που απαίτησε να το διαβάσουμε εδώ, το ότι τόσο καιρό δεν έχουμε απντήσει, δεν σημαίνει ότι δεν διαβάζουμε αυτά που γράφετε. Εξάλλου θα παρατηρήσατε ότι η myrto έχει ευχαριστήσει όσους έγραψαν πριν από μένα.

 

Για άλλη μια φορά να σας ευχαριστήσω, τόσο για τις σκέψεις σας όσο και για την παρουσία σας στο Con.

 

Κώστας Λαμπρόπουλος

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.