Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE FLASH: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ-ΑΣΤΡΑΠΗ


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
FLASH (THE): Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ-ΑΣΤΡΑΠΗ
Hμερ. έκδοσης:
20-02-2016
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
20.0 x 29.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-577-094-6

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  


 

 

Το τρίτο σειρά κόμικς της DC από το Έθνος της Κυριακής και την Anubis μετά τον Superman και ΒΑΤΜΑΝ είναι αφιερωμένο στον πιο γρήγορο άνθρωπό του κόσμου (κατά DC)τον FLASH . H έκδοση περιέχει τα αμερικάνικα τεύχη  #0,#6 και #7

 

Για την ποιότητα της έκδοσης ισχυούν αυτά που γράφτηκαν και για τις συνναφείς εκδόσεις,εκτός το ότι το χαρτί δεν είναι και τόσο μάλακο,θέλει να φαίνεται στην παρουσίαση 

 

Την άλλη εβδομάδα, έχει σειρά .SUPERMAN /BATMAN ΣΥΜΜΑΧΟΙ & ΕΧΘΡΟΙ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν και ειναι οι πρωτες που διαβαζω,καθως δεν εχω αλλες για να εχω καποιο μετρο συγκρισης,
οι ιστοριες του FLASH ειναι πολυ ομορφες επισης. :)

 

Με βαλαν στην μπριζα για να ψαχτω για καποια ολοκληρωμενη εκδοση...αλλα απο τι ξεκινανε ομως? :thinking:

 

 

Anyway....ειδωμεν. :)

 

 

 

 

Εν αναμονη για BATMAN/SUPERMAN.... :dance:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

 

Με βαλαν στην μπριζα για να ψαχτω για καποια ολοκληρωμενη εκδοση...αλλα απο τι ξεκινανε ομως? :thinking:

 

Mπορείς να ξεκινήσεις από τον τόμο 1 που θα βρεις στα public. Και στη συνέχεια προχωράς με τα υπόλοιπα νούμερα. Μέχρι τον τόμο 4 η συγγραφική ομάδα είναι ίδια και κάνει φοβερή δουλειά. Μετά αλλάζει και πέφτει λίγο το επίπεδο. Καλή επίσης εναλλακτική πριν "χωθείς" στους τόμους είναι το Rebirth που κυκλοφορεί στα ελληνικά.

 

Όσον αφορά τον τόμο, τον αγόρασα μόνο και μόνο για τη συλλογή μιας και έχω πάρει και τα προηγούμενα 2 και έχω και τους αγγλικούς τόμους με τις ίδιες ιστορίες. Περίμενα new 52. Αλλά μια επανάληψη στα ελληνικά δεν θα κάνει κακό! :lol: Καλή επιλογή ιστοριών που σου δείχνουν τα βασικά για τον χαρακτήρα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Mπορείς να ξεκινήσεις από τον τόμο 1 που θα βρεις στα public. Και στη συνέχεια προχωράς με τα υπόλοιπα νούμερα. Μέχρι τον τόμο 4 η συγγραφική ομάδα είναι ίδια και κάνει φοβερή δουλειά. Μετά αλλάζει και πέφτει λίγο το επίπεδο. Καλή επίσης εναλλακτική πριν "χωθείς" στους τόμους είναι το Rebirth που κυκλοφορεί στα ελληνικά.

 

 

 

 

Σε :efxaristo:  Jim, να 'σαι καλα! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4131 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

δεν είναι το ρετρο παιδια που ξεραμε από τις παλιες καλες ταινιες και το κινουμενο σχεδιο, πολύ συγχρονο δεν ξερω αν θα το αγοραζα αν το ηξερα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τα ρετρό DC δεν θα πουλούσαν. :)

 

Το πρώτο άλμπουμ της σειράς που έχει μόνο νέες ιστορίες. :) Αν όσοι γκρινιάζατε για τα προηγούμενα που είχαν και αναδημοσιεύσεις, δεν το πήρατε, κακό του κεφαλιού σας. Μην επιστρέψετε με γκρίνιες στα υπόλοιπα όμως. Σας έδωσαν αυτό που θέλατε και δεν το εκτιμήσατε. Από κάτι τέτοια αποφασίζουν κατά πόσο θα λαμβάνουν υπόψη τα ιντερνετικά γραφόμενα οι εταιρίες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Flash #0 (2011) σενάριο Brian Buccellato + Francis Manapul, σχέδιο+μελάνια Manapul, χρώμα Buccellato

Flash #6 "Best Served Cold" + Flash #7 "Into The Light" οι ίδιοι δημιουργοί στους ίδιους ρόλους

 

Το #0 είναι μια χ αφήγηση του origin. Όχι πλήρης, αλλά αρκετή για να δώσει μια αφετηρία σε όσους έχουν την περιέργεια. Τα 6+7 ενώ δεν έχουν τίτλο της υφής "μέρος 1, μέρος 2 κ.ο.κ.", όντως διαβάζονται σετάκι και έχουν μια αυτοτέλεια. Σύμφωνα με τους τίτλους των τευχών (όπως τους αναφέρει στο comicbookdb) το πρώτο story arc εμφανίζεται στα 13-17. Μολαταύτα τα 6+7 είναι ξεκάθαρα κεφάλαια μιας ευρύτερης ροής της όλης ιστορίας. Μνημονεύονται συμβάντα του πρόσφατου παρελθόντος, υπάρχουν συμβάντα τα οποία αντιλαμβάνεσαι ότι θα λυθούν στο μέλλον. Δεν είσαι ξεκρέμαστος, αλλά δεν αισθάνεσαι ότι διάβασες και μια ολοκληρωμένη περιπέτεια... Ίσως πλέον να μην υπάρχουν και 100% αυτοτελή σκέτα τεύχη με υπερήρωες. Ίσως.

 

Συνολικά 5/10. Θα ζούσα και χωρίς αυτό, δεν είναι και πλήρως του πεταματού. 12 χρονών στην εξοχή όμως θα πέρναγα πολύ καλά μαζί του :) Σε αυτή την ηλικία μια χαρά ενώ περιμένεις να βράσει και να δέσει η σάλτσα στη κουζίνα :) (που μάλλον θα ήταν εξαιρετική εάν είχα βάλει μια κουταλιά του γλυκού τσίλι και όχι μια κουταλιά του γλυκού καυτερό κόκκινο πιπέρι :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4131 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παιδια εγω λατρευα μικρη δηλ. τον φλας γκορντον , αυτος είναι σκετος ο φλας, μαλλον εγινε λάθος :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Μόλις παρατήρησα ότι ο τίτλος είναι "THE FLASH" κι όχι σκέτο "FLASH". Αν παρατηρήσετε πιο προσεκτικά θα το δείτε, και επιπλέον το γράφει και στη ράχη. Οπότε μάλλον πρέπει να αλλάξουμε τον τίτλο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ήταν καλή επιλογή των ιστοριών... εδώ όμως δημιουργείται άλλο πρόβλημα. Τα πρώτα 14-15 τεύχη του Flash στο New52 κατ'εμέ... να μην τα πω "αναγνώσματα για 12χρονα στη εξοχή" όπως ειπώθηκε  (παραείναι σκληρό νομίζω). Να τα πω... «ρηχά» σεναριακά. Συνεχίζω να πιστεύω ότι ήταν καλή επιλογή ιστοριών για αρχάριους. Απλά δίνεται η εντύπωση ότι ο Flash είναι ένα κόμικ πολύ ελαφρύ στην ανάγνωση κτλ. που δεν ισχύει γιατί σε σχέση με άλλα της DC (έχει το πιο πολύ βάθος, πρέπει να δίνεις σημασία στο κάθε καρέ, να θυμάσαι τι συνέβη πριν 5 τεύχη και γενικώς είναι από τα πιο μπερδεμένα στην πλοκή). 6.5/10

 

Τουλάχιστον και τα τρία stories ήταν αδημοσίευτα. Τώρα για το Superman/Batman της άλλης εβδομάδας μάλλον και τα 3 τεύχη θα έχουν ξαναδημοσιευτεί...

 

 

edit: post-25862-0-86090500-1456143825_thumb.jpg post-25862-0-79857300-1456143824_thumb.jpeg απλή συνωνυμία... ίσως πολύ μακρινοί συγγενείς   :)

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12910
  • Reputation:   94409
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μέχρι τώρα δεν είχα διαβάσει κάτι από τον χαρακτήρα και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν αρκετά και οι τρεις ιστορίες...! :best:

 

Στην πρώτη έχουμε ουσιαστικά μία γνωριμία με τον υπερήρωά μας και το περιβάλλον του...!Υπάρχουν πολλές ομοιότητες με την ομώνυμη σειρά,αλλά και τεράστιες διαφορές...!

 

Η δεύτερη είναι μία ιστορία δράσης με τον Flash να πολεμάει έναν μεγάλο αντίπαλό του,ο οποίος τελικά φαίνεται ότι δεν έχει κι 100% άδικο...!Την υπόθεση την βρήκα λίγο ρηχή,περιληπτική,θα έλεγα...!Έχουμε μία μικρή αναδρομή στο παρελθόν και στην συνέχεια έχουμε την μάχη των δύο αντιπάλων...!Βάλτε λίγη σάλτσα βρε παιδιά να νοστιμίσει το πράγμα...! :D

 

Επίσης,βρήκα πολύ κουραστικό το συνεχές flashback που γίνεται...!Μου θύμισε τα βιβλία της Gillian Flynn...!Δύο σελίδες στο παρόν,μία πριν από 10 χρόνια,δύο πριν από 5 χρόνια,πάλι 5 στο παρόν,3 την προηγούμενη εβδομάδα,πάλι στο παρόν και πάει λέγοντας...!  :trixes:

 

 

:beer:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Διορθώθηκε ο αριθμός σελίδων από 64 σε 68. :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καθαρα απο τυχη εφτασε στα χερια μου, μιας και αγοραζει την σειρα ο αδερφος μου, ο οποιος ειχε χρονια να αγορασει κομικ!

 

Δεν ενθουσιαστηκα, καλουτσικη αν και βιαστικη η πρωτη (origin) ιστορια, μετριοτατη η συνεχεια, σιγουρα δεν ειμαι το αγοραστικο κοινο στο οποιο απευθυνεται το κομικ, αλλα ακομα πιο σιγουρα ειναι πολυ καλο να υπαρχουν τετοιες εκδοσεις καθε εβδομαδα στα περιπτερα, ακομα κι αν αυτο γινεται μεσω εφημεριδας!

 

Θα διαβασω και τα υπολοιπα της σειρας (Batman, Superman κτλ.) ακομα κι αν ειμαι σιγουρος πως μαλλον δεν θα τα απολαυσω και πολυ  :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Σήμερα αξιώθηκα κι εγώ να τελειώσω την ανάγνωση αυτού του τόμου  :P  Αρχικά, να πω ότι η πρόσφατη τάση των εφημερίδων να επιλέγουν κόμικς ως κύρια ένθετα (Καθημερινή, Έθνος) με χαροποιεί ιδιαίτερα!!  :) Πρώτη μου φορά διάβασα ιστορία του Flash, μιας και έχω διαβάσει πολύ λίγο DC, και τον έκανα τον αγαπημένο μου ήρωα! Πάντα με γοήτευαν οι ήρωες με τη δύναμη της υπερταχύτητας! :respect:

 

Οι επιλεγμένες ιστορίες ήταν οι κατάλληλες για κάποιον που δεν έχει γνωρίσει τον ήρωα. Η πρώτη ιστορία που αναφέρεται στον τρόπο με τον οποίο ο Φλας απέκτησε αυτή τη δύναμη μου άρεσε πολύ, αν και το σχέδιο σε ορισμένα σημεία φάνταζε αδύναμο ακόμα και στα μάτια κάποιου που δεν γνωρίζει καλά το σχέδιο των DC comics. 

 

Η 2η και η 3η ιστορία, οι οποίες ως κεντρικό πυρήνα έχουν τη μάχη Φλας και Κάπτεν Κολντ, ήταν οι καλύτερες, με δυνατό σχέδιο, καρέ που κόβουν την ανάσα και ένα συναρπαστικό και αινιγματικό τέλος!  :respect:

Σκέφτομαι να εντρυφήσω περαιτέρω στα του Φλας!  :D

Επεξεργασία από Comic fun
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

αν και το σχέδιο σε ορισμένα σημεία φάνταζε αδύναμο ακόμα και στα μάτια κάποιου που δεν γνωρίζει καλά το σχέδιο των DC comics. 

 

Εδώ τα χαλάμε! Το σχέδιο του Manapul το θεωρώ από τα καλύτερα που υπάρχουν στη DC. Ξεχωρίζει ότι είναι δικό του ενώ έχει και μια ρετρό αίσθηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ο Flash έχει αρχίσει να μου αρέσει αρκετά. Νομίζω είναι ο πρώτος ήρωας της DC που έχω μάθει τόσα πολλά για αυτόν και το περιβάλλον του (και πάλι, αυτά είναι ελάχιστα). Οι ιστορίες του τόμου μου φαίνεται πως επιλέχθηκαν ώστε να ταιριάζουν με μερικά γεγονότα της σειράς, αλλά ίσως είμαι καχύποπτος ή δεν είχαν και πολλές επιλογές. Και δύο απορίες.

Γιατί μετέφρασαν ως "Πάτι Πίβοτ" το αμόρε του Μπάρι; Είναι λάθος; Και

 

Τι παίχτηκε με τον Singh και τα "μουσικά όργανα"; Αποκλείεται να το ανέφεραν χωρίς λόγο. Εγώ θυμήθηκα τον Pied Piper - έχει καμία σχέση;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Πίβοτ είναι ορθογραφικό λάθος που διορθώνεται σε άλλα σημεία του κόμικ αν προσέξεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Το έχει σήμερα στο έθνος του Σαββάτου.

Το χτύπησα μιας και μου αρέσει ο φλας και δεν έχω κανένα κόμικ του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to THE FLASH: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ-ΑΣΤΡΑΠΗ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.