Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάθηκε ο ενθουσιασμός του Ντον Ρόσα εξαιτίας του ΚΟΜΙΞ; [ Από το komixmag.gr ]


dionik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30812
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Χάθηκε ο ενθουσιασμός του Ντον Ρόσα εξαιτίας του ΚΟΜΙΞ;

Δημοσιεύθηκε από Birch στις Monday December 08, 2008 11:42 pm

 

 

Μετά τη φασαρία που έγινε σε ένα θέμα του φόρουμ για τον Ρόσα που ανέφερε την Ελλάδα ως μια από τις χώρες που χρησιμοποιούσαν το όνομα του χωρις άδεια, επικοινώνησα με τον ίδιο τον Ρόσα για να μου πει τι ακριβώς έχει γίνει. Η απάντηση είναι η ακόλουθη:

 

>>My NAME & LIKENESS are my property, and I’ve started trying to prevent publishers from thinking they can exploit me freely to sell their comics. I simply tell them that they can’t use my name without my permission, which I would give tollections. And that’s okay with me! But Greece is one of two publishers that simply ignore my requests for a discussion, and (so I’m told) they continue to publish books of my work with my name. Maybe they figurhem if they SIMPLY ASKED. But these Disney publishers will NEVER do that. They refuse to admit they need my permission even though the law says they do. Some publishers like Brazil and France keep publishing all-Rosa books and albums, but without using my name... anonymous ce that when my name is written in Greek, I can’t claim it’s “my” name. But I can’t say what their idea is since they simply ignore my mails, even though we’d previously had such an EXCELLENT relationship! Apparently friendship means nothing when it comes to business ethics.

 

Μετάφραση:

 

Το όνομά μου & εμφάνιση είναι ιδιοκτησία μου, και έχω αρχίσει τις προσπάθειες για να σταματήσω τους εκδότες από το να σκέφτονται ότι μπορούν να με εκμεταλλεύονται ελεύθερα για να πωλούν τα κόμικς. Απλά τους λέω ότι δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν το όνομά μου χωρίς την άδειά μου. Και αυτό είναι εντάξει για 'μένα! Αλλά η Ελλάδα είναι μία από τις δύο εκδότριες χώρες που απλά αγνοεί ότι έχει υποβληθεί αίτημα για συζήτηση, και (έτσι μου ειπώθηκε) ότι συνεχίζει να δημοσιεύει τα βιβλία της δουλειάς μου με το όνομά μου. Αλλά αυτοί οι Disney εκδότες δεν πρόκειται ποτέ να το κάνουν αυτό. Αρνούνται να αναγνωρίσουν ότι χρειάζονται την άδειά μου ακόμα και αν ο νόμος λέει ότι χρειάζεται. Ορισμένοι εκδότες, όπως η Βραζιλία και η Γαλλία διατηρούν όλες τις εκδόσεις-βιβλία και λευκώματα Rosa, αλλά δεν χρησιμοποιούν το όνομά μου ... Ανώνυμος είπε ότι όταν το όνομά μου είναι γραμμένο στα ελληνικά, δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι είναι "δικό μου" όνομα. Αλλά δεν μπορώ να πω τι σκέφτονται αφού απλά αγνοούν τα γράμματα μου, ακόμα και αν στο παρελθόν είχαμε μία τόσο καλή σχέση! Προφανώς η φιλία δεν σημαίνει τίποτα όσον αφορά την επιχειρηματική δεοντολογία.

 

 

>>But they naturally don’t send me copies of the Rosa books they publish, so I’m not sure what’s going on. Do they still use my name to promote their books?

 

Αλλά συνήθως δε μου στέλνουν αντίγραφα από τα βιβλία μου που εκδίδουν, οπότε δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς συμβαίνει. Χρησιμοποιούν ακόμα το όνομα μου για να προωθούν τα βιβλία τους;

 

>>But yes, it’s absolutely true that it’s due to the attitude of the Greek and French and Brazilian and Dutch publishers that is one of the reasons I finally got fed up with the system and quit.

 

Και ναι, είναι απολύτως αλήθεια ότι εξαιτίας της συμπεριφοράς των Ελλήνων, Γάλλων, Βραζιλιάνων και Ολλανδών εκδοτών, κουράστηκα με το σύστημα και αποσύρθηκα.

 

Το Θέμα που προαναφέρθηκε:

http://www.komixmag.gr/forums/showthread.php?tid=84

 

 

πηγή komixmag.gr

 

 

 

Στην υγειά του Τερζόπουλου...

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6134 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

WOOOOWWW!!!Ειλικρινά έχω μείνει άναυδος......Δηλαδή όταν λέει αποσύρθηκε....εννοεί ιστοριες πάπαλα???Τέρμα??Καπούτ???

 

Μάλιστα.....Στην υγειά του Τερζόπουλου και από μένα.....Φαίνεται τα μυαλά είναι πάνω από το κεφάλι.....Μαλλον οι ενέργειες του εκδότη εντάσσονται σε κάποιο μεγαλειώδες πρόγραμμα που τα ταπεινά μυαλά μας αδυνατούν να συλλάβουν..... :thinking:

 

Cheers :beer::beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σε αυτό το γεγονός είχε αναφερθεί και ο Δημήτρης (PHOTO) , για τον τόμο "Τα Χαμένα Επεισόδια".

 

Χαρακτηριστκό είναι οτι και τώρα στον 1ο τόμο της Βιβλιοθήκης ΚΟΜΙΞ παρ όλο που όλες οι ιστορίες είναι του Rosa δεν αναφέρεται πουθενά αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

:lol: ειναι γνωστες οι αποψεις μου για την "συλλεκτικη" γαγγραινα που λεγεται ΚΟΜΙΞ, αλλά αυτο που διαβασα ξεπερναει τη φαντασια μου...

 

Ευγε στον "συλλεκτικο" εκδοτη...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190093
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μια στο δις, μη τυχόν και το έχεις ξεχάσει Δημήτρη, είναι πολύ σύνηθες φαινόμενο και για την ίδια την Disney να μην αναγράφει τους δημιουργούς (μέχρι δεκαετία 60 ή και 70 το τηρούσε ευλαβικά εάν δεν απατόμαι) αλλά και για τον Τερζόπουλο, που ξεκίνησε να το αναφέρει με το Κόμιξ και έκτοτε το εφάρμοσε σε μερικά, το αγνόησε σε άλλα και γενικά άλλοτε το κάνει, άλλοτε όχι, ακόμα και μέσα σε τεύχη της ίδιας έκδοσης/σειράς. Ομολογώ βέβαια ότι με ξαφνιάζει που γράφτηκε ότι δεν αναφέρει το όνομα του Ρόσα στα Χαμένα Επεισόδια, μιας και είναι όνομα κράχτης (άσχετα αν όλοι όσοι θα τσιμπάγαν στο όνομα, ήδη ξέραν για τι μιλάγαμε). Αυτό βέβαια ίσως να είναι δείγμα για την φρεσκάδα ορισμένων πραγμάτων στη Δανιμαρκία.

 

Εδώ βέβαια έχουμε κάτι το διαφορετικό. λχ όταν μεταφράζει η Μαμούθ Αστερίξ, ρωτάει τον Ουντέρζο? όταν μεταφράζει η Anubis Batman μιλάει με τον Morrison? η Jemma μίλησε ποτέ με τον Risso? Και άντε. Να πεις ότι για ευρωπαϊκής κοπής κόμικ που είναι 2-3 οι δημιουργοί και είναι ένας τόμος το χρόνο η σειρά (άντε 2), είναι εφικτό. Όταν όμως δημοσιεύεις χ ιστορίες το μήνα σε ψ περιοδικά, πόσο εφικτό είναι να μιλάς και με τους δημιουργούς τους? που κατά πάσα πιθανότητα εμείς ξέρουμε περισσότερα για το ποιός έκανε τι από οιονδήποτε υπάλληλο του Τερζόπουλου :)

 

Δεν είμαι σίγουρος για το τι παίζει εδώ. Ακούσαμε την μια πλευρά και δεν ακούσαμε την άλλη. Γενικώς πάντως το θέμα του έλεγχου/ανταμοιβών/ιδιοκτησίας μεταξύ δημιουργών/εταιρείας/κόμικ είναι αρκετά μεγάλο και μου φαίνεται ότι εδώ απλώς βλέπουμε την κορυφή ενός παγόβουνου (όπου παγόβουνο οι σχέσεις της Disney με τους δημιουργούς)

 

:cheers5:

 

ΥΓ συγχαρητήρια για τη μετάφραση/απόδοση. είναι έτσι δακτυλογραφημένη η απάντηση, που αρκετές φορές κοίταζα τη μετάφραση για να καταλάβω τι ήθελε να πει ο ποιητής :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Είχα αναφέρει πως μιλούσα με τον Don μέσω e-mail. Ο λόγος ήταν ο καινούργιος τόμος Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ που κυκλοφόρησε. Ήθελε να μάθει αν υπήρχαν κείμενα-άρθρα ενδιάμεσα, επειδή στην έκδοση των χαμένων επεισοδίων χρησιμοποίησαν τα αντίστοιχα άρθρα που υπήρχαν στην αμερικάνικη έκδοση, χωρίς να πάρουν άδεια από αυτόν. Προφανώς ήθελε να μάθει αν αυτό ξανασυνέβη με τον πρόσφατο τόμο. Πιθανότατα αυτός είναι και ο λόγος που δεν υπάρχει άρθρο ούτε για δείγμα εκεί μέσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6134 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Δεν είμαι σίγουρος για το τι παίζει εδώ. Ακούσαμε την μια πλευρά και δεν ακούσαμε την άλλη.

 

 

Ευκαιρία να μπει και η άλλη πλευρά και να μας καταθέσει τη γνώμη της!!! :):)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190093
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:lol:

 

ρούφα κι έρχεται

 

:D

 

ρε γμτ... εκείνο το ακκάουντ που δεν ενέκρινα την εγγραφή και έλεγε παπάκι δολ τελεία γκρ, λες να ήταν αυτοί? :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5711 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αυτό είναι κάτι πραγματικά απίστευτο. Όσο κι αν έχει πέσει η ποιότητα των κόμικς τελευταία, δεν περίμενα ότι θα φτάνανε σε τέτοιο σημείο. Μόλις έχασα κάθε ίχνος αισιοδοξίας.

Το μέλλον των ελληνικών εκδόσεων προμηνύεται δυσοίωνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ομολογώ βέβαια ότι με ξαφνιάζει που γράφτηκε ότι δεν αναφέρει το όνομα του Ρόσα στα Χαμένα Επεισόδια, μιας και είναι όνομα κράχτης (άσχετα αν όλοι όσοι θα τσιμπάγαν στο όνομα, ήδη ξέραν για τι μιλάγαμε).

Να υποθέσω ότι μιλάμε για τις ιστορίες που εκδόθηκαν μέσα από συγκεκριμένη σειρά, γιατί στο επίτομο φαίνεται το όνομα με κάτι γράμματα ΝΑ ;)

 

Ο λόγος ήταν ο καινούργιος τόμος Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ που κυκλοφόρησε. Ήθελε να μάθει αν υπήρχαν κείμενα-άρθρα ενδιάμεσα, επειδή στην έκδοση των χαμένων επεισοδίων χρησιμοποίησαν τα αντίστοιχα άρθρα που υπήρχαν στην αμερικάνικη έκδοση, χωρίς να πάρουν άδεια από αυτόν.

:confuse:

Τελικά αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα του ήταν με τα ενδιάμεσα άρθρα που υπήρχαν στο επίτομο ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ;

Αναρωτιέμαι εάν γίνεται επανέκδοση σε άλλη γλώσσα ενός τίτλου από το εξωτερικό, εάν θα πρέπει να λαμβάνουν ξεχωριστά δικαιώματα για κάποια πράγματα όπως τα κείμενα-άρθρα που τον συνοδεύουν. Δηλαδή ή το εκδίδεις ως έχει ολόκληρό, ή πρέπει να ρωτάς κάθε έναν δημιουργό χωριστά και μετά τους τυχόν αρθρογράφους, τον καλλιτέχνη που έκανε το εξώφυλλο και πάει λέγοντας. Λίγο κουλό μου ακούγεται προσωπικά. Εκτός και εάν ήταν συρραφή άρθρων από διαφορετικά έντυπα, αλλά από την άλλη πάλι δεν υπάρχουν οι εταιρείες που διαχειρίζονται τα δικαιώματα σειρών, τίτλων και ιστοριών (για τα συγκεκριμένα η Disney) ή θα πρέπει να ρωτάει η εκάστοτε εταιρεία για κάποιον τίτλο και τον καλλιτέχνη μήπως διαφωνεί; Και όταν κάνεις συμφωνία για δικαιώματα κάποιου τίτλου κάποιου καλλιτέχνη, δεν πρέπει να συμφωνείς επί του συνόλου του έργου και ότι το συνοδεύει ή μπορείς να αφήνεις τμήματα - άρθρα - κείμενα απέξω; Πάλι κουλό μου ακούγεται, γιατί αλλιώς τί τις χρειάζεσαι τις εταιρείες που διαχειρίζονται τα δικαιώματα. Έχει κρατήσει ο ίδιος κάποια δικαιώματα για τον εαυτό του; Και εάν ναι τότε η προσθήκη αυτών σε τίτλο στο εξωτερικό, δεν σημαίνει έμμεσα παραχώρηση (μόνιμη ή μη) των δικαιωμάτων για τα συγκεκριμένα; Για την τυχόν ακριβή επανέκδοση του σε άλλη χώρα θα πρέπει να ψάχνει πάλι κάποιος όλους τους συντελεστές έναν προς ένα για να τους ρωτήσει χωριστά; Και εάν κάποιος διαφωνεί;

 

Δηλαδή εξαιτίας του θέματος αυτού στερείτο το νέο επίτομο τα άρθρα; Κρίμα... και τα pinups? Μήπως δεν έχουν άδεια και για αυτά; Για να δούμε... να τα κόψουμε και αυτά άμα είναι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο Ουντερζό κατέχει τα δικαιώματα των χαρακτήρων που συνδημιούργησε και έχει και την διαχείρηση τους από όσο γνωρίζω. Σαφώς και δεν θα ισχύει και το ίδιο για τον Ρόσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το πρόβλημα είναι Νεκτάριε ότι το όνομα του εκάστοτε καλιτέχνη αποτελεί trademark. Ο επιτυχημένος καλιτέχνης θεωρεί (και καλά κάνει) ότι κάποιος οίκος μπορεί να χρησημοποιεί το όνομά του σαν διαφήμηση.

 

Έτσι είναι άλλο να λές "Τα Χαμένα Επεισόδια -Το Νέο Έπος του Ντον Ρόσα" και άλλο να λές ¨Τα Χαμένα Επεισόδια" σκέτο. Στη πρώτη περίπτωση το όνομα του δημιουργού συμμετέχει στη διαφήμηση. Έχει δίκιο λοιπόν ο Ρόσα να ζητάει ενημέρωση, προκειμένου να δώσει έγκριση.

 

Η ενημέρωση δεν έγινε στα Χαμένα Επεισόδια", προφανώς το έκανε θέμα και τώρα στην Βιβλιοθήκη δεν αναγράφεται κάτι.

 

Μέγας ο Τερζό, αλλά και οι άλλοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες φίλε Αντρέα, αλίμονο... αλλά εάν δεν κάνω λάθος και στο εξωτερικό έτσι δεν εκδόθηκε η ιστορία; The Life and Times of Scrooge McDuck Companion by Don Rosa, άρα η ακριβής μετάφραση του συγκεκριμένου έργου δεν θα πρέπει να εμπεριέχει και το όνομα του δημιουργού; Επίσης, από ότι βλέπω στην αντίστοιχη έκδοση τα κείμενα που έχει συγγράψει για τις ιστορίες που εντάσσονται στο συλλογικό έργο αυτό, είναι όντως του Ντον Ρόσα. Οπότε διερωτώμαι, όταν κάποιος αποκτάει από την Disney (ή την Gemstone) τα δικαιώματα για την έκδοση του έργου αυτού ως έχει, υποχρεούται να ρωτήσει και τον Ντον Ρόσα επί τούτου ή για το κάθε τμήμα του ξεχωριστά;

 

Εκτός και εάν το θέμα είναι τελικό μόνο το ΚΟΜΙΞ σαν σειρά και ότι οι ιστορίες δημοσιεύθηκαν ανεξάρτητες, συνοδευόμενες από τα "αντίστοιχα" κείμενα του Ρόσα, εξού και ο τίτλος του θέματος από τον Νίκο. Άρα εκεί θα πρέπει να δούμε τί συμφωνία έχει κάνει η εκδοτική με την κάτοχο των δικαιωμάτων των τίτλων αυτών και εάν σε αυτή απαίτησε και απέκτησε δικαιώματα επί των άρθρων. Δεν ξέρω, γενικά τα δικαιώματα είναι περίεργα, αλλά νόμιζα ότι η Disney αποκτούσε καθολικά τα δικαιώματα από όλους του δημιουργούς/συνεργάτες της. Θα μου πεις άλλο οι ιστορίες και άλλο τα συνοδεύοντα κείμενα. Πάντως δεν μπορώ να πιστέψω ότι δημοσίευσε ο Τερζόπουλος ιστορίες χωρίς να αποδώσει πλήρως τα ανάλογα δικαιώματα. Μήπως τελικά δεν φταίει η εξ Ελλάδος εκδοτική αλλά η Disney που τα παραχώρησε (υποθέτω και για τα άρθρα). Και τί θα πει να δημοσιεύει τις ιστορίες χωρίς να αναφέρει το όνομα του δημιουργού; Αυτό προσωπικά είναι που με ξενίζει τελείως... είναι σαν να μην του αποδίδουν τα προβλεπόμενα... Μπερδεύτηκα τελείως... δεν ξέρω αν κατάλαβα τελικά πιο πραγματικά είναι το πρόβλημα του.

 

Πάντως με ξέρετε ότι δεν γουστάρω την σειρά ΚΟΜΙΞ και δεν θέλω να την πιάνω στα χέρια μου, αλλά νομίζω ότι είναι υπερβολή ο ισχυρισμός του Ρόσα (εάν έχει εκφραστεί έτσι - όχι αποκλειστικά για το Κόμιξ) ότι εξαιτίας αυτού του θέματος αποφάσισε να μην δημιουργεί πια νέες ιστορίες... κάτι άλλο του φταίει και ψάχνει δικαιολογίες. Υποθέτω ότι αν ήταν όντως ξεκάθαρη η όλη κατάσταση θα μπορούσε εύκολα να λυθεί μέσω της δικαστικής οδού ή με συζήτηση για τυχόν απόδοση των πρόσθετων δικαιωμάτων στον δημιουργό και να ένιωθε και ο ίδιος καλύτερα μετά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  329
  • Reputation:   871
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5813 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μάλιστα. Εύγε στον Τερζόπουλο. Έτσι εξηγείται η παντελής έλλειψη άρθρων στον τόμο Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ. Απίστευτος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω όλα τα σημεία του θέματος. Αλλά ξέρω ότι οι αμερικάνοι δημιουργοί έκαναν αγώνα να γράφεται το όνομά τους στο εξώφυλλο. Αρχές του 80 η DC Comics άρχισε να βάζει τα ονόματα των καλλιτεχνών στο εξώφυλλο, και πολύ αργότερα η MARVEL και οι άλλες εταιρίες. Και τώρα μου λέτε ο Rosa δεν θέλει το όνομά του να φιγουράρει στο εξώφυλλο;

 

Όταν πρότειναν στον Will Eisner (ναι αυτόν) να πάρει την καλλιτεχνική διεύθυνση της MARVEL (ναι αυτής) την εποχή των ισχνών αγελάδω του 1970+, από τα πρώτα πράγματα που ζήτησε ήταν τα ονόματα των δημιουργών να μην αγνοούνται, υποθέτω και στα εξώφυλλα. Τα οικονομικά κεφάλια αρνήθηκαν, και βέβαια η συνεργασία δεν έλαβε χώρα ποτέ.

 

Εγώ είμαι με τους καλλιτέχνες, αλλά τι ακριβώς θέλουν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5004
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  255
  • Reputation:   447
  • Achievement Points:  255
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πάντως στο ΚΟΜΙΞ #246 διαφημίζει ως μεγάλη περιπέτεια του επομένου τεύχους μια με τους 3 καμπαλλέρος και ,ενώ άλλες φορές αναφέρει το όνομα του σχεδιαστή, εδώ δεν αναφέρει τίποτα! Εκτός αυτού, είναι προφανές από το σχέδιο κιόλας ότι η ιστορία είναι του Ντον Ρόσα.... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1890
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

Σε αυτό το γεγονός είχε αναφερθεί και ο Δημήτρης (PHOTO) , για τον τόμο "Τα Χαμένα Επεισόδια".

 

Χαρακτηριστκό είναι οτι και τώρα στον 1ο τόμο της Βιβλιοθήκης ΚΟΜΙΞ παρ όλο που όλες οι ιστορίες είναι του Rosa δεν αναφέρεται πουθενά αυτό.

 

Πράγματι, γι'αυτό δεν έκαναν καν το κόπο να του στείλουν ένα αντίτυπο από το δεύτερο τόμο 'ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ', το οποίο του έστειλα εγώ!!!

:oops::confuse: τουλάχιστον εγω τυχαία ανταμείφθηκα :mafia:

 

Πάντως σε επίπεδο εκδοτών, δικαιωμάτων κλπ η DIsney βρωμάει , (έκανα πρόταση για να μεταφράσω και τυπώσω αφιλοκερδώς σε κάποια κυρία υπευθυνη για τα δικαιώματα της DIsney στην Ελλάδα ένα βιβλίο που θα περιείχε και χαρακτήρες Disney -όχι μόνο όμως- και δεν μου δίνουν άδεια επίσημη, ενώ έχω την άδεια του συγγραφέα γιατί λένε δίνουν άδειες μόνο για σειρές τόμων σε εκδοτικές εταιρείες και όχι μεμονωμένα βιβλία!!)

Επεξεργασία από PHOTO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5639 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Εγώ είμαι με τους καλλιτέχνες, αλλά τι ακριβώς θέλουν;

 

Λοιπον έχουμε και λεμε, απο μνημης οπότε μπορει να ξεχνάω κάτι.

Αναφορα της συνεισφοράς τους σε κάθε συγκεκριμένο έργο, κατι που η Disney αρνιοταν επι τουλάχιστον μισο αιώνα. Πολύ απλά να αναγράφεται ποιος εκανε τι σε κάθε έργο.

Αναγνώριση της πατροτητας, ή μητροτητας, χαρακτηρων, τόπων, γενικότερα κάθε νέας ιδέας που μπαινει σε μια σειρά ή δημιουργει μια νέα σειρα. Αυτο αρχισε μόλις στα τέλη της δεκαετιας του '80 οταν οι δημιουργοι του Superman κερδισαν την δικη ενάντια στην DC.

Απόδοση των αντιστοιχων οικονομικων δικαιωμάτων σε κάθε έκδοση - ανατύπωση ή οποιδήποτε άλλη εμπορικη εκμεταλλευση των χαρακτήρων τους. Ιδιαίτερα σημαντικά σήμερα ειναι τα έσοδα των εταιριών απο την παράλληλη εκμεταλευση των κόμικς, ταινίες, αντικείμενα, ηλεκτρονικά παιχνίδια κλπ. Πολλοι θεωρούν ότι σε αυτές τις περιπτώσεις η συμφωνια για τα εκδοτικά δικαιώματα δεν ειναι αρκετη και απαιτειται ξεχωριστη συμφωνία, και βέβαια τα έσοδα για τα οποία γίνεται λόγος ειναι πολλαπλάσια απο τα έσοδα των εκδόσεων.

Τουλάχιστον στην Δεκαετία του '80 πολύ σημαντικό αίτημα ήταν η επιστροφή των πρωτότυπων σελίδων.

Λιγο πολύ πολλά απο αυτά τα αιτήματα κερδηθηκαν και οι καινούργιες συμφωνιές ειτε σιωπηρα τα αποδέχονται ή ρητα τα αποκλείουν.

Ο Rosa εχει φυσικά απόλυτα δικιο, αν η Disney αυξάνει τις πωλήσεις της εκμεταλευόμενη το όνομά του δικαιούται μερίδιο απο τα έσοδα, τωρα το τι θα πάρει ας οψεται η Μαμα μου που με έκανε παιδί με ανατροφή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πάντως το οικονομικό θέμα δεν υπάρχει στο αρχικό πόστ. Υποθέτω ότι αυτό είναι, αλλά καλά θα ήταν να το αναφέρει (Ο Ρόσα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30812
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

H αλήθεια είναι πάντως ότι δεν ευθύνονται (μόνο) οι εκδότες για την αποχώρηση του Rosa. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και μια επέμβαση που έκανε στα μάτια, δημιουργώντας του πρόβλημα στη σχεδίαση.

 

Από την wiki

In 2008, Rosa underwent eye surgery. On June 2, 2008, during an interview at the Danish Komiks.dk fair, Don stated that he would not do any more Disney comic, citing three reasons: Eye troubles, finding out how low his pay as a professional Disney artist was (he made more money from selling his personal comic collection than in 6 years of working for Egmont), and repeated copyright/royalties issues with many international publishers.

Και ένα χαρακτηριστικό καρεδάκι από την ιστορία "Παγκόσμιος Διαλύτης", σχετικό νομίζω με το πως βλέπει ο Rosa το συμβόλαιό του με την Disney ;)

scan.jpg

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ο Rosa εχει φυσικά απόλυτα δικιο, αν η Disney αυξάνει τις πωλήσεις της εκμεταλευόμενη το όνομά του δικαιούται μερίδιο απο τα έσοδα, τωρα το τι θα πάρει ας οψεται η Μαμα μου που με έκανε παιδί με ανατροφή.

Να τα ζητήσει λοιπόν από την Disney και όχι από τους άλλους που πληρώνουν τα δικαιώματα τους σε αυτήν... ή έχασα πάλι κατιτίς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Κοίτα μέγα Yoshi. Τα πράγματα είνα απλά αλλά και σύνθετα μαζί. Οι ιστορίες που φτιάχνει ο Ρόσα με ήρωες του Disney (Ντόναλντ, Σκρούτζ κλπ), ανήκουν στην Disney μιας και χρησιμοποιεί χαρακτήρες trademark που εμπορικά μπορεί να εκμεταλευτεί μόνο η Disney ή όποιος πάρει άδεια απο αυτή (στην περίπτωση μας ο Τερζο). Ακόμα και αν δημιουργήσει νέους χαρακτήρες για μια ιστορία της Disney, αυτοί αυτόματα περνούν στην εμπορική ιδιοκτησία της Disney.

 

Ακόμα και να θέλει ο ίδιος να εκμεταλευτεί εμπορικά ήρωες που φτιάχνει δεν μπορεί αν δεν πάρει και αυτός άδεια. Χαρακτηριστικό το παράδειγμα του Carl Barks όπου πήρε άδεια απο την Disney για να φτιάξει τις γνωστές ελαιογραφίες, όπου πάνω απο την υπογραφή του έβαλε και το copyright της Disney.

 

Τι του ανήκει λοιπόν; Του ανήκουν οι πρωτότυπες σελίδες και βέβαια το όνομά του (όπου είναι και εμπορικά κατοχυρωμένο σήμα). Έτσι αν ο Τερζό ή όποιος άλλος θέλει να βγάλει μια σειρά που θα λέγεται "Τα άπαντα του Ντόν Ρόσα" θα πρέπει να πάρει άδεια και απο την Disney αλλά και απο τον Ρόσα.

 

Στην περίπτωση των "Χαμένων Επεισοδίων" στο κάτω μέρος του εξωφύλλου γράφει: " Η Συνέχεια μπλα-μπλα-μπλα του ντον Ρόσα" και μέσα βάζει άρθρα του Ρόσα. Σε αυτή την περίπτωση ο Τερζο παράνομα χρησημοποίησε το όνομα του Ρόσα όπου ταυτόχρονα αποτελεί και εμπορικό σήμα.

 

Στην "Βιβλιοθήκη/Άπαντα Ρόσα" αποφεύγει κάθε είδους αναφορά και δεν έχει κανένα θέμα νομιμότητας απέναντι στον Ρόσα.

 

Τελικά πέρα απο εμπορικούς λόγους είναι και δίκαιο να έχει λόγο ένας καλλιτέχνης σε μια έκδοση που φέρει το όνομά του φαρδιά-πλατιά, γιατι έτσι θα ελέγχει και το περιεχόμενο, που άν είναι "άστοχο" του κάνει και εμπορική ζημιά.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Παιδιά, το πρόβλημα που είχε ο Rosa με τα copyright μου αναφέρθηκε από έναν Indexer του Inducks. Ίσως να έγινε παρανόηση και να μην ήταν συγκεκριμένα για τα χαμένα επεισόδια, αλλά να επρόκειτο για γενικότερο πρόβλημα. Εξ' αιτίας αυτού επικοινώνησα με τον Rosa (ο indexer μου έδωσε το mail του) και εκτός των άλλων, μου είπε και μερικά πράγματα για την συμπεριφορά των Ελλήνων εκδοτών απέναντί του. Όταν μου πει όλες τις λεπτομέρειες, θα σας αναφέρω κι εσάς επακριβώς τι μου απάντησε πάνω στο θέμα. Απλώς λίγη υπομονή.

 

Προς θεού δεν πάω να το παίξω έξυπνος ή τίποτα τέτοιο, όμως αφού έτυχαν συμπτωματικά όλες αυτές οι συγκυρίες, ας ωφεληθούμε όλοι μας :P

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ανδρέα το κουράσαμε, αλλά εάν έχει να κάνει με το Κόμιξ σαν έκδοση/σειρά, το αντιλαμβάνομαι πλήρως τον προβληματισμό του. Το επίτομο Χαμένα Επεισόδια, εφόσον έχει μία τυποποιημένη μορφή στο εξωτερικό με προβληματίζει, αφού η λογική λέει ότι αυτή την μορφή θα έχει σε όλες τις χώρες που εκδίδεται... Υπέθεσα λοιπόν ότι τα δικαιώματα είναι συγκεκριμένα και όποιος επιθυμούσε την έκδοση του ως είναι, θα έπρεπε να τα λάβει στο ακέραιο (από οιονδήποτε τα έχει είτε είναι ένας - είτε δέκα).

 

Τέλος πάντων έχουμε τον PK εκπρόσωπο απέναντι στον δημιουργό να ξεκαθαρίσει ο ίδιος τί ακριβώς τον ενοχλεί, οπότε συμπτωματικά φίλε PK μην μας ξεχάσεις - περιμένουμε νέα σου, γιατί με έχει πιάσει πονοκέφαλος με τα δικαιώματα του Δον Κορλερόσα και της Δις Νεϋδίνα. ;)

 

* παρένθεση, κάποιος κόκκινος να μου απαγορεύσει να ξαναγράψω σε αυτό το θέμα... επαναλαμβάνομαι δια της επανάληψης και ο κόσμος κουράζεται. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δίκιο έχει ο Κόκκινος! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μάλιστα. Γνήσιος Ελληνάρας ο Τερζόπουλος ακολουθάει το πνεύμα της χώρας όσον αφορά την άρπα κόλα, τη λαμογιά και το πως θα βγάλουμε λεφτά με όσον το δυνατό λιγότερα έξοδα.

Επεξεργασία από figolfin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μέχρι να λάβουμε νέο μήνυμα από τον Ρόσα, πάρτε το mail που έστειλε ο Τερζόπουλος σε mail του admin του komixmag.gr

 

Αγαπητέ Μάνο,

 

Ουδεμία σχέση και ευθύνη έχουμε εμείς με την επιθυμία του φίλου μας Ντον να αποσυρθεί από την ενεργό συμμετοχή του στην ομάδα σχεδιαστών της Ντίσνεϋ. Τον θαυμασμό μας και την εκτίμηση που τρέφουμε για το έργο και το πρόσωπό τους αποτυπώθηκε στην φιλοξενία που του προσφέραμε στον τόπο μας φροντίζοντας να μείνει στο καλύτερο ξενοδοχείο που διαθέτουμε στην Αθήνα, που όπως είπε και ίδιος έμεινε εντυπωσιασμένος και ενθουσιασμένος. Επιπροσθέτως προσωπικά ανέλαβα την ξενάγησή του και της συζύγου του όλο τον χρόνο που έμεινε στην Αθήνα.

 

Θα πρέπει να γνωρίζεται μερικά πράγματα πως διαμορφώνονται οι εμπορικές σχέσεις μας με την Ντίσνεϋ. Από το 1966 που εκδίδουμε τα περιοδικά Ντίσνεϋ στην Ελλάδα έχουμε συμβόλαιο με την ίδια την Εταιρεία Ντίσνεϋ και ποτέ δεν υπήρξε κάτι παρόμοιο ή παραπλήσιο με τους σχεδιαστές της. Μάλιστα πριν από την έκδοση του Κόμιξ τα ονόματα των σχεδιαστών ήταν άγνωστα όχι μόνον σε μας αλλά και στον υπόλοιπο κόσμο.

 

Τα πνευματικά δικαιώματα που καταβάλουμε στην Ντίσνεϋ είναι υψηλά όπως υψηλά είναι και τα ποσά που πληρώνουμε για την αγορά του υλικού. Εμείς δεν θα μπορούσαμε να δημοσιεύσουμε ιστορίες του Ντόν αν δεν μας τις προμήθευε η Ντίσνεϋ. Τώρα τις οικονομικές σχέσεις που είχε και έχει ο Ντον με την Ντίσνεϋ δεν τις γνωρίζουμε. Όπως δεν γνωρίζουμε τις νομικές σχέσεις που έχουν οι σχεδιαστές με την Ντίσνεϋ για να τους δοθεί η άδεια να σχεδιάζουν φιγούρες που της ανήκουν. Ο Καρλ Μπαρκς δημιούργησε ήρωες και σχεδίασε ιστορίες των οποίων τα πνευματικά δικαιώματα περιήλθαν στην Ντίσνεϋ. Ο Ντον χρησιμοποίησε τους ήρωες και τα σενάρια ιστοριών του Μπαρκς για να δημιουργήσει τις δικές του ιστορίες.

 

Ως γνωστόν στην Αμερική τα πνευματικά δικαιώματα είναι απόλυτα προστατευμένα, έτσι μια προσφυγή εναντίον της Ντίσνεϋ στα αμερικανικά δικαστήρια θα έλυναν τον Γόρδιο Δεσμό. Άρα το θέμα πρέπει να είναι αρκετά περίπλοκο και αμφισβητήσιμο. Αν έχει παράπονα και προβλήματα με την Ντίσνεϋ, ή μετάνιωσε για τα συμβόλαια συνεργασίας του εμείς δεν μπορούμε να τα λύσουμε. Ούτε, εξ άλλου, μας πέφτει λόγος. Όσον αφορά τον σχεδιασμό του ονόματός του και την φωτογραφία του προσώπου του από τότε που μας ειδοποίησε ότι δεν μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε χωρίς την άδειά του, σεβαστήκαμε την επιθυμία του και δεν τα χρησιμοποιήσαμε.

 

Μας στενοχωρεί το γεγονός ότι διατυπώνει παράπονα εναντίον μας, αλλά αλλού είναι το πρόβλημα και αλλού πρέπει να βρει την λύση. Εμείς θα είμαστε παντοτινά φίλοι του.

 

Με εκτίμηση,

 

Χρήστος Τερζόπουλος

http://www.komixmag.gr/forums/showthread.p...d=84&page=3

 

 

Μέσα στο μυαλό μου έχουν αρχίσει να ξεκαθαρίζουν αρκετά πράγματα. Σε λίγες μέρες ευελπιστώ πως τα κομμάτια του πάζλ θα έχουν μπει στη θέση τους. (Μίκυ Μυστήριο κατάντησε το θέμα :P)

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Οι σοφοί πρόγονοί μας έλεγαν:

 

"Μηδενί δίκην δικάσης, προτού αμφοτέρων τον μύθον ακούσης!"

 

Ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα περί δικαίου και αδίκου, όπως έχουμε ήδη κάνει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Την προσοχή σας παρακαλώ. Το λοιπόν, έφτασε το πολυπόθητο mail. Παραθέτω το κείμενο όπως ακριβώς το έλαβα (στα αγγλικά δηλαδή), για να αποφύγουμε παρανοήσεις και τα συναφή. Στη μετάφραση του mail του πρώτου post μερικά πράγματα δεν γίνονται σαφή.

 

ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Εκεί που πέρναγα τεύχη στο Inducks, πέρασα και τον νεότερο τόμο του Τερζόπουλου, τη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ 1. Ένας indexer από τη Δανία είδε την καταχώρηση και μου έστειλε μήνυμα, λέγοντας πως ο Don Rosa ενδιαφέρεται να μάθει αν ο νέος αυτός τόμος περιλαμβάνει κείμενά του. Μου είπε επίσης πως στην ελληνική έκδοση των χαμένων επεισοδίων οι εκδότες χρησιμοποίησαν τα κείμενά του χωρίς να τον ρωτήσουν (πράγμα που δεν ισχύει, ή τέλοσπάντων δεν είμαστε σίγουροι για αυτό ακόμα. Πιθανώς να το μπέρδεψε με κάποια άλλη έκδοση, Γαλλική πχ).

Επίσης με ρώτησε αν η έκδοση αυτή βρίσκεται εύκολα στα βιβλιοπωλεία μιας και ο Rosa ενδιαφερόταν, όμως οι Έλληνες εκδότες έχουν κόψει εντελώς την επικοινωνία τους μαζί του και δεν πρόκειται να του το στείλουν, όπως δεν του έστειλαν και τα Χαμένα Επεισόδια. Του είπα πως ενδιαφέρομαι να συζητήσω για αυτό με τον Rosa και μου έδωσε το mail του.

 

 

 

 

Η ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΡΟΣΑ

Όταν τον ρώτησα για το αν οι Έλληνες εκδότες χρησιμοποίησαν κείμενά του χωρίς την απαιτούμενη άδεια:

Let’s see... they published the first volume before I was “cracking down” on how non-Egmont companies were exploiting me without my permission (and, of course, without paying a penny in royalties which none of them EVER do). At the time that the Greek publisher did the first $crooge book, I was working very closely with them on articles in the excellent KOMIX magazine. And I travelled to Greece (as you know) to help them promote the first book, and they treated me SUPER! One of the nicest trips of my life!

 

At some point in the past two years I sent them a message saying that I had trademarked my name due to the exploitation by companies I had NO relation with, and that if they planned to use more of my texts or my name on future books, we would have to “come to an agreement”. I would not have asked for lots of money... just the acknowledgement that they needed my permission to exploit my name and likeness.

 

But they never responded to that message and have ignored me ever since that moment in time. A very puzzling (and very rude) attitude for a publisher (or for anyone). And it’s so odd, since they were ALL such NICE people!

 

Now... I can’t recall exactly when this happened... but I now see that I *do* have a copy of the second $crooge book with the “missing chapters”. So I’m thinking that I’d not known that book was planned and when they sent a copy to me, that’s when I wrote and told them that we needed an agreement for the future. And that’s when they cut off all communication with me as if I did not exist. <--- (Αυτός είναι ο τόμος που του έστειλε ο ΡΗΟΤΟ, μιας και οι Έλληνες εκδότες δεν του τον έστειλαν. Του το είπα και το θυμήθηκε)

 

 

[...]

 

 

As I’ve explained above, there is no reason that they are not using my name and texts other than they are too stubborn to ask permission, which I would grant. It’s so STUPID that they are going that route when they don’t need to, but at least they are not defying the law.

 

Στη συνέχεια, επειδή δεν ξέρει ελληνικά, με ρώτησε αν τα άρθρα που υπάρχουν στην έκδοση των χαμένων επεισοδίων είναι δικά του ή όχι. Μιας και δεν έχω την Αμερικάνικη έκδοση, του μετέφρασα ορισμένα σημεία από διάφορες παραγράφους του κειμένου. Θα έχουμε απάντησή του σύντομα. Αν και δεν μου φαίνεται για απ' ευθείας μετάφραση, μιας και αναφέρεται στον Rosa στο τρίτο πρόσωπο. Από την άλλη όμως μπορεί αυτή να ήταν η μόνη αλλαγή που έκανε ο εκδότης και το υπόλοιπο κείμενο να παρέμεινε ίδιο. Όπως και νά' χει θα λάβουμε την απάντηση σύντομα.

 

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Η άποψη είναι προσωπική μιας και δεν μπορώ να είμαι απολύτως σίγουρος, όμως πιστεύω πως έχω κατανοήσει το μεγαλύτερο μέρος των γεγονότων. Με λίγα λόγια τι πιστεύω:

Ο Ρόσα είχε άριστες σχέσεις με τον εκδότη και ειδικά με το περιοδικό ΚΟΜΙΞ, ειδικά αφού αναφέρει πως το ταξίδι του στην Ελλάδα ήταν μία από τις ωραιότερες εμπειρίες. Όταν όμως ανακοίνωσε στους εκδότες πως κατοχύρωσε πνευματικά το όνομά του και τα συνοδευτικά κείμενα των ιστοριών, οι εκδότες σταμάτησαν την οποιαδήποτε επικοινωνία μαζί του. Ο Ρόσα αναφέρει πως δεν θα ζήταγε (πολλά) λεφτά, απλώς ήθελε να ξέρει κάθε φορά που εκδίδονται το όνομα και τα κείμενά του. Παρ' όλες τις προσπάθειες να επικοινωνήσει με τους εκδότες, δεν έλαβε καμία απάντηση σαν να μην υπήρχε, πράγμα πολύ περίεργο αφού όλοι τους ήταν τόσο φιλικοί άνθρωποι και του είχαν φερθεί πάρα πολύ καλά.

 

Δυστυχώς για εμάς, ο Τερζόπουλος επιλέγει τον δύσκολο δρόμο, δηλαδή από εδώ και στο εξής να μην αναφέρουν πλέον το όνομα του Ρόσα σε εξώφυλλα, και να μην χρησιμοποιούν άρθρα του. Το αποτέλεσμα το είδαμε στον τόμο Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ #1, όπου η έλλειψη συνοδευτικών άρθρων και πληροφοριών είναι παραπάνω από εμφανής, ακόμα και για άτομα που δεν έχουν ασχοληθεί με την όλη ιστορία των δικαιωμάτων. Ακόμα και στο εξώφυλλο αν παρατηρήσετε, μπορεί να γράφει "Ο γιος του ήλιου και 14 ακόμα ιστορίες", όμως πουθενά δεν αναφέρεται το όνομα του δημιουργού.

 

Όπως αναφέρει και ο Ρόσα, είναι STUPID να ακολουθήσει κάποιος αυτόν τον δρόμο, την στιγμή που θα μπορούσαν να έχουν την άδειά του αν απλώς τον ρωτούσαν και δεν έκοβαν την επικοινωνία μαζί του. Τουλάχιστον όμως δεν είναι παράνομοι μιας και δεν χρησιμοποιούν το όνομα/άρθρα του. Από την άλλη όμως είναι λογικό ο Ρόσα να έχει εκνευριστεί με την στάση των εκδοτών απέναντί του, χωρίς να του απαντάνε σαν να μην υπάρχει. Σαν αναγνώστης, μπορώ να πω πως συμφωνώ μαζί του.

 

 

 

Αυτά τα ολίγα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μαϊστα..... Να πώ και 'γω πως συμφωνώ με τον PhD που συμφωνεί με τον Ρόσα. :D

Επεξεργασία από AndreasD
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.