Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο. ]


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα τα Swamp Thing #15 και #16 , αν και φαν της σειρας μπορω να πω οτι δεν με ενθουσιασαν και πολυ , το τελος του 16 με χαλασε λιγο αλλα ολοι οσοι το χουμε διαβασει (γεμιζουμε ταξι αραγε? :P ) ξερουμε οτι θα αλλαξει στα επομενα τευχη οποτε δεν με ενοχλει ιδιαιτερα. Παντως μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι βαρεθηκα το arc του Rotworld , αντε να δουμε τον Swampy να πολεμαει και καναν αλλο αντιπαλο! Στα πλην και το γεγονος οτι ενω το artwork ειναι πολυ καλο γενικα σε ορισμενα καρε δυσκολευτηκα να παρακολουθησω την εξελιξη καποιων κινησεων (στο #15). Στην kwtsoκλιμακα ενα 6/10 για το #15 και ενα 7/10 για το #16

Επεξεργασία από kwtsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Morbius #1

 

Σιγά μη μου γλύτωνε! Ο αγαπημένος μου βρικόλακας ντυμένος σαν Δράκουλας-Φλωρινιώτης σε νέες περιπέτειες! Ευτυχώς κατάλαβαν ότι η ντίσκο στολή δε του πάει και τον έντυσαν πιο street level. Κάτι σαν Valiant αντιμετώπιση. Απλό αξιοπρεπές σκίτσο, με σενάριο τύπου τρείλερ. Δηλαδή τίποτα, χρειάζεται να διαβάσεις τα επόμενα. Αντίπαλος ένας άλλος άνθρωπος του δρόμου. Όπως διάβασα σε ένα αμερικάνικο σάιτ "αυτό το κόμικ δε πρόκειται να το δούμε στα ράφια το 2014.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

το Λούκυ Λουκ ο άνθρωπος από την Ουάσινγκτον, το οποίο μου φάνηκε πολύ ντεμί, γιατί το είχα να μαζεύει σκόνη και καμπόσα scanlation από τα Djinn γιατί το απαίτησε ο Ξεπέτας!!!! (καταναγκαστική ανάγνωση........ που φτάσαμε.......... θα μου πεις, τι δουλειά κάνει ο άνθρωπος ε?.... ε.εεε άρα, τι σε ξαφνιάζει? :) )

 

:P

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5456 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Morbius #1

 

Σιγά μη μου γλύτωνε! Ο αγαπημένος μου βρικόλακας ντυμένος σαν Δράκουλας-Φλωρινιώτης σε νέες περιπέτειες! Ευτυχώς κατάλαβαν ότι η ντίσκο στολή δε του πάει και τον έντυσαν πιο street level. Κάτι σαν Valiant αντιμετώπιση. Απλό αξιοπρεπές σκίτσο, με σενάριο τύπου τρείλερ. Δηλαδή τίποτα, χρειάζεται να διαβάσεις τα επόμενα. Αντίπαλος ένας άλλος άνθρωπος του δρόμου. Όπως διάβασα σε ένα αμερικάνικο σάιτ "αυτό το κόμικ δε πρόκειται να το δούμε στα ράφια το 2014.

To διαβασα και γω το πρωτο τευχος κυριως λογω του ωραιου εξωφυλλου του DellOtto.Οντως δεν το βλεπω να τραβαει πανω απο 9-12 τευχη πολυ meh τιποτα δε μου εμεινε δυστυχως.Τετοιοι χαρακτηρες καλο ειναι να βγαινουνε σε limited series απο καλα creative teams αλλιως δε λεει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15465
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5001 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μόλις διάβασα το Θόργκαλ #15 (Κόκκινος κύκλος 33), "Ο άρχοντας των όρεων" και έπαθα πλάκα! Είναι από τις στιγμές που λες: "καλά κάνω και θέλω να κλείσω κι αυτή τη σειρά"!!! Παιδιά τι σενάριο ήταν αυτό με πισωγυρίσματα στο χρόνο! Τι μυαλό σκέφτηκε τέτοια πλοκή; Πολύ καλή ιστορία!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5456 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διαβασα το volume 2 της deluxe edition του Criminal απο Brubaker/Philips.Eξαιρετικο,οπως και το πρωτο volume.Συστηνεται ανεπιφυλακτα.Αντε και τον αλλο μηνα θα τσιμπησω το omnibus του Sleeper...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

διαβασα στο τρενο οπως ερχομουν τους αρχοντες της πορφυρης κοιλαδας του Σταμπουλη!πραγματικα καλο κομικ!

 

Μου αρεσε πολυ το background της ιστοριας(μεσαιωνικη ιαπωνια με σαμουραι ρονιν νιντζα και αλλα τετοια),απο τα αγαπημένα μου και το χειριστηκε πολυ καλα (εχει βαλει μεχρι και γλωσσαρι, dimious approves)

 

Η ιστορια πραγματικα τα σπαει! Δε θελω να πω κατι παραπανω γιατι δε θελω να σας χαλασω ουτε ενα καρε αναγνωσης αλλα πραγματικα δε σηκωσα κεφαλι διαβαζοντας το!

 

Το μονο αρνητικο που μπορω να του βρω ειναι οτι το σχεδιο ειναι πιο "βρωμικο" απο το τωρινο που εχει στη φουστανελα (και τα 2 ειναι στυλ μανγκα) και σε καποια καρε δρασης ζοριζεσαι να καταλαβεις ακριβως την κινηση των χαρακτήρων. Είναι και αυτές οι περίτεχνες στολές των σαμουράι που σε κάνουν να απορείς "τωρα εχει σκυψει;εχει γύρει;μήπως βλέπω την πλάτη του;" :P ενταξει υπερβαλω τώρα αλλά 3-4 καρέ επρεπε να τα κοιτάξω αρκετές φορές για να δω τι βλέπω (κανει μπαμ ότι είχα 20 στην έκθεση ε; :P)

 

Aπορία; ειναι το πρωτο κομικ που εξέδωσε ως inksitu comix? γιατι σε ένα καρε περιέχεται το λογότυπο της εκδοτικης (η κλασικη οφθαλμαπατη που βλεπεις ταυτοχρονα ένα κηροπήγιο ή 2 πρόσωπα αντικρυστα)

 

9/10 χαλαρα και τωρα πρεπει να πάρω τα υπόλοιπα κόμικς του! (όχι τη συλλογή του :P)

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4231 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Διάβασα τον πρώτο τόμο από game of thrones. όχι κακό, όχι κακό. δεν είχα μεγάλες προσδοκίες αλλά μου άρεσε η μεταφορά σε comic.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα το swamp thing #17 και πανω που ειχα αρχισει να βαριεμαι το ολο story αυτο το τευχος με χαροποιησε καθως ειναι τιγκα στις μαχες και στο ξυλο.. Παρα παρα πολυ και το σχεδιο , το rotworld παει προς το τελος του αλλα εχει λιγο ζουμι ακομα. Βuddy Baker και Swamp Thing θα κυνηγησουν τον Arcane και θα προσπαθησουν να παρουν πισω τους δικους του στα animal man #18 και swamp thing #18. Στην kwtsoκλιμακα ενα ανετο 8/10 ! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα τις δυο τελευταιες μερες τα Preacher vol 5 και vol 6 . Το πεμπτο trade ηταν καλο αλλα οχι τοσο καλο οσο τα υπολοιπα , ειχε την πλακα του βεβαια αλλα μαλλον καθυστερει την πλοκη παρα την βοηθαει. Ετσι μου φανηκε. Το 6ο ομως ειναι ολα τα λεφτα, βλεπουμε το παρελθον του Χερ Σταρ, εχει Saint, καφριλες , ξυλο gunfights, εναν μαλλον παραξενο cassidy και ενα τελος που με στεναχωρησε και με εκανε να βριζω που δεν εχω και το επομενο trade να μαθω την συνεχεια! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5456 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πολυ γελιο ο Herr Starr :lol: Εγω δεν εχω τελειωσει ακομα αλλα διαβαζω το Roots Of Swamp Thing απο Wein/Wrightson.Ειναι κομικ αρχων της δεκαετιας του 70' οποτε περιμενετε πολλους διαλογους.αρκετους μονολογους και εξαιρετικο σχεδιο του Bernie Wrightson(απρομαυρο θα εδειχνε ακομα καλυτερο).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

The Walking Dead: Days Gone Bye και ειμαι καπου στη μεση του Miles Behind Us.Απιστευτα εθιστικο... :best: Μαλλον παει για Compendium... :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9722
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 τευχάκια απο το περίεργο, ορθολογιστικό και καλογραμμένο "The atheist". Δεν ξέρω πως τελειώνει αλλά με έχει ιντριγκάρει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

The Devil's Footprints. Πολύ καλό, απευθυνόμενο στους λάτρεις ιστοριών με μάγους και δαίμονες. Πολύ καλό επίσης και το σχέδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

είναι όντως απο τα πολύ ωραία κομικ του είδους, και είναι κρίμα που δεν είναι παραπάνω γνωστό :spidey_yeah_that: !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

χμμμ τι διαβασα τελευταια...

 

BONE τομος 4 :η πλοκη ο πλεον εχει εξελιχθει πολυ και το επικ στοιχειο ειναι παραπανω απο εμφανες,αυριο θα χω στα χερια μου τους 5,6,7 που μου λειπουν και ετσι θα τους ιασω στη σειρα και θα τους τελειωσω μεχρι να τελειωσει η εβδομαδα :) 8+/10

 

τομακι Panini spiderman :ο ορισμος της καλτιας..το τομακι αυτο αξιζει μονο για ιστορικους λογους..και ναι,η πρωτη ιστορια ειναι για τα μπαζα..οχι οτι οι αλλες ειναι καλυτερες..μπουκωμενες ως εκει που δεν παει με σουπερ πομπωδεις διαλογους που λεγαν τα ιδια πραγματα..ενα μπαλονακι ανα καρε να διαβαζεις εισαι καλυμενος :P. την τελευταια ιστορια (σχετικα με τη 11η σεπτεμβρη) δεν καταλαβα γιατι τη βαλανε,μιας και προφανως δεν ειναι αντιπροσωπευτικη με τις σημερινες ιστοριες του ηρωα.. 1/10

 

Διαρκης ειρηνη :wow: τα πα στο σχετικο θεμα

superman red-son. αρχικα να πω οτι αποτελει τηνπρωτη μου επαφη με τν υπερανθρωπο αλλα δεν ενιωσα παραξενα,πιστευω διαβαζεται αρκετα αυτονομα..Ηταν πολυ καλο μπορω να πω. Εξυπνη η ιδεα (τι θα γινοταν αν ο σουπερμαν προσγειωνοταν στη κομουνιστικη Ρωσια και οχι στις ΗΠΑ) αλλα καλη και η εκτελεση. Μου αρεσε κυριως το οτι δεν ηταν τοσο "αμερικανια" και δεν υπηρξε καποια προωθηση του ενος συστηματος εναντι του αλλου. Το τελος ειδικα ήταν mindblowing!!Στα συν επισης το ωραιο σκιτσο και στησιμο του κομικ.Δεν ξερω κατα ποσο με εψησε να ασχοληθω με τον ηρωα αλλα σιγουρα θα τσεκαρω και αλλες must ιστοριες του! 8+/10

 

διαβασα ακομα την Κουρσα του Μισισιπη (λουκυ λουκ),πολυ καλη ιστορια του καουμπου και το (για δευτερη φορα)

 

Μην ψαρωνεις (Αρκας): κλασικος καλος αρκας. Εξυπνο χιουμορ με κοινωνικοπολιτικές προεκτασεις. βαθμολογια: Αρκας/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

 

τομακι Panini spiderman :ο ορισμος της καλτιας..το τομακι αυτο αξιζει μονο για ιστορικους λογους..και ναι,η πρωτη ιστορια ειναι για τα μπαζα..οχι οτι οι αλλες ειναι καλυτερες..μπουκωμενες ως εκει που δεν παει με σουπερ πομπωδεις διαλογους που λεγαν τα ιδια πραγματα..ενα μπαλονακι ανα καρε να διαβαζεις εισαι καλυμενος :P. την τελευταια ιστορια (σχετικα με τη 11η σεπτεμβρη) δεν καταλαβα γιατι τη βαλανε,μιας και προφανως δεν ειναι αντιπροσωπευτικη με τις σημερινες ιστοριες του ηρωα.. 1/10

 

superman red-son. αρχικα να πω οτι αποτελει τηνπρωτη μου επαφη με τν υπερανθρωπο αλλα δεν ενιωσα παραξενα,πιστευω διαβαζεται αρκετα αυτονομα..Ηταν πολυ καλο μπορω να πω. Εξυπνη η ιδεα (τι θα γινοταν αν ο σουπερμαν προσγειωνοταν στη κομουνιστικη Ρωσια και οχι στις ΗΠΑ) αλλα καλη και η εκτελεση. Μου αρεσε κυριως το οτι δεν ηταν τοσο "αμερικανια" και δεν υπηρξε καποια προωθηση του ενος συστηματος εναντι του αλλου. Το τελος ειδικα ήταν mindblowing!!Στα συν επισης το ωραιο σκιτσο και στησιμο του κομικ.Δεν ξερω κατα ποσο με εψησε να ασχοληθω με τον ηρωα αλλα σιγουρα θα τσεκαρω και αλλες must ιστοριες του! 8+/10

 

 

Για το δευτερο συμφωνω και επαυξανω ! Οσο για το τομακι spider-man μου αρεσε πολυ, παρα το γεγονος οτι οι ιστοριες ειναι παλιες , εχει την κλασσικη ιστορια που ο green goblin ανακαλυπτει την ταυτοτητα του spider-man και νομιζω και την ιστορια οπου κανει πρωτη εμφανιση o Kingpin , η μονη ιστορια που με χαλασε λιγο ηταν αυτη για την 11/9 . Προσωπικα θα του εβαζα ενα 7,5/10 :)

 

Διαβασα τα 3 πρωτα τομακια του Υ του τελευταιου αντρος :P. Διαβαστηκαν πολυ γρηγορα και ευχαριστα, ωραιοι διαλογοι , οχι πολυ φορτωμενα μπαλονακια , αναφορες στην ποπ κουλτουρα  και μερικες φιλοσοφικες-πολιτικες προεκτασεις. Το σχεδιο ηταν οκ , ενα συνολικο 8/10 ...

 

Aκομα διαβασα το Βack to Brooklyn των Ennis - Palmiotti . Ενας ιταλος μαφιοζος πηγαινει στην αστυνομια και υποσχεται να τα ξερασει για να εκδικηθει τον αδερφο του , μαθαινει ο ομως οτι ο αδερφος του κραταει ομηρο την γυναικα και το παιδι του και ετσι κανει ενα deal με τον αρχι-μπατσο και εναν τυπα απο το fbi να τον αφησουν να γλυτωσει την οικογενεια του και να επιστρεψει για να καταθεσει τα παντα σχετικα με την "οικογενεια" του. Ειχε πολυ πλακα , ο ennis μαζι με τον palmiotti φτιαχνουν μια γρηγορη περιπετεια με πολυ αιμα , φονους , βασανηστηρια , ενδοοικογενειακη βια και διαφορα αλλα ακραια (ennis stuff) . Το σχεδιο ειναι πολυ καλο και ιδιαιτερο. Ενα 7,5/10 στην kwtsoκλιμακα ! :)

Επεξεργασία από kwtsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξαναξεκίνησα σκαναρισμένα:

 

~The Underwater Welder

~Katana #1 (DC). Περίμενα κάτι α λα Ηλέκτρα. Όμως το σχέδιο μέσα είναι άθλιο και το σενάριο δεν είναι σενάρτιο. Μια αδιάφορη ιστορία εκδίκησης. Κρίμα και μου άρεσε εμφανισιακά σα χαρακτήρας. Ίσως λέει περισσότερο στο Birds Of Pray...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα 4 άλμπουμ Τεν-Τεν! 

 

Ο Ναός του Ήλιου: μια περιπέτεια στην Νότια Αμερική, συνέχεια του προηγούμενου άλμπουμ με τον Τεν Τεν και τον καπετάνιο να προσπαθούν να σώσουν τον Τουρνεσόλ από μερικούς φανατικούς οπαδούς του θεού Ήλιου. Πολύ καλό, υπάρχουν όμως και πολύ καλύτερα. 

 

Το Μυστικό του Μονόκερου: ένα από τα καλύτερα, και μία από τις 3 ιστορίες που αποτέλεσαν την βάση της εκπληκτικής ταινίας. Ο Τεν Τεν αγοράζει ένα πλοίο μινιατούρα για να το δωρίσει στον Χάντοκ. Τι μυστικό όμως κρύβει το πλοίο και ποια η σχέση του με τον πρόγονο του Χάντοκ; 

 

Ο Θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ: Η συνέχεια του από πάνω και το μυστικό που έλεγα....... :) 

 

Βήματα στην Σελήνη: η συνέχεια της Αποστολής της Σελήνης (το οποίο "αναγκάστηκα" να ξαναδιαβάσω). Η ομάδα καταφθάνει στην Σελήνη. Αυτό. :P Δεν λέω άλλα. :notalk: 

 

Μ'αρέσει η ποικιλία των ιστοριών. Κοινό στοιχείο το κωμικό, είτε είναι gags των Ντυπόν είτε η σχέση του cap με το αλκόολ, είτε τα ακουστικά προβλήματα του Τουρνεσόν (με τα οποία γέλασα αρκετά :D). 

 

Σειρά διαμάντι, όλοι πρέπει να διαβάσετε έστω και ένα. Απλό σχέδιο με καθαρή γραμμή, έντονα pop χρώματα, υπέροχο στήσιμο μια αθωότητα, καθώς ξέρεις ότι οι απώλειες θα είναι ελάχιστες, αλλά με μερικές (απώλειες) όταν χρειάζεται, σαν να σου παρουσιάζει έναν άλλον κόσμο, πιο απλό, στον οποίο κυριαρχεί η περιπέτεια, τα μυστήρια, χαμένοι πολιτισμοί και η επόμενη συναρπαστική ιστορία που σε περιμένει στην άλλη γωνία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα μια μικρη ιστορια Hulk απο τον Ennis (Marvel Knights Hulk Smash) που ολοκληρωνεται σε δυο μερη και μας λεει την ιστορια ενος αξιωματικου που λιποτακτησε στην μαχη εναντια στον Hulk στην αμερικανικη ερημο . Γενικως μου αρεσε και σαν ιστορια και οπτικα , αν και ο τροπος που ειχαν σχεδιασει τον Hulk μου φανηκε πιο καρτουνιστικος απο οσο θα επρεπε. Παρατηρησα οτι o Ennis αγαπαει πολυ την φραση " Cannon Fodder" , δεν εχω διαβασει ουτε ενα εργο του που να μην την περιεχει :P Στην kwtsoκλιμακα ενα 7.5/10, αξιοπρεπεστατη ιστορια που ολοκληρωνεται σε 48 σελιδες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5456 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ξεκινησα πριν λιγο καιρο εναν swamp thing revisit/marathon,απο το roots of swamp thing των Wrightson/Wein,τωρα βρισκομαι στα μισα του run του Alan Moore και θα τελειωσω με το run του Veitch.Good stuff....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα απο Hellblazer την ιστορια Highwater του Αζαρελλο. Ηταν μια οκ ιστορια χωρις κατι ιδιαιτερο , ο John πηγαινει να συναντησει την χηρα του τυπου εξαιτιας του οποιου πηγε φυλακη στην ιστορια Hard Time και ανακαλυπτει οτι εχει μπλεξει με ναζηδες. Το μονο καλο ειναι οτι στο τελος οι ναζηδες τρωνε ξυλο :lol: Ακομα διαβασα και τα Hellblazer #201 και #202 . Το 201 ειναι one-shot και εχει να κανει με την κλοπη ενος βραχιολιου απο την αποθηκη του John που δεν ειναι τοσο αθωο οσο φαινεται, πολυ ωραια ιστορια και αρκετα σκοτεινη και απο το 202 αρχιζει το Reasons To be Cheerful που ειναι συνεχεια του Stations of the Cross. Tο συγκεκριμενο τευχος , με τον John να τρεχει στους φιλους του και οι φιλοι του να την παθαινουν μου θυμισε πολυ ιστορια απο τον καιρο του Ennis, γενικως προετοιμαζει για ωραια πραγματα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα το Ax vol. 1, μια ανθολογία με manga ιστορίες, 3$ από την προσφορά της Top Shelf πριν από μισό χρόνο. Πολλές ιστορίες, αρκετές ενδιαφέρουσες, ακόμα περισσότερες μέτριες. Το σχέδιο σε πάρα πολλές ήταν πρόχειρο, για τα δικά μου στάνταρ τουλάχιστον, και σχετικά απλοϊκό. 

 

Από σενάριο, οι περισσότερες το ξεκινούσαν καλά και είχαν άκυρα φινάλε. Ή βαθυστόχαστα ή άκυρα. Και αρκετές ιστορίες μπορούν να χαρακτηριστούν με μια λέξη: ακαταλαβίστικες. 

 

Υπήρχαν όμως και οι ιστορίες που ξεχώριζαν μέσα στον σωρό, είτε με το απίστευτο σχέδιο τους είτε με κάποια ανατροπή. 

 

Οπότε, για 3$, a really good deal. Αλλά μέτρια ανθολογία. Θα με πεις, διαβάζω ελάχιστα manga, και αυτά mainstream, θα αντέξω τα underground; :P

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24291
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  376
  • Reputation:   2891
  • Achievement Points:  376
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4476 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ό,τι έχει να κάνει με Grimm Fairy Tales (Zenescope) και He-man φυσικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα τα all new x-men #5-#8 , η ιστορια κυλαει σε αργους αλλα σταθερους ρυθμους , βλέπουμε συναντηση παλιου angel και συγχρονου (τωρα καταλαβα γιατι κανεις δεν εκανε λογω γι αυτο) και μπαινει και στο παιχνιδι η Mystique που προσπαθει να εκμεταλευτει τον παλιο Cyclops για τα δικα της συμφεροντα που ακομα δεν ξερουμε. Η kitty γινεται αρχηγος της ομαδας των παλιων x-men και η Jean γινεται ηγετικη φιγουρα καθως πλεον εχει αποκτησει και τις τηλεπαθητικες δυναμεις της . Το σχεδιο σε αυτα τα τευχη ειναι απο τον Marquez και οχι απο τον Immonen αλλα ειναι στο ιδιο κλιμα πανω κατω :) Γενικως μου αρεσει πως εξελισσεται η σειρα αλλα θα ηθελα να δω λιγο ξυλο παραπανω :P Στην kwtsoκλιμακα τα 4 αυτα τευχη περνουν ενα 8/10 :xm:

 

Υπενθιμιζω πως τα τευχη εχουν κωδικους για δωρεαν κατεβασμα , αν καποιος τους θελει με χαρα να τους δωσω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τώρα ήταν η σειρά του Λούκυ Λουκ και των άλμπουμ που πήρα από trelele και Έθνος. 

 

Σάρα Μπερνάρ: Ούτε από τα καλύτερα ούτε από τα χειρότερα. Διαβάζεται άνετα. Αλλά ο τύπος της ιστορίας και η κλιμάκωση ήταν αρκετά συνηθισμένη. 

 

Οι Ντάλντον στα Χιόνια: Είχε γρήγορο ρυθμό και τους Ντάλτον να καταφεύγουν στον Καναδά. :xm:

 

Νταίηλυ Σταρ: Μάλλον από τα αγαπημένα μου. Βγάζει πολύ γέλιο. 

 

Κάνυον Απάτσ/Κοράκι/Νταίζυ Τάουν/Νιτρογλυκερίνη: Επίσης από τα καλύτερα. Γέλασα αρκετά, είχαν ενδιαφέρουσα ιστορία, τέλειο σχέδιο και δεν βαρέθηκα καθόλου. Το Νταίζυ Τάουν όμως ανέκαθεν μου φαινόταν περίεργο από άποψη δομής, γιατί ο Λούκυ είναι πιο πολύ στο background της ιστορίας. Και περίπου το ίδιο ισχύει και με τους Ντάλτον. Δηλαδή έχουμε μια ιστορία χωρίς ένα κεντρικό πρωταγωνιστή/γκρουπ πρωταγωνιστών. Αλλά συνηθίζεται γρήγορα. Και ο Λούκυ είναι πολύ ήσυχος. Μιλάει ελάχιστα. Και σαν άλμπουμ είναι γεμάτο. 

 

Θησαυρός των Ντάλτον: Στην αρχή δεν μου άρεσε, αλλά μετά βελτιώθηκε. Η τελική αποκάλυψη πολύ πρωτότυπη. 

 

Ελιξήριο: Όχι απλά το χειρότερο Λούκυ Λουκ που έχω διαβάσει, αλλά ένα από τα χειρότερα κόμικς που έχω διαβάσει. Οκ, ίσως υπερβάλλω. :P Η ιστορία ήταν χαζή, το σχέδιο ήταν ο ορισμός του προχειροφτιαγμένου, ο Λούκυ δεν θύμιζε σε τίποτα τον χαρακτήρα των επόμενων ιστοριών (μόνο αυτό δικαιολογώ). Δεν γέλασα καθόλου, το τελείωσα πιο πολύ "από υποχρέωση" και ενώ τα άλλα άλμπουμ έφευγαν νεράκι επειδή ήταν τόσο ευχάριστα, αστεία και περιπετειώδη και διέκοπτα την ανάγνωση τους αν έπρεπε να κάνω κάτι επειγόντως, αυτό το διάβασα σε 3 δόσεις. :shootme:

 

Συμπέρασμα: Ότι έγραψε ο Γκοσινύ είναι σίγουρη αξία, τελικά και μερικοί άλλοι συγγραφείς αποδείχτηκαν αντάξιοι ή και ικανοποιητικοί, ενώ ο Morris μόνος του (και ειδικά ο Morris των 50's) δεν διαβάζεται.  :valt:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85731
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Τώρα ήταν η σειρά του Λούκυ Λουκ και των άλμπουμ που πήρα από trelele και Έθνος. 

 

Σάρα Μπερνάρ: Ούτε από τα καλύτερα ούτε από τα χειρότερα. Διαβάζεται άνετα. Αλλά ο τύπος της ιστορίας και η κλιμάκωση ήταν αρκετά συνηθισμένη. 

 

Οι Ντάλντον στα Χιόνια: Είχε γρήγορο ρυθμό και τους Ντάλτον να καταφεύγουν στον Καναδά. :xm:

 

Νταίηλυ Σταρ: Μάλλον από τα αγαπημένα μου. Βγάζει πολύ γέλιο. 

 

Κάνυον Απάτσ/Κοράκι/Νταίζυ Τάουν/Νιτρογλυκερίνη: Επίσης από τα καλύτερα. Γέλασα αρκετά, είχαν ενδιαφέρουσα ιστορία, τέλειο σχέδιο και δεν βαρέθηκα καθόλου. Το Νταίζυ Τάουν όμως ανέκαθεν μου φαινόταν περίεργο από άποψη δομής, γιατί ο Λούκυ είναι πιο πολύ στο background της ιστορίας. Και περίπου το ίδιο ισχύει και με τους Ντάλτον. Δηλαδή έχουμε μια ιστορία χωρίς ένα κεντρικό πρωταγωνιστή/γκρουπ πρωταγωνιστών. Αλλά συνηθίζεται γρήγορα. Και ο Λούκυ είναι πολύ ήσυχος. Μιλάει ελάχιστα. Και σαν άλμπουμ είναι γεμάτο. 

 

Θησαυρός των Ντάλτον: Στην αρχή δεν μου άρεσε, αλλά μετά βελτιώθηκε. Η τελική αποκάλυψη πολύ πρωτότυπη. 

 

Ελιξήριο: Όχι απλά το χειρότερο Λούκυ Λουκ που έχω διαβάσει, αλλά ένα από τα χειρότερα κόμικς που έχω διαβάσει. Οκ, ίσως υπερβάλλω. :P Η ιστορία ήταν χαζή, το σχέδιο ήταν ο ορισμός του προχειροφτιαγμένου, ο Λούκυ δεν θύμιζε σε τίποτα τον χαρακτήρα των επόμενων ιστοριών (μόνο αυτό δικαιολογώ). Δεν γέλασα καθόλου, το τελείωσα πιο πολύ "από υποχρέωση" και ενώ τα άλλα άλμπουμ έφευγαν νεράκι επειδή ήταν τόσο ευχάριστα, αστεία και περιπετειώδη και διέκοπτα την ανάγνωση τους αν έπρεπε να κάνω κάτι επειγόντως, αυτό το διάβασα σε 3 δόσεις. :shootme:

 

Συμπέρασμα: Ότι έγραψε ο Γκοσινύ είναι σίγουρη αξία, τελικά και μερικοί άλλοι συγγραφείς αποδείχτηκαν αντάξιοι ή και ικανοποιητικοί, ενώ ο Morris μόνος του (και ειδικά ο Morris των 50's) δεν διαβάζεται.  :valt:

Chris καλησπέρα !!

Κι εγω αυτή την εποχή διαβάζω Λουκυ Λουκ (μιας και μαζεύω τη σειρά σιγά σιγά) .

Θα συμφωνήσω σε όλα αυτά που γράφεις και ειδικά στο συμπέρασμα που καταλήγεις !! :best:;):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95134
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Για εμένα το χειρότερο Λούκυ Λουκ είναι το νούμερο 57 (Ροντεό),από το αρχείο Morris...!

Ειλικρινά δεν πιστευα ότι διάβαζα Λούκυ Λουκ...!

Με είχε απογοητεύσει πολύ θυμάμαι...! :(

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

O Morris δημιούργησε τον Λούκυ Λουκ ενώ ο Γκοσίνυ τον απογείωσε!!!

Γενικά ο Γκοσίνυ για μένα είναι από τους κορυφαίους συγγραφείς γαλλο-βελγικών!!!Μακάρι το Έθνος να έβαζε μόνο δικές του ιστοριες.. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μου ήρθε χτες επιτέλους το Essex Country....θα σας αφήσω να μαντέψετε γιατί το γράφω εδώ και όχι στο τι πήρα σήμερα :nek:

 

....

..........

 

 

 

ΟΛΟ το διάβασα μέσα σε μια μέρα(450+ σελίδες) :spidey_yeah_that: !!!! Σίγουρα συνέβαλε το οτι είμαι άρρωστος και πέρασα χτες τη μέρα μέσα αλλά και πάλι δεν ήθελα να το αφήσω! Χωρίς να κάνει το υπερμπαμ απο άποψη σεναρίου(ακολουθεί τις ζωές τριών οικογενειών στον Καναδά, στην μικρή πόλη του Essex),ρέει καταπληκτικά! Πολύ όμορφοι και ρεαλιστικοί χαρακτήρες, όπου κανείς δεν είναι τέλειος και όλοι προσπαθούν στη ζωή τους, χωρίς πάντα να ξέρουν το γιατί προσπαθούν! Το σενάριο χωρίς φανφάρες, δεν πέφτει στην κλασσική παγίδα του να εκβιάσει το συναίσθημα του αναγνώστη γιατί δεν το έχει ανάγκη :respect: . Παραθέτει τα γεγονότα και ο καθένας ακολουθεί το δρόμο του :nek:

τέλος, θα τσεκάρω και άλλα του Lemire άμεσα :sun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.