Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΣΤΕΡΙΞ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΣΤΕΡΙΞ
Σενάριο/Kείμενα:
Rene Goscinny κ.ά.
Σχέδιο:
Albert Uderzo, Jean Tabary κ.ά.
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
05-11-1968
Εξώφυλλα:
79 + 4 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
79
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Πολυθεματικό
Περιοδικότητα:
Εβδομαδιαία
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
36
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Δημήτρης Κωστελένος
Επιμέλεια:
Δημήτρης Σαπρανίδης, Μιχαηλίδης, Γ. Φατούρος
Προέλευση:
Γαλλική
Ομαδοποίηση:
Τίτλος:
ΑΣΤΕΡΙΞ (ΤΟΜΟΙ)
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
~ 1970
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τόμοι:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Χρώμα:
Ποικίλο
Προέλευση:
Γαλλική
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104430
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

AsterixSpanos_0001.jpg  AsterixSpanos_0002.jpg  AsterixSpanos_0003.jpg  AsterixSpanos_0004.jpg

 

Το 1968 οι εκδόσεις του "Σπανού", φέρνουν για πρώτη φορά στην Ελλάδα τις περιπέτειες του Γαλάτη ήρωα Αστερίξ. Η έκδοση ήταν εβδομαδιαία, κυκλοφορούσε κάθε Πέμπτη και τα τεύχη του επανακυκλοφορούσαν από ένα σημείο και μετά και κάθε Σάββατο.

 

Η τιμή κάθε τεύχους ήταν 5 δραχμές και το μέγεθός του 21 Χ 28. Κατά τον Κάσση κυκλοφόρησαν συνολικά 80 τεύχη (Στην ουσία 79, με το 80 να είναι το 1ο τεύχος της Β΄ περιόδου, την οποία θα βρείτε ΕΔΩ). Το πρώτο τεύχος κυκλοφόρησε την 5η Νοεμβρίου του 1968.

Από τις σελίδες του περιοδικού πέρασαν εκτός φυσικά του Αστερίξ, οι: Ιζνογκούντ, Ούμπα Πα, Μπλούμπερυ, Τεν Τεν, Αχιλλέας Ταλόν, Το Μαύρο Γεράκι, Μπομπ Μοράν και πολλά άλλα λιγότερο ή περισσότερο γνωστά κόμικς.

 

Παρακάτω μία διαφήμιση από το οπισθόφυλλο του τεύχους 69

Asterix_biskota.jpg

 

σύμφωνα με την οποία ο Αστερίξ και η παρέα του, έτρωγαν μπισκότα Παπαδοπούλου.

 

 

Με το τεύχος 53 διενέμετο και το παρακάτω διαφημιστικό ωρολόγιο πρόγραμμα, τότε που τα σχολεία λειτουργούσαν και το Σάββατο.

 

orologion1.jpg orologion2.jpg

 

 

Παράλληλα ο ''Σπανός'' κυκλοφορούσε και τόμους από την παραπάνω σειρά, χωρίς όμως κανένα στοιχείο για την έκδοση ( π.χ. ημερομηνία ), όπως τουλάχιστον αυτός που έχω στα χέρια μου. Η τιμή κάθε τόμου ήταν 90 δραχμές.

tomos_Spanos.jpg

 

 

Ο συγκεκριμένος τόμος περιλαμβάνει την ιστορία "Ο Αστερίξ και οι Νορμανδοί", 7 ιστορίες Ιζνογκούντ, 1 ιστορία από το "Μπλε Κανόνι" των Charlier & Uderzo, και τέλος μία ημιτελή ιστορία "Το Μαύρο Γεράκι" (Ο πειρατής Κοκκινογένης).
Η ποιότητά του ήταν επιεικώς απαράδεκτη ( συγκρινόμενη βέβαια με τις σημερινές εκδόσεις ). Να σημειώσω ότι άλλες σελίδες στην ίδια ιστορία ήταν έγχρωμες, άλλες δίχρωμες και άλλες ασπρόμαυρες.

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τους spidy, Dr. Paingiver, Valtasar, crc, GreekComicFan, sokratis, Strativarious, albert & PambosM.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

καθώς επίσης και μία διαφήμιση από το οπισθόφυλλο του τεύχους 69

σύμφωνα με την οποία ο Αστερίξ και η παρέα του, έτρωγαν μπισκότα Παπαδοπούλου.

 

:respect: :div2:

 

φοβερό διαμάντι!!! το βλέπω να γίνεται chain mail με χαρακτηριστικότατη άνεση :lol:

 

 

Εχω αγωράσει κατα καιρούς αρκετά και απο το βιβλιοπολείο του Σπανού

 

ομπρώς? τι πυρηνική βόμβα ήταν αυτή?... μάλιστα... άκρως ενδιαφέρον. με βλέπω να κόβω βόλτα από εκείθε.... 5 τα τεύχη και 10 τα άλμπουμ λέει για τα Αστερίξ. 7 για τους τόμους Ιζνογκούντ....

 

:cheers:

 

edit: @Pavlos μια υποσημείωση. Το board δεν φέρεται όμορφα στα επισυνημμένα με ελληνικούς χαρακτήρες. Τα κάνει όλα κάτω παύλες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  4382
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  74
  • Reputation:   277
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αλήθεια, το τευχος με αυτοτελή ιστορία του Αστεριξ στην αρχή με τον Ιζνογκουντ στο εξώφυλλο, ποια ιστορία είναι; Με ενδιαφερει μια και τα υπολοιπα τευχη αυτοτελών που παρατιθενται σκαναρισμενα τα έχω.. (Αν ειναι αυτα απο το ολλανδικο asterix around the world είναι δικα μου σκαναρισματα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4993
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   12
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5858 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, γεια σας. Γράφτηκα στο φόρουμ μόλις σήμερα για να δω αυτό το ποστ #8 μετά από παραπομπή του japetus. Έχω και εγώ την αυτοτελή περιπέτεια Έτος Β΄- Περίοδος Β'- Τεύχος 1 (80) Αστερίξ του Σπανού. Τώρα, συμβαίνει το εξής περίεργο: Το δικό μου περιοδικό έχει μόνο την ιστοία "Ο Αστερίξ κ' οι Νορμανδοί" πλήρη. Α, 14 Μαΐου του 1970 πάντα. Και το εξώφυλλο είναι ίδιο με αυτό του Παύλου. Χρειάζομαι και κάποιον να το επιβεβαιώσει αυτό γιατί ενήμερωσα τους Ολλανδούς του Asterix around the World, τους έστειλα και τη σάρωση του εξωφύλλου αλλά ο japetus βασιζόμενος στα λεγόμενα του Παύλου είπε ουσιαστικά ότι αυτά που λέω δεν ισχύουν. Τον δικαιολογώ, φυσικά.Δεν μπορώ να ανεβάσω εικόνες του scanner από το εσωτερικό γιατί δεν ανοίγει διάπλατα και θα πρέπει να το τσακίσω. Επομένως, μπορεί όποιος θέλει να περάσει μια βόλτα να το δει ή να ζητήσει να ανεβάσω ή να στείλω φωτογραφίες από φωτογραφική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αμα κατάλαβα καλά, και το αντίτυπο του Pavlos μόνο μία ιστορία έχει. Ο τόμος - για τον οποίο επίσης έχει στοιχεία - είναι αυτός που έχει αρκετές ιστορίες.

 

Υ.Γ Θα σε παρακαλέσω όταν κάνεις quote από μακροσκελές πόστς, να μην τα περιλαμβάνεις αυτούσια. Αφηνε μόνο τα απαραίτητα. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4993
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   12
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5858 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, και 'γω δεν ήθελα να έχει το μήνυμα τόσο μεγάλο quote αλλά δεν ήξερα τί να κάνω. Απλά σβήνεις τα περιττά, άργησα λίγο αλλά την βρήκα την άκρη.

 

Αν κατάλαβα και 'γω καλά, ο Pavlos είπε ότι το εν λόγω τεύχος έχει μέσα Ιζνογκούντ ενώ εγώ σας λέω ότι το δικό μου αντίτυπο έχει αυτοτελή ιστορία του Αστερίξ και συγκεκριμένα την "Ο Αστερίξ και οι Νορμανδοί".

 

Στέλνω και την εικόνα του πρώτου τεύχους του περιοδικού.post-4993-1204654734_thumb.jpg

Επεξεργασία από sylouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104430
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αμα κατάλαβα καλά, και το αντίτυπο του Pavlos μόνο μία ιστορία έχει. Ο τόμος - για τον οποίο επίσης έχει στοιχεία - είναι αυτός που έχει αρκετές ιστορίες.

 

Αν κατάλαβα και 'γω καλά, ο Pavlos είπε ότι το εν λόγω τεύχος έχει μέσα Ιζνογκούντ ενώ εγώ σας λέω ότι το δικό μου αντίτυπο έχει αυτοτελή ιστορία του Αστερίξ και συγκεκριμένα την "Ο Αστερίξ και οι Νορμανδοί".

Στέλνω και την εικόνα του πρώτου τεύχους του περιοδικού.asterix_spanos_no1.jpg

 

Ο sylouk κατάλαβε καλά. Το δικό μου τεύχος έχει 6 ιστορίες του Ιζνογκούντ, αλλά αν κρίνω από το εξώφυλλο που σκανάρισε μιλάμε για διαφορετικά τεύχη. Του sylouk λέει έτος Α' τεύχος 1, ενώ το δικό μου λέει έτος Β΄τεύχος 1 ( 80 συνεχόμενο ). Επίσης το δικό του λέει δρχ. 5, ενώ το δικό μου δρχ 15. Ημερομηνία όμως έχει ( το δικό μου ) 14/05/1970. Επίσης το δικό μου είναι το 15πενθήμερο ( κυκλοφορεί κάθε δεύτερη Πέμπτη ) ''αυτοτελείς περιπέτειες του αστερίξ'', ενώ το άλλο είναι το εβδομαδιαίο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4382
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  74
  • Reputation:   277
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμμ... Καλό μπερδεμα, αν και με ευχαριστη κατάληξη, ενα ακομα τευχος με αυτοτελεις ιστοριες..

Το έχω ξαναγραψει, υποψιάζομαι οτι ο Σπανος τα τευχη που του έμεναν απούλητα, τα συνερραπτε μετα αφου εβγαζε τις αντιστοιχες σελιδες απο τα επιμερους τευχη και τα ξανακυκλοφορουσε σαν αυτοτελή επεισόδια....

Ενδέχεται λοιπον, λογω κοστους, να μην εκανε καν το κοπο να βγαλει νεο εξωφυλλο, αλλα να χρησιμοποιησε αυτο με τον ιζνογκουντ απο τις επιστροφες του, μια και εγραφε ηδη "αυτοτελεις περιπετειες" επανω.

Sylouk, μπορεις να μας πεις, πώς είναι δεμένο το τευχος; Διπλωμενα τα φυλλα και πιασμενα με συνδετηρες οπως τα κανονικα περιοδικα, ή με κολλημενο τα φύλλα (οπως πχ τα συγχρονα αστεριξ);

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4993
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   12
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5858 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι κακέκτυπο το δικό μου, μου το είπαν από το βιβλιοπωλείο του Σπανού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4382
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  74
  • Reputation:   277
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι γιατί οχι... αν ενδιαφέρετε κάποιος που τα θέλει στην συλλογή του..

 

Πες μας ποια είναι... Κυρίως δες αν υπαρχει καποιο σε αυτα που βρηκες (αυτοτελεις ιστοριες με αστεριξ) που λειπει απο την παρουσιαση..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6586
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6250 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Στο βιβλιοπωλείο του Σπανού τα εβδομαδιαία κάνουν 5€ τα "Αυτοτελής Περιπέτειες" 15€ ενώ ο τόμος που έχει ο Pavlos που λέει Αστεριξ Ιζνογκουντ κάνει 20€

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το θέμα για τον Αστερίξ από τον εκδότη ΣΠΑΝΟ, έσπασε σε 2 παρουσιάσεις, την Α' και Β' περίοδο αντίστοιχα, ώστε να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο.

Επίσης αναρτήθηκε εξωτερική σελίδα με 23 εξώφυλλα από την Α' περίοδο ΕΔΩ.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δύο θέματα προέκυψαν μετά τις τελευταίες παραλαβές.

 

Τόμος ΙΖΝΟΓΚΟΥΝΤ

 

Τόμος χωρίς τον Αστερίξ στο εξώφυλλο

 

post-832-1221393925_thumb.jpg post-832-1221393937_thumb.jpg

 

χωρίς στοιχεία έκδοσης και χωρίς ιστορία Αστερίξ. Η αρίθμιση σελίδων είναι ό,τι να'ναι.

Συγκεκριμένα έχει τις παρακάτω ιστορίες Ιζνογκούντ με την σειρά που τις παραθέτω και την αρίθμιση σελίδων στην παρένθεση:

 

Το Ξωτικό Της Παντούφλας (27-34)

Επίσημη Επίσκεψη (27-34)

Οι Μογγόλοι Έρχονται (27-34)

Ο Σωσίας (27-34)

Στο Νησί Των Γιγάντων (27-34)

Ο Άνθρωπος Για Όλες Τις Δουλειές (27-34)

 

Ο Ιζνογκούντ Αστροναύτης (11-18)

Το Μαγικό Πιοτό (11-20)

Ο Τρομερός Χρυσοχόος (χωρίς αρίθμιση)

Οι Θερινές Διακοπές (χωρίς αρίθμιση)

Το Καπέλο (11-18)

Η Μαγική Φλογέρα (9-16)

Έγκλημα Εν Ψυχρώ (9-16)

Το Πιοτό Του Σεϊχη (9-16)

 

και στο τέλος, στο ξεκούδουνο τελείως, ακολουθεί μια 2σέλιδη ιστορία Αχιλλέα Ταλόν - Πηγή Ηρεμίας!

 

Επίσης, σαν πρώτη σελίδα έχει την κλασική σελίδα των χαρακτήρων κολλημένη πλάτη-πλάτη με την επίσης κλασική σελίδα που κοσμεί το εσώφυλλο των ΜΑΜΟΥΘ εκδόσεων με τον 2χρωμο βεζίρη να μονολογεί θέλω να γίνω χαλίφης... Το θέμα είναι ότι πίσω από τους χαρακτήρες αχνοφαίνετε το εξώφυλλο κάποιου τέυχους. Φωτεινότητα κάτω, αντίθεση πάνω και αναστροφή μου έδωσαν το παρακάτω (που και πάλι δεν καταλαβαίνω από πιο εξώφυλλο είναι:

post-832-1221393951_thumb.jpg

 

Ημερομηνία έκδοσης πρώτου τεύχους

 

Στο εξώφυλλο του Αστερίξ #51 αναφέρεται ότι είναι στο Α' έτος - όχι χρονολογικά αλλά ημερολογιακά, δλδ εντός 365 ημερών από την κυκλοφορία του 1ου. Συγκεκριμένα είμαστε 50x7=350 μέρες μετά το 1ο τεύχος.

 

Το editorial αναφέρετε στην 28ή Οκτωβρίου, οπότε η γιορτή θα ακολουθήσει προφανώς την εβδομάδα που έρχεται. Από τη στιγμή που το 1ο κυκλοφόρησε το '68 και είμαστε 350 μέρες μετά Οκτώβρη λογικά είμαστε στο έτος 1969.

Το 1969 η 28η έπεφτε Τρίτη, οπότε το τεύχος πρέπει να κυκλοφόρησε την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου.

Πηγαίνοντας μερικές εβδομάδες πίσω λοιπόν βρίσκουμε το #1 στις 7 Νοεμβρίου του 1968.

 

post-832-1221396195_thumb.jpg post-832-1221396205_thumb.jpg

 

Τέλος, κάτι που μου φάνηκε ενδιαφέρον σχετικά με τις κυκλοφορίες των Τόμων Αστερίξ:

post-832-1221396215_thumb.jpg

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25023
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μερικά επιπλέον στοιχεία που προκύπτουν από την πάραπάνω (εξαιρετική) ανάλυση του Χρήστου, αλλά και δικές μου παρατηρήσεις. Ο τόμος Ιζνογκούντ απλά περιλαμβάνει σελλίδες του εβδομαδιαίου περιοδικού της Α περιόδου. Η λογική πορεία λέει, διανομή, επιστροφή, αφαίρεση συνδετήρων, κόψιμο, διαλογή ιστοριών (το εβδομαδιαίο ήταν πολυθεματικό) και τέλος δημιουργία τόμών Ιζνογκούντ, αλλά και των αυτοτελών περιπετειών της Β περιόδου, τα οποία ήταν επίσης με κόληση και όχι με συνδετήρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η καίρια ερώτηση όμως και για αυτό αλλά και τον άλλο τον τόμο που λεγόταν Ιζνογκούντ και είχε την φιγούρα του Αστερίξ, είναι το κατά πόσο όλοι οι τόμοι που έχουν ένα χ εξώφυλλο, είχαν και το ίδιο ακριβώς περιεχόμενο μέσα!

 

Αυτά που λέει ο Παύλος για το "Αστερίξ" συμφωνούν με τον τόμο που έχω και εγώ (ήτοι ημιτελής ιστορία με Νορμανδούς, καμπόσες Ιζνογκούντ, λίγο Τανγκύ και Λαβερντύρ (το Μπλε Κανόνι που λέμε) και ολίγος Κοκκινογένης).

 

Ρίξτε μια ματιά όσοι τα έχετε για το αν όντως και τα δικά σας έχουν το ίδιο ακριβώς περιεχόμενο.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προστέθηκαν στην παρουσίαση (και σύντομα και στην εξωτερική σελίδα) τα εξώφυλλα για τα τεύχη 23, 39 & 52.

 

 

Επίσης, σαν πρώτη σελίδα έχει την κλασική σελίδα των χαρακτήρων κολλημένη πλάτη-πλάτη με την επίσης κλασική σελίδα που κοσμεί το εσώφυλλο των ΜΑΜΟΥΘ εκδόσεων με τον 2χρωμο βεζίρη να μονολογεί θέλω να γίνω χαλίφης... Το θέμα είναι ότι πίσω από τους χαρακτήρες αχνοφαίνετε το εξώφυλλο κάποιου τέυχους. Φωτεινότητα κάτω, αντίθεση πάνω και αναστροφή μου έδωσαν το παρακάτω (που και πάλι δεν καταλαβαίνω από πιο εξώφυλλο είναι:

 

Πρόκειται για το Ο Μεγάλος Βεζύρης Ιζνογκούντ, το πρώτο της σειράς.

 

 

Μερικά επιπλέον στοιχεία που προκύπτουν από την πάραπάνω (εξαιρετική) ανάλυση του Χρήστου, αλλά και δικές μου παρατηρήσεις. Ο τόμος Ιζνογκούντ απλά περιλαμβάνει σελλίδες του εβδομαδιαίου περιοδικού της Α περιόδου. Η λογική πορεία λέει, διανομή, επιστροφή, αφαίρεση συνδετήρων, κόψιμο, διαλογή ιστοριών (το εβδομαδιαίο ήταν πολυθεματικό) και τέλος δημιουργία τόμών Ιζνογκούντ, αλλά και των αυτοτελών περιπετειών της Β περιόδου, τα οποία ήταν επίσης με κόληση και όχι με συνδετήρες.

 

Εγώ δεν αποκλείω να εκτύπωνε και έξτρα σελίδες από συγκεκριμένες ιστοριές, ώστε να φτιάχνει τις αυτοτελείς ιστορίες των τόμων, και αργότερα των αυτοτελών τευχών. Αλλιώς έπρεπε να είχε ξεμείνει από το στόκ των εβδομαδιαίων τευχών εδώ και δεκαετίες, και όχι να τα έχει επίσης λανσάρει συλλεγμένα σε δερματόδετα τα τεύχη της εβδομαδιαίας σειράς, και να έχει ακόμα περίσσευμα τευχών.

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η καίρια ερώτηση όμως και για αυτό αλλά και τον άλλο τον τόμο που λεγόταν Ιζνογκούντ και είχε την φιγούρα του Αστερίξ, είναι το κατά πόσο όλοι οι τόμοι που έχουν ένα χ εξώφυλλο, είχαν και το ίδιο ακριβώς περιεχόμενο μέσα!

[...]

 

Όποιος περάσει ξανά από την έκθεση βιβλίου δεν ρίχνει και καμιά κλεφτή ματιά στους τόμους που έχει στο περίπτερό του? Ένα ξεφύλλισμα να δούμε αν έχει τα ίδια μέσα ;)

 

Πρόκειται για το Ο Μεγάλος Βεζύρης Ιζνογκούντ, το πρώτο της σειράς.

Ωραίος! Άψογο ball-catch :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

info για τους τόμους:

 

Στο 1ο τεύχος της B' περιόδου (βλέπε ΑΣΤΕΡΙΞ ΑΥΤΟΤΕΛΕΙΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ) με ημ/νία κυκλοφορίας 14/5/1970 υπάρχει διαφήμιση για την κυκλοφορία του 4ου τόμου Αστερίξ.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Προστέθηκαν στο πινακάκι κάποια στοιχεία από αυτή την πολύ σημαντική έκδοση-αφιέρωμα στον Αστερίξ από την εφημερίδα L'echo.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104430
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αντικαστάθηκε το εξώφυλλο του τεύχους #1.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Είδα μερικά τέτοια από ψηλά στο παζάρι - έκθεση βιβλίου στο River West που έτυχε να βρεθώ σήμερα. Σίγουρα ήταν το #74 και από πίσω είχε μιση ίσως και μία ντουζίνα ακόμη. Από την "είσοδο" που έχει στην πρώτη καμπύλη στα αριστερά. Αν φτάσετε στα γνωστά κόμιξ που βλέπουμε συνέχεια στις εκθέσεις όπως Κόρτο - Θάλασσα, τα έχετε ήδη περάσει κάπου στα τρία με πεντα βήματα πίσω σας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όταν λέμε σελίδες 36, 32, 20 τι εννοούμε? :) Ότι ξεκίνησε με 36 και σταδιακά κατέληξε στις 20? Γνωρίζουμε ένα "μέσες-άκρες" του πότε έγιναν οι αλλαγές?

 

:cheers5:

 

 

edit Ο συγκεκριμένος τίτλος είναι "παιδί" του γαλλοβελγικού πολυθεματικού Pilote. Μια απλή ματιά στο γαλλικό wiki γύρω από το τι περιείχε εκείνη η έκδοση δείχνει την σωρεία κοινών τίτλων (Μπλούμπερυ, Μπαρμπαρόσα (μαύρο γεράκι φαντάζομαι εδώ), Αχιλλέας Ταλόν και δεν συμμαζεύεται) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104430
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

01 - 46 36 σελίδες

47 - 73 32 σελίδες

74 - 79 20 σελίδες

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6578
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το ελληνικό λογότυπο του Αστερίξ, έτσι όπως πρωτοπαρουσιάστηκε στην έκδοση του Σπανού:

 

post-24985-0-57304900-1402583913_thumb.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το εξώφυλλο από το τευχος 76 χωρις μουτζουριτσα. νομιζω ειναι σε καλυτερη κατασταση. :sun:

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

 

:coffee:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος σοφός κάτοχος των τευχών, ποιος ήταν ο ελληνικός τίτλος του Tanguy et Laverdure; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1590
  • Content Count:  5012
  • Reputation:   34415
  • Achievement Points:  5020
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85658
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Εχω την αίσθηση οτι πρόκειται για τον ιδιο τόμο που εχει ποσταρει ο zoo παραπανω  .

 

 

20171221_161217.jpg 20171221_161227.jpg20171221_161252.jpg20171221_161301.jpg

 

20171221_161312.jpg20171221_161325.jpg 20171221_161356.jpg

 

20171221_161408.jpg 20171221_161427.jpg

 

 

Δεν γνωρίζω αν είναι τόμος του εκδότη ή πρόκειται για ιδιωτική βιβλιοδεσεία .

Περιλαμβάνει μόνο ιστορίες Ιζνογκουντ και μια Αχιλλέα Ταλον στις τελευταίες σελίδες.

Δεν έχει εξώφυλλα τευχών μέσα .Οι φωτό που ανέβασα νομιζω είναι ενδεικτικές .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32724
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   83
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

 

Σας παρακαλώ να µου επιβεβαιώσετε ότι Το Σκήπτρο του Οττοκάρ (Τεν τέν) δηµοσιεύθηκε στα ακόλουθα τεύχη του περιοδικού Αστερίξ  :
1-34, 36-52 και 55-56 (1968).
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

(Λυπάμαι, ξέρω λίγο ελληνικά, η μητρική μου γλώσσα είναι τα γαλλικά.)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.