Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25623
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έτσι έτσι, τέτοια να βλέπει ο Τερζόπουλος και θα βγάλει το επόμενο με 13 αφίσες!!! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Σωστοί όλοι σας, καλοί μου φίλοι. Οφείλω όμως μια διευκρίνηση που δικαιολογεί το λάθος τού φίλου ΚΟΜΙΞ στην αρίθμηση τών αφισών. Το προφίλ τού περιοδικού ΚΟΜΙΞ στο fb, στο οποίο παρέπεμψα με το ποστ μου #1503, στις 9.5.2013 αναρτά την αφίσα "A Binful of Fun", χωρίς να την αριθμεί (δηλ. δεν λέει η  πρώτη, αλλά μια από τις τρεις επετειακές αφίσες). Στις 16.5.2013 αναρτά την αφίσα "Holiday in Duckburg" με λεζάντα που λέει "Σας παρουσιάζουμε την δεύτερη από τις τρεις επετειακές αφίσες...". Τέλος, στις 21.5.2013 αναρτά την αφίσα "An Embarrassment of Riches" με λεζάντα που λέει "Σας παρουσιάζουμε την τρίτη επετειακή αφίσα...". ΄Ετσι μάς τις παρουσίασαν και τα παιδιά (Λοχαγός Μαρκ και Comics Fan) πιο πάνω κι έτσι τις ξέραμε κι εμείς. Ως εδώ, λοιπόν, όλα καλά.

 

΄Ελα όμως που στο ίδιο το ΚΟΜΙΞ, σελ. 5 (ελπίζω να μην με εγκαλέσουν για μη τοποθέτηση spoiler), υπάρχουν οι τρεις ελαιογραφίες τού Barks από τις οποίες προήλθαν οι αφίσες/οπισθόφυλλα, σε κάθετη τρίπτυχη φωτογραφία, τοποθετημένες με την χρονολογική σειρά δημιουργίας τους, κι εκεί βλέπουμε πρώτη την " "A Binful of Fun" (1974), δεύτερη την "An Embarrassment of Riches" (1983) και τρίτη την "Holiday in Duckburg" (1989).

 

Δικαιολογημένα. λοιπόν, ο ΚΟΜΙΞ χαρακτήρισε την "An Embarrassment of Riches" δεύτερη αφίσα, προτείνω όμως, για να μπορούμε να συνεννοηθούμε, να κρατήσουμε τη σειρά τού facebook. 

 

΄Ομως στη φωτογραφία αυτήν οι εκδότες έκαναν μια μεγάλη πατάτα: Τιτλοφορούν την πρώτη ελαιογραφία "Time Out of Fun" και αναφέρουν ως χρονολογία δημιουργίας της το 1973. ΄Ομως η "Time Out of Fun" είναι αυτή 

post-11531-0-32507900-1369667513_thumb.jpg

ενώ η αφίσα/οπισθόφυλλο του ΚΟΜΙΞ #300 είναι η "A Binful of Fun" που δημιουργήθηκε το 1974

post-11531-0-98674700-1369667312_thumb.jpg

 

Οσο για την δημοσκόπηση, προηγήθηκε ο tik κι έτσι ζήτησα να διαγραφεί η δική μου, παρόλο που εγώ είχα και ένα δεύτερο ερώτημα το οποίο αφορούσε τους λόγους που οδήγησαν τους φίλους στην επιλογή τής αφίσας/οπισθόφυλλου που προτίμησαν.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εγινε ηδη δημοσκοπηση Τρυφωνα, μη μπεις στον κοπο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12957
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

να πω κι εγώ τη χαζομάρα μου...

χαίρομαι που κυκλοφόρησαν οι 3 ελαιογραφίες/αφίσες/οπισθόφυλλα γιατί αυτή η κυκλοφορία σημαίνει και την "κυκλοφορία" του ηλεκτρονικού αρχείου σε αρκετά καλή ανάλυση για να μπορέσει κάποιος να κάνει μια εκτύπωση της προκοπής και να καδράρει  μια από τις υπέροχες ελαιογραφίες του Μπαρκς.

Μέχρι τώρα είχα βρει στο διαδίκτυο μόνο  το "An Embarrassment of Riches" και το έχω σε κάδρο 50x70.

(Παρεμπιπτόντως αν ξέρει κάποιος που μπορούν να βρεθούν κι άλλες ας ρίξει ένα hint)

Για αυτούς πoυ παίρνουν το περιοδικό σίγουρα είναι πολύ ευχάριστο στο μάτι αλλά για να το κόψεις και να το χρησιμοποιήσεις σαν αφίσα δεν αξίζει . Η εκτύπωση κοστίζει €7-8 και το κάνεις όσο μεγάλο θες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45803
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

(Παρεμπιπτόντως αν ξέρει κάποιος που μπορούν να βρεθούν κι άλλες ας ρίξει ένα hint)

Για ρίξε μια ματιά σε αυτό το post μπας και σε ενδιαφέρει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δικαιολογημένα. λοιπόν, ο ΚΟΜΙΞ χαρακτήρισε την "An Embarrassment of Riches" δεύτερη αφίσα, προτείνω όμως, για να μπορούμε να συνεννοηθούμε, να κρατήσουμε τη σειρά τού facebook. 

Προτιμώ να χρησιμοποιώ ως αναφορά τον τρόπο με το οποίο παρουσιάστηκαν μέσα στις σελίδες του περιοδικού. Στο facebook σε μερικούς μήνες δεν θα υπάρχει η καταχώρηση για παραπομπή και φυσικά θα υπάρχουν αναγνώστες που δεν θα έχουν προσέξει καν την σελίδα και το μόνο σημείο αναφοράς που θα έχουν θα είναι το ίδιο το περιοδικό.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12957
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Για ρίξε μια ματιά σε αυτό το post μπας και σε ενδιαφέρει

 

Το είχα διαβάσει το post σου...δεν ξέρω γιατί δεν είχα κατεβάσει το βιβλίο τότε

Το έψαχνα καιρό. Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Προτιμώ να χρησιμοποιώ ως αναφορά τον τρόπο με το οποίο παρουσιάστηκαν μέσα στις σελίδες του περιοδικού. Στο facebook σε μερικούς μήνες δεν θα υπάρχει η καταχώρηση για παραπομπή και φυσικά θα υπάρχουν αναγνώστες που δεν θα έχουν προσέξει καν την σελίδα και το μόνο σημείο αναφοράς που θα έχουν θα είναι το ίδιο το περιοδικό.

 

Σωστός Κώστα μου, απλά θα δυσκολευόμαστε να συνεννοηθούμε. Ο ποιο σίγουρος τρόπος είναι να τις ξεχωρίζουμε από τον αγγλικό τίτλο τους ολόκληρο ή συντετμημένο (π.χ. bin, embarrassment, holidays).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4904 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

΄Ομως στη φωτογραφία αυτήν οι εκδότες έκαναν μια μεγάλη πατάτα: Τιτλοφορούν την πρώτη ελαιογραφία "Time Out of Fun" και αναφέρουν ως χρονολογία δημιουργίας της το 1973. ΄Ομως η "Time Out of Fun" είναι αυτή 

attachicon.gifTime Out for Fun.jpg

ενώ η αφίσα/οπισθόφυλλο του ΚΟΜΙΞ #300 είναι η "A Binful of Fun" που δημιουργήθηκε το 1974

attachicon.gifA Binful of Fun.jpg

 

Πληροφοριακά, τους έστειλα Σάββατο απόγευμα ένα e-mail για το συγκεκριμένο λάθος. Ελπίζω στο επόμενο τεύχος να κάνουν μια σύντομη διόρθωση, να μην μπερδεύονται οι αναγνώστες. :)

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

   :partytime:

 

 

 

 

:3eyes:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

   :partytime:

 

 

 

 

:3eyes:  

 

 

:best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Να συγκρίνει το τρέχον ΚΟΜΙΞ,με το τρέχον αμερικάνικο και εφόσον τα έχει διαβάσει και τα δύο να βγάλει ένα ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ(τότε η σύγκριση θα είναι ίση):

Το συμπέρασμα είναι ότι οι Αμερικανοί γουστάρουν να παίζουν με το saturation του Photoshop περισσότερο από έφηβες κορασίδες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Καταρχας πρεπει να δειχνεις περισσοτερο σεβασμο στα λεγομενα σου, ειδικα αν οντως καταλαβα σωστα οτι ο ανθρωπος αυτος ειναι ο crc. Προφανως και εχει διαβασει εκατονταδες περισσοτερα τευχη απο εσενα, στη ζωη του.

Κατα δευτερον μπορει να ηταν σε καποια σημεια λιγο τραβηγμενη η κριτικη του, αλλα σε γενικες γραμμες η πτωση ποιοτητας του περιοδικου, σε συνδυασμο και με την υψηλη τιμη (εκτος και αν 6 ευρω για κομιξ τη σημερον ημερα ειναι μικροπραγματα) , ειναι δεδομενη. Ειδικα για εναν ανθρωπο οπως αυτον , που μεγαλωσε με αλλα τευχη, αλλης ποιοτητας, αλλου σχεδιασμου, και ουτω καθ εξης, ειναι ακομα πιο εντονη η αλλαγη, σε σενα που εισαι 13-14 χρονων δεν υπαρχει αυτη η οπτικη γιατι ποτε δεν εζησες καποια "παλαιοτερη" εποχη.

 

Παρεπιπτοντως αθλιο το ironman, και συμφωνησα απολυτα μαζι του για το Φαντομ, προσωπικα αυτο το "Σκοτεινο" κτλ σχεδιο μου ειναι εντελως αδιαφορο εως αποστροφικο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το σχέδιο του Φάντομ τα σπάει!!Δεν το χουμε συνηθίσει απλά! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25623
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Για την ιστορία, αυτός που έχει αναρτήσει το βίντεο δεν είναι ο crc, αλλά ο φίλος του συνονόματος Κώστας, με τον οποίο έχουν μαζί το Mycomics.gr...

Ο Κώστας είναι γνωστό οτι είναι λάτρης των Αμερικάνικων κομικς και τα βίντεο που ανεβάζει κάθε τόσο, είναι απολαυστικά.

 

Το βιντεάκι δε μπορώ να το δω γιατί είμαι στη δουλειά...

Θα το τσεκάρω αργότερα και θα επανέρθω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Καταρχας πρεπει να δειχνεις περισσοτερο σεβασμο στα λεγομενα σου, ειδικα αν οντως καταλαβα σωστα οτι ο ανθρωπος αυτος ειναι ο crc. Προφανως και εχει διαβασει εκατονταδες περισσοτερα τευχη απο εσενα, στη ζωη του.

Κατα δευτερον μπορει να ηταν σε καποια σημεια λιγο τραβηγμενη η κριτικη του, αλλα σε γενικες γραμμες η πτωση ποιοτητας του περιοδικου, σε συνδυασμο και με την υψηλη τιμη (εκτος και αν 6 ευρω για κομιξ τη σημερον ημερα ειναι μικροπραγματα) , ειναι δεδομενη. Ειδικα για εναν ανθρωπο οπως αυτον , που μεγαλωσε με αλλα τευχη, αλλης ποιοτητας, αλλου σχεδιασμου, και ουτω καθ εξης, ειναι ακομα πιο εντονη η αλλαγη, σε σενα που εισαι 13-14 χρονων δεν υπαρχει αυτη η οπτικη γιατι ποτε δεν εζησες καποια "παλαιοτερη" εποχη.

 

Παρεπιπτοντως αθλιο το ironman, και συμφωνησα απολυτα μαζι του για το Φαντομ, προσωπικα αυτο το "Σκοτεινο" κτλ σχεδιο μου ειναι εντελως αδιαφορο εως αποστροφικο.

 

 

Σχετικά με τα μέλη του φόρουμ θέλω να έχω άριστες σχέσεις,δεν θέλω ούτε τσακωμούς,ούτε κάτι που θα μπορούσε να διχάσει τις φιλικές μου σχέσεις μαζί τους γιατί έχουμε ένα κοινό,το πάθος μας για τα κόμικς.Σχετικά με την κριτική,μπορεί σε κάποια σημεία να το παρατράβηξα αλλά δεν παύει να είναι μια προσωπική κριτική.Οι κριτικές μπορεί να είναι άλλοτε αρνητικές και άλλοτε θετικές,παρόλα αυτά ο καθένας της κατανοεί διαφορετικά,με τον δικό του τρόπο.Σχετικά με το άτομο που δημιουργεί αυτά τα απολαυστικά βίντεο,τον καταλαβαίνω απόλυτα αλλά οι καιροί είναι μεταβατικοί και πολλά πράγματα αλλάζουν όπως και τα κόμικς καθώς και οι άνθρωποι(σωματικά).

 

Η κριτική διαγράφηκε από εμένα διότι εδώ σχολιάζουμε οτιδήποτε έχει σχέση με το ΚΟΜΙΞ και όχι με την κριτική των ανθρώπων που παράγουν απολαυστικά και δημιουργικά βίντεο.

 

Δυστηχώς,η κριτική μου δεν αλλάζει όπως άλλωστε και οι άνθρωποι δεν αλλάζουν(ψυχικά και πνευματικά). :(

 

Για αυτό,κατά την γνώμη μου,ένα τέτοιο θέμα θα ήταν καλύτερο να σχολιαστεί σε προσωπικό επίπεδο.  :best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25623
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αγαπητέ Λοχαγέ, δε χρειαζόταν η διαγραφή, κατά τη γνώμη μου...

 

Όταν ένας άνθρωπος εκφράζει τις δικές του απόψεις και εκτίθεται (με την καλή έννοια) στο Internet με οποιοδήποτε μέσο, πιστεύω οτι είναι ανοιχτός σε οποιαδήποτε αντίθετη άποψη και κριτική (μιλάω για τον uploader του βίντεο).

Άλλωστε με τον Κώστα, εκτός του οτι είμαι φαν των βιντεο του, είχα και μια εξαιρετική δοσοληψία (είχα αγοράσει κομικς από αυτόν, και θα ξαναγοράσω σίγουρα)...

 

Αν και 13 χρονών πάντως, βλέπω μια ωριμότητα λόγου και πνεύματος, που δεν τη συναντάει κανείς ούτε σε τριαντάχρονους!

Ειδικά το σημείο "...δεν θέλω ούτε τσακωμούς,ούτε κάτι που θα μπορούσε να διχάσει τις φιλικές μου σχέσεις μαζί τους γιατί έχουμε ένα κοινό,το πάθος μας για τα κόμικς", είναι όλα τα λεφτά!

 

Νά'σαι καλα...

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

   :partytime:

 

 

 

 

:3eyes:  

Λοιπόν καταννοώ πως ο άνθρωπος είναι "άλλης σχολής", από 'κει και πέρα όμως πραγματικά στο μόνο που δεν συμφωνώ είναι πως κάνει κριτική χωρίς να έχει ρίξει μια ματιά στο τεύχος που σχολιάζει. Λέει π.χ. ρεπορτερς τα πορτρέτα του Φελίνι αν θυμάμαι καλά. Διαβάζεις πρώτα το τεύχος και μετά λες όσα βρίσκεις ανούσια με σχόλια, όσο πικρόχολα και να είναι αυτά. Και αν ρίξει μια ματιά στα τελευταία τεύχη του Walt Disney Comics πραγματικά θα χαρή για την ποιότητα των ελληνικών ντισνευκών περιοδικών.

Επίσης αυτό το ότι "οι φίλοι των κόμικς καταλαβαίνουν αν τους αρέσει ένα κομικ μόνο με μια ματιά" απλώς δεν ισχυεί, καθώς εγώ βλέπω πως εννοεί ότι άμα το κόμικ είναι παλιό είναι καλό, άμα είναι καινούργιο είναι μάπα.

Και ωωω ναι το Ironman το θεωρώ έκτρωμα. Γενικά τα νέα υπερηρωικά κόμικς δεν μ'αρέσουν λόγω του ότι είναι 90% υπολογιστής, εντυπωσιακά μεν αλλά... και το photoshop δεν θεωρείτε τέχνη. :) Γι αυτό προτιμώ τα manga από τα περισσότερα δυτικά κόμικς, αφού το σχέδιο τους είναι τέχνη. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σας παρακαλώ, ψάξτε δουλειές του Adi Granov, σχεδιαστή του Iron Man: Extremis, που δουλεύει σχεδόν πλήρως με υπολογιστή και μου λέτε μετά αν δεν είναι τέχνη........ ;) 

 

Υ.Γ. Το βίντεο δεν το είδα ακόμα, οπότε μπορεί να τον αναφέρει αυτόν, αλλά εσείς ξοδέψτε ένα λεπτό για να θαυμάσετε δουλειές του. Θέλει πολύ πιο πολύ δουλειά από τους περισσότερους, αν όχι όλους, τους σχεδιαστές ντίσνεϋ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και ωωω ναι το Ironman το θεωρώ έκτρωμα. Γενικά τα νέα υπερηρωικά κόμικς δεν μ'αρέσουν λόγω του ότι είναι 90% υπολογιστής, εντυπωσιακά μεν αλλά... και το photoshop δεν θεωρείτε τέχνη. :) Γι αυτό προτιμώ τα manga από τα περισσότερα δυτικά κόμικς, αφού το σχέδιο τους είναι τέχνη. :)

 

Αν εννοεις τον Granov και αλλους σχεδιαστες τετοιου τυπου οι οποιοι ειναι ξεχωριστοι και τους αρεσει η ψηφιακη και συγχρονη τεχνη, τοτε ναι γινεται μεσω Υπολ. Για αυτο λεγεται ουτως η αλλως "ψηφιακη" τεχνη. Οσο για το "photoshop" τι εννοεις? Δε ξερω κανεναν σχεδιαστη (τουλαχιστον κανεναν γνωστο) ο οποιος να σχεδιαζει μεσω photoshop. Αμην τι αλλο αν χρειαζεται ενας σχεδιαστης κατι τετοιο για να αναδειξει την τεχνη του, μονο αταλαντος μπορει ειναι.

Επεξεργασία από the comic guide
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το βιντεο το βρηκα τραγικο...ας εκανε τον κοπο να το διαβασει πρωτα πριν το κρινει...γιατι γυρισε και παρουσιασε τα συνοδευτικα αρθρα ως ποικιλη υλη....που τα αρθρα αυτα πιστευω ξεχωρισαν το ΚΟΜΙΞ..τα αρθρα που δειχναν τη συνδεση της ιστοριας με την ιστορια της ιστοριας ( ;) ) .Δηλαδη τα αρθρα πριν απο ακθε επισοδιο του Βιου τα θεωρει ποικίλη υλη;;;

Επισης η εμμονη του με το ποσο καλες ειναι οι ιστοριες του Μαρευ (χαρακτηριστικα θυμαμαι μια που ενα σφραγισμα του Γκουφυ μιλαγε ή ηταν πομπος ή κατι τετοιο τελος παντων  :wall: ) μου θυμιζει τους μεγαλους που λενε οτι ο Δομαζος και ο Γκαλης ηταν ταλαντουχοι και οχι ο Μεσι και ΛεΜπρον.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν ξέρω πως θα ακουστεί...... αλλά λέει ένα μάτσο ανοησίες. Ένα μάτσο ανοησίες.  :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4904 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Οσο για το "photoshop" τι εννοεις? Δε ξερω κανεναν σχεδιαστη (τουλαχιστον κανεναν γνωστο) ο οποιος να σχεδιαζει μεσω photoshop. Αμην τι αλλο αν χρειαζεται ενας σχεδιαστης κατι τετοιο για να αναδειξει την τεχνη του, μονο αταλαντος μπορει ειναι.

[offtopic]

Αυτό με το Photoshop έχει γίνει σε κόμικ. :PΚαι πρόσφατα μάλιστα.

 

post-13632-0-60631800-1369754301_thumb.jpg post-13632-0-38376500-1369754316_thumb.jpg post-13632-0-87914900-1369754333_thumb.jpg

 

(Όχι, να μην λέτε ότι υπερασπίζομαι συνεχώς τα Ντίσνεϋ :lol: )

[/offtopic]

 

:cheers5:

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σχετικά με τα μέλη του φόρουμ θέλω να έχω άριστες σχέσεις,δεν θέλω ούτε τσακωμούς,ούτε κάτι που θα μπορούσε να διχάσει τις φιλικές μου σχέσεις μαζί τους γιατί έχουμε ένα κοινό,το πάθος μας για τα κόμικς.Σχετικά με την κριτική,μπορεί σε κάποια σημεία να το παρατράβηξα αλλά δεν παύει να είναι μια προσωπική κριτική.Οι κριτικές μπορεί να είναι άλλοτε αρνητικές και άλλοτε θετικές,παρόλα αυτά ο καθένας της κατανοεί διαφορετικά,με τον δικό του τρόπο.Σχετικά με το άτομο που δημιουργεί αυτά τα απολαυστικά βίντεο,τον καταλαβαίνω απόλυτα αλλά οι καιροί είναι μεταβατικοί και πολλά πράγματα αλλάζουν όπως και τα κόμικς καθώς και οι άνθρωποι(σωματικά).

 

Η κριτική διαγράφηκε από εμένα διότι εδώ σχολιάζουμε οτιδήποτε έχει σχέση με το ΚΟΜΙΞ και όχι με την κριτική των ανθρώπων που παράγουν απολαυστικά και δημιουργικά βίντεο.

 

Δυστηχώς,η κριτική μου δεν αλλάζει όπως άλλωστε και οι άνθρωποι δεν αλλάζουν(ψυχικά και πνευματικά). :(

 

Για αυτό,κατά την γνώμη μου,ένα τέτοιο θέμα θα ήταν καλύτερο να σχολιαστεί σε προσωπικό επίπεδο.  :best:

 

Λοχαγέ μου, έχεις άπειρα :respect: από μένα. Όπως λέει και ο archon, τέτοια ωριμότητα δεν έχουν ούτε οι 30ρηδες. Προτίμησες να διαγράψεις κάτι (άσχετα αν ήταν σωστό ή όχι) από το να έρθεις σε μια αντιπαράθεση που δεν θα ωφελούσε κανέναν.

 

Και πάλι :respect: και μακάρι αυτή η συμπεριφορά να είναι παράδειγμα για όλους μας. :)

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλε Λοχαγέ, μπράβο κι από μένα. Νικόλα, η τοποθέτησή σου είναι κρυστάλλινη. Και η στάση τού μικρού μας φίλου είναι παράδειγμα προς μίμηση και για κάποιους υπερώριμους -εννοώ φυσικά την αφεντιά μου- που καμιά φορά καταλαμβάνονται από όψιμη νεανική "ορμή" και "υπερβαίνουν τα εσκαμμένα".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5523 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Διάβασα κι εγώ το ΚΟΜΙΞ #300 και μου έκανε εντύπωση το πόσο διαφορετικό και ανανεωμένο ήταν! :D

 

Γενικά δεν ξετρελάθηκα με τις ιστορίες αλλά στο στήσιμό του γενικά μπορώ να πω πως ήταν ένα από τα καλύτερα τελευταία τεύχη του περιοδικού. Όπως έχει προειπωθεί, πάντως, περιμένουμε να δούμε από #302 και μετά πώς θα το πάει! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Κάτι τέτοιοι σαν το Λοχαγό χαλάν' τα φόρουμ. Ωριμότητα και αηδίες. Δώσε αγνωμοσύνη και ανοησία στο λαό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Κάτι τέτοιοι σαν το Λοχαγό χαλάν' τα φόρουμ. Ωριμότητα και αηδίες. Δώσε αγνωμοσύνη και ανοησία στο λαό!

 

 

 

:PPP:

 

 

 

 

:respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Κάτι τέτοιοι σαν το Λοχαγό χαλάν' τα φόρουμ. Ωριμότητα και αηδίες. Δώσε αγνωμοσύνη και ανοησία στο λαό!

 

Ο μονίμως παραδοξολογών φίλος Zade.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  399
  • Content Count:  4313
  • Reputation:   34188
  • Achievement Points:  4437
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σχετικά με τα μέλη του φόρουμ θέλω να έχω άριστες σχέσεις,δεν θέλω ούτε τσακωμούς,ούτε κάτι που θα μπορούσε να διχάσει τις φιλικές μου σχέσεις μαζί τους γιατί έχουμε ένα κοινό,το πάθος μας για τα κόμικς.Σχετικά με την κριτική,μπορεί σε κάποια σημεία να το παρατράβηξα αλλά δεν παύει να είναι μια προσωπική κριτική.Οι κριτικές μπορεί να είναι άλλοτε αρνητικές και άλλοτε θετικές,παρόλα αυτά ο καθένας της κατανοεί διαφορετικά,με τον δικό του τρόπο.Σχετικά με το άτομο που δημιουργεί αυτά τα απολαυστικά βίντεο,τον καταλαβαίνω απόλυτα αλλά οι καιροί είναι μεταβατικοί και πολλά πράγματα αλλάζουν όπως και τα κόμικς καθώς και οι άνθρωποι(σωματικά).

 

Η κριτική διαγράφηκε από εμένα διότι εδώ σχολιάζουμε οτιδήποτε έχει σχέση με το ΚΟΜΙΞ και όχι με την κριτική των ανθρώπων που παράγουν απολαυστικά και δημιουργικά βίντεο.

 

Δυστηχώς,η κριτική μου δεν αλλάζει όπως άλλωστε και οι άνθρωποι δεν αλλάζουν(ψυχικά και πνευματικά). :(

 

Για αυτό,κατά την γνώμη μου,ένα τέτοιο θέμα θα ήταν καλύτερο να σχολιαστεί σε προσωπικό επίπεδο.  :best:

 

Λοχαγέ μου τα σέβη μου και από μένα!!! Έγραψες το post του αιώνα!!! :congrats:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.