Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE ULTIMATE SPIDER-MAN COLLECTION


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3879
  • Reputation:   35264
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 3: Το Έπος των Κλώνων

 

clean (3).jpg  clean (1).jpg  clean.jpg  clean (2).jpg

 

Τρίτος τόμος και επιστροφή στα 70s θυμίζοντας αρκετά τη Radnet και τις ρετρό ιστορίες της. Προσωπικά θεωρώ ότι ο Spider-Man ήταν μακράν η καλύτερη από τις σειρές που κάλυψε η Radnet αλλά ήθελα να δούμε κι άλλους συγγραφείς εκτός Lee, όπερ και εγένετο με μια ιστορία της εποχής Conway.

 

H Gwen Stacy επιστρέφει και αυτό από μόνο του είναι τεράστιο

 

ASM-129-04.jpg

 

Λοιπόν, ας τα πιάσουμε ένα ένα. Αυτός ο τόμος είναι από τους πολύ πλούσιους, αφού έχει εννιά ολόκληρα τεύχη, καλύπτοντας όλη την ιστορία από την αρχή έως το τέλος. Βασικός κακός είναι ο Jackal, ένας τύπος που δε γνωρίζουμε την ταυτότητα του και ο οποίος έχει βάλει στόχο ζωής να καταστρέψει τον Spider-Man. Στο πρώτο τεύχος που είναι ουσιαστικά και prequel της κύριας ιστορίας και έχει βγει κάμποσο καιρό πριν, ο Jackal συνεργάζεται με τον Punisher για την εξολόθρευση του Spider-Man, αλλά ο ήρωας μας πείθει τον Frank Castle ότι έχει φάει παραμύθι από τον Jackal, αλλά πιο πριν μας έχουν χαρίσει πολύ πλούσια δράση.

 

amazing-spider-man_1963_144_006_aunt-may-parker-gwen-stacy-clone-saga.jpg  RCO003_1469503363.jpg  spidey1442-e1628703499604.webp

 

Η ιστορία μας ουσιαστικά ξεκινάει με δύο τεύχη όπου ο Peter έχει πάει στο Παρίσι και μάχεται όσους έχουν απαγάγει τον J Jonah Jameson, αλλά ταυτόχρονα βλέπουμε ότι υπάρχουν τα teasers για την κύρια ιστορία, αφού η θεία May παθαίνει σοκ όταν βλέπει την Gwen Stacy. Τα τεύχη στη Γαλλία είναι πολύ όμορφα, αλλά παίρνουμε μπρος μετά την επιστροφή του Peter ο οποίος εκπλήσσεται όταν ξαναβλέπει την Gwen ξανά ζωντανή και φυσικά προκαλούνται προβλήματα και στη σχέση του με την Mary Jane που έχει πρωτοξεκινήσει.

 

ems-ffh-reading-guide_card.jpg

 

Γρήγορα μαθαίνουμε ότι ο Jackal βρίσκεται πίσω απ' όλα και συμμαχεί και με άλλους κακούς του Spider-Man όπως τον Scorpion και τον Tarantula προκειμένου να εξουδετερώσει τον ήρωα όπως η Gwen. Εκεί επικεντρωνόμαστε στην προσπάθεια του Peter να αποκαλύψει ποιος είναι ο Jackal και γιατί έκανε ό,τι έκανε και φυσικά το καλογραμμένο σενάριο οδηγεί και σε μια υπέροχη αποκάλυψη και ένα τρομερό φινάλε. Αυτό που με εντυπωσίασε στον τόμο ήταν η γραφή του Conway.

 

ASM147_03-e1376766889496.jpg  ASM147_06-e1376766808478.jpg

 

Καλός και σπουδαίος ο Stan Lee, αλλά αυτά τα τεύχη Spider-Man πέραν την κλασικής ρετρίλας είχαν ένα βάθος που μου έλειπε σε προηγούμενες ιστορίες. Βλέπουμε τον Peter διαλυμένο, πονεμένο, σε μια κακή κατάσταση, να τρελαίνεται με την επιστροφή της Gwen, να αποκαλύπτει τι συμβαίνει και τελικά να μάχεται ως ήρωας. Ακόμα και το subplot με την MJ δεν είναι καθόλου μελό ως γραφή, είναι ώριμο, έξυπνο, βλέπουμε κόντρες και θυμό όπως ένα πραγματικό ζευγάρι. Δεν ξέρω αν το έπος στον τίτλο δικαιολογείται 100%, αλλά ο Conway έχει μια πραγματικά υπέροχη πένα που σε αγγίζει.

 

Ο Ross Andru είναι ένας πολύ υποτιμημένος Spider-Man σχεδιαστής

 

oeebq4pu72o71.jpg

 

Όταν αναφέρουμε σχεδιαστές Spider-Man από τα πρώτα τεύχη του, πάντα θα σκεφτούμε τον Ditko, τον Romita Sr. ίσως και τον Gil Kane, αλλά το όνομα του Ross Andru δεν αναφέρεται συχνά και κατά τη γνώμη μου κακώς. Η δουλειά που κάνει ο Andru στον τόμο είναι φανταστική. Τα πρόσωπα είναι καλοσχεδιασμένα και εκφραστικά, οι κακοί έχουν πολύ ωραία designs στις στολές και κυρίως η δράση είναι εξαιρετική και καλοσχεδιασμένη με πολύ μεράκι. Μου άρεσαν πολύ και οι τοποθεσίες όπως το Παρίσι, αλλά κυρίως οι μάχες με τους κακούς που ήταν πολύ έντονες. 

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

RCO004_1469438849.jpg  RCO005_1469438957.jpg  RCO019_1469503363.jpg

 

Για μένα είναι must αν είστε της Radnet φάσης του Spidey, αλλά και γενικότερα αν θέλετε ένα καλό ρετρό κόμικ ίσως για να το διαβάσετε ως διάδοχο του Death of the Stacys, τότε αυτό θα σας κρατήσει πολύ καλή συντροφιά. Όπως προείπα έχει ώριμο σενάριο, εξαιρετικό σχέδιο, ένα ωραίο αφιέρωμα, αλλά προειδοποιητικά στην επιμέλεια έχουμε αρκετά θέματα, καθώς και αμετάφραστα μπαλονάκια σε περίπτωση που η γραμματοσειρά ήταν πιο έντονη και είχε κάποιου είδους ηχητικό εφέ. Αλλά αυτό μπροστά στην ποιότητα της ιστορίας, δεν είναι τίποτα. Καλό διάβασμα σε όλους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  41338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  46
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  99 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χθες διάβασα κι εγώ το τρίτο τεύχος. Θα το χαρακτήριζα καλό, αλλά δεν μου άρεσε τόσο όσο το προηγούμενο. Η ιστορία είναι πολύ πρωτότυπη, ιδιαίτερα για την εποχή που φτιάχτηκε. Δεν είχα δει την παρουσίαση της ιστορίας και όταν το πρωτοαγόρασα πίστευα ότι θα είναι κάποια πολύ αδιάφορη ιστορία με τον  αραχνάκια να κυνηγάει έναν στρατό από κλώνους , αλλά τελικά η πλοκή με την Stacy το έκανε καλύτερο, με αποκορύφωση την αποκάλυψη της ταυτότητας του Τζακάλ. Ωραία και τα team ups κακών. Μέσα στα τεύχη που είχαν για κακό τον Τζακάλ συνεχόμενα, πετάνε και έναν Σάικλον , έτσι για αλλαγή και είναι γενικά πολύ όμορφες οι ιστορίες στο Παρίσι. Σε σχέση με το προηγούμενο τεύχος δεν έχει τόσο καλά δεμένη μυθιστορηματική πλοκή , αλλά μάλλον έχει να κάνει με την περίοδο έκδοσης και απλά εμένα είναι του γούστου μου ιστορίες σαν το Perceptions πιο πολύ. Γενικά καλός τόμος , όμορφο σχέδιο 7/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12990
  • Reputation:   95162
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #04 σκαναρίστηκε κι ανέβηκε στην βάση μας. :)

 

ULTIMATESPIDERMANCOLLECTION_0004.jpg  ULTIMATESPIDERMANCOLLECTION_0004z.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26517
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εχουμε και μισάωρο βιντεάκιον για τον 2ο τόμο και σύγκριση με την έκδοση της Μαμούθ ;)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  41338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  46
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  99 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα το πρωί βρήκα χρόνο και διάβασα το καινούργιο τεύχος. Γενικά το περιεχόμενο είναι πιο σύγχρονο και μοιάζει πιο πολύ με του πρώτου τόμου. Επαρκές από σενάριο, όχι πολύ πολύπλοκο, ωραίο τέλος. Ο αραχνάκιας φορά την σιδεροστολή του και προσπαθεί να σταματήσει τους κτηνώδεις κακούς απ' το να μαλώνουν μεταξύ τους, ενώ όλοι γύρω του φαίνονται να αγριεύουν (ακόμη και η MJ και η θεία Μέι). Τελικά αποκαλύπτεται ποιος κρύβεται πίσω από αυτή την παράνοια. Κάτι μου θύμισε από MCU αυτό αλλά σίγουρα όχι spiderman. Ενώ έκανα επανάληψη ένα τεύχος Captain America θυμήθηκα. Αυτή την ίδια πλοκή (όπου οι άνθρωποι αλληλοσκοτώνονται χωρίς να το θέλουν) υπήρχε στην άγνωστη σειρά της Carter. Πίσω στην ιστορία λοιπόν, ευτυχής γίνεται η παρέμβαση του mr. Fantastic που ξεδιαλύνει τα πράγματα, για να καταφέρει τελικά ο Spidey να νικήσει τον κακό. Επίσης η ιστορία περιλαμβάνει την Κασσάνδρα Γουέμπ η οποία προβλέπει ότι δύσκολοι καιροί περιμένουν τον αραχνάκια. Καλό τεύχος 8/10. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7134
  • Reputation:   27080
  • Achievement Points:  7469
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 24/3/2024 στο 2:01 ΠΜ, ManaLeak13 είπε:

 

Oχι δεν πηρα κατι. Εχω πολυ καιρο να αγορασω κομικ σε κυκλοφορία

 

Κάνω μποϋκοτάζ στη Ραντνετ απο άποψη. Μόνος εναντίων όλων :moutra: 

 

Για τον επομενο δεν ξερω , θα δειξει. Δεν είμαι καν στο 50-50. 

Αναμένω να διαβασω απο σας τι σοι λαθη θα εχει και θα αποφασίσω αναλόγως.

 

Παντως απο ιστορίες αναμένεται να ειναι κορυφη. Αυτο να λέγεται ! :up:

 

Θα σου πω εγώ τι λάθη έχει, διότι όλοι φαίνεται πως έχουν την τάση να τα στρογγυλοποιούν και δεν αναφέρει κανείς τα πραγματικά προβλήματα. Στο 2ο graphic novel παρατηρείται το κλασικό πρόβλημα πολλών αντίστοιχων των εκδόσεων της "Οξύ", όπου καρέ "κρύβονται" στο κέντρο μέσα στην κόλλα και φτάνεις σε σημείο να μη μπορείς να διαβάσεις σωστά κάποια συννεφάκια. Σε μία δεξιά σελίδα, μάλιστα, ενώ προφανώς δεν έχει πρόβλημα στο δεξί της μέρος με την κόλλα, το συννεφάκι με μέρος μιας λέξης έβγαινε εκτός σελίδας. Κοβόταν... Και φαντάσου ότι τα graphic novels αυτά είναι στο μέγεθος εκείνων της "Anubis"! Πιθανολογώ ότι είναι πρόβλημα που προκύπτει απ' το ότι οι τόμοι αυτοί κυκλοφορούν χαρτόδετοι από τη "Radnet" και όχι σκληρόδετοι. Σε ότι αφορά τουλάχιστον την κόλλα στη μέση δε θα υπήρχε πρόβλημα αν ήταν δεμένα σκληρόδετα, όπως είναι στην αυθεντική σειρά. Στην περίπτωση Todd McFarlane το σκίτσο πιάνει όλη τη σελίδα. Δεν έχει περιθώρια. Το 1ο graphic novel ήταν μια χαρά! Το 3ο θα το πιάσω πιθανόν αύριο και θα δω αν υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα. Αυτές τις μέρες έπεσε αραχνοανάγνωση διότι διάβασα της "Hachette" τα δύο "The Amazing Spider-Man: Το Νησί των Αραχνών" και το "The Amazing Spider-Man: Τέλος Εποχής", οπότε ευκαιρία να διαβάσω και την ιστορία με τους κλώνους! Ή τέλος πάντων μια απ' αυτές.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1545
  • Reputation:   13828
  • Achievement Points:  1821
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

5 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Θα σου πω εγώ τι λάθη έχει, διότι όλοι φαίνεται πως έχουν την τάση να τα στρογγυλοποιούν και δεν αναφέρει κανείς τα πραγματικά προβλήματα. Στο 2ο graphic novel παρατηρείται το κλασικό πρόβλημα πολλών αντίστοιχων των εκδόσεων της "Οξύ", όπου καρέ "κρύβονται" στο κέντρο μέσα στην κόλλα και φτάνεις σε σημείο να μη μπορείς να διαβάσεις σωστά κάποια συννεφάκια. Σε μία δεξιά σελίδα, μάλιστα, ενώ προφανώς δεν έχει πρόβλημα στο δεξί της μέρος με την κόλλα, το συννεφάκι με μέρος μιας λέξης έβγαινε εκτός σελίδας. Κοβόταν... Και φαντάσου ότι τα graphic novels αυτά είναι στο μέγεθος εκείνων της "Anubis"! Πιθανολογώ ότι είναι πρόβλημα που προκύπτει απ' το ότι οι τόμοι αυτοί κυκλοφορούν χαρτόδετοι από τη "Radnet" και όχι σκληρόδετοι. Σε ότι αφορά τουλάχιστον την κόλλα στη μέση δε θα υπήρχε πρόβλημα αν ήταν δεμένα σκληρόδετα, όπως είναι στην αυθεντική σειρά. Στην περίπτωση Todd McFarlane το σκίτσο πιάνει όλη τη σελίδα. Δεν έχει περιθώρια. Το 1ο graphic novel ήταν μια χαρά! Το 3ο θα το πιάσω πιθανόν αύριο και θα δω αν υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα. Αυτές τις μέρες έπεσε αραχνοανάγνωση διότι διάβασα της "Hachette" τα δύο "The Amazing Spider-Man: Το Νησί των Αραχνών" και το "The Amazing Spider-Man: Τέλος Εποχής", οπότε ευκαιρία να διαβάσω και την ιστορία με τους κλώνους! Ή τέλος πάντων μια απ' αυτές.

 

Προσωπικα παντα εστιάζω στη μετάφραση, στην επιμέλεια, στην παρουσίαση στην βιβλιοθήκη μου.

Ολα αυτα που ανέφερες , αν και σημαντικά , δεν τα πολυδίνω σημασία.

 

Ως τωρα, αν αγοραζα ενα, θα ήταν το 3ο τευχος. Ρετρο ιστορίες , με ας το πούμε μια αλφα συνέχεια στα όσα ηδη ξέρω απο το πρωιμο συμπαν της Μαρβελ.

Δεν το πηρα γιατι παω κόντρα στη κόντρα. Θέλω πίσω τη SEC μου. :moutra2:

Τα υπολοιπα αν και όντως βλεπω ανα διαστήματα ωραιο σχέδιο, τα :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7134
  • Reputation:   27080
  • Achievement Points:  7469
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δηλαδή δίνεις σημασία στη μετάφραση & στην επιμέλεια αλλά όχι στο ότι ΔΕ μπορείς να διαβάσεις κάτι για να κρίνεις αν έχει γίνει σωστή μετάφραση & επιμέλεια; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  229
  • Reputation:   2414
  • Achievement Points:  248
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Παρέλαβα και εγώ το τέταρτο τεύχος. 

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω κανένα ακόμα :down: γιατί χτυπάω κάτι 11ώρα τις τιελευταίες μέρες στη δουλειά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3327
  • Achievement Points:  390
  • Days Won:  12
  • With Us For:  940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

55 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Δηλαδή δίνεις σημασία στη μετάφραση & στην επιμέλεια αλλά όχι στο ότι ΔΕ μπορείς να διαβάσεις κάτι για να κρίνεις αν έχει γίνει σωστή μετάφραση & επιμέλεια; :lol:

Συμφωνώ απόλυτα. Πόσο σπαστικό να είναι έτσι κολλημένες σε ορισμένα σημεία οι σελίδες και "τσαλακώνονται" τα καρέ  έτσι  που για να διαβάσεις σωστά θα πρέπει είτε να μαντέψεις τι λέει ή αν είσαι μερακλής να το ξεκοιλιασεις :lol:

 

Ε σε αυτό δεν πιστεύω να μη μπορούν κάνουν σωστή δουλειά . Εδώ επι εποχές καμπάνα ήταν σωστό το δέσιμο των σελίδων όχι στο 2024 που τα κάνουν μη πω πως .

 

Αγαπητέ manaleak13 δηλ δεν πολύ δίνεις σημασία στο να μπορεί να διαβαστεί σωστά το ίδιο το τεύχος ;;; 

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32980
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ο 3ος τόμος πάντως που ξεκίνησα να διαβάζω δεν έχει θέμα με τα περιθώρια.
Μια χαρά φαίνονται τα καρέ και τα μπαλονάκια :)
Έχει κάποια άλλα προβλήματα όμως, τα οποία θ΄αναφέρω αύριο με το καλό που θα ολοκληρώσω την ανάγνωση.
Μέχρι στιγμής πάντως δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα με την ιστορία των Κλώνων (έχω διαβάσει πάνω απ΄το μισό τομάκι) :thinking:

@ ManaLeak13  επειδή σπάστηκες που σταμάτησαν οι Κλασικοί Υπερήρωες δεν είναι λύση να "μποϊκοτάρεις" την Ultimate συλλογή του Spider-Man.
Κι εγώ για παράδειγμα έχω σπαστεί απίστευτα με τη Μαμούθ και τη θεωρώ απ΄τις χειρότερες πλέον εκδοτικές, αλλά αν βγάλει νέο Λούκυ Λουκ εννοείται θα τρέξω να το πάρω.
Και σχεδόν ό,τι άλλο βγάλει θα το πάρω επειδή είμαι φαν των γαλλοβελγικών κόμικς.
Πάνω απ΄όλα κοιτάω το συμφέρον μου ως αναγνώστης.

Είναι κρίμα πχ να μην πάρεις ιστοριάρες του Spider-Man όπως το θάνατο της Ντε Γουλφ ή τον Χομπγκόμπλιν επειδή θέλεις να "τιμωρήσεις" τη Radnet.
Τον εαυτό σου τιμωρείς κυρίως μ΄αυτήν την κίνηση.

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7134
  • Reputation:   27080
  • Achievement Points:  7469
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από την άλλη πάλι δεν είναι "συμφέρον μας ως αναγνώστες" να υποστηρίζουμε κάθε απάτη αρπαχτή που μπορεί να κάνει οποιαδήποτε εκδοτική. Έτσι δεν είναι; Εάν είχαν τη σειρά "Ultimate Spider-Man", το σκέφτηκα 2-3 φορές τότε, αλλά είχα αποφασίσει ότι δε θα στηρίξω. Δεν είχε τίποτε σημαντικό άλλωστε, τους πρώτους πολλούς τόμους τους είχα ήδη από άλλη εκδοτική με άλλη μετάφραση και παρόλο που σ' αυτές τις περιπτώσεις δε λέω όχι και τ' αγοράζω τελικα ξανά, εκείνη τη στιγμή ήμουν αποφασισμένος. Ευτυχώς για τη "Radnet" (και για μένα φυσικά!) προχώρησαν με άλλη συλλογή.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1545
  • Reputation:   13828
  • Achievement Points:  1821
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

11 ώρες πριν, Laz33 είπε:

@ ManaLeak13  επειδή σπάστηκες που σταμάτησαν οι Κλασικοί Υπερήρωες δεν είναι λύση να "μποϊκοτάρεις" την Ultimate συλλογή του Spider-Man.
Κι εγώ για παράδειγμα έχω σπαστεί απίστευτα με τη Μαμούθ και τη θεωρώ απ΄τις χειρότερες πλέον εκδοτικές, αλλά αν βγάλει νέο Λούκυ Λουκ εννοείται θα τρέξω να το πάρω.

 

Δεν το βλέπω ως ίδια μέτρα ίδια σταθμά.

 

Η Μαμουθ ειναι μονοπώλειο δεν προκειται να κυκλοφορήσει πχ Λουκυ Λουκ απο αλλη εκδοτική. Εγω νομίζεις δε σπάζομαι με τις παλιοκιτρινίλες τους ; Σε φυσιολογικές συνθήκες δε θα τα αγοραζα (ας όψεται η τελειομανεία μου για πλήρεις σειρές).

 

Τα Μαρβελ τα παιζουν μπάλα τοσοι. Ποιος μας λεει δε θα βγει νεα εκδοτική στο μέλλον να παίξει μπάλα αλλιώς. Επίσης υπάρχουν τα Epic που με υπερκαλύπτουν σαν αναγνωσμα. Δεν εχω πολλά μόνο 3 , αλλά όποτε μπορώ χτυπάω. Το διαβασμα στα αγγλικά διαρκεί περισσότερη ωρα, αλλά οκ σιγά.

 

Παράλληλα διαβάζω σε pdf τους Fantastic Four. Το τελευταιο διμηνο δυστυχώς δεν εχω προλάβει τεύχος.:(

Δεν είναι όμως οτι έριξα μαυρη πέτρα στα υπερηρωικά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7134
  • Reputation:   27080
  • Achievement Points:  7469
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, ManaLeak13 είπε:

Δεν είναι όμως οτι έριξα μαυρη πέτρα στα υπερηρωικά. 

 

Καλά, το ότι δε ξεμένεις, δε ξεμένεις! Υπάρχουν τόσες άλλες εκδόσεις που έχουν βγει από "Anubis" & "Οξύ", άλλωστε, όπως και "Μικρός Ήρως" πλέον και με εξαιρετικές ιστορίες σε όλες! Αν θέλεις υπερηρωικά δεν έχεις παρά να βάλεις το χέρι στην τσέπη. Επιλογές υπάρχουν και μάλιστα πολλές! Σιγά μη σκάσεις γι' αυτήν εδώ αν δεν την κάνεις κέφι για όποιους λόγους δεν την κάνεις. Αυτή εδώ είναι ομολογουμένως φθηνότερη, βέβαια, από την άλλη περιορίζεται στον Spider-Man και μόνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32980
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

24 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Δεν το βλέπω ως ίδια μέτρα ίδια σταθμά.

 

Η Μαμουθ ειναι μονοπώλειο δεν προκειται να κυκλοφορήσει πχ Λουκυ Λουκ απο αλλη εκδοτική. Εγω νομίζεις δε σπάζομαι με τις παλιοκιτρινίλες τους ; Σε φυσιολογικές συνθήκες δε θα τα αγοραζα (ας όψεται η τελειομανεία μου για πλήρεις σειρές).

 

Τα Μαρβελ τα παιζουν μπάλα τοσοι. Ποιος μας λεει δε θα βγει νεα εκδοτική στο μέλλον να παίξει μπάλα αλλιώς. Επίσης υπάρχουν τα Epic που με υπερκαλύπτουν σαν αναγνωσμα. Δεν εχω πολλά μόνο 3 , αλλά όποτε μπορώ χτυπάω. Το διαβασμα στα αγγλικά διαρκεί περισσότερη ωρα, αλλά οκ σιγά.

 

Παράλληλα διαβάζω σε pdf τους Fantastic Four. Το τελευταιο διμηνο δυστυχώς δεν εχω προλάβει τεύχος.:(

Δεν είναι όμως οτι έριξα μαυρη πέτρα στα υπερηρωικά. 

 

Δεν μιλάω εννοείται για ιστορίες που κυκλοφορούν κι από άλλες εκδοτικές.

Μιλάω για όσες υπάρχουν μόνο στην έκδοση της Radnet.

Πχ οι δύο που ανέφερα δεν υπάρχουν σε άλλη ελληνική έκδοση (δεν μετράω τους Καμπανάδες προφανώς).
Αλλά ούτε σε αμερικάνικη έκδοση τις βρίσκεις εύκολα και οικονομικά.
Δεν έχουν βγει σε Εpic Collection απ΄όσο ξέρω.
Άρα ή παίρνεις την έκδοση της Radnet ή μένεις με τις ιστορίες αδιάβαστες και εύχεσαι κάποτε στο όχι και τόσο κοντινό μέλλον να τις βγάλει άλλη εκδοτική.

Αν έχεις την υπομονή να περιμένεις τόσο καιρό, ok, κανένα θέμα :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4469
  • Reputation:   34820
  • Achievement Points:  4537
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Προτείνω να ανοίξουμε ένα τρίτο θέμα συζήτησης σχετικά με αυτή τη συλλογή που να λέγεται: "THE ULTIMATE SPIDER-MAN COLLECTION - Γιατί δεν την παίρνει ο manaleak13 - Μας σνομπαρει ή κάτι ξέρει? Κουβεντουλα, προτάσεις και διαξιφισμοί. ".

Μεταφέροντας τα αντίστοιχα post ήδη θα έχουμε 2-3 σελίδες άνετα. :lol:

Άσε που εγγυημένα κάθε μέρα θα ήξερες που να μπεις για να χαλαρώσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   2270
  • Achievement Points:  288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1857 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε σήμερα και ο τέταρτος τόμος. Μου άρεσε αρκετά και αυτός. Δεν ήταν κάτι φανταστικό να πεις , αλλά ήταν ωραίο ιστορία με ωραίο ροή και σχέδιο.

Γενικά μου αρέσουν περισσότερο οι σύγχρονες ιστορίες και βλέπω ότι θα έχουμε αρκετές τέτοιες στην συλλογή.

Με βάση αυτό και για τα δικά μου γούστα , αν και είναι νωρίς ακόμα, προβλέπω ότι η συγκεκριμένη συλλογή από άποψη καθαρά και μόνο περιεχομένου ιστοριών θα μου αρέσει περισσότερο και από Κλασσικούς και από Graphic novel.

Η κλασσική το έχω ξαναπεί από θέμα ιστοριών , πολλές τις βρήκα παλιακες και κουράστηκες. Η GN από την άλλη είχε πιο σύγχρονες αλλά είχε και πολλούς ήρωες που ήταν πιο αδιάφοροι.

Η συγκεκριμένη με ιστορίες spiderman που είναι και αγαπημένος ήρωας και το μεγαλύτερο ποσοστό των ιστοριών να είναι από δεκαετία του 90 και μετά , θα διαβάσουμε όμορφα πράγματα !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  41338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  46
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  99 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όταν τακτοποίησα το 4ο τεύχος σήμερα, πρόσεξα ότι είναι πολύ μικρό σε σχέση με τα άλλα. Περίπου το μισό από το perceptions τους κλώνους και το πρώτο. Γενικά όπως είπα καλούτσικη ιστοριούλα, οι σχεδιαστές αλλάζουν, μικρούτσικο τευχάκι.

Επεξεργασία από Ζάνταφ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32980
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ολοκλήρωσα σήμερα το διάβασμα του 3ου τόμου, που ταυτόχρονα είναι και ο πρώτος που αγοράζω της συλλογής :)

ULTIMATESPIDERMANCOLLECTION_0003.thumb.jpg.d12db2c70ab4ff0273556e11bddc75ba.jpg

 

Λοιπόν, ας πούμε λίγα πραγματάκια.

 

Kαταρχάς ξεκινάω μ΄ένα αρνητικό που δεν ξέρω αν είναι καθαρά θέμα της Radnet ή γενικότερα της διανομής τύπου στην Ελλάδα.
Δυσκολεύτηκα αρκετά να τον βρω.
Σε κάποια σημεία σταμάτησαν να φέρνουν γενικώς τύπο και έντυπες εκδόσεις, σε άλλα από κόμικς είχαν μόνο Disney και στο περίπτερο που τελικά βρήκα τον τόμο τον έφεραν με αρκετές μέρες καθυστέρηση :thinking:

 

Στα της έκδοσης τώρα.
Γενικά είμαι ικανοποιημένος.

Αρκετά καλή ποιότητα χαρτιού, εκτύπωση και κόλληση.

Το καινούριο χαρτί που είναι κάτι μεταξύ ματ και ιλουστρασιόν μ΄αρέσει περισσότερο απ΄αυτό των Κλασικών Υπερηρώων.

Τα χρώματα είναι πιο κοντά στις αμερικάνικες εκδόσεις (στους ΚΥ ήταν αρκετά σκούρα).

Η μετάφραση μια χαρά σε γενικές γραμμές, ακόμα και στα συνοδευτικά άρθρα θεωρώ έκαναν πιο προσεκτική δουλειά σε σχέση με την προηγούμενη συλλογή τους.

Στην επιμέλεια ok, είχαμε πάλι κάποια θέματα.
Κάτι ορθογραφικά, κάτι κολλημένες λέξεις, κάτι απουσίες σημείων στίξης.

Ψιλοπράματα βέβαια ήταν αυτά.
Είχαμε όμως και κάποια πιο σοβαρά.
Πέρα απ΄το σημείο που αναφέρατε ότι απουσίαζε κείμενο από μπαλονάκι, εντόπισα ένα ακόμα καρέ που απουσίαζε κείμενο.
Στο τεύχος #149:

03.thumb.jpg.c45ed01d54eda2da12bfa6f47743cef9.jpg

 

Βάζω και το πρωτότυπο:

0.thumb.jpg.9b2fbf29d8728b65824fbdaf02ddb11c.jpg

 

Κάτι άλλο που δεν μ΄άρεσε ήταν που, εκτός απ΄τα ηχητικά εφέ που καλώς τα άφησαν αμετάφραστα, δεν μετέφρασαν και τα σημεία στα οποία τα γράμματα ήταν μεγάλα και "ζωγραφισμένα".
Πχ:

01.thumb.jpg.1d857a7309fa0d62a366e26c63db6036.jpg  02.thumb.jpg.d5547903ddda80e13648e01404235e50.jpg

 

Τόσο δύσκολο δηλαδή ήταν να τα φτιάξουν;

Είναι κείμενο σε μπαλονάκι, δεν χρειάζεται να σβήσεις μέρος του σχεδίου (που εκεί ok, θέλει λίγη δουλίτσα).

Αυτό μου δείχνει ότι απλά ματζιρεύτηκαν να πληρώσουν γραφίστα.
Το ίδιο και για τα κείμενα στο τέλος κάθε τεύχους.

04.thumb.jpg.79a4c30e70e4d4eb62f1b1783c10e558.jpg

 

Στην πράξη δεν υπάρχει σοβαρό θέμα.
Ξέρουμε όλοι πιστεύω κάποια στοιχειώδη αγγλικά ώστε να καταλάβουμε τι λένε αυτά τα σημεία, αλλά αισθητικά το να βλέπω αμετάφραστα λόγια με ξενίζει και μου δίνει την αίσθηση ότι διαβάζω κάτι "ημι-μεταφρασμένο" :thinking:

 

Πάμε και στα της ιστορίας.

Αν και προτιμώ τις παλιές κλασικές ιστορίες δεκαετίας ΄60 έως ΄80, η συγκεκριμένη δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε.
Ωραία η ιδέα της κλωνοποίησης αλλά στην πράξη αυτό που διάβασα ήταν αρκετά... ρηχό.

Καταρχάς για πόσα τεύχη βλέπαμε επιστροφές παλιών εχθρών του Spidey οι οποίοι γυρνούσαν να πάρουν εκδίκηση, την έπεφταν στον ήρωά μας, τον είχαν σχεδόν νικήσει κι εκείνος κλασικά την τελευταία στιγμή κατάφερνε να γλιτώσει και να τους εξουδετερώσει.

Εντελώς προβλέψιμα και επαναλαμβανόμενα πράματα που καταντάντε κουραστικά.

Το μόνο ουσιαστικά τεύχος που είχε ουσία ήταν το #149 που αποκαλύφθηκε η ταυτότητα του Τζάκαλ και το σχέδιό του.

Αυτό μπορώ να πω ήταν και το μόνο τεύχος του τόμου που πραγματικά μ΄άρεσε.

Το τέλος βέβαια του Τζάκαλ μου φάνηκε αρκετά "εύκολο", γι΄αυτό και είπα παραπάνω ότι βρήκα ρηχή την ιστορία.

Εννοείται ότι δεν έχασα το χρόνο μου, καλά πέρασα σε γενικές γραμμές, αλλά έχω διαβάσει πολύ καλύτερες ιστορίες εκείνης της περιόδου :)

 

Συνολικά πάντως για τα λεφτά της αξίζει η συλλογή πιστεύω.

Για έναν αρχάριο ή έναν που δεν τρελαίνεται για υπερηρωικά κόμικς (όπως εγώ) μια χαρά κάνει τη δουλειά της.

Τώρα για κάποιον σκληροπυρηνικό φαν του Spider-Man που έχει απαιτήσεις, θεωρώ ότι δεν θα τον αφήσει ικανοποιημένο.

 

Επόμενος τόμος που θ΄αγοράσω με το καλό θα είναι ο 6ος με μια υπέροχη ιστορία που την είχα διαβάσει πριν χρόνια στα αγγλικά.

Χαίρομαι που θα τη διαβάσω στη μητρική μου γλώσσα, γιατί κακά τα ψέματα το διάβασμα στα αγγλικά (και δη στα αμερικάνικα) δεν είναι το ίδιο εύκολο και ευχάριστο.

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1449 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια χαρα παιδια. Ολοκληρωσα και τον 4 τομο και εχω ορισμενες παρατηρησεις να κανω

1) Πραγματικα πληροι το βασικο ζητουμενο που εχω απο ενα κομικς , δηλαδη να πω οτι διαβαζοντας το περασα την ωρα μου διασκεδαστικα

Ομορφο σχεδιο , οχι πολυπλοκη υποθεση  ξεκαθαρη καταληξη της ιστοριας και οχι ενα συγκεχυμενο φιναλε

που μετα το περας της αναγνωσης να αναρωτιεμαι σαν αλλος ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ τι εγινε ρε παιδια τωρα?:confuse:

 

 

2) Φιλε Manaleak13 αν συνεχισεις να διαβαζεις FANTASTIC FOUR θα δεις στα 70s  πολλες αλλαγες ,ειτε ησσονος σημασιας

οπως η αλλαγη στολης του HUMAN TORCH ,ειτε πολυ πιο σημαντικες οπως προσθαφαιρεσεις βασικων μελων στη συνθεση της ομαδας και  μια επικη σαχλαμαρα  ,τουλαχιστον για μενα, , γραμμενη μαλιστα οχι απο καποιον τυχαιο αλλα απο ολοκληρο  ROY THOMAS  στο τευχος 170 :antekale:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  391
  • Reputation:   3561
  • Achievement Points:  565
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5769 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εξώφυλλο οπισθόφυλλο 5

ULTIMATESPIDERMANCOLLECTION_0005.jpg  ULTIMATESPIDERMANCOLLECTION_0005z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  41338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  46
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  99 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ nikolas12  Νομίζω ότι ξέχασες να ενημερώσεις τα τεύχη αφού το 4 δείχνει ακυκλοφόρητο.

Επεξεργασία από Ζάνταφ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3879
  • Reputation:   35264
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 4: Ανήμερος

 

clean.jpg  Sensational_Spider-Man_Vol_2_26.webp  Sensational_Spider-Man_Vol_2_27.webp

 

Από τα 00s στα 90s από εκεί στα 70s και πλέον επιστροφή στα μέσα της δεκαετίας του 2000, αυτή η συλλογή δε σταματάει να μας εκπλήσσει και η σημερινή ιστορία είναι αρκετά περίεργη και hardcore για να τη διαβάζαμε μέσω άλλης εκδοτικής.

 

Οι ζωώδεις κακοί του Spidey ξεφεύγουν

 

RCO008_1469507134.jpg  fdb5489da928198fe7cd3bcf6f760287.jpg

 

Έχοντας να γράψει το Sensational Spider-Man, ο Roberto Aguirre-Sacasa μπορούσε να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό και πιο περίεργο σε μια περίοδο που η ταυτότητα του Peter ήταν γνωστή (βρισκόμαστε λίγο μετά το Civil War) και η MJ με τη May μένουν στον Πύργο των Avengers. O Spider-Man βγαίνει για περιπολία και έχει μια πολύ αιματηρή μάχη με τον Vulture, ενώ αργότερα θα διαπιστώσει ότι ο Dr Connors ξεφεύγει ξανά και γίνεται για ακόμα μία φορά ο Lizard και μάχεται τον Άνθρωπο-Αράχνη.

 

Sensational_Spider-Man_Vol_2_25_Textless.webp

 

Σιγά σιγά συνειδητοποιούμε ότι πολλοί κακοί του Spider-Man, οι οποίοι έχουν σχέση με κάποιο ζώο αναπτύσσουν μια δίψα για αίμα και η βιαιότητα τους αυξάνεται πάρα πολύ. Μέσα σε όλα κινδυνεύουν και η θεία May με την MJ λόγω του John Jonah Jameson που τις απειλεί ως Man-Wolf. Ο Peter ζητάει τη συνδρομή άλλων ηρώων που γενικά δεν τους πολυβλέπουμε και τελικά μπαίνει στον κόπο να εντοπίσει ποια είναι αυτή η πηγή που ξυπνάει τα πιο κρυφά ένστικτα των εχθρών του και τους κάνει τόσο βίαιους.

 

tumblr_028b4b0d8f82a10e3497c9cb3376e238_6fbd477b_1280.jpg

 

Συνολικά τη βρήκα μια ιστορία με έξυπνη ιδέα, ωραίες δόσεις μυστηρίου, αλλά κάπως άτσαλη εκτέλεση σεναριακά και ενώ δίνεται χώρος στις εντυπωσιακές μάχες, ένιωσα ότι το σενάριο μεταξύ των τευχών δεν ήταν δεμένο, ούτε η ροή ιδανική, κάποια πράγματα αφήνονταν σε μια περίεργη ασάφεια και γενικότερα θεωρώ πως μπορούσε να γίνει σωστότερη επιμέλεια. Όπως και από πλευράς Radnet, γιατί οκ δεν κοιτάζω τόσο σχολαστικά την επιμέλεια, αλλά μερικά ορθογραφικά μου έβγαλαν τα μάτια :lol:

 

Δύο διαφορετικοί σχεδιαστές, πολύ physical μάχες

 

mixcollage-15-jan-2024-11-21-pm-4876.jpg

 

Στα τέσσερα από τα πέντε τεύχη, έχουμε τον Angel Medina ως σχεδιαστή, έναν άνθρωπο που παραπέμπει πιο πολύ σε 90s σχέδιο και εποχές που τα Marvel κυκλοφορούσαν από τη Modern Times. Πολύ ωραίο σχέδιο ανατομικά με έντονους μυς και κάθε κακό να φαίνεται ακόμα επιβλητικότερος λόγω των ενστίκτων του και τις μάχες να φαίνονται τρομακτικά έντονες. Το ίδιο συμβαίνει και με τον Clayton Crain αν και σχεδιαστικά είναι εντελώς διαφορετικός με πολύ ρεαλιστικό σχέδιο, αληθοφανείς μάχες, φανταστική απεικόνιση των κακών, αν και κάποια σχέδια ανατομικά (ιδίως των Fantastic Four) ήταν κάπως προβληματικά. Συνολικά πάντως το σχέδιο αξίζει πολύ και ιδιαιτέρως το ξύλο μεταξύ Spidey και κακών.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

tumblr_p0xp5iJtB01wvky2ho1_1280.jpg

 

Συνολικά περίεργη ιστορία με κάμποση χαρντκορίλα και ενδιαφέρουσα θεματική, νομίζω όμως ότι το σχέδιο είναι το πραγματικά δυνατό της σημείο και χαίρομαι που με αυτή τη συλλογή είχαμε την ευκαιρία να τη διαβάσουμε. Αν σας αρέσουν οι ιστορίες του MAX imprint και γενικότερα το στυλ Punisher, νομίζω ότι το Ανήμερος θα ήταν μια καλή επιλογή για εσάς. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  41338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  46
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  99 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα! Σήμερα βρήκα χρόνο για να διαβάσω το 5ο τεύχος. Πρόκειται για την φυσική συνέχεια του πρώτου τόμου. Αρχικά είναι ωραίο, αλλά στην πορεία της ιστορίας "βαραίνει" πιο πολύ απ' όσο αντέχει. Ο Πίτερ θέλει να τα παρατήσει, η Μτζ παριστάνει τόσο χρεοκοπημένη όσο ο Ντόναλντ, χώνουν τον Venom όπου μπορούν χωρίς λόγο, το τέλος είναι γελοίο και άστατο. Οι κακοί προσθαφαιρούνται, ο Σκορπιός λέει στον Spidey ότι οι εφοπλιστές φτιάχνουν κακούς για να κρατούν απασχολημένους τους υπερήρωες (;) κάποιοι θέλουν να βάλουν τον Ντοκ Οκ να σκοτώσει τον Γκριν Γκόμπλιν ο οποίος φοβάται και δεν φοβάται, ανάλογα τι τον συμφέρει. Οι σκηνές που μου άρεσαν είναι αυτές του αιφνιδιασμού όπως η εμφάνιση του Venom που δεν είναι Venom ενώ κάτι εικοσάρηδες παλιοί συμμαθητές του Πίτερ θέλουν να τον δείρουν και η εμφάνιση άλλων υπερηρώων  στην τελική μάχη. Του βάζω ένα επιεικές 4/10 για το καλό σχέδιο. Ασύγκριτο σε σχέση με τους κλώνους και τις αντιλήψεις, ακόμη και το 4ο τεύχος το ξεπερνάει κατά πολύ. Εγώ δεν θα το πρότεινα, τα προηγούμενα και το επόμενο με την ΝτεΓουλφ αξίζουν σίγουρα περισσότερο την αγορά.

Επεξεργασία από Ζάνταφ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.