Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστερίξ: Ο ανυπότακτος Γαλάτης γυρίζει σελίδα [Newsroom, huffingtonpost.gr, 20/12/2022]


chrisbouk

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4809
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ο νέος συγγραφέας Φαμπκαρό, κατά κόσμο Φαμπρίς Καρό, που θα υπογράψει το 40ό άλμπουμ.

 

63a1ade22800005f0081de56.webp

PASCAL ROSSIGNOL VIA REUTERS

 

Η σειρά κόμικς Αστερίξ αποκτά νέο συγγραφέα με την ευκαιρία του 40ού άλμπουμ της, που θα κυκλοφορήσει, όπως το θέλει η παράδοση για τα μονά έτη, στις 26 Οκτωβρίου 2023, ανακοίνωσαν σήμερα, οι εκδόσεις Albert René. Ο λόγος για τον ανατρεπτικό Φαμπκαρό.

Ο τίτλος προς το παρόν δεν έχει αποκαλυφθεί. Σχεδιαστής παραμένει ο δημιουργός που ο Αλμπέρ Ουντερζό είχε ορίσει ως διάδοχό του από το 35ο άλμπουμ, το 2013, δηλαδή ο Ντιντιέ Κονράντ.

 

Ο Αστερίξ, που έκανε την εμφάνισή του το 1959, από την πένα του Ουντερζό (που πέθανε το 2020) και του σεναριογράφου Ρενέ Γκοσινί (που πέθανε το 1977), εξελίχθηκε σε απόλυτο μπεστ-σέλερ.

Το τελευταίο μέχρι τώρα άλμπουμ, «Ο Αστερίξ και ο Γρύπας» του 2021, πούλησε περισσότερα από 1,5 εκατομμύριο αντίτυπα, σε λίγο περισσότερο από δύο μήνες. Πρόκειται εκτός των άλλων, για ένα δυνατό εξαγώγιμο προϊόν, καθώς κάθε άλμπουμ πουλάει εκατομμύρια αντίτυπα σ′ όλο τον κόσμο.

Ο ηλικίας 49 ετών Φαμπκαρό (κατά κόσμο, Φαμπρίς Καρό), συγγραφέας κόμικ και μυθιστοριογράφος, είναι μόλις ο τέταρτος συγγραφέας των περιπετειών του ακατάβλητου Γαλάτη, μετά τους Γκοσινί, Ουντερζό και Ζαν-Ιβ Φερί.

«Ήμουν μέγας λάτρης του Αστερίξ. Είναι ένα υπέροχο δώρο για τον πιτσιρικά που ήμουνα», είπε ο σεναριογράφος στο Γαλλικό Πρακτορείο.

 

«Θέλω να παραμείνω πιστός στις προδιαγραφές -έστω κι αν η λέξη δεν είναι πολύ ωραία- ή σε κάθε περίπτωση σ′ αυτό που προσδίδει στον Αστερίξ τη γοητεία του. Με κλασικά συστατικά, όπως οι αναχρονισμοί, τα λογοπαίγνια και άλλα. Και κυρίως να παραμείνω πιστός στους χαρακτήρες», πρόσθεσε.

«Όταν διάβασα την περίληψη του Φαμπρίς, η ιστορία με συνεπήρε. Πρώτα επειδή είναι αστεία και αποτελεσματική, έπειτα επειδή μου φάνηκε εξαιρετικά πιστή στους κώδικες που είχε χρησιμοποιήσει και θέσει ο πατέρας μου», είπε στο Γαλλικό Πρακτορείο η Αν Γκοσινί, η κόρη του συνδημιουργού του Αστερίξ.

«Σκεφτόμαστε πρώτα την απόλαυσή μας ως αναγνωστών. Ο Φαμπρίς μας κάνει να πεθαίνουμε στα γέλια. Είμαι μέγας θαυμαστής!», πρόσθεσε ο γενικός διευθυντής των εκδόσεων Albert René, Σελέστ Σιριγκί.

 

Με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ, The Guardian

 

Πηγή: HuffPost Greece

 

Περισσότερα στα Διεθνή νέα 

 

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   33019
  • Achievement Points:  4390
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2891 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Επιτέλους φεύγει ο Φερί.

Ίσως δούμε επιτέλους κάτι αξιόλογο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2204
  • Reputation:   14188
  • Achievement Points:  2562
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

44 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Ίσως δούμε επιτέλους κάτι αξιόλογο :)

Λες; Πάντως ο νέος σεναριογράφος φαίνεται πολλά υποσχόμενος!!! Ελπίζω ότι έρχονται καλύτερες μέρες για το μικρόσωμο Γαλάτη και την παρέα του!!!:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   33019
  • Achievement Points:  4390
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2891 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μακάρι.

Έχω όμως επιφυλάξεις και γι'αυτόν.

Ανέβηκε το teaser του νέου άλμπουμ και κάποια καρέ που μετέφρασα με προβλημάτισαν.

Δείχνει τον Οβελίξ να χλαπακιάζει αγριογούρουνο και να περνάνε από μπροστά κάποιοι συγχωριανοί του και να του πετάνε σπόντες ότι πρέπει να προσέχει τι τρώει, ότι πρέπει να τρώει λαχανικά και άλλα τέτοια.

Κι επειδή έχουμε το πρόσφατο παράδειγμα με τα Λούκυ Λουκ, φοβάμαι μην αποδειχτεί και ο Φαμπκαρό ακτιβιστής/προπαγανδιστής σαν τον Ζουλ...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3890
  • Reputation:   35348
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  260
  • With Us For:  2063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

5 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Μακάρι.

Έχω όμως επιφυλάξεις και γι'αυτόν.

Ανέβηκε το teaser του νέου άλμπουμ και κάποια καρέ που μετέφρασα με προβλημάτισαν.

Δείχνει τον Οβελίξ να χλαπακιάζει αγριογούρουνο και να περνάνε από μπροστά κάποιοι συγχωριανοί του και να του πετάνε σπόντες ότι πρέπει να προσέχει τι τρώει, ότι πρέπει να τρώει λαχανικά και άλλα τέτοια.

Κι επειδή έχουμε το πρόσφατο παράδειγμα με τα Λούκυ Λουκ, φοβάμαι μην αποδειχτεί και ο Φαμπκαρό ακτιβιστής/προπαγανδιστής σαν τον Ζουλ...

 

 

A ωραία εμείς οι χοντροί κατουρήσαμε στο πηγάδι μάλλον :lol: (όποιος πει να κάνουμε δίαιτα, τρώει μπαν :lol:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4809
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

12 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Κι επειδή έχουμε το πρόσφατο παράδειγμα με τα Λούκυ Λουκ, φοβάμαι μην αποδειχτεί και ο Φαμπκαρό ακτιβιστής/προπαγανδιστής σαν τον Ζουλ..

Αφού το χουμε ήδη το φαινόμενο αυτό, ως λάτρης του Αστερίξ όπως λέει ότι είναι, δεν μπορεί να το αγνοήσει και θα πρέπει να το διαχειριστεί.

Άρα να δούμε και άλλα καρέ και θα κρίνουμε καλύτερα!

Άλλωστε τα αστεία "περί διαίτης" είναι πολύ παλαιότερα από τον Αστερίξ, πολύ κοινά σε όλους μας που βρήκαν πιθανότατα την κορυφαία εικονογραφημένη έκφρασή τους στα Αστερίξ και γιαυτό τα τιμά και κόσμος πολύς που δεν αγοράζει συνήθως κόμικς. 

 

:dimis2: ΟΧΙ BULLING ΣΤΟΝ ΟΟΒΕΛΙΞ! :dimis2:

                                              :cheers5:

 

 

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12999
  • Reputation:   95256
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  431
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

8 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

(όποιος πει να κάνουμε δίαιτα, τρώει μπαν :lol:)

 

Ασυζητητί! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10080
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν ξέρω, Βλέποντας το βιογραφικό του Φαμπκαρό, δεν μου γέμισε το μάτι. Είχε συμμετάσχει σαν σεναριογράφος και σε μια (ακόμα) προσπάθεια αναβίωσης του Αχιλλέα Ταλόν που απέδωσε 3 τεύχη (το 2014-2017) και ουσιαστικά είναι στον πάγο από το 2017. Η υπόλοιπη εργοβιογραφία του καταλαμβάνεται από μεμονωμένα άλμπουμ αποτελούμενα κυρίως από σύντομες χιουμοριστικές ιστορίες.

 

Θα περιμένω να κρίνω το τελικό αποτέλεσμα, όμως πραγματικά δεν θα ήθελα να γίνει και ο Αστερίξ όπως ο Λούκυ Λουκ που όποιος περάσει έξω από τα γραφεία μπαίνει και γράφει ένα σενάριο με αποτέλεσμα την (περίπου 20ετία 1980-2002 να έχουμε δει 8 σεναριογράφούς και την επόμενη (2002-2022) άλλους 5.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3138
  • Reputation:   23855
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2983 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Συγνώμη αλλά ο Ferri πριν τον Αστερίξ είχε κάνει το Retour en Terre πολυβραβευμένο που θεωρείται από τα κορυφαία BD των 00ς. Το αν θα κολήσει το χιούμορ του Fabcaro με αυτό του Αστερίξ είναι εντελώς άλλο καπέλο. Έχω διαβάσει το Zaï zaï zaï zaï που είναι επίσης πολυβραβευμένο και είναι εξαιρετικό, αλλά αρκετά εναλλακτικό για να προδικάσω επιτυχία στον Αστερίξ. Κάτι άλλο δεν έχω διαβάσει δεν μπορώ να ξέρω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10080
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο Φαμπκαρο εννοείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3138
  • Reputation:   23855
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2983 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ναι, έλειπε μία λέξη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190319
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Στο καλό και να μας γράφει ο Φερί.

 

Ελπίζω να μην τον πεθυμήσουμε :) 


:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  801 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

On 20/12/2022 στο 10:55 ΜΜ, Laz33 είπε:

Μακάρι.

Έχω όμως επιφυλάξεις και γι'αυτόν.

Ανέβηκε το teaser του νέου άλμπουμ και κάποια καρέ που μετέφρασα με προβλημάτισαν.

Δείχνει τον Οβελίξ να χλαπακιάζει αγριογούρουνο και να περνάνε από μπροστά κάποιοι συγχωριανοί του και να του πετάνε σπόντες ότι πρέπει να προσέχει τι τρώει, ότι πρέπει να τρώει λαχανικά και άλλα τέτοια.

Κι επειδή έχουμε το πρόσφατο παράδειγμα με τα Λούκυ Λουκ, φοβάμαι μην αποδειχτεί και ο Φαμπκαρό ακτιβιστής/προπαγανδιστής σαν τον Ζουλ...

 

Και στο "Η Ασπίδα της Αρβενης" (που θυμίζω πως το έγραψε ο Γκοσινί) λένε στον Μαζεστίξ πως πρέπει να κάνει δίαιτα.

 

Τώρα τον Φαμπκαρο δεν τον ξέρω και από τον Φερι έχω διαβάσει μόνο ένα άλμπουμ οπότε δεν μπορώ να τους συγκρίνω. Ελπίζω από σχόλια που βλέπω εδώ να αποδεχτεί καλύτερος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   33019
  • Achievement Points:  4390
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2891 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

7 ώρες πριν, whatever είπε:

Και στο "Η Ασπίδα της Αρβενης" (που θυμίζω πως το έγραψε ο Γκοσινί) λένε στον Μαζεστίξ πως πρέπει να κάνει δίαιτα.

 

Τώρα τον Φαμπκαρο δεν τον ξέρω και από τον Φερι έχω διαβάσει μόνο ένα άλμπουμ οπότε δεν μπορώ να τους συγκρίνω. Ελπίζω από σχόλια που βλέπω εδώ να αποδεχτεί καλύτερος.

 

Προφανώς έχει αναφερθεί ξανά το θέμα διατροφής στα Αστερίξ (και όχι μόνο μια φορά).

Ο φόβος μου είναι μην μονοπωλήσει το θέμα του νέου άλμπουμ.

Στην Αρβέρνη πχ που ανέφερες, το κύριο θέμα της ιστορίας δεν ήταν η δίαιτα που έπρεπε να κάνει ο Μαζεστίξ.

Ενώ στο τελευταίο Λούκυ Λουκ το κύριο θέμα ήταν η προστασία των ζώων (και ο βιγκανισμός), ενώ στο προηγούμενο ο ρατσισμός.

Δεν θέλω και στα Αστερίξ να γράφονται σενάρια με αποκλειστικό σκοπό να περαστεί ένα μήνυμα.

Όποιο μήνυμα είναι να περαστεί, ας περαστεί διακριτικά, όπως συνέβαινε επί Γκοσινί.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to Αστερίξ: Ο ανυπότακτος Γαλάτης γυρίζει σελίδα [Newsroom, huffingtonpost.gr, 20/12/2022]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.