Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, beyonder45 said:

Απο σεπτεμβριο δηλαδη σε 6 ημερες απο σημερα

 

Από Σεπτέμβριο μέχρι όσο χρειαστεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μόλις τώρα, constantinople είπε:

 

Από Σεπτέμβριο μέχρι όσο χρειαστεί.

Ήθελα εδώ και καιρό να σε ρωτήσω και συνεχώς το ξεχνούσα.  Η Radnet έχει ανακοινώσει ότι μετά τον τόμο 90, η σειρά θα κυκλοφορήσει ξανά από τον τόμο 1 στα περίπτερα. Σε περίπτωση που αποφασίσει ότι η σειρά στον, ας τον πούμε, β' κύκλο της θα κυκλοφορεί κάθε 2 εβδομάδες, τότε θα μας πάρει κοντά 3 χρόνια μεχρι να ολοκληρωθεί η κυκλοφορία και των 90 τευχών . Είναι διατεθειμένη κάποια εταιρεία να περιμένει 2 ή και 3 χρόνια για να πάρει τα δικαιώματα? Εκτός αν έχουν αλλάξει τα πλάνα και με την κυκλοφορία του τόμου 90 τον Δεκέμβριο, τα δικαιώματα είναι ελεύθερα προς κάθε ενδιαφερόμενο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

1 min ago , beyonder45 said:
19 hours ago, air nomad X said:

  

 

 

 

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει τώρα, πάντως στο μέλλον κάτι τέτοιο ίσως να είναι μέρος της φυσιολογικής κυκλοφορίας των βιβλίων.

 

Αυτό και η εξατομικευμένη έκδοση (με ατομική αγορά πνευματικών δικαιωμάτων). Έτσι θα μπορεί κανείς να έχει τo βιβλίo του ακριβώς όπως του αρέσει, και νόμιμα, χωρίς να χρειάζεται πρώτα να το αγοράσει. και μετά να το τροποποιήσει σύμφωνα με το προσωπικό του γούστο (που και πάλι μπορεί να συναντήσει προβλήματα, π.χ. στη φάση της εκτύπωσης).

 

Φανταστείτε να παίρνουμε το υλικό μιας έκδοσης, να το βάζουμε σε ένα πρόγραμμα (ίσως μια AI, αλλά όχι απαραίτητα), να γίνεται ακριβώς όπως μας αρέσει, και να το τυπώνουμε (αν το επιθυμούμε) ακριβώς όπως το θέλουμε, ο καθένας μας ξεχωριστά. Και που ν´ αρχίσουμε να μιλάμε για τροποποίηση του περιεχομένου (μέσω AI)!.

 

Για να επανέλθω στα πιο άμεσα, την έκδοση από τη Λέσχη την έχω σκεφτεί κι εγώ. Υπάρχουν ήδη στην κοινότητα τα ταλέντα που μπορούν να συμβάλλουν σε όλες τις φάσεις της διαδικασίας. Θεωρώ ότι η έκδοση βιβλίου μέσω της κοινότητας είναι το ιδανικό.

 

Από άποψη κόστους, η μαζική εκτύπωση ενός βιβλίου σε μία συγκεκριμένη μορφή, φαίνεται να είναι, τουλάχιστον τώρα, η πιο οικονομική λύση.

 

Επιπλέον, ένα τέτοιο βιβλίο είναι κοινή εμπειρία, δηλαδή πιο δυνατός κοινωνικοποιητικός παράγοντας. Μπορούμε να εκφράζουμε όλοι το θαυμασμό μας για κάτι, ή τη δυσαρέσκειά μας για κάτι άλλο, και όποια άλλη αντίδραση, κοινή ή όχι, για ένα αντικείμενο που όλοι έχουμε, το ίδιο ακριβώς.

 

 

      Cheers!

 

   :beer:     (μπύρα χωρίς αλκοόλ)

 

 

δεν μπορει να παρει την επιμελεια της εκδοσης η λεσχη.Ειναι υπερογκα τα εξοδα για τα δικαιωματα

 

Μπορεί, όμως, να βρεθεί, ίσως, χορηγός/ επενδυτής. Γιατί να μη θέλει να επενδύσει κάποιος στο καλύτερο δυνατόν ποιοτικά αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο προϊόν;

Επίσης, ας μην ξεχνάμε και το crowdfunding.

 

      Cheers!

 

    :beer:     (μπύρα χωρίς αλκοόλ)

 

 

 

 

Υ.Γ.

Quote

Δεν είναι του παρόντος, αλλά υπάρχει πιθανότητα αργά ή γρήγορα να πέσουν οι οικονομικές απαιτήσεις για τα δικαιώματα.

 

Παλιά, για ν` ακούσεις μουσική (συγκεκριμένα κομμάτια κατά βούληση) έπρεπε ν` αγοράσεις δίσκο ή κασέττα (ή CD αργότερα).

 

Με τον ερχομό του internet, όμως, έγιναν (τουλάχιστον) δύο πράγματα: α) μπορούσες πλέον να βρεις όλα όσα ήθελες εύκολα κι ελεύθερα, αλλά πειρατικά (καταδικάζω απερίφραστα), και β) όλοι οι άλλοι δημιουργοί/ εκτελεστές μπορούσαν πλέον να βγάλουν τη δουλειά τους στο κοινό, παρακάμπτοντας τις δισκογραφικές. Δηλαδή, για να το πω απλά, τιγκάραμε στις επιλογές.

 

Αποτέλεσμα;

Μπαίνεις στο youtube, κι ακούς τη μουσική που θες μέσα από τα επίσημα κανάλια (δημιουργός, δισκογραφική...), με μόνη υποχρέωση να δεις κάποιες διαφημίσεις.

 

Με τις ραγδαίες εξελίξεις, τώρα, στην Τεχνητή Νοημοσύνη (που επηρρεάζουν και τη μουσική), μπορεί ήδη να βάλει κάποιος το κομπιούτερ του να του τροποποιήσει κάτι και στις εικονογραφημένες ιστορίες (και στα κινούμενα σχέδια, φτάνοντας -ίσως όχι πολύ αργότερα-  σε ολόκληρη ταινία απολύτως αληθοφανή με τις φωτορεαλιστικές τεχνικές).

 

Αν δε γίνεται ήδη, θα μπορείς, κάποια στιγμή, να δεις ό,τι εκφράζει ακριβώς τα γούστα σου, απλά με το να δηλώσεις με σαφήνεια τις προσωπικές σου επιθυμίες, χωρίς να ξέρεις τίποτε άλλο από τεχνικές, παρά μόνο το πώς να διατυπώσεις τις επιθυμίες σου αυτές (με τα prompts).

 

Γιατί να πληρώνεις ένα σωρό λεφτά, τη στιγμή που μπορείς να ακούσεις/ δεις/ διαβάσεις κάτι παραπλήσιο, που ανταποκρίνεται απολύτως στα γούστα σου, και είναι εκτός copyright, δηλαδή νόμιμα δωρεάν;

 

Τότε είναι,λοιπόν, που αρχίζουν οι διαπραγματεύσεις εκ μέρους των κατόχων των δικαιωμάτων, όχι μόνο με εκδοτικούς οίκους, αλλά και με μικρότερες ομάδες (όπως είναι η Λέσχη), φτάνοντας, ίσως, ακόμα και σε πώλησή τους σε άτομα (νέα συστήματα).

 

Αυτά, που μόλις παρουσίασα, είναι το υπόβαθρο των όσων επιγραμματικά εξέθεσα στην αρχή της ανάρτησής μου. Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός τώρα...   :)

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τα δικαιώματα δεν είναι ελεύθερα, παραμένουν στη Radnet αλλά ευελπιστώ τελικά να παραμείνουν μόνον για τους τόμους 1-90.

 

Εμείς θα προσπαθήσουμε να δοθούν τα δικαιώματα από τον 91 και παραπάνω απευθείας από Ιταλία παρακάμπτοντας τη Luppa, αν δεν την καταφέρουμε να τα δώσει η ίδια η Luppa αλλού (που εν πάση περιπτώσει άλλοι θα της πουν να το κάνει).

 

Στόχος είναι η Radnet να διαθέτει τους τόμους 1-90 στην αγορά όπως θέλει χωρίς όμως να εμποδίσει να συνεχιστεί η σειρά από άλλον εκδότη στις αρχές του 2024.

 

Προς το παρόν μόνον προκαταρκτικές συζητήσεις έχουν γίνει. Αυτή τη στιγμή δείχνει πιθανό να γίνει το εγχείρημα. Θα δούμε όμως στην πορεία. :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ο @ air nomad X  νομίζει ζούμε στο 2080 :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

1 min ago , Laz33 said:

Ο @ air nomad X  νομίζει ζούμε στο 2080 :lol:

 

Οι σκέψεις μου είναι στο τώρα, αλλά με την προοπτική του μέλλοντος.

 

Διότι πρέπει να έχεις όραμα για να πετύχεις πράγματα. Πρέπει να προετοιμάζεσαι για τις εξελίξεις, ή, ακόμα καλύτερα, να τις προκαλείς εσύ (ακριβώς γιατί έχεις όραμα!). Όχι πρώτα να συμβεί κάτι και μετά να ψάχνεις να βρεις πώς θα αντιδράσεις. Ίσως να μην προλάβεις...

 

Δες την τελευταία μου ανάρτηση. Είναι απολύτως ρεαλιστική η θεώρησή μου. Όπου μελλοντολογώ το κάνω τεκμηριωμένα. Αν εσύ διαφωνείς, δικαίωμά σου, το σέβομαι. Αν κάνω λάθος και μου το υποδείξεις θα σου είμαι και ευγνώμων.

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις ιδέα για τις εξελίξεις στην Τεχνητή Νοημοσύνη. Κρίμα. Αυτό δεν το βρίσκω καθόλου αστείο,  Ειλικρινά, λυπάμαι πολύ.

 

Σκέψου να έρθει μια μέρα (και ίσως να έχει έρθει ήδη, σαν δυνατότητα)) που εγώ θα ζητήσω από το κομπιούτερ μου να μου φτιάξει μια ιστορία με τον Λούκυ Λουκ (και μετά κι άλλη, κι άλλη...) κι εγώ θα διασκεδάζω με έναν τρόπο που εσύ δεν θα έχεις καν ιδέα ότι υπάρχει.

 

Σκέψου επίσης ότι η Τεχνητή Νοημοσύνη μπορεί να σου φάει τη δουλειά. Καθόλου αστείο!

 

Ὴ ότι κάποιοι μπορεί να χρησιμοποιήσουν Τεχνητή Νοημοσύνη για να σου φάνε την περιουσία. Καθόλου, μα καθόλου αστείο!

 

Γι` αυτό, σε παρακαλώ πολύ, κάτσε ν` ασχοληθείς.

 

Κι όταν διαβάζεις κάτι, αν δεν το καταλαβαίνεις καλύτερα να μην το σχολιάζεις. Κι αν έχεις απορίες, να τις εκφράζεις, γιατί ένα confused δεν μπορεί να στο διευκρινίσει κάποιος που έχει γράψει μία σύνθετη ανάρτηση. Ειλικρινά, προσπάθησα. Το Υ.Γ. στην προηγούμενη ανάρτησή μου είχα σκεφτεί να το κλείσω ως εξής:

 

"Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός τώρα (αγαπητέ @ Laz33  ) ..."

 

αλλά δεν το έκανα. Κι αν σχολίασες  αφότου το διάβασες, τότε λυπάμαι.

 

       Cheers!

 

    :beer:     (μπύρα χωρίς αλκοόλ, για μένα)

 

 

Υ.Γ.  Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες που σου έβαλα γέλια στην ανάρτησή σου. Ήταν για τη μπύρα.


 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πω πω... ΕΠΙΚΗ η μετάφραση με το "γονίδιο", αντάξια ενός Καμπανά στα καλύτερά του :lol:

 

Επειδή πάντως βλέπω να γίνεται αρκετός λόγος για την τιμή, παρά τις αυξήσεις παραμένει πολύ καλή για το υλικό που προσφέρει. Μην ξεχνάτε ότι κάθε τόμος περιέχει τόσα τεύχη μέσα, δεν είναι απλά ένα τεύχος με 1-2 ιστορίες. Άσχετα από το θέμα της ποιότητας της επιμέλειας που κι εγώ τους έχω κατηγορήσει, η τιμή τους ήταν μια χαρά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  223
  • Reputation:   1346
  • Achievement Points:  358
  • Days Won:  3
  • With Us For:  663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 λεπτά πριν, Lord Makro είπε:

Πω πω... ΕΠΙΚΗ η μετάφραση με το "γονίδιο", αντάξια ενός Καμπανά στα καλύτερά του :lol:

 

Επειδή πάντως βλέπω να γίνεται αρκετός λόγος για την τιμή, παρά τις αυξήσεις παραμένει πολύ καλή για το υλικό που προσφέρει. Μην ξεχνάτε ότι κάθε τόμος περιέχει τόσα τεύχη μέσα, δεν είναι απλά ένα τεύχος με 1-2 ιστορίες. Άσχετα από το θέμα της ποιότητας της επιμέλειας που κι εγώ τους έχω κατηγορήσει, η τιμή τους ήταν μια χαρά.

 

Εγώ πάντως προτιμώ να συλλέξω αυτές τις ιστορίες σε "epic collections"(αν και δεν έχω ξεκινήσει ακόμα). Αυτή η προτίμιση οφείλεται περισσότερο στην ποιότητα και λιγότερο στο κόστος (άλλωστε δεν τις λες και φτηνές τις epic collections).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

7 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Εγώ πάντως σήμερα πέρασα μια βόλτα από το Cosmic Realms και... βουαλά...

 

IMG_20230826_134649.thumb.jpg.c3265173c9e873efa0d7464780c06c43.jpg

 

4ος τόμος του ήρωα από Epic Collection.

 

IMG_20230826_134542.thumb.jpg.7c008e6a4ed9d36aa540310b6d041911.jpg

 

Περιλαμβάνει τα τεύχη που περιέχουν οι τόμοι #13-16 του Spider-Man στη σειρά της Radnet.

Βέβαια τους τόμους #15 και #16 δεν θα τους δούμε, αν όντως η συλλογή σταματήσει στον τόμο #90, ενώ ο τόμος #14 δεν βγήκε ακόμα (τον οποίο έτσι κι αλλιώς δεν θα πάρω εφόσον έχω πλέον τα τεύχη που περιέχει) :cool:

 

Πάρτε και μια γεύση απ'το εσωτερικό (δεν είναι πολύ καλές οι φωτογραφίες).

 

IMG_20230826_135010.thumb.jpg.29dd66c88ace578f265707a098faf337.jpg IMG_20230826_135046.thumb.jpg.478fafeea5646a8f77ac863dcc7ed062.jpg IMG_20230826_135310.thumb.jpg.cce5c53dd2b76fd090459ea1991e91fc.jpg IMG_20230826_135416.thumb.jpg.825cda57238beb4377695e50ec5413d1.jpg IMG_20230826_135245.thumb.jpg.a354d6cacce82c6e25fcfbae14a52510.jpg IMG_20230826_135206.thumb.jpg.de726a425bfc8cd4bd76b1ed24c954da.jpg

 

 

Θα διαβάσω με το καλό τον τόμο, και αν μείνω ικανοποιημένος θα συνεχίσω και με τους υπόλοιπους.

Τουλάχιστον μέχρι τη δεκαετία '80.

Για παρακάτω δεν ξέρω. 

 

:beer: (μπύρα η καλή η ορθόδοξη με το αλκοόλ)

 

 

 

Άντε, καλορίζικο και καλή αρχή με τα Epic! Σε διαστάσεις πώς είναι σε σχέση με τις σελίδες της Radnet;

 

 

 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  223
  • Reputation:   1346
  • Achievement Points:  358
  • Days Won:  3
  • With Us For:  663 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια εξέλιξη σχετικά με αυτή την ανάρτηση της radnet;

"Μπήκε ο Αύγουστος και κάνουμε σκέψεις..."
364676368_772512128211898_3197712214953273501_n.thumb.jpg.369d95fd974d9d4b8a47a4e493d929c7.jpg
Επεξεργασία από spider-maniac
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ air nomad X  πολύ θεωρητικά και υποθετικά αυτά που γράφεις.

Όταν (και άμα) έρθει με το καλό αυτή η εποχή που λες, το συζητάμε το θέμα.

Αλλά τώρα να μου λες θεωρίες (για αρκούδες) ότι θα ζητάω απ'τον υπολογιστή να μου γράψει μια ιστορία Λούκυ Λουκ, είναι τουλάχιστον ανεπίκαιρο.

Νέος ήμουν και γέρασα που ακούω ότι θα έρθει σύντομα εποχή που δεν θα χρειαζόμαστε υδρογονάνθρακες ή που θα βγουν ρομπότ μαζικής παραγωγής που θα κάνουν όλες τις δουλειές του σπιτιού.

Έχουμε φτάσει στο 2023 και τα περισσότερα αυτοκίνητα εξακολουθούν να καίνε βενζίνη ή πετρέλαιο (και καλά κάνουν, μιας και η ηλεκτροκίνηση θέλει ακόμα εξέλιξη), ενώ το μόνο ρομπότ που κάνει δουλειές είναι η σκούπα-ρομπότ η οποία στην πράξη είναι ψιλο-άχρηστη γιατί αφενός καίει αρκετό ρεύμα, αφετέρου (και βασικότερο) καθαρίζει μόνο όσα βλέπει η πεθερά :lol:

Αποδεδειγμένα στο λέω αυτό, μιας κι έκανα το λάθος να την αγοράσω...

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 ώρες πριν, spider-maniac είπε:

Χαίρομαι για όσους από εσάς εδώ στο φόρουμ εκτιμάτε αυτή τη συλλογή. Εννοώ για πιο λόγο να μην το κάνω:D; Απλώς δεν είναι για εμένα. Είμαι πολύ ψυχαναγκαστικός και κολλάω σε λεπτομέριες που μπορεί να μην ενοχλούν και κανέναν.

 

Σίγουρα όλους μας ενοχλεί η προχειρότητα της Radnet. Όμως μπροστά στις εκδόσεις του Καμπανά που οι παλαιότεροι θυμούνται, η συγκεκριμένη έκδοση είναι εκδοσαρα (διαμάντι). Επομένως αν θέλεις να ξεκολλήσεις από τις λεπτομέρειες, κάθισε και διάβασε ελάχιστα υπερηρωικα της σκληρής γενιάς (τεύχη των 70s) και θα αναθεωρήσεις. :P

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, karolos79 είπε:

Σίγουρα όλους μας ενοχλεί η προχειρότητα της Radnet. Όμως μπροστά στις εκδόσεις του Καμπανά που οι παλαιότεροι θυμούνται, η συγκεκριμένη έκδοση είναι εκδοσαρα (διαμάντι). Επομένως αν θέλεις να ξεκολλήσεις από τις λεπτομέρειες, κάθισε και διάβασε ελάχιστα υπερηρωικα της σκληρής γενιάς (τεύχη των 70s) και θα αναθεωρήσεις. :P

Nταξει αυτο δεν ειναι κριτηριο. Να συγκρινουμε τευχη του 70 με τευχη του 2020. Οι ανθρωποι τότε δεν ήξεραν αγγλικα. Ουτε καν οι μεταφραστες.

Ναι μπροστα στου Καμπανα που ειχε τα χαλια του με μεταφρασεις και μαυροπορτοκαλί καρε, μιλαμε η SEC ειναι εκδοσαρα. Αλλά μπροστα σε εκδοσεις του 2023 ειναι μια μετριοτητα. Δυστυχως ή ευτυχώς αυτη ειναι η αληθεια.

 

 

2 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Νέος ήμουν και γέρασα που ακούω ότι θα έρθει σύντομα εποχή που δεν θα χρειαζόμαστε υδρογονάνθρακες ή που θα βγουν ρομπότ μαζικής παραγωγής που θα κάνουν όλες τις δουλειές του σπιτιού.

 

Το οτι θα φτάσει ειναι δεδομένο, αλλά μάλλον καποια χρονια μετα απο τα δικά μας χρόνια. Κοντα εκει στο 2100 ισως γινει αυτο το τεχνολογικό μπαμ.

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, theforce είπε:

 

Άντε, καλορίζικο και καλή αρχή με τα Epic! Σε διαστάσεις πώς είναι σε σχέση με τις σελίδες της Radnet;

 

 

Δεν τα έβαλα δίπλα να τα συγκρίνω αλλά θαρρώ της Radnet έχουν ελαφρώς μεγαλύτερες διαστάσεις.

Τα Epic βασικά είναι ακριβώς όσο ένα τυπικό αμερικάνικο τεύχος.

Πάντως έχουν ωραία μεγάλη (και φυσικά χειρόγραφη) γραμματοσειρά.

Εσύ ειδικά θυμάμαι δίνεις βαρύτητα σ'αυτό.

 

Όσον αφορά την τιμή που ειπώθηκε παραπάνω, σίγουρα δεν τα λες φθηνά τα Epic.

Έχουν το μέγεθος περίπου τεσσάρων τόμων Radnet, αλλά είναι ελαφρώς ακριβότερα από τέσσερις τόμους Radnet.

4 Radnet κάνουν 36€, τα Epic κάνουν 40€ (και κάποια 45€).

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

40 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Nταξει αυτο δεν ειναι κριτηριο. Να συγκρινουμε τευχη του 70 με τευχη του 2020. Οι ανθρωποι τότε δεν ήξεραν αγγλικα. Ουτε καν οι μεταφραστες.

Ναι μπροστα στου Καμπανα που ειχε τα χαλια του με μεταφρασεις και μαυροπορτοκαλί καρε, μιλαμε η SEC ειναι εκδοσαρα. Αλλά μπροστα σε εκδοσεις του 2023 ειναι μια μετριοτητα. Δυστυχως ή ευτυχώς αυτη ειναι η αληθεια.

Επίσης, ο Καμπανάς ήταν μάπα ποιοτικά αλλά κόστιζε και πάμφθηνα σε σχέση με τον ποιοτικό ανταγωνισμό, και είχε και περισσότερη ύλη. Η Radnet δεν πουλάει πάμφθηνα για να μην έχουμε απαιτήσεις.

Όταν συνυπήρχαν Καμπανάς και Μαμούθ, με 50 δραχμές είχαμε κάθε εβδομάδα 3 σούπερ ιστορίες κόμικς σε άθλια ποιότητα και μετάφραση για τα πανηγύρια, όταν την ίδια στιγμή στη μαμούθ είχαμε με 100 δραχμές 2 ιστορίες.
 

2 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Δεν τα έβαλα δίπλα να τα συγκρίνω αλλά θαρρώ της Radnet έχουν ελαφρώς μεγαλύτερες διαστάσεις.

Τα Epic βασικά είναι ακριβώς όσο ένα τυπικό αμερικάνικο τεύχος.

Πάντως έχουν ωραία μεγάλη (και φυσικά χειρόγραφη) γραμματοσειρά.

Εσύ ειδικά θυμάμαι δίνεις βαρύτητα σ'αυτό.

 

Όσον αφορά την τιμή που ειπώθηκε παραπάνω, σίγουρα δεν τα λες φθηνά τα Epic.

Έχουν το μέγεθος περίπου τεσσάρων τόμων Radnet, αλλά είναι ελαφρώς ακριβότερα από τέσσερις τόμους Radnet.

4 Radnet κάνουν 36€, τα Epic κάνουν 40€ (και κάποια 45€).

 

Ευχαριστώ πολύ. Ήλπιζα να είχαν διαστάσεις Radnet.

Με τις γραμματοσειρές στα ελληνικά κόμικς, δεν θα μπορέσω να καταλάβω ποτέ γιατί εμείς μικραίνουμε τόσο πολύ τα γράμματα σε σχέση με το εξωτερικό. Ή μάλλον καταλαβαίνω εν μέρει, επειδή είχα ασχοληθεί λίγο με scanlations. Ξεμπερδεύεις πολύ γρήγορα με την τοποθέτηση των κειμένων στα μπαλονάκια. Είχα φτιάξει κάποια τεύχη Σπάιντερμαν και 4Φ και τον περισσότερο χρόνο μού τον έτρωγε η τοποθέτηση των κειμένων με μέγεθος όσο πιο κοντά γινόταν στο πρωτοτυπο αμερικάνικο. Ίσως το κάνουν για αυτό.
Είδα κάποια τεύχη του Topolino για σύγκριση με την πρόσφατη ελληνική έκδοση της Κ της Κυριακής, και μιλάμε για τεράστια διαφορά μεγέθους γραμματοσειράς. Το ίδιο και στον Ποπάυ του Μικρού Ήρωα. Η Radnet, που έχει σίγουρα πιο δύσκολο έργο, θα μπορούσε έστω ένα κλικ μεγαλύτερη γραμματοσειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όση συμπάθεια και αν έχω στη συλλογή της Radnet τα 9 ευρώ που έφτασαν να στοιχίζουν οι τόμοι τα θεωρώ πάρα πολλά.

Την οικονομία της χώρας,τους μισθούς και τη γενικότερη κρίση σε πολλούς κοινωνικούς τομείς τα ξέρουμε όλοι και είναι δεδομένα.

 

Πέρα απ'όλα αυτά μεγάλη κρίση περνάει και ο χώρος των Κόμικς, πόσους φίλους - γνωστούς έχετε εκτός φόρουμ που θα έδιναν 9 ευρώ κάθε

βδομάδα η και κάθε 15 μέρες για να αγοράσουν κόμικς? Εγώ κανέναν!

Για μένα υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι, είτε οι εκδοτικές θα προσαρμοστούν στην Ελληνική πραγματικότητα και θα κυκλοφορούν τα κόμικς

σε νορμάλ ποιότητα με χαμηλό πάντα κόστος, ωστέ να στοχεύουν τον πολύ κόσμο.

Είτε θα κυκλοφορούν ακριβά προιόντα εξαιρετικής ποιότητας με μικρό τιράζ, και θα απευθύνονται σε συλλέκτες και φαν του είδους.

 

Άσε που κάπου έχει χαθεί το νόημα και απ'τις ίδιες τις εκδοτικές, τα κόμικς βασικά απευθύνονται κυρίως σε νεότερες ηλικίες

οπού με υπερβολικές τιμές αυτές τις ηλικίες τις εξωστρακίζεις εντελώς.

Και καμιά φορά χάνουμε και εμείς οι ίδιοι λίγο το νόημα, και κράζουμε π.χ την καθημερινή για την μέτρια ποιότητα έκδοσης,

που στην ουσία τα Disney που κυκλοφορούν τόσα χρόνια με το κιλό, οι περισσότεροι τα διαβάζουμε μια φορά και μετά κάθονται

στις βιβλιοθήκες και τα συρτάρια!

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 8/26/2023 at 4:14 PM, Laz33 said:

 

Ευχαριστώ!

Η έκδοση φαίνεται αρκετά καλή.

Στιβαρή, ωραία εκτύπωση, ωραία χρώματα.

Οι σελίδες θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο χοντρές (για παράδειγμα η σειρά Marvel Graphic Novels της Hachette έχει πιο χοντρές σελίδες), αλλά κι έτσι καλά είναι.

Την κάνουν τη δουλειά τους :)

 

 

Laz33 και το Long Halloween που έχω σε έκδοση της DC οι σελίδες πιο λεπτές είναι απο Anubis και Hachette.

Όπως και το Manga του Berserk της Anubis έχει καλύτερη ποιότητα απ'το Manga της Dark Horse! χαχα :)

Μόνο που η Anubis έβγαλε 5 manga ενώ η Dark Horse πάνω απο 40 και συνεχίζει.(και φυσικά απευθύνεται σε όλο τον πλανήτη)

 

Κατάλαβες γιατί γκρινιάζω καμιά φορά και μιλάω για υπερβολές!

Όταν είναι να κυκλοφορήσεις μια σειρά με πολλούς τόμους - συνέχειες θα πρέπει να είσαι συγκρατημένος και με όραμα

να ολοκληρώσεις τη σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

 

11 ώρες πριν, Guts είπε:

Όση συμπάθεια και αν έχω στη συλλογή της Radnet τα 9 ευρώ που έφτασαν να στοιχίζουν οι τόμοι τα θεωρώ πάρα πολλά.

Την οικονομία της χώρας,τους μισθούς και τη γενικότερη κρίση σε πολλούς κοινωνικούς τομείς τα ξέρουμε όλοι και είναι δεδομένα.

 

Πέρα απ'όλα αυτά μεγάλη κρίση περνάει και ο χώρος των Κόμικς, πόσους φίλους - γνωστούς έχετε εκτός φόρουμ που θα έδιναν 9 ευρώ κάθε

βδομάδα η και κάθε 15 μέρες για να αγοράσουν κόμικς? Εγώ κανέναν!

Για μένα υπάρχουν μόνο δύο δρόμοι, είτε οι εκδοτικές θα προσαρμοστούν στην Ελληνική πραγματικότητα και θα κυκλοφορούν τα κόμικς

σε νορμάλ ποιότητα με χαμηλό πάντα κόστος, ωστέ να στοχεύουν τον πολύ κόσμο.

Είτε θα κυκλοφορούν ακριβά προιόντα εξαιρετικής ποιότητας με μικρό τιράζ, και θα απευθύνονται σε συλλέκτες και φαν του είδους.

 

Άσε που κάπου έχει χαθεί το νόημα και απ'τις ίδιες τις εκδοτικές, τα κόμικς βασικά απευθύνονται κυρίως σε νεότερες ηλικίες

οπού με υπερβολικές τιμές αυτές τις ηλικίες τις εξωστρακίζεις εντελώς.

Και καμιά φορά χάνουμε και εμείς οι ίδιοι λίγο το νόημα, και κράζουμε π.χ την καθημερινή για την μέτρια ποιότητα έκδοσης,

που στην ουσία τα Disney που κυκλοφορούν τόσα χρόνια με το κιλό, οι περισσότεροι τα διαβάζουμε μια φορά και μετά κάθονται

στις βιβλιοθήκες και τα συρτάρια!

 

:beer:

 

Συμφωνώ! Στο τέλος της ημέρας οι σωστές επιλογές εκδοτών σε σχέση με το αγοραστικό κοινό φαίνονται από αυτά που πουλάνε και εξακολουθούν και κυκλοφορούν. 

Οι αναγνώστες πελάτες θα κάνουν τις επιλογές τους με βάση το βαλάντιο τους και τις απαιτήσεις που ορθά ή παράλογα μπορεί να έχουν. Οι εκδοτικές θα συνεχίσουν ή όχι να βγάζουν με συγκεκριμένη υψηλή ή όχι ποιότητα ανάλογα με τα έσοδα-εξοδα και το τι θέλουν να δουν στο ταμείο τους. Υπάρχει μια γενιά αναγνωστών που μεγάλωσαν με μόνη διασκέδαση τα ελληνικά κόμικ (καθώς ούτε νετφλιξ ούτε ίντερνετ υπήρχε ούτε η εύκολη πρόσβαση στα ξένα κομικ υπήρχε) και τα αγαπάει όπως και να έχει. Αυτή η γενιά βάζει πιο εύκολα νερό στο κρασί της. Όχι πάντα όμως. Υπάρχει μια άλλη γενιά πιο νέα που μεγάλωσε με πολύ υψηλότερα στάνταρ, και με εύκολη πρόσβαση στα εισαγόμενα διαμάντια. Όπως βλέπουμε και εδώ μέσα αυτή η γενιά δεν βάζει εύκολα νερό στο κρασί της. Λογικο. Και μάλιστα τα κόμικ προτιστως εκεί πρέπει να απευθύνονται. Στο χέρι του κάθε εκδότη είναι να αφουγκραστει το φαινόμενο αυτό. Υπάρχουν εκδότες που δεν θέλουν να εκδόσουν κάτι ακόμα και αν βγάζει οριακό κέρδος. Προτιμούν να κάνουν κάτι άλλο. Δεν έχουν ούτε την ανάγκη αλλά ούτε και το μεράκι του χώρου. Απολύτως λογικό επίσης και πρέπει να γίνει κατανοητό από όλους. Στο τέλος λοιπόν σε αυτή την ιδιότυπη διαμάχη όποιος δεν κάνει πίσω την πληρώνει τελικά  το μέσο δηλαδή το ίδιο το κόμικ. Οπότε όλοι ένθεν και ένθεν είμαστε κύριοι και υπεύθυνοι των επιλογών μας. Ξεκάθαρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ερώτηση για όσους έχουν εμβαθύνει πολύ τις γνώσεις τους στο μαρβελογιούνιβερς. 

 

Για πιο λόγο μετά το Tales of Suspense 99 δημιουργήθηκε το τεύχος Iron Man & Submariner 1 και έπειτα το The Invincible Ironman 1? 

Κάπου δεν βγάζει λογική :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  762
  • Reputation:   7222
  • Achievement Points:  776
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ήταν σαν τεστ πωλήσεων πριν πάνε οι δύο χαρακτήρες σε δικό τους περιοδικό με νέο νούμερο 1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, ProfPhillipMortimer είπε:

Ήταν σαν τεστ πωλήσεων πριν πάνε οι δύο χαρακτήρες σε δικό τους περιοδικό με νέο νούμερο 1

Δηλαδη αμα ας πουμε πάτωνε, θα επιστρέφανε παλι στο tales μισο Ιronman μισο Captain ; :thinking: 

Ο Νamor δεν καταλαβα που κολλαγε. Αποφάσισαν οτι ο Καπτεν οκ θα έχει δικό του τεύχος ,οπως και ο Χαλκ, αλλά ας δοκιμάσουμε τους αλλους 2 αμα πουλανε εξίσου ; 

 

Περίεργα πραγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  762
  • Reputation:   7222
  • Achievement Points:  776
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

H Marvel δεν έβγαζε μόνο τους τίτλους που δημοσιεύει η συλλογή κλασσικοί υπερ ήρωες αλλά σχεδόν τους διπλάσιους. (Dr Strange, Ant Man, Nick Fury,)

λίγο πριν το 1970 και τους τετραπλάσιους λίγο πριν το 1980.

 

Ο Ναμορ πήγαινε πολύ καλά τότε και ο τίτλος του ήταν αξιόλογος.

 

Εξάλλου όλοι σχεδόν οι χαρακτήρες της Μάρβελ πρώτα εμφανίστηκαν σε τίτλους άλλων και μετά πήγαν στο δικό τους περιοδικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, ManaLeak13 said:

Περίεργα πραγματα.

 

Όπα! Υπήρχαν δύο περιοδικά, το Tales to Astonish που κάθε μήνα φιλοξενούσε δεκασέλιδες ιστορίες των Χουλκ & Νάμορ και το Tales of Suspense που κάθε μήνα φιλοξενούσε δεκασέλιδες ιστορίες των Άιρον Μαν και Κάπταιν Αμέρικα.

 

Κάποια στιγμή αποφάσισαν κάθε ήρωας να αποκτήσει το δικό του περιοδικό, δηλαδή τα 2 περιοδικά να γίνουν τέσσερα.

 

Το ένα υπάρχων περιοδικό λοιπόν το "κατέλαβε" ο Χουλκ και το άλλο υπάρχων περιοδικό το κατέλαβε ο Κάπταιν Αμέρικα.

 

Οι... ξεσπιτωμένοι Άιρον Μαν και Νάμορ δεν μπόρεσαν να αποκτήσουν το νέο περιοδικό τους τον ίδιο μήνα, δηλαδή τα περιοδικά τους θα μπορούσαν να κυκλοφορήσουν έναν μήνα ργότερα, οπότε εκείνο τον μεταβατικό μήνα βγήκε ένα one-shot περιοδικό με μια δεκασέλιδη ιστορία του Άιρον Μαν και μια δεκασέλιδη του Νάμορ και από τον επόμενο μήνα πήγαν κανονικά ο καθένας στο περιοδικό του.

 

Όχι και τόσο περίεργα πράγματα, δε νομίζεις; :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5512
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  31
  • Reputation:   179
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5844 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αν θυμάμαι καλά, η Atlas, κατόπιν Marvel, είχε τη δυνατότητα να εκδίδει/διανέμει συγκεκριμένο αριθμό/τίτλο περιοδικών ανά μήνα με την Independent News . Όταν το 1968 η συμφωνία άλλαξε, αυξήθηκαν και οι τίτλοι που μπορούσε να εκδώσει και να διανείμει. Κάπως έτσι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

On 8/27/2023 at 1:57 AM, theforce said:

Με τις γραμματοσειρές στα ελληνικά κόμικς, δεν θα μπορέσω να καταλάβω ποτέ γιατί εμείς μικραίνουμε τόσο πολύ τα γράμματα σε σχέση με το εξωτερικό. Ή μάλλον καταλαβαίνω εν μέρει, επειδή είχα ασχοληθεί λίγο με scanlations. Ξεμπερδεύεις πολύ γρήγορα με την τοποθέτηση των κειμένων στα μπαλονάκια. Είχα φτιάξει κάποια τεύχη Σπάιντερμαν και 4Φ και τον περισσότερο χρόνο μού τον έτρωγε η τοποθέτηση των κειμένων με μέγεθος όσο πιο κοντά γινόταν στο πρωτοτυπο αμερικάνικο. Ίσως το κάνουν για αυτό.

 

Έχω κι εγώ τους ίδιους προβληματισμούς με σένα στα θέματα αυτά, και είμαι και μεταφραστής (αν και όχι επαγγελματίας αυτόν τον καιρό). Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το ελληνικό κείμενο μάλλον βγαίνει μεγαλύτερο από το πρωτότυπο. Οπότε για να χωρέσει στο ίδιο μέγεθος μπαλονακιού, θα πρέπει να μικρύνουν τα γράμματα. Τόσο απλά.

 

Αλλά πες ότι μπορεί να χωρέσει στο ίδιο μέγεθος, μπορεί να γίνει αυτό χωρίς να στριμωχτεί; Αν όχι, δεν θα είναι το ίδιο με το πρωτότυπο. Γιατί σημασία έχει και η κατανομή του κειμένου. Επιπλέον, θα υπάρχουν ακόμα σημεία, λίγα ή πολλά, που θα πρέπει να σμικρυνθούν. Άρα, θα υπάρχει ανομοιομορφία στην έκδοση.

 

Δεν το έχω μελετήσει επισημονικά, αυτή είναι η αίσθηση που έχω.

 

Για να μείνει, τώρα,  ίδιο το μέγεθος των γραμμάτων (και με την ίδια, κατά το δυνατόν, εμφάνιση) υπάρχουν δύο τρόποι (που έχω καταφέρει να σκεφτώ εγώ ως τώρα):

α) Να μεγαλώσει το μπαλονάκι. Αυτό σημαίνει ότι αυτόματα μικραίνει η εικόνα (ίδιο μέγεθος, λιγότερο περιεχόμενο). Λογικά, θα υπάρχουν αντιδράσεις σε κάτι τέτοιο από μέρος της κοινότητας. Για αμφιλεγόμενη πρακτική το βλέπω...

β) Να μεγαλώσει η σελίδα τόσο, ώστε να φτάσουν τα ελληνικά γράμματα  στο μέγεθος των πρωτότυπων. Αυτό σημαίνει ότι αυτόματα μεγαλώνει και η εικόνα, πράγμα που για μας μάλλον καλό θα είναι. Αλλά θα γίνουν και τα έξοδα της έκδοσης περισσότερα, λόγω του μεγαλύτερου μεγέθους της σελίδας, και άρα η τελική τιμή θα είναι υψηλότερη. Ίσως, όμως, αυτή να είναι, τελικά, η ιδανική λύση.

 

Και φυσικά η γραμματοσειρά θα πρέπει να είναι η ίδια. Κι όταν είναι με το χέρι, θα πρέπει να δημιουργείται ειδική γραμματοσειρά από το χειρόγραφο. Η δυνατότητα αυτή υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια, απ' ό,τι θυμάμαι.

 

Το κατιτίς μου. :)

 

    Cheers!

 

  :beer:    (μπύρα χωρίς αλκοόλ)

 

 

 

Υ.Γ. Μετά την ανάγνωση του τόμου "The Amazing Spider-Man: Ο Θάνατος των Στέισι" (Hachette, τόμος 102), πήγα, (σχεδόν αμέσως) κι έριξα μια ματιά στο Εssential (vol. 4), που έχει τις πρώτες ιστορίες. Ο σκοπός μου ήταν να επιβεβαιώσω την αίσθηση που είχα, το οποίο κι έγινε: καμμία σύγκριση, μεγάλα κι όμορφα γράμματα.

Φαίνεται ότι εύκολα ξεχνάμε πως το lettering είναι ζωγραφική (και όχι μόνο!) τέχνη από μόνο του, η καλλιγραφία. Όταν αντικαθιστούμε την καλλιγραφία με γραμματοσειρά, όσο καλή κι αν είναι, κουτσουρεύουμε καλλιτεχνικά το έργο.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

On 8/26/2023 at 10:38 PM, Laz33 said:

@ air nomad X  πολύ θεωρητικά και υποθετικά αυτά που γράφεις.

Όταν (και άμα) έρθει με το καλό αυτή η εποχή που λες, το συζητάμε το θέμα.

Αλλά τώρα να μου λες θεωρίες (για αρκούδες) ότι θα ζητάω απ'τον υπολογιστή να μου γράψει μια ιστορία Λούκυ Λουκ, είναι τουλάχιστον ανεπίκαιρο.

Νέος ήμουν και γέρασα που ακούω ότι θα έρθει σύντομα εποχή που δεν θα χρειαζόμαστε υδρογονάνθρακες ή που θα βγουν ρομπότ μαζικής παραγωγής που θα κάνουν όλες τις δουλειές του σπιτιού.

Έχουμε φτάσει στο 2023 και τα περισσότερα αυτοκίνητα εξακολουθούν να καίνε βενζίνη ή πετρέλαιο (και καλά κάνουν, μιας και η ηλεκτροκίνηση θέλει ακόμα εξέλιξη), ενώ το μόνο ρομπότ που κάνει δουλειές είναι η σκούπα-ρομπότ η οποία στην πράξη είναι ψιλο-άχρηστη γιατί αφενός καίει αρκετό ρεύμα, αφετέρου (και βασικότερο) καθαρίζει μόνο όσα βλέπει η πεθερά :lol:

Αποδεδειγμένα στο λέω αυτό, μιας κι έκανα το λάθος να την αγοράσω...

 

 

Φίλε μου @ Laz33 , κοίτα τι σου έχω!

 

Video που μου εμφανίστηκε στο youtube χθες (28 Αυγούστου 2023), κι όπως φαίνεται ήταν και φρέσκια ανάρτηση:

 

Text-To-Film: 15-Minute Video From One Prompt!

 

Το εκπληκτικό της υπόθεσης δεν είναι το βίντεο με το μοναχό (ούτε τα άλλα πριν), που αν το έβλεπα κάπου μεμονωμένα θα το θεωρούσα μάλλον προχειρότητα.

 

Το εκπληκτικό της υπόθεσης είναι ότι γράφεις ένα κειμενάκι με αυτό που θες να δεις, κάνεις και μερικές συμπληρωματικές επιλογές, και σε λίγα λεπτά έχεις ολοκληρωμένη ταινία (μικρού μήκους)!

 

Όχι κινούμενα σχέδια, έστω και ρεαλιστικά, αλλά ταινία!

 

Και ναι μεν το αποτέλεσμα δεν είναι ιδανικό, αλλά οι εξελίξεις στον τομέα της Τεχνητής Νοημοσύνης είναι ραγδαίες. Συνέχεια!

 

     Cheers!

 

   :beer:      (μπύρα, χωρίς αλκοόλ για μένα)

 

 

Υ.Γ. 1:  Για να σου δημιουργήσει μία generative ai περιεχόμενο σχετικό με Λούκυ Λουκ (ή Gotham City, ή Marvel -616, ή Λιμνούπολη, ή Στρουμφάκια, ή Barbie, ή ό,τιδήποτε άλλο) εικάζω (γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα) ότι θα πρέπει πρώτα να εκπαιδευτεί στο αντίστοιχο υλικό.

Το πρόβλημα είναι ότι, ενώ ό,τι παράγει μία AI είναι εκτός copyright, τα προαναφερθέντα είναι εντός, και άρα θα πρέπει ο ενδιαφερόμενος να κάνει την εκπαίδευση μόνος του. Αλλά θα δούμε πώς θα εξελιχθεί το πράμα...

Και φυσικά θα πρέπει πρώτα να βρεις την AI που σε εξυπηρετεί, και που, ίσως, δεν έχει δημιουργηθεί/εξελιχθεί ακόμα...

 

Υ.Γ. 2: Για  όποιον θέλει ν´ ασχοληθεί με την AI., ορίστε μερικές λέξεις - κλειδιά για την αναζήτηση:

 

       generative ai      comics

      

       ai story generator       free    unlimited    no sign up

 

Αυτά για αρχή. :)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Απ'αυτό μέχρι το σημείο να βγει ένα πρόγραμμα που θα σου γράφει μια ιστορία κόμικ (η οποία φαντάζομαι πρέπει να'ναι τουλάχιστον αξιοπρεπής), υπάρχει πααααρα πολύς δρόμος.

Δεν υπάρχει περίπτωση η τεχνολογία να αντικαταστήσει έναν σεναριογράφο. Το πολύ να τον βοηθάει σε κάποια σημεία.

Ειδικά σε χιουμοριστικά κόμικς, πως είναι δυνατό ένα πρόγραμμα να δημιουργεί αστεία γκαγκς και αστείους διαλόγους; 

Δεν πρόκειται αυτά να συμβούν, τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, Laz33 said:

Δεν υπάρχει περίπτωση η τεχνολογία να αντικαταστήσει έναν σεναριογράφο. Το πολύ να τον βοηθάει σε κάποια σημεία.

Ειδικά σε χιουμοριστικά κόμικς, πως είναι δυνατό ένα πρόγραμμα να δημιουργεί αστεία γκαγκς και αστείους διαλόγους; 

Δεν πρόκειται αυτά να συμβούν, τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον.

 

Ε καλά μη βάζεις και το χέρι σου στο ευαγγέλιο... αν κρίνω από ορισμένα σενάρια που διαβάσαμε σε κάποια σύγχρονα κόμικς... μάλλον ΑΙ τα έγραψε! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

16 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Απ'αυτό μέχρι το σημείο να βγει ένα πρόγραμμα που θα σου γράφει μια ιστορία κόμικ (η οποία φαντάζομαι πρέπει να'ναι τουλάχιστον αξιοπρεπής), υπάρχει πααααρα πολύς δρόμος.

Δεν υπάρχει περίπτωση η τεχνολογία να αντικαταστήσει έναν σεναριογράφο. Το πολύ να τον βοηθάει σε κάποια σημεία.

Ειδικά σε χιουμοριστικά κόμικς, πως είναι δυνατό ένα πρόγραμμα να δημιουργεί αστεία γκαγκς και αστείους διαλόγους; 

Δεν πρόκειται αυτά να συμβούν, τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον.

 

 

 

        Cheers!

 

     :beer:     (μπύρα, χωρίς αλκοόλ για μένα)

 

 

 

 

15 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Ε καλά μη βάζεις και το χέρι σου στο ευαγγέλιο... αν κρίνω από ορισμένα σενάρια που διαβάσαμε σε κάποια σύγχρονα κόμικς... μάλλον ΑΙ τα έγραψε! :) 

 

Yπάρχουν σχολές που διδάσκουν χιούμορ (μια που βρήκα στα γρήγορα: Humour Summer School). Δεν θα είναι παράξενο αν κάποιοι απόφοιτοι βρίσκουν δουλειά στα comics.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα τέτοιου χιούμορ για μένα, η τηλεοπτική σειρά "Τα Φιλαράκια" ("Friends"), που πρέπει να ήταν ακριβώς αυτό, βιομηχανοποιημένο χιούμορ (και το οποίο εγώ δεν άντεχα).

Αυτός είναι ο λόγος που όντως μπορεί να κάνει χιούμορ και το κομπιούτερ ( στο νέο υψηλότερο επίπεδο, την ΑΙ).

Για να μη σου πω και καλύτερο...

Αυτά προς το παρόν. :)

 

       Cheers!

 

    :beer:     (μπύρα χωρίς αλκοόλ)

   

 

Επεξεργασία από air nomad X
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν μπορείς να μου λες ότι κάνω λάθος απ'τη στιγμή που ΔΕΝ έχει βγει ακόμα πρόγραμμα το οποίο δημιουργεί κόμικς και ουσιαστικά αντικαθιστά τους σεναριογράφους.

Αν ποτέ βγει, εγώ πρώτος θα σου πω ότι είχες δίκαιο.

Αλλά πολύ φοβάμαι ότι, αν τελικά έρθει τέτοια εποχή, δεν θα είμαστε εδώ να το συζητήσουμε.

Ίσως τα εγγόνια μας :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.