Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1855 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

22 min ago , Manitou said:

Θα συμφωνούσαν απόλυτα με το cash flow (ελληνιστί ρευστότητα) που λέει ο φίλος αν δεν ήταν τόσα λίγα τα χρήματα. Μιλάμε για ένα σύνολο 3 - 4000. Τόσο ανάγκη για ρευστότητα?

 

Κατά τα άλλα σήμερα στην Ξάνθη ψάχναμε τον spiderman με το κυαλι και ευτυχώς βρήκα ένα με τα χίλια ζόρια.

 

Στις εκδοτικές όπου τα έσοδα των πωλήσεων έρχονται πολύ αργότερα( μπορεί μια έκδοση να έχει απόσβεση 3 και 4 χρόνια μετά ) το αρχικό budget & η ρευστότητα παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Ας πάρουμε για παράδειγμα τον μικρό ήρωα. Με βάση την φετινή χρονιά φαίνεται ότι όρισε ετήσιο budget για τις εκδόσεις του. Είπε θα βγάλω αυτούς τους τόμους σε αυτά τα τιράζ και θα φάμε τόσο budget. Για αυτό είναι συνεπεστατος με το πρόγραμμα του , γιατί είχε το αρχικό κεφάλαιο να το υποστηρίξει και έχει κάνει το planning του. Τώρα αν τα έσοδα από τις πωλήσεις του, δεν πάνε καλά αυτό τον χρόνο και αν δεν έχει μεγάλο κεφάλαιο για του χρόνου, το επιχειρηματικά σωστό θα ήταν του χρόνο ο μικρός ήρωας να μειώσει  την παραγωγή και την συχνότητα αυτής . Αν εκείνος για να ικανοποιήσει τους πελάτες του και επειδή πιστεύει ότι οι φετινές σειρές που έβγαλε, θα πουλήσουν και του χρόνου όσο χρειάζεται , πάρει το επιχειρηματικό ρίσκο και πει θα συνεχίζω να βγάζω με την ίδια συχνότητα (χωρίς απαραίτητα να μιλάμε για ίδιο τιράζ ), τότε το budget γίνεται ongoing και περιμένεις περσινές και φετινές πωλήσεις για να το διαμορφώσουν ενώ παράλληλα έχεις δεσμευτεί να βγάλεις τις νέες σειρές. Όλα αυτά τα έσοδα έξοδα στο ταμείο δημιουργούν και τα προβλήματα στην ρευστότητα και τα πάντα εκεί έχουν να κάνουν με τις πωλήσεις.

 

Εγω πιστεύω ότι όταν ξεκίνησε η σειρά η Radnet είχε το αρχικό κεφάλαιο και είχε ορίσει τις εκτυπώσεις και το cash flow της. Ίσως εκεί να έκανε και το πρώτο λάθος και να έβγαλε μεγάλα τιράζ επειδή δεν εκτίμησε σωστά την αγορά( έφαγε περισσότερα από το budget από όσα θα έπρεπε για την συνέχεια ) . Οι πωλήσεις παντός σίγουρα ξεκίνησαν εντυπωσιακά και αυτό φαίνεται και από τον ισολογισμό για το 21 όπου οι Radnet έκανε τριπλασιασμό στις πωλήσεις της( με βάση τον ισολογισμό της στο Γέμη). Πιστεύω ότι μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξε η σειρά της Marvel. Κάπου εκεί όμως αρχές με μέσα 22 άρχισε και ο έντονος πληθωρισμός και ανέβηκαν τιμές άλλαξαν τα μεγέθη, οικονομίες κλίμακας, αγοραστική δύναμη καταναλωτών με αποτέλεσμα να μειώνονται πωλήσεις και κέρδος. Εκεί είχαμε και τις πρώτες αλλαγές σε τιμές ενώ παράλληλα ανακοινώθηκε και επέκταση της σειράς . Εκεί πιστεύω ίσως να ήταν και το δεύτερο επιχειρηματικό λάθος της Radnet , η οποία ενθουσιασμένη από τις αρχικές πωλήσεις χωρίς να δει την μειώσει των πωλήσεων που θα έρθει στην συνέχεια και επειδή ίσως ήθελε να ικανοποιήσει και τον κοινό έκανε την επέκταση χωρίς σωστό πλάνο και αρχικό κεφάλαιο. Η σειρά σίγουρα έχει πέσει σε πωλήσεις και αυτό μπορείτε να το δείτε ο καθένας και στο μικρόκοσμο γύρω του , από φίλους που σταμάτησαν την συλλογή από το τιράζ στα περίπτερα που αισθητά μειώθηκε κτλπ. Αν το budget για την επέκταση εξ αρχής δεν έφτανε και αν τα έσοδα από τις πωλήσεων και έπεσαν και αργούσαν να έρθουν , ενώ παράλληλα λόγο δεσμεύσεις τα έξοδα έτρεχαν κανονικά τότε η εταιρία σίγουρα έχει μεγάλα θέματα ρευστότητας. Εκεί κυνηγάς χρήμα από όπου σου έρθει για να βγάλεις τα έξοδα, που τρέχουν με μεγαλύτερη ταχύτητα από τα έσοδα και τα 3-4000 έξτρα και άμεσα μέσα στο μήνα είναι καλοδεχούμενα, με τα οποία καλύπτεις και τα έξοδα εκτύπωσης ενός μικρού τιράζ μελλοντικού τόμου .

 

Λογικά μέχρι τον Αύγουστο θα βγει και ο ισολογισμός της εταιρίας για το 22 οπότε θα έχουμε καθαρή εικόνα τι έχει γίνει με τις πωλήσεις , αλλά αυτή η προσφορά μου βρωμάει φουλ. Θα μπορούσαν να δώσουν τους 20 τόμους στα 100 ευρώ . Πάλι θα είχες μια έκπτωση περίπου 25-30% σε τιμή περιπτέρου η οποία θα πουλούσε αλλά ίσως πιο αργά από ότι τώρα. Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να πας σε έκπτωση 70% από τιμή περιπτέρου εκτός και αν έχεις τρελή ανάγκη για χρήμα. Αυτό δεν λέγεται ξεστοκαρο αυτό λέγετε ξεπουλαω και θυμίζει τα μαγαζιά που βάζουν κάτι άφησες 'Ξεπουλαμε 70% εκτύπωση λόγο σύνταξης η λόγο κλείσιμο της επιχείρησης' . Προφανώς και δεν λέω ότι η Radnet θα κλείσει καθώς έχει και άλλες σειρές , αλλά για την συγκεκριμένη δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα . Ένας άλλος λόγος βέβαια είναι επίσης να μην έχουν θέμα με τα νούμερα , απλά η luppa να τους έχει βάλει συγκεκριμένο νούμερο στις πωλήσεις το οποίο και να κυνηγάνε για την επέκταση της σειράς. Σε αυτήν την περίπτωση βέβαια τα 3 και 4000 είναι όντως πολύ λίγα για να αλλάξουν τα νούμερα. Μακάρι να λέω μπούρδες, αλλά τα νούμερα εκεί με οδηγούν. Η συγκεκριμένη προσφορά είναι σαν να δοκιμάζει το κοινό και μπορεί να την ξαναδούμε. Πιστεύω ότι συζητάμε, θα φανεί ξεκάθαρα στον ισολογισμό για το 22 και φυσικά στην ανακοίνωση της επέκτασης. Υπομονή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1956 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Μία θεωρία για την δεκαπενθήμερη κυκλοφορία, βγαλμένη από την προσωπική μου εμπειρία, που όμως μάλλον είναι εμπειρία και άλλων.

Βασίζεται στην πολύ απλή και ρεαλιστική αντιμετώπιση του θέματος "πόσα ξοδεύω το μήνα για τη Radnet".

Από τότε που έγινε δεκαπενθήμερη η κυκλοφορία ανάσανα. Άλλο να δίνεις (σχεδόν) σαράντα ευρώ το μήνα, κι άλλο να δίνεις (σχεδόν) είκοσι.

Εντάξει, είναι διπλάσιος και ο χρόνος ολοκλήρωσης των στόχων (που μπορεί να διαφέρουν από άτομο σε άτομο) αλλά το οικονομικό είναι ένα θέμα σημαντικό.

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό στο ευρύτερο πλαίσιο;

Μπορεί να σημαίνει ότι ίσως υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να δώσουν τόσα λεφτά το μήνα, και που όμως θα ήθελαν να μαζέψουν όλη τη σειρά, και άρα δε μπορούν να μαζέψουν όλη τη σειρά. Αλλά και άλλοι που απλά πότε μπορούν και πότε δε μπορούν...

Τι σημαίνει αυτό απ´ τη μεριά της εταιρείας; Ίσως να σημαίνει πως έχουν δει ότι με τη δεκαπενθήμερη κυκλοφορία έχουν (πολύ) αυξημένες πωλήσεις.

Αν είναι έτσι, κι έχουν βρει έναν τρόπο προσαρμοσμένο στις παρούσες συνθήκες τότε μπράβο τους! Το μέλλον διαγράφεται λαμπρό. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Συνεχίζεται ο ντόρος για τις προσφορές της Radnet στους κλασικούς υπερήρωες και θα τοποθετηθώ εκ νέου επί του θέματος. Λογικό είναι εμείς οι συνδρομητές που στηρίξαμε την όλη προσπάθεια σχεδόν από την αρχή της, να θεωρούμε ότι μας "αδειάζει" η συγκεκριμένη επιχειρηματική κίνηση της εταιρείας, αφού πληρώσαμε αρχικά 118€ την 20αδα, στη συνέχεια με την πρώτη αύξηση του 1€ το κόστος πήγε στα 135€ και αν έχουμε επέκταση, θα κληθούμε να βάλουμε βαθιά το χέρι στην τσέπη, καταβάλλοντας το ποσό των 152€. Δηλαδή πληρώσαμε ακριβότερα την 20αδα κατά 58% και 63%, την πρώτη και δεύτερη φορά αντίστοιχα. Συναφώς όλοι συμφωνούμε ότι η προσφορά ήταν φανταστική και εξωπραγματική για ένα προϊόν που τον ερχόμενο Σεπτέμβριο συμπληρώνει 2 χρόνια στη χώρα μας. Όμως "δυστυχώς" η συγκεκριμένη προσφορά έχει περιορισμένη διαθεσιμότητα, ποσοτικά και χρονικά αφού έχουμε λίγες 20αδες για περιορισμένο χρονικό διάστημα (1,5 - 2 μήνες κάθε 20αδα). Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ελάχιστοι τυχεροί αναγνώστες να πρόλαβαν να "εκμεταλλευτούν" την προσφορά αγοράζοντας τους τόμους για πρώτη φορά, ή δεύτερη για όσους τους ήθελαν σφραγισμένους. Μιλάμε για ποσοστό 1 έως 2% αναγνωστών, αν υποθέσουμε ότι οι πωλήσεις ανέρχονται σε 1000 με 2000 τόμους τη βδομάδα. Επίσης το στοκ της Radnet είναι πολλαπλάσιο των διατιθεμενων τόμων, αφού αρχικά το τιράζ ήταν αυξημένο. Πιστεύει κάποιος ότι αν εκτυπωνονταν αρχικά 5000 τόμοι τη βδομάδα (1 τόμος ανά 2000 άτομα) που είναι λογικό τιράζ, επέστρεφαν στις αποθήκες της εταιρείας 40 κομμάτια, όσες ήταν περίπου οι αρχικές 20αδες της προσφοράς; Αδύνατο. 

Άρα το "ξεπούλημα" που έγινε από την Radnet για μένα ήταν κράχτης για προσέλκυση νέων συλλεκτών - μελλοντικών συνδρομητών, αλλά και "ζεστό" χρήμα για άμεσες αποπληρωμές τρεχουσών υποχρεώσεων της και σε καμία περίπτωση ένδειξη για διακοπή της συλλογής, η οποία δεν εξαρτάται από τους Έλληνες, αλλά από την Ισπανική Luppa. 

Κλείνοντας πιστεύω η Radnet επιθυμεί τη συνέχιση της συλλογής, έστω και με μικρή κερδοφορία λόγω του μεγέθους της, όμως δεν ξέρουμε αν η Luppa είναι διατεθειμένη να ακολουθήσει σε αυτό. 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αν οι της Luppa πουν όχι θα σημαίνει ότι είναι πολύ "μικρή" (κυριολεκτικά και μεταφορικά) εταιρία σε σχέση με τη Hachette που ανανέωσε κατευθείαν από τους 60 στους 120 τόμους :clap2: και μάλιστα σε μια σειρά τόμων που δεν έχει συνδρομές και βασίζεται μόνο στις πωλήσεις περιπτέρου.

 

Και επί τη ευκαιρία να πω ότι μπορεί να δικαιολογούσα την επέκταση κατά 30 μόνο τόμους στη Radnet ως μικρή και νεοσύλλεκτη εταιρία στον χώρο των κόμικς όταν νόμιζα ότι η Radnet αποφάσιζε, αλλά τώρα που ξέρω ότι αποφασίζει η Luppa, ολόκληρη πολυεθνική και να εγκρίνει τους τόμους 30-30, με το σταγονόμετρο δηλαδή, (ούτε καν 50-50 όπως είναι στην Ιταλία) μου φαίνεται μεγάλη ξεφτίλα.... :( 

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Η προσφορά των τόμων 41-60 έχει γίνει ανάρπαστη! Ούτε μια εβδομάδα δεν έχει κλείσει και αυτή την στιγμή υπάρχουν διαθέσιμα ΜΟΝΟ 7 σετ!!!!:NoNo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1774
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

17 hours ago, olyssesmoore said:

Η προσφορά των τόμων 41-60 έχει γίνει ανάρπαστη! Ούτε μια εβδομάδα δεν έχει κλείσει και αυτή την στιγμή υπάρχουν διαθέσιμα ΜΟΝΟ 7 σετ!!!!:NoNo:

 

Πλέον έχουν μείνει 3 ! Μου κάνει εντύπωση γιατί η πρώτη εικοσάδα εξαντλήθηκε περίπου στο μήνα, η δεύτερη πήρε  ενάμιση, αλλά αυτή σχεδόν τελείωσε στις τέσσερις μέρες .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  432
  • Reputation:   4289
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  2
  • With Us For:  827 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

29 λεπτά πριν, kujo79 είπε:

 

Πλέον έχουν μείνει 3 ! Μου κάνει εντύπωση γιατί η πρώτη εικοσάδα εξαντλήθηκε περίπου στο μήνα, η δεύτερη πήρε  ενάμιση, αλλά αυτή σχεδόν τελείωσε στις τέσσερις μέρες .

Μια πιθανότητα είναι να την πήραν αυτοί που διέκοψαν πρόωρα την συνδρομή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να μου επιτραπει να πω 2 πραγματα μιας και την ειχα ξεκινησει αλλα τελικως την απεριψα σαν συλολγη αλλα συνεχιζω απο περιεργια να παρακολουθω το θεμα ανα περιοδους.

 

Νομιζω οτι η συγκεκριμενη σειρα ειναι που αγαπατε να μισειτε. Μονιμως γκρινια για τις ονομασιες των ηρωων, για τα λαθη γραφιστικα η ορθογραφικα, μετα για την αυξηση των τιμων, την χαλια περιοδικοτητα που δεν ξερεις ποτε θα παρεις τι, τωρα για τις προσφορες που κατα την ταπαινη μου γνωμη απαξιωνουν το προϊον και στεναχωρουν τον βασικο και σκληρο πυρηνα των αγοραστων. Για τους λογους αυτους και ευτυχως πριν τις αυξησεις, την αστατη κυκλοφορια και τις προσφορες που θα με εκνευριζαν προσωπικα πολυ περισοτερο την απεριψα.

 

Εγω ομολογω απο νωρις τηνεκοψα και απαγκιστρωθηκα και δεν θελω να πω αν δικαιωθηκα η οχι, αυτο εειναι καθαρα προσωπικο θεμα του καθενος, αλλα θα πω οτι θα αισθανομουν πολυ προσβεβλημενος απο την συγκεκριμενη επαναλαμβανομενη κινηση. Προσφορες μπορεις να κανεις πολλες χωρις να προσβαλεις τους πελατες σου -εστω οσους μπορει να νιωσουν ετσι- οπως εκανε πχ στην αρχη με επιλεγμενα τευχη και ηρωες και φυσικα σε ενα τιμημα που να μπορεις να προσελκυσεις ισως νεους πελατες και να μην ειναι δακτυλος στους ηδη υφισταμενους.

 

Λαθη θα μου πεις γινονται, παντως το οτι παντα κατι σας προκαλει εκνευρισμο δειχνει οτι οι ανρθωποι δεν το εχουν και ισως κακως ασχοληθηκαν αυτοι με το συγκεκριμενο προϊον, βεβαια απο το καθολου θα μου πεις καλυτερα ετσι. Ειναι ομως αυτο αληθεια; Δεν ειμαι αισιοδοξος παντως για την συλλογη ετσι οπως κινειται. Το αντιθετο σε ολα για την αλλη συλλογη της marvel-hachette νομιζω ειναι σημειο αναφορας και συγκρισης και η παρουσα χανει σε ολα τα σημεια απεναντι της. Εκεινη ευλεπιστω ότι θα συνεχισει, θα εκπλαγω αν συμβει το αντιθετο -να σταμητησει η αλλη και να συνειχτση αυτη εδω.

Επεξεργασία από ATHANATOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

31 min ago , ATHANATOS said:

Για τους λογους αυτους και ευτυχως πριν τις αυξησεις, την αστατη κυκλοφορια και τις προσφορες που θα με εκνευριζαν προσωπικα πολυ περισοτερο την απεριψα.

 

Και γιατί δεν την παίρνεις τώρα με την προσφορά; Όποιος την είχε σταματήσει είναι τώρα τεράστια ευκαιρία να τη συνεχίσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ευχαριστω, δεν θα παρω. Επιλεξα να μην την ακολουθησω στα καλα της, ποσο μαλλον τωρα. 

Βασικα παροτι της γενιας μου, δεν μου ελεγε πια τιποτα και θα την επερνα μονο απο νοσταλγια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8689
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μόλις 2 πακέτα έμειναν!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Όποιος πρόλαβε πρόλαβε! :mafia: Νομίζω ότι δεν τίθεται πλέον θέμα "απαξίωσης" της συλλογής όταν βγάζουν 20 σετ και εξαντλούνται σε 5 μέρες. Είναι σαν να λέμε... π.χ. λαχειοφόρος αγορά για 20 τυχερούς! :kabouris:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8689
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

ΕΜΕΙΝΕ ΕΝΑ!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Έτσι μου'ρχεται να το πάρω εγώ! :blob7: αλλά έχω πάρει ένα σετ ήδη! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

 

2 ώρες πριν, ATHANATOS είπε:

Σε ευχαριστω, δεν θα παρω. Επιλεξα να μην την ακολουθησω στα καλα της, ποσο μαλλον τωρα. 

Mα τώρα ειναι που αρχισανε τα καλά της !

 

2 ώρες πριν, ATHANATOS είπε:

Βασικα παροτι της γενιας μου, δεν μου ελεγε πια τιποτα και θα την επερνα μονο απο νοσταλγια.

Για μένα δεν τέθηκε ποτέ θέμα νοσταλγίας. Ακολουθώ για θέμα ποιότητας ιστοριών! Είναι μακράν ότι καλύτερο έχω διαβάσει σε κόμικς από τότε που διαβάζω κομικς.

Αμα ήθελα νοσταλγία θα μάζευα τα μικυ μάους της γενιάς μου ή οπως ασχολήθηκα και ολοκλήρωσα τη σειρά ΚΟΜΙΞ πριν λίγα χρόνια.

 

3 ώρες πριν, ATHANATOS είπε:

Το αντιθετο σε ολα για την αλλη συλλογη της marvel-hachette νομιζω ειναι σημειο αναφορας και συγκρισης και η παρουσα χανει σε ολα τα σημεια απεναντι της. Εκεινη ευλεπιστω ότι θα συνεχισει, θα εκπλαγω αν συμβει το αντιθετο -να σταμητησει η αλλη και να συνειχτση αυτη εδω.

Το κοινό και των 2 θεωρώ κατά βάση συμπίπτει. Όσοι "κολλησαν" με την hachette και δεν ακολουθουν φανατικά Radnet πιστεύω ειναι γιατί προηγείθηκε χρονολογικά και σου λένε "αυτα τα έχω απο την αρχή γιατί να χαλασω τη συλλογή μου; Εχω λίγο χώρο, είναι πολλα τα χρηματα και για τις 2 συλλογές,εχω τις ράχες που εχουν ενα σχεδιο δεν μπορώ να έχω κενά..."

Ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι αμα ειχαν ξεκινήσει την κυκλοφορία τους αναποδα, τα νουμερα της Radnet θα ταν εκτος πραγματικότητας ! Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ φίλος της Marvel να μην θελει να διαβασει χρονολογικά απο την αρχή τους αγαπημένους του ηρωες (ή και όλους) από το να διαβάζει διασπαρτες ιστορίες σε span 60-70 χρόνων χωρίς να έχει ιδέα απο το continuity των storyline. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, theforce είπε:

ΕΜΕΙΝΕ ΕΝΑ!!!

Αυτό μοιάζει με αντίστροφη μέτρηση μέχρι να........ :boom:

 

Υ.Γ Αγαπητή Radnet, ανανεώστε την προσφορά για 15 επιπλέον 20αδες, ώστε να δικαιώσετε όσους σας κακολογούν ότι ξεπουλάτε και δεν σέβεστε τους πελάτες σας. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

14 min ago , ManaLeak13 said:

Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ φίλος της Marvel να μην θελει να διαβασει χρονολογικά απο την αρχή τους αγαπημένους του ηρωες (ή και όλους) από το να διαβάζει διασπαρτες ιστορίες σε span 60-70 χρόνων χωρίς να έχει ιδέα απο το continuity των storyline. 

 

Πέστα χρυσόστομε!  :gpost:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

στα καλα της εννουοσα απο πλευρας τιμολογησης, σταθεροτητα κυλοφοριας, κλπ Απο ιστοριες ναι συμφωνω τωρα μπαινει στα καλυτερα, αλλα πολυ αμφιβαλω τελικα αν θα συνεχισει, μακαρι αν οχι για κανεναν αλλο λογο μονο για τον constantinople και την αγα[η και το παθος του.

 

Εχετε δικιο για το οπαδος της marvel και κατοχη της συλλογης αυτης και οσοι παθιαζονται με αυτη, ειδικα αν συνεχισει και μακροημερευσει που δυστυχως μακαρι να βγω λαθος πολυ αμφιβαλω. Μαλλον δεν ειμαι πια τοσο οπαδος καθως βαριεμαι να διαβαζω συνεχως για ξυλο με τον νεο υπερκακο και παλι τα ιδια και παει λεγοντας και συνεχως επαναλληψη. Τα ιδια και για την hachette θα μπορουσα να πω, απλα εκει εχεις μια καποια ποικιλια, καποια ας πουμε αυτοτελια εστω και με ενα ξερο εισαγωγικο, υπεροχη και συνεπη εκδοση σε απιστευτη θα ελεγα τιμη σε σχεση με την αγορα. Ισως αν δεν την ειχα ξεκινησει και αυτην εξαρχης ισως να μην ασχολιομουν εκ των υστερων. Δεν ξερω τα υπερηρωικα εκει που τα λατρευα παλια (πολυ παλια) τωρα εχω φτασει να τα βαριεμαι αφανταστα. Εκτιμω πια περισσοτερο εντελως αυτοτελη ιστοριες (η σε πολυ λιγα τευχη τελος παντων) που εχουν κατι περισσοτερο καθημερινο να πουν απο την αεναη διαμαχη του υπερηρωικου καλου με το υπερηρωικο κακο που τελειωμο δεν εχει. Επισης, σταδιακα βρισκω τον εαυτο μου να με απωθει ολο και περισοτερο η ανευ λογου και αιτιας βια, ποσο μαλλον τα υπερηρωικα που σε μεγαλο βαθμο βασιζονται ακριβως σε αυτη.

 

Συγνωμη για την παρεμβαση μου, μακαρι να συνεχισει και να συνεχισετε να την απολαμβανετε οι λατρεις της.

 

 

 

On 30/6/2023 στο 5:27 ΜΜ, constantinople είπε:

 

Προσωπικά θα αγοράσω και αυτό το σετ για να ενισχύσω τη Radnet και θα το δωρίσω σε έναν φίλο μου, ευελπιστώντας ότι θα έχουμε και περαιτέρω συνέχιση της σειράς. :pray:

 

 

1 ώρα πριν, constantinople είπε:

Έτσι μου'ρχεται να το πάρω εγώ! :blob7: αλλά έχω πάρει ένα σετ ήδη! :D

 

Φιλαρακι; :D:lol::lol::lol:

 

 

αστειευομαι ...προφανως

Επεξεργασία από ATHANATOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

7 min ago , ATHANATOS said:

Φιλαρακι; :D:lol::lol::lol:

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά τώρα τελευταία δέχομαι πολλά... αιτήματα φιλίας! :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η Hela σας παρουσιάζει τα νέα αποκτήματα μου, που συμπτωματικά είναι και οι καλύτερες σειρές ιστοριών της συλλογής. 

IMG_20230703_162516.thumb.jpg.d722a0ff5561e7ba44a07cc13fb58280.jpg

Ακόμη και οι θεότητες, υποκλίνονται στην AΘΑΝΑΤΗ συλλογή κλασικοί υπερήρωες. :ego:

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εξαντλήθηκε η προσφορά 41-60 μέσα σε 4 ημέρες (Παρασκευή-Δευτέρα) ή μόνο 2 εργάσιμες... :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

34 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Εξαντλήθηκε η προσφορά 41-60 μέσα σε 4 ημέρες (Παρασκευή-Δευτέρα) ή μόνο 2 εργάσιμες... :wow:

Εγώ δεν το βλέπω πολύ αισιόδοξο αυτό. Σημαίνει ότι αρκετός κόσμος σταμάτησε τη συλλογή μετά το 40 και είχε ανάγκη την τρομερή αυτή προσφορά. Βέβαια τα νούμερα είναι πολύ μικρά για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.  Τελοσπαντων ελπίζω να πάμε όλα καλά γιατί θέλω να δω τι θα γίνει με αυτόν τον Spiderman και τα κορίτσια του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

47 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Εξαντλήθηκε η προσφορά 41-60 μέσα σε 4 ημέρες (Παρασκευή-Δευτέρα) ή μόνο 2 εργάσιμες... :wow:

Και τώρα γράφει "Αναμένεται"!:NoNo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8689
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πάμε για το 61-80, τώρα που είμαστε ζεστοί!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

55 min ago , Manitou said:

Σημαίνει ότι αρκετός κόσμος σταμάτησε τη συλλογή μετά το 40 και είχε ανάγκη την τρομερή αυτή προσφορά.

 

Ίσως και ότι επειδή οι πιο προχωρημένοι τόμοι έχουν καλύτερες ιστορίες, άτομα που δεν πήραν τους τόμους 1-40 αποφάσισαν να ξεκινήσουν τη συλλογή από το 41.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

5 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Ίσως και ότι επειδή οι πιο προχωρημένοι τόμοι έχουν καλύτερες ιστορίες, άτομα που δεν πήραν τους τόμους 1-40 αποφάσισαν να ξεκινήσουν τη συλλογή από το 41.

Δύσκολο....αλλά Μ αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι...:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Στην Ελλάδα ζούμε, ξέρουμε πως λειτουργεί ο Έλληνας.

Στην αρχή παθιάζεται, συνεχίζει από συνήθεια και στο τέλος βαριέται και σταματάει.

Στους 20 πρώτους τόμους έχουμε το πάθος, στους επόμενους 20 υπάρχει απλώς η συνήθεια και μετά τη 40άδα πολύ βαρέθηκαν και σε συνδυασμό με την αύξηση τιμής τα παράτησαν.

Αλλά μην δούμε κάτι σε προσφορά, το θέλουμε δεν το θέλουμε, θα τρέξουμε να το πάρουμε.:lol:

 

Πάντως πολύ φοβάμαι ότι αυτές οι προσφορές κάνανε και θα κάνουνε μεγάλη ζημιά στη συλλογή.

Όταν ξεκίνησε η όλη ιστορία με τους "Κλασικούς Υπέρήρωες" δεν ξέραμε αν θα υπάρχουν προσφορές και μάλιστα τόσο νωρίς και σε τόσο χαμηλή τιμή. Γιατί αν το ξέραμε πολλοί από εδώ μέσα δεν θα αγόραζαν και απλώς θα περίμεναν την προσφορά, με συνέπεια οι πωλήσεις να μην ήταν οι αναμενόμενες.

Για εμένα μεγάλο λάθος των εκδοτικών της Ελλάδας (βλ. Modern Times, Anubis κτλ), όλα τα προηγούμενα χρόνια, ήταν η τομοποίηση των τευχών των διαφόρων σειρών τους. Πολλοί αναγνώστες - και το έβλεπα και εδώ μέσα από τα σχόλια - δεν αγοράζανε τα τεύχη όταν κυκλοφορούσαν στα περίπτερα, αλλά περίμεναν τον τόμο γιατί θα τους έβγαινε πιο φθηνός, με αποτέλεσμα οι πωλήσεις να ήταν μικρότερες και ίσως ένας από τους λόγους που δεν μακροημέρευσαν οι διάφορες σειρές.

 

Πάνω κάτω θα γίνει το ίδιο από εδώ και πέρα και σε αυτή τη σειρά της "Radnet", σε ενδεχόμενη επέκταση πολλοί είναι αυτοί που θα περιμένουν την όποια προσφορά.

Ακόμα, φανταστείτε να πάει να φέρει κάποια άλλη συλλογή (πχ της DC ή κάποια άλλη), γιατί να δώσουμε 10 ευρώ, ας πούμε, τον τόμο και να μην περιμένουμε την προσφορά;; Άπατη θα πάει η συλλογή. Και μετά σου λέει φταίει ο αναγνώστης, ενώ η εταιρία τα έκανε όλα σωστά.

 

Από την άλλη η συλλογή της "Hachette", ΚΥΡΙΑ. Ούτε προσφορές ούτε συνδρομές, ούτε πακέτα, ούτε τίποτα.

Πας παίρνεις τον τόμο από το περίπτερο, αν προλάβεις, αν δεν προλάβεις... την πάτησες. Σου δίνει ακόμα μια ευκαιρία βέβαια μέσω του GBPublishing (+ έξοδα αποστολής) και τέλος.

Τώρα, όταν κάποια στιγμή φτάσει στο τέλος της και θέλει να ξεστοκάρει και αρχίσει τις προσφορές, καλοδεχούμενες. Αλλά αυτό δεν το γνωρίζουμε, μπορεί και να μην το κάνει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πράγματι η βλακεία της radnet μπορεί να προκαλέσει ανεπανόρθωτη ζημεια σε επόμενη έκδοση της ίδιας εκδοτικής όπως λέει και ο φιλτατος @ hudson . Και θα συμφωνούσα ακόμα περισσότερο αν δεν υπήρχε αυτό το μνημονικό που έχουμε σαν λαός που έχει διαστάσεις κόκκου άμμου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13784
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

48 λεπτά πριν, hudson είπε:

Ακόμα, φανταστείτε να πάει να φέρει κάποια άλλη συλλογή (πχ της DC ή κάποια άλλη), γιατί να δώσουμε 10 ευρώ, ας πούμε, τον τόμο και να μην περιμένουμε την προσφορά;;

Αυτό σκέφτομαι να κάνω για τα DC :lol: . Τα μάρβελ οκ θα συνεχισω κανονικά για το γενικότερο καλό της βιωσιμότητας και γιατι θελω να τα διαβάζω παράλληλα με εσάς για να συμμετέχω και στο καθιερωμένο μας κους κους.:nek:

Στα DC ξερουμε ντεφάκτο (εμεις οι "ψαγμένοι" του φόρουμ τουλάχιστον) οτι περιλαμβάνει 100 τόμους. Nothing more nothing less. Ούτε καίγομαι να κυκλοφορήσει ειναι η αλήθεια αλλά με ενα 50ρικο την 20αδα γιατί όχι ;

 

52 λεπτά πριν, hudson είπε:

Από την άλλη η συλλογή της "Hachette", ΚΥΡΙΑ. Ούτε προσφορές ούτε συνδρομές, ούτε πακέτα, ούτε τίποτα.

Πας παίρνεις τον τόμο από το περίπτερο, αν προλάβεις, αν δεν προλάβεις... την πάτησες. Σου δίνει ακόμα μια ευκαιρία βέβαια μέσω του GBPublishing (+ έξοδα αποστολής) και τέλος.

Δεν το λες και καλό αυτό. Αν κάποιος πες ανακαλυψε τη σειρα στον τομο 40 ή 60 και δεν μπορεί να βρει τα προηγούμενα τι θα κάνει ;

Ή θα περιμένει αγγελίες ή δεν θα αγοράσει τη σειρα (ή θα αγοραζει από το πρόσφατο χωρις το δικό μου OCD να τα έχεις αριθμητικά απο την αρχή αδιαφορώντας για τα προηγούμενα :trixes:).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λογικά διαβάζει η Radnet τα σχόλια μου γιατί δεν εξηγείται αλλιώς ότι οι τόμοι μου θα έρθουν Τρίτη μεσημεροαπόγευμα εκτός από το να θέλουν να με τιμωρήσουν με αναμονή σε τόμο Spider-Man που ξέρουν ότι τον αγαπάω πολύ. Συνέτισε με Radnet, στάξε με, κάνε μου τη ζωή κόλαση, Radnet σε ευχαριστώ, έξω οι μίζεροι από δω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.