Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1540
  • Reputation:   13757
  • Achievement Points:  1815
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

27 λεπτά πριν, Macchia nera είπε:

Για την σειρά της Μαρβελ, υπάρχει κάπου ένας κατάλογος με σημεία πώλησης ή πρέπει να ψάξω να βρω περίπτερο;

www.vintagecomics.gr

 

Πας στην καρτελα ESHOP πανω δεξια και ολα τα υπολοιπα εξαρτωνται απο την ανεση σου.

 

Στα περιπτερα ,αν βρεις, τους τελευταιους 2-3 τομους. Αν εχεις καλες σχεσεις με τον περιπτερα ρωτα τον αν μπορει να σου φερει καποια παλια, ποτε δεν ξερεις. 

 

Υπαρχει και η επιλογη παραγγελια 20τομων με εκπτωση 15% (γλυτωνεις 20 ευρω + δωρεαν μεταφορικα)

 

Η σειρα ειναι εβδομαδιαια, κυκλοφορει καθε Παρασκευη. 

 

:havefun:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  430
  • Reputation:   4278
  • Achievement Points:  596
  • Days Won:  2
  • With Us For:  825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 7/3/2022 στο 12:21 ΠΜ, ManaLeak13 είπε:

www.vintagecomics.gr

 

Πας στην καρτελα ESHOP πανω δεξια και ολα τα υπολοιπα εξαρτωνται απο την ανεση σου.

 

Στα περιπτερα ,αν βρεις, τους τελευταιους 2-3 τομους. Αν εχεις καλες σχεσεις με τον περιπτερα ρωτα τον αν μπορει να σου φερει καποια παλια, ποτε δεν ξερεις. 

 

Υπαρχει και η επιλογη παραγγελια 20τομων με εκπτωση 15% (γλυτωνεις 20 ευρω + δωρεαν μεταφορικα)

 

Η σειρα ειναι εβδομαδιαια, κυκλοφορει καθε Παρασκευη. 

 

:havefun:

Έστειλα email στην εκδοτική και μου έδωσαν σημεία πώλησης για την περιοχή που μένω.:roll:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  430
  • Reputation:   4278
  • Achievement Points:  596
  • Days Won:  2
  • With Us For:  825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 6/3/2022 στο 11:24 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

Αγορασε το ανεπιφυλακτα! Μην κοιτας τι λεμε εδω εμεις. Ειμαστε γεροπαραξενοι ολα μας φταινε :lol:

Αν δεν ακολουθεις τη σειρα ,τουλαχιστον τα Spider-man προσπαθησε να τα παρεις ,αξιζουν ! Παραβλεπεις τα λαθη ,γιατι η ουσια ειναι οτι εχουμε τα πρωτα τευχη της Marvel σε μεγαλο μεγεθος και πολυ καλο χρωματισμο! Η πλειοψηφια τους,για πρωτη φορα στη χωρα μας! Αυτο και μονο ειναι μεγαλη υποθεση οπως και να το κανουμε.

Μελλοντικα θα ειναι δυσευρετα τα συγκεκριμενα ,θα πιανουν τιμες για γελια και οσοι δεν τα παιρνουν τωρα θα χτυπαν το κεφαλι τους. Βασικη βεβαια προϋποθεση να σου αρεσουν τα υπερηρωϊκα.

 

 

 

:havefun:

Αγοράστηκε σήμερα (Spiderman Sinister Six). Ξεκίνησα από τον "περιπτερά" μου. Είχε δύο αντίτυπα αλλά και τα δύο τσακισμένα και σκισμένα. Χρειάστηκε να πάω σε άλλα τέσσερα σημεία για να το βρω. Ευτυχώς η εκδοτική μου είχε δώσει όλα τα σημεία πώλησης στην περιοχή μου και έψαξα στοχευμένα. Ρώτησα κάνα δυο αν φέρνουν προηγούμενα τεύχη και μου έδωσαν την ίδια απάντηση, "όχι". Δεν το κάνουν γιατί οι προμηθευτές τους κάνουν την ζωή δύσκολη και αργούν πολύ.

Επειδή σκοπεύω να ακολουθήσω μόνο spidey σε αυτή την σειρά, οι προηγούμενοι 3 τόμοι παραγγέλθηκαν από gb-publishing. Για όποιον ενδιαφέρεται ο πρώτος τόμος εκεί έχει ακόμα 2 ευρώ.

Επεξεργασία από Macchia nera
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1540
  • Reputation:   13757
  • Achievement Points:  1815
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 ώρα πριν, Macchia nera είπε:

Επειδή σκοπεύω να ακολουθήσω μόνο spidey σε αυτή την σειρά

 

Aυτο το σκεπτικο ειχα και εγω στην αρχη , αλλα αποδειχθηκα πολυ μα πολυ λαθος. Ειναι ολα ενα προς ενα ! Ειδικα οι Fantastic Four ειναι κορυφη. Αλλα και απο τα υπολοιπα δεν μπορω να ξεχωρισω να πω αυτο δεν μαρεσει.

 

Αργησες να μπεις στη σειρα, λογικο η τιμη να τα παρεις τωρα φανταζει βουνο. Οσοι τα παιρνουμε ενα ενα δε μας κακοφαινεται τοσο το 7ρι καθε βδομαδα. Προσωπικα δεν ακολουθω αυτη τη στιγμη αλλες εκδοσεις (περα απο οσα ΛΛ δεν εχω και θα τα τσιμπησω οταν τα βρω μαζικα) δεν ειναι κατι 28 ευρω/μηνα για το χομπυ μας.:cheers3: 

 

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  788 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 ώρες πριν, Macchia nera είπε:

Αγοράστηκε σήμερα (Spiderman Sinister Six). Ξεκίνησα από τον "περιπτερά" μου. Είχε δύο αντίτυπα αλλά και τα δύο τσακισμένα και σκισμένα. Χρειάστηκε να πάω σε άλλα τέσσερα σημεία για να το βρω. Ευτυχώς η εκδοτική μου είχε δώσει όλα τα σημεία πώλησης στην περιοχή μου και έψαξα στοχευμένα. Ρώτησα κάνα δυο αν φέρνουν προηγούμενα τεύχη και μου έδωσαν την ίδια απάντηση, "όχι". Δεν το κάνουν γιατί οι προμηθευτές τους κάνουν την ζωή δύσκολη και αργούν πολύ.

Επειδή σκοπεύω να ακολουθήσω μόνο spidey σε αυτή την σειρά, οι προηγούμενοι 3 τόμοι παραγγέλθηκαν από turnaround. Για όποιον ενδιαφέρεται ο πρώτος τόμος εκεί έχει ακόμα 2 ευρώ, με τα μεταφορικά πάει στα 4,24 αν προπληρώσεις.

Πάντως φίλε είδα μια αγγελία που πουλούσε κάποιος τους πρώτους 21 τόμους 100€ αν σκέφτεσαι να τα πάρεις όλα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  430
  • Reputation:   4278
  • Achievement Points:  596
  • Days Won:  2
  • With Us For:  825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

 

Aυτο το σκεπτικο ειχα και εγω στην αρχη , αλλα αποδειχθηκα πολυ μα πολυ λαθος. Ειναι ολα ενα προς ενα ! Ειδικα οι Fantastic Four ειναι κορυφη. Αλλα και απο τα υπολοιπα δεν μπορω να ξεχωρισω να πω αυτο δεν μαρεσει.

 

Αργησες να μπεις στη σειρα, λογικο η τιμη να τα παρεις τωρα φανταζει βουνο. Οσοι τα παιρνουμε ενα ενα δε μας κακοφαινεται τοσο το 7ρι καθε βδομαδα. Προσωπικα δεν ακολουθω αυτη τη στιγμη αλλες εκδοσεις (περα απο οσα ΛΛ δεν εχω και θα τα τσιμπησω οταν τα βρω μαζικα) δεν ειναι κατι 28 ευρω/μηνα για το χομπυ μας.:cheers3: 

 

 

Σίγουρα αξίζει η συλλογή, δεν το συζητώ. Υπάρχει οικονομική στενότης αλλά δεν ξέρω αν θα τα έπαιρνα όλα. Δεν με τραβάνε όλοι οι ήρωες είναι η αλήθεια, αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο ο σπαϊντερμαν που αξίζει. Είναι αυτός που μ'αρέσει περισσότερο όμως. Ίσως μελλοντικά να τσιμπήσω και κάποιον άλλο τόμο, δεν το αποκλείω. Είναι να μην μπεις στον χορό!! Άργησα που άργησα, του λάχιστον να συλλέξω spidey.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  430
  • Reputation:   4278
  • Achievement Points:  596
  • Days Won:  2
  • With Us For:  825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

29 λεπτά πριν, daredevil21 είπε:

Πάντως φίλε είδα μια αγγελία που πουλούσε κάποιος τους πρώτους 21 τόμους 100€ αν σκέφτεσαι να τα πάρεις όλα. 

Ναι την έχω δει την αγγελία, ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλά μου παιδιά.

Ξέρει κανείς τι περιλαμβάνει ο νέος τόμος των Φ4? Κανένα annual? Κανένα κομβικό σημείο της ιστορίας τους?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1540
  • Reputation:   13757
  • Achievement Points:  1815
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

αλά μου παιδιά.

Ξέρει κανείς τι περιλαμβάνει ο νέος τόμος των Φ4? Κανένα annual? Κανένα κομβικό σημείο της ιστορίας τους?

 Eχει το Annual #2  + 3 κανονικα τευχη (29-31) . Το Annual εχει το origin story του Dr. Doom :valt:

Eπισης επιτελους θα μαθουμε ,τι στο καλο συμβαινει στην Yancy Street και γιατι τους αναφερει σε τοσα τευχη. Ελπιζω δηλαδη. :)

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 Eχει το Annual #2  + 3 κανονικα τευχη (29-31) . Το Annual εχει το origin story του Dr. Doom :valt:

Eπισης επιτελους θα μαθουμε ,τι στο καλο συμβαινει στην Yancy Street και γιατι τους αναφερει σε τοσα τευχη. Ελπιζω δηλαδη. :)

Ωραία. Θα το πάρω τότε στα σίγουρα!!! Thanks pal

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38133
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   75
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  919 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο σάιτ έγραφε τόσο καιρό ότι ο τόμος 23 κυκλοφορεί στις 10 Μαρτίου ενώ τώρα λέει 11... Γνωρίζει κάποιος ποτέ θα κυκλοφορήσει τελικά στα περίπτερα για να μην πηγαίνω τζάμπα και ψάχνω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5268
  • Reputation:   56263
  • Achievement Points:  5440
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Στις 11 θα βγει, την Παρασκευή. Είναι γνωστό το πρόβλημα: Αυτός που βάζει τις ημερομηνίες στην ιστοσελίδα τους δυσκολεύεται να κατανοήσει ότι όταν μια φορά ο τόμος βγει Πέμπτη λόγω κάποιας αργίας, μετά πρέπει να προσθέσει 8 ημέρες για να βρει την επόμενη ημερομηνία κυκλοφορίας και όχι 7.

 

Λίγες μέρες πριν την κυκλοφορία του τόμου αντιλαμβάνεται το λάθος του και το διορθώνει... τα ίδια είχαμε και μετά τα Χριστούγεννα/Πρωτοχρονιά... :Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38133
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   75
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  919 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ constantinople Σε ευχαριστώ που μου το είπες γιατί θα έψαχνα αυριο σ'όλα τα περίπτερα 😂

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

9 ώρες πριν, constantinople είπε:

Στις 11 θα βγει, την Παρασκευή. Είναι γνωστό το πρόβλημα: Αυτός που βάζει τις ημερομηνίες στην ιστοσελίδα τους δυσκολεύεται να κατανοήσει ότι όταν μια φορά ο τόμος βγει Πέμπτη λόγω κάποιας αργίας, μετά πρέπει να προσθέσει 8 ημέρες για να βρει την επόμενη ημερομηνία κυκλοφορίας και όχι 7.

Βρήκα τον άνθρωπο που κάνει αυτή τη δουλειά.

CDpZE-BWMAIkKIZ.jpeg.jpg

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σήμερα διάβασα μαζεμένες αρκετές σελίδες εδώ και θα ήθελα να κάνω μία παρατήρηση ως Ντόκτορ (όπως και ο φίλος Μανιτού). Doctor ή Dr δεν είναι όνομα είναι λέξη/τίτλος. Στα ελληνικά είναι Δρ ή Δόκτωρ. Όπως τον Mister τον μεταφράζουμε "Κύριος" έτσι και ο Dr είναι Δρ ή Δόκτωρ. Πάμε παρακάτω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1948
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2894 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1540
  • Reputation:   13757
  • Achievement Points:  1815
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

38 λεπτά πριν, averel είπε:

 

 

 

O ευρεως γνωστος Δοκτωρ Ποιος  :lol:

 

 

Πριν από 1 ώρα, Kurdy Malloy είπε:

Στα ελληνικά είναι Δρ ή Δόκτωρ. Όπως τον Mister τον μεταφράζουμε "Κύριος" έτσι και ο Dr είναι Δρ ή Δόκτωρ. Πάμε παρακάτω.

 

Ας υποθεσουμε οτι εγω ειμαι λαθος. Ο τιτλος που εσεις οι παλιοτεροι ξερετε και αγοραζατε , Master of Kung Fu, γιατι δεχτηκατε απριορι τη μεταφορα σε Μαστερ Κουγνκ-Φου και οχι ο Δασκαλος του Κουγνκ Φου ? Ο Δασκαλος θελει καποιος να μου πει δεν ειναι Ελληνικοτατη λεξη και ειναι ο Μαστερ???

 

Μηπως φτασαμε στο σημειο να διαλεγουμε οτι θελουμε ή οτι μας συμφερει και απλα να κρινουμε τον αλλον ενω ισως εχει δικιο? Λεω εγω τωρα :thinking:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αυτό είναι whataboutism και δεν έχω όρεξη να μπω σε τέτοια κουβέντα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

30 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Αυτό είναι whataboutism και δεν έχω όρεξη να μπω σε τέτοια κουβέντα :)

Την προηγούμενη φορά σε άλλο θέμα είχες αναφέρει το "flame bait". Τώρα αυτό. 

Να ξέρεις είναι πιασάρικα και τα χρησιμοποιώ στον εργασιακό μου βίο!!!! :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5268
  • Reputation:   56263
  • Achievement Points:  5440
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, ManaLeak13 said:

Ας υποθεσουμε οτι εγω ειμαι λαθος. Ο τιτλος που εσεις οι παλιοτεροι ξερετε και αγοραζατε , Master of Kung Fu, γιατι δεχτηκατε απριορι τη μεταφορα σε Μαστερ Κουγνκ-Φου και οχι ο Δασκαλος του Κουγνκ Φου ? Ο Δασκαλος θελει καποιος να μου πει δεν ειναι Ελληνικοτατη λεξη και ειναι ο Μαστερ???

 

Μηπως φτασαμε στο σημειο να διαλεγουμε οτι θελουμε ή οτι μας συμφερει και απλα να κρινουμε τον αλλον ενω ισως εχει δικιο? Λεω εγω τωρα :thinking:

 

Το "Μάστερ" ήταν ο τίτλος της σειράς και εμφανιζόταν μόνο στο εξώφυλλο και την κορυφή της 1ης σελίδας.

 

Στα μπαλονάκια μέσα στο τεύχος, όταν έγραφε "Μάστερ", έβαζαν "Δάσκαλε".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1540
  • Reputation:   13757
  • Achievement Points:  1815
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

37 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Το "Μάστερ" ήταν ο τίτλος της σειράς και εμφανιζόταν μόνο στο εξώφυλλο και την κορυφή της 1ης σελίδας.

 

Στα μπαλονάκια μέσα στο τεύχος, όταν έγραφε "Μάστερ", έβαζαν "Δάσκαλε".

 

Aρα να δεν ειναι μονο η Radnet που άλλα γραφει στο εξωφυλλο άλλα μεσα.. (μοχθηροι εξι - σινιστερ σιξ). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  638
  • Reputation:   4771
  • Achievement Points:  660
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

1 ώρα πριν, ManaLeak13 είπε:

Ο τιτλος που εσεις οι παλιοτεροι ξερετε και αγοραζατε , Master of Kung Fu, γιατι δεχτηκατε απριορι τη μεταφορα σε Μαστερ Κουγνκ-Φου και οχι ο Δασκαλος του Κουγνκ Φου ? Ο Δασκαλος θελει καποιος να μου πει δεν ειναι Ελληνικοτατη λεξη και ειναι ο Μαστερ???

 

Αυτός που είναι πολύ καλός σε μια τέχνη λέγεται "Μάστορας ή  με παρόμοιο, άλλο ομμόριζο, ομόηχο, αναλόγως του πεδίου δράσης της τέχνης του, πχ "Μαέστρος" στην μουσική, "Μάστρο - τάδε" σε λαϊκή κλπ

Ο ήρωας της ιστορίας εδώ δεν ήταν "Δάσκαλος" να χει μια σχολή και να διδάσκει εκεί σταθερά κάποιους μαθητές. Ήταν μάστορας στην τέχνη του, το Κουνγκ φου, που πήγε ταξίδι στις Η.Π.Α. για να σπουδάσει και να πάρει την ακαδημαϊκη Αγγλοσαξωνική διαβάθμιση σπουδών Master. 

Άρα ταίριαζε πολύ πιστεύω το Μάστερ Κουνγκ-Φου μιας και το μαστερ λόγω του μάστορα ακούγεται πολύ οικείο και ειναι ευρέως κατανοητό. 

Άλλωστε, το “μάστορας” πρέπει να είναι Ελλληνικής προέλευσης λέξη. Πρέπει να έχει αρχική ρίζα το “μέγιστος” που έγινε λατινικά “magister”. Συγγενείς λέξεις: master, Meister (Γερμ.), maestro, maitre, κλπ. Ξαναγύρισε στα Ελληνικά ως “μάστορας”. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5628
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

image.thumb.png.34fcff90bca3240d0b1eaf47fc53ae63.pngimage.png.d8f9260dfad99aae0f791c5cb3388eeb.png

Με βάλατε σε σκέψεις 🤔

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5268
  • Reputation:   56263
  • Achievement Points:  5440
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, ManaLeak13 said:

 

Aρα να δεν ειναι μονο η Radnet που άλλα γραφει στο εξωφυλλο άλλα μεσα.. (μοχθηροι εξι - σινιστερ σιξ). 

 

Άτοπο το παράδειγμα που δίνεις. Μιλάμε για τον ΤΙΤΛΟ ενός περιοδικού και όχι τι καπνίζει του καθενός να βάλει στο εξώφυλλο κάθε βδομάδα. π.χ. το περιοδικό μπορεί να λέγεται FANTASTIC FOUR  και να έχει αυτόν τον τίτλο στο εξώφυλλο του αλλά στο εσωτερικό του να αναφέρονται ως 4 Φανταστικοί. Δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί.

 

Επίσης σχετικά με τα περί μάστορα/κάστορα κλπ. το Master στον τίτλο αναφέρεται στο ότι ο πρωταγονιστής είναι Master της τέχνης του Κουνγκ Φου. Μέσα στο τεύχος κανείς δεν τον λέει Μάστερ για να χρειαστεί να το μεταφράσουν.

 

Όταν όμως παρουσιάζεται κανένας κινέζος κουνγκφούκιος 800 ετών και βάλε να διδάξει πως να ρίχνεις καμιά μαεστρική κατραπακιά, και στο αγγλικό κείμενο λέει "tell me Master", στο ελληνικό λέει "Πες μου Δάσκαλε". :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η μετάφραση σε θέματα τέχνης (βιβλία,κόμικς,ταινίες,ποίηση κλπ) είναι πολύ δύσκολη και σοβαρή υπόθεση.
Θέλει τρελές γνώσεις και ο μεταφραστής πρέπει να έχει ''κεραίες'' στο μυαλό του για να ''νιώθει'' το ύφος του καλλιτέχνη που μεταφράζει.
 
Ας πούμε στα κόμικς με λίγο μελέτη και λίγο καλή αισθητική μπορείς να πάρεις καλές αποφάσεις.
 
Παράδειγμα: Στα Ελληνικά ο ''Δόκτωρ Χταπόδιας'' είναι άθλιο αρα λές Δρ.Οκτάπους. Αλλά όταν έρθει η ώρα πρέπει να κάνεις και το αντίθετο,
o Cyclops απο τους X men αυτόματα λές ''Ο κύκλωπας''
 
Αυτά που αναφέρω είναι εύκολες περιπτώσεις, αλλά στα δύσκολα είναι που θέλεις τον καλό μεταφραστή και τις καλές αποφάσεις του.
 
υ.γ
 
Καλά για εξώφυλλο δεν το συζητάω καν, ακόμα κράζω την Οξυ με το εξώφυλλο ''Μπάτμαν Ο Γελαστός Άντρας'' απλά τραγικό.
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5268
  • Reputation:   56263
  • Achievement Points:  5440
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 min ago , Guts said:
Παράδειγμα: Στα Ελληνικά ο ''Δόκτωρ Χταπόδιας'' είναι άθλιο αρα λές Δρ.Οκτάπους.

 

Ένα λεπτό! Το Όκταπους είναι το επώνυμο του, άρα δεν χωράει μετάφραση εδώ. Το Doctor ομως είναι ο τίτλος του που στα ελληνικά λέγεται Δόκτωρ, γι'αυτό και επιδέχεται μετάφρασης. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο πρέπει να λέμε και Δόκτωρ Στρέιντζ.

 

Αντίθετα π.χ. της Storm των Χ-ΜΕΝ, το Storm δεν είναι επώνυμο της αλλά το όνομα που την φωνάζουν λόγω των δυνάμεων της και πολύ καλά αποδίδεται στα Ελληνικά ως Θύελλα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 min ago , constantinople said:

 

Ένα λεπτό! Το Όκταπους είναι το επώνυμο του, άρα δεν χωράει μετάφραση εδώ. Το Doctor ομως είναι ο τίτλος του που στα ελληνικά λέγεται Δόκτωρ, γι'αυτό και επιδέχεται μετάφρασης. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο πρέπει να λέμε και Δόκτωρ Στρέιντζ.

 

Αντίθετα π.χ. της Storm των Χ-ΜΕΝ, το Storm δεν είναι επώνυμο της αλλά το όνομα που την φωνάζουν λόγω των δυνάμεων της και πολύ καλά αποδίδεται στα Ελληνικά ως Θύελλα. 

 

Σωστός, ε γι'αυτό λέω θέλει μελέτη και γνώσεις για να πάρεις απόφαση.
 
Εγώ την Storm θα την έλεγα Στόρμ γιατί θα ήθελα να μπορώ να αναφέρω σε προτάσεις π.χ ''Η Στορμ δημιουργεί μια μεγάλη θύελλα''
''Η Στορμ χάθηκε μέσα στην καταιγίδα'' και πολλές άλλες περιπτώσεις που ''βολεύει'' να την πείς Στορμ!
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5268
  • Reputation:   56263
  • Achievement Points:  5440
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

6 min ago , Guts said:

Εγώ την Storm θα την έλεγα Στόρμ γιατί θα ήθελα να μπορώ να αναφέρω σε προτάσεις π.χ ''Η Στορμ δημιουργεί μια μεγάλη θύελλα''

 

Μπορείς να το πεις με άλλες λέξεις. Στα αγγλικά τι λένε, Storm creates a big storm?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1540
  • Reputation:   13757
  • Achievement Points:  1815
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

57 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Επίσης σχετικά με τα περί μάστορα/κάστορα κλπ. το Master στον τίτλο αναφέρεται στο ότι ο πρωταγονιστής είναι Master της τέχνης του Κουνγκ Φου. Μέσα στο τεύχος κανείς δεν τον λέει Μάστερ για να χρειαστεί να το μεταφράσουν.

 

Και παλι ομως εχουμε λαθος τιτλο ,γιατι επρεπε να λεγεται Μαστερ Του Κουνγκ Φου (παραλειπουν το του). Οπως επισης σε εναν αλλο παλιο αμερικανικο τιτλο , το Howard the Duck, το μετεφεραν ως "Χαουαρντ Ντακ" που ειναι εντελως λαθος. Το σωστο ειναι Χαουαρντ η παπια ,καθως το Duck δεν ειναι επιθετο ειναι προσωνυμιο ! 

Επομενως κοιτανε τι ακουγεται πιο πιασαρικο ,οχι να μεταφραζουν σωστα !

 

Αρα να μην κραζουμε μονο τα συγχρονα λαθη.Παλια γινοταν πολυ χειροτερα ή τουλαχιστον εξισου ασχημες μεταφορες.

 

Για μενα το ιδανικοτερο θα ηταν μια εκδοση με ελληνικη μεταφραση αλλα τα ονοματα να μενουν στα αμερικανικα ως εχουν.

Πχ Και ορμηξε πανω στον Spider-man ο πιο θανασιμος εχθρος του, o Dr.Octopus, μαζι με τη βοηθεια των Volture και Εlectro. 

Πρακτικο, ομορφο χωρις να δημιουργει ουτε προβληματα ουτε συνχυση στις μεταφρασεις

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  930 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 hours ago, constantinople said:

 

Μπορείς να το πεις με άλλες λέξεις. Στα αγγλικά τι λένε, Storm creates a big storm?

 

Εμείς έχουμε την Ελληνική γλώσσα που μπορείς να κάνεις θαύματα αν έχεις έμπνευση, γιατί είναι πολύ πιο ''πλούσια'' σε λεξιλόγιο.
 
Εγώ είχα διαβάσει πιτσιρικάς τον Μαύρο Φοίνικα (X men) και είχα χάσει τη μπάλα με το ποιος είναι ο Φοίνικας και γιατι στο άσχετο αναφέρουν μια Θύελλα. χαχαχα :)
Εντάξει ήμουν 11 χρονών αλλα και τώρα που το διάβασα δεν καθόταν καλά το Θύελλα.
 
Edit
Στα Αγγλικά δεν σώζεται το Storm...στα Ελληνικά όμως μας ''εξυπηρετεί'' καλύτερα στην απόδοση του χαρακτήρα και των υπερδυνάμεών του.
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.