Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 hours ago, BATNICK said:

Όπως θα διαβάζαμε και σε κάποιο τεύχος του Αστερίξ "O tempora o mores"...

 

Το τραβούσε εδώ να μπει και το σχέδιο του Κικερώνα που πετάει τα χαρτιά του ενώ λέει την φράση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13506
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

15 ώρες πριν, BATNICK είπε:

ας διαβάζω πόσες σελίδες τώρα να συζητάτε το ίδιο θέμα. Έχουν ειπωθεί παρά πολλά σωστά επιχειρήματα και αρκετά γελοία. Δε θα μπω στη κουβέντα, ούτως ή άλλως με έχουν καλύψει σε τεράστιο βαθμό οι προλαλήσαντες. Ένα μόνο πράγμα θέλω να σχολιάσω. Είναι θλιβερό που έχουμε φτάσει σαν λαός στο σημείο να ντρεπόμαστε για την ίδια μας τη γλώσσα. Και δεν μας αρκεί να 'μαστε εμείς οι φανατικά ξενομανείς, όχι θέλουμε αν είναι δυνατόν να γίνουν σαν τα μούτρα μας και όσοι λαοί τολμάνε το αυτονόητο, να σέβονται και να χρησιμοποιούν τη μητρική τους γλώσσα. Όπως θα διαβάζαμε και σε κάποιο τεύχος του Αστερίξ "O tempora o mores"...

 

Δεν ξερω αμα αναφερεσαι σε εμενα προσωπικα, αλλά θα σου απαντησω για μενα ,γιατι για τους υπολοιπους δεν μπορω να εκφερω αποψη. Δεν εχω κανενα θεμα με την ελληνικη γλωσσα, καμια ξενομανια, ισα ισα πιστευω οτι μπορω να χειριστω αρτια τον λογο μου (18.5 εκθεση στις πανελληνιες παρακαλω :valt:). Οπότε προς εμενα το επιχειρημα περι χρησης λογου και ντροπης, ειναι ατοπο.

 

Ομως άλλο η καθημερινοτητα και αλλο το κομικς. Στα κομιικς, εγω παντα, θελω να τα διαβαζω αυτουσια οπως γραφτηκαν. Δεν εχει καμια σχεση με αμερικανικα ελληνικα ή οτι αλλο. Το ιδιο θα πιστευα αν σχολιαζαμε μια εκδοση πχ Γερμανικη που το ονομα ενος χαρακτηρα ηταν Johan δεν θα θελα να το διαβασω Γιαννης αλλα Γιόχαν. Οπως και στα Disney γουσταρω να διαβαζω Ντοναλντ και οχι Παπερινο και λοιπες αηδιες που εχουν οι Ιταλοι και οι υπολοιποι Ευρωπαιοι.

 

Θα μου πεις αγορασε τα αμερικανικα. Ε δε γινεται αυτο, περα οτι ειναι εξαφανισμενα, ειναι και απειρως ακριβοτερα.Ακομα και οι Deluxe εκδοσεις Omnibus κοστιζουν το λιγοτερο 100-120 ευρω ο τομος!  Και ακριβοτερα να μην ηταν, παλι δεν ειναι το ιδιο να πας στο περιπτερο 10 λεπτα με το να συνεννοεισαι με τις ωρες στο ebay με τον εκαστοτε πωλητη.

 

:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

38 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Δεν ξερω αμα αναφερεσαι σε εμενα προσωπικα, αλλά θα σου απαντησω για μενα ,γιατι για τους υπολοιπους δεν μπορω να εκφερω αποψη. Δεν εχω κανενα θεμα με την ελληνικη γλωσσα, καμια ξενομανια, ισα ισα πιστευω οτι μπορω να χειριστω αρτια τον λογο μου (18.5 εκθεση στις πανελληνιες παρακαλω :valt:). Οπότε προς εμενα το επιχειρημα περι χρησης λογου και ντροπης, ειναι ατοπο.

 

Ομως άλλο η καθημερινοτητα και αλλο το κομικς. Στα κομιικς, εγω παντα, θελω να τα διαβαζω αυτουσια οπως γραφτηκαν. Δεν εχει καμια σχεση με αμερικανικα ελληνικα ή οτι αλλο. Το ιδιο θα πιστευα αν σχολιαζαμε μια εκδοση πχ Γερμανικη που το ονομα ενος χαρακτηρα ηταν Johan δεν θα θελα να το διαβασω Γιαννης αλλα Γιόχαν. Οπως και στα Disney γουσταρω να διαβαζω Ντοναλντ και οχι Παπερινο και λοιπες αηδιες που εχουν οι Ιταλοι και οι υπολοιποι Ευρωπαιοι.

 

Θα μου πεις αγορασε τα αμερικανικα. Ε δε γινεται αυτο, περα οτι ειναι εξαφανισμενα, ειναι και απειρως ακριβοτερα.Ακομα και οι Deluxe εκδοσεις Omnibus κοστιζουν το λιγοτερο 100-120 ευρω ο τομος!  Και ακριβοτερα να μην ηταν, παλι δεν ειναι το ιδιο να πας στο περιπτερο 10 λεπτα με το να συνεννοεισαι με τις ωρες στο ebay με τον εκαστοτε πωλητη.

 

:havefun:

 

Τα περί ξενομανίας κλπ που ανέφερα, δεν πήγαιναν σε σένα προσωπικά αλλά γενικά στην όλη νοοτροπία που έχουμε στη χώρα, είτε μιλάμε για κόμικς είτε για το οτιδήποτε. Η λογική μας σαν λαός είναι "στ' αγγλικά ακούγεται πιο κουλ". Όσο για τ' άλλα, έχεις τη γνώμη σου, έχω τη δική μου. Δεν πρόκειται επ' ουδενί να συμφωνήσουμε και δεν υπάρχει και λόγος να επεκταθώ σε επιχείρηματα αφού έχουν όλα ειπωθεί.

@ StefanosPap επειδή το ζήτησες...

810876594_.thumb.png.2e8ae33d8882856c64c15c475cb33d9e.png

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Οι Βραζιλιάνοι έχουν κι αυτοί λάθη στις εκδόσεις τους, αλλά φαίνεται η διαφορετική νοοτροπία της έκδοσης σε σχεση με τη δική μας. Τους Χ-Μεν τους ξεκίνησαν πολύ νωρίς, μόλις στον 3ο τόμο. Πάντως, ούτε εκεί τηρείται σωστή χρονολογική σειρά (πχ πρώτα ξεκινανε οι Εκδικητές και μετα ακολουθούν οι τόμοι του Θωρ και του Χουλκ). Πάρα πολύ ριγμένοι στη "μοιρασιά" είναι φυσικά οι 4 Φανταστικοί.
Όμως έτσι κι αλλιώς μιλάμε για μια σειρά με διαφορετική νοοτροπία, πιο κοντά στον αναγνώστη κόμικς. Πού οφείλεται αυτό; Μάλλον στο ότι από πίσω είναι η βραζιλιάνικη ΡΑΝΙΝΙ.

Εδώ είναι και η σελίδα με τους τόμους που κυκλοφόρησαν και τις προσεχείς κυκλοφορίες.

https://loja.panini.com.br/panini/solucoes/Busca.aspx?fcp=68347

 

Η σειρά μόλις ξεκίνησε να κυκλοφορεί και στην Πορτογαλία! Όπως φαίνεται, θα ακολουθεί τη βραζιλιάνικη έκδοση. Η εκδοτική αν καταλαβα καλά, είναι κάποια Atlantico Press.
Εδώ εχει ένα βίντεο παρουσίασης.
https://www.youtube.com/watch?v=bVZ1VflFDv0

 

Α, και κάτι άλλο! Αν καταλαβα καλά, η σειρά στην Πορτογαλία κυκλοφορεί κάθε Σάββατο. Και ίσως κυκλοφορεί ως ενθετο σε εφημερίδα, την Correio da Manhã.

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Η πορτογαλική σειρά. Το Σάββατο 5/3, 1 ευρώ συν την εφημερίδα ο πρώτος τόμος!

https://campanha.cmjornal.pt/colecao-classica-marvel/

 

Με κλικ στο "Αγορά", ο Σπάιντερμαν βγαινει πάλι στο 1 ευρώ, οι 4 Φανταστικοί στα 8,95!!!

 

 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Όσο κι αν ψάχνω για τα πορτογαλικά, δε βγάζω άκρη με την κυκλοφορία μαζί με την εφημερίδα, κατά πόσο ισχύει. Σίγουρα πάντως κυκλοφορεί και ως ανεξάρτητη έκδοση.
Ίσως υπάρχει κάποια προώθηση προϊόντος από την εφημερίδα για αρχή . Πάντως η συνδρομή των Πορτογάλων είναι 529 ευρώ για 60 τεύχη! Ξεκίνησαν τη σειρά μέσα στην κρίση. Στη Βραζιλία επίσης υπήρξε μια μικρή αύξηση κι έχει πάει στα 6,66 ευρώ από τα 6,3.

Γενικά λόγω της κρίσης φοβαμαι ότι το "καλά" στις πωλήσεις με συνθήκες προ 6μήνου, ίσως να μην αρκεί για τις τωρινές συνθήκες. Ελπίζω να αντέξει η ελληνική σειρά με σταθερή τιμή. Κι ας διαβάζω Μόλεκιουλ Μαν, Ρεντ Γκόουστ και Εξεκιούσιονερ εναντίον Τζεβλαμπλόκουμ Θινγκ και χωρίς αρίθμηση σελίδων και χωρίς στηλη αναγνωστών κλπκλπ.

 

Με τιμή 8 και 8,5 ευρώ, δε νομίζω ότι θα συνέχιζα τη συλλογή...

 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13506
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

H Πορτογαλλια δεν εχει ομως καλυτερη οικονομια απο εμας ? :thinking: Όταν εδω ο βασικος μισθος ειναι 570 , ποσο χειροτερα να ειναι απο μας? Χωρις να ξερω ,το ψιλοαποκλειω να εχουν τα χαλια τα δικα μας.

 

7 ευρω εδω 9 εκει ,στα ιδια ειμαστε νομιζω.

 

Μεγαλο συν στην έκδοσή τους ειναι οτι εχουν αριθμηση οι σελιδες! Το αυτονοητο δηλαδη ! ΓΙα την ποιοτητα του χαρτιου δεν μπορουμε να εκφερουμε αποψη.

 

Να πω την αληθεια και εγω φοβαμαι για αυξηση τιμης στα δικα μας. Απο το 61 και μετα ισως γιατι τωρα το εχουν "κλεισμενο" με τις συνδρομες.

Μια αυξηση απο 28 το μηνα στα 35 πχ, δεν ειναι κατι αποτρεπτικο, αλλά ειναι εξτρα βραχνας στην τσεπη μας.... Μετα ισως αναγκαστουμε να αφησουμε καποιους ηρωες :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Οι Ιταλοί, παρόλο που στη σελίδα της Γκαζέτα δείχνει τιμή 8 ευρώ, νομίζω ότι το αγοράζουν στα 7. Κάπου είχα διαβάσει να σχολιάζουν ότι το αγοράζουμε στην ίδια τιμή με αυτούς. Τους είχε παραξενέψει.

Στα 8 ευρώ, δεν ξέρω κατά πόσο θα με καλύπτει η σειρά ως έκδοση. Ας πούμε, αν είχε ξεκινήσει από τα 8 ευρώ, ίσως και να μην την ξεκινούσα.

Οι καιροί γίνονται πιο δύσκολοι και για τους αναγνώστες.


Βέβαια, για τους Πορτογάλους μου κάνει ακόμη μεγαλύτερη εντύπωση που το ξεκινάνε από τα 9 ευρώ, γιατί αυτοί ουσιαστικά παίρνουν την έκδοση έτοιμη από τη Βραζιλία. Μόνο τη στήλη αλληλογραφίας των Βραζιλιάνων χρειάζεται να αφαιρέσουν. Όλα τα υπόλοιπα τα βρίσκουν έτοιμα. Για να το ξεκινάνε από τα 9 ευρώ, ή υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στο κόστος ή έχουν άλλου είδους πρόβλημα οι εκδότες :lol: .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4440
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  759 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

50 λεπτά πριν, theforce είπε:

Όσο κι αν ψάχνω για τα πορτογαλικά, δε βγάζω άκρη με την κυκλοφορία μαζί με την εφημερίδα, κατά πόσο ισχύει. Σίγουρα πάντως κυκλοφορεί και ως ανεξάρτητη έκδοση.
Ίσως υπάρχει κάποια προώθηση προϊόντος από την εφημερίδα για αρχή . Πάντως η συνδρομή των Πορτογάλων είναι 529 ευρώ για 60 τεύχη! Ξεκίνησαν τη σειρά μέσα στην κρίση. Στη Βραζιλία επίσης υπήρξε μια μικρή αύξηση κι έχει πάει στα 6,66 ευρώ από τα 6,3.

Γενικά λόγω της κρίσης φοβαμαι ότι το "καλά" στις πωλήσεις με συνθήκες προ 6μήνου, ίσως να μην αρκεί για τις τωρινές συνθήκες. Ελπίζω να αντέξει η ελληνική σειρά με σταθερή τιμή. Κι ας διαβάζω Μόλεκιουλ Μαν, Ρεντ Γκόουστ και Εξεκιούσιονερ εναντίον Τζεβλαμπλόκουμ Θινγκ και χωρίς αρίθμηση σελίδων και χωρίς στηλη αναγνωστών κλπκλπ.

 

Με τιμή 8 και 8,5 ευρώ, δε νομίζω ότι θα συνέχιζα τη συλλογή...

 

Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες . Είναι ωραίο να συγκρίνεις τις τιμές της συλλογής, αναλογιζομενος βέβαια την οικονομική κατάσταση της κάθε χώρας. Σε ότι αφορά το σχόλιο του @ ManaLeak13  λογικά και οι Πορτογάλοι θα γκρινιάζουν για την τιμή, αν λάβουμε υπόψην μας ότι ο κατώτατος τους αυξήθηκε πριν λίγο καιρό.

Σε άλλα νέα, για όποιον του αρέσει να ψάχνει, υπάρχει μια ομάδα στο φβ,λέγεται super eroi classic fans, είναι Ιταλοί που ασχολούνται με την συλλογή. Ανεβάζουν και Βραζιλιάνοι - Πορτογάλοι εκεί (αυτούς έχω δει μέχρι στιγμής). Είναι ανοιχτή η ομάδα, μπαίνετε και τσεκάρετε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13506
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

5 λεπτά πριν, daredevil21 είπε:

Σε άλλα νέα, για όποιον του αρέσει να ψάχνει, υπάρχει μια ομάδα στο φβ,λέγεται super eroi classic fans, είναι Ιταλοί που ασχολούνται με την συλλογή.

 

Τι μας περιμενει να λες :lol: Οσοι μενουν με μαναδες , συζυγους ή οποιαδηποτε άλλη μορφη γκρινιας , τι εχουν/εχουμε να ακουσουμε σε 2-3 χρονια απο τωρα ...

 

 

275009552_4785229568242968_8331249801460712092_n.jpg

275671558_10227955609415135_863519899384912439_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4440
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  759 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τι ακούμε ήδη πες :shit2: Μόνο οικογένεια? Βάλε και τους φίλους μέσα που έχουν άλλα χόμπι και όταν τυχαίνει και πάτε παρέα περίπτερο για τσιγάρα κτλ και σε βλέπουν με το κόμικ στο χέρι : "Ρε μπέμπη τι είναι αυτά που αγοράζεις?"  24 εγώ εντωμεταξυ. Bullying μας κάνουνε φίλε ασεεε :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13506
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

44 λεπτά πριν, daredevil21 είπε:

"Ρε μπέμπη τι είναι αυτά που αγοράζεις?"

 

Oι μπεμπηδες δεν ξερουν να διαβαζουν να τους λες :lol:. Και εμενα ειναι καποιοι που θεωρουν τα κομικ γενικοτερα ,παιδικα αναγνωσματα (κατα κοινον μικιμαουδες). Δεν το φερνω ποτε σαν θεμα συζητησης,ουτε αγοραζω μπροστα τους. Τι να συζητησεις εξαλλου με εναν που εχει τερμα αγνοια επι του θεματος και δεν τον ενδιαφερει να αλλαξει η αποψη του...

 

Αμα θες να αποφυγεις το τρολαρισμα ,πηγαινε μονος Παρασκευη μεσημερακι στο περιπτερο ,με την ανεση σου. ;)

 

Στην παρεα εμενα ολοι εχουν χομπι το μακρυ τους και το κοντο τους. Απο playstation μεχρι φωτογραφια ή ταξιδια. Δεν με ενδιαφερουν αλλά ποτε δεν τα κατακρινω. Εμενα μου ακουγεται κουφο 30 35 40 χρονων μαντραχαλος να τρεχεις σε ψηφιακα λιβαδια με ενα σπαθι και να κυνηγας γιγαντια τερατα ή να παιζεις φιφα και προ με ανθρωπακια. Περι ορεξεως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5478
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Προσωπικά προτιμώ τη χρονολογική σειρά που ακολούθησε η radnet, σύμφωνα με τους Ιταλούς, σε σχέση με τη Βραζιλιάνικη panini. Μπορεί να δυσανασχετησαν αρκετοί αναγνώστες με το μεγάλο αριθμό τευχών FF4 (6 στα πρώτα 16), αλλά τώρα η σειρά τρέχει ομαλά, με ποικιλία υπερηρωων, και θα πάει ακόμη καλύτερα, όταν σταματήσουν οι 10σελιδες ή 12σελίδες ιστορίες των Iron-man, Hulk, Captain America και προστεθούν οι X-men. Στο θέμα των πωλήσεων, σίγουρα επηρέασαν αρνητικά τα πολλά τεύχη των FF4, αφού δεν τους θεωρώ πολύ δημοφιλείς στο Ελληνικό αναγνωστικό κοινό, αν κρίνω και από τις προβολές των βίντεο της σειράς, στο κανάλι Mostly Unboxing (youtube). 

 

Υ. Γ

Η δική μου σειρά προτίμησης μέχρι και σήμερα, έχοντας φτάσει στον 23 τόμο, είναι η εξής :

1. Spider-man

2. Iron-man 

3. Daredevil 

4. Fantastic Four 

5. Thor

6. Hulk

7. Avengers

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Oι μπεμπηδες δεν ξερουν να διαβαζουν να τους λες :lol:. Και εμενα ειναι καποιοι που θεωρουν τα κομικ γενικοτερα ,παιδικα αναγνωσματα (κατα κοινον μικιμαουδες). Δεν το φερνω ποτε σαν θεμα συζητησης,ουτε αγοραζω μπροστα τους. Τι να συζητησεις εξαλλου με εναν που εχει τερμα αγνοια επι του θεματος και δεν τον ενδιαφερει να αλλαξει η αποψη του...

 

Αμα θες να αποφυγεις το τρολαρισμα ,πηγαινε μονος Παρασκευη μεσημερακι στο περιπτερο ,με την ανεση σου. ;)

 

Στην παρεα εμενα ολοι εχουν χομπι το μακρυ τους και το κοντο τους. Απο playstation μεχρι φωτογραφια ή ταξιδια. Δεν με ενδιαφερουν αλλά ποτε δεν τα κατακρινω. Εμενα μου ακουγεται κουφο 30 35 40 χρονων μαντραχαλος να τρεχεις σε ψηφιακα λιβαδια με ενα σπαθι και να κυνηγας γιγαντια τερατα ή να παιζεις φιφα και προ με ανθρωπακια. Περι ορεξεως...

Aπό τη μία θα τρολάρουν και από την άλλη θα πάρουν την γυναίκα από το χέρι να πάνε να δούνε Avengers endgame kai Spiderman no way home...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 3/10/2022 at 10:40 PM, Kurdy Malloy said:

Αν δείτε αθλητικά θα το έχετε παρατηρήσει (πχ Hamilton - Hammertime)

 

Ψαγμένος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

3 ώρες πριν, karolos79 είπε:

Προσωπικά προτιμώ τη χρονολογική σειρά που ακολούθησε η radnet, σύμφωνα με τους Ιταλούς, σε σχέση με τη Βραζιλιάνικη panini. 

Αν εξαιρέσουμε τους Χ-men, που κάθε καινούρια έκδοση έχει το πλεονέκτημα ότι αν θέλει μπορεί να τους ξεκινήσει νωρίτερα, η έκδοση των Ιταλών και η δική μας, χρονολογικά είναι πολύ πιο σωστές. Θα μπορούσαν να γίνουν κάποιες μικρορυθμισεις στη δική μας όσον αφορά τον Iron Man που στα ιταλικά προηγείται περίπου ένα χρόνο σε σχέση με τους υπόλοιπους, αλλά και πάλι κι εγώ προτιμώ αυτή τη χρονολογική σειρά από τη βραζιλιανικη. 

 

Στη βαθμολογία, βάζω 1ο τον Σπαιντερμαν, 2ους τους 4Φ, 3ο τον Θορ στην 4η Αιρον Μαν και Hulk, 6.Αβεντζερς 7.Ντεαρντεβιλ. Τους Έκδικητες θα τους έβαζα πολύ ψηλότερα αλλά έχουν σοβαρά λάθη στην επιμέλεια και δε μου αρέσει τόσο η μετάφραση, οπότε τους βάζω χαμηλά . Ξεκινησε και το "Αβεντζερς ενωθείτε" που με χαλάει... Βέβαια τώρα πια έχει δυνατό αντίπαλο, το "είναι ώρα για καταστροφή" στους 4Φ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4440
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  759 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Καλησπέρα παιδιά. Το παρακάτω κείμενο δεν είναι και τόσο σχετικό με την συλλογή μας, έχει να κάνει με τις συλλογές μαρβελ γενικότερα. Μπορείτε να με κράξετε ελεύθερα που φεύγω από το κεντρικό θέμα:lol: Πήρε το μάτι μου στο σαιτ της deagostini ότι: βγήκε συνδρομή για τον iron man με την premium βάση. Εγώ προσωπικά συλλέγω μόνο αυτό εδώ το κόμικ, αλλά θεωρώ τουλάχιστον άδικο, για να μην πω τίποτα χειρότερο, το γεγονός πως υπάρχουν παιδιά που έχουν φτάσει στο τεύχος 45,αν δεν κάνω λάθος,και δεν θα πάρουν την βάση. Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τα παραμύθια disney αν έχετε δει. Επίσης είδα ότι εμφάνισαν στο σαιτ τις φιγουρες που είχαν βγει δοκιμαστικά πριν λίγους μήνες. Διάβασα σε μια σελίδα του φβ ότι θα κυκλοφορήσει σύντομα και με συνδρομή. Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν ενας μαρβελακιας θέλει να τα ακολουθήσει όλα, χρειάζεται  120 €!(!!) μηνιαίως. Είχα σχηματίσει μια άποψη, αλλά βλέποντας αυτά νομίζω ότι θα την κρατήσω. Η λογική των εταιρειών(όχι μόνο της deagostini) είναι ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κ..  μας. Δεν θα μου φανεί καθόλου περίεργο, έτσι όπως έκαναν το μπαμ και μας γέμισαν συλλογές να εξαφανιστούν πάλι. Πιστεύετε ότι υπάρχει τόσο μεγάλο κοινό που θα τα απορροφήσει όλα αυτά? Τι να πω, έχω προβληματιστει.:thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33881
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Καλησπέρα παιδιά. Το παρακάτω κείμενο δεν είναι και τόσο σχετικό με την συλλογή μας, έχει να κάνει με τις συλλογές μαρβελ γενικότερα. Μπορείτε να με κράξετε ελεύθερα που φεύγω από το κεντρικό θέμα:lol: Πήρε το μάτι μου στο σαιτ της deagostini ότι: βγήκε συνδρομή για τον iron man με την premium βάση. Εγώ προσωπικά συλλέγω μόνο αυτό εδώ το κόμικ, αλλά θεωρώ τουλάχιστον άδικο, για να μην πω τίποτα χειρότερο, το γεγονός πως υπάρχουν παιδιά που έχουν φτάσει στο τεύχος 45,αν δεν κάνω λάθος,και δεν θα πάρουν την βάση. Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τα παραμύθια disney αν έχετε δει. Επίσης είδα ότι εμφάνισαν στο σαιτ τις φιγουρες που είχαν βγει δοκιμαστικά πριν λίγους μήνες. Διάβασα σε μια σελίδα του φβ ότι θα κυκλοφορήσει σύντομα και με συνδρομή. Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν ενας μαρβελακιας θέλει να τα ακολουθήσει όλα, χρειάζεται  120 €!(!!) μηνιαίως. Είχα σχηματίσει μια άποψη, αλλά βλέποντας αυτά νομίζω ότι θα την κρατήσω. Η λογική των εταιρειών(όχι μόνο της deagostini) είναι ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κ..  μας. Δεν θα μου φανεί καθόλου περίεργο, έτσι όπως έκαναν το μπαμ και μας γέμισαν συλλογές να εξαφανιστούν πάλι. Πιστεύετε ότι υπάρχει τόσο μεγάλο κοινό που θα τα απορροφήσει όλα αυτά? Τι να πω, έχω προβληματιστει.:thinking:

 

Στην Ελλάδα γενικά σε όλα τα πράγματα αυτό συμβαίνει. Η μόδα και το ρεύμα καθορίζει την αγορά την μπουκωνει τη σκοτώνει και πάμε για άλλα. Η de Agostini έχει βγάλει ταυτόχρονα παρά πολλε συλλογές. Πόσες θα περπατήσουν? Δεν τους νοιάζει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  417
  • Reputation:   4440
  • Achievement Points:  461
  • Days Won:  5
  • With Us For:  759 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

22 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Στην Ελλάδα γενικά σε όλα τα πράγματα αυτό συμβαίνει. Η μόδα και το ρεύμα καθορίζει την αγορά την μπουκωνει τη σκοτώνει και πάμε για άλλα. Η de Agostini έχει βγάλει ταυτόχρονα παρά πολλε συλλογές. Πόσες θα περπατήσουν? Δεν τους νοιάζει?

Η φάση είναι "βάλε κι άλλη μια συλλογή κυρά deagostini , ο νιος είναι λεβέντης" :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12271
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

300 τόμοι!!! Είμαστε σοβαροί? :crying:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55398
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

10 hours ago, lefterman said:

300 τόμοι!!! Είμαστε σοβαροί? :crying:

 

Και λίγοι είναι! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Παρόλο  που ο νέος τομος με τον Captain  America ατό site τον βρήκα σήμερα στο περίπτερο (επαρχία)20220323_122137.thumb.jpg.38654788d7a38804111cfc2e7b9de93c.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ότι να ναι  έγραψα  από πάνω.....απλά ήθελα να ενημερώσω  ότι  κυκλοφορεί από σήμερα ο τόμος  26 αν και στο site  γράφει  ότι κυκλοφορεί αύριο.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55398
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Το βάζω κι εδώ!

 

  

2 hours ago, constantinople said:

Ο τόμος του Κάπταιν Αμέρικα κυκλοφόρησε σήμερα στα περίπτερα κανονικά. Ο τόμος της Hachette αύριο.

 

Με πρώτη ματιά που του έριξα είμαι κατενθουσιασμένος:

 

Σκίτσο/χρώμα τέλεια! Κι από εμφανίσεις... Καπ.Αμέρικα-Μπάκυ-Κόκκινο Κρανίο-Χίτλερ!!! :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  109
  • Reputation:   690
  • Achievement Points:  109
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάντως  αυτός  ο τόμος  δεν έχει αριθμό στη ράχη.....λέτε να μην βάζουν  αρίθμηση  από δω  και πέρα  ή  επειδή  το φόντο  είναι  λευκό  να μην έκαναν  καν τον κόπο  να αλλάξουν  χρώμα  στο νούμερο (πχ μαύρο) ?

20220323_144128.thumb.jpg.45a4061037d7d2b3f5adfcb7f192d651.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55398
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

17 min ago , Elias said:

επειδή  το φόντο  είναι  λευκό  να μην έκαναν  καν τον κόπο  να αλλάξουν  χρώμα  στο νούμερο (πχ μαύρο) ?

 

Αν και καθιστός ομίλησες πολύ ορθώς! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

17 λεπτά πριν, Elias είπε:

Πάντως  αυτός  ο τόμος  δεν έχει αριθμό στη ράχη.....λέτε να μην βάζουν  αρίθμηση  από δω  και πέρα  ή  επειδή  το φόντο  είναι  λευκό  να μην έκαναν  καν τον κόπο  να αλλάξουν  χρώμα  στο νούμερο (πχ μαύρο) ?

20220323_144128.thumb.jpg.45a4061037d7d2b3f5adfcb7f192d651.jpg

Μάλλον το δεύτερο. Κάποιο μέλος είχε στείλει email στην Radnet και του απάντησαν πως το λάθος έγινε στο τυπογραφείο και δεν προλάβαιναν να το διορθώσουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55398
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Βρε άσχετοι, αυτός ο τόμος είναι "do it yourself" - η τελευταία μόδα στα κόμικς!

 

Αν θες αριθμό στη ράχη πιάσε το μαύρο μαρκαδοράκι σου και ζωγράφισε τον! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13506
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

19 λεπτά πριν, Elias είπε:

Πάντως  αυτός  ο τόμος  δεν έχει αριθμό στη ράχη.....λέτε να μην βάζουν  αρίθμηση  από δω  και πέρα  ή  επειδή  το φόντο  είναι  λευκό  να μην έκαναν  καν τον κόπο  να αλλάξουν  χρώμα  στο νούμερο (πχ μαύρο) ?

 

Τους ειχε ρωτησει ενα παιδι πριν λιγες μερες και τον ενημερωσαν οτι προκειται για λαθος τους. Οποτε απο τον επομενο λογικα θα συνεχιζεται η αριθμηση.

 

Τους τομους γιατι τους εχεις ακομα στις ζελατινες ?:thinking:

 

2 λεπτά πριν, Bilis είπε:

απάντησαν πως το λάθος έγινε στο τυπογραφείο και δεν προλάβαιναν να το διορθώσουν.

 

Παντα ο κλασικος ο ελληναράς να ριξει καπου αλλου το φταιξιμο ! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Αστεία-αστεία, σκέφτομαι να φτιάξω δικές μου ράχες που να έχουν και ξεχωριστή αρίθμηση για κάθε τίτλο και να τις κολλήσω από πάνω..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.